9e Jaargang. Zaterdag 20 Februari 1892. No. 2647, NIEUWS- EN ADY ERTEN TLEBL AD. A BON NEMEN TSPBIJS ADVERTEMTIËN: NABETRACHTING STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON, De Korporaal van de Garde. AARLEM DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandent 1,20. Franco door het geheels Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondagihlad 3 0,30. Afzonderlijke nummer»0,05. Dit blad ïerschtJot dageltjk», behalve op Zon- en Feestdagen. Korean Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer IJ». van 15 regel» 50 Cent»; ieder» regel meer 10 Cent». Groete letter» naar plaataraimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabatj Abonnementen ea Advertenties wordoa aangenomea door ome agenten ew door slle boekhandelaren en conrantiem. Directeur-Uitgever J. O. F S SB SB O OM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Gfnérale de Fuhlieité Mtrangèrt ff L BAP&M f Ce., JOMP I. JOH Mi8*ce,t Jurif* 8IW1 Imtèovrg Meuimmrtrt, Het bijvoegsel van het bladdat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Een Oudjenaar het fransch door A. A. P- B. Haarlemmer Halletjes No. CXXV11T. Nog eens over Je professeur Gauthier Een Nieuw Spoorwegplan {Ingezonden). Binnen en Buitentandsche berichten. Varia. Kleine advertentkn uit „HetBlaadje" No. Vil. Adverientien enz. uit den GEM EEN TER A AD. XXXIX. Wanneer men ziet, dat de 31 vroede mannen, aan wie de zorg voer de ge meentebelangen is opgedragen, den vo- rigen Woensdag alweer eene langdurige geheime zitting hebben gehouden, dan zou men haast denkende edelacht- baren zijn zóo ingenomen met hun nieuwe zaal, dat zij iedereen die niet bij hen behoort, daaruit verjagen om van de fraaie omgeving op hun geraak te kunnen genieten. Men zou dat denken, zeg ik, als men niet wist, dat de Gemeentel aad van Haarlem zich aan zulk een zelfzucht nooit zal schuldig maken. Wie daarvan nog niet overtuigd was, die zal het nu wel geworden zijn, want in deze laatst gehouden zitting nog was er een wed loop van edelmoedigheid tusschen de Raadsleden ten voordeele van de in gezetenen met groote gezinnen. Burgemeester en Wethouders stelden voor, om, het schoolgeld aan de twee opleidingsscholen voor jongens, dat tot nu toe ƒ40.was voor éen leerling en ƒ30.voor meer dan éen leerling uit hetzelfde gezin, te verhoogen tot f 50.Nu kwam eerst deheerTjeenk Willink met een voorstel, ora aan ouders van kinderen die op verschillende betalende gemeentescholen voor lager onderwijs, kinderen hadden, een ver mindering van schoolgeld toe te kennen voor zijn jongeD, die de opleidings school voor jongens bezoekt. De bedoeling was zóo als een vader een meisje heeft op de school van me juffrouw Klomp, een ander kind op de Burgerschool en een jongen op de op leidingsschool dan betaalt hij alleen voor dien jongen minder schoolgeld, dan hij .betalen zou wanneer hij geen kinderen had op de school van juffrouw Klomp en op de Burgerschool. De heer Sneltjes wou nog verder gaan en dien vader óok vermindering J geven van schoolgeld voor zijn jongen i die de opleidingsschool bezocht, ingeval andere kinderen uit zijn gezin de Hoo- gere Burgerscholen of het Gymnasium bezochten en de heeren Loomeyer en de Clercq weDSchten het voordeel zóó ver uit te strekken, dat de vader van die verlaging ook profiteerde, wanneer hij kinderen had op bizondere scholen. Al deze nieuwigheden deden den heer van der Mersch de schrik om het hart slaan en het alleszins praktische voorstel aaa de hand doen, om de ge heele zaak uit te stellen en eens kalm te overdenken. Nu ging men aan het stemmen, 't Was een waar bloedbad. Alles werd neerge sabeld en ten slotte bleef alleen het voorstel van Burgemeester en Wethou ders levend op het slagveld achter. De ouders van leerlingen op de opleidings school voor jongens zullen