Financieele Medsdeelingen. POLITIEK OVERZICHT. dorp, N. J. Smit Jr. De Volksbond te Utrecht, die gesteund door eenige vereenigingen, aan lotelingen eene gepaste en goed- koope, en aan minvermogenden zelts kostelooze gelegenheid tot ontspanning bezorgt, heeft veel voldoening van haar arbeid Maandag, den 10 lotingsdag, werd door 89 lotelingen een bezoek gebracht in de zalen van het Tehuis voor militairen. Dinsdag den 2a lotings dag bezochten 140 lotelingen deze zalen. Eeoige militairen en de huisvader van het Tehuis gaven een voordracht ten beste. Woensdag den 3a 'otingsdag, is met flobert-patroontjes geschoten. De locomotief van den tusschen Enkhuizen en Hoorn ont spoorden trein heeft zich tot aan de assen der wielen in het zand gewerkt, en zit zó 0 vast, dat het met behulp van twee andere locomotieven niet gelukt is haar op de rails te krijgen. De spoorbaan is overigens ruim ge maakt, zoodat de treinenloop geenerlei vertraging meer ondervindt. Door de politie te Delf t is in beslag genomen een valsch kwartje, met den beeldenaar van koning Willem III en het jaartal 1889. Dinsdagavond is te Rotter- dam opgericht eene Athletenclub onder den naam Voorwaarts. Een groot aan tal dillettanten maken van deze ver- eeniging deel uit, de eerste van dezen aard in ons land. De werkzaamheden zuilen bestaan in het werken met ge wichten en Grieksch en Romeinsch worstelen. De oefeningen zullen plaats hebben iederen Donderdagavond. Een winkelier te Rotter- dam die, op verzoek van een heer, zich noemenden agent van de Zuid-Hol- landsche glas verzekering-maatschappij „De Unie," zijn ruiten had doen assu- reeren, ten bewijze, waarvan hem, na betaling van ƒ2.50 als premie, een net afgewerkte polis werd uitgereikt, begaf zich Woensdag, omdat een zijner ruiten gebroken was, naar het kantoor dier maatschappij, ten einde schadevergoe ding te erlangendoch hij vond daar niemand aanwezig. De winkelier, wan trouwen koesterende, begaf zich hierop naar een politiebureau om van het voorgevallene kennis te geven. Dit gat der politie aanleiding om een onder zoek in te stellen, waaruit bleek dat aan pand No. 61 aan de Scheepstim mermanslaan is bevestigd een zeer mooi, vertrouwenwekkend bord, waarop vermeld staat de naam van meerge noemde maatschappijen tevens bleek dat de beide leden, waaruit de firma schijnt te bestaan, zelden op het kantoor komen, doch komen zij er, dan is het alleen om de talrijke brieven, uit alle oorden des lands aan hun adres afge zonden, in ontvangst te nemen. In de laatste dagen trok het bovendien de aandacht van sommige bewoners der Scheepstimmermanslaan, dat verschil lende personen die zich aan het kan toor dier maatschappij aanmeldden, on- verrichterzake terug konden keeren, omdat er niemand aanwezig was. Door de politie te Maas tricht is aangehouden zekere Clerkx, te Spanbeek, die met een geladen revolver naar de stad was gekomen, om op den rechter commissaris te schieten, omdat hij voor eenige jaren tot 7 dagen gevangenisstraf was veroordeeld. De man, die verklaarde prins Hendrik van Limburg te zijn, schijnt niet wel bij zinnen te wezen. Door het lossen van zijn wapen in de nabijheid van het paleis van justitie werd de aandacht op hem gevestigd. Een jeugdig polderwerker, die met vrouw en kind zich te Heusden had gevestigd om van de liefdadigheid te leven, zonder iets te hebben overge- gaard voor den winter, zond Donderdag j. 1. zijne vrouw naar den voorzitter der Godshuizen om eenigen onderstand, waarin zij ook slaagde. Vrijdag ochtend meldt zich de man zelf bij de vergaderde regenten aan, maar krijgt ten antwoord, dat zijne vrouw reeds gisteren ontvangen had. „Ja, dat is al verbruikt,,, luidt het ant woord, „maar wanneer ik niets krijg, zal ik het wel weten." Iets 'later verschijnt de vrouw met een kind van enkele weken op den arm, die ook hetzelfde antwoord ontvangt, waarop zij zegt„Welnu, als ge mij niets wilt geven, zorg daar dan maar voor", en meteen wipt zij het kind in de vergader zaal en