NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD, 9e Jaargang?. Woensdag 17 Februari 1892. No. 2644 ABONNEMENTSPRIJS A D V E K T E fv T I h STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON- Ee Korporaal van de Garde. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummer». 0,05. Dit blad rerochjjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. KoreanKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 111. T»m 15 regel.» 50 Cents.; iedere regel meer HOnn. Groete letten nes plwuraiscte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat, Abonnementen en Advertenties» worden aangenomen door ons. egeBten door elle 'boekhandelaren en oourantiecr. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale dl PnilitiU Mtrnngiri 0 L. DAW Ml jr Co~, JOMM 1. JOH Si, Snee., loeft 81 He Itnhmr/ Mntwuertrt. Haarlem, 16 Februari 1892. De heer mr. J. Spoor alhier, is ter terechtzitting der arr.-rechtbank den 16" a Februari jl. beëeöigd als advokaat en procureur bij die rechtbank. Het gerechtshof te Amsterdam heelt benoemd tot deurwaarder bij de arr.» rechtbank te Haarlem, den heer J. N. Warnier, werkzaam op het parket van den heer officier van justitie alhier. Te Amsterdam is bevorderd tot arts de Heer G. H. van der Wilk alhier. In een Maandagavond gehouden be stuursvergadering van het departement Haailem van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is besloten, een request in te dienen bij den burgemeester ter dezer stede, als hoofd van de politie, in zake het aangekondigde optreden van professor Gauthier, Woensdagavond in „de Kroon". Het luidt aldus Aan den Eddachtb. Heer Burgemeester der Ge??ieente Haarlem Geeft met versehuld^'gden eerbied te kennen het Bestuur van het Departe ment Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Dat op verschillende plaatsen in deze gemeente zijn aangeplakt aankondigin gen, meldende dat een zekere professeur Gauthier voornemens is, op 17 Februari as. des avonds, alhier in het lokaal „de Kt non", eene voorstelling te geven, die besloten zal worden met „de ont hoofding van een levend mensch" en dat op deze aankondigingen eene af beelding van dit gedeelte der voorstel ling voorkomt. Dat de requestrant nu, wel is waar, vertrouwt, dat men hier ter stede te. doe.i heeft met een gezichtsbedrog, doch dat dit gezichtsbedrog zoodanig is, dat het, wat betreft de uitwerking op het publiek, met de werkelijkheid geacht kan worden gelijk te staan. Dat gedurende de voorstellingen te Amsterdam dan ook meermalen gevallen van flauwvallen en zenuwcrises onder de toeschouwers zijn voorgekomen. Dat h'et requestrant voorkomt, dat zulk eene voorstelling geacht moet worden tot zedelijke verlaging der toe schouwers te strekken, daar zij eene speculatie is op den minst edelen trek in het raenschelijk karakter. Dat dan ook bij de beraadslagingen in de Tweede Kamer der Staten Generaal gehouden, ter bespreking van de vraag of in het Wetboek van Straf recht de doodstraf als straf zoude worden bedreigd, door den toenmaligen minister van Justitie, den heer mr. A. E. J. Modderman in zijne rede van den 2Ó9ten October 1880, als voornaamste bezwaar tegen die straf is opgegeven, dat de execution zoo dikwijls door vele moorden worden gevolgd, dat er een oorzakelijk verband geacht kon worden tusschen beiden te bestaan. Dat waar de nabootsing aan de wer kelijkheid zoo nabij komt als hier het geval is, die nabootsing ook dezelfde noodlottige werking moet uitoefenen. Dat bovendien de publieke opinie en de pers te Amsterdam en hier ter stede krachtig heeft geprotesteerd tegen het toelaten dezer voorstellingen, (Zie o. a. de O H. C. van 3 Februari 92, vervolg). Dat het requestrant dus met allen eerbied voorkomt, dat de bedoelde voorstelling geacht kan worden te zijn in strijd met de zedelijkheid en dat er dus voor UEdAchtb. termen bestaan, om gebruik te maken van de bevoegd heid U bij art, 188, 2e alinea der Ge meentewet toegekend. Redenen weshalve het bestuur voor noemd zich wendt tot UEdAchtb met het eerbiedig verzoek dat het UEdAchtb. moge behagen, de voorgenomen voor stelling, althans wat het deel betreft dat als „onthoofding van een levend mensch" wordt omschreven, te verbieden en zoo mogelijk de hierop betrekking hebbende aankondigingen te doen verwijderen. 