dus voortaan voor hunne kinderen 10 per kind meer te betalen hebben, dan tot nu toe. Vooral is dit een kwaad ding voor de ouders van leerlingen, die deze school nu al bezoeken en het heeft mij daarom wel wat verbaasd, dat het m. i. gezonde denkbeeld van den heer Van den Berg, om den maatregel alleen op nieuwe leerlingen toe te passen, niet verder is bespreken. De zes nieuwe agenten en de nieuwe adjunct-inspecteur, die de Burgemeester noodig had om aan het politiepersoneel eens in de 14 dagen een vrijen dag te kunnen gunnen, werden zonder debat toegestaan. De bizondere Houtbewaker komt nu niet, maar de nieuwe agenten zullen door den Minister van Justitie tot onbezoldigd rijksveldwachter worden benoemd, omdat zij anders niet op het grondgebied van Heemstede (en bijkans de gansche Hout ligt daarop) niet zou den kunnen surveilleeren. Vergis ik mij niet, dan wordt hierdoor de bewaking van den Hout onder een anderen chef gebracht. De Burgemeester is hoofd van de gemeentepolitie, maar de Rijksveld- wacht staat onder bevel van den Officier van Justitie. Hoe dit ook zij, het is te hopen, dat de bewaking van den Hout nu beter zal worden, zoodat klachten over onvei ligheid van ons mooie bosch niet meer zullen kunnen voorkomen. Wordt die hoop vervuld, dan is het voor die be waking uitgegeven geld welbesteed. Alleen kan men vragen„Is het, nu de gemeente Haarlem Heemstede ont heft van de bewaking van den Hout, niet de tijd om aan de RegeeiiDg te verzoeken, dat de Hout bij de gemeente Haarlem worde gevoegd? Om de lezers rustig hierover te laten nadenken, zal ik hier een streep trekken. Haarlem, 19 Februari 1892 Het adres aan den Gemeenteraad tegen de verordening op de faecalien- belasting telt reeds ruim 800 handtee- keningen en ongeveer 60 brieven van adhaesie. Wij maken onze lezers opmerkzaam dat nog gedurende de maand Februari op het Raadhuis zijn tentoongesteld de fraaie prenten van den Haarlemschen graveur Jan van der Velde. Des Zon- gs is het Museum kosteloos te be zichtigen. Men deelt ons mede, dat het gunstig bekende kwartet „Loreley" voornemens is een Nationalen wedstrijd voor Man nen-kwartetzang uit te schrijven welke zal plaats hebben op Zondag 19 Juni a. s. in de concertzaal der sociëteit „de Kroon." Reglementen voor den wedstrijd zijn op aanvrage te verkrijgen na 1 Maart e. k. bij den secretaris van het kwartet, den heer C. D. Antonisse Barendse- straat 5B. De aangekondigde voorstelling door het Nederl. Tooneel in onzen schouw burg van Brooshootts stuk „Zijn Meisje komt uit", is Donderdag zeer goed ge slaagd. Mevrouw Holtropvan Gelder speelde de rol van Anna Stuartzij is eene actrice, die aan iets zeer sympa thieks in haar spel en in haar optreden, de gunst van het publiek dankt, een gunst die zij trouwens ten volle ver dient. Mevrouw Stoetz als mevrouw Goed hart was zeer goed, evenals ook de heer de Jong (Holtzius). Het décor, speciaal uit Amsterdam medegebracht, zag er zeer behaaglijk uit en was, naar ons een oud-Indischman zeide, correct. Deze voorstelling van Brooshoofts eenvoudig tooneelstuk is in dit seizoen niet de minste onder hare zusteren. Meer dan bij vroegere opvoeringen trof ons Donderdag tot ons genoegen het beschaafde sptl en het goed ensemble van deze artisten, en wij zeggen dat des te liever, omdat in den nu haast afgeloopen winter het Nederl. Tooneel voor de keuze der stukken niet veel dank van ons te vorderen heeft. In een klein nastukje, de Burchtrulne, kwam vooral het talent van den heer Clous gunstig uit. Door de politie alhier zijn aangehou den twee knapen van 12 en 13 jaren (broeders) die zich hadden schuldig ge maakt aan diefstal van een koperen ge wicht in een winkel in de Morinnesteeg. Het gestolene is nog in hun bezit ge vonden ofschoon zij reeds getracht hadden het te verkoopen. In de Donderdag