WEDSTRIJDEN. Lsttaren sa Kunst. POLITIEK OVERZICHT. In de laatste dagen kwam er echter verbetering. Gansche zwermen van 160 k 180 stuks werden in de verloopen week langs de stangen en de rivier op gemerkt. De vangst wordt nu gunstiger, vooral ook omdat de paartijd dezer al tijd schuwe vogels begonnen is. Omtrent de onregelmatig heid, die te Goes bij de loting zou plaats gehad hebbenschrijft de Goesche Crt. Uit vertrouwbare bron kunnen wij mededeelen, dat dit gerucht op eene dwaling berust. De persoon, dien men, naar het heet, verzuimd zou hebben op de lijst der loteliogen te plaatsen, A. Rogge, is een ontslagen weesjongen, die, na het weeshuis te hebben ver laten, te Kampen in militairen dienst is gegaan. Met zijn vertrek uit het weeshuis aldaar hield de voogdijschap der weesvaders op en andere voogden bleken niet te bestaan, zoodat de jon geling in kwestie hier niet ingeschreven mocht worden, maar wel te Kampen, zijn laatste woon- en garnizoensplaats hier te lande en waar hij waarschijnlijk wel aan de loting zal hebben deelge nomen. Bedoelde jongeling bevindt zich thans als koloniaal in Indië. De verige week heeft zich een naaister te Apeldoorn, een bizon- der klein vrouwelijk persoontje, door verdrinking van het leven jtrachten te berooven. Tot dat doel had zij een vrij diepen waterput gekozen, waaromheen een be trekkelijk hoog muurtje is opgetrokken. Door hare kleine gestalte moest zij voor deze daad zich echter van een hulp middel bedienen en bezigde daartoe een kruiwagen, die haar in staat stelde, over het muurtje heen zich in den put te werpen, Zonder 'kwaad te vermoeden, werden deze aanstalten opgemerkt, zoodat, toen zij plotseling verdween, ook de hulp nabij was. Met behulp van ladders en touwen liet zich een persoon in den put zakken en mocht de voldoening smaken, het levensmoede naaistertje be houden boven te brengen. Maandag avond is op den Bosschenweg te Tilburg een moord ge pleegd door zekeren F. uit Enschot, rietdekker van beroep, op B., venter te Tilburg. Zij hadden elkander in eene herberg ontmoet en eene oude veete gaf aanleiding tot den twist. B. werd door F. plotseling aangevallen en ontving met het rietdekkersmes een diepen steek in de borst, tengevolge waarvan hij ineenzakte en kort daarna overleed. F. is nog denzeltden avond door de ma- réchaussée gearresteerd en aan de justitie overgeleverd. D e 2f-l uitenant der mari niers F. J. van Hoogstraten, van het 2s bataljon te Willemsoord, wordt sedert Woensdag bij zijn korps vermist. Men denkt aan een ongeluk, (N. R. Cl.) Maandagavond is te Heiloo terwijl de bewoners afwezig waren en de knecht zich reeds te bed had be geven, brand ontstaan in de bakkery van S., staande in de kom van het dorp. Gelukkig het dat volkomen stil weer was, anders ware de ramp nog veel grooter geweest. Toch is, terwijl weinig gered kon worden, het huis geheel af gebrand en ook een som geld verloren gegaan. Huis en inboedel waren verze kerd. U i t H a a r z uil e n wordt van 29 Febr. gemeld Hedenavond, omstreeks half zeveD, ontstond er brand op de hoeve, be woond door den landbouwer A. Kool op Themaat onder deze gemeente. De brand ontstond ia den hooiberg, sloeg naar het achterhuis over en nam spoedig zoozeer in hevigheid toe, dat de brandweer hooiberg noch hoofdge bouw kon behoudeD, maar zich aan vankelijk bepalen moest tot het verze Van de hoeve is dan ook slechts een hooiberg en eene schuur blijven staan; menschen en vee