De ziekte van den apotheker Sttltter- heim heeft daartoe veel bijgedragen Zondag ochtend is de man overleden hij is gestorven in eene der kleedkamers van Musis, waarin zijne apotheek stond. Gestorven, terwijl tot zijn sterfbed de tonen der muziek en het gejuich en getrippel van Sequah's bewonderaars doordrongen. Wel had Davenport aan het publiek verzocht de muziek te doen zwijgen, maar het publiek, onbarmhaitig als altijd, was van oordeel dat het voo: zijn dubbeltje alles moest hebben wat er voor te krijgen was; en de man, die leeft van de gunst van het publiek, en steeds gewoon is de uitspraak van vox pQpuli te aanvaarden als een vox Dei moest ook ditmaal gehoorzamen. De tragische dood van Sttltterheim is een slot dat pakt aan het droef- eindend blijspel, dat de agent der Se- quah-maatschappij hier gedurende drie weken heeft opgevoerd. Zeker soort van publiek, dat zijne aanwezigheid be schouwde als een soort van Dordtsche kermis zonder draaimolens en poffertjes kramen, zal aan zijne vertooningen veel missen. Want gedaan is het nu, daar de verkoop van de Sequah-middelen door Sttltterheims dood gestaakt moet worden Blijft alles, zooals door Sequah bepaald werd, dan vertoeft Davenport nog tot Woensdag aldaar om daarna natuurlijk wanneer hij in dien tijd een apotheker kan bekomen in de residentie zijne séances en den verkoop zijner geneesmid delen voort te zetten Zijn wij goed ingelicht, dan wacht hem vóór dien tijd nog eene serenade, te geven door eene volkszangvereeniging. Door den wachtmeester der koninklijke maréchaussée te Deu- tichem is Zaterdagavond gearresteerd de yojarige B. L., die verdacht wordt den Vrijdagavond daar plaats gehad hebbenden brand te hebben aange stoken. L., die dien avond beschonken was, verklaart zich niets te kunnen herinne ren, doch Je zoon van iemand bij wie L. in huis was, heeft medegedeeld, fge zien te hebben dat L. het stroo ii brand stak Dezer dagen werd door eenige heeren u*t Eibergen een tochtje ondernomen naar Lunten of Ltlntern, de vindplaats van kolen in de nabij heid def: Eïbergschen grens op Pruisisch grondgebied. Van Eibergen naar Rekken loopt een grindweg, doch van daar tot Alraeloo moet mep door een leernachtigen zand weg baggeren en loopt tienmaal gevaar, in de modder te blijven steken of het rijtuig om te gooien. Te Almeloo aangekomen, een kerk- dorpje tot Kerspel Vreden behoorende, is men nog 20 minuten van de plaats, waar op het oogenblik weder geboord woidt. Het werk wordt ondernamen voor rekening van de firma Melchers Co. te Mühlheim a,d. Ruhr en staat onder onmiddellijk toezicht van een werk meester. De arbeiders werken in ploegen van vijf man, die elkander om het kwartier aflossen en een werktijd hebben van acht uur, in welken tijd zij 17 groschen per man verdienen f 1. aan het tot standkomen dier mijnen niet meer te twijfelen viel. Men was dan ook begonnen eene tweede ploeg aan het werk te zetten in de richting van Stadt- lohn In de richting van Oldenhotte had men nog plan twee boringen te doen daar volgens de berekening der mijn ingenieurs naar dien kant ook kolen moeten zitten. Veid.r meenden zij als vrij zeker te mogen aannemen, dat er ook op Eibergsch grondgebied met goed gevolg boringen konden gedaan worden. De tegenwoordige ondernemers had den echter geea plau om over de grenzen te gaan, omdat zij de wettelijke bepa lingen tot het exploiteeren van mijnen in Nederland te bezwarend vonden. De gevonden kolen waren van zeer goede kwaliteit. Oldenhotte is een kerkdorpje ook tot Kerspel Vreden behoorende, onmiddel lijk op de grens van Eibergeu, buur schap Rekken, Eene boring heefc daar reeds plaats gehad, doch men is in het leem blijven steken. Wanneer de proef daar nu wordt doorgezet en goede resultaten oplevert, kan men met zekerheid voorspellen, dat ook onder de ieemlagea in Rekken kolen verborgen zullen zitten, daar deze eene voortzetting zijn van het westfaalsche leem. Uit