DE MOORD 9e .Jaargang. Donderdag 10 Maart 1892. No. 2663, NIEUWS- EN ADV ERTENTIEBLAD ABONNEMENTSPRIJS: A I) V E R T E B TI N op den llaamslngel. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUIL TON. RUBY. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 msanden 1,65. Geïllmtreerd Zondagsblad Afzonderlijke nummer». 0,30. 0,05. Dit blad verschQst dageljjk», behalve op Zon- en Feestdagen, Hurean Kleine Hontitraat No. 9, Haarlem. Telefoonsaaner 1SS. t#b 1—5 regel. 50 Ceit»; iedere regel meet lOCeite. Groate letter» naar plaatsralBle Bij A bannen, est aanzienlijk rabat Abonnement.» e. Ad.eri.stin worde» eangecoma. doo- one. agente, ea door all. boekbandeiare. ooor.ï-tie?. Directeur-Uitgever J. O. PK KR EB O OM. Hoofdagenten voor het BniUnlaniCrnnyagnit Gfniralit fth licit Btrnngin 0 l BA Wil f Ce, JOH A JCXBi. Snee /«rp. Slib ImtAtwf V<*i**rtre. Wij vernamen heden van een medicus, dat er een oogenblik sprake van is ge weest, dat op last der justitie een eigenaardig onderzoek zou worden in gesteld naar den dader van den moord op den Raarasingel. Er wordt n. 1. door sommigen beweerd, dat in het netvlies van het oog beelden welke dat oog opvangt, worden weer kaatst en een zekeren tijd op dat net vlies een indruk achterlaten. Zoo moet men in de Académie des Sciences te Parijs vroeger reeds hebben medege deeld, dat het netvlies van het oog van een geslachte koe was gephotografeerd en dat, toen dit negatief was vergroot, men duidelijk den ganschen stal zag, waarin het dier was geslacht. Ditzelfde wilde men ook beproe ven met het netvlies van de oogen der beide vermoorde vrouwen. Het laatste beeld, dat hare oogen hebben opgevan gen, zal zeer waarschijnlijk zijn het ge zicht of het geheele lichaam van den moordenaar. Wanneer nu werkelijk een indruk van dat beeld op het netvlies is achtergebleven, dan zou door dit te photografeeren en dat negatief dan sterk te vergrooten, het uiterlijk van den moordenaar verkregen kunnen worden. Men heeft evenwel van die proefne ming afgezien, vermoedelijk ook omdat deskundigen haar tetaal onmogelijk achten, op grond van de inrichting van het menschelijk oog. Die deskundigen betwijfelen dan ook zeer de waarheid van het hierboven medegedeelde geval van de koe en zijn van oordeel, dat de geheele theorie de vrucht is van de verbeeldingskracht van een romanschrijver, die een nieuw en aantrekkelijk element in zijn boeken wilde brengen. Het oog toch is niet een gevoelige plaat, waarop een beeld wordt bewaard, maar eenvoudig een spiegel, die weer kaatst elk voorwerp dat er voor staat, j Is dat voorwerp weg, dan is ook het beeld uit het oog verdwenen, zonder eenigen indruk op het netvlies na te laten. Deze eenvoudige waarheid werpt de gansche, weliswaar aantrekkelijke theorie omver. Haarlem, 9 Maart 1892. Op de hec en gehouden paardenmarkt I alhier, waren aangevoerd 237 paarden, meestal werkpaarden van Inlandsch ras. De prijzen liepen van ƒ300 tot 40. De handel was vrij levendig. Wij ontvingen heden van den heer J. Pörtzgen, photograaf alhier, twee groote, zeer lraaie photographien van de beide slachtoffers van den moord op den Raamsingel, welke wij voor een der ramen van ons bureau ter bezich tiging hebben gesteld. Het portret van de weduwe Stokman is genomen naar het negatief van de laatste photographie welke van haar is gemaakt, en is dan ook de gelijkenis naar het oordeel van degenen, die haar in de laatste jaren persoonlijk kenden, zeer treffend. Dinsdagavond is een ledige zandtrein, bij vertrek van hier naar Santpoort, door verkeerden wisselstand tegen ledige rij tuigen op een dood spoor geloopen, waardoor 2 rijtuigen belangrijk bescha digd werden en twee ontspoorden. