NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J BERICHT. 9 e Jaargang. Maandag 14 Maart 1892 No. 2666 ABONNEMENTSPRIJS: ADVEETENTIEK: Dit nummer bestaat uit twee bladen. NABETRACHTING STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. RUBY. HAARLEM'S DAGBLAD Voor H aariem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,85. Geïllustreerd Zondageblad 3 0,30. Afzonderlijke nummer». 0,05. Dit blad sereehfiEt dagelijks, behalie op Zoo- sa Feeatdagen. Uurean Kleine Bontatraat No. 9, Haarlem. TeiefooBBBniaeir I2S, raa 15 regels 50 Cents; ieder» regel meer lOCest». Gro«te letter» naar plaatsraiate. Bij Abennement aaBiienüji rabat Aböamétfiien&óa Adverte&ria» word&& 6£»g©sieiBfi& osïssj fegestoa deo? &U& S>ookhfcfédei*i,e& «s- cour*» Direoteur-Uitgever J. C. PI1KIBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie QSnéral» ie Builicti? Mtrnngèrt ff L ïiJtÊMM jO&Jt 1 JCMM, Sues Barfi 81 bit Jmukovrp EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geïll. Zondagblad inteekenden, No. i van dat tijdschrift toegezonden. De Directeur- Uitgever J. C. PEEREBOOM. Wij maken onze lezers opmerkzaam op het groote succes van de sinds Januari ons blad geplaatste rubriek van „Kleine xldveiteatiën," zie 2' blad 4c pag. Dat het aantal adveitentiën steeds toeneemt is wel een bewijs dat onze lezers het voordeel inzien, welke het plaatsen van dergelijke advertentiën in Haarlem's Dagblad vau Zaterdagavond aanbiedt, met het oog op den laag gestelden prijs, 5 ets per regel, en het gratis plaatsen van deze advertentiën ,Het Blaadje." uit den GEMEENTERAAD. XXXX. Eindelijk kwam Woensdag in onzen gemeenteraad de zaak van de staalbron in behandeling. De voorbereiding van dat verzoek heeft lang geduurd en de debatten daarover geven in uitgebreid heid daaraan niet toe. Althans, we hefe- jen het Woensdag niet verder dan tot trtikel VI kunnen brengen. Eerst was er gedachtenwisseling over le plaats. Het comité nad vroeger niets mders dan het Frederikspark gewild, naar nu deed het wat water i» den tvijn en verklaarde, geen bezwaar te tullen maken tegen een ander terrein, tamelijk den grond aan den kleinen loutweg nabij het Paviljoen. „Had dat naar eerder gezegd," riepen de heeren ilacasen de Kanter uit, „we willen 'eel liever een ander stuk grond geven ian het Frederikspark. Nu, als jelui r later om komt, dan zul je een willig tor vinden bij den Raad „Heila, wacht eens even," zei de heer neltjes, „ik ben er ook nog, en ik 'ind dat Frederikspark best geschikt 'oor de bron ea 't zou rein Vandalisme wezen, als we den Hout door die ge bouwen lieten ontsieren 1" Maar daarbij bleef hethet comité k ec^g het Frede rikspark, met vrijwel de zekerheid dat. de later te stichten Maatschappij als zij dat liever wil, het terrein aan den kleinen Houtweg kan krijgen. Toen kwam ter sprake, voor hoelang de erfpacht zou worden gegeven. B. en W. stelden voor 99 jaar. maar daar schrikte de heer de Cle cq erg van. die wou de concessie maar voor 35 jaar geven, en de heer VanderMersch schrikte er ook vaD, maar niet zoo erg, want deze wilde de toestemming geven voor 50 jaar. Maar allebei die voor stellen werden ingetrokken, toen artikel 10 was wat je noemt verscherpt. Dat artikel 10 maakte eigenlijk de hoofdschotel uit van de raadsheerlijke praat-partij .op 11. Woensdag. Het be helsde de voorwaarde, waaronder de concessie zou ophouden te bestaan. Men kon duidelijk merken, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag de Phoenix bij de heeren aan 't spoken is geweest. Met uittartend wiekgeklep was die vogel hun verschenen, was naast hen op het hoofdkussen gaan zitten en had ieder hunner in het oor geschreeuwd „Denk aan mij 1" Er heerschte dan ook Woensdag middag een soort van vage vrees bij de behandeling van artikel 10. Iedereen deed zijn best om dat artikel zoo muur- VFst te makeD, dat er geen speld tus- schen te krijgen was. 