Ctcomvaartberichtar.. Burgerlijke Stand KENNISGEVING. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. nis. Hij had namelijk een feuilleton opgenomen, getiteld „Gekronte Worte" van Max Harden, die onlangs een be zoek bracht aan Von Bismarck. Te Berlijn werden treurige berichten ontvangen over den hongersnood in Opper-Hongarije. In het graafschap Arva o. a. is de geheele aardappeloogst mislukt, zoodat 20.000 boeren letterlijk van alles beroofd ziju. Bovendien ster ven er kinderen bij tientallen, wegge- raapt door eene mazelen epidemie. In Athene is het rustig. Patrouilles cavalerie, die Donderdag de stad door kruisten, hadden niets te d@en. Men schijnt in Londen voornemens, om ook den invoer van hooi en stroo te verbieden. Deskundigen twisten over de vraag, of mond- en klauwzeer in die artikelen kunnen worden overgebracht of niet. Vele handelaars in tourages zullen niet zonder eenige spanning den uitslag van dien deskundigen-strijd af wachten. GEMENGD NIEUWS. Te Nagpoer in Indie werd dezer dagen een moordenaar voor den Engelschen districts-magistraat gebracht. De bijl, waarmede de misdaad gepleegd was, werd op de tafel gelegd, waarachter de magistraat zat. Plotseling sprong de moordenaar op, greep de bijl en bracht den rechter een gevaarlijke hooldwonde toe. Een tweede slag werd door den toegesprongen adjunct magistraat afge weerd en de moordenaar na een korte worsteling geboeid. Onlangs was een schip ge' strand op de kust van Northumber" land. Eet vaartuig lag daar al eenige dagen niet ver van den vasten wal en men verwachtte, dat het weldra uiteen zou worden geslagen. Op een kalmen dag roeiden eenige personen naar het schip, om te zien of er nog iets merk waardigs aan boord was. Toen zij het vaartuig bereikt hadden en sommigen reeds op het dek liepen, hoorden zij opeens een vreeselijk geschreeuw en gepiep. Ratten 1 Bij duizenden kwamen zij aanrennen, hongerige, uitgemergelde, groote rattensommigen hadden geen staart meerdie was opgegeten. De roeiers wisten niet hoe spoedig zij weg zouden komen en eenigen moesten in het tuig klimmen, vanwaar zij met veel moeite weer in de boot kwamen. Toen de ratten de boot in 't oog kregen, lieten zij zich dadelijk langs de touwen neer en wilden in de boot springen, men moest haar in allerijl afzetten. De dieren schenen een voorgevoel te hebben van den dreigenden dood, want zij hoopten zich alle aan ééne zijde van het schip op, waar de boot vertrokken was. Hun geschreeuw en gepiep was erbarmelijk In Tivoli te Londen treden tegenwoordig 's avonds een paar kuns tenmakers met geweren op die zeer gevaarlijke toeren veirichten. Toen Maandag een der schutters van het balcon uit een glazen balletje wegschoot van het hoofd van zijn op het tooneel geplaatsten collega, stond het geheele publiek op en protesteerde door een luid en algemeen gesis. Generaal Bordonevroeger chef van den staf van Garibaldi's leger, is te Parijs gestorven. Hij was in 1821 te Avignon geboren. S-dert Garibaldi's dood hield hij zich met scheikunde bezig. Een gestoorde rechtszit ting. Voor het hot van het fransche departement Cóte d'or stond dezer da gen iemand wegens moord tereckt. Hij ontroerde "bij zijn verhoor zóózeer dat hij een toeval kreeg. Toen men hem eindelijk met groote moeite had bijgebracht, kwam de eerste getuige voorhet duurde weinige oogenblikken en ook deze viel op den grond, aan