POLITIEK 0 VEEZICHT. 8EMENGD NIEUWS, -wagen en sloYen hüüne affa're bij zons ondergang. De avondscholen gaven vrijafkortom •de geheele boel was in de war. Gelukk-g hebben we tot nog toe geen persoonlijke ongelukken te betreuren, die door botsmgen c. s. ten gevolge van deze zware duisternis zouden kun- ken plaats hebben. De maan wilde ons ook niet helpen 1 Door de afdeeling Bever wijk van de vereeniging „Het Witte Kruis" is aldaar aangekocht de oude fabriek vai verduurzaamde levensmid delen van den heer W. Sepp, om die fabriek te herschepqen in een badhuis, ingericht tot het gebruiken van warme en koude baden. Door de politie te Delft is Dinsdagavond aangehouden J. G. W. Z., oud 35 iaar, koopman, zonder be roep of vaste woonplaats, door de ar- rondissements-rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot één maand gevangenis straf, wegens wederspannigheid. De aan gehoudene, wiens opsporing en aanhou ding is verzocht in het Algemeen Po litieblad, is naar de strafgevangenis te Scheveningen overgebracht. Te Nijmegen schijnt in den laatsten Jtijd allerlei valsch geld in omloop te zijn. Dinsdag werd aldaar weer van een onbekende een valsche rijksdaalder ontvangen, die de beeltenis droeg van Willem III en het jaartal 1856. Woensdagvoormiddag dreef een stioomat gesleept wordend schip,' beladen met bazalt, door het breken van den sleeptros en den ankerketting tegen de schipbrug te Doesburg. De schade aan de brug toegebracht is zeer aanzienlijktwee brugschepen zijn ge zonken terwijl ook een groot gedeelte van het dek en verscheidene balken vernield zijn. De passage voor de tram is gestremd, terwijl de overtocht voor voertuigen en passagiers per pont ge schiedt. 'drié "p e r s o n e nltot 2 boete, nit Beheld, aan^e&ouden wegens zware 1 De verdediger van beklaagde, mr. A verwonding, ailiaar gepleegd op J. K. C. Crena de Jongh, advocaat te Dor- Een zeer sterk voorbeeld van het zoogenaamde St. Elmusvuur, ieder, althans bij name, bekend, heeft zich onlangs op het veen Jachter Ruten broek dicht bij de Nederl. grens voor gedaan. Men weet dat de Oostfriesche venen, aldaar doorsneden door het ka naal Haren a/E Ter Apel, raeeren deels nog onontgonnen zijn en vooral om dezen tijd van het jaar ware moe rassen kunnen heeten. Twee personen gingen in een vrij donkeren nacht door dat veen en hielden zooveel mogelijk de met heide begroeide paden. Plotse ling werden zij als door een geheim zinnig vuur overdekt, en het scheen alsof de vlammen uit het moeras op kwamen. Hoe meer zij hunne kleeren afwreven om zich van de vlammen te ontdoen, des te helderder werd het en te hooger steeg het. Bovendien gaven de lange heidestruiken, waarmede hunne voeten in aanraking kwamen, stroomen vuurs af. Koe wel het verschijnsel hoog stens 5 minuten aanhie.d, en de beide wandelaars welbekend waren met de verschijnselen van dit merkwaardig nach telijk licht, liet deze ongewone onbrand- brandbare vuurzee toch niet na, een beangstigenden indruk op hen te maken. In de veenstreken en in het algemeen in moerassen ziet men zeer vaak St. Elmusvuurvele lieden in de veen- streken zijn nogal bijgeloovig en som migen zelfs zien er geesten van afge storvenen in, en de meesten beschou wen dit „vuur" als een teeken van naderend onheil. Inmiddels blijkt, dat zoowel de geesten als de voorteekenen („voorloopen" genaamd) slecht tegen draineering en ontginning van de venen kunneD, m. a. w. dat zij wijken voor den invloed der allengs voortschrijdende beschaving, want in de in exploitatie zijnde venen wordt dit lichten al min der en minder waargenomen. J. H., k door de rechtbank te Roermond rechtsingang met bevel tot gevangenhoading verleend. Een der ver wonden verkeert in levensgevaar. Naar de Limb. Ko er t r m e - dedeelt, heeft te Vierden de Vasten avond een treurig einde genomen. Bij het verlaten van een danszaal werd een jongeling, die gearmd met zijn bruid huiswaarts wilde keeren, plotseling door iemand aangevallen, die hem met een mes een steek in de borst toebracht, aan de gevolgen waarvan hij eenige oogenblikken later overleed. De daad werd zoo snel en onverwacht