den gemeenteraad van Susteren, volgens het verslag in de Katholieke Waarheidsvriend De voorzitter opent de vergadering en geeft lezing van eenige besluiten, De heer Deden. Mijnheer de voorzitter, worden er geene notulen voorgelezen De voorzitter. Die heb ik voor wat wilt gij meer? De heer Deden. Twee besluitjes, maar geen notulen. De voorzitter. Daarmede houd ik mij niet op, die heb ik nooit bijge houden. De heer Deden. Dan deelt Sus- teren in eene uitzondering. Dus u wilt ze niet bijhouden De voorzitter. Neen. De heer Deden. Dan kan ook niet bewezen worden, wat er behandeld en gesproken is geworden en beteekent mijns inziens zoo'n vergadering weinig of niets. Aan de orde is het aanstellen van kantonniers. In den loop der debatten ontspint zich de volgende discussie. De heer Meuffels. Laat ons eene commissie benoemen. De heer Deden. Denkt u dat ik mij graag zou willen belasten met die wegen na te loopen Dit zou ik graag doen, wanneer het ging naar reent en billijkheid, maar zooals dat hier gaat niet, want het onrecht, dat men mij dezer dagen weer heeft aangedaan, dat is schande, burgemeester; het is drie wetten verkracht. Wie geeft u, burgemeester, het reent om hier aan den heer Schepers te gaan zeggenals gij mij n candidaat steunt, maak ik u wethouder. U verkracht wetboek van strafrecht, kieswet en ge meentewet, en in geval dat Janssen ge kozen wordt, stel ik voor dat hij niet wordt toegelaten, want hij mocht in deld is, komt het niet af. Maar laat mij u, burgemeester, eens een lesje geven, want u hebt het noodig. Waarom hebt gij in de vorige zitting, toen wij u vroegea, of geene stukken waren inge komen, ontkennend geantwoord, terwijl later het tegendeel is gebleken. Het zal nog raadzaam zijn, in het vervolg stuk ken aan den Raad te laten aanteekenen. Waarom heeft de vroedvrouw haar geld nog niet Zij heeft het mandaat geteekend en kan geen ge'd krijgen, en er is ook geld in de kas. Waarom be taalt u dat mensch niet De voorzitter. Ik heb met die vrouw niets te maken, dat zij maar komt, elk oogenblik kan zij het krijgen. De heer Deden. Ja, u wilt met haar niets te maken hebben, maar be taal haar, dat is beter. En waarom dat niet gedaan toen zij het mandaat tee- kende En die 21 gulden die u willekeurig uit de kas hebt genomen voor de volks telling ook hebt gij ons ai driemaal voorgelogen en leugentaal verteld. De veldwacnter heeft zijn geld nog niet, Masthof heeft geweigerd te teekenen; het is schande, dat die arme drommel zijne verdiende centen niet krijgt. Maar de burgemeester heeft de beste rol ge speeld; u, wethouder hebt meer op uw geweten dan de burgemeester; u komt hier met een schijnheilig gezient; maar u hebt het achter den elleboogu bent er niet voor geschikt. En u, burge meester, zegtik leef voor de ge meente, maar u moest zeggenik leef van de gemeente. Te Venloo ontstond Zon dagavond tusschen A. Ysselraonde en F. Kupper een twist, die zoo hoog liep, dat Ysselraonde zijn mes trok en Kup per levensgevaarlijk verwondde. Deze is naar het gast uis overgebraent en de dader in arrest genomen. Zondagavond zijn eene vrouw door den trein, die van Lage Zwaluwe naar 's Bosch gaat, op onge veer 200 meter afstand van de stopplaats Baardwijk de beide oeenen afgereden; zij is met deuzelfden trein naar Waal wijk vervoerd en op last van den ge neesheer van het zieken- en ondersteu ningsfonds naar h°t gasthuis aldaar overgebracht. In den nacht van Zondag op Maandag heeft een felle brand eene hofstede in de Karstraat, te Huissen, in asc'i gelegd. Van de brandweer, die zoo spoedig mogelijk aanwezig was, hebben er twee hun been gebroken, een derde kreeg twee gaten in het hoofd en van een vierde is het gelaat ontveld door het omvallen van een muur. Maandagochtend omstreek vier uur ontstond brand in de boeren- behuizing van Sieuwert Arbema te Uit huizen. Binnen twee uren waren het voorgebouw en de beide schuren met alle losse goeder.n in asch