NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Donderdag 25 Februari 1892 No 2651, ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËR: STADSNIEUWS. BINNENLAND P Ez U I L_ L_ Eï I ON De Korporaal van de Garde. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheel» Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummer». 0,05. Dit blad rarschjjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TeleftoHOMBer 1X1, t*s 15 regel» 50 Csat»; ieder» regel meer lOCest». Groete letter» naar plaatiraixaie. Bij Ahannemenf aaaxlealijk rab»tj Aboaaeasen*»* oase agentes §1 m AdveriestièE worde» aangeaoav* dos? door sik IcekhsndeUr*» es eour$\>fcisig# Directeur-Uitgever J. O. FIIBI3QOM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Oinérale de Puèlisüi Mtrangire Sr l. BAWBM ff Ce30HH 3, Skcc,- f 81Wr taubwrf Meatmartrit Haarlem, 24 Februari 1892 Naar wij lezen, zal de 8ate vergade' ring van den Algem, Ned. Politiebond den 22stpn April e. k. alhier worden gehouden, in het hotel Scholten. „Niuiche", voor wie op bevel van de overheid, de deuren van den schouw burg te 's Hertogenbosch gesloten ble ven, verscheen Dinsdagavond alhier voor het voetlicht. Door bovengemeld staaltje van censuur - uitoefening er eenigszins op voorbereid in „Niniche' een echt fransch, modern stuk te leeren kennen, moeten wij verklaren, dat de vertooning van deze comédie operette uit een oogpunt van moraliteit niet zooveel aanstoot geeft. Werd het stuk in het hollandsch!vertaald, weergegeven, dan zou men wellicht van een geheel andere meening zijn. Wat de vertolking betreft, kunnen wij om te beginnen met de titelrol, Niniche, verklaren, dat deze door mad. J. Saignard zeer goed werd weerge geven, met de noodige levendigheid en losheidook wat de zang betreft, was zij de beste. Van het spel der acteurs kunnen wij als het beste aanstippen, dat van Grégoire en vooral dat van den heer Douat, ?n»nsieur le comie. Na de pauze werd gegeven „Les Boussig- neul" een komische operette, welke vlug werd afgespeeld, een groote ver dienste met het oog op de onbetee- kenendheid van den inhoud. De muziek van den heer C. P. W. Kriens, onder directie van den heer M. Mulder ver vulde zeer goed hare partij, wat betreft het accompagnement van den zang. De voorstelling eindigde ten half twaalf, wel wat laat, en was voor een fransche voorstelling tamelijk goed bezocht. Bij dergelijke uitvoeringen is wat de op komst betreft, de schouwburgdirectie niet vei wend. HaarlemZandvoort Spoorweg-Maat schappij. Juli 1891. Opbrengst reizigers 9047.85. idem goederen 1100.80% Te zamen 10148.65%. Per dag en per kilometer 38.51%. Bij koninklijk besluit is dr. R. J. Fruin, hoogleeraar in de letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Leiden, herbenoemd tot lid der com missie, belast met het afnemen der diplomatieke examens. Bij kon. besl. is aan Etnile Wesly, dagbladschrijver te Brussel, vergunning verleend tot het aannemen der ver sierselen van de 4de klasse der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hem door den President der Vereenigde Staten van Venezuela ge schonken. Bij kon. besl. is aan mr. B. O. Th. H. Westenberg, Hr- Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder ie kl der orde van den Heiligen Schat, hem door Z. M. den Keizer van Japan geschonken. Bij kon. besl. is pensioen verleend ten laste van den staat, aan mr. W. F. G. L. Francis, ten bedrage van 333° 'sjaars. Bij kon. besl. is benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Tiel, mr. L I. H. Philips, president van de arrondisse- ments-rechtbank aldaar. H. M. de Koningin-Regen tes is voornemens in de eerste helft van Maart L: het paleis door de Ko ninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneei" het tooneelstuk „De Kleine Lord" te doen opvoeren. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën, zal op Vrijdag 26 Febr. niet plaats hebben. Naar de Zuid hol lander verneemt, heeft de heer Geertseraa, met ingang van 1 Nov. a. s eervol ontslag aangevraagd als commissaris der Ko ningin in Overijsel. