POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. aa de behandeling kwam de pijn weer terug. Eene week later was de pijn zoo hevig geworden, dat hij zich onder be handeling had gesteld van dr. Cowan, tengevolge waarvan de ontaardings reactie van het been is tot staan ge bracht. Naar de voorzitter der aldeeling me dedeelde, doen zich ook onder de ver pleegden van het burgerlijk armbestuur dergelijke gevallen voor. Het bestuur zal deze onderzoeken en de resultaten van dat onderzoek publiek maken. Be langstelling verdient voorts de mede- deeling, dat bij een der patiënten van Sequah, de man had een tubercu leus gezwel aan de knie, tengevolge van het wrijven zich de tuberculose door het geheele lichaam verspreid heelt; de man is dan ook aan long ontsteking overleden. Te Wezepe, bij Deventer is Dinsdagnacht door eene onbekende oor zaak de boerenplaats „Het Hegemans" met al wat er in was afgebrand. Van de levende have werden alleen twee runderen geied. Het U. D meldt omtrent de weersgesteldheid in Februari De gemiddelde temperatuur (2°.7 C.) was dezelfde als die van het veeljarig gemiddelde. Tot den 131 waren de dagen zeer zacht; de gewoonlijk in het begin dezer maand intredende af koeling was ditmaal eerst den 14a tot den 20u meikbaar. Het aantal vo.st- dagen (9) bleef beneden het normale getal (12.1)} het aantal ijsdagen (5) overschreed echter het normale aantal (3). De temperatuuruitersten, n.7 en— 10.2 Cwerden achtereenvolgens den 24a en den 191 waargenomen. De koude periode was tevens eene periode van groote droogte, zoodat de totale verdamping gedurende de maand, 32.7 mM., ongeveer de helft meer be draagt dan het veeljarig gemiddelde (22 9) aanwijstde gemiddelde relatieve vochtigheid, 37.5 pet., stemt echter vrij wel met het normale bedrag, 86.2 pet. De luchtdrukking wisselde af tusschen 771.9 en 735.6 mM.gemiddeld be droeg zij 755.7, terwijl het normale bedrag 761.4 mM. is. De heerschende wind varieerde tus schen ZW. 13 pet. en W. 11 pet., ter wijl ook NW. en O. winden (9 en 8 pet.) niet zeldzaam waren. Opvallend is het groote aantal windstilten, 40 pet. het welk zich duidelijk in het groote aantal mistige dagen, 10 (normaal getal 3), afspiegelt. De gemiddelde bewolking (6.2) en het aantal bewolkte dagen (4) zijn in overeenstemming met de gemid delden voor deze waarden uit vele jaren. De totale neerslag hoogte, 34,5 mM bleet beneden het normale bedrag (44.7 mMdes ondanks was het aantal dagen met neerslag (21) een weinig grooter dan het normale, 17. Het aantal sneeuw- en hageldagen is respectievelijk 6 en 2. Den 2n werd in NW. Nederland on weer waargenomen, waarmee het weer licht, op dien datum te Utrecht gezien, in verband gebracht kan worden. De grootste windstoot, 41 K.G., van deze maand is op denzelfden datum 's och tends om 11% uur aangeteekend. Ongeveer drie jaren gele- den werd er door de gezondheidscom missie te Arnhem op gewezen, dat eene oplossing van kwik-nitraat, als zooge naamd „Amerikaansch poetsmiddel voor zilveren voorwerpen", aan de huizen rondgevent werd. Onlangs werd dezelfde vloeistof weder op de markt aangeprezen, maar thans als onfeilbaar middel tegen ekster- oogen I De genoemde gezondheidscommissie verdacht wordt betrokken te zijn in de zaak van het verdwijnen van twee diamanten broches uit een pakket en door de politie te Maastricht in voor- loopige bewaring werd gehouden, is Dinsdag naar Roermond overgebracht en ter beschikking gesteld van den of fïcier van justitie aldaar. Men