NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Vrijdag 4 Maart 1892 No. 2658. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: j. c. Kiene AMntiëi. „Het Blaadje" STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. RUBY. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden 1,20. Franco door het geheel# Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers. 0,0fe. Dit blad sefschflnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hurean Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer Mg. ?aa 1—5 regel» 50 Cestt; iedere regel mecrj 10 Ce»fi. Groste letter# aa»r plaatoraiMtei Bij Abonnement wuudealijk rabatf Abonnementen oh Advertentie» worden «eagesoass docr oas® agenten ob door «lie boskbnndelartn on eourasitteïB'g Direotöur-Ultgaver J. O. FIS BB BOOM, Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie G hér ale de Fnblküê Mtrnngbi ff L DAW SM Oo^ JOMM 1JOMMS, 3ucc,t Farj/t 81*fc ltmbonrg Mmimartrei P" Met het oog op het eigenaar dige van de in de laatste Raadsverga dering behandelde kwestie (®ver de Prostitutie enz.) meent ondergetee- kende vele geabonneerden te verplich ten door het uitvoerig verslag dier zitting, niet zooals gewoonlijk bij de Courant te voegen, maar gratis aan het Bureau ver krijgbaar te stellen. Op die wijze wordt voorkomen, dat de bespreking onder de oogen komt van jeugdige huisgenooten, voor wie de lectuur niet bestemd is. Aan Geabonneerden buiten de stad wordt bedoeld verslag op aanvrage gratis toegezonden. De Directeur-itgever Ondergeteekende brengt beleefdelijk in herinnering, dat kleine Advertentie^ bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater dagavondnummer van HAARLEM's DAGBLAD, k 5 Cts. per regel te zamen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. De Directeur- Uitgever J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 3 Maart 1892. No. 10 van het Geïllustreerd Zondags blad, dat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlemss Dagblad wordt geleverd, zal bevatten: De eerste minister van Bulgarije, met portret. De Hand. geïllustreerde no velle naar het fransch bewerkt, met zes illustraties. De kampioen-schaatsen rijder J. Eden, met portret. Een nieuwe brancard, met illustratie. Overstrooming, met illustratie. Het vertrek van den loods aan boord, met illustratie. De vervolging der joden in Rusland, met illustratie. Datum berekening II. Amateur fotografen in Japan, met illustratie. De intocht van den nieuwen Khedive in Cairo, met illustratie. Huwelijkskosten. Vermenigvuldiging van dieren. Eigen aardige uurwerken. Arrestatie van politieke samenzweerders in Bulgarije, met illustratie. Een merkwaardige proefneming. Vrouwen logica, met illustratie. Menschen en talen. Londen. Oadankbaar, met illustra tie. Forsche lichaamsbouw, met il lustratie. To passing van spieek woorden, Anecdoten. Schaakra briek. - Mededeelingen. Een onzer lezers schrijft ons het navolgende „Het komt mij voor dat, ten opzichte van den moord op den Raamsingel door de pers aan eene in mijn oog belang rijke aanwijzing tot de ontdekking van den dader te weinig aandacht is ge schonken. Immers de bedden zijn opengesneden en doorzocht. Ieder weet hoe kort men in veeren behoeft te werken, om er mee volgestoven te raken. Dus de dader of daders moeten er uitgezien hebben van belang. Zich geheel te reinigen van dat goed, gaat dunkt mij slecht, vooral in de haast en in duister. Zouden er nu niet licht personen kun nen zijn die zoo iemand ontmoet heb ben, zonder er verder bij te denken hoe die man er zoo uit kon zien?" Deze opmerking is niet onjuist en