eene hevige crisis ten prooi. Hij werd weggebracht en men hervatte het ge tuigenverhoor, maar zie een der rech- ter-plaatsvervangers gevoelde zich zoo kwa'ijk, dat de zitting op zijn veizoek Verdaagd werd. Bij de hervatting bleek echter een der rechters door het ge beurde zoo aangegrepen, dat hij flauw viel. Wel werd hij bijgebracht, maar hij was zoo ongesteld, dat de behandeling der zaak geen voortgang kon hebben. Te Vaugneray, indenabij- heid van Lyon, zou men Maandag tot h<ït begraven van zekeren keer Gros overgaan, toen de dochter van den overledene bemerkte, dat haar vader nog leefde. Op haar kreten kwamen de verwanten en de aansprekers toesEellen en, inderdaad, het „lijk" had de oogen geopend en opende weidia ook den mond om te spreken. De toestand van den heer Gros is op het oogenblik zoo bevredigend, dat men een spoedig herstel kan verwachten. Een marmerbeeld van Ro din ter waarde van 10.000 frs., is bij Durand Ruel te Parijs gebroken, door de onhandigheid van een bediende, die er eene zware schilderij op liet vallen. De- be kéö u-jjje id ét r duitsche sociaal-democraten te.Hamburg, ODo Reimer, die ongeneeslijk ziek was, heeeft zich in de Alster verdronken. Aan een diner, waar ook Bismarck aanzat, vroeg zijn buurman hem dezer dagen, of hij in het Hecren- huis de choolwet zou komen bestrijden. Bismarck antwoordde de Tiigliche Rundschau draagt de verantwoording voor dit bericht met twee bekende versregels Da müsst' ich doch ein Esel sein. Ein Kerl als wie ein Rinde. en hij voegde er aan toe, dat hij zich niet als buffer tusschen de strijdende partijen zou plaatsen al wilden zij elkaa. ook zoo te lijf gaan. dat er evenals van de bekende leeuwen, niets dan de staar ten overbleef. BI ij kens te Weenen ontvan gen berichten uit Petersburg, zou een aanslag, gesmeed tegen het leven van den Czaar bij gelegenheid van de begratenis van grootvorst Konstantijn, zijn ontdekt. Twee officieren, die kort daarna overleden, zouden zelfmoord hebben gepleegd Verscheidene •fficiereu en studenten werden in den laatsten tijd gearresteerd. Hoe groot het aantal wc r- keloozen iu Weenen is, kan uit het volgende blijken. Van de 16.000 schoenmakers zijn er 7000van de 7000 bakkers 2200, van de ïo 000 meubelmakers 5000, van de 57.000 smeden, slotenmakers en me taalgieters 9000 en van de 10.000 bank werkers 5000 op het oogenblik zonder werk Overal wordt er hulp gevraagd voor de hongerendende Keizer heeft 5000 fl., de stad 6000 flde gebroe ders Springer 10.000 fl. en nog vele aanzienlijken groote giften gegeven aan het comité, dat zich met de uitdeeling van brood belast. Slechts dit hoog nooalge voedsel wordt verstrekt, wat bij de beperktheid der hulpmiddelen en het zeer groote aantal behoeftigen ver klaar baar is. Een merkwaardige verza meling van pliysieke kraekt biedt het hoDgaarsche Huis van Afgevaardigden. Tot voorzitter is benoemd de ex prefect Banfly, een president poignesdie de woelige tegenstanders der regeering moet in toon houden. Verder telt de Kamer een lceuwendooder, graaf Esterhazy, vijf en twintig leden van de club der athleten en zeven en vijftig sport- men. De electrische verlichting van Kopenhagen, met 10,000 lampen, is nu begonnen. Bij het in werking stellen van de toestellen hoorde men plotseling een hevigen knal en 't geheele gebouw stond een oogenblik in verblin denden blauweu gloed. Onvoorzichtig