schrijft uit Tilburg aan de N. R. Ct. De slechte toestand van den weg der tramlijn van daar naar Waalwijk, in het bizonder bij deze gemeente, heefc in den laatsten tijd meermalen aanleiding gegeven tot ontsporingen, die gelukkig zonder persoonlijke ongelukken afliepen. De vorige week reed een wagen uit de lijn en wierp een paar hardsteenen palen omver, en Maandagavond reed in den Heikant een goederenwagen uit het spoor, kwam in eene sloot terecht en ka-..telde om. De postbode, die een klein hokje ia dien wagen heeft, be kwam geen letsel, doch moest zich door eene deur aan den bovenkant naar buiten wringen. Op de wijze waarop de weg onderhouden, of liever niet onder houden wordt, kunnen er nog ernstiger ongelukken plaats hebben, die in het belang van het reizend publiek dienen vermeden te worden. Het rangeeren met tramwagens vóór het spoorwegsta tion lokte ook reeds menige klacht en zelfs een bevel tot verplaatsing van rangeerterrein uit; doch, hetzij geen geschikt terrein daarvoor gevonden kan worden, hetzij de noodige middelen daartoe ontbreken, in den toestand wordt nog maar altijd geen verandering gebracht. Onder de ruim 200 zilver stukken uit de 17e eenw, die in de vorige week te St. Michiels Gestel werden opgegraven, vindt men o. a. een aantal schellingen, alsmede enkele en dubbele stuivers der toenmalige ge westen Overijssel, Gelderland, Zeeland, Holland, Oost- en West-Friesland en Groningen, en der steden Utrecht, Groningen, Nijmegen, Kampen, Zutfen, Deventer en Zwolle, alsmede een Bra- bantsch vuurijzer, dertientjes, enz. alle in zeer gaven toestand. De zuivere opbrengst de te Leeuwarden door de onder officiers- tooneelvereeniging en de scherm en gymnastiekvereniging „Bato" ge geven voorstelling, ten voordeele van weduwe van den onlaDgs op zoo hoogst treurige wijze omgekomen sergeant van het ie regiment infanterie, Elzer, is geweest 1054.30 Door de onderofficieren van het naar het gemeentehuis, waar toevallig de raad vergaderde. De burgemeester verleende gehoor, doch verwees de troep, toen bleek dat de luidste schreeuwers tot de best bedeelden behoorden, tot de zitting van het burgerlijk armbestuur op Dinsdag. Ofschoon gedurende den avond veel levendigheid op de straat bleef heerschen, bleef de orde bewaard en verstrooide zich de menigte tegen 10 uur. Dinsdag was de toeloop op het armbestuur aanzienlijk. Het is te hopen, dat de winter ons spoedig verlaat. Te Hitsum, dicht bij Frane- ker, heeft (zooals gemeld is) het afbre ken van een gebouw hec leven gekost van een arbeider, die eene vrouw en zes kinderen naliet, een oppassend man die nog altijd het noodige voor zijn talrijk huisgezin kon verdieaen. Het ongeval is, naar men zegt, aan roekeloosheid van den eigenaar toe te schrijven, die, ia plaats van boven, beneden liet afbreken. Een bintwerk verpletterde nek ea dijbeen, zoodat de ongelukkige terstond dood was. Hij zou Dinsdag begraven worden, doch er is bevel gekomen van den officier van justitie de begrafenis uit te stellen. Dinsdag heeft de gerechtelijke lijkschouwing plaats gehad. J 1. Vrijdag moet op de grens tusschen Nederland en België, bij Re- tranchement, eene hevige worsteling hebben plaats gehad Drie personen uit genoemde gemeente waren jagende op oelgisch grondgebied, toen zij door èeaige geudarmen eu jachtopzieners w;rden ontdekt en achtervolgd. Een hunner werd iugehaald en vastgegrepenhij verzette zich evenwel met alle macht om een gewisse straf in Belgié tc ont gaan. Langzamerhand geraakten de