„Weldadigheid mr tap", POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Advertentiën. Lidmaatschap. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heefc de gewezen gemeente ontvanger D. te Simpelveld, beschul digd van verduistering, van alle rechts vervolging ontslagen. Stooiutramongcliik bij Leiden op 22 December 1801. Voor de arrondissements-rechtbank te 's Hage had zich Maandag te ver antwoorden J. G. J. d. V., wegwerker, beklaagd dat hij tusschen 15 en 22 December 1891 op het stat'on Leiden dienstdoende als wegwachter en als zoodanig belast met het sluiten en ge sloten houden der afsluit boomen bij den overweg van den Hollandschen spoorweg en de tramlijn naar Rijns burg, op den 22en December 's namid dags 1 ure voor de van Leiden naar Rijnsburg vertrekkende stoomtram de sluitboomen heeft geopend om de tram te laten doorryden, zonder zich te heb ben vergewist dat er geen trein in aan tocht was, en zonder er om te denken dat een volgtrein zou komen naar Am sterdam die de tramlijn moest kruisen en elk oogenbÜK kon worden verwacht". Dat door een losse machine van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maat schappij de tramtrein is aangereden, ingedrukt en een eind meegesleept, waardoor de machinist H. gewond en nog deuzelfden middag overleden is. Professor S. v. H., re Leiden, met de lijkschouwing belast geweest, verklaarde dat de dood aan verbloeding moet worden toegeschreven. Verschillende getuigen werden voorts nog gehoord en onder hen de com missaris van politie te Leiden, die ver klaarde dat de seinklok nabij bedoelden overweg bij het drukke rijden soms niet duidelijk te hooren is, terwijl de klank ook veel overeenkomst heeft met een dorpsklok, en de wegwachter door verschillende invloeden vrij gemakke lijk kan worden afgeleid, zoodat de mogelijkheid bestaat dat hij de seinklok niet hoort. Door andeie getuigen, des kundigen, werd die opvatting gedeeld, doch zij achtten het een fout van bekl., waarvoor echter veel verontschuldiging bestond, dat hij niet had uitgekeken ©f het sein veilig stond. Bekl. erkende dit doch verklaarde de klok niet gehoord te hebben en door zijn bezigheden men was aan het rangeeren te zijn afgeleid. Toen hij de machine zag doorzetten heeft hij alle mogelijke pogingen gedaan om die te doen sloppen doch vruchteloos. De tram bevatte bij de aanrijding 5 of 6 passagiers, doch gelukkig brak de koppeJstang tusschen den personenwa gen en de trammschine, waardoor geen verdere ongelukken te betreuren zijn, daar nu alleen de tram locomotief werd medcgesleept. Hoe treurig ook de zaak is, uit het geheele getuigenverhoor bleek intus- schen, gelijk ook alle deskundigen toe stemden, dat er veel tot verontschuldi ging van den beklaagde kan worden aangevoerd. Een feit blijft het evenwel dat beklaagde niet met de noodige voorzichtigheid heeft gehandeld, want voor hij de sluitboomen opende had hij naar weerskanten moeten uitzien. De substituut-officier van justitie mr. Pleijte, het treurige voorval opnieuw schetsende wees er op hoe gelukkig, door een toeval meerdere menschenle- Vens gespaard bleven. Het ongeluk acht Z.E.Achtb. ontstaan door de roekeloos heid van den wegwachter. Zijn plicht is het voortdurend op de seinen te letten en wat heeft de beklaagde al worden er ook vele vergoelijkende om- srandigheden voor hem aangevoerd dien dag verzuimd. Het is mogelijk dat beklaagde de klok niet gehoord heeft maar het „uitrijdsignaal" stond op veilig en beklaagde wist dat er een volgtrein moest komen. Door het verzuimen van de hem voorgeschreven, en bekende maatregelen heeft beklaagde de botsing doen onls'aan welke een menschenleven kostte. Z.Ed.Achtb. vorderde dan ook 2 maan den gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. VISSCHERIJ. Katwijk aan Zee, 29 Februari. 