't Welk doende enz. Haarlem16 Februari 1892. Bij vonnis der Arr. Rechtbank alhier van den ió^en Febr. 1892 is in staat van faillissement verklaard de Naam- looze Vennootschap de Haarlemsche Drukkerij Maatschappij, gevestigd en kantoor houdende te Haarlem (KI. Houtstraat 44), met ingang van 6 Febr. jl. Bij hetzelfde vonnis zijn benoemd tot Rechter Commissaris de Rechter Mr. M. G. P. del Court van Krimpen, en tot curator Mr. Z. W. Straatman, advocaat en procureur alhier. prov. subsidiën miën. en aanhoudings-pre- Den heer H. P. Th. J. Orth, hoofd der openbare school te Spaarnwoude, heeft wegens hoogen leeftijd ontslag uit die betrekking gevraagd. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer), zal 17 Maart a. s. gehouden worden keu- riDg van éen, twee en minstens drie jarige hengsten, waarbij wordt toegekend, Bij het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmiua en H. M. de Koningin-Regentes aan Leiden, hetwelk bepaald is op Donderdag 18 Februari a. s., zal door de dd. schutterij eene eerewacht worden opgesteld aan het station der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij. Op het perron zullen zich mede ter ontvangst bevinden burgemeester en wethouders, waarbij zich tevens de leden van den gemeenteraad met hunne dames zullen aansluiten. Het Dagelij k3ch Bestuur zal den koninklijken stoet in een rijtuig door de stad voorafgaan. De vorstelijke bezoeksters zullen met gevolg per koninklijken salonwagen tusschen haltwee en twee uren aldaar aankomen en alsdan plaats nemen in de hofrijtuigen, welke 's morgens voor uitgezonden zullen worden en dus bij de komst van HH. MM. op het stationsplein gereed zullen staan. Tevens is er sprake van, dat de leden der studenten-caroussel-vereeniging eene eerewacht zullen vormen, welke de vorstelijke personen op haren tocht door de stad, bij het bezoeken van musea en andere merkwaardigheden, zal vergezellen. Ook het garnizoen zal onder de wapens komen, ten einde den hoogen bezoeksters vorstelijke eer te bewijzen. De commissarissen der ko ningin hebben zich per circulaire tot de burgemeesters gewend, namens de hoofdcommissie voor het aanbieden van een nationaal huldebewijs aan Hare j Koninklijke Hoogheid de groothertogin j van Saksen, prinses Sophia der Neder- j landen, bij gelegenheid van haar gouden j bruiloftsfeest op 8 October e. k., hunne medewerking inroepende tot bereiking van het beoogde doel. De commissie zegtDe kleinste contributie zal gaarne worden aangenomen, daar het er meer om te doen is der geëerbiedigde vorstin een bewijs te geven, dat zij in haar geboorteland niet vergeten is, dan om I in engeren kring groote bijdragen in te zamelen. Daarom ook heeft de commissie ge meend het maximum der contributie op j tien gulden te moeten bepalen. D o o r d e n H o o g e n Ra a d der j Nederlanden is de volgende aanbeve lingslijst opgemaakt voor de vervulling der vacature, in dat college ontstaan door het overlijden van den raadsheer mr. Van den Acker op 30 November jl. i°. mr. E W. Guljé, laatstelijk rech ter in de arrondissements-rechtbank te Maastricht 2°. mr. S. Laman Trip, vice-presi dent der arrondissements-rechtbank te 's-Hage 3°. mr. C. Asser, rechter in dezelfde rechtbank 4°. mr. L. U. de Sittêr, raadsheer in het gerechtshof te Arhem 50. mr. A. Telders, advocaat-gene raal bij het gerechtshof te 's-Hage; 6°. mr. J. B. J. N. Ridder de Van der Schueren, raadsheer in hetzelfde gerechtshof. Naar aanleiding van de aanvrage om ontslag als dijkgraaf van het polder-district Over Betuwe