zijn echter gelukkig neg gered, en de inboedel, die tegen brandschade verzekerd was, is voor eèn deel geborgen. Zondagochtend, omstreeks 7 ure, ontstond er te Strijp brand in de boerderij van en bewoond door P; Strijbos. Het vuur nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat het geheele tamelijk groote gebouw totaal in de asch werd geiegd. Het vee, en grootendeels de inboedel, werd gered. Een varken kwam in de vlammen om. Uit Oost huizen wordt ge- meld, dat aldaar Maandagavond het gemeentehuis is afgebrand. Er is weinig gered kunnen worden. Uit Middelharnis wordt gemeld Zondag kwam aldaar met lichte averij binnen de vischsloep Lientje en Corne lls M. D. 35, welke 1.1. Dinsdag 23 dezer in de Noordzee bij zwaren mist was aangevaren door eene bark, naam en nationaliteit onbekend. De schipper en een kleine jongen zijn op de bark overgesprongen. De sloep kon wegens den mist niets meer van de bark gewaar worden, niettegen staande de scheepsboot dadelijk werd uitgezet op het geroep van den schip per op de bark. Na lang en vruchte loos zoeken verliet de vischsloep de visscherij en kwam aldaar zonder schip per binnen. Te Jubbega vervoegden zich Maandag tal van vrouwen en man nen uit het gehucht België bij den arm voogd om bedeeling. De armvoogd was hiertoe niet genegen „omdat het weer wat zachter was", ofschoon de Belgen oordeelden, dat nu zij nog geen werk hadden er wel degelijk bedeeld moest worden. Zij wilden daarom niet vertrek ken, ofschoon de politie dit gelastte, waarop de maréchaussee te paard hen uit elkaar joeg en naar huis dreef. Door de politie te Gronin gen is de hand gelegd op eene vrouw, die bij verscheidene ingezetenen op dubbeltjes gelijkende platgeslagen ver zilverde halve centen voor echte tien- centstukken in betaling had gegeven. een jagermeester en 600 meter vlakke baan Volbloed afzónderlijke eind wed loop met een minimum-gewicht van 80 kilo. Voor andere paarden gewicht vrij. ie prijs f 1002e prijs ƒ50; inleg ƒ5, geheel rouwgeld» Paarden, die geen reiskosten declareeren en geen ion prijs winnen, inleg gratis. No. 6. Krylaty-prijs. Record-harddra verij voor alle paarden toebehoorende aan Nederlanders. Ingespannenmini mum afstand 3250 m maximum-afstand 3750 meter, ie prijs ƒ350, 2e prijs 75» 3e Pri3s f Ht ialeg f lo> halt rouwgeld. No. 7. Concours voor het beste springpaard. Voor paarden van iederen leeftijd en van alle rassen, bereden door hunne eigenaars (behoudens verhinde ring „bona fide"). Inleg gratis, ie prijs, eene vermeille medaille 2e prijs, eei. zdveren dito; 30 prijs, een bronzen dito. de afgelegde getuigenverklaringen. Even zeer is uit die verklaringen gebleken dat bekl. tijd genoeg heeft gehad om het misdrijf te verhinderen, doch dat hij opzettelijk heeft gezwegen. Alle elementen, [die het misdrijf daarstellen, zijn bewezen waarom üe ambtenaar vroeg schuldigverklaring van bekl. aan overtreding van art. 136 van het wet boek van strafrecht, en zijne verooi- deeling tot zes maanden gevangenisstraf en in de kosten van het geding. Schreiende verklaarde bekl. nogmaals spijt te hebben over het gebeurde. Daarna sloot de rechtbank het on derzoek en bepaalde de voorzitter de uitspraak over acht dagen. Het programma voor de bredasche harddraverijen on wedrennen op den 2d©n Paaschdag, van wege de „Bredasche Harddraverij en Renvereeniging," be helst het volgende: No. i. Concours voor het bestgaand rijpaard. Voor paarden van iederen leeftijd en