9 alhier thuisbehoorende schuiten, die hare versche visch aanbrachten besom- den van f42.08 tot 115-25 en eene zandvoortsche schuit f31 50. Voor 25 roggen werd f15 besteed, voor 1 tarbot f 7 binnenlekschol gold per mand f 5 tot 5.75, braad f350 tot 4.25, f2.70 tot 3 en schar f3 tot 5eenige kleine tongen 25 c. per stuk. Scheveningen, 29 Febr. Voor den wal kwam de logger Koolemans Beijnen, sch. A. de Graat, waarvan de visch voor f 290 werd verkocht. De prijzen waren gelijk dezen ochtend. Schol in kisten deed f 10; 22 manden schol en schar, van het Nieuwediep aangevoerd, brachten de schol f 3 k 5.50 en de schar f 2.50 k 3 50 op. Eene boot bracht iX mand garnalen aan, waarvp^r I 7J50 mand werd he rtaald. Na Zaterdagavond is het te Berlijn rustig gebleven, nergens hebben meer onlusten plaats gehad. Gelukkig mag men dus hopen, dat de beweging geheel spontaan geweest is en even schielijk is verdwenen als opgekomen. Niet zonder bezorgdheid toch kon men de jongste opstootjes aanzien, vooral wanneer men overwoog, dat de duitsche bevolking toch al gesplitst is in voor- en tegenstanders van de nieuwe onderwijswet van Von Zedlitz. In deze omstandigheden was iede e woeling dubbel gevaarlijk. Dat wij in langen tijd niet veel uit China hebben gemeld, bewijst niet dat de zaken daar nu precies zija zooals ze wezen moeten. Welingelichte (en oprech te) Chineezra verzekeren, dat inderdaad over de triumfen van de regeeriugstroe- pen in het noorden van het Rijk niet zoo luid mag worden geroepen. Zij voegea|er bij, dat de opstandelingen zich voor het slechte winterweer, kalmpjes hebben teruggetrokken, zich ten getale van 20000 in de bergen hebben ver schanst en daar warmpjes en veilig de lente afwachten, om den opstand te hervatten. Wat op dit oogenblik aan de orde mag heeten, dat is de kolenkwestie. Het is een europeesch belang, of de engelsche mijnen voortdurend steenkolen zullen leveren of niet. Thans staat de zaak er slecht voor. In het graafschap Lancashire hebben al de mijnwerkers verklaard, den arbeid op 12 Maart te zullen staken, Nu reeds doen zich moei lijkheden op bij het uitvoeren van bestellingen. De ijzergieterijen in de buurt hebben verklaard, liever hunne fabrieken te willen sluiten, dan de greote verhooging van den prijs te betalen, die noodig zou zijn, wanneer de eischen van de mijnwerkers worden ingewilligd. Klaarblijkelijk is deze werkstaking goed georganiseerd, althans zij is tegen den ndeii Maart algemeen. Zelfs de mijnwerkers te Durham, hoewel niet behoorende tot den Bond die de staking heeft geproclameerd, zal den ndsu Maart het houweel neerleggen en dit is van te grooter belang, omdat Durham een hoogst belangrijk kolendistrict is, zoodat de werkstaking met medewerking van de durhamsche arbeiders krachtig is, terwijl de staking zonder hen allicht eene mislukking had kunnen w.zen. Op prijsverhooging van het „zwarte brood" kunnen wij ons dus voorbereiden, Portugal werd Zaterdag door een orkaan geteisterd en richtte greote schade aan onder de visschersvloot. Het ergste is, dat niet minder dan 30 