gelegd. Al leen de paarden bleven gespaard De vlammen grepen zoo fel om zich henen dat het overige vee, waaronder 24 run deren, niet kon worden gered. Een en ander was verzekerd. gende ontleend: fgGroot-Atjeh. Onze versterkingen en de stoomtram in de linie werden af en toe beschoten. dat deze op den weg terechtkwam. Toen men hem opnam bleek, dat hij een been gebrokt- \\l. A :.ft de justitie met een en ander in kennis gesteld, Eenige werkgevers te Fra- Ia den avond van 27 ep 28 Decern neker besloten zoo mogelijk maatrege- ber werd eene van Ketapan II uitge len te nemen tegen het gebruik van zonden hinderlaag, toen zij op haren sterken drank, vooral bij den werken jterugmarsch van plaats veranderde, van den stand. Eene commissie heeft zich twee kanten onverwachts door eene pl.m. beschikbaar gesteld om nauwkeurig30 man sterke vijandige bende aange- aanteekening te houden van degenen, I vallen, welke aanval werd afgeslagen; cie veel de kroegen bezoeken. Aan arbeiders, die zich herhaaldelijk aan sterken drank te buiten gaan zal geen werk worden verschaft. Op deze wijze hoopt men, dat menig huisgeziu gebaat zal worden. Men meldt uit Drente aan de N. K. Cl. Nadat de aanbieding van rempla- ganten hier iu de laatste jaren dermate toenam, dat zich elk voorjaar tal van personen daarvoor aanboden, en zich voor de som van f 350 verbonden, komt hierin thans een kentering, die op den handel in plaatsvervangers in vloed kan uitoefenen. Tengevolge van de loonsverhoogiug in de venen kunnen flinke jonge minnen in twee jaren ge makkelijk die som verdienen. Zij willen zich dus niet meer verbinden voor eene dienstneming, die zeven jaren duurt. De aanbieding is dus aanmerkelijk ge daald, en er worden reeds hoogere pryzen besteed Zo ndagnacht zijn samen scholingen te Jubbega door de maié- chaussées uiteengedreven, niettegen staande het verzet van een troepje sociaal-democraten bij dit treffen leden wij een verlies van 3 dooden en eenige gewonden, terwijl de vijand twee dooden en vijf zwaar gewonden moet hebben be komen. De vijandige bende stond onder aan voering van Tengkoe Mad Saleh, die bij deze gelegenheid door een bajo netsteek in den linkeroksel zwaar ver wond werd. Onderhoorigheden. Noordkust. Onze versterking te Segli werd nog af en toe beschoten, terwijl aan atjehsche markt bezoeken, welke naar den nabij onze versterking gelegen passer zich begaven, door kwaadwilligen overlast werd aan- RECHTSZAKEN. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage werd Maan dag veroordeeldJ. S. vieeschhouwers- knecht aldaar, diequitantien vervalschte door er gebruikte plakzegels op te beves tigen met de handteekening, of een gedeelte daarvan, van zijn patroon, en zich op die wijze een bedrag van ongeveer j 600 toeeigende, tot 9 maanden gevangenisstraf. Daar het werk dag en nacht wordt nwe handen, volgens de wet, geen eed voortgezet, zijn er drie ploegen. afleggen. U verkort mij in mijne wettige Het terrein waar geboord wordt ligt1 maatschappelijke rechten Waarom zou tusschen Ameloo (Pruisen) en Buurseik niet zoo goed als een ander tot wet- (Nederland). houder benoemd kunnen worden Men boorde op dit terrein op ver- j wat ik trouwens niet zou aannemen schillende plaatsen, die onderling een maar wie geeft u het recht om die afstand hebben van 2 k 3 kilometer, enpostjes vooraf te belovenen wanneer vond overal kolen in lagen van 45 tct'ü, wethouder, een beetje man waart, 100centimeter, ter diepten 270 tot 3201 moest u zeggen: het is schande burge- R. voeten. meester. Volgens inlichtingen door den werk-j De v o o r z 111 e r. Wij moeten ons meester welwillend verstrekt, waren de aan ons punt houden, verschillende kolenlagen die men gevon- De heer Deden. Mij dunkt, wij den had, voldoende om de exploitatie hebben allen genoeg op dat punt ge- van kolenmijnen te ondernemen, zoodat handeld. als het nu nóg niet afgehan- \/l330H -ürRiJ. Kralingscheveer, 15 Febr. Heden ochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 203 winterzalmen, die voor 1 05 tot/i 20 per kilo weiden verkocht. Enk huizen, 14 Febr. Gisteren werd alhier aangebracht 450 tal (één tai 200 stuks) hariug, prijs f 2.30 2.35 per tal. Gedurende de vorige week werd in het geheel aangevoerd 658 tal hiring de prijzen varieerden van 3.50 tot 2,25 per tai. j T e s s e 1, 14 Febr. Naar België werden in de afgeloopen week weer eenige balen alikruiken afgeleverd, tegen 2.50 per baal. De Noordzeevisschers besomden te Zwolle", dat de ia het lijkenhuis ge- i ïan >6° t0t per s^u t' Pi!ing borgen araenbas opengebroken en een 1 w,erd b1aa met gevangen Ue garnalen groot deel van den inhoud daaruit ont I vloot ™ng ™lm. IO°AmandfQ SarLalen vreemd was. Aan de politie mocht hetvoor, de de gelukken den vermoedelijke.. dader be- i "erd gemiddeld f4 per mand betaald, schonken aan te honden, zijnde de ar- De verzending der garnalen geschiedde beider T. Koezen, die, na eerst hals-jBa'r Hul1' Londen cn Bmssel' starrig ce hebben ontkend, eindelijs:! bekende pl, m ƒ4,50 uit die bus te! hebben ontvreemd. I Zaterdagmiddag ontdekte; de doodgraver van het nieuwe kerkhof; KOLONIËN- BATAVIA, 15 Januari. In de paardentram Veen- wouden-Dokkum kregen H., van Drie sum, en de trarachef ruzie oyer het j rooken ia den wagen door H. De chef Aan het verslag der voornaamste ge nam hem de sigaar af, op het balkonbeurtenissen in het goevernement Atjeh kwam het tusschen de beide personenen onderhoorigheden, loopende van 20 tot daden, de chef verwijderde H., zoo-'Dec. tot en met 2 Jan., wordt het vol- Westkust. Van Melaboeh werd be richt ontvangen dat het v .lk van Roending weder zeer onrustig was. Atjehers van den passe die in de baai vischten, werden eenige malen door hen beschoten. De weersgesteldheid was zeer afwis selend. De gezondheidstoestand was over het algemeen guustiger. Het gemiddeld ziektecijler per dag in het groot militair hospitaal te Kota- Radja was 144 tegen 22 5 en dat der beri-beri 5 8 tegen 7.4 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was hooger. Aan het Mail overzicht van de Javabode wordt het volgende ontleend: Aan de Atjeh criss is een einde ge komen door de benoeming van kolonel Deijkerhoff tot goevemeur. Kolonel Deijkerhoff, die toch ai den naam had van een bekwaam officier te zijn, heeft onlangs bij de expeditie tegen de Tebidah-Dajaks zijne sporen als beleidvol aanvoerder verdiend, welke omstandigheid aan hem waarschijnlijk boven anderen de voorkeur deed geven. Het behoeft echter wel geen betoog, dat de toestand te Atjeh r iet te verge lijken is met dien in de Westerafdee- ling van Borneo. Omtrent het gebeurde op Lombok ontbreekt het nog altijd aan zekere be richten, maar het schijnt ontwijfelbaar dat er eene schoone gelegenheid geweest is of nog is om ons gezag daar metter daad te vestigen, Zoowel op dat eiland als in de onafhankelijke staten op Bali benijdt de bevolking het lot van de goeverneaaeats-onderdanen in Boeleleng en Djembrana, en niets zou haar aan genamer zijn dm van d?zelt !e conditie te worden. Doch het laat zich begrij pen, dat de regeering na het gebeurde op Flores tegen elke eenigszins belang rijke expeditie opziet. Met de regeling der heerendiensten gaan de daarmee belas*e ambtenaren zoo ijverige voort, dat zij tegen April a. s. voor geheel Java en Madoera kan zijn afgeloopen. Per Godavery kwam den 9^ dezer kolonel Deijkerhoff te Batavia aan, om den volgenden ochtend dadelijk op par ticuliere audiëntie te gam bij den goe- verneur-generaal, die hem in het geheim van Pontianak had opontboden, zóa geheim dat zelfs de chef van het wapen der infanterie er niets van af wist. De kolonel reisde met een particulier stoom bootje naar Singapore en verder per transche mail hierheen. De nieuwbenoemde goeverneur van Atjeh kolonel Deijkerhoff, zal den 20 n of den 23011 dezer maand der waarts vertrekken en zich de aanstaan