daar men nooit weet, door welk eene kleinigheid een misdadiger kan worden ontdekt, brengen wij haar gaarne onder de aandacht van het publiek. Tevens schiet ons eene bizonderheid te binnen, die vermelding verdient. Terwijl toch de beide vrouwen bebloed zijn, vindt men noch op den vloer noch aan de knoppen der deuren eenig spoor van bloed, terwijl toch de kleederen van den dader ermede bevlekt moeten zijn geweest. De naam van de werkster der ver moorde vrouwen is tot dusverre door ons abusief opgegeven als te zijn Ochseler. Dit moet zijn Oxener. Hoewel de lust tot vrijwillige oefening in den wapenhandel in de omliggende gemeenten, bij het begin van het on derwijs vrij groot was, blijkt thans dat nu de loting voorbij is deze aanmerkelijk vermindert, waardoor het onderwijzend personeel dan ook op een kleiner getal is gebracht. Een en ander is waarschijnlijk het gevolg van vrijloting. Doordat de getrokken cylinders der nieuw model geweren tot kamerschiet oefeningen niet geheel aan de verwach ting voldoen, is de verstrekking van die geweren vooiloopig gestaakt en zal een onderzoek naar de gebreken worden ingesteld, in verband waarmede alle regimenten infanterie thans nog niet zijn voorzien van die geweren. Woensdag is alhier in den ouder dom van 79 jaren overleden de heer E. R, Schultz van 1869 tot 1879 Direc teur van de grootboeken der Nationale schuld te Amsterdam. De overledene, was ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw en zijn stoffelijk over schot zal worden begraven op Maan dag den 7 dezer. Wij vestigen er de bizondere aan dacht op, dat in het eerstvolgend Num mer van het Geïllustreerd Zondagsblad behoorend bij Haarlem's Dagblad, voor komt het portret van onzen stadgenoot, den kampioen schaatsenrijder Eden. Voor het genootschap „Oefening in Wetenschappen" trad Woensdagavond in de bovenzaal van de „Vereeniging" op, de heer dr° Fr. van Eeden, met het onderwerp „de cultuurbeweging in deze eeuw". Als inleiding besprak de heer van Eeden de sterke cultuur-be weging, welke zich in het begin van de 15de eeuw, ten tijde van Erasmus, begon te openbaren in de schoone cul tuur van den menschelijken geesthet geen zich vooral uitte in den bloei van de oude talen, vooral het grieksch, de geliefkoosde taal der naturalisten. Tus 1 schen die cultuurbeweging in de 150 eeuw en die der igü* eeuw wist de beroemde Schoppenhauer een parallel te trekken. Evenals voorheen is het ook nu nog een strijd ®ra persoonlijke vrijheid. Het toenemen der wetenschappen heeft ten gevolge, dat velen zich hun godsdienst en geloof zagen ontnemen, om daarvoor het gebouw der groote natuurweten schap in de plaats te krijgen. Bij de groote menigte kan dit echter het ge loof niet vervangen, wel is dit het geval bij hen, die al hunne verlangens con- centreeren in het éene verlangen het verlangen om te weten. De cultuurbe weging is het verzetten van de religie tegen de exacte wetenschap, en daarvan is na magnetisme en spiritisme, de nieuwste phase theosophje, welke wij kunnen noemen, een verbreeding, een explicatie vau het spiritisme. Op het gebied van zielkunde, meta-psychologie, zijn de indische geleerden ons ver vooruit, ook vooral in de mistiek. Ge- hoorshallucinatiën zijn hun niet vreemd. Men kan de theosophisten dan ook in oostersche en westersche verdeelen. In Thibet bestaat een soort broederschap, wier leden volgens hun eigen beweren hunne zielen op verren afstand buiten hun lichaam kunnen projecteerên. Na een uitweiding over deze secte besprak de heer van Eeden nog de werken van Anna Kingstord, die het eerst de anti-vivisectiebeweging