uitgevoerd dat de bruid van den vermoorde en de in de nabijheid staande personen nauwe lijks wisten, wat et gebeurd was, en geen bepaalde aanwijzing van den dader konden geven. - Een van de daad verdachte, jonge man werd nog denzelfden nacht uit het bed gehaald en in hechtenis genomen. De vorige week verdronk in het Vlodropperbroek de venter H. P. uit Vlodrop. Tegen twee personen, die daar in de buurt wjnen, is nu door demaiéchaus- sées proces verbaal opgemaakt, verdacht van het nalaten van hulp te verleenen aan iemand, die in levensgevaar ver keert. Zij hebben „hulp" hooren roepen, op een 400 pas afstand hunner woning, zijn opgestaan, buiten komende hoorden zij andermaal „hulp" roepen, doch gingen weder naar hunne woning, Een droevig ongeluk had Dinsdagmiddag te Follega plaats. Juist toen de dorpschool uitging reed een boer uit Oosterzee, die te Lemmer den veearts ging halen, in dolle vaart voorbij. Een der kleinen, het achtjarige dochtertje van den huisschilder H., werd omver gereden, met het noodlottig gevolg, dat de wielen haar dwars over het lichaam gingen. Zwaar gekwetst aan borst en hoofd werd ze opgenomen. Ofschoon ze Woensdag nog leefde, is er echter geen hoop op behoud. drecht, bestreed zeer uitvoerig de raee- ning van het O. M.hij besprak de behandeling der wet in de vergadering der Staten van Juli 1891, en putte uit de daar gehouden discussie en uit de verwerping van het amendement Visser de conclusie, dat de wetgever niet alleen het oog had op brandgevaar; verder beriep pleiter zich op het oordeel van Gedeputeerde State.-, op de patentwet cn de wet op de personeele belasting, en trachtte verder in den breede aan te toonen, dat de melkerij tot het land bouwbedrijf kan worden gerekend, waarom hij tot vrijspraak concludeerde, Na re en dupliek werd de uitspraak bepaald op 21 Maart. -=- Voor het kantongerecht te Wage- ningen is op 7 Maart tegen den kotfee- huishouder A. W. de V. aldaar geeischt f 50 boete Gt 10 dagen hechtenis, om dat hij tijdens de militaire manoeuvres in September jl. inkwartiering had ge weigerd aan een 4 tal soldaten van het regiment infanterie, die, voorzien van een behoorlijk inkwartieringsbiljet, dood moe bij hem aankwamen. RECHTSZAKEN. Is een hondenkar die uitsluitend ge bezigd wordt om melk van het land te halen en naar de boerderij te brengen, onderworpen aan art. 19 van de wet op de wegen en voetpaden in de pro vincie Zuid-Holland, of behoort zoo danig voertuig tot het landbouwbedrijf en is het dus vrijgesteld van de toe passing van voornoemd artikel Deze vraag werd Woensdag aan het oordeel van den kantonrechter te Oud-Beierland on derworpen. Eene boeren-dienstbode stond terecht, ter zake dat zij met een hondenkar, uitsluitend gebezigd om melk van het land te gaan halen en naar de boerderij te brengen, zich des avonds had be vonden to Chilaarshoek gemeente Maas dam, zonder dat de hondenkar aan de linkerzijde van een helderbrandend licht was voorzien. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland was op een desbe treffende vraag geantwoord dat, naar hunne raeening, voertuigen die gebe zigd worden om melk van het land naar de boerderij of een zuivelfabriek te brengen tot het landbouwbedrijf b> hooren, en dus onder de vrijstellingen vallen, bij de wet aan het landbouw bedrijf toegekend. De ambtenaar van het openbaar ministerie, mr. W. H. van Nes van Meerkerk, was van oordeel dat de melkerij niet tot het landbouw bedrijf kan gerekend worden en de wetgever in hoofdzaak het oog had j vervolging. Dinsdag stond voor de Rechtbank te Rotterdam terecht G. Bikker, scheeps- gezagvoerder, beschuldigd van in den avond van 19 Juli 1891 aan boord van het stoomschip Oodam, varende tus- schea New-York en Rotterdam, op zettelijk dea stoker Simon Blom van het leven te hebben beroofd door met een geladen revolver een schot op hem gelost te hebben, tengevolge waarvan Blom in de boist getroffen werd, en korten tijd later overleedalthans dat hij hem door dat schot had verwond. In deze zaak werden 21 getuigen gehoord. Uit het getuigenverhoor bleek, dat er reeds daags voor het vertrek uit New-York