hadden de arbeiders twee geleiddraden met elkaar in contact gebracht. Gelukkig werd dit spoedig hersteld en richtte het geval slechts geringe schade aan. Het standje te Bucharest bij de Coquclin-voerstelling was het gevolg daarvan, dat Coquelin en zijn impressario Glaser vrijkaarljes hadden geweigerd aan de ardsten van den na- tionalen ichouwbuig. Toen nu Coque lin optrad in La Mé-ère aj ptivoitée, werd hij met gefluit en geschreeuw ont vangen. De voorstelling moest worden gestaakt, totdat ue rustverstoorders de zaal werden uitgezet. Een 71 i e uw denkbeeld. Een Amerikaan heeft het idéé aan de baud gedaan om een maatschappij tot verzekering- tegen regen op te rich ten. Tegen betaling van een geringe jarrpremie zou men dan, bij het plot seling uitbarsten van een bui, het gebruik van een parapluie kunnen ver krijgen, waartoe een groot aantal regenschermen gedeponeerd zouden worden in kiosken, bij magazijnhouders, enz. VARIA. Duisternis Papa: Ja, mijn Frits, dat 's een weêrgasche vlugge jongen die heefteen kop, hoorDoe hem maar eens een mocielijke vraag. Papa's vriend Wel jongen, wat versta je wel onder duistrrnis Papa's zoon Duisternis Dat is ja, dat is als een blinde neger 's nachts in een donkeren kelder een zwarte kat zoekt, die hij niet kan vinden. Niet bevreesd. Een Engelschman werd op reis in zijn logement des nachts wakker gemaakt, en wel met de boodschap, dat er in huis brand was ontstaan op de kamer No. 3. Goddam I riep hij, ik ben hier immers op No. 12 Roep raè dus nu niet, voordat No. 11 in lichtelaaie vlain staat. Met deze woorden legde hij zich gerust te slapen. hij (ernstig). Denk je dat je vader iets tegen mijn huwelijk met jou heeft? Zij. Ik weet het niet. Als hij er zoo over denkt als ik, zal het wel zoo zijn. HeerHoeveel heb je vandaag al met bedelen opgehaald Bedelaar. Als u me'n stuiver geeft, precies 'n rijksdaalder I WetgeYsnde Macht. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 3 Maartdes namiddags te half twee uren. Door den Voorzitter wordt mede gedaan. dat de geloofsbrieven van den heer mr. W. van der Kaay zijn inge komen. Deze worden gesteld in handen der commissie. Aan de orde komen achtereenvolgens de navolgende wetsontwerpen Onteigening van eigendommen ten behoeve van den aanleg en de verbe tering van straten en riolen in Klaren- dal, gemeente Arnhem. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aan genomen. Onteigening voor het stichten van een nieuw post- en telegraafkantoor te Am sterdam en voor de verbreeding van de Huiszittensteeg en van de Korte Huis- zittensteeg aldaar. De heer Hartogh w\jst er op, hoe 't in de bedoeling van het Amsterdamsch Gemeentebestuur ligt, een nieuwen ver keersweg aan te leggen in Z.-W. rich ting. De beide ontwerpen, hier bedoeld, komen zeker overeen. Sp. brengt echter bij dit ontwerp ter sprake de kwestie der onteigening p ir zóne, welk systeem hij bepleit. Met de Regeering is hij het niet eens, dat slechts het strikt-DOodige mag worden onteigend, en verdedigt de opvatting, dat dit 'm ieder bizonder geval kan worden beslist, in overeen stemming met de wet van 1851. De heer Levy bestrijdt de opvatting van den heer Hartogh en wijst er op hoe alles hier neerkomt op de vraag, welke maatstaf de wetgever aanneemt, bij het beoordeelen eener onteigening. De ruimere onteigening leidt hiertoe, dat men speculeert met waarde-ver- hooging