uitlokte om ons vervolgens eenige werken op te noemen, die ons omtrent theosophie, deze groote wetenschap, iets kunnen leeren. Na de pauze ging de spreker over tot het voordragen van de eerste acte van zijn vier jaar geleden geschreven, en onvoltooid drama, Winfried. De zaal was goed bezet. Een uit Meerenberg ontsnapte krank zinnige is door de politie te Vogelen zang aangehouden en naar het gesticht teruggebracht. Te Hillegom heeft men weder inge broken in een der kerken thans in die der R. K. gemeente; de offer bussen waren echter ledig; eenige kerksieraden zijn vernield. De politie heeft de hand gelegd op een drietal personen als vermoedelijke daders van deze en vorige diefstallen. Bij een publieke verkooping te Aals meer brachten ruim 6 H. A. bouwland, gelegen in den Oosteinderpoelpolder de som op van 6433,40. De heer H. Esman, militair wachter aan het kruitmagazijn te Halfweg, heeft onder zeer vele blijken van belangstelling een zeldzaam, nl. een 60-jarig jubileum, gevierd. Hij was achtereenvolgens korporaal en onder-officier bij de artillerie en later gepensioneerd zijnde, conducteur bij dat wapen. De bronzen, zilverenen gouden medailles versieren den borst van dezen waardigen militair en niemand die hem ziet marcheeren zou in hem een 80-jarigen ontwaren. Op de eerste vrije voorjaarsmarkt te Sloten Wc ren slechts aangevoerd 50 paar den, bij weinig handel liepen de prijzen van 100 tot en met 250. Door de politie te Sleten, Overtoom en Halfweg is in den laatsten tijd tegen tal van hengelaars proces-verbaal opge maakt, wegens het visschen met den hengel, zonder de vereischte vergunning, van den eigenaar of rechthebbende. Volgens het volksgeloof is het geluk aan de woning verzekerd, waarop of waarbij zich de ooievaar nestelt. Te Nieuwe Wetering werd de woning van den landbouwer Los onlangs door brand vernield en daarmede ook het ooievaars nest dat zich op de woning bevond. In den ©mtrek zijn thans op drie plaat sen nieuwe nesten opgericht om de dieren als zij terugkomen, gastvrij te ontvangen. Verlangend wordt naar de komst der langbeenen uitgezien om te weten wien het geluk deelachtig zal worden. Door de afdeeling der Tweede Kamer zijn benoemd tot rap porteurs over de wetsontwerpen, hou dende nadere schorsing der heffing van het uitvoerrecht van suiker in Nederl.» Indië, de hh. Kielstra, Van Nunen, Hintzen, Levyssohn Norman en Cremer tot goedkeuring der overeenkomst be treffende de betonning en verlichting der Westerschelde, de hh. Goedkoop, Bor- gesius, Zijp, Zaaijer en Smeengeidem van de verklaring met Oostenrijk-Hon- garije nopens den handel in vrouwen en meisjes, en idem van het protocol betreffende de akte der conferentie tot wering van den slavenhandel, de hh. Boreel, Beelaerts, Levy en Mackaytot regeling der pensioenen, enz. van het personeel van den loodsdienst, de hh. Guyot, Smit, Land, Lieftinck en Kerdijk tot instelling der orde Oranje-Nassau, de hh. Geertsema, Bahlmann, De Kanter, W. H. de Beaufort en De Beaufort (Amsterdam). Het voornemen, om in d® Tweede Kamer eene interpellatie tof de Regeering te richten over het krank zinnigengesticht te 's-Hage, bestond bij den afgevaardigde van den Haag den heer Guyot. Het staat echter nog niet vast of hij er gevolg aan zal geven. Bij de in het hoofd kies- district Alkmaar gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer, ter vervulling der vacature, ontstaan door de benoeming van mr. W. van der Kaay, kantonrechter te Leiden, tot raadsheer bij het gerechtshof te 's Hage, werden uitgebracht 1398 stemmen, waarvan er 1322 geldig