vechtenden, naar men zegt op neder landsch terrein. Een broeder van den gegrepene, die van verre dea strijd zag, kwam te hulp eu in het gevecht, dat nu volgde, bekwamen bei e partijen belangrijke kneuzingen. De worsteling van twee tegen zes duurde geruimen tijd, totdat de stroopers eindelijk, door inmiddels toegeschoten makkers of vrieuden, werden ontzet en de politie gedwongen was zich te verwijderen. Een der drie vriendeu was de weg naar huis door de politie afgesneden, waarop hij Beigié invluchtte. Niet beter denkende, of zijn kameraad was reeds in veiligheid, verborg hij zich in eene sloot, door tot aan den hals ia het ijskou le water te gaan staan, zich het hoofd met een graszode dekkende. Een en ander zou men vrij sterk kuaaen noemen, zoo men De schHit Buis van Oranje sch. A. Rog, verkocht zijne visch alhier voor ƒ40. Van Nieuwediep en IJmuiden kwamen 2 partijtjes visch, die verkocht werden de schol voor ƒ4.50 tot 5 per mand kabelj./i 50 tot 3,70 per stuk, 2 booten hadden zamen mand garnalen, waar voor ƒ4,75 werd besteed. strenge bezuiniging op het binnenlandscb bestuur met staking der subsidie aan openbare werken totdat de financien verbeterd zijn. regiment en van den hospitaaldienstQïet wist dat voor dergelijke overtredin- was bovendien terstond reeds f 164.50gen gen zekere gevangenisstraf van 2 onder elkander bijeengebracht, om in3 jaren of meer in het verschiet ligt. de eerste behoeften van de weduwe en hare kindeieu te voorzien. In de te Heerenveen gehou- den vergadering der Vereeniging van veenbazen in de lage Friesche venen was ook „Patrimonium" vertegen woordigd. De commissie uit die Ver eeniging stelde voor, in 1892 10 c. hooger loon per roede te geven dan in 1891. Hierover werd lang en breed gesproken, met het gevolg dat de tegen woordige verveners zich daartoe onge neigd verklaarden. De loonen werden nu vastgesteld voor Beets 80 en 100 c., voor Stobbegat 85 eu 105 cvoor Oldeouwer 90 en 1 rö c. per roede voor bak- en bokwerk. Het verzoek van „Patrimonium" om de zondagsrust te be\orderen, lokte veel discussie uic, een besluit werd niet genomen, maar enkele verveners betoonden zich niet ongeneigd aan dien wensch gehoor te geven. 1 Men meldt uit St. Anna- I Parochie Het gebrek aan werk gedurende de RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg veroor deelde Dinsdag C. A. Louwerse 29 jaar oud, die 1 October op den Catspolder- schendijk onder die gemeente Ter Neuzen P. de Kraker heeft vermoord, en zijne medeplichtige vrouw M. A. de Ruijter, weduwe van P. de Kraker, beiden tot 20 jaren gevangenisstraf. Kapteyn, die den moord verzwegen had, werd tot zes maanden veroordeeld. Een ongeluk komt nqpit alleen- Het arme Portugal, dat reeds gebukt gaat onder den last zijner schulden, wordt herhaaldelijk geteisterd door hevige stormen. Ook nu weer heeft een ver schrikkelijke orkaan de kusten geteisterd en tal van visschers zijn omgekomen. De havenwerken van Lissabon zijn zwaar beschadigd en de laag liggende landen door plasregens onder water gezet. De lacunes in het nieuwe fransche kabinet worden telkens aangevuld. Tot minister van koloniën is nu benoemd de heer Jamais en deze zal, wat zeker geen lichte taak is, het departement van marine er bij voor zijne rekening nemen. De ontwerp-begrooting bevat eene hervorming der belasting op de dranken opheifiag van het budget van bui tengewone inkomsten, terwijl op de ge wone begrooling zijn gebracht de uitgaven daaruit bestreden welke vóór rekening van den Staat