't Is dan ook natuurlijk voor een gemeente niet plezierig (ik laat nu de kwestie wie g e 1 ij k heeft er buiten), 't is natuur lijk voor een gemeente niet plezierig, wanneer ze voor een lutje een groot stuk grond geeft met het bepaalde doel om er een fabriek ®p te bouwen en het wordt later gebruikt voor een feest terrein. Ja, dan hadden de vaderen van 't jaar 40 maar beter contract moeten maken in elk geval, prettig is 't voor de gemeente niet. Nu zou het kunnen gebeuren, (alles is mogelijk) dat de staalwater-oader- neming eens niet marcheerdedat de boel ja nog wel werd geëxploiteerd, maar toch niet op zoodanige schaal als de bedoeling was geweest. In dat geval wil de gemeente vrij zijn om te zeggen „jelui gebruikt den grond niet meer, wij nemen dien dus terug." 't Was een lange discussie, maar zoo- als de heer Easchedé terecht opmerkte „de tijd was niet verloren." 't Is inder daad van üiet geriüg belang, dat de gemeente een stuk gronds bij of in de Hout gelegen, kan terugkrijgen wanneer de zaak onverhoopt niet slagen mocht en daarom heeft de Raad Woensdag een goed ding gedaan door de schroe ven wat vaster aan te draaien. De heer Kruseman is apotheker. Apothekers zijn, zooals ieder weet, menschen die altijd in eene keurig nette omgeving vèikeereo. Alles glimt tegen u aaD, potten, mortieren, vijzels 't is een lust der oogen. Geen wonder, dat de heer Kruseman ook op het ter rein netheid betrachten wil en de Raad was het met hem eens, dat de toe komstige Maatschappij die de bron zal exploiteeren, daar geen vuile boel mag maken, van pakmateriaal, flesschen, kruiken en andere onaesthetische dingen. Ze zal de expeditie dus in Haarlemmer meer moeten vestigen. Volgens deze voorwaarden heeft men 2 jaar den tijd om de buizen te leggen en 10 jaar, om een Kurhaus te bouwen. Ik hoop nu maar een ding en dat is, dat er nu wat spoed achter de zaak moge worden gezet, 't Spijt mij dan ook niemendal, dat het voorstel van den heer Van Styrum om aan het Comité 5 jaar tijd te geven voor het maken der leiding, is verworpen. Zulke onderne mingen moeten vlug van de hand gaan, anders gaan bij de menschen het en thousiasme voor en het vertrouwen in de zaak tegelijkertijd verloren. Haarlem, 12 Maart 1892. Door het Koloniaal Museum, op het Paviljoen alhier, werd van de heeren E. Dunlop Co. te Batavia ontvangen, een kist met merg uit den stengel van de zoete Cassave (Jatropha Manihot) ten einde deze grondstof te doen onder zoeken op hare geschiktheid tot berei ding van papier. Wij vestigen de aan dacht op de gelegenheid die bestaat monsters tot proefneming hiervan te ontvangen. Het aangevoerde monster is, daar het een nieuw artikel gold en de heeren Dunlop genoodzaakt waren daar voor te betalen wat hun gevraagd werd, zeker veel te duur voor het beoogde doel, doch genoemde heeren twijfelen niet of de prijs kan aanmerkelijk lager worden, wanneer groote bestellingen voorkomen en de grondstof doelmatig verpakt in gepersten toestand in zakken verzonden kan worden. Voorloopig zou men gaarne vernemen welke waarde voor de papierfabrikatie dit plantenmerg heeft, üp aanvrage worden door het Museum monsters ter proefneming aan belanghebbenden gezonden. Op algemeen ve langen zal de ten toonstelling van afbeeldingen der oude meubels in het tijdperk van Lode wijk XIV en XV vervaardigd, aanstaande Zondag nog in de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid tentoon gesteld blijven. Tevens zal een omvang rijk paneel, afgietsel van het houtsnij werk uit het paleis van Rambouillet en twee bustes uit het tijdperk der itali- aansche Renaissance portretten van Strozzi en Lucretia Borgia ter bezic'n tiging worden gesteld. Des Zondags is de toegang vrij. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" alhier heeft in hare Vrij dagavond gehouden vergadering, in principe besloten mede te dingen in het internationaal concours, dat dezen zomer in Brussel zal worden gehouden. Wij ontvingen een verslag over de 2& maand van 1891, dat de Haarlem- sche Hypotheekbank heeft gewerkt. Na alboeking van de geheele onkostenre- kening van 1891 bedraagt het saldo der winst- en verliesrekening f 402.26, zeker een' gunstig resultaat voor eene maat schappij die nog zoo jong is. De Directeur en de Raad van Toe zicht stellen voor, bovenstaand winst cijfer te bestemmen tot afschrijving op de oprichtingskosten. Den adeu April is er \ergadering van aandeelhouders. Dinsdag geeft Laska's operette-ge zeischap in onzen schouwburg de be kende operette „Die Glocken von Cor- neville," van Planquette. Ditmaal zullen er, en wij vermelden het met genoegen, tekstboekjes te ver krijgen zijn. Vrijdag a. s. komt het gezelschap uit den Rotterdamschen Tivoli-Schouwburg hier met „Mijnheer en Mevrouw Mon- godin," met van Zuylen in de hoofdrol. Het is van algemeene bekendheid, dat door behangselpapier dat met vergiftige verfstoffen is gekleurd, soms ziekte kan worden veroorzaakt. De firma Corn, van Niel in de Schachelstraat alhier, laat om die reden voortaan geregeld de papie ren door den heer N. van der Sleen alhier scheikundig onderzoeken. Rappor ten liggen ter inzage. Naar wij vernemen zal het aantal locaal-treinen tusschen Haarlem en Lei den bij de a. s. Zomerdienst met 3 van elke richting worden vermeerderd. Door de politie alhier is aangehouden en naar het huis van bewaring overge bracht F. de M. oud 21 jaren, die zich had schuldig gemaakt aaa diefstal van eenige zakken steenkolen van een op- jplaats op de spoorweglijn. Reeds heeft hij verschillende vonnissen wegens diefstal ondergaan. Wegens plaatsgebrek hebben wij het verslag over de voorstelling van Vrij dagavond der Hollandsche Opera tot een volgend nummer moeten laten liggen. Tot hoofd der openbare school te Spaarnwoude is benoemd de heer M. P. Rockx te Appeltern. Door Burgemeester en Wethouders der gemeente Zandvoort is, ter benoe ming van een onderwijzer, met acte voor vrije- en ordeoefeningen, bij het open baar lager onderwijs aldaar opgemaakt de navolgende voordracht: J. A. Door tjes, te Lemelerveld; M. Haas, te Kes- teren; J. C. de Wit, te Oud Alblas. De gewone audiëntie van justitie zal op Dinsdag 15 Maart niet plaats hebben. B ij den heer Albert i, secret a- ris der commissie voor de noodlijdenden- te Beets, is Vrijdag ontvangen 1000 van Hare Majesteit de Koningin en f500 van H. M. de Koningin Regen tes. Bij de commissie is ook uit Gouda eene gift van ƒ1000 ontvangen. Uit Tessel wordt gemeld: Voor ongeveer 15 jaren werd op de zandbank j „Onrust" een reddingskaap geplaatst, die midden op de droge plaat werd gebouwd. Bij eiken storm echter sloeg de zandbank in oostelijke richting over en is nu nog slechts door een smalle geul van het Tesselsche strand gescheiden. Sedert het vorige jaar heeft zich het zand van de bank in die nïate verplaatst, dat de kaap nu reeds meer dan honderd voet in zee staat. Het is dus noodzakelijk haar te verplaatsen, om te voorkomen dat zij bij stormweder door de branding wordt vernield. De politie te Alkmaar de e d Vrijdag eene goede vangst. In den af- geloopen nacht waren uit een pakhuis aan den Koningsweg Udaar onderschei dene artikelen ontvreemd, zooals een partijtje kaas, meel en een vat honing zoet. Na verschilbnde huiszoekingen gelukte het, reeds Vrijdagochtend aide gestolen artikelen in beslag te nemen en de daders ter beschikking der justitie te stellen. Te 'sGravenhage heeft de politie de hand gelegd op een lood gieter, die er in den laatsten tijd zijn werk van