POLITIEK OVESZICHT. GEMENGD NIEUWS. te eten, zeggende„ïk zou je danken dien visch te eten, die zoo lang in den buik van dien dooien walviseh gezeten heit. Vijftigduizend hebben ze eruit ge haald en werkelijk, ze meende het j De directeur der firma Van Gend Loos, de heer J. R. te Olden- zaal heeft plotseling die gemeente ver laten, naar men zegt met achterlating van een aanzienlijk tekort in zijn kas. [Zw. Cri.) Op 3 Februari 11. zijn in eene brievenbus te Enkhuizen ter be zorging per post gestoken twee brieven, ieder inhoudende een bankbiljet van f ioo, gesloten in een wit couvert, klein lormaat, met lak, respectievelijk geadresseerd aan J. H. Siekmann te Arnhem en W. A. Siekmann te Zuid- Scharwoude, welke brieven niet aan de adressen zijn bezorgd. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt inbeslag neming en bericht. De Raad van beheer der 's Gravenhaagsche Schouwburg-maat schappij heetteen uitvoerig adres tot den Raad gericht, waarin het schouw- burgvraagstuk andermaal wordt behan deld en ten slotte het volgende wordt verzocht io. het bestaande gebouw gedurende het tijdvak, bij de oprichting der Maat schappij bepaald, in gebruik te mogen verkrijgen 20. machtiging te verleenen tot den bouw van een schouwburg, naar een der bij het adres gevolgde ontwerpen, desverlangd onder toezicht van de door den Raad aan te wijzen gemeente-des kundigen 30. te verleenen eene garantie voor rente en aflossing van eene door de Maatschappij te sluiten geldleening groot ƒ400,000 op de door den Raad te be palen voorwaarden, en 40. eene jaarlijksche subsidie van ƒ60.000 (welk bedrag circa 8000 minder is dan het gemiddelde cijfer, door de gemeente in de laatste jaren aan den schouwburg ten koste gelegd), waarbij de Maatschappij zich, ingevolge art. 22 harer statuten verplicht tot uit- keering aan de gemeente van 50 pet. der uit de exploitatie te behalen winsten. Een gedetineerde die Don derdagochtend voor de arrondissements - rechtbank te 's Hage had terechtgestaan wist bij zijne overbrenging naar den celwagen te ontsnappen. Bij de poort van het Buitenhof werd de vluchteling door een heer tegengehouden en door den veldwachter, die hem nazat, weer naar zijne enge woning teruggevoerd. Woensdagnacht is door de politie aan het strand te Scheveningen gevonden het lijk van een onbekend man, die even te voren in zee was verdronken. De man was gekleed in dubbele overjas, zwart fantasie-pak, half hemdje, wit overhemd, rood baaien gezondheid, flanellen borstlap, wit tricot borstrok gemerkt A. L., wit keper onderbroek, lange witte kousen, lage schoenen met hoefijzers onder de hakken, zwarte fantasie-hoed en zwarte das. Op het lijk is gevonden eene groene beurs, waarin 0,52!^, eene blanco notitie boekje en een overhemdsknoopje. Het signalement van den man luidt55 60 jaar oud, 1.72 M. lang, hoog voor hoofd, grijs haar, di'O wenkbrauwen, blauwe oogen, gewone neus, mond en lippen, slechte tanden, spitse kin, don kergrijze bakkebaarden, rond aangezicht, gewoon postuur en geen bizondere keDteekenen. Men meent dat de man een Israëliet is. De commissaris van politie, belast met het beheer der centrale afdeeling, verzoekt ten spoedigste inlichtingen om trent dit lijk. Bij den aanbouw der nieu we hervormde kerk te Apeldoorn, is de broeder van den aannemer, door een misstap, van een steiger gestort. H ij werd zwaar gekneusd. Naar aanleiding van bovenstaand ongeluk, wordt aan de Amsterdammer van daar gemeld, dat het steigerwerk om den toren zeer onvoldoende is. Langs een lange ladder komt men op den eersten steiger; om van hier op den tweeden steiger te komen, moet men steeds van losse ladders gebruik maken, terwijl het werk boven den tweeden steiger slechts langs touwen of langs haken in de steigerpalen te be reiken is. De inspecteurs van den arbeid, die belast zijn met het toezicht op de maat regelen ter bevordering van veiligheid gezondheid in werkplaatsen en fa brieken, mogen bij den kerkbouw in Apeldoor wri eens een kijkje gaan nemen. Terwijl door het comité der friesche Volkspartij is besloten ia plaats van eene provinciale meeting op 1 Mei eenige