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het hoofd- kiesdistrict Middelburg zijn ingekomen 3164 geldige biljetten. Gekozen is de heer mr. P. J. F. van Voorst Vader (ant.), met 1642 stemmen. De heerjhr. mr. A. A. van Doorn (lib.) bekwam er 1508. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten te Goes zijn ingeleverd 2767 biljettenvan onwaarde 33. Gekozen is de heer de Jonge (ant.), met 1582 de heer Dekker (lib.) ver kreeg 911 stemmen. Dinsdagavond trad te A ra- sterdam op in de Vrije Vrouwen ver eeniging, madlle. Popelin, doctores in de rechten te Brussel, alwaar zij in een boeiende rede in de fransche taal op kwam voor de rechten der vrouw. Na haar sprak prof. Allard Pie .-son, die hare stellingen in sommige punten be streed. Dinsdag is men te Amster dam aangevargen met de werken voor den herbouw van den Stadsschouwburg. In den nacht van Zondag op Maandag jl. is in R. K. te Hillegom inbraak gepleegd. De dieven hebben zich door het verbreken van een glasruit en ijzeren roede toegang weten te verschaf fen tot het kerkgebouw, Het was hun klaarblijkelijk te doen om de offerbussen te ledigen, daar de kerksieraden en andere kostbaarheden onaangeroerd zijn gebleven. Zij hebben evenwel buiten den waard gerekend, want de offerbussen wareu juist Zondag avond geledigd. De gemeente-veldwachter Pardoen, die nachtdienst had, had dadelijk achterdocht op een drietal, in de gemeente slecht bekend staande jongelingen, die hij 's nachts herhaalde malen had gezien en in 't oog gehouden. Het is genoemden veldwachter, dank zijn ijverige naspo- ringen dan ook gelukt de daders spoedig in handen te krijgen. En dat zijn ver moeden op die drie Jongelingen gegrond was, daarvan strekt ten bewyz.., dat één hunner reeds bekend heeft. Twee hun ner zijn in het gemeentehuis in voor- loopig arrest, om spoedig naar Haarlem te worden opgezonden. Onlangs zijn nabij Muiden 2 personen in hechtenis genomen, in het bezit van zilverwerk en eene pendule, van welke voorwerpen zij de herkomst niet konden opgeven. Het is thans gebleken, dat een en ander ontvreemd is uit de villa van den heer Huisman te Amsterdam, wiens villa onder Bussem 's winters onbewoond is. De inbrekers hebben zich door het ver breken der vensterluiken toegang weten te verschaffen. Al het voorhanden zilver werd meegenomen, spiegels, kristal en glaswerk baldadig vernield. De dieven schijnen erg op hun gemak te zijn ge weest, wat af te leiden valt uic de flesschen met wijn, die geledigd en daarna op den vloer tot gruis vertrapt werden, waardoor de tapijten in enkele kamers vernield werden. Ten Oosten van Marken zitten twee Harderwijker visschersvaar tuigen in het ijs vast. Daar zij zeer wa rsch jjniijk van proviand zijn verstoken, is spoedige bijstand dringend noodig. Eene poging om met roeibooten over het ijs van Marken uit de botters te bereiken, is wegens den grooten afstand niet mogen gelukken. De burgemeester van Harderwijk heeft naar Enkhuizen om hulp geseind. De schroefboot Enkhuizen zal trach ten zich door het ijs een weg naar de in nood verkeerende vaartuigen te banen. Thans zijn door het bestuur van „Arti et Industriae" te 's Hage de leden van de Vereeniging uitgenoodigd om vóór 10 Maart ontwerpen in te zenden voor nieuwe Nederl. postzegels 'met de beeltenis van H. M. de Ko ningin. De behandeling van de teeke- ning wordt geheel vrijgelaten. Het lid der Vereeniging de heer A. J. Delboy heeft zich welwillend beschikbaar gesteld om teekeningen, op groote schaal ver vaardigd, photographisch te reprodu- ceeren op het formaat van onze neder- landsche postzegels. De bekende leidsche lo- tings-kwestie werd Maandag in de open bare vergadering van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland behandeld. In die vergadering werd mededeeling gedaan van een viertal ingekomen be zwaarschriften, waarin