komen. De hervorming der belasting op de dranken houdt eenebelaugrijke ver mindering in van den accijns op hy giënischs dranken, welke opgewogen wordt door verhooging der belasting op alcohol houdende dranken eu door eene hoogere opbrengst door reglementeering van het privilege van particuliere stokers. De ontwerp-begrooting houdt ook in de noodzakelijke maatregelen voor de aflossing van 163 millioen zesjarige schuldbekentenissen welke in 1893 ver vallen. Aan de grens van Montenegro heeft eene botsing plaats gehad tusschen Albaneezen en Montenegrijnen, beide volkeren die bekend staan als uitste kende schutters en alslicht ontvlambaar. Geen wonder, dat ook thans alras het geweer van den rug werd genomen. Eerst gaven de Alba neezen vuur en daarop antwoordden de Montenegrijnen met een moorddadig salvo, dat aan 19 Albaneezen het leven kostte. Of dit muisje nog een staart zal hebben, zal later moeten blyken. De amerikaansche Senaat ontving Dinsdag van den president het scheids rechterlijk tractaat met betrekking tot de Behring zee tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. De president voegde geenerlei vertoog daaraan toe. Na een langdurig debat zond de Senaat overvaren Naar reeds door de IV. R. Ct is medegedeeld, heeft de heer Tate, die onlangs zijne verzameling van britsche kunst en eene som van 80,000 p, st. aan de britsche regeering aanbood om daarmede een 3ïnseuin van nationale kunst te stichten, zijn schitterend aan bod ingetrokken. Hij had de voorwaar de gemaakt, dat het goevernement een. naar zijn oordeel alleszins geschikt ter rein zou aanwijzen voor het te bouwen Museum. Eene open plek bij het Musea ïn Zuid-Kensington was naar zijn genoe gen. en het goevernement had geen be zwaar Maar de belanghebbenden bij de Musea voor natuurlijke historie, land en volkenkunde, enz. kwamen in verzet en meenden, dat het Museum voor britsche kunst zicli wel met een beschei dener terrein kon vergenoegenDe minister van financiën sloeg andere terreinen voor en had zelfs 15,000 p. st. over tot aankojp van een, maar de heer Tate, die eene goede plaats en ruimte en licht, zooals hij dat voor zijn grootsch nationaal Museum meende te mogen verlangen, daarmede geenszins verkreeg, heeft thans bericht, dat hij, teleurgesteld over de oppositie die zijn plan vond, er an afziet. De Times en alle bladen betreuren dit zeer. De gift, die de heer Tate dea staat aanbood, werd behalve de 80,000 p. st. voor den bouw van een Museum op 70,000 p. st. geschat Berry, de beul van Enge land, heeft ziju ontslag gevraagd, omdat hij in zija eer getast is door een be sluit, waarbij aan de dokters van de gevangenissen wordt opgedragen de lengte van den strop voor het ophangen te bepalen. By de laatste executie ont stond daarover verschil tusschen dokter en beul en toen de laatste moest toe geven, vroeg hij zijn ontslag. Berry moet een tegenstander van de dood straf zijn en hij zal thans door het ge heele *and leziagen houden tegen de doodstraf, terwijl hij mémoires zal uit geven onder den titel: „Men I have hanged". Een verleidelijk aanbod uit Amerika, om daar lezingen te komen houden, moet hij hebben afgewezen. Naar 'men zegt, zal de Regeering trach ten het geschil met den „executioner to England", die reeds 200 Engelschen ophing, bij te leggen om hem als scherprechter te behouden. De Ostender vischsloep uo. 107 werd door een v.eemd stoomschip en zonk. De bemanning het tractaat ttrug aan de commissie voor j verdween mede in de diepte, buitenlandscne