GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Een stedelijke Gasfabriek. Afloop dsr Veiling Burgerlijke Stand verwonding voorgekomen. Nadat de politie-president bericht ontvangen had dat de bedrijvers der ongeregeldheden zich in de buitenwijken verzamelden ©m naar de stad te trekken, werd de ge- heele gendarmerie van den Kreits Niederbarmen in de kazerne gereed gehouden, en werd de wacht aan de Tegler-schietplaats, waar een groote voorraad dynamiet en buskruit geborgen ligt, belangrijk versterkt. Tot dusver hebben de ingestelde onderzoekingen echter de aan den politie-president toe gekomen waarschuwingen niet bevestigd. Het socialistische hoofdorgaan de Vorwdrts bevat aan het hoofd zijner kolommen eene waarschuwing aan de berlijnsche werklieden, inzonderheid aan de partijg nooten, om zich vooral te onthouden van alle samenscholing, onder opmerking dat tumult en vernieling van eigendom geene middelen zijn ter voor ziening in heerscheaden nood. De socialistische leden van den koop, de verlaging welke reeds onmid dellijk ingaat is zoo beduidend, dat je geen ®an van zaken zijt door alleen maar het idee bij je op te laten komen, om een bedenking te vinden om dat adres aan den Raad niet te teekenen. Want weet je, als wij nu maar geholpen zijnwat deert 't me dan koe het over tien of twaalf jaar iswe zijn beiden ven bij ons eenmaal genomen besluit: geen particuliere gas-exploitaiie. V. M. vriendelijke buurvrouw helpt haar del thans is zij geheel hersteld, lamp vullen en aansteken en kookt nu Te Oporto heeftZaterdag en dan wat soep voor haar. Voor het eea hevige storm gewoed, zoodat ver- COhPrrtnna r _t-I1 1 i Er dreigt eene geducht crisis uit te breken in den eiigclsckeii kolenhandel. De prijs der steenkolen mogelijk dan al dood of rentenieren op j is sinds eenigen tijd dalende en uit dit ver een villa in Bloemendaal, waar je daa schijnsel vloeit de noodzakelijkheid voort, wel electrisch licht zal hebben. I de arbeidsloouen der mijnwerkers te Dus, hernam ik, het licht je meer ter j verlagen. De mijnwerkers zeiven geven harte, hoe de prijs van het gas nu in j dit ook toe; doch, alvorens in eene vergelijking met andere steden tijdelijk verlagiag te berusten, willen zij een in gelijke verhouding van prijs komt, dan eens even na te denken welk .koopje*6 we onzen toekomstigen mede poging aanwenden om den kolenprijs weder op te drijven. Zij willen hiertoe eenen kunstmatigen kolennood in het gemeenteraad hebben aanvraag gedaan!wordt in het nieuwe contract door de burgers geven, die over tien jaren hier j leven roepen door de productie gedu- zullen wonen. En dan nogie.s. we had [rende eenigen tijd te staken. Diensvol den het allij i zoo druk over dat slechte I gens hebben de mijnwerkers van Yorks gas, een vraagzal dat gas van dezelfde j hire, de Midland Counties en uoorde fabriek met een gelijk en dus verouderd lijk Wales besloten, op 12 Maart den systeem ooit beter kunnen worden Al1 arbeid te laten liggen waar hij ligt en tot het houden eener buitengewone raadszitting, ter behandeling van een voorstei om door uitvoering van stads werkeD arbeid aaan werkeloozen te ver schaffen. Bij de behandeling der marine zaken in den rijksdag bracht de socialist Metzger de mishandelingen de r marine soldaten te Wilhelmshaven ter sprake. De staats-secretaris Hollman deed opmerken, dat alleen de bij de wet bepaalde straffen waren toegepast, maar dat veischeidene mannen in weer wil van deze bestraffingen verklaarden, dat zij telkens opnieuw het verlof zou den overschiijden. Hierdoor nu werd de verdere bemanning bevreesd dat het verlot algemeen zou worden beperkt daarom heeft zij toen de betrokken manschappen met einden touw geslagen. Deze mishandeling was niet. wreedaar dig. Nochtans werden degenen, die zich er aan schuldig hadden gemaakt, ge straft. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de agent der bulgaarsche regeering dr. Vulkovics aan de gevolgen van den aanslag op zijn leven is bezweken. Zaterdag heeft in den spaanschen Senaat de minister-president ten gunste van de werkende klasse gesproken en aangetoond, dat eene herziening van het strafwetboek noodzakelijk is. De Staat en Kerk, zeide hij, moeten voortgaan met den toestand der wer kende klasse te verbeteren maar zoo de werklieden mochten meenen te kun nen gebieden, waar het hunne eischen geldt, dan zou het eenige middel gele gen zijn in het gebruik maken van torsche middelen. Uit St. Petersburg komt het bericht, dat waarschijnlijk de heer Witte directeur van het spoorweg-depaitement in het ministerie voor Finland, tot minister voor de middelen van verkeer benoemd zal worden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Een stedelijke gasfabriek, ja die moes ten we hebben, daar hebben we ons reeds jaren warm over gemaakt. Daar heb je b.v. den vorigen winter, toen al onze meters bevroren waren, wat hebben we toen op die gasfabriek geschimpt. We riepen om z'n hardst, eigen gas moeten we hebben, dat gas van de Im perial branden we niet laDger, we nemen Sepulchre- of Beige lampen, daar houdt geen gaspit, wel te verstaan geen haar- lemsch gasvlammetje, 't tegen uit. Ja we hebben meer gedaaD, 't is in onzen tijd een gewoonte, 'n usance, och ik zou ook kunneu zeggen een verpozing, een adres eens te schrijven aan den Raad. We teekenden allen dat adres, allemaal handteekeningen, prachtige reclame ©ra de raadsleden bij het zien van onze namen tot klant te krijgen. Dat adres was een gloeiende aanklacht tegen die helsche fabriek, die eiken avond onze zuurverdiende dubbeltjes opstrijkt voor blauw gas. enfin een verschrikkelijk blauwboekje tegen de gasfabriek. Die fabriek moest en zou weg, dat was iets daar waren we het vast over eens. „Neen maar," zeide mijn buurman, „waar denk je aan, ziet van avond dat gas weer eens bran den, horribel slecht I Wanneer de leden van den Raad dat goed vinden, stem ik bij de eerste de beste verkiezing tegen allen, geen een komt er dan weer in den Raad als ik iett te zeggen heb." Dat was het gesprek van mijn buur man voor ettelijke maanden en van morgen krijg ik een adres in mijn han den, waar die zelfde goede man een der eersten is die teekent om de gasfabriek asjeblieft toch maar aan de goede En- gelschen te laten behouden. Voor ik hetzelve wist, stond ik in het voorhuis van mijn buur, en vroeg hem of het hem soms in het hoofd scheelde of soms dat hij een loopje met onze Edel Acht bar en ging nemen. Een loopje nemen, waar denk je aan, zeide hij, je neemt er een met je zeiven, als je dat adres niet teekent. Die gas fabriek is zoo handelbaar geworden, en. we krijgen het gas zoo billijk, zoo goed fabriek de lichtsterkte met eenige kaar sen verhoogd, kans bestaat er niet zoo lang we geen gemeentelijke inrichting hebben, dat zij telkens zoo er een r.iïuwe uitvinding op het gebied der gasfabri katie wordt gedaan, deze zal aangeno men worden Immers de Imperial werkt voor aandeelhoudersdie er uit zullen halen wat er uit te halen valt en dit in het vervolg nog meer zulle?i doen dan ooit te vorenom de betrekkelijk ge dwongen verlaging in te halen En een stedelijke gasfabriek tracht gas te leveren van het beste lichtgtfialie tegen een minimum prijsen is verplicht om dit zoo laag mogelijk te geven, om te voldoen aan de gemeeatewet, om win- sten zooveel mogelijk uit te sluiten. Ik vraag eens, staan een particuliere en gemeente-instelling hierdoor niet scherp