vis- scheisvaartuigen worden vermist, die 300 koppen aan boord hadden. Misschien kornt er nog een enkele van terecht, maar de hoop is zeer gering. De Kamer te Lissabon heeft het al gemeen tarief goedgekeurd. De Diario van Lissabon behelst de concessie aan de Inhambane-compagnie met £400,000 kapitaal, waarvan eogel- schen het grootste gedeelte, opnemeD, en welke ten doel heeft de ontginning der streken benoorden de Lourengo. Door den keizer van Oostenrijk is de ontbinding gelast van den provincialen Landdag van de Bukowina.Nieuwe ver kiezingen zullen spoedig worden uitge schreven. Gladstone is van Par ij s naar Londen teruggekeerd. Op zijn reis van het Zuiden uaar Parijs waren aan de meeste stations groote menigten bijeen om den „grand old man" te zien en toe te juichen. Aan vele sta tions verschenen de burgemeesters en andere autoriteiten om Gladstone te complimenteeren. Te Cannes zou hij de aansluiting hebben gemist, maar de spoorwegdirectie liet den trein wachten tot Gladstone aankwam. Te Parijs di neerde Léon Say met hem. Twee engelsche stoomsche pen kwamen nabij Hull iu aanvaring de „Forest Quern4* zonk onmiddellijk en van de 14 man aan boord wist alleen de kapitein, een uitstekend zwemmer, zich te redden. VeleB, zooscnrijftdeiY R. Cl. zullen zich den anarchist Padlewsky nog wel herinneren, die den russisclien generaal Seliverstoff in een hotel te Parijs vermoord heeft en ontkomen is, geholpen door de Labruyère, die het openlijk bekend heeft gemaakt en des- wtge vervolgd, van de rechtbank eene lichte straf heeft gekregen, evenals mevr. Due—Quercy, die Padlewsky in haar huis verborgen had gehouden. Waar Padlewsky gebleven was, is men niet met zekerheid te weten gekomen. Men vermoedde wel dat hij Amerika heeft weten te bereiken, maar stellige gegevens ontbraken. Thans ligt de La bruyère den sluier op en geelt in den Figaro een omstandig verhaal van Padlewsky's vlucht, met vermelding tevens dat hij, in de ellendigste om standigheden verkeerende en den wan- hoépatett-gpro^zieh in Texas drie ko gels voor deiiTwj» heeft 'geschoten. De Labruyère had Padlewsky, bei len waren vermomd, naar Genua gebracht. Van daar begaf laatstgenoemde zich naar Palermo, verder naar Malta, naar Gibraltar, naar Londen, naar Liverpool, waar hij scheep ging naar New-York. Daar kwam hem een vriend te hulp. Doch steeds vreezende er ontdekt te worden, vertrok hij ten laatste naar Texas, waar hij zich van kant heeft genaaakt. Te Par ij sis een klein kind door een grooten hond gedeeltelijk verslonden een oude vrouw werd door een deenschen hond half geworgd. Figaro vraagt, of het niet tijd wordt den mensch tegen de dieren te be schermen. Onlangs is te Hamburg in den staat Connecticut een zonderling geval met een testament gebenrd. Voor eenigen tijd stiei f in het op drie mijlen afstand van Hamburg gelegen plaatsje Dark Hollow, de oude landbouwer Abra ham Nosher, die een vermogen van 75,000 dollars en slechts verre bloed verwanten achterliet. Toen hij in zijn laatste levensjaren ziekelijk werd, ont bood hij verschillende bloedverwanten, maar geen hunner kwam opdagen, om hem te verplegen. Daarom nam Mosher een jongen man, eene zekeren Applebee, als ziekenverpleging io dienst. Deze paste den ouden heer uitmuntend op. Mosher maakte een testament, waarin hij Ap plebee tot zijn eenigen erfgenaam be noemde en liet Applebee het testament lezen. Op het oogenblik dat deze het testament weder naar