van alle rassen, bereden door hunne eigenaars, ie prijs een vermeille medaille; 20 prijs: een zilveren dito; 3» prijs: een bronzen dito. No. 2. Ginneken-prijs. Heat-harddra verij voor alle paarden, toebehoorende aan Nederlanders. Ingespannen. Mini mumafstand 1650, maximum-afstand 1875 meter, ie prijs 275ae prijs ƒ50. Inleg 10, half rouwgeld. No. 3. Openingsprijs. Wedren op de vlakke baan, voor paarden van drie jaar en ouder, bereden door Neder- landsche heerrijders. Handicap, Afstand pl. m. 1400 meters, ie prijs 300, 2e prijs féo. Inleg f 10, half rouwgeld. Paarden, die geen reiskosten declaree ren en geen eersten prijs winnen, heb ben den inleg gratis. No. 4. Breda-prijs. Steeple-chase voor paarden van 4 jaar en ouder, bereden door Nederlandsche heerrijders. Han dicap. Afstand pl. m. 3500 meters, ie prijs ƒ300, 2e prijs 60, 3e prijs f 25. Inleg f 10, halt rouwgexd. Paarden, die geen reiskosten declareeren en geen i«n prijs winnen, hebben den inleg gratis. No. 5. Tribune prijs. Jachtrijden over hindernissen voor officiers dienstpaarden en bereden door officieren. Afstand keren "van eene nabijgelegen boerderij. I 2400 meter, waarvan 1800 meter achter RECHTSZAKEN. De rechtbank te 's Hage, Dinsdag uitspraak doende in zake de vroeger vermelde vordering van v. d. J. tegen de IJssel-Stoomtrammaatschappij, strek kende tot bekoming van schadevergoe ding wegens het niet ve-strekken van vrijkaarten op de stoomtramlijnen, heeft die vordering ontzegd, o. a. op grond, dat de voorwaarde tot het verstrekken der vrijkaarten, zooals die bij den ver koop van de concessie zou zijn bepaald, niet overeenkomstig de statuten door commissarissen was goedgekeurd, ter wijl ook de bewering, dat stilzwijgende goedkeuring zou zijn verleend, door de rechtbank ongegrond werd geacht. De moord op wijlen de Kraker, molenaar te Zaamslag, gepleegd, heeft aanleiding gegeven tot nog een andere rechtzaak, die Dinsdagmorgen voor de arrondissementsrechtbank te Middel burg werd behandeld. De beklaagde was G. K. oud 17 jaar, molenaarsknecht, ter zake dat hem door Louwerse, den moordenaar van de Kraker was medegedeeld, dat hij dezen zou vermoorden en dat beklaagde op zettelijk heeft nagelaten van dat voor nemen tot moord tijdig voldoende kennis te geven Bj het verhoor bekende beklaagde dit feit, en zeide, dat hij geen mede- deelingen had durven doen uit vrees voer de bedreiging van genoemden Louwerse. Vroeger had hij echter ver kiaard dat hetn voor zijn stilzwijgen een plaatsvervanger voor de militie en later zelfs de molen was beloofd. Tijdens zijn verhoor gaf bekl. her haaldelijk blijk van berouw. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie, de heer mr. J. A. van Hoek, begon met erop te wijzen dat het feit, waarvoor bekl. terecht staat, in het oude wetboek van strafrecht niet be kend is. Het nieuwe wetboek bevat echter een artikel, waarbij zulk een feit wel straf baar wordt gesteld. Deze zaak bewijst dat de wetgever door die opname goed zag, al is naar sprekers meening de straf, er tegen bedreigd, veel te gering. Waarschijnlijk heeft de wetgever zich niet kunnen voorstellen dat een feit, als 't hier geld, ooit zou voorkomen. Hier toch heeft iemand, uit vuig winstbejag, een daad verzwegen die voor het slachtoffer en de moor denaars verschrikkelijke gevolgen heeft gehad. Bijna zou men hetgeen bekl. heeft verzwegen als medeplichtigheid kun nen beschouwen. De zaak zelve nagaande, trachtte spreke aan te