kleine meetings te organiseeren zal van wege de sociaal-democratische afdeeling Leeuwarden op 1 Mei te Leeuwarden eene nationale meeting worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de heerenDomela Nieuwen- huis, Fortuyn, Van Emmenes, Hels - dingen en Luitjes (Travailleur). Uitlevering is gevraagd door de pruisische regeering van August Wild, geboren 6 Febtuari 1845 te Neuss Piuisen, laatst woonachtig te Wittenj provincie Westfalen, lang 1.70 meter, gestalte gezet, haar, wenkbrauwen, kne vel en bakkebaarden zwart, gelaatskleur bleek. Hij wordt verdacht van valsch- heid in geschrifte. Opsporing en aan houding wordt verzocht en onmiddellijk bericht aan het departement van justi tie. KOLONIËN- BATAVIA, 29 Januari. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhooiigheden,loopendevan 3 tot en met 26 Jan. 1892, wordt het volgende ontleend Groot-Atjeh. Het beschieten van onze versterkingen, van de stoomtram en van patrouilles hield aan. Op den 8steu Jan. werd het bestuur over de aideeÜDg Groot-Atjeh door den benoemden adsistent resident dier af deeling H. P. A. Bakker aanvaard. Den 14011 daaraanvolgende begaf de civiele en militaire gouverneur zich op reis naar Segli en, vergezeld door den waarnemend assistent resident der West kust, naar Melaboeh. Onder hoor ig heden. Noordkust. Onze versterking te Segli werd af en toe zwak beschoten. In den vroegen morgen van 5 Jan., ongeveer 3 uren, werd bespeurd dat eene vijandige bende van ongeveer 25 man zich onder het bruggehoofd aan den linkeroever der Segli-rivier bevond. Zij werd spoedig door eene patrouille aangegrepen en veijaagd, 4 dooden met hunne wapens in onze handen achter latende. Volgens latere berichten heeft de vijand bij die gelegenheid grootere verliezen geleden en was het hem gelukt eenige dooden en gewonden op zijne vlucht mede te voeren. De strijd tusschen de Pedirsche hoe- loebalangs duurt steeds voort en het schijnt dat thans ook de pretendent-sul tan daarin zich wil mengen. roode vlag vertoond en nu en dan werd een schot gelost op onze versterking te Melaboeh en op den oppasser aldaar. Er viel veel regen, gepaard met zware winden. De gezondheidstoestand was over het algemeen ongunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer per dag in het groot militair hospitaal te Kota Radja was 24 6 tegen 14.4 en dat der berri berri 12.1 tegen 8.8 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. Bij besluit van 22 Jan, n0o 10 is aan F. W. de Rijk vergunning verleend voor den aanleg en exploitatie van een stoomtramweg in de residentie Madoera, loopende van Kamal over Baagkalan naar Tondjoeng. Volgens bericht van den resident van Benkoelen werden in den voormid dag van 4 dezer te Kroë eenige lichte schokken van aardbeving in de richting van Oost naar West waargenomen, die een paar seconden duurden. Uii Oleh leh wordt a. d. 18 Jan. aan de Deli Ct. het volgende gemeld Gisteren (Zondag) werd wederom voor de zooveelste maal eene bijdrage gele verd van de verregaande brutaliteit, waar mede in den laatsten tijd door de Atjehers wordt opgetreden. Omstreeks 9 uur in den morgen kwam een Atjeher de poort te Pendetie binnen. Voor het wachthuis, in de onmiddellijke nabijheid van genoemde Ipoort: zaten op een bank 2 inlandsche fuseliers, Europeesch fuselier- en 1 inlandsche politie-oppasser, terwijl op een paar Vassen afstand van bedoeld viertal de Europeesche sergeant wachtcommandant op een stoel had plaats genomen. Als naar gewoonte werd door den inl. politie oppasser aan den Atjeher verzocht zijn pas te vertoonen; deze tastte in zijn gordel, doch in stede van een pas kwam daaruit een rentjong te voorschijn, waarmede hij bliksemsnel een der inlandsche fuse liers, vervolgeus ook den tweeden en daarna den Europeeschen wacht-com- maodant, die inmiddels was ter hulpe gesneld, zwaar verwondde. Laatstge^ noemde rolde, worstelende met den aanvaller, in de greppel achter het wachthuis, zoodat de schildwacht in het verhoogde schilderhuis pl. m. 15 passen van het wachthuis verwijderd niet durfde schieten, uit vrees den ser geant te zullen treften. Twee niet gewonde