een neveavertrek wilde brengen, om het daar in de lade van een commede weg te bergen, viel Mosher eensklaps in bezwijming en riep gillend om hulp. Applebee wierp het testament op tafel bij een openstaand venster en ijlde naar Mosher, ten einde hem bijstand te verleenen. De oude man verkeerde io doodsgevaar en stierf inderdaad kort daarop. Toen Applebee later het testament op tafel dacht te vinden, was het spoorloos verdwenen. Tevergeefs zocht hij overal, om het gewichtige document terug te vinden. Nauwelijks was het bekend, dat Mosher het tijdelijke met het eeuwige had ver wisseld, of de vene bloedverwanten kwamen van alle kanten opzetten zij hadden namelijk vernomen, dat de rijk dom van Mosher veel grooter was dan zij wel meenden .Applebee kon intusschen zijn aanspraken op de bezittingen niet doen gelden en werd van de hoeve verdreven. Dezer dagen echter hakten twee jagers van Hamburg een grooten noteboom om, die in de nabijheid van het feosch van Dark-Hollow stond. Zij wilden zich namelijk meester maken van het nest van een grijs eekhorentje, dat boven in den boom was. Dit gelukte hun zeer goed. Bij het onderzoeken van het nest vonden zij er zeer curieuse dingen o. a. vele notitieboekjes, een portefeuille, vele ellen bindgaren, eenige stukken band en een stuk handschrift. Bij nader onder zoek van het laatstgenoemde bleek dit niets anders te zijn, dan het raadselachtig verdwenen testament van Mosher. Het document was wel eenigszins besmeerd, maar toch nog zeer goed leesbaarmen overhandigde het aan Applebee, die er erg blijde mede was en dea vinder een groete belooning toezegde. Met behulp van het testament heeft Applebee de hoeve in bezit gekregen, terwijl hij ook hoopt de andere goederen en gelden der nalatenschap terug te krijgen. Aan het H b l.t wordt uit Wiesbaden geseind: Br. Metzger is Maandag uit Rnsljind teruggekeerd. De berichten over eene vergroeiing van den ruggegraat van grootvorstin Olga, de dochter \an den Czaar, blijken on juist te zijn geweest. Grootvorstin Oiga i<5 zeer gezond. Niet voor haar, maar voor de Czarin was dr. Metzger ontdo den. Dr. Metzger zeide dat zijne behan deling der keizerin veel goed heeft ge daan. Zij voelt zich veel beter. Aangename buurtschap. De vorige week werd in de fabriek van Krupp te Essen met zulk zwaar ge schat geschoten dat in vele omliggende huizen deuren en vensters openspron gen en het gebulder zelfs zenuwsterken personen door merg en been ging. Ia een enkele woning sprongen 30 groote vensterruiten, ter gezamenlijke waarde van 100 Mrk.. terwijl een spie^ gelglas uit de omlijsting in de kamer in gruizelementen viel. Dergelijke voor vallen herhalen zich zoo dikwijls dat reeds twee verzekeringmaatschappijen geweigerd hebben metjjden eigenaar van die woning een verzekering te sluiten. Te Gieszen zijn 9 gymnasi asten van den leeftijd tusschen 12 tot 18 jaren tot gevangenisstraf van een week tot drie maanden veroordeeld, wegens ernstige diefstallen, die zij ge zamenlijk gepleegd of bevorderd had den. De Koning en Koningin van Denemarken zullen op hun gouden bruiloft een gouden kroon ten geschen ke krijgen van meer dan 100.000 schoolkinderen. De kroon zal de vol gende, opdracht dragen„De kinderen Van Denemarken hebben dese kroon gegeven ter gelegenheid van de gouden bruiloft van Koning Christian IX en Koningin Louise op 22 Mei 1892." Een vreesclijke ontplof fing had Zaterdag nacht plaats in een mijn te