van gronden die men niet BQodig heeft, tot dekking der eventueele kosten. Spr. wil vragen, wat de grens is. Slechts noodwendige onteigening, ten algemeene nutte strekkende, mag z. i. worden toegelaten. De minister van Bmncnl. Zak.n wenscht zich te bepalen tot een enkel woord van toelichting en verdediging van dit ontwerp, voorts verwijzende naar het geen door den heer Levy betreffende deze zaak werd in het midden gebracht. Is voorgestelde onteigening meer uitgebreid, deze is hier voorzeker met een bepaald doel ontworpen, het aanleggen van den verkeersweg. Iatusschen worut eene her ziening van de bestaande onteigeningswet voorbereid, welk ontwerp de Kamer eer lang zal bereiken; eerst dan zal over het door den heer Hartogh ter sprake gebrachte stelsel met vrucht kunnen worden van gedachten gewisseld. Het wetsontwerp wordt daarna z. h. s. aangenomen. Den heer Goeman Borgesius is door de Kamer verlof verleend, op een na der te bepalen dag eenige vragen te mogen richten tot Z. Exc den minister van Binnenlandsche Zaken, betreffende den toestand, in het algemeen, van de krankzinnigeng stichten hier te lande en van het krankzinnigengesticht te 's Gravenhage in het bizonder. L)e dag der interpellatie zal nader worden vastgesteld. Per TelegraaL Zittifig van Vrijdag 4 Maart 1892. De heer Van der Kaay heeft zijn plaats in de Kamer hernomen. In behandeling kwam de motie Rut- gers-Zijp, gericht tegen de overschrijding van het wettig bedrag door helfiug van 65 ets. wik- en weegloonen. De heer Rutgers, haar toelicntende, zeide, dat de motie beoogt den Min. te bewegen aan den onwettigen toestand een einde te maken en een nader onderzoek in te stellen naar het hooge cijfer der heffing en des noods de verordening, die haar bestendigde, te vernietigen. De heer Zijp protificeerde zijn in een brochure opgenomen cijfer tegen het verwijt van onbetrouwbaarheid. De heer Derf verdedigde een ïuime opvatting vau art. 254 der gemeentewet. Het doel der motie wil ook hij, mits men niet eenzijdig de belangen der tegenpartij uit het oog verlicze. De heer G. v. Dedem bestreed de motie, die hij overbodig achtte nu deze zaak na het toegezegde regeeringson- derzoek, in een overgangstoestand ver keert, er overigens niet aan twijfelende dat de reg. een met de wetstrijdige vtrordening zal vernietigen. Ook de heer v. d. Kaay wilde niet op de be slissing van het voorgenomen onderzoek vooruitloopen. 4' V'Y De Minister van Binnénlandsche Zake7i liet de beslissing aan de Kamer over. De Reg. zal onderzoeken of de wik- en weegloonen de opbrengst inge volge art. 254 overtreffen. Zoodra zij zekerheid heeft zal zij niet aarzelen aan onwettige heffingen een einde te maken. De Reg. zal haar weg gaan onverschillig, of de motie wordt aange nomen. In de Tweede Kamer is geplaatst op de nominatie voor de betrekking aan den H oogen Raad de hceren1. Mr. Guljé oud rechter te Maastricht, 2. Jhr. Laman Trip, vice-president van de recht bank te Den Haag, 3. Mr. Asser rechter te Den Haag. Voor de betrekking aan de Reken kamer is eerste candidaat luit.