fuseliers namen oaarop hunne geweren en vatten achter hei wachthuis post, en zoodra de Atjeher eenigszins van den sergeant vrijkwam en het hazenpad wilde kiezen, werd hij door hen neergeschoten, juist op het oogenblik dat hij het hek weder wilde uittreden. Een schot in de hersenpan maakte hem voorgoed on schadelijk. De 2 inlandsche fuseliers hebben eenige kans op genezing, doch voor den Euro peeschen sergeant, die behalve dat een zijner polsen doorgesneden is, ook nog een steek in de long ontving, bestaat niet veel hoop op behoud van zijn leven. De uitspraak in de zaak Menger te Noo^dwolde is dat Sake Bosma tot 1, Johannes Bosma tot 2, Willem Veld tot 6 en Jan Veld tot 8 jaar gevange nisstraf zijn veroordeeld. De rechtbank te Utrecht, kamer van burgerlijke zaken, heeft Woensdag uitspraak gedaan in het geschil tusschen J. K. Koch en de M. t. E. v. SS., over de vaststelling van den sohadestaat in het proces, door den eischer, een der slachtoffers van het spoorwegongeluk bij Ruinerwold, de gedaagde Maatschappij aangedaan en waarin zij tot schadever goeding veroordeeld is. De rechtbank heeft, op grond van het door de deskuudigen uitgebrachte rapport, als vaststaande aangenomen, dat de eischer door het ongeluk minder geschikt geworden is voor het drijven van eene handelszaak en dat geen vol ledig herstel Voor hem mogelijk is, ter wijl hij bovendien beperkt is in de keuze van eene nieuwe betrekking en, wat zijn geestestoestand betreft, ge noodzaakt is een rustigen werkkring te zoeken. In die omstandigheden acht de recht bank het billijk, dat de schadevergoe ding aan den ei6cher worde bepaald in den vorm van eene uitkeering levens lang, die door haar wordt vastgesteld op ƒ1000 per jaar. Mitsdien wordt het bedrag van de door de maatschappij tot op den dag der uitspraak van dit vonnis te betalen schadevergoeding be paald op ƒ7244.70 en voorts op 100©, telken jare op 2 Januari levenslang uit te keeren. De eischer, die op een onderdeel van zijne vordering in het ongelijk is ge steld, is veroordeeld in der proces kosten en de gedaagde maatschappij in de overige kosten. D RECHTSZAKEN. Het is licht te begrijpen, dat de duitsche pers niet ingenomen is met de rede, die de keizer te Brandenburg heeft gehouden en die wij gisteren heb ben medegedeeld. Alleen de conservatieve Reichsbote stemt er mede in, maar de andere bladen zwijgen er over, omdat zij zich den toorn van hooggeplaatsten niet op den hals willen halen, of beoordeelen de rede op scherpe wijze. De Vossische Zeitung zegt, dat wanneer alle mis noegden het land uitgingen zooals de Keizer dat zou wenschen, de kleinste helft zou overblijven en het Berliner Tageblatt berekent het getal van hen, die dan zouden moeten emigreeren, op 26 millioen. Sedert het edict van Nantes, zegt een ander blad, heeft geen vorst ter wereld aan die onderdanen welke het niet met hem eens waren, verzocht om het land maar uit te gaan. Natuurlijk wordt de rede ook in a.> dere kringen druk besproken Een so ciaal-democraat leverde er de volgende parodie op„Ik ben een opperhoofd van eenen socialistischen stam van roode Indianen. Op den top van eenen hoogen berg staande, zie ik beneden mij liüks een zee van bloed en ellende, vrucht van het kapitalistisch wanbeheer. Ter rechter hand echter strekt zich de kalme Tusschen dezen en de arbeiders kwam het nu tot eene botsing. De politie moest zelfs een oogenblik van de sabel gebruik maken; toen werden eenige personen gearresteerd en de beide troepen uit elkander gejaagd. De 3000 werklieden besloten, aan den burgemeester te verzoeken, de particuliere aannemers te gelasten voor stadswerk berlijnsche werklieden in hun dienst te nemen en niet goedkoopere werkkrachten van buiten. Wil de bur gemeester dat niet bevorderen, dan zal men zich wenden tot den minister van arbeid en vervolgens tot den Rijksdag. Toch staat deze betooging niet in rechtstreeks verband met de rede van den Keizer. Het plan voor de vergade ring was er al lang en zij strekte alleen, om den >nood van de arbeiders in het licht te stellen. Des avonds herhaalden zich de op- loopen. Telkens kwamea er kleine