Herstal. Op twee na konden alle arbeiders tijdig vluchten De beide ongelukkigen, met brandwonden over dekt, werden spoedig naar boven ge bracht. Een der twee is kort daarop ovetledenmen hoopte den tweede in het leven te behouden. De 22e part ij in den schaak- wedstrijd tusschen de bekende schaak spelers Steinitz en Tsekigorln in Havana is door Steinitz in 49 zetten gewonnen. Steinitz heeft nu 9, Tschi- goria 8 partijen gewonnen, terwijl 5 partijen gelijk zijn gespeeld. Volgens de New-York World hebben 8000 inwoners van Cuba een samenzwering gevormd om een nieuwe omwenteling te beginnen. Het hoofdkwartier der omwentelings- gezinden is te New-York. Wetgevende Macht. Per Telegraaf. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 1 Maart. De heer Bahlmann heeft ingetrokken zijne voorstellen omtrent zoutaccijns en landbouwmaatregelen. De volgende week zal het sectie- onderzoek van de belastingwetten plaats hebben, en Donderdag die der kleine wetten. Foor den inhoud dezer rubriek sielt de Redactie zich niet aansprakelijk Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het ingezonden stuk van V. M. in Haar lends Dagblad van den ien Maart zoude steller dezes zeer gaarne vernemen in welke steden van Duitschland de gaspiijs 4 en 3% cent per 1 M3 bedraagt en verzoekt hij be leefd hieromtrent door V. M. ingelicht te worden. B. Stoomvaartbsrichtan. Het stoomschip Spaarndamvan de N. A. S. Mvan New York naar Rot terdam, vertrok Zaterdag 27 Febr. vaD New York. Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New- York, passeerde Maandag 29 Febr., een half uur na middernacht, Lezard. Het stoomschip Prinses Wilhelmina van Batavia naar Arasterdam, passeerde 28 Febr. Gibraltar. Het stoomschip Soefi da, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 28 Febr. te Padang. Het stoomschip Conradvan Amster dam naar Batavia, arriveerde 28 Febr. te Southampton. Het stoomschip Glaucusvan Java naar Amsterdam, passeerde 27 Feb". Suez. Het stoomschip Utrechtvan Rot terdam naar Java, passeerde 29 Febr. Sagres. Het stoomschip Prins van Ora?ijei van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 Febr. Perim. Het stoomschip Prins Willem 1 arriveerde 29 Febr. van Suriname te Amsterdam. FAMILIES ERICH TEN- Gehuwd: 28 Febr. C. A. Roos en A. Venema, Alkmaar. - H. H. van Gelder de Neufville en M. Carlsson, Stockholm. - 29. E. J. van Gorkom en J. H. Struben, Johannesburg (Trans vaal). Geboorten 26 Febr. H. J. Andries- sen—De Klerck z. Sint Pieter. - J. E. van Wageningen—Ten Hove z. Gro ningen. - E. G. Gieidanus— Breunissen Troost d. Harderwijk. - 27. J. S. Polache—Cattela z. Amst. - C. D. van StrijenPottgieter d. Zutlen. - L. Meerwaldt—Hoekstra d. Amsterdam. - 28. M. B. BeelaertsNeujean z. Arn hem. - C. G. Damen Ruyter d. Am sterdam. Overleden: 9 Febr. A. Cerlyn jm. 28 j. Suez. - 25. E. W. Theissen Breunissen Troost 52 j. Arnhem. - 26. W. J. R. H. Haerten, Amsterdam. - C. M, Kruse jd. 71 j. Amst. - 27. K. D. Kemp 42 j. Den Haag. - L. Wijsman, Java. - P. Ham Hz. 70 j. Wijdenes. - K. Jes 54 j. Amsterdam. - C. F. Coheret de la Morinière jm. 24 j. Am sterdam. - H. Gerber 48 j. Godesberg. - 28. C. Langmuur 60 j. Den Haag. - W. Juchter jm. 23 j. Arast. J. Rezel- man Dzn. 53 j. N. Niedorp. - J. W. Huber 63 j. Alfen (bij Zwan merdam). - Echtgenoote van J. Leverington 57 j. Driebergen. - 29. D. Hitzei jd. 42 j. Arasterdam. Getrouwd 1 Maart. M. Monasch en R. Konijn. Geboorten 28 Febr. M. H. Kok« v. d. Horst d. - 29. A. C. Bijster-de Leeuw d. - G. E v. Broekhuizen- Bosveld d. - C. G. Uitendaal-Kuijpers z - P. Koelemij-Warmer d. - 1 Maart. C. H. de Korte-Sikman z. Overleden 27 Febr. A. M. Fransen 9 md. d. Gasthuisl. - 28. L. Vermeer- Visser 81 j. Zuiderstr. - H. M. van Deeüen 5 md. z. Gasthuisstr. - 29. C. van Leeuwen-de Smet 89 j. Doelstraat. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Boekhouder-correspond. in fabr.stad in N.- Brab. teg. 1 Apr., K. K., 25 a SO j., in duitsch en eng. kunn cornsp bek. met de gewone boekhouding, aal. ƒ800. 2. Gediplom. veearts in gemeente met veel landb. eu veeteelt jaarw. ƒ450, waaronder 200 v. d prov. 8. Pract. ere. persoon als techniker, om in Z.- en Centr-Amerika te reizen v. e. firma in machiner. bier te lande. 4. Stadsreiziger, Amst., tegen hooge prov. 5. Jongmenscb ia fijne heeren-kleermakerij in prov.stad, direct, uitst. verk. en zelfst. kunn. optred. 6. Jongmensch, R. C., op kantoor, teg. kost, inw. en sal., goed vl. schr., eenige kenn v. d. mod. tal. en boekb. str. t. aanbev. 7- Iemand voor op te richt, boterfabr., volk. op de hoogte m. h. siellen der mach. en fabric. 8. Baas in bankwerkerij op mach.fabr. goed op de hoogte m. land- en tcheepsmachin. en gesch. om in die afd. zelfst. op te t ed., loon n. bekw. ƒ20 a 25 p. week m. vooruitz. op verh. 9. Hofmeester K. N. M., door officieren v. Hr. Ms. »Lombok«, bevaren, om medio Maart naar Indië te vertrekk.. kenn, v. broodbakk. vereischt. 10. Juffr., P. G., grond bek. m. h. vak v. garen en band in dr. detailz. in Amst. met Mei. 11. Juffr.» P. G., tot gezel8ch. en verzorg, eener oude dame. 12. Boekhouder op kant. v. handel en eip., net persoon, ƒ30 in de maand. 13. Tuinknecht op buitenpl., P, G., gehud, liefst z. kind., op de h. van zijn vak, de vrouw kenn. bezitt. v. d. melkerij. MARKTNIEUWS. Amsterdam, i Maart. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtFriesche Dokku -araer Jammen f325 a 4,—, dito Franeker f$->25 3»8o, dito Zaaiers f3,20 èl 3,40, Geld. blauwe f 3,50 k 3,60, Zeeuwsche Spuische Jammen f 4,k 5,—, dito Flakkeesche f 3,50 a f 4,80, dito blauwe f 3,k 3,10. Pruisische Hamburgers f4.50 k 5,—. Petroleumbericht van P. G. C. Cal- koen, Makelaars, Amsterd., 27 Febr. De amerik Petroleum noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegramNew York 6,40, 6,40, 6 40, 6,40, 6,40, 6,40 ct. per gallon. Philadelphia 6,35, 6,3s, 6,35, 6,35,6,35, 6,35 ct Per gallon. Ruwe olie 60%, 59^» 58X, 59« 5^1 c- P- v- De noteering is heden bij minstens 25 vn. te ontvangen aan de Amsterd. Petroleumhaven Disponibel 7,25, geïm. fust 7,25. Leve ring Maart 7,10, April/Juli 6,90, Aug. 6,95, Sept /Dec. 7,10, Jan/Maart o, Russ. disp. 6,60, los in cons. 5,50, Mrt. 6,60, los. in cons. 5,50. Bij kleinighe den f k hooger. Schiedam, i Maart. Moutwijn f 9, Jenever f 14,50, Amst. Proef f 15,75. Coöp. Bouwvereeniging ter Over name aangeboden. Huis, 8 Kamers en Tuin, op een der beste standen van Haarlem Aanvaarding lo. Mei. Br. lett. B., aan P. VAN CITTERT ZONEN, Haarlem. JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING van Leden der Vereeniging, op Vrijdag 4 Maart a.s., namiddags 4V. uur, iu het Gebouw der Maatschappij .Tot Nut van 't Algemeen», in de Zijlstraat. Rekeniug en verantwoording over het afgeloopen jaar. Verslag omtrent de werkzaam heden. Verkiezing van Leden van het Bestuur.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3