-kolonel Lebron Devexela van het regiment grenadiers en jagers. LAATSTE BERICHTEN- Vervolg Stadsnieuws. Bij den gemeenteraad van Haarlem is ingekomen het voorstel van B. en W.W. om zich te wenden tot Gedep. Staten van Noord Holland met verzoek hunne tusschenkomst te willen verlee- nen, teneinde hetzij van wege de Pro vincie, hetzij van wege het Rijk, te Spaarndam, een nieuwe sluis te doen bouwen of eene sluis ter vervanging van de tegenwoordige; om in de kosten daar van een derde gedeelte,hoogstens fl0.000, bij te dragen, en om, wanneer na de in gebruikstelling der sluis, de scheep vaart beweging in deze gemeente zulk een omvaDg verkrijgt dat behoorlijke los- en ladingplaatsen moeten worden gemaakt, daartoe uitvoering te geven aan het ontworpen plan, dat behoudens latere wijzigingen overeenkomstig ge bleken behoefte en gewijzigde omstan digheden, tegelijk met dit besluit wordt vastgesteld. De sluis zou aan de volgende eischen moeten voldaan i°. een slagdorpel-diepte van 6 M. onder A. P.; 20. een doorvaart wijdte van 12% M en 30. een schutkolk lengte van 100 M. Heden liepen kier vele geruchten over arrestatie van den moordenaar van de Raamsingel. Met zekerheid is ons evenwel hier nog niets van bekend. Commissariaat ran Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uilgezo7i- derd op Zon- en feestdagenvan 's tniddags 12 tot 2 ure voor de eigenaars ter tig te bekomen. Eene portemonnaie met eenig geld. Een koralen kettinkje met gouden slui ting. Een granaten armbandje. Een lederen foudraal waarin twee portretten. Eene ledige portemonnaie. Een kinder- schoentje. Eenige diverse handschoenen. Eene wit metalen broche. Een gouden medaillon. Een R. K. kerkboekje in étui. Een koperen mondstuk eener straal- pijp. Een ring met eenige sleutels. Een kistje met ledige flesschen. Een hang slot. Eene portemonnaie waarin een sleuteltje. Eene parapluie. Eene nieuwe zwarte pet. Een sleutel. Alles op straat gevonden Terug te bekomen bij G. Harde- smeets, Brouwersstraat 42, een gouden oorknopje met camëen steentjebij T. J. van Zutphen, de Clercq-traat 4, een kinderschoentje; bij D. Damiaans, Tuin straat 1, een geldstuk; bij Van der Vierk, Zijlstraat 5, eene ledige petro- leumkanbij J. H. Fortgens. Leidsche straat 37, eene gouden oorbel; bij J. van Eikeren, wonende te Heemstede aan den Wagenweg, eene portemonnaie van perle d'amour met zeer weinig geld; bij J. J. Eijkel, Kleine Houtstraat 36A, een gouden dames-remontoir-hoiloge met zilveren ketting. Het stoomschip V Ir echt, vau Rot terdam naar Java, arriveerde 3 Maart te Marseille en zette de reis veort. Het stoomschip Pritis Maurits ver trok 3 Maart van Amsterdam naar Su riname. Geboorten 3 Maart. C. Mooij-van Heems z. Overleden 2 Maart. L. Fleisch mann-Schreuder 81 j. Zijlstr. - 4. C. M. Smit-Moet 47 j Helmbr.st. FAMILIES ERICH TEN- Gehuwd: 3 Maart. G. Hulsman en jkvr. E. J. E. Hartsen, Driebergen. - H. T. Veldman en C. de Raadt, Amst. - D. A. de Jong Jzn. en H. M. Kloot, Oudshoorn. - P. P. J. Ketuer en S. van Biene, Amst. - L H. Jacobs en A. S. Goudeket, Amst. - W. Wester man en F. Herberich, Amst. - J. H. Lieftinck Jr. en A. L Reints Bok, Wiesbaden. - Jhr. C. J. Rademacher Schorer en jkvr. L. M Ram, Utrecht.- D. Vlaanderen en A. H. Porton, Hil versum. - E. Aeijelts en J. P. H. ten Sijthoff, Amst. Geboorten 29 Febr. G. A. ten Pas Bovenkerk z. Zutfen. - 1 Maart. H. Beerekamp—Van Vcorthuizen z. Leerdam. - 2. Mev Tjeenk Willink Boonacker z. Velp. - 3. W. A. Eisen- dorn—Haag d. Amst. Overleden 29 Febr. Wed. D. H. Maxwils-Van der Heide 79 j. Amst.