verdwijnt. Het moederlijk gevoel kreeg gelukkig echter de bovenhand; na een kwartier uurs haalde zij uit eigen beweging het kind terug. De Bredasche Carnavals club zal dit jaar.op den i»tea carnavalsdag een grooten optocht houden. Tal van vereenigingen en personen moeten reeds hun medewerking hebben toegezegd. De club beschouwt de influenza als geweken en kan alzoo geen termen vinden ditmaal niet mede te werken tot veredeling van het carnaval. Verleden jaar werd de rijks veldwachter D., uit Maasbracht, door den i7jarigen wildstrooper J. H. uit Echt ernstig mishandeld. De rechtbank ta Roermond veroordeelde dezen tot maanden gevangenisstraf, waarop H. de vlucht nam naar Pruisen. Maandag bracht hij een bezoek te Echt, doch werd door de maréchaus sées terstond in arrest genomen en naar Roermond overgebracht. Uit wraak of uit balddadig- heid is een dezer nachten het graf van den burgemeester van Lichtenvoorde aldaar geheel vernield. Den grafsteen heeft men in stukken geslagen en deze op versehillende plaatsen neergeworpen, Tot aanvulling van het ge- melde uit Brongerga en Oranjewoud deelt men aan de N. RCt. nog het volgende mede Vrijdag 11. liep het gerucht, dat de Kompanijers Zaterdag naar Oranjewoud zouden komen om van mevr. de wed. Oosting en van den heer J. Bieruma Oosting werk of onderstand te eischen. Den geheelen dag werd er dan ook ge surveilleerd, doch niemand vertoonde zich. Toen nu 's avonds na 9 uur de veldwachter van Nijehorne een troep van over de honderd man in de richting van Oranjewoud zag optrekken, verkeerde hij begrijpelijkerwijze in de meening, dat alsnog, bij avona, gevolg gegeven werd aan het plan, waarvan het loopende gerucht gesproken had. Om zoo mogelijk ernstige tooneelen te voorkomen, snelde hij naar het naburige dorp Bovenknijpe, van waar de aldaar wonende veldwachter Van den Berg met den meesten spoed naar Heerenveen ging om den burge meester van Schoterland van de zaak kennis te geven. Deze zond onmiddellijk de maréchaussées en begaf zichzelf per rijtuig naar Oranjewoud. Nog steeds verkeerde men in de meening,dat daar wanordelijkheden voor vielen, doch spoedig bleek het, dat alles er volkomen rustig was. Tevens echter vernam men, dat het in het naburige Brongerga niet pluis was. Derwaarts werd nu de teugel gewend en de mannen uit Oudehorne, die bezig waren hunne klok terug te halen, werden onverhoeds overvallen. Hadden dus de geruchten omtrent den voorgenomen tocht niet geloopen vermoedelijk zouden de Oudehorners geslaagd zijn in hun voornemens. Immers het eerst verspreide bericht, dat de inge zetenen van BroBgerga zich ten strijde zouden hebben aangegord, om hunne pas verkregen klok te verdedigen, is later gebleken onjuist te zijn geweest. De Oudehorners hadden zaak zoo fijn overlegd, dat die van Brongerga er niets van gemerkt hadden. Alleen de gemak kelijk verklaarbare vergissing van den veldwachter van Nijehorne, ten opzichte van de bedoelingen der oprukkende bende, deed de zaak mislukken. In hoeverre er voor de Vrijdag uitge strooide berichten al dan niet grond heeft bestaan, weten we niet. Sommigen beweren, dat er inderdaad plannen be staan hebben voor dien tocht naar het Oranjewoud en deze zelfs reeds een begin van uitvoering gekregen hebben; ande ren raeenen, dat het een uitgestrooid praatje was zonder eenigen grond. Een ander is waarschijnlijk oorzaak ge weest van een zekere ongerustheid, die bij vele ingezetenen van Heerenveen bestond omtrent wanordelijkheden, die Zondag bij gelegenheid der protest meeting zouden voorvallen. Daarvoor echter bestonden het geheel geen reden. Op verzoek van het be stuur der meeting, dat voor de orde instond, heeft de burgemeester de ma- échaussées in het geheel niet laten sur- veilleeren en alles is afgeloopen in de beste orde. Intusschen zal die zotte klokkenhisto rie nog een langen nasleep hebben en zal eene zeer uitgebreide strafvervolging niet uitblijven. Onlangs werd er bij Ter- borg een vreemde vogel ontdekt. Het beestje was grijs