Zaken. Er wordt verze-1 Op de reede van Ostende viel een kerd, dat het Kabinet besloten is denloods van een mei nitraat geladen schip eisch tot hernieuwing van den modus over boord en verdronk. VISSCHERIJ. Sch'eveningen, 8 Maart. vivetidi te handhaven. Aan de Standard wordt uit Washing ton geseind, dat de regeeriag voorne De bevolking van East bourne blijft op de schandelijkste wijze de vrijheid van het heilsleger aldaar mens is het tractaat van 1817 met i belemmeren. Zondag 11. waren de heil- Canada op te zeggen, hetwelk beider j soldaten het voorwerp van nieuwe bal- zijds het minimum der vloot op dedadighedeu en de politie moest meren beperkte. De Unie-regeering het hoofd buigen voor het janhagel, beweert dat Canada het tractaat schond, dat ten slotte de heilssoldaten nood- hetgeen hare persorganen als eene ver-zaakte, zich in hunne kazerne" terug ergenng bij de vergrijpen vau Canada te trekken 1 w Aan in de Behringzee beschouwen. De; De overleden admiraal het strand verkochten 3 Katwyksche j chauvinisten armgen bij den president Juriea De la Gravière had nog op zeer schuiten en eene Schevenmgsche, de:op onmiddelljke versterking aan der gevordendeo leertijd hellandsch ee- Vrouw Wilhelmina,sc\i. A.. v. d. Toorn, vloot in de meren en op het oelenen leerd om de geschiedenis van ans zee hunne versche visch. Zij maakten be-van pressie op Canada door het spoor-1 wezeo te bestudeeren sommingen van ƒ58 tot f 70. Er werd wegverkeer met Canada zooveel mogelijk De fransche hóold commissie betaald voor kabelj. 3 a 4 per stuk, - te belemmeren. jvoor de staatsgebouwen en nationaie - Ischarren 4 4 5kokaat f 3 44, braad Aan de Times wordt uit Buenos- paleizen heeft onderzocht, wat er ge- acht zich verplicht tegen deze gevaar-laatste weken maakt hier de gemoede-1 4 4 4.50, schol /4 a 5, alles per Ayres geseind, dat hel programma van daan moet worden aan het Louvre. van de vergifuge en ren weder onrustig. Maandagavondmand. den gecombineerden presidentschaps-Volgens het verslag van den heer waar-- schoolde eene hoop mannen samen De logger gevoerd door W. Knoes- candidaat, Saenz Pena, omvat kiesher-' Bardoux zijn er zeer dringende werken voor de womng van een der armvoog- j ter en behoorend aan den reeder A. vorming, delging der overvloedige pa-die 481.000 fr. zullen kosten, noodza- (den en trok van hier, gevolgd door Krul alhier in IJmuiden binnen, verkocht pier uitgitten, handhaving van 's lands kelijke werken tot een bedrag van talrijke schare nieuwsgierigen zijne vangst voor ƒ230. i krediet door buitengewone belastingen, 1,138,000 Ir. en latere werken tot een lijke toepassing bijtende vloeistof schuwen. ernstig te De conducteur (A. C.) M. V., die' eene tot welks vervulling ik door den ellendigen staat mijner finan- ties nu meer dan ooit gedwongen ben." Nadat hij zijn jas had aangetrokken en een hoed had opgezet, begaf hij zich naar de stallen en gaf den koetsier last een rijtuig in te spannen, waarmee hij naar mevrouw Laurier naar het Ch&teau des Miroirs wilde rijden. Het huis stond te midden van een grooten tuin, vol bloem perken, waarin de meest zeldzame bloemen bloeiden, lanen met hooge boomen, die hunne kruinen bogen en de minnende paren, die onder hun schaduw wandelden, zoete woorden schenen in te fluisteren. Dezen avond was de tuin met honderden gekleurde lampions versierd, die zeer afstaken bij het donker gebladerte. Sierlijk gekleede bezoekers dansten op de fluweel zachte grasperken. Hun helder gelach vermengde zich