geheele of ge deeltelijke vernietiging gevraagd wordt van de op 9, 10 en 11 Febr. 11. te Leiden gehouden loting voor de na tionale militie, op gronddat in het lotingsglas aanwezig waren twee briefjes met het nummer 365dat, nadat één briefje van dit nummer op 9 Febr. door den loteling Van Evert, en het andere briefje met hetzelfde nummer op n Febr. door den loteling Smit was ge trokken, de fout is hersteld door h?t tweede briefje no. 365 te vernietigen en den loteling Smit te laten overloten, die toen no. 301 uit het glas haalde; en dat vóór den aanvang der loting niet overeenkomstig de wet de lotings- nummers in het openbaar voorgeteld en in het glas gedaan zijn. Verder bleek uit het rapport, waarin deze bezwaarschriften werden vermeld, dat de militie-commissaris als zijne meening heeft te kennen gegeven, dat geeue onregelmatigheid door de boven omschreven als vaststaande erkende feiten heeft plaats gehad, daar de lotiug voor alle lotelingen in goede volgorde is geschied en, indien iemand eenige klacht zou kunnen hebben, het dan alleen zou zijn de loteling Smit, die tweemaal moest lotendeze heeft echter niet gereclameerd. De meening van den militie-commis saris wordt ook gedeeld door den bur gemeester van Leiden, die in zijne ook Maandag voorgelezen memorie betref fende deze zaak nog nader aanvoerde, met betrekking tot het van onwaarde verklaren en vernietigen van het tweede briefje no. 365, dat hetzelfde kon ge beurd zijn wanneer de loteling Smit bijvoorbeeld een blanco briefje uit het glas had getrokken. Voorts deed de burgemeester opmerken, dat, boven het overtollige brielje, ook alle andere briefjes in het glas aanwezig waren, en dat het voor de hand ligt, dat de lo teling Smit, bij het niet aanwezig zijn van het dubbele no. 365, toch no. 3011 zou hebben getrokken. Na het uitbrengen van het rapport ontwikkelde de reclamant Zuurdeeg, vader van den loteling, aan wien nadat zijn lotgenot Smit no. 301 had getrok ken, een dienstplichtig nummer ten deel viel, nader zijne bezwaren, waarbij hij verklaarde zich niet te kunnen vereeni gen met de meening van den burge meester van Leiden, dat de onderhavige zaak gelijk zou staan met het geval, dat een blanco briefje in het glas was gevonden. Het vernietigd briefje was immers een door den militie-commis saris geparapheerd lotingsnummer, en door de vernietiging van dit ééne num mer bleven al de andere nummers niet meer op hunne plaats. Reclamant be twijfelde ook het recht om het dubbele te vernietigen. Het niet reclameeren van Smit was z. i. verk^arbaar, omdat Smit had vrijgeloot. Voorts deelde hij mede, dat een te Leiden wonend loteling, die zich aldaar ter inschrijving had aange meld niet op het register der ingeschre venen voorkomt, doch t. a. van dit punt deed de Commissaris der Koningin op- merkén, dat het met de onderhavige zaak niets te maken heeft. Ten slotte werd nog op algeheele vernietiging der gehouden loting aan gedrongen door den gemachtigde van de reclaraante Van Hensbergen, die ook wees op het verzuim om de lotings nummers in het openbaar in het glas te tellen, hetgeen, naar hij verklaarde, door verschillende getuigen, die van het begin der loting af er bij tegenwoordig waren, is waargenomen. Verder voerde gemachtigde aan, dat de wet het twee maal loten door één loteling niet kent dat in casu door het tweemaal loten van één loteling de kansen voor degenen, die daarna hebben geloot, veranderd zijn; en dat het niet is uit te maken welke van de twee nummers 365 van onwaarde en dus voor vernietiging vat baar was. Spreker beriep zich tot staving van zijn betoog op een kon. besluit van April 1867, waarbij gehandhaafd is de uitspraak van Ged. Staten van Limburg tot vernietiging van eene loting op grond dat zich in het glas een nummer meer bevond dan er loteliogen waren. Een der belanghebbenden, die op handhaving der loting aandrong, deelde mede, gehoord te hebben dat de telling der briefjes wel degelijk in het open baar is geschied. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland hebben de loting vernietigd en eene nieuwe loting bevolen. Door eenige onderwijzers van openbare kostelooze scholen te 's Hage is het voornemen opgevat eene zanguitvoering te geven van leerlingen dier scholen, waarvan de opbrengst zal 15. HOOFDSTUK XII. Hij omhelsde Joan en kuste haar telkens opnieuw, terwijl hij haar allerlei lieve woordjes als „mijn lieveling", „mijne liefste Joan" toefluisterde. Eindeljjk echter kwam hij tot zichzelf en liet Joan los. „Wat heb ik ook met u te maken. Zie eens naar.mij," riep hij bitter uit, terwijl hij Daar zijn uniform wees. Joan glimlachte. „Ja, ik zie al naar u en heb u nog lang niet genoeg aangekeken. Gij hebt uw knevel laten staan, voor het overige zijt gij dezelfde gebleven, maar kom, laat ons op die bank gaan zitten, die daar aan den weg staat. O, Clive, ik heb u zooveel te vertellen." Clive ging evenwel nog niet zitten. „Spreek toch zoo niet, ik kan u niet aanhooren." „Waarom niet?" vroeg zij verwonderd. „Weet gij dan niet, wat er met mij gebeurd is? Begrijpt gij dan niet, dat ik nu maar korporaal, bijna een gewoon soldaat ben. Daar een geruïneerde man Diet goed genoeg voor u was, is een korporaal het evenmin." „Maar dat heb ik nooit beweerd," bracht Joan hier kalm tegen in. „Neen, want gij zijt te goed en te lief om iets te zeggen, dat mij zou kunnen kwetsen," antwoordde Dake. „Gij hebt mij nooit gelegenheid gegeven om mijne meening over uw plotseling vertrek te zeggen; en daar wij nu toch een maal hierover begonnen zijn, moet ik u zeggen, dat ik het heel onvriendelijk van u vond om zoo heen te gaan, zonder mij een kans te geven om mijn heldenmoed te toonen, zooals ik had willen doen." „Ik deed wat ik het best oordeelde," zeide hij zacht. „Ja. maar gij hadt mij hierin ook wel iets te zeggen kunnen geven," hernam zij; „ik kan u verzekeren, dat het mij veel ver driet bespaard zou hebben." Nu kon Dake het niet langer uithouden. In een oogwenk zat hij naast Joan op de bank. „Joan, mijne lieveling, hebt gij er werkelijk verdriet over gehad En mijn leven was ook gedurende deze maanden een ware aaneenschakeling van droefheid en wanhoop." „Gij hebt u stellig zeer ongelukkig gevoeld, dat kau ik aan uw gezicht zien," zeide zij teeder. „Maar goddank, nu is het alles voorbij. Gij moet mij nu beloven, dat gij niet weder heen zult gaan, Clive." „Dat kan ik niet, al zou ik ook nog zoo graag willen," zeide hy tamelijk bitter. „Toen ik uit Dovercourt vertrok, was ik vrij man, maar nu kan ik den dienst niet verlaten, tenzij ik mij vrij kon koopen. Ik kan u dus niet uit den weg gaan, hoe graag ik ook wilde." „Och toe, Clive, zeg toch niet, dat gij mij wilt vermijden," smeekte zij. „Het moet," antwoordde hij, „ik moet steeds voor oogen hou den, dat er een groote kloot tusschen ons is, en dat ik maar een korporaal ben, die...." Hier viel Joan hem in de rede. „Hoor eens, Clive, ik moet je eens een eenvoudige vraag voorleggen. Toen dit dier ze legde haar hand op den kop van Victoria u zooeven zag, maakte het voor hem geen verschil of gij een officier bij de huzaren of een korporaal bij de dragonders waart. Is het zoo niet „Ja, natuurlijk, maar...." „Gij schrijft mij dus minder gevoel toe dan een hond," zeide zij verontwaardigd. Dake trok Joan tot zich, zonder een woord te spreken. Het meisje begreep hierdoor het antwoord op haar vraag. „Ik dacht niet in het minst, dat ik u ooit zou wederzien," zeide Joan nu, „maar gij moet wel hebben verwacht, dat gjj mij eens zoudt ontmoeten." „Neen, volstrekt niet." „Gij wist toch, dat kolonel Stewart het bevel over het 300 re giment had gekregen „Ja, maar ik wist niet, dat gij hier zoudt zijn." Joan keek hem zeer verwonderd aan. „Maar Clive, waar dacht gij dan, dat ik zou zijn?" „Zooals gij wel begrijpen zult, waren alle soldaten zeer ver-

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1