van kleur en had een vuurrood kammetje parmantig op zijn kop. Sommigen hielden het dier voor eea siberischen, anderen voor een indischen vogel. Wat was het echter Een musch. Een paar jongens hadden een gewone huismusch gevangen, het diertje een rooden kam heel netjes op zijn kop geplakt en in eene kooi geplaatst. Daaruit wist het beestje te ontsnappen, en wekte nu ieders be^ngstelling en verwondering op. Voor den tweeden keerin dezen winter is in de openbare school te St. Anna-Parochie ingebroken en zijn de spaarkassen der schoolspaarbank geledigd Bovendien zijn eenige grond stoffen ontvreemd voor het onderwijs in de nuttige handwerken. Da dieven hebben eene ruit uitgenomen en de goed gesloten kasten opengebroken. Eveneens hebben ze zich den toegang weten te verschaffen tot de bewaar school, waar de welvoorziene bus der Zondagsschool werd bewaard. Het slot der deur is vernield, doch gelukkig heeft het weerstand geboden, zoodat hier de pogingen zijn mislukt. De daders zijn niet bekend. Letteren en Eunst. Mei 1890, des nachts bij helderen maneschijn, in alle kalmte recht aan op een bekend kustlicht van het eiland Malta. Zij kwam van Sebastopol en ging naar Rotterdam De kapitein was naar kooi gegaan, om eindelijk, na de dagen van storm die men had doorleefd, eenige uren te rusten. De stuurman stond op de brug. Op eens gevoelt men een stoot en het schip zit vast op een rif. Door het kalme weer geschied den verder geen ongelukken de lading werd des morgens gedeeltelijk overge nomen door lichters en een paar dagen later lag de Mary Thomas rustig in de haven van la Valette ten anker. De havenmeester te la Valette echter re quireerde bij het zeegerecht aldaar, dat een onderzoek zou worden ingesteld naar de oorzaken van het ongeval dat aan schip en lading was overkomen, en dit onderzoek had tengevolge, dat de kapitein disciplinair werd gestraft, wijl men oordeelde dat de gewenschte en noodige voorzichtigheid uit het oog was verloren. Er waren immers geen voldoende, althans geen geautoriseerde kaarten, noch ook zeil diiecties aan boord. Toen het schip nu te Rotterdam aan kwam, weigerde een der ontvangers van de lading zijn aandeel te dragen aan de dispasch, bewerende dat de geleden schade niet bij averij grosse behoorde te worden geleden. Voor de rechtbank te Rotterdam werd door den eischer beweerd dat het vonnis, door de engelsche autoriteiten gewezen, hier geen rechtskracht bezat, terwijl door den gedaagde, die zich juist ten bewijze van de feiten op dat authentiek stuk beriep, wetd volgehouden dat de eisch behoorde te worden ontzegd. De rechtbank stelde den gedaagde in het gelijk Woensdag in appèl voor het gerechts hof te 's Hage, beriep zich mr. W. Thorbecke voor den appellant op eene conclusie in het cognossement, bestreed de rechtskracht van het vonnis te Malta gewezen en meende, dat, al waren de feiten geheel als juist aan te merken, men nog niet aan schuld van de zijde van kapitein of stuurman behoefde te denken, Mr. Knottenbelt van Rotterdam wees met kracht op de feiten, die z i. hier bij authentieke akte waren geconsta teerd, des te eerder omdat het hier gold een engelschen kapitein, door engelsche autoriteit gestraft, beweerde dat bedoelde clausule op iets geheel anders dan het onderhavige geval be trekking had en concludeerde tot be vestiging van het vonnis in eersten aanleg gewezen. De uitspraak deelen wij nader mede. gave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 9 Februari loopende, door hun tmsschenkomst verhandeld. Aand. Drentsche Veen en Midden Kanaal Mpij. 140%. Pandbr. Neierl. Hypo theekbank in liqui datie - Aand. Groninger Water leiding Aand. Cultuur - Maat schappij „Penampean" Aand. Deli Handel- Maatschappij Aand. Nederl. Asahan Cultuur Maatschappij Aand. Wes^Java Kina- Cultuur Maatschappij. Scrip. Boxtel - Wezel Spoorweg (van ie Hyp. Obligation) Aand. Noord Zuid-Holl. Stoomtram Mij. Haar lem Leiden Aand. Westlandsche Stoomtramweg Mij Oblig. ie Hyp. idem Aand. Kon. Mij. „de Schelde", fabr. van Stoom werkt te Vlis singen Aand. Zutfensche Brood fabriek Aand. Nederl. Verzek.