- S. C. Hazenberg jd. 61 j. Leiden. - J. N. Bleeker jm. 29 j. Amst. - Wed. Z. Ledeboer—Van Heerens 79 j. Meersen. - S. J. Keuchenius 71 j. Warfura. - 1 Maart. P, Hermans 81 j. Sloterdijk. - J, B. Diesel Kreulen 60 j. Gelder- malsen. Wed. R. de VriesMet 82 j. Aalsmeer. - Wed. T. W. Schiff Waerma 78 j. Dantumawoude. - Wed. C. G. Valter— Sonnenberg 79 jaar Deventer. Burgemeester en Wethouders vau Haarlem, brengen ter kennis, dat is ingekomen 1°. een ver zoekschrift met de bijlagen van H. P. Peltenhurg eu zontn om vergunning tot oprichting van eene houtzagerij door gaskracht bewogen in het per ceel aan de Dubbele Buurt No. 3, Kad. Sectie E No. 802; 2° een verzoekschrift met de bij lagen van G. W. de Graaff, om vergunning tot het bijpla«tsen van een smidse in zijne smederij in het perceel aan de Bakenessergracht No. 68, Kad. Sectie D No. 4426 8°. oen verzoekschrift met de bijlagen van C. Walter, om vergunning tot oprichting van eene bakkerij in het perceel aan de Cornelissteeg No. 16, Kad. Sectie D No. 43 en dat op den veertienden dag na hedee, zijnde 17 Maart e. k., en wel des na middags ten 21/4 i!ir °P het Raadhuis der ge meente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Geraeent-bestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het op richten der inrichtingen in te breng n. Aan Gcabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld, waar deze Betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ofitvangen in lichting tegen toezejiditig van postzegel. 1. Jonge dame teg. genot v. kost, inwon, en opname in huis. kring, zonder sal. in Gelderl. te verzorg, v een meisje v. 5 jaar en tot assist, in hnish. 2 Winkeljuffr. v. direct gerout. speciaal v. h. vak v. corsetten. 3. Boekh correspondent, handslskenn. exped. fr. d. en eng. vereischt, aai. n. bekwaamh.' 4. Ambtenaar ter secretarie, jaarw. ƒ440 m. volled. keun. der gem. admin, bezit van dipl. als adsp. secret, str. t. aaubev. 5. Personen, gesch t. h. houden v. toezicht op uitvoeren van aardewerk, in dergel. betrekk. werks. gew. zijnde als buitengewoon opzichter, sal. 5') p. maand 6 Stadsreizigcr (Amst.) v. fabr. in Eau-de- Cologna en parfum, teg. sal. en prov., die m. h. vak bek. zijn gemet. voork. 7- Jongm. P. G. in sigar. mag. te Amst. teg. Mei, goed verk. en zelfst. kunn. werk. 8. Jongste bed. op agent. kant. bek. m. de fr. en duitsche tal. 9. Vei tegen woordigers voor Nederl v. eigenaar v. fijn merk champagne. 10. Baas aan gasfabr. in staat de fabr. te drijv. en alle voorkom, fittings te bewerk. MARKTNIEUWS. Amsterdam, 4 Maart. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtFriesche Dokkuaimer Jammen f325 4,—, dito Franeker *T25 3^°» dito Zaaiers f3,20 £3,40, Geld. blauwe f 3,50 3,60, Zeeuwsche Spuische Jammen f 4,5,dito Flakkeesche f 3,50 f 4,80, dito blauwe f 3,3,10. Pruisische Hamburgers f 4-5° 5»— Petroleumbericht van P. G. C. Cal- koen, Makelaars, Amsterd., 27 Febr De amerik Petroleum noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram New York 6,40, 6,40, 6 40, 6,40, 6,40, 6,40 ct. per gallon. Philadelphia 6,35, 6.35, 6.35, 6,35,6,35, 6,3.5 ct per gallon. Ruwe olie 60%, 59. 58ï, 59Ï. 58Ï c. p. v. De noteeiing is heden bij minstens 25 vn. te ontvangen aan de Amsterd. Petroleumhaven Disponibel 7,25, geïtn. fust 7,25. Leve ring Maart 7.10, April/Juli 6,90, Aug. 6,95, Sept /Dec 7,10, Jan/Maart o, Russ. disp. 6,6o, los in cons. 5,50, Mrt. 6 60, los. in cons. 5,50. Bij kleinighe* den fX hooger.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3