onaangenaamheden aan boord plaats hadden met de stokers wegens het eten en beklaagde toen voor beter eten gezorgd had Kort na het vertrek bleek, dat er slechts gestookt werd. Op den bewusten avond kwam de ie machinist Bol rap- porteereu, dat de stokers beweerden ziek te zijn en niet wilden werken, ofschoon de dokter zeide, dat zij niet ziek waren. Hij verzocht den kapitein beneden te komen, hem tevens waar schuwende op zijn hoede te zijn, want dat het een oproerige bende was. Daarom nam bekl. een revolver mede. Hij som meerde Blom tot driemalen naar het hospitaal of aan het werk te gaan, waarop Blom, hem op zonderlinge wijze aanziende, alleen antwoordde „verrek." Daarop roepende „lu naam des Ko- nings" heeft de kapitein het schot ge lost en is'Blom een uur later overleden. De getuigen legden allen de gun stigste getuigenis af omtrent den be klaagde, die geschetst werd als een goed zeeman, een ernstig man, een vertrouwd kapitein en niet driftig van aard, terwijl de bemanning gaarne on der hem vaart. Daarentegen werd Blom door enkele getuigen, in wiens dienst hij vroeger geweest was, geschets als een slecht, brutaal, lui, vuil en gevaarlijk persoon. De verschillende stokers, die als ge tuigen gehoord werden, hielden in strijd met de verklaring van den dokter vol, dat Blom werkelijk ziek was en niet werken kon Het O. M. achtte den doodslag vol doende bewezen en eischte een gevan genisstraf van 4 jaren, met veroordee ling in de kosten van het geding, en verder de onmiddellijke inhechtenis neming van beklaagde. De verdediger, mr. J. A. Bik, wees op het ernstige van den toestand, waarin bekl. zich geplaatst vond. Er was verzet, de kapitein behoefde niet te wachten tot hij aangegrepen werd, dat is niet noodig om noodweer in het leven te roepen, die anders veeltijds te laat zou komen. Hij concludeerde dan ook tot vrij spraak, subsidair tot ontslag van rechts- VISSOHER1J. Scheveningen, 9 Maart. Nog een 3tal schuiten kwamen dezen avond huane visch verkoopende besom mingen liepen rond de 70; de prijzen der visch stonden nagenoeg gelijk aan dezen morgen, alleen hadden deze schuiten enkele tongen, die 8o ct. tot 1 deden. Van IJmuiden en Nieuwediep waren 122 manden schol en 70 kabeljauwen aangevoerd; de schol werd voor ƒ3 tot tot 5.50 per mand en de kabeljavw voor 1 50 tot 3 per stuk verkocht. IJ m u i d e n, 9 Maart. Heden kwam van de beugvisscherij binnen MA 28, Amsterdamschipper C. Breggeman. mee 190 kabeljauwen, 250 schelvisschen en 2 ijlbotten. Van de korvisscherij de logger Scheveningen, schipper A. de Graaf. Prijzen: schel visch 48 per honderd, kabeljauw f 1.10 1 70 en tong tot 85 ct. per stuk, schol van ƒ3.75 tot per mand. m gehad op voertuigen beladen met goe deren, welke gevaar voor brand ople verden, bijv. hooi- en stroowagens. Hij vorderde de veroordeeling van beklaagde De Rechtbank, in raadkamer verga derende, achtte geen termen aanwezig tot onmiddellijke inhechtenisneming. Uitspraak over 14 dagen. Het nieuwe wetsontwerp voor de scho len houdt in Duitschland nog voortdu rend de hoofden warm. Men spreekt er vooral over, of Von Bismarck zich niet in den strijd zou komen mengen. De particuliere correspondent van de N. R. Cc. schrijft daarover o. a. aan zijn blad De Germania beeft het nog al tegen strijdig gevonden, dat prins Bismarck, ofschoon volgens de dagbladberichten gezond en wel, toch openlijk te kennen geeft dat hij om redenen van gezond heid ingevolge geneeskundig voorschrift zich onthoudt van deelnemiug aan de werkzaamheden van het Pruisische Hee renhuis, waarvan hij lia is. Nu weet men eenmaal,dat wanneer er op prinsBismarck eenige aanmerking wordt gemaakt die lichtelijk verder ingang kan vin -?en, men weldra in de Hamburger Nachrichten een antwoord of wederlegging kan tege moet zien. Aan deze verwachting wordt ook weder voldaan. Het blai zegt namelijk „De gezondheid vaa prins Bismarck is thans juist een gevolg van het feit, dat hij zich van alle politieke werkzaam heden onthoudtmet andere woorden dat hij, ingevolge het voorschrift der geneeskundigen, zijn na veertigjarige zorg en arbeid aangedaan zenuwgestel