- Maatschappij op het leven, tegen invalidi teit en ongelukken te 's Gravenhage (Eerste) 107 pet IOOÏ pet. II© pet. 71 pet. 6 pet. 35 pet. 40 pet. 87* pet. 150 pet. 52 pet. pet, 25^8 pet. 20 pet, Men herinnert zich de vriendelijke briefjes, door mrs. De Stuers en De Roever voor eenigen t:jd in de kolommen der N. R. Ct. gewisseld over de nage dachtenis van den architect Eberson en in verband daarmede over de voorge schiedenis van het Rijksmuseum. Gevolg gevende aan zijn toen aangekon digd voornemen, heeft mr. N. De Roever thans een brochure uitgegeven „Het schijnconcours voor 's Rijks Museum. De waarheid volgehouden tegen jhr. mr. Victor de Stuers". (Amsterdam, S. L. Van Looy.) RECHTSZAKEN. Door het O. M. bij de arrondisse- ments-rechtbank te Maastricht is tegen J. H. li. Sandbeek, makelaar in paarden te Luik, thans gedetineerd te Maas tricht, ter zake van medeplichtigheid aan kerkdiefstal, te Houthem gepleegd, eene gevangenisstrat van 6 jaren gere- quireerd. De Mary Thomas stoomde in VISSCHERIJ. Kralingscheveer, 10 Februari. Hedenochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 90 winterzalmen, die voor ƒ1.05 tot /i-25 per Vs kilo wer den verkocht. Scheveningen, 10 Februari. He denochtend kwam aan de schuit Theo- door fohansch. K. Plugge, die aan brengt 38 stuks schol, 46 roggen, 28 tongen, 16 kabeljauwen en enkele knor hanen, waarvan werd gemaakt 56 voor de 46 roggen, 42 voor 28 tongen en tarbot, 19,50 voor 38 schollen enz. Enkhuizen, 9 Februari. Heden werd alhier aangeveerd 68tal (een tal is 200 stuks) haring, prijs ƒ2,25 3 50 per tal. Het Weekblad Honders bevat o. van Broekman en a. de volgende op Een verschrikkelijk voorval aan de russische grenzen toont weer de dwang- regeering in Rusland, in haren vollen omvang. Russisch poolsche boeren wil den de grenzen ©vertrekken, om naar Duitschland te verhuizen, maar de gendarmen ontdekten hen en wilden hen weer terugdrijven. De boeren ver weerden zich en de gendarmes grepen naar de wapenen, schoten drie van de ongelukkigen dood, brachten aan tien hunner ernstige wonden toe en sleepten de anderen op ruwe manier terug naar de plaats, van waar zij gekomen waren. De sociaal-democraten in Berlijn hebben weer eens eene zeer rumoerige vergadering gehouden. Hun doel was een besluit aan te nemen tot uittreding van de aanwezigen uit de staatskerk Maar toen dit denkbeeld werd uitge sproken, verklaarde de aanwezige politie- luitenant, dat zulk eene aansporing ongeoorloofd en strafbaar is en dat hij eene gerechtelijke vervolging daarom- rent zal uitlokken. Daarna besloten de aanwezigen, onder groot rumoer, woord en schrift den godsdienst te be strijden, omdat eene kerk tegen hen is wier aard en wezen de ergste reactis is Aldus luidt woordelijk het besluit De politie stond toe, dit uit te spreken De overheid heeft in Opper-Sileziè een gedeeltelijke afsluiting van degren zen bevolen, omdat in de russischi grensdorpen twee kwaadaardige ziekten vlektyphus en zwarte pokken heer- schende zijn. In Zuid Duitschland woed nog de influenza, vooral te Regensburg en Neurenburg. Te München zijn e 2000 gevallen per week. De keizerin is weer beter. In Berlijn is de steenkolenprijs eenigs zins stijgende, tengevolge van de werk staking van 10000 kolendragers in Lon den. Daarentegen is men er niet weini| verheugd over het beric it van den be kenden (duitschen) Afrik a-reiziger Kaï Peters, dat hij in auitsch Oost Afrik* bij Kilimandscharo, kostbare en uitge breide salpeterlagen heeft ontdekt. 