tegenover elkander Zal eeu par ticuliere inrichting alles beproeven om het slechtste gas tegea de hoogst moge- lijken prijs ts leveren, een stedelijke zal alles trachten om het beste gas tegen den laagst mogelijken prijs te leveren. Vraagt eens wat Leiden, den Haag, Zutfen, Arnhem, Groningen, of eigenlijk alle gemeenten met eigen gasfabriek daarvan jaarlijks als revenu trekken En wat kregen wij en zullen we krijgen Een pover sommetje, een cadeautje, niet eens voldoende om ons tekon op de gemeente-reiniging er jaarlijksch mede te dekken. En gesteld (het is te hopen van niet) men nam dit gunstige voorstel der gasfabriek eens aan, welke voorwaarden zijn er dan bedongen i°. Voor neringdoenden met het oog op reductie? 20. Op den prijs bij het gebruik van gas voor fabriekmatige doeleinden, b. v. voor het drijven van een gasmotor 30. Welke bepalingen zijn er waarbij een gasfabriek verplicht is het leveren van gasleidingen met verlichtingstoe- stelien kosteloos op elke honderd meter nieuw aangelegde straat 4°. Afschaffing der gasmeter huur? 50. Aandeel der gemeente niet in de netto doch in de bruto ontvangsten. Wij weten dat om de netto ontvang sten gering te maken geen moeilijke zaak is. De bruto inkomsten zijn niet kunstmatig te verkleinen. 6°. De bezoldiging van een gemeen telijken gasopziebter geschiedt door de fabriek, niet door de stad. Wanneer de I. G. A. zogaarne hier gas wenseht te blijven leveren, mag ze de controle zelve wel bekostigen, toch billijk wel 70. Het aanbrengen van gasleidingen en verlichtingstoestellen in gangen, por talen in zoogenaamde kazerne-woningen alles ten genoege van het dagelijksch be stuur of op verzoek van het hoofd der politie. Van al die zeven punten en er zijn er nog heel veel meer, vind ik niets in de laatste aanbieding der gasfabrieken. Mij dunkt, zoo men tot een vergelijk wil komen, er nog heel wat meer uit te halen valt, vooral wanneer men weet dat sommige plaatsen in Duitschland het gas tegen 4 en 3V4 cent reeds be komen en dan nog een aardige winst maken uit de bijproducten welke bij de gasfabrikatie verkregen worden. Vraagt eens wat de koolteer, de cokes, de zwavelzure ammoniak, de zwavelkalk enz. opbrengt Een en ander meer dan de kolen ooit gekost hebben met de kosten van arbeidsloon er onder be grepen. Doch daar het bestek om een en aider te bespreken in deze courant uit den aard der zaak beperkt is, hoop ik een volgende maal eens aan te toonen met cijfers, dat een gasfabriek een coupon fabriek is. Wees niet bevreesd dat onzer stad een leening voor een gasfabriek „geld" zal kosten, integendeel, vraagt hoeveel zal de stad, zoo ze zoo verstandig is en een eigen fabriek bouwt wel met een dergelijke exploitatie jaarlijks ver dienen Laten we daarom met kracht dien geest van bekrompen egoïsme varen, laten we liever door dien zuren appel moedig heen bijten, en ons ge durende tien jaar duur gas getroosten, doch laten we ons door geen slimme, en menschenkennis bezittende gasfabrie kanten overhalen, maar standvastig blij veertien dagen te gaau leegloopen. Vol gens de raededeeling, aan den corres pondent der Daily News is de kolen- districten verstrekt, zullen ruim 200,000 man op den avond van 11 Maart het werk staken en indien ook de mijn werkers van Northumberland en Dur ham zich bij het plan aansluiten dan zal het cijfer tot 250.000 aangroeien, Voor het oogenblik schijnt er geen uitzicht te bestaan op het afwenden van deze crisis. Het werkvolk is vastberaden en wil de gewaagde proefneming door zetten. Natuurlijk zal daardoor tydelijk de prijs worden opgedreven; doch, of er iets verder door bereikt zal worden dan voor de nijverheid een ontzaglijk ongerief en voor het werkvolk een