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats, terwijl ook de dienst geen vertraging ondervond. Als vervolg op zijn rede over de inwen dige organen van den mensch, bracht de heer dr. H. J. Calkoen alhier, Dinsdag avond voor „Volksbelang" ter sprake den bloedsomloop, de ademhaling en de afscheiding. Ia korte trekken werd het bij de eerste gelegenheid behandelde onderwerp, de spijsvertering en de bloedsomloop gedeeltelijk, nog eens besproken, waarna de heer Calkoen den bloedsomloop, en wel voornamelijk de werking van het hart verklaarde. Daar de zoogdieren, dus ook de men seken, een tweeledig hart bezitten, be staande uit linker- en rechter boezem en linker- en rechterkamer, zoo s troomt het bloed steeds geleidelijk en met meer snelheid door het lichaam en de longen, dan dit bij een visch met slechts één hartehelft geschiedt. Vandaar, dat bij de zoogdieren het bloed meer zuurstof opneemt en de verbranding dus grooter is. Dit verklaart het verschijnsel dat de zoogdieren warm bloedig, de visschen koudbloedig zijn. Van den bloedsomloop besprak de heer Calkoen verder nog het verschil tusschen slagaderlijk- en aderlijk bloed, het nut van het hartezakje in verband met het stooten van het hart, en den polsslag. Hoe krachtig het hart werkt, blijkt uit het feit, dat dit orgaan in 24 uur een arbeid verricht van 86400 K.G. M. Verder gaf de spreker een overzicht van de samenstelling van het bloed. Het bloed bestaat uit eene gele vloeistof, bloed wei gehe^ten, waarin uiterst kleine roode bloedlichaampjes drijven, welke ijzerhoudend zijn, in tegenstelling met de witte bloedlichaam pjes, die ook in het bloed, maar in geringere mate aanwezig zijn. De eiwit stof, welke het bloed nog bovendien bevat, is oorzaak, dat dit stolt zoodra het een levend lichaam verlaat. Als ademhalingsorganen moeten wor den aangemerkt, de neu*, de luchtpijp, welke zich achter het hart in tweeëu vertakt, en zich verder in de beide longen in uiterst fijne luchtpijptakjes splitst, welke eindigen in longblaasjes, welke aan het bloed de zuurstof afgeven, en er het koolzuur aan ontnemen. Door ons wordt ingeademd lucht, sa mengesteld uit 79 pet. stikstof (voor de ademhaling onbruikbaar) en 21 pet zuurstof5 pet. zuurstof wordt nu door het bloed opgenomen en daarvoor 5 pet. koolzuur afgestaan. Ook verricht de menschelijke huid eenigermate haar functie bij de ademhaling, daar door de porieën in Ce huid zuurstof binnen dringt bij tweeslachtige dieren verricht de huid het voornaamste gedeelte der ademhaling. Ten slotte besprak de heer Calkoen nog de uitscheiding, het scheiden van de bruikbare en niet bruikbare stoffen, welke als voedsel worden opgenomen. Deze werking wordt verricht door den endeldarm, de longen, als koolzuur af gevende, door de huid, door middel van zweetkliertjes en door de nieren ter afscheiding van de stikstofhoudende stoffen. Eigenaardig is het, dat deze vier deelen eikaars verrichtingen kunnen overnemen. Na zijn leedwezen te hebben uitge drukt over de geringe opkomst van dezen avond, dankte de voorzitter van Volksbelang" den heer Calkoen voor zijn leerrijke voordracht. Voordracht voor hoofd der openbare school te Spaarnwoude M. P. Bockx, hoofd der school te AppelternJ. de Weeger, onderwijzer te Haarlem en G. Barnhoorn, onderwijzer te Overveen (Bloem endaal.) Het grasgewas der dijken en polder kaden te Haarlemmermeer heeft bij pu blieke verpachting opgebracht 13011 gulden. De bouw van wintertarwe te Haar lemmermeer, kan weder als mislukt beschouwd worden. Wat door de slak ken gespaard is, is door de vorst ver nield. Algemeen verlangt men dan ook naar 't ophouden der vorst, om het land opnieuw weêr te bezaaien. De 3e Nationale schiet wed strijd van de „Vereeniging van Neder- landsche scherpschutters" zal dit jaar weder gedurende 5 dagen te Hoorn plaats hebbeD, en wel van Zondag 19 tot en met Donderdag 23 Juni e. k. Tot deelneming zullen worden uitge- noodigd marine, leger, dienstdoende en rustende schutterijen, de afdeeling ge vormd uit den Nederlandschen en Noord - N ederlandschen schutterrij -kaderbond, de afdeelingen van den Bond van oud-onderofficieren, de scherpschutters korpsen en vereenigingen, de flobert- schietvereenigingen tnz. enz. Het aantal banen waarop geschoten kan worden zal 33 bedragen, De banen, uitsluitend opengesteld