maakte valsche kwartjes te vervaardigen en in omloop te brengen. Donderdag avond te elf uren arresteerde de gemeente-veldwach ter van Beek, bij Nijmegen, eenen HOOFDSTUK VII. „Ja. Ik dank u, gij hebt gelijk en ik ben niet verheven boven iet opvolgen van een raad, als deze met een goede bedoeling is egeven." Met deze woorden legde de oude man zijne boeken ter zijde 1 zeide glimlachende tot Karl: „En nu mijnheer Landsberg ien ik geheel tot uwe dienst. Vertel mij eens, wat gij van mij erlangt „Gij hebt immers langen tijd in Duitschland doorgebracht, liet waar mijnheer Bernard begon Karl. a, meer dan elf jaar," was het antwoord; „en ik ben er rotsch op, dat ik dien tijd onder de beste families heb door bracht." „Kent gij de familie von Klipspohr „Zij behoort tot eene der oudste duitsche families. Zooals gij 'eet, schiep keizer Kaiel V de «Ja, uwe inlichtingen zullen wel nauwkeurig zijn," antwoordde Karl ongeduldig „ik wilde echter alleen iets van het tegen-t woordige geslacht weten o. a. van Baron Otto von Klipspohr die nu sedert eenigen tijd in Parjjs woont." „Ik ken den bedoelden heer; hij is een afstammeling van de jongere tak van het geslacht en heelt sedert kort den titel van baron gekregen. „Weet gij ook, hoe hij daaraan gekomen is „Omstreeks 3 jaar geleden speelde hij eens kaart met den zoon van zijn Hoogheid, den hertog Karlsbraten, en won een enorme som van hem. O, die jonge Otto is zoo'n speler, en een gelukkig speler ook. Hij is aan alle speelbanken van Europa geweest. Nu kon de jonge prins hem niet betalen en de hertog bood von Klipspohr den baronnen titel aan, in plaats van geld. Otto had geld genoeg en was zeer verzot op een adel lijken naam, zoodat hij eene quita tie gaf en baron werd." „Dank u, dat wilde ik juist weten," antwoordde Karl. Hoe gemakkelijk is het toch om inlichtingen over iets te krijgen, ten minste als men ze aan het rechte kantoor vraagt." „Uwe opmerking, doet u als een groot denker kennen, mijn heer Landsberg"' antwoordde de oude heer met eene diepe buiging. „Kom, wees niet zoo statig, antwoordde Karl, want dat strijdt geheel met uw natuur, ga mee, dan kunnen wij samen koffie dunken." HOOFDSTUK X. Alle groote bevelhebbers, alle hoofden van staat ontmoeten wel eens hinderpalen op hun loopbaan, die hen onoverkomelijk toeschijnen, Vcor Hannibal was dit Capua, voor Frans I Pavia, en zelfs meer dan een veldheer was hierdoor soms bijna tot wanhoop gebracht. De groote Napoleon maakte geene uitzonde ring op dezen regel: te land zegevierden zqne legers bijna altijd en het eene volk na het andere, moest voor zijne legermacht bezwijken, maar ter zee was de vloot van dat verwenschte eiland» dat hjj, hoewel hij voorgaf het te verachten, in 't geheim vreesde» hem een doorn in 't oog. Die vloot toch benadeelde den handel der Franschen, en boorde de mooiste schepen van die natie in den grond. Tevergeefs vaardigde de groote man proclamaties uit tevergeefs zond hij schepen uit met de nieuwste vernietigings werktuigen uitgerustde uitslag was steeds dezelfdeeindelijk werd hij genoodzaakt eene groote belooning aan ieder uit te loven, die een zeker middel kon uitvinden om de engelsche vloot uit den oceaan te verwijdeien. Groot was de aantal uitvinders, die door de groote beloonkag verleid, hunne plannen aan het oordeel van Napoleon onder wierpen, die hen evenwel weer naar den minister van marine zond. Zij waren alle onuitvoerbaar, hoewel vele blijken gaven van groot vernuft. De fransche admiraals en de officieren, die onder hun bevel stonden bêgonnen zeer moedeloos te worden, en ofschoon zij als het noodig was dapper vochten, was de her innering aan de vele nederlagen die zij geleden hadden, niet ge schikt om hun moed aan te wakkeren. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1