gehouden verga deiing van den raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, werd besloten de tractementen der onderwij - zeressen met f 100 te vermeerderen en te stellen op 500 aan den heer H. Orth, hoofd der school te Spaarnwoude op zijn verzoek met ingaDg van 1 April, eervol ontslag te verleenen. Graan- en zaadmarkt gehouden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 18 Feb. 1892, Witte tarwe f6.k f 8.30, rogge ƒ7-— 7-35 haver fl*f 1-55' chevaliergerst ƒ5.40 k ƒ5.70, winter- gerst/5.A 5.3o, duivenboonen f 7. k f 7.15, paardenboonen 6.20 k f 6.45, bruineboonen 10.50, groene erwten 7.k f 9.60. Donderdagmiddag heeft met vrij goed weer het bezoek van H.H. M.M. de koningin en de koningin regentes aan de stad Leiden plaats ge had. Te 2 uren bewoog zich een dichte menechenmassa langs den Stationsweg, terwyl door de vele vlaggen de stad een feestelijk aanzien had. Ongeveer te 2 uren stoomde de extra-trein met de hooge gasten het station binnen. De burgemeester van Leiden, de heer L. M. de Laat de Kanter, ontving in de feestelijk getooide wachtkamer H.H. M.M. De dochtertjes der wethouders De Sturler en Juta boden daar bou- quetten aan. De militaire autoriteiten waren daar aanwezig. Onder het donderend gejuich der op getaste menschenmassa reed de stoet in matigen draf stadwaarts, om eerst halt te houden aan de academie, waar de jongejuffrouw Anna Oort een ruiker bood. De academische Senaat ontving de koninginnen in ambtscostuum. De rector magnificus dr. H. Oort hield eene korte toespraak, en aan H.H. M.M. werden daarna voorgelegd de stichtings oorkonde der hoogeschooi en andere documenten, die betrekking hebben op het verblijf der Oranjevorsten aan de Leidsche academie. Komende langs de sociëteit „Minerva'V werd eene warme ovatie door de stu denten gebracht. Voor den linkervleugel stond de eerewacht van de studenten vereniging „Pro Patria"voor den rechtervleugel stonden de Njordmannen in kostuum achter hun vaandel. Alle banieren van de verschillende studen tenverenigingen waren op de stoep ge schikt. Aan het gejuich kwam schier geen einde. De praeses collegii Plemp van Duive- land bood namens het korps twee prachtige rozenruikers aaü. In het Museum van Natuurlijke His torie vertoefden de koninginnen bgna een half uur. Aldaar werd een pas ge vonden exemplaar van een tot dusverre onbekende vogelsoort, met vergunning van de koningin ter herinnering aan dit bezoek naar haar vernoemd Bicaeum Wilhelminae. Na het bezoek aan de universiteit ging de koninklijke stoet naar de Kweekschool voor de zeevaart, waar de jongens in het want paradeerden, en vervolgens langs de Singels naar de Lakenhal. Aan het station aangekomen, waren de hoofdofficieren weer aanwezig om H.H. M M. uitgeleide te doen, die te 4.15 de stad verlieten. De minister van W. H. en N maakt bekend, dat op 13 Februari omstreeks éen uur namiddags in de rivier de Neder-Rijn onder de gemeente Huizen, in kilometerraai XIX en 20 M. uit den linkeroever, een vaartuig is gezonken genaamd Mariagroot 301 ton, geladen met bazalt en gevoerd wor dende door W. Jansen te Duisburg dat krachtens artt. 1 en 2 der wet van 23 Juli 1885 StblNo. 151) het vaar tuig en, voor zooveel noodig de lading, na verloep van drie dagen na dagtee- kening dezer aankondiging, van rijks wege zal worden opgeruimd. Naar de A v en dp. verneemt, is de schout-bij-nacht N. Mac-Leod, directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, bestemd om als zoo danig in de directie Amsterdam op te treden, in de plaats van den vice-ad- miraal W. F. H. Cramer, die om ge zondheidsredenen den dienst met pen sioen zal verlaten. In het Nederlandse he T ij d- schrifi voor Geneeskutidige?i zijn door dr. B. Carsten eenige opgaven mede gedeeld betreffende de sterfte en de geboorten in eenige groote gemeenten