zui ver verlies van loon dit acht de Daily News ten hoogste twijfelachtig. Het blad gelooft niet, dat de markt zich op den duur door dergelijke willekeu righeden zal laten dwingen. Vrijdag heeft de politie van den noordwestelijken wijk in Londen op eene briefkaart uit het buitenland de mededeeling ontvangen, dat Jack tlie Ripper voornemens is, weldra in Londen zijne moorden te hervatten. Aan de door het Rureau Veritas uitgegeven statistiek der onge vallen die gedurende 1891 op zee heb ben plaats gehad, is het volgende ont leend Totaal verloren zeilschepen 937 (12 nederlandsche), metende 350.198 ton. Oorzaken van het verloren gaan stranding 524, aanvaring 63, brand 24, zinken 70, verlaten 112, afkeuring 83, als vermist beschouwd 61. Ongevallen aan zeilschepen overko men totaal 3309. (57 Ned.). Oorzaken der ongevallenstranding 793, aanvaring 780, brand 70, stortzee 537, storm 1129. Totaal verloren stoomschepen208 (3 Ned.), metende 170.862 ton. Oorzaken van het verloren gaan stranding 123, aanvaring 41, brand 12, zinken 17, verlaten 7, afkeuren 1, als vermist beschouwd 7. Ongevallen aan stoomschepen over komentotaal 2891 (39 Ned.). Oorzaken der ongevallenstranding 731, aanvaring 872, brand 138, stortzee 29, storm 380, ongevallen aan de be weegkracht 741. Een koopman te Marseille kwam te Parijs in het Café de la Suède, en vroeg papier en het adresboek. Na wat gebruikt en geschreven te hebben, ging hij heen. De bediende merkte toen hij weg was, dat in het adresboek een portefeuille lag, die 18.000 frs. aan bankbiljetten bevatte en brieven, het adres van den eigenaar dragende. De eigenaar van het café zond dezen be richt van de vondst, en de koopman kwam dan ook spoedig de portefeuille terughalen. Hij wilde den bediende met 500 frs. beloonen, maar deze weigerde, zeggende dat hij slechts zijn plicht had gedaan. In den A cc 1 i m a t a t i e t u i n, te Parijs die in de laatste jaren telkens vreemde mensckcnrassei te zien heeft gegeven, is thans eene karavaan Ka- raïben uit Nederlandsch Guyana aan gekomen. De karavaan telt 32 personen mannen, 8 vrouwen en 6 kinderen. Zij zijn den 4den Februari uit Paramaribo vertrokken met de pakketboot van de Transatlantische maatschappij, die hen naar St. Nazaire gebracht heeft, van waar zij met den trein naar Parijs zijn vertrokken, onder geleide van den on derzoekingsreiziger Laveau, die hen ook naar Frankrijk heeft gebracht. De geneesheer, die hen in den Ac- climatatietuin heeft onderzocht, heeft hen allen, ondanks de vermoeienissen van de reis en het verschil van klimaat, in goeden staat van gezondheid bevonden. In d q lig ar 0 verteltTomel van een meisje van 11 jaren, Alice 15 dat geheel alleen leeft; haar moe der was naar Engeland gegaan, maar zendt haar nu en dan geldt Het kind woont in een huis Place des Victoires, staat '8 morgens half 8 op, maakt kaar ontbijt klaar en brengt haar kamertje en bed in orde, gaat dan naar school en koopt haar dejeuner in een restau rant; gaat dan weer naar school en keopt dan weer een portie eten in een restaurant. Na haar schoolwerk te heb ben gemaakt, gaat ze naar bed. Een overige helpt het kind zich zelf geheel, Eindelijk is het nu aan Lou- bet gelukt een ministerie bij elkaar te krijgen, hetwelk als volgt is samen gesteld: Loubet, president, Bicnenlandsche zaken, de Freycinet, oorbgRibot Buitenlandsche ZakenBourgues, on derwijs Rouvier, financiën Jules Proche, handel; Develle, landbouw; Ricard, justitie en eeredienst; Vietfe, openbare werken en Cavaignac, marine. Zondag morgen hebben zij hunne zetels ingeno men. Anastay, over wien Vrijdag het doodvonnis is uitgesproken, iteeft een brief aan zijn advocaat geschre ven, waarin hij dezen dauk zegde