niet blootstelt aan nieuwe kampstrijden. Zijn wegblijven bij de parlementaire beraadsla gingen w^rdt alzoo door de genees kundigen beschouwd als eerste voor waarde tot behoud dier gezondheid waarin hij zich thans mag verblijden." „Buitendien zal hij misschien ook wel politieke bedenkiag er tegen hebben, in den tegenwoordigen staat van zaken te Berlijn te verschijnen. Hij zal wel vreezen, door zulk een toevoegsel in het chemisch mengsel d er partijen eene politiek-nadeelige werking teweeg te brengen, of gelijk het uit chemische in physische termen overgebracht heet hij zal zich wel wachten, aan de voor onweer bevreesde personen tot bliksem afleider te dienen, of na het bekende spreekwoord: de hand in de klem te steken van een toestaai, waarin twe-e partijen maar al te gaarne hare ongele genheden eenen derden perseen op den hals zouden schuiven, om de twistvragen, waaruit de ongelegenheden zijn ontstaan, over te brengen in een kampstrijd tus- schen den ouden en den nieuwen koers, ten einde langs dien weg de onaange naamheid te ontgaan dat wie zich de vingers heeft gebrand, zich de gevolgen moet getroosten. Terwijl wij hier weer met sneeuw worden geplaagd, is het in Duitschland niet beter. Aan de Kurische golf, in het noordoosten van Pruisen zijn ontzet tende massaas sneeuw gevallen, zoodat vijf dorpen er geheel onder bedolven zgn. Op dit oogenblik, nu het er nog vriest, is dit meer lastig dan gevaarlijk, maar men verwacht groote onheilen zoodra de dooi intreedt en de sneeuw, die zes voet hoog ligt, gaat smelten. Overstromingen kunnen dan, naar het schijnt, niet uitblijven Terwijl men deze vrees koestert, is het oog van Duitschland met niet min der onrust gericht op de russïsch duitsche grenzen. Sedert eenigen tijd zendt Rus land voortdurend troepen naar die grensstreken en ook thans nog wordt gemeld, dat eenige regimenten weer daar zijn aangekomen. Het oude voor wendsel, dat men manoeuvres gaat maken, kan op den duur en vooral in deze gure dagen, moeilijk dienst doen, en wordt althans niet geloofd. Men is daarom, misschien niet geheel ten on rechte, bevreesd dat Rusland te eeniger tijd eene oorlogsverklaring zal doen. Wat er dén geschieden zal, durft zeker geen sterveling voorspellen, maa- zeker is het dat geheel Europa in vuur zgu worden gezet. Eugen Richter, de bekende aanvoer der van de „Fortschrittspartei" heeft eene satirieke brochure geschreven, waarin hij de droombeelden der so ciaal-democratie behandelt. Dit weikje trekt zoo de aandacht, dat alleen in Zwitserland 3000 exemplaren zijn be steld. De Kreuz Zeitung deed Woensdag een heel verhaal over de regeling van de troonopvolging in Brunswijk, maar deelde dat zelf onder voorbehoud mede. Wanneer zulk een intieme en uit den aard der zaak geheime zaak onder voorbehoud wordt medegedeeld, is zeker niet gelooren het beste. Dit blijkt ook thans weer, daar de officieele Reichs- Anzeiger kortweg alles wat daarover is medegedeeld, voor onwaar verklaart. De Khedive van Egypte gaat binnen kort zijne opwachting bij den Sultan, zijn gebieder, maken. Eerst meet het mo- hammedaansche Rhomadan feest even wel voorbij zijn. De volksbaden vinden in de hoofdsteden van Europa, waar zij gevestigd zijn voortdurend meer af trek. Thans bericht wederom het „Amts-- blatt der stadt Wien" dat ten vorigen jare in de vier te Weenen bestaande volksbaden 248,876 baden genomen zijn, waarvan 201,017 door mannen en 47,859 door vrouwen. Dientengevolge is thans besloten tot het bijbouwen van vier nieuwe volks baden in die gedeelten der stad waar zij nog niet zijn opgericht. Naar men aan de Midd. Ct meldt is de averijzaak betreffende de aanvaring tusschen het belgische stoom scliip Noordland en de eng'elscke bark. Childwallin den avond van den 2«Q Januari jl. nabij het vuurschip van den Wielingen, waarbij de Childtuall te gronde ging, tusschen partijen te Ant werpen geschikt, zoodanig dat de ree- derij van de Noordlatid de geheele- gifïenis voor het leed, dat ik u berokkende. Neem mij tot vrouw, vergeet het verleden en bedenk, dat mijn hart u geheel toebe hoort." Haar donkere oogen schitterden met