met het geklater der fontei nen, en de volle maan scheen met welgevallen op de vroolijke menigte neer te zien. Het was de avond van de soiiée, waarvoor Karl Landsberg eene uitnoodiging had ontvangen. Na zijne aankomst aan de woning van mevrouw Laurier, zocht hij lang doch tevergeefs naar zijne schoone gastvrouw. Eindelijk gaf hij het zoeken op en be sloot het maar aan het toeval over te laten. Hij bleet alleen staan te midden der lichtzinnige menigte, met wier smaak en ge noegens hij zoo weinig symphatiseerde. Weldra verliet hij dé zaal en begaf zich naar eene der lommerrijke lanen, waar hij een tijd lang heen en weer bleef drentelen. Eindelijk toen hij misschien voor de vijftiende maal terugging zag hij aan zijn rechterkant eene kleine grot, die hij nog niet had opgemerkt, daar al zijoe gedachten steeds bij zijne weten schappelijke proeven waren geweest. De grot moest waarschijn lijk een hol van een kluizenaar voorstellen, ofschoon het zeer te betwijfelen valt, dat een kluizenaar zulk eene verfijnde smaak voor lekkernijen aan den dag zou leggen. De meest uitgelezen vruchten, de prachtigste zilveren flesschen en kristallen glazen stonden op een tafeltje, dat door een kolossale lamp werd ver licht, terwijl een koelbak op den grond een aantal flesschen be vatte met de heerlijkste wijnen, die men ooit geproefd heeft. Het was een zoele avond. De vruohten en de fonkelende wijn zagen er zeer verlokkend uit en Karl ontkurkte een flesch Moe zelwijn, vulde zijn glas met dit heerlijke vocht en ledigde het op de gezondheid van zijne afwezige gastvrouw. Toen hij het glas weer op de tafel neerzette, hoorde hij op eens een welluidende stem zeggen; „Van ganscher harte dank ik u voor uw heildronk, Karl Landsberg." Onze vriend keerde zich snel om en bleei zeer verwonderd staan, toen hij de dame herkende, die in al hare schitterende schoonheid voor hem stond. „Paula Savelli," riep hij verrast uit. „Paula ben ik, maar den naam Savelli heb ik verloren," zeide zij glimlachende. Toen zij deze woorden uitte, bleef Karl's oog rusten op de prachtige diamanten parure, die een deel van haar weelderigen tooi uitmaakte en zijn gelaat werd met een diepen blos o ver togen, toen hij aan den avond dacht, waarop hij deze edelge steenten had verkocht opdat van Grootz zijn sieraad zou kunnen voltooien. „En gij zijt dus de weduwe van Laurier, den bankier „Ja," antwoordde Paula, terwijl zij met een zweem van ver legenheid haar oogen neersloeg. „Ja, hier staat de weduwe Laurier voor u, die er zich al lang over heeft verwonderd, dat Karl Landsberg de kennis met haar niet heeft vernieuwd." „Mevrouw," antwoordde Kail, „Ik heb verscheidene jaren met reizen doorgebracht en had geen gelegenheid on? te vernemen, wat er in mijn vaderland plaatsgreep. Voor dit oogenblik wist ik niet, dat Paula Savelli en mevrouw Laurier dezelfde waren." „Maar Karl," antwoordde zij met de volharding de vrouwen ei8en> weet, dat gij nu al verscheidene maanden in Parijs woont. Als er nog iets van de liefde, die gij eens voor mij koesterdet, was overgebleven, dan zoudt gij hemel en aarde be wogen hebben om mij te vinden en zoudt tenminste ontdekt hebben, dat uwe verloren Paula in mevrouw Laurier herscha pen was." „De Paula, die ik verloor zorgde er zoo goed voor om mij; duidelijk te doen gevoelen, dat zij mij nooit bemind had, dat ik onmogelijk van haar kant eenige belangstelling in mijn lot kon verwachten." Wordt vervolgd.)>

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2