voor zijn hulp. Na dezen brief te hebben geschreven, is hij met zijne bewakers gaan kaartspelen. Tot dusverre heeft de moordenaar nog geen osgenblik zijne koelbloedigheid verloren. Zijn vader dringt er nog steeds op aan, dat de toestand zijner hersenen nader worde onderzocht. Het nieuwste beroep te Berlijn konden-wandelaar. De man vraagt 10 pf. om een uurtje met een hond rond te wandelen en heeft 't vooral, eu de muilkorven te Berlijn weder zijn voorgeschreven, zeer druk. Tal van gemuilbande schoothondjes worden een uurtje per dag aan hem toevertrouwd, wat aan hun digestie en humeur zeer ten goede komt. In de welbekende rede van den duitschen keizer de vorigea week te Brandenburg uitgesproken schijnt hij een Haler in de geschiedenis te hebben begaan. In zijn verhaal van de bergbe- klimming in Centraal-Amerika heeft hij Francis Drake met Fernando Cjrtez, den overwinnaar van Mexico, verward. Hij heeft zich dus een eeuw vergist. De speeldnivel eischt te Bcrljjn, naar aau de Rundschau wordt gemeld, steeds meer offers. In verschil lende restauraties zijn speelholen inge richt; electrische schellen zijn aangebracht om de spelers te waarschuwen voor ongewenschte bezoeken. Voor een spel kaarten moet 150 M. worden betaald. Een jongmensch, wiens vader in een paar avonden 300,000 M. heeft verspeeld, moet de zaak in handen van de justitie hebben gesteld. Er is in Berlijn een aankon diging verspreid, welke groote sensatie verwekt. Een uitgever te Zurich name lijk, Caesar Smidt, kondigt volgens het Berliner Tageblatt, den facsimile-afdruk aan van honderd onverbrande quitan ties, in verband met het Welfenfonds, loopende van 1868 tot 1890, en getee- kend door ministers, generaals, rechters, parlementsleden, redacteurs, hofbeamb ten, studenten, artsen, politieke agen ten, diplomaten enz. Deze afdruk zou vergezeld gaan van een commentaar, Achter de coulissen van het Welfen fonds" betiteld. Deze sensationeele aankondiging, wel ke overigens nog insinueert dat hoogge- plaatsten met deze quitanties handel hebben gedreven, verschijnt op den om slag van een vlugschrift, betiteld „Kas par Hauserdes raadsels oplosssing, door baron Alexander Artin." In dit vlugschrift wordt door middel van een in iacsimili afgedrukt schrijven van den groothertog Ludwig van Baden aan eenen minister eene poging gedaan om Kass per Hauser's vorstelijke geboorte te be wijzen. Men zal overigens deze uitgave onder de oogen moeten zien, om te kunnen beoordeelen of het geheele ding niet eene mystificatie is. Twee en een halve maand geleden, was een jonge man aan het spoorwegstation Szegedin, in Hongarije, zonder plaats-biljet in een wagen gaan zitten. Te Oaashaza werdt dit ontdekt en een politie-agent wilde hem naar de gevangenis oveibrengen. De jonge man klaagde en jammerde en bood zijn jas aan die veel meer dan veertig centen (het bedrag van de vracht) waard was, als men hem maar op vrije voeten wilde laten. De politie-man duwde hem vooruit, de arrestant verzette zich en dit werd wederspannigheid tegen den ambtenaar iu de uitoefening van zijn functie ge noemd en de arme kerel werd door gendar mes naar de gevangenis gebracht. Thans zijn twee en een halve maand omge gaan en nog steeds zit de beklagens waardige stumper wegens zijn geweldig misdrijf in de cel, niettegenstaande reeds achtmaal op afdoening der zaak werd aangedrongen. Eene dame seheidene visschersvaartuigen schipbreuk hebben geleden. Naar men zegt zou het aantal verongelukte visschers en zeelieden 200 bedragen. Ook op het eiland Madeira en op de Azorische eiland heeft de storm hevig gewoed. Zondag zijn in Ne w-Y o r k een staal- en een pianofabriek ver brand. De schade raamt men op, 800.000. dollars. de Gouden Leeuwu le Haarlem op Zaterdag 27 Februari 1892. Een Woonhuis met annexe Ge bouwen en Erven, Kleine Houtstraat 44. Niet geveild. Een in tweern verdeeld Winkel huis en Erve, Tuchthuisstraat 4ZW. en r. M. v. Ommeren 10.000. 