een ongewonen glans, toen zij hem doordringend aanzag en stilzwijgend zijn antwoord af wachtte. „Te laat, te laat," mompelde hij, „de droom is voorbij en het begraven verleden, komt nooit weer terug. Mijn leven is voort aan gewijd aan het verzachten van het leed mijner mede-men- schen. De rijkdom heeft alleen waarde voor mij, omdat hij mij in staat stelt den armen en behoeftigen wel te doen. Er is eene armoede, die moeilijker te dragen is dan de ontberingen van de menigte, die om brood roept, en dat is die van den man van wetenschap. Die nijpende ellende, die den lijken geest onder drukt, is de onwaardige strijd om het bestaan. Ik zelf heb langen tijd gedacht over de beste wijze ora die armoede te ver dragen, weinig dacht ik toen, dat ik later het leed van anderen zou kunnen verminderen. Frankrijk denkt op 't oogenblik weinig aan zijn groote manneD, het zwaard heeft de pen verdrongen, maar ik kan u verzekeren, dat er onbekende mannen zijn, wier naam later een eervolle plaats in het boek der geschiedenis zal innemen. Het is nu mijn streven, die tot nu onbekende mannen aan de vergetelheid te ©ntrukken, daaraan is mijn geheele, verder leven gewijd." „Laat mij u dan in uw edel werk helpen," riep Paula on stuimig uit, terwijl zij voor Karl ©p de knieën viel en haar han den smeekend omhoog hief. „Neem mij, ik bid het u, als uw bediende, uw slaaf. Gij zult niemand meer onderdanig vinden dan mij. Al wat ik vraag is met u onder hetzelfde dak te mogen leven. Sta mij deze bede toe, of ik ben reddeloos verloren." Zij boog het mooie hoofdje alsof zij beschaamd was over de vermetelheid van haar vraag. Haar woorden warén door snikken afgebroken. Voor een oogenblik vodde Karl een overblijfsel van zijne oude liefde voor haar wederkeeren, maar hij dwong het met geweld terug en antwoordde op kalmen toon„Te laat, ik kan niet aan uw verzoek voldoen." Hij was van plan nog meer te zeggen, maar hoorde het geluid van voetstappen in de bosch- jes, die de hermitage omringden. „Sta op, Paula," zeide hij gejaagd, „sta op, daar zijn luister vinken." Als door een electrischen schok getroffen, stond zij op. Alle hartstocht, dien zij zooeven getoond had, was verdwenen en het gelaat, dat zijn blik ontmoette, was wit en koud als marmer. Slechts het zenuwachtig bewegen van haar vingers getuigde van de aandoening, die haar ziel overmeesterde. Karl trad een schrede voorwaarts en maakte eene beweging alsof hij haar de hand wilde reiken. Plotseling echter bedacht hij zich en boog eerbiedig voor zijne gastvrouw. ToeD verliet hij de hermitage, waar hij de vrouw, die hij eens bemind had, aan de grootste wanhoop ten prooi, achterliet. HOOFDSTUK VII. Paula's wraak Nauwelijks was het geluid van Karl's voetstappen op het kie zelzand weggestorven, of een lange gedaante kwam uit de hees^ ters om de hermitage te voorschijn, trad binnen en kwam zoo; in de nabijheid der ongelukkige vrouw, die te veel door aan doening overmand was om een woord te kunnen uitbrengen.. Slechts toen de binnengekomene, wiens donkere ©©gen haar be wonderend aanstaarden, zijne hand op haar arm legde, keek zij hem vragend aan. „Ik vrees, dat gij ziek zijt, mevrouw," antwoordde hij met eene welluidende stem. „Het heeft niets te beduiden," was het antwoord, dat op doffen toon gegeven werd, „ik gevoelde mij een weinig ongesteld." „Vroeger heb ik mij op de geneeskunde toegelegd, en ik zie hier een geneesmiddel bij de hand." Met deze woorden ontkurkte hij een flesch wijn, vulde een zilveren beker met den inhoud en overhandigde hem aan zijne schoone patiente. Paula gevoelde, dat zij zonder eenig opwekkend middel zou bezwijmen en ledigde den beker. De wijn scheen haar weer leven te geven. Tweemaal streek zij met haar hand woest over haar voorhoofd en keerde zich toen tot den man, die haar had aangesproken. Hare donkere oogen schitterden en een kwaadaardige uit drukking lag over haar gelaat verspreid, toen zij op beslisten toon zeide „Mijnheer de baron, gij hebt mij drie maanden geleden een voorstel gedaan, waaraan ik toen niet kon voldoen." Wordi vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2