toonen dat bekl. alleen zweeg, omdat Louwerse hem beloofd had hem een plaatsvervanger te zullen geven en hem later als molenaar op de molen te plaatsen. De bekl. heeft volledig De 2e maandelijksche aflevering van „Eigen Haard" bevat het volgende Aleide Ploegers, door Lou i". B. (vervolg); Winterstilte. naar de schil derij kunstmeststoffen in den bloemen tuin, door F. J. van Pesch; Tram schetsjes, door W. Otto, geïllustreerd Het vrij williger sk amp bij Laren, door H. W. Groeneveld, geïllustreerdHet Sneeuwkleed, Het vervaardigen van broodbloemenDe mfluenza-epidemie in Frankrijk gedurende den winter 1889—90 (statistiek)Het feest van Carlina bij de plaat. De volmaakt Hollandsche keukenmeid van 1752 Een tocht naar Java's Zuider-zeestrand. door Batavus; Johan Hendrik Meyer (met portret)Blauwe rozen en groene anjelierenJohn Couch Adams (met portret); Een oude gek (bij de plaat); Charles Haddon Spurgeon (met portret) Geluk, naar het duitsch van E. Budde Met z ,n beiden (bij de plaat); Aan je stand verplicht, door G. Zeemeeuw H-. Ms. Raderstooraschip Bromo (met illustratie)De fabriek van galvanische metaalbedekking van de firma Neuen- dorfï. Cte Amsterdam door Dr. J. C. Rombouts (met afbeeldingen); Meyerbeers's ezel, naar het fransch door A. E. Uit den goeden ouden tijd; De molen van Jacob Maris (bij de plaat) Harddraverijen in de vorige eeuw, door D. C. Meyer Jr. (met illustratie)Gioa- chin© Rossini, dooi S. van Milligen (met portret) De maskers af (bij de plaat); Schetsjes uit het Amerikaansch" levenVerscheidenheden. Een événement in de politieke wereld. De koning van Griekenland heeft het ministerie Delyannis uitgenoodig.ï, zijn ontslag te nemen. Onmiddellijk zijn daarop de ministers te zaraen gekomen en hebben, na eene beraadslaging schriftelijk geantwoord, dat zij geen aanleiding vinden om ontslag te nemen, omdat de meerderheid in de Kamer hen steunt. Zij voegen er bij, dat de koning kan gebruik maken van het recht, hem door de grondwet geschonken, om namelijk zonder opgave van redenen hen te ontslaan. Inmiddels vernam men, dat de voor malige minister-president Tricoupis bij den koning was ontboden. Natuurlijk vermeerderde dit de opgewondenheid niet weinig. Delyannis riep onmiddellijk de afgevaardigden bij elkaar en verzocht hun, hem een votum van vertrouwen toe te brengen. Met groote meerderheid is daarop eene motie aangenomen, waar bij de Kamer haar volle vertrouwen betuigde in den minister president. Daarop werd de Kamer verdaagd tot na den afloop van de crisis. Delyannis sprak van zijn balkon eeDe groote volks menigte toe, die hem kwam toejuichen. In weerwil van deze doorslaande be wijzen, dat èn de Wetgevende Macht èn het volk de partij van Delyannis bekend en kiezen, heeft de koning zijn wil door die bekentenis is ten volle gestaafd door gezet en gebruik gemaakt van zijn recht, om de ministers te ontslaan. Onmiddellijk daarna werd ook zelfs de samenstelling van het nieuwe ministerie bekend. Tricoupis heeft wijselijk gewei gerd, zich met de samenstelling te be lasten, maar de heer Constantopoulos had daartegen geen bezwaar. Deze is nu voorzitter, minister van Binnenland- sche Zaken en Financiën geworden en verder bestaat het kabinet uit Philaretos, Buhenlandsche Zaken en Justitie; Pa pain ichalopoulos, Eeredienst en Onder wijs; Sakhtouris, Marine en Mastrapas, Oorlog. Hoe de verhouding zal zijn van deze ministers tegenover eene Kamer, waar van de meerderheid hen