voor rijksgeweer en rijksmunitie, zijn voor iedereen toe gankelijk, die voor geweer en munitie naar keuze en voor flobert alleen voor de leden der Vereeniging. De afge vaardigden voor de koipswedstrijden, die op 150 M. op de cirkelschijt en op 12 M. op de flobertbaan willen schieten, zullen dus leden moeten zijn van de Vereeniging van Neder landsche scherp schutters. De werkzaamheden aan 's Rijks Munt zullen vermoedelijk Maan- een aanvang nemen, tot het aan- rounten van kwartjes en dubbeltjes. Bij dienstorder is door den directeur generaal der staatsspoorwegen bepaald, dat ambtenaren, na 1891 tot den rang van commies op de lijnen bevorderd, zullen zijn uitgesloten van het deelen in de overwinst der maat schappij, bedoeld in artikel 30 der statuten. Van einde Aug. tot in Sept. zullen gedurende een veertiental dagen de volgende legeroefeningen plaats hebben In het kamp van Zeist, van het i« en 40 reg. inf.in het kamp van Laren, van het i® reg. int. en het reg. gren. en jagers.in het kamp van Rijen, van het 2e en het 3e ïeg. inf., met een eskadron cav. en een batterij veld art. Voorts zullen te Breda, Arnhem en i Amersfoort garnizoens-oefeningen met inf., cav. en art. plaats hebben. Verder' nog oefeningen van staat en verdedi ging van een paar forten rondom Am- I sterdam en kader-manoeuvres in de nieuwe Holl. Waterlinie en manoeuvres van cav. en stafoefeningreizen. De heer F. van Rossen, uit- gever te Amsterdam, heeft het prak- tische denkbeeld gehad om een tarief voor telegrammen uit te geven. Daar men niet gemakkelijk die tarie- j ven in het geheugen prent, zal dit uit-1 gaafje zeker veel aftrek hebben. De prijs ervan is 10 ets. Naar de Tijd verneemt, heeft een ingezetene van Amsterdam na een aanval van influenza 26 dagen ge slapen en is toen overleden. Slechts eene enkele maal werd de lijder dommelig wakker, van welke tusschenpoozen men gebruik maakte om hem eenig voedsel toe te dienen. Als een bewijs van de groote werkeloosheid te Amsterdam gelde, dat dagelijks aan het bureau van den plaat selijken commandant gemiddeld 16 per sonen zich aanmelden voor den kolonialen dienst; voor het meerendeel zijn het jongelieden even boven de 18 jaar. (Tijd.) In Febr. 1892 zijn op het Noordzeekanaal geschutdoor de Noord zeesluizen te IJmuidenjnaar zee 159 schepen (waaronder 95 stoomschepen), inhoudende 289 565 M3. Uit zee 167 schepen (102 stoomschepen), inhouden de 306 710 M3. Totaal 326 schepen, inhoudende 596.275 M tegen 562099 M5 in 1891, Door de Oranjesluizen te Schelling- woude 2176 schepen, tegen 229 in 1891. Dinsdagochtend werd uit het Noordzeekanaal, nabij Velzen, op- gevischt het lijk van H. Overmeijer, koopman en lid van den gemeenteraad te Wijk aan Zee, die sedert Maandag aldaar vermist werd. De man laat zes kinderen onverzorgd achter. Vier ambtenaren van de gemeente Edam zijn door den burge meester voor eene week in hunne be trekking geschorst, op grond dat zij op Zondag 28 Februari in den namiddag eene vergadering hebben bijgewoond, waarin Domela Nieuwenhuis sprak over „Maatschappelijke hervorming". 66 Edammers komen in een adres aan den gemeenteraad daartegen op. Een straatarme schippers- knecht, te Waspik tehuis behoorende, en blijkbaar lijdende aan hoogmoeds waanzin, vervoegde zich Dinsdagnamid dag ten kantore van de Rotterdamsche Bank aan de Boompjes, met den eisch hem 200,000 uit te betalen. Nadat hulp van de politie was ingeroepen, is hij naar het bureau aan de Pauwen steeg gebracht, waar nader bleek dat men hem ook in den afgeloopen nacht in de Baan aldaar had zien dwalen. Hij zal vermoedelijk door de politie naar zijne woonplaats worden voortgeholpen. In de Maandagavond ge houden vergadering van de afdeeling Dordrecht der Vereeniging tegen de kwakzalverij verscheen een der voor malige patiënten van Sequah, Tr. v. d. Graat, om te verklaren, dat de genezing hem door Sequah bezorgd van niet zeer langen duur is geweest. Reeds 's nachts 71 HOOFDSTUK V. Eindelijk brak d<; dag, waarop de soiïée plaats