door den heer F. G. baron van Lijnden van Hemmen, lid der Eerste Kamer, gaan in de Over-Betuwe eenige adressen aan H.M. de Koningin-Regentes ter tee- kening rond, reeds voorzien van een aantal handteekeningen, met het ver zoek, dat alvorens dit ontslag te ver- leenen, de minister een onderzoek in- stelle naar de redenen, welke dien heer genoopt hebben, uit zijne betrekking ontslag te verzoeken. De electrische torpedo Sims-Edison, die van den wal af be stuurd wordt door middel van metalen draden, welke zich afwikkelen naarmate de torpedo vordert en tijdelijk de noo- dige bewegingskracht aanvoeren, is be kend. Thans wordt bericht dat dezelfde uitvinders zich bezighouden met de toepassing van hetzelfde systeem op reddingsbooten, die dus geen beman ning zouden noodig hebben om het doel te bereiken, waarop zij afgezonden worden. Mochten de uitvinders in hunne pogingen slagen, dan maken zij zich zeker zeer verdienstelijk jegens de menschheid. Mejuffrouw Broekmaat ge boren Eggink, onlangs te Lochem over leden, heeft de volgende legaten gemaakt, allen vrij van successiete Lochem het riekenhuis 15,000, Dorcas /500, Roode Kruis, afdeeling Lochem-Laren ƒ500, remonstrantsche gemeente 2500, her vormde kerk 500 ziekenfonds ƒ1000. kookcommissie 500, hervormde diaco nie 500, Israëlietische armen 500 en verder blindeninstituut te Amsterdam ƒ500, Ned. Mettray ƒ500. gasthuis voor c oglijders te Amsterdam f 500, Nederlandsch zendelinggenootschap ƒ5 00. In Nederland worden onder de wielnjdende populatie gevonden 110 kooplieden, 84 doctoren, 111 fabrikanten, 62 professoren, 56 achitecten en 63 - zoo vertelt ons een ëngelsch officieren blad. In de werkplaats der A m- sterdamsche Omnibus maatschappij was dezer dagen aangekondigd, dat sollici tanten naar de betrekking van conduc teur of koetsier voor den Zondagsdienst zich den i4en konden aanmelden. On danks deze beperkte publiciteit kwamen Zondag ruim 400 personen zich aan melden. Het plan bestaat een gedeelte hunner aan te stellen ten einde het vaste per soneel, dat thans een gedeelte dervrjje dagen op Zondag ziet vallen, nog meer dere Zondagsrust te verzekeren. Te Lissezalop 12, 13 en 14 Maart a. s., vanwege de afdeeling Lisse der algemeene vereeniging voor Bloem bollen-cultuur, eene tentoonstelling ge houden worden van bloeiende bol- en knolgewassen. Naar aanleiding van be richten omtrent de mindere soliditeit van den onderbouw van het Sportten- toonstellingsgebouw te Scheveningen, kan worden medegedeelddat de haagsche bouwpolitie, die inderdaad aanmerkingen had, reeds geruimen tijd geleden de noodige voorschriften heeft ten einde aan de fundamenten alle mogelijke stevigheid te geven in het belang van de veiligheid bij het aan wezig zijn van vele menschen en de plaatsing van zware voorwerpen. De aannemer doet die voorschriften thans door het werkvolk uitvoeren. De leden der Haagsche afdeeling der Maatschappij van Bouwkunst zijn uit- genoodigd zich in de volgende week als deskundigen van de voldoendheid van den onderbouw ie komen over tuigen. Uit Dordrecht meldt men aan de N. R. Cl. :t Sequah heeft hier terstede juist lang genoeg vertoefd om zijnen roem te overleven. De eerste week van zijn ver blijf ging men eerst schoorvoetend, later met toenemende belangstelling Daar zijne séances, en nam het publiek, dat in de zaal van Musis getuige was van zijne „genezingen", steeds in getale toe; in de tweede week bereikte zijne glorie haar toppunt, kon de zaal de nieuws gierigen ternauwernood bevatten, en dreigde de vloer in letterlijken zin te bezwijken onder het gewicht der bezoe kers (het bestuur van Musis vorderde daarvoor zelfs eene schadevergoeding die, onder protest, werd toegestaan) in de derde week daalde zijn gesternte bij den dag, de zaal werd bij lange na niet meer gevuld, en de séances kregen het grootste gebrek dat men zich denken kan, zij werden vervelend. 