niet wil, zal spoedig genoeg blijken. Op het ontslag van het ministerie Delyannis, zal de koning wel eene Kamer ontbinding moeten laten volgen. DeReichs-Anzeiger meldt,dat naar aan leiding van de jongste ongeregeldheden in de straten der duitsche hoofdstad, uit arbeiderskringen den keizer verscheidene verklaringen en geechriften gezonden zijn, waarin leedwezen over de gebeur tenissen, trouwe verknochtheid en on- verstooibaar vertrouwen uitgesproken wordt. Vooral schijnt het de rit des keizers op 26 Febr., te midden van wild bewogen menscherimassa's, geweest te zijn, welke eenen diepen indruk ge maakt en aanleiding gegeven heeft tot genoemde verklaringen, waarin aan dit gevoel op kenschetsen' e wijze uitdruk king gegeven is. Berlijn genoot Maandag voor het eerst eene werkelijke anarchisten-verga dering, wier verloop kortweg het midden hield tusschen het groteske en het ko mieke. Ongeveer 500 individuen, onder welke eenige vrouwen en anti-anarchistische socialisten, waren bijeengekomen. Een voorzitterschap werd niet bekleed, aangezien zoo iets indruischt tegen de grondbeginselen van het anarchisme. Allereerst werd voorgesteld „de aanwezige vertegenwoordigers der pers uit te noodigen de waarheid te berichten, daar zij anders bij een volgende gele genheid uit de deur gesmeten zouden worden." Onder bijval verklaarde de boekbinder Steinkopf, dat stemming •ver dit voorstel oanoodig was, aangezien eene anarchistische vergadering zich natuurlijk niet kon onderwerpen aan ket besluit eener meerdeiheid, waardoor de individueele vrijheid werd ondermijnd. Nu begon er een krankzinnig debat over de vraag, wat het anarchisme eigenlijk is. De zadelmaker Börner verklaarde Wij anarchisten willen noch wetten noch eenigerlei gezag. Bij de sociaal-democraten wordt het individu in boeien geklonken. Bebel en Liebknecht spelen den baas. Ook is de sociaal demo cratie volstrekt niet van zins het onder scheid tusschen rijk en arm op te heöen. {O rooi geschreeuwaf keurend en instem mend De letterzeter Schimanski bes reed de anarchisten, die slechts den triomftocht der socialisten willen tegeahou den. (Oho!) „Eerbiedigt de vrijheid van het individu en laat mij uitsprekenDe anarchisten weten niet eens wat zij willen „Wij willen panharing en aardappelen 1" riep de anarchist Bö-ner onder groot tumult. De anarchistische sigarenmaker Heer- mann schold nu weder op de socialisten, op hunne politiek in het Parlement en op hun blad Vorwdrisdat een smerig blad was, omdat het over het laatste oproer afkeurend had gesproken. De letterzetter Ernst, die zich voor eenvoudig democraat uitgaf, opperde, tot groote verontwaardiging der aan wezigen, de onnoozele vraag wat men, na afschaffing der wetten en van eiken dwang in den toekomstigen Staat, wel beginnen zou met die schooiers, die uit louter luiheid weigerden te werken? zat in het vuur te staren, dat aan alle kanten door kleine smelt kroezen was omringd. Boeken en papieren lagen in groote wan orde door de kamer verspreid. De halfgeopende deur van een kast in een hoek van de kamer liet glazen vaten van vreemden vorm, retorten, syphons en allerlei andere voorwerpen zien, instru menten die een scheikundige in verrukking brengen; op een plank daarboven stonden fleschjes met eene lichtblauwe vloeistof ge vuld. Er was veel brandstof op den haard en de hitte in de kamer was zoo hevig, dat Karl ze niet had kunnen verdragen als al zijne oplettendheid niet aan de smeltkroezen