troe pen betoogers, die de politie uiteendreef. In sommige stadskwartieren, vooral in het Noö.den en Oosten, we/den ernsti ge ongeregeldheden begaan. Men richtte schade aan in herbergen en winkels,, wierp het brood uit eenige bakkerijen op de straat en plunderde een kleine bazar. Het ergst was in de Weissen- burger, Köpniker en Andreas straten. De geheele politiemacht was in de weer en kon op verschillende plaatsen, alleen orde verkrijgen door met den blanken sabel er op in te gaan. Tal van perso nen zijn gewond en de gearresteerden zijn niet te tellen. Het mag de vraag heeten, of dit een ge val van voorbijgaanden aard dan wel de voorbode van meerdere ongeregeld» heden zal wezen. Zeker is het, dat Duitschland op dit oogenblik een poli- lieken crisis doorleeft, waarvan de uit slag niet te voorspellen is. Uit Parijs wordt bericht, dat van het Ministerie Rouvier niets kan komen. De radicalen hebben zich teruggetrokken en daarop ook de Freycinet. Rouvier heeft ten slotte van de taak afgezien en de president heeft Bourgeois de op dracht gegeven. De verleden jaar uitgestelde behan deling der zaak van H. G. F. B., stu dent te Leiden, die in September a. p.zee uit van de sociaal-democratie, met aan de Wittebrug logeerde en een paar j tal van veilige havens". Een gouden jonge mannen, die uit naam van hunne regen, verzekerde deze spreker verder, patroons om geld kwamen, dreigde deis tot dusver op de bouwondernemers trappen at te gooien en ook werkelijk nedergedaald, terwijl het den arbeiders een der knapen met een stok afransel- j als misdaad werd aangerekend zich zat de, werd Donderdag voor de arrondis-jte willen eten. Oostkust. Said Djaafar, hoofd van het seraents-reebtbank te 's Hage hervat. Andere redevoeringen van dien aard De beklaagde beweerde, dat hij. ziek maakten de toehoorders, ongeveer 3000 te bed liggende, door de maners erger- in getal, die in de bierbrouwerij vrie- lijk was gehinderd. drichshain waren bijeengekomen,vrij warm Bij vonnis van den 5en October a. p. en in optocht trok men de stad in. Juist werd beklaagde veroordeeld tot 3 we- i was de wacht voor het paleis afgelost ken, en Donderdag vorderde het O. M.en deze werd zooals altijd, door een bevestiging van dat vonnis. 'grooten troep nietsdoeners vergezeld. landschap Soengei Raja, heeft zich voor eenigen tijd naar Langkat begeven. Hier en daar werd ter Oostkust reeds met padisnijden aangevangen. Westkust. Het volk van Roending bleef nog zeer onrustig. Af en toe werd nabij Kota Pasir eene In een koffiehuis te Brus- sel maakten twee belgische huzaren, ruzie met een man, die kalm een glas bier zat te drinken. De een nam een bierglas, de ander een koffiepot en daarmee ranselden zij den burger hall- dood en liepen toen weg. De aangevallene verklaarde, dat hij zijne aanvallers niet kon herkennen., maar een andere bezoeker zei dat hij daar wel kans toe zou zien, als men hem de heele compagnie maar wilde vertoonen. Donderdagmorgen nu defileerde de compagnie huzaren voor den auditeur militair die den koffiehuisbezoeker naast zich had. Deze kcos onverwijld de twee aanvallers uit de rijen en deze bekenden de daad en zullen terecht staan. In 1S70 waren de ontvang sten van de telegraaf in Engeland 612.000 pd. st.; in 1891 bedroegen zij 2 455>664 pd. st. De verdere huiszoekingen die te Parijs en in de voorsteden bij anarchisten gedaan zijn tot opsporing van de nog ontbrekende dynamietbom- men, die te Soisy-sous-Etiole zijn gestolen, zijn, naar gemeld wordt, vruchteloos geweest. Er ontbreken nog meer dan 200. Aan de prefectuur van politie houdt men zich overtuigd, dat een aantal dier bommen naar het buitenland zijn ge bracht om den eersten Meidag het ver nielingswerk te verrichten, onder anderen naar Spanje, om de voltrekking van het eü hem neersloeg, ging mij zijn laatste droevige blik door de ziel! Wie weet of hij ginds niet eene oude moeder had, die hij moest verzorgen of eene bruid, die hem wacht, te vergeefs!" „Maar dat was toch een dappere daad en gij hebt er menige loftuiting voor ontvangen." „En meent ge dan, dat zulk een armzalige loftuiting mij ver zoenen kan met