in November jl. Daaruit blijkt dat de verhouding der overledenen tot 1000 j inwoners in een jaar bedroeg voor j Amsterdam 20.86, Arnhem 23.2, Dor- I drecht 21.4, 's Gravenhage 21, Gronin- 111 HOOFDSTUK IX. „Mijnheer Hurst is in de administratiezaal, mijnheer," ant woordde de soldaat, tot wien Dake zich gewend had, „maar hij zal zoo dadelijk aan de officierstafel gaan. Of zal ik hem zeggen, dat gij hem noodzakelijk moet spreken „Ja, zeg hem dat, als het u blieft," antwoordde Dake. „Wie moet ik zeggen dat er is?" „Smith." De soldaat ging naar binnen en kwam Da eenige oogenblikken terug, terwijl hij Dake verzocht hem te willen volgen. Eerst voelde deze zich meer geneigd om rechtsomkeer te maken dan binnen te gaan en onder den Baam van Smith zijn gelijke of misschien zijn mindere tegemoet te treden. Hij was evenwel een flink jongmensch en gaf zich dus niet aan die oogenblikkelijke zwakheid over, maar volgde den soldaat in het kantoor. De adjudant zat aan een tafel in het midden van de kamer en keek vragend op, toen hij zijn bezoeker beleefd „goeden morgen" wenschte. „Goeden morgen, mijnheer," zeide Dake, „ik wilde mij bij dit regiment verbinden." De adjudant nam hem onderzoekend van het hoofd tot de voeten opzag de sterke, welgevormde gestaltede nette kleeding, den grooten zegelring aan zijn vinger en keek naar het knappe open gelaat met de eerlijke oogen. „Zoo," mompelde hjj. „Gij kunt heengaan," vervolgde hij tot den soldaat. Deze vertrok. „Verte1 mij nu eens, waarom gij u bij de dragonders wilt verbinden?" Dake streek nadenkend over zijn kin en keek den officier eenige oogenblikken in twijfel aan. „Wel, mijnheer, ik moet op de eene of andere wijze mijn kost verdienen en denk, dat ik nergens anders voor geschikt ben." „Welke reden hebt gij om te veronderstellen, dat gij voor den dienst past Dake verhiel zich in zijn volle lengte alsof hij wilde toonen, dat hij zich van zijne lichaamskracht bewust was. De adjudant glimlachte. „Ik veronderstel, dat gij een gentleman zijt en reeds in dienst zijt geweest. Zou het niet beter zijn, dat gij mij de om standig lieden verteldet, die u dezen morgen hier gebracht hebben Hij sprak op zoo'n vriendelijken tooD, dat Dake den stoel nam, dien de adjudant hem aanwees en antwoordde„Ik zal u alles vertellen, mijnheer, als gij mij uw woord geeft, dat het niet verder gaat." „Zeker." „Zelfs niet aan den kolonel, tenzij het volstrekt noodzake lijk is?" „Neen, zelfs de kolonel zal het niet vernemen." Dake verhaalde nu de geheele geschiedenis van het begin tot het einde en besloot met„het kan nog wel twee jaar duren vóór ik een cent van mijn geld zie, misschien krijg ik wel nooit iets terug. Ik ben een soldaat in mijn hart en ben voor niets anders geschikt. Daarom heb ik naar een ander regiment uitge zien en ben hier terecht gekomen." „En wat zult gij doen als gij eene aanstelling krijgt tot offi cier. Gij zult dan evenmin van uw traktement kunnen leven als nu, denk ik." „Ja, maar ik zal dan aan zuinigheid gewend zijn en misschien heb ik dan weer een paar honderd pond van mijn eigen geld te verteren. Bovendien behoef ik de aanstelling niet aan te nemen, als ik dat niet wensch." „Dat is waar, maar ik geloof, dat gij dan hard zult moeten werken, en dat het in elk geval een moeilijke taak voor u zal zijn." „Ja, daarvan ben ik overtuigd," antwoordde Dake. „En zijt gij vast besloten u bij dit regiment te verbinden Hebt gij alles wel goed overwogen „Volkomen," antwoordde onze vriend, zonder een oogenblik te aarzelen. „Nu, wij zullen u gaarne in ons midden ontvangen, ik hoop echter, dat alles voor u zich spoedig ten goede zal keeren," voegde de adjudant hem hartelijk toe. „Ik heb veel van u ge hoord en zou wenschen, dat gij als officier bij ons kwaamt."

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1