de week ten nutte maken om de te HOOFDSTUK VII. Een beslisse?ide dag. Op dien zelfden morgen, waarvan wij in ons vorig hoofdstuk melding maakten, ontving Dake onder andere brieven er een, die het postmerk droeg van de stad, waar de groote bankiers firma Clive— Walton en Dake haar hoofdkantoor had. „Zeker een brief van oom," dacht Dake, toen hij het welbe kende schrift zag. Dit was inderdaad het geval. Dake brak den brief open, zon der in het minst te vermoeden, dat zijn inhoud zoo beslissend was, ofschoon het zijn ooms gewoonte niet was om zelf te schrijven over zaken, die zijn neefs vermogen betroffen. Toen hij echter het eerste blad had gelezen, stolde zijn bloed bijna in de aderen, want hij gevoelde, dat zijn pas gevonden geluk op het punt stond in 'tniet te verzinken. De brief luidde als volgt: Waarde Clive. Wij bevinden ons allen in vreeselijke onrust en ik houd het voor mijn plicht u terstond mede te deelen, dat een groot gevaar ons boven het hoofd hangt. Onze vertrouwde kassier Waterhouse is eergisteren met ongeveer 50.000 pond aan fondsen en 100.000 pond aan effecten op den loop gegaan. Maandag zond hij de boodschap naar het kantoor, dat hij ziek was en niet in staat was te komen, en verzocht ons daarom eenige instructies veor zijn klerken. Waterhouse was meer dan twintig jaar in onzen dienst geweest en was onze meest vertrouwde bediende. Wij hadden niet het minste vermoeden van eenig onheil, daar hij van tijd tot tijd wel meer aanvallen van hevige hoofdpijn had. Maar toen wij dezen morgen bet derde briefje ontvingen, waren wij daardoor zeer teleurge steld, daar wij inlichtingen van hem omtrent eene zaak wenschten te vernemen. Jack ging nu naar zijn huis om hem te bezoeken. Stel u zijn ontsteltenis voor, toen hij in zijne woning slechts twee verschrikte dienstboden aantrof, die hem op zijne vragen antwoordden, dat mijnheer en mevrouw Waterhouse voor een paar dagen naar Londen waren ge gaan, en haar hadden opgedragen eiken morgen vóór 10 uur een briefje aan het kantoor te bezorgen. Zij verwachtten hen binnen een paar dagen thuis en wisten volstrekt niets meer van hun reis. Natuurlijk gisten wij dadelijk, wat er gebeurd was en dat vermoeden is helaas maar al te waai; Waterhouse is op den loop en heeft twee of drie dagen den lijd gehad om zich naar een of ander land in te schepen. Na onderzoek is ons gebleken, dat hij 50.000 pond aan geldswaarde heeft medegenomen behalve de effecten, die wij misschien nog terug kunnen krijgen. „In elk geval hebben wij een groot verlies geleden, wat nog vermeerderd wordt door het bankroet van twee groote firma's, waarbij wij ook nauw betrokken waren. Door al deze verliezen vrees ik, dat wij niet staande kunnen blijven, misschien kunnen wij den vreeselijken slag nog afwenden, maar ik vond het mijn plicht u mede te deelen, wat er kan gebeuren. Als ODze londensche bankiers lastig zijn, vrees ik, dat eene groote catastrophe onvermijdelijk is. „Zooals gij kunt begrijpen, zijn we allen in vreeselijke onrust en spanning, maar daar uw geheeie vermogen bijna in onze zaak zit, moest ik het u dadelijk laten weteD. A's er iets gebeurt, zal ik u terstond telegrafeeren. Ik heb uw vader [altijd trachten over te halen uw geld niet bij ©ns te plaatsen. Uw U toegenegen oom John Dake. Clive Dake was een kwartier lang geheel verplet. Dus dit was het einde van zijn droom, dit het einde van zijn geluk kig leven! Vier en twintig jaar was hij nu, maar hij herinnerde zich niet ooit gelukkiger dagen gehad te hebben dan in ce laatste weken. En nu was het voorbij en hij kon er nooit meer over denken om Joan Douglas ten huwelijk te vragen. Het was evenwel nutteloos om neerslachtig te zijn voor het ergste was geschied en de slag gevallen was. Gelukkig kon hij misschien nog afgewend worden, zeoals zijn neef schreef, en zou de firma Clive, Walton en Dake blijven bestaan. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2