3. Een Heerenhuis met Sousterrain, Tuin en Erve, Kenaupark 25. Opgeh. ƒ9905. 4. Een Zomer- en Winterverblijf met Tuin, Schuur en Erve, Kleine Hout weg 83- C. v. Niel ƒ14200. 5. Een Villa ea Erve met Tuin, Fre- derikspark 4. Mr. W. H. Smit/28.100. 6. Eene Villa, gen. „Djember", en Erve met Tuin, Bloemendaalsche Straat weg, gem. Bloemendaal, B 84. 7. Een Koetshuis, Stal, Erf en Koet sierswoning, idem idem B 90. De perceelen 6 en 7 gecombineerd. H. Broos qq 24 775. 8. Een Windmolen, gen. „Het Nieuw Fortuin", benevens een Gebouw, Pak huis, Loodsen en Erven, Friesche Var kenmarkt. 9. Twee Huizen met Tuinen, Knechts woning, Loods en Erve, Friesche Var kenmarkt 2, 4 en 6. De perceelen 8 en 9 gecombineerd. H. C. Tombergh qq f 17.830. 10. Een Loods met Zolder en Erve, Spaarndammerweg ioa. 11. Een Pakhuis, Zolder en Erve, idem iog. 12. Een Pakhuis, Stalling, Zolder en Hooizolder en Erve, idem iof. 13. Een Huis en Erve met Tuin, idem ioe. 14. Een Huis met afz. opg. Boven woning, Erve en Tuin, idem iod. 15. Een Huis met afz. opg. Boven woning en Erve, idem 10c. 16. Een Huis met afz. opg. Boven woning en Erve, idem iob. De perceelen 10 tot en met 16 ge combineerd. A. H. Poortman qq 10.450. 17. Een perc. Tuingrond met Broei kast en Schuur, Nieuwsteeg 85rood. i£r<Ëén Huis met afz. opg. Boven woning en Erve, Burgwal 85ZW. en r. 19. Een Huis en Erve, idem 87. 20. Een Pakhuis met afz. opg. Boven woning en Erve, idem 89ZW. en r. 21. Een Pakhuis, Loods met twee afz. opg. Bovenwoningeu en Erve, idem 91zw. en r. en 93rood. De perceelen 17 tot en met 21 ge combineerd. H. G. Caalen 10.075. 22. Een Huis en Erve met Tuin, Jansweg 45. C. v. Niel ƒ4625. te St. Peters burg, die sedert eenigen tijd aan zenuw toevallen leed, verviel onlangs in een staat van lethargie, die zoolang aan hield, dat men haar dood waande en de dokter ook het overlijden constateerde. Men wilde haar reeds begraven, toen een andere geneesheer gelukkig op het denkbeeld kwam, een microphoon te houden tegen het hart der patiënte en, dank zij de gevoeligheid vanhetinstru ment, kon hij bemerken, dat het hart, zij het dan ook zeer zwak, nog klopte. Den volgenden dag ontwaakte de dame uit den staat vau gevoelloosheid en Stoom vaartbaricfiten. Het stoomschip P. Calandvan de N. A. S. M., van Amsterdam naar Baltimore, arriveerde Vrijdag 26 Febr. te Baltimore. Het stoomschip Veendamvan de N. A. S. M., arriveerde 27 Febr. van New- York te Rotterdam. Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M., vertrok 27 Febr. van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Cotirady vertrok 27 Febr. van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Prins Hettdrikvan Batavia naar Amsterdam, vertrok 27 Febr. van Padang. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., arriveerde 27 Febr. van New-York te Rotterdam. Het stoomschip Bromovan Batavia via Marseille, arriveerde 27 Februari te Rotterdam. Geboorten 26 Febr. I. H. van Beaumont-Hessels d. - 27. C. van Looij-Zwarter z. - C. Hopman-de Jong z. - 28. J. A. Trabsel-Piers d. - T. Bouwman-Groot z - E. v. d. Veldt— Slobbe z. - 29. G. Kabel- Kriek z. - W. Nederkoorn-v. d. Anker z. Overleden: 26 Febr. J. Bekkers— v. d. Wensch 83 j. Raams. - A. Stok- man-v. d. Wensch 80 j. Raams. - G. Oost wal 2 md. d. Amsterd.str. - 27. W. F. Helmers 5 j- z. Schoterw. - W. v. Dijk-Molenaar 76 j. Lange Vlaming straat. - 28. L. J. Guillet 69 j. Helmbr. steeg.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3