zou hebber, aan. Karl trok zijn mooiste pak aan, wat hem een glimlach over zijne ijdelheid ontlofete en beval zijn koetsier het rijtuig op tijd te doen voorkomen. Karl's vriend, Ramponneau, had het nieuwtje van de geheim zinnige uitnoodiging verspreid onder den kleinen kring van ge- leeiden, die bij hem aan huis kwamen en toen Karl Landsberg in galacostuum verscheen, werd er gedronken op zijn welslagen in het gevaarlijke avontuur en de hoop uitgesproken, dat hij spoedig uit de netten der behaagzieke verlost zou worden. Karl beantwoordde deze toosten op dezelfde ironische wijze, a daar het rijtuig juist voor was, verliet hij de kamer en wierp zich achteloos op de zijden kussens van zijn rijtuig en beval den koetsier naar de woning van mevrouw Laurier, het welbekende Chdteau des Miroirs, te rijden. HOOFDSTUK VI. De soirée van mevrouw Laurier. In eene der deftigste gedeelten van Parijs stond een prachtig gebouw, dat iederen avond schitterend verlicht was. Eiken avond waren zijne zalen en gangen gevuld met een massa genotzoekers uit den aanzienlijken stand, waaronder men echter ook enkelen ontmoette, wier afkomst zoo weinig chique was, dat de vreem deling zich zeer over hunne toelating in die kringen zou ver wonderen. Deftige financiers spraken zeer gemeenzaam met duel listen van beroep, chefs van gewaagde ondernemingen, liepen gearmd door de zaal met deftige waardigheidsbekleeders vaa den Staat. Zedige dames waren daar in gezelschap met anderen, die in plaats van zedigheid behaagzucht aan den dag legden. De schitterende kleeding van een turkschen pacha zag men omringd door vele mannen, die om politieke redenen de nabu- rige landen hadden verlaten. Kortom, het was een vroolijk ge zelschap, dat veel hield van een krachtig glas wijn en van krachtige gezegdeD. De kamersjwaren weelderig gemeubileerd de fijn- beschaafden echter zouden misschien den stijl van versiering monsterachtig gevonden hebben. Alle schikkingen waren echter met een zeker doel aangebiacht en dat doel was spelen. In de eene kamer zag men een groepje menschen om de faro-tafel geschaard zitten, in eene andere hoorde men roulette spelen, terwijl in de groote ontvangkamer, „trente et quarante" in zwang was. De bibliotheek was gevuld met een dozijn kleine tafeltes waar men groote sommen op het spel zette met piquette en écart! Overal zag men kaarten en dobbelsteenen en het huis scheen een groote tempel te zijn, die aan de godinnen „kans" en „slimheid" was gewijd. Prozaïsche menschen, die niet veel poözie in de werkelijkheid kunnen vinden, zouden deze vorstelijke woning als een hel be schouwd hebben, maar de groote wereld schuwde deze plek volstrekt niet. Baron Otto van Klipspohr, een edelman met een aanzienlijk vermogen, bewoog zich met een glimlach op de lippen onder zijne gasten, niettegenstaande er een storm in zijn binnenste woedde, daar hij dien avond hevig had verloren. Geen oogenblik echter vergat hij zijne plichten als gastheer nu eens was hij bij de farotafel, dan weer bespiedde hij de kan sen van hen, die trente et quarante speelden en eindelijk nam hij den post van bankier bij het roulettespel op zich. Dit duurde evenwel niet lang, want weldra was het lot van de bank beslist en met denzelfden zoeten glimlach op de lippen baande Otto van Klipspohr zich een weg door de menigte tot hij een ka mertje bereikte, waar hij niet gestoord kon worden. „Vervloekt zij alles," mompelde hij, „wie zou gedacht hebben, dat al die menschen zoo gelukkig zouden zijn. Dat komt er van als men eerlijk speelt. Ik dacht op mijn woord, dat de kansen goed voor mij stonden, maar ik heb mij leelijk vergist en ik word nog gek als ik hier langer blijf. Gelukkig zal het souper weldra aangekondigd worden, en terwijl zij hunne magen volprop pen kan ik wegsluipen zonder gemist te worden. Van avond geeft mevrouw Laurier haar soirée, zoodat ik dan het plan ten uitvoer kan brengen, dat ik reeds langen tijd gekoesterd heb en

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1