waren. Herkozen werd mr. W. van der Kaay (lib.) met 1283 stem men. De nieuwe postzegels van drie cent, bestemd voor den istou April HOOFDSTUK I. „Karl Landsberg. Ik geloof, dat een engelsch spreekwoord zegt, dat wanneer de armoede de deur binnentreedt, de liefde door het venster vliedt, en dit spreekwoord is eene groote waarheid. Ik be hoef u dit niet verder te bewijzen. Gij hebt mij bedrogen. Ik heb vernomen, dat gij arm zijt. Laurier, de bankier, heeft het mij medegedeeld, de vriendelijke oude man heeft mij een mooie preek gehouden over de ondeugden der armoede en ik gevoel geene roeping voor liefde in een hutje. Alle brieven, die gij mij geschreven hebt, heb ik verbrand en de geschenken zijn ten voordeele der armen verkocht. Met de mijne kunt gij doen, wat u goeddunkt. Vaarwel. Paula Savelli." Toen Otlo de lezing van den brief geëindigd had, keek hij Karl aan en toen hij op diens gelaat geen spoor van ontroering ontdekte riep hij uit:' „Wel, beste vriend, gij schijnt u die zaak niet erg aan te trekken." „Och," antwoordde Karl keeltjes, „door een wonderlijk toeval hebben Paula Savelli en ik op denzelfden tijd eene zelfde ont dekking gedaan. Ik ontdekte, dat zij geen cent bezat en zij hoorde, dat ik in hetzelfde geval verkeerde. Dadelijk na mijne ontdekking besloot ik van haar af te zien, onder voorwendsel, dat de slechte staat mijner finantiën mij belette haar te onder houden op een voet, die haar schitterende schoonheid eischte. Ik zou dus de eer aan mijzelf gehouden hebben, door het en gagement te verbreken. Ongelukkig stelde ik het echter een paar dagen uit en gaf haar zoo de gelegenheid mij te voorkomen. Ik heb evenwel mijn plan van wraakneming reeds klaar." „Pas maar op, vriendje. Het kon wel eens een gevaarlijk spelletje worden, en daar eene vrouw het zich minder aantrekt, komt gij er toch het slechtst af." „Gij vergist u," antwoordde Karl, terwijl hij een glas wijn ledigde. „Mijne wraakneming is zeer eenvoudig. Paula Savelli moet sterven." „Sterven riep Otto uit, opspringende. „Gij zijt gek, een moord is laag en gij wordt natuurlijk ontdekt." „De middelen, die ik deck te gebruiken, zullen mij niet ont- eeren," hernam Karl. „Ah zou; gij zijt zeker van plan uw medische kennis te mis bruiken en haar te vergeven; maar, goede vriend, de dagen van &e Borgia's ziju voorbij, de moordenaar van Brenvillier is terecht gesteld, terwijl de verhalen der misdaden van Exili en St. Croix alleen in het archief der gerechtshoven gevonden worden; bedenk bovendien, dat de wetenschap groote vorderingen heeft gemaakt en er niet alleen veel tegengiften bestaan, maar dat men ook op veel andere manieren de aanwezigheid van vergif in een lichaam kan onderzoeken." „Kerel, wat zanik je toch," zeide Karl. „Ik zei immers, dat ik een zeer eenvoudig middel weet. Ik ben van plan een rijk man te worden en dan zal zij van afgunst sterven." „En hoe denkt gij aan dien rijkdom te komen?" vroeg Otto glimlachende. „Door middel van deze dingen," antwoordde zijn vriend, ter wijl hij naar de smeltkroezen wees, die nu wit gloeiend waren. „O, dan vat gij zeker die chemische proeven weer op, die wij eer tijds zonder goeden uitslag plachten te doen." „Ja, maar ik leg het nu anders aan." „Nu, gij wilt er mij zeker wel alles van vertellen." Met deze woorden haalde Otto een stoel naar zich toe, plaatste er een flesch en een glas op en zette zich tot luisteren. Karl zweeg eenige oogenblikken, alsof hij zijne gedachten wilde verzamelen, nam een teug uit zijn glas en begon van zijne proeven te vertellen.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1