den moord van een onschuldige. Al betoogden alle generaals van de wereld, dat zoo iets een roemrijke daad is, dan zou ik nóg volhouden, dat het een moord is 1" „Luitenant, in Godsnaam, zwijgzeide Karl, terwijl hij on rustig rondzag. „Moogt ge uw leven moedwillig in gevaar stel len? Hebt gij de belofte vergeten, die gij aan mevrouw uwe moeder hebt gedaan „Maar wat wilt ge dan riep Strömann opgewonden. „Ik kan dit treurige leven niet langer zoo voortslepen, ik kan en wil geen getuige langer zijn van die dagelijksche bloedige gevechten, KarJ," en hij wenkte den ouden soldaat, om naderbij te komen, „Karl, laat ons te zamen vluchten. In Belgie, bij mijne geliefde moeder, zullen wij veilig en gelukkig zijn Karl stond daar als door den donder getroffen, doodsbleek en stom; het scheen alsof de schrik zijn tong had verlamd. Hij zag Strömann aan, als een slaapwandelaar met glazige oogen en strakke trekken, zoodat deze meende, dat zijn oppasser een be roerte kreeg. Eindelijk barstte hij los„Luitenant, is het u bij den hemel in het hoofd geslagen. Vluchten deserteeren Neen, nooit zoo lang ik dit eerekruis draag," en hij zag trotsch op het eeretee- ken neder, „zal ik mijn land en mijn Vorst ontrouw worden. Liever duizend dooden sterven, dan als een lafaard weg te loopen Hij had gesproken met het vuur der overtuiging. Zijn krachtige borst hijgde van den on vei wachten schok, hem toegebracht door het voorstel van zijn luitenant. Als een machine zonder eigen gedachten en zonder eigen wil gehoorzaamde hij steeds zijnen superieuren; hij kon zich niet voorstellen hoe iemand, wie dan ook, een oorlog kon afkeuren, geboden door zijn Koning. Strömann was bij de harde woorden van den ouden soldaat van drift opgesprongen en op een zóo streDgen toon, dat deze een stap achteruit deed, zeide hij, zonder in te zien, aan welk een grove inconsequentie hij zich schuldig maakte: „Karl, gij vergeet, dat ge mij eerbied verschuldigd zijt, gij pleegt insubor dinatie Ga heen en blijf dan een slaaf, ik zal weten, wat ik doel" Karl bracht de hand aan den helm en giDg naar den uitgang van de tent. Daar wendde hij zich nog éénmaal om en zeide met eene van ontroering bevende stem„Luitenant, vergeef het uw ouden dienaar, als hij zich heeft vergeten. Maar ik bid, ik smeek u, bij de gedachte aan uwe moeder, zie af van dat heil loos voornemen, dat u later zou berouwen. Denk aan uwe arme moeder 1" „Ik vergeef u, Karl!" zeide Strömann bedaarder, „maar mijn besluit staat vast. Op een of andere manier wil ik die moord- tooneelen ontvluchten, er kome van wat er wil. Kunt gij blijven, het zij zoo, dan zal ik alléén gaan." Met een droevig hoofdschudden salueerde Karl op nieuw en ging heen. Nauwelijks was hij heengegaan, of een ordonnans trad de tent binnen. „Luitenant, de kolonel beveelt u, uwe compagnie te doen opzitten. Binnen 5 minuten moet alles gereed zijn." Hij sloeg aan en ging elders zijn bevelen overbrengen. Met een somber gelaat bracht Strömann het bevel ten uitvoer, Weldra bevond hij zich met zijne afdeeling op de open plek in het midden van het kamp, waar reeds verscheidene afdeelingen bijeen waren, gereed om op het signaal te vertrekken. De offi eieren waren in een druk gesprek gewikkeld en begroetten Stro, mann opgeruimd, toen deze naar hen toéreed. „Wat is het doel van den tocht?" vroeg bij lusteloos aaneen hunner. „Weet gij het niet? De arme Richmann is door een van die schurkachtige franc-tireurs doodgeschoten. De manschappen, die bij hem waren, zeggen, dat ze een geheele bende hebben gezien Wij zullen den armen kerel wreken, wees daar zeker van Strömann antwoordde niet, de opgewondenheid van zijne mak kers walgde zijn overprikkeld gevoel en zelfs de smart over den dood van zijn trouwen vriend Richmann boezemde hem geen wraakzucht in tegenover die ongeregelde fransche benden der franc-tireurs. Weldra klonk het„Voorwaarts en onder aanvoering van een kolonel, reed de gansche ruiterbende, ongeveer 600 man sterki in vluggen draf het kamp uit en over den landweg, die recht naar het dorpje Rochemont leidde. [Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2