gewijd was geweest. De kamer was slechts gedeeltelijk door het vuur in den haard verlicht. Een zware eikenhouten tafel, die in het midden stond, was voorzien van een paar hooge vlaamsche wijnglazen, benevens van twee dikbuikige karaffen. De grillige schaduwen op de muren, de duisternis van de hoe ken enr de vreemdsoortige instrumenten, benevens de ernstige uitdrukking op het gelaat des bewoners, gaf de kamer een spook achtig aanzien. Het scheen alsof een ingewijde van plan was den een ot^ anderen bewoner van de andere wereld op te roepen, geen magere, afzichtelijke schim vam het kerkhof, maar de schimmen van een half dozijn jolige burgers met kegelvormige hoeden, die er niet tegen zouden hebben om een beker te ledi gen' met evenveel ijver; als zij tijdens hun aardsch bestaan hadden gedaan. Een tochtje alsof er een deur plotseling geopend werd, wekte Karl uit zijne overpeinzingen. Hij keerde zich om en zag een lange gestalte in een scharlakenroodea mantel gebuid bij het vuur staan. Een bleek gelaat stak spookachtig af bij het zwarte haar en de donkere wenkbrauwen. De zwarte oogen fonkelden en de scherpe neus en de dunne lippen gaven den bezoeker een bijna mephisto-achtig aanzien. Karl staarde hem eenige oogenblikken stilzwijgend aan en riep toen uit „Otto von Klipspohr „Dezelfde," was het antwoord. „Hoe zijt gij hier gekomen?" „Op de eenvoudigste wijze ter wereld door de deur en de trap op, niet door bovenaardsche middelen, zooals gij schijnt te denken," antwoordde Otto met een vroolijken glimlach, die alle gelijkenis met Mephisto deed verdwijnen. „Ik moet bekennen, dat gy mij een oogenblik aan 't schrikken bracht, want ik dacht, dat gij in Parijs waart," antwoordde Karl. „Maar gij zijt mij even welkom, ga zitten. De wijn is hetzelfde merk, dat wij altijd te zamen dronken." „Gij hebt een goeden voorraad. Verwacht gij veel gasten?" „Om twaalf uur verwacht ik er een." „En wie is dat? Naar uw uiterlijk te oordeelen, is het een gewichtig bezoeker." „Blijf hier, dan kunt gij hem zien. Ik verwacht geen schoone jonkvrouw, maar toch gezelschap, dat ik niet gaarne zou missen. Blijf dus." „Goed. Dat is afgesproken. Maar vertel mij eens, hoe gij hier verzeild zijt geraakt. Ik vernam van mijn gastheer waar gij waart en heb ter wille van de vriendschap dit weer getrotseerd om u op dit afgelegen plekje op te zoeken/' „Het is een zonderling toeval, maar toen gij binnenkwaamt, dacht ik juist aan u." Otto von Klipspohr trok zijne jas uit, wierp haar op een stoel, opende eene der flesschen en vulde een glas en ledigde het in laDge teugen. „Italië, Frankrijk en Spanje mogen een blauwen hemel en een heerlijk klimaat hebben, maar geen dezer landen brengt toch zulken wijn voort als die, welke regelrecht uit het vaderland komt. Daar ik van Italië spreek, schiet mij Rome te binnen, vul ook je glas en laten wij zamen op de gezondheid van de schoone Paula drinken." „Gaarne," antwoordde Karl. „Maar luister, ik heb je veel te vertellen. Hier zijn een paar pijpen en daar ligt een zak tabak." De twee vrienden gingen nu bij den haard zitten en waren weldra in dichte rook welken gehuld. „Lees eens," zeide Karl plotseling, terwijl hij een verfrommel den brief uit zijn zak haalde en hem zijnen vriend overhan digde. Zonder een woora te zeggen, streek Otto de vouwen glad en doorliep de weinige regels, die het papier bevatte. Wordt vervolgd.},

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2