'tls alles maar or* het geld te doen want als gij een der wegen bewandelt, die tot de badplaats voeren, kunt gij er zeker van zijn, dat gij binnen een paar uur een half dozijn gezelschappen zult hebben ontmoet. Een zwaar rijtuig volgepropt met menschen wordt door een kleine, magere en dikwijls half lamme ponny getrokken. De weg is heuvelachtig, maar niemand schijnt er aan te denken daar uit te stappen en te voet verder te gaan. Eergisteren zag ik in een dorp, dat op vier mijlen afstands van Dovercourt ligt, in een rijtuig, dat door een mageren knol getrokken werd, een gezelschap, bestaande uit acht volwassen menschen, waaronder vijf dikke vrouwen, bovendien vier groote kinderen en drie kleineD, die op den schoot der moeders zaten. Een weinig verder ontmoette ik een nog grooter gezelschap, dat op zijn terugweg naar Dovercourt was en welks rij tuig door een even armzalig paard getrokken werd. „Maar," zult gij zeggen, „is er dan geen politie in die streek Zeker wel. In bijna elk dorp vind men een klein huisje met een blauwe plaat boven de deur, waarop gij in witte letters het woord „politie" kunt lezen. Ik denk evenwel, dat deze politie zich niet met die ritten bemoeit, zij zeggen, dat het geen goed zou doen, als zij er zich mee inlieten, dat er geen wetten zijn, die het aantal personen, dat een rijtuig mag bevatten, bepalen en dat de koetsiers van zulke voertuigen mogen doen, wat zij willen zoo lang de „Vereeniging tot bescherming van dieren" het hun niet lastig maakt. Ik wou wel, dat het bestuur dezer Vereeniging in Dovercourt eens een kijkje kwam nemen, de arme paarden zouden er gedurende de zomermaanden stellig wèl bij varen. Gelukkig haakten de kleine StephensonStewarts niet naar deze rijtoeren en bleven gewoonlijk op het strand spelen. Dake bleef ook meestal bij hen, ofschoon hij Da dien eersten morgen zich niet meer met het bouwen van zandkasteelen bezig hield. Hij vertelde Kitty, dat hij zich den vorigen dag had overwerkt en dat hij vreesde een stijven nek te zuilen krijgen, waardoor hij misschien later den Koning en het land niet zou kunnen dienen. Kitty was hierover zeer ongerust, stond er op, dat hij rustig bij Joan moest blijven zitten en snelde toen heen om met George in het zand te spelen. „Het is zeer hartelijk van Kitty om mij hier zoo'n gemakke lijk plaatsje te geven," merkte Dake aan juffrouw Douglas op, toen de kinderen weg waren. „Ja, Kitty is een lief kind," antwoordde juffrouw Douglas met vochtige oogen, wat haar nog meer in Dake's achting deed stijgen. „Het is het aardigste meisje, dat ik nog ooit ontmoet heb," zeide Dake weer. „Ik hoop nu maar, dat zij geen last veroorzaakt, door haar zorg voor mij." Juffrouw Douglas keek hem met haar mooie grijze oogen aan en lachte. „Gij zijt de meest bescheiden man, dien ik ooit ont moet heb, mijnheer Dake." „Nu, ik denk, dat gij het in deze omstandigheden niet prettig zoudt vinden, als ik het niet was." „Dat is waar, want ik moet u bekennen, dat ik den eersten dag, toen ik u ontmoette, niet zeker was wat ik moest doen, want, ziet u, ik ben niet gewoon door de kinderen kennis te maken met vreemden. Ik heb daarom dien avond een telegram gezonden aan majoor Stewart van dezen inhoud„De kindere hebben vriendschap gesloten met een zekeren mijnheer Cliv Dake van het 163 regiment der huzaren." Is dat goed? „Deze morgen kreeg ik het antwoo d." „Ja, en wat zeide mijnheer Stewart? Op mijn woord,juffrou: Douglas, ik ben nog nooit zoo nieuwsgierig geweest als nu,' zeide Dake. Zijne gezellin haalde nu een brief uit haar zak en legde hei op haar schoot. Zonder het te willen, zag Dake, dat de brie begon met: „mijne lieve Joan." Hij schrijft," zeide juffroui Douglas, „dat het in orde is met Dake. Ik keb hem wel een aan de officierstafel ontmoet. Hij scheen een zeer populair joDg mensch en gelijkt zooveel op Charlie West, dat ik hem eers voor hem aanzag. Gij ziet dus," vervolgde zij, „dat het perslo van rekening precies is of wij op plechtige wijze aan elkaar ziji voorgesteld." „Ik dank u voor deze woorden," zeide Dake hartelijk. En het was wonderlijk om te zien hoe vertrouwelijk zij daarn met elkander werden en hoe vriendelijk Dake voor hen was. H nam de kinderen een paar keer raee op een roeitochtje, liet 1 op ezels rijden en meer dergelijke dingen, waarvan kinderen zo houden. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2