81 HOOFDSTUK VI. „O, ik wil niet zeggen, dat hij luid schreide," zeide Kitty, „maar hij kuste mij toen hij wegging, en toen was mijn gezicht heelemaal nat. Hij zei, dat ik altijd lief voor Joan moest wezen, en dat hij dan van mij zou houden." Dake zweeg. Plotseling barstte hij uit„Kitty, dat hadt ge mij niet moeten vertelleu." „Maar waarom niet?" vroeg zij verwonderd. „Het is toch de waarheid „Ja, dat weet ik, maar er zijn vele ware dingen, die men toch liever niet moet zeggen. Ik denk ten minste, dat Chailie West het lang niet prettig zou vinden, als hij wist, dat gij het aan iemand verteld hadt" „Toen ik het later aan Joan zeide, zuchtte ze en keek erg bedroefd, en zeide: arme lord Charlie. Wel, ik kon het niet helpen." „Neen, maar spreek er met niemand anders over," zeide Dake» „en lieveling, ga nu naar huis, want Joan staat op u te wachten." Hij keek haar na tot zij het huis bereikt had en ging toen terug naar het hotel, in nieuwe gedachten verdiept. De goede Charlie West had dus een blauwtje geloopen bij Joan. Wat toch een wonderlijk toeval, dat hij, Charlie's dubbel ganger, de veroveriDg op Joan's hart gemaakt had, want dat wist hij zeker. Hij had het gezien aan den blos op haar wangen en den glans in haar oogen. Zij had hem gezegd, dat hij wel wist hoe zij hem zou missen, als hij eenige dagen wegbleef. Het was wonderlijk, dat zij van de twee mannen, die zoo op elkaar ge leken, juist hem zou kiezen, die uit een financieel oogpunt de minst goede partij was. Daarmee is niet gezegd, dat Dake arm was. Hij was van goede familie, verwant aan de groote bankiersfirma Dake Walton en Clive, die in het noorden van Engeland woon de en van vader op zoon dat beroep had uitgeoefend. Zooals het met zulke firma's dikwijls gaat, waren de leden dier families onder elkaar get.ouwd, en de oude naam werd nog slechts door een paar afstammelingen gedragen, waar eertijds minstens een twaalftal mannen in den bloei van hun leven waren. Het ge slacht was nu geheel uitgestorven behalve het tegenwoordige hootd van de firma, een oom van Clive 1 lake, zijne beide zoons, di bij hun vader in de zaak waren en onzen vriend Clive. Er was geheel geen sprake van geweest, dat Clive lid van de bankierifirma zou worden. Hij was een eenig kind, de afgod van zijn vader, en daar hij van zijne jeugd af reeds eene sterke voorliefde voor den soldatenstand aan den dag had gelegd, was zijn loopbaan reeds lang bepaald geweest. Op den tijd, dat ik schrijf, was zijn vader vier jaar dood en Clive Dake, die zijn vermogen in zijn ooms zaak had gestoken, leefde van een in komen van drie duizend pond. Hij behoefde daarom dus niet te aarzelen Joan te vragen voortaan zijn lot te deelen. Den anderen morgen ging hij naar Colchester terug, den vol genden dag had hij de wacht en de dag daarna was er inspectie en moest hij een diner bijwonen, ofschoon hij smachtte van ver langen om naar Harwich të gaan, ten einde Joan weer te zien. Doch plicht is plicht en vooral in den dienst gaat die vóór alles en daardoor kwam het, dat Dake niet naar Harwich kon gaan, voor vier dagen na zijn vertrek uit die plaats. „Clive," zeide Harris op den morgen van dien vierden dag, „gaat gij van avond mee naar St. Anne. Zij geven daar een buiten partij en wilden nog twee jongelui hebben." „Het spijt mij, oude jongen, maar ik kan onmogelijk, want ik heb reeds een andere afspraak gemaakt." „Zoo, dan zal ik maar een van de anderen moeten vragen, ofschoon het mij razend spijt, dat gij niet mee kunt gaan." Toen Dake was heengegaan, zeide hij tot een ander officier, die hierbij tegenwoordig was geweest. „Dake heeft zeker een geheim. Ik zou wel eens willen welen wat het is." „O, er zal wel een meisje bij in 't spel zijn," antwoordde deze jonge officier wijsgeerig. Harris keek hem lachend aan. „Nu, ik veronderstel, dat h ons wel gauw met zijn geheim zal bekend maken."

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1