WEDSTRIJDEN POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. ende struikrozen in pot, (minstens 50, in minstens 25 soorten) i« pr., gouden med. en 50, 20 pr., gouden med., 30 pr., zilv. med. en/10, en vele andere prijzen. Het voornemen bestaat ook aan de inzenders gelegenheid tot verkoop te geven. Naar wij lezen zal mevrouw Sophie de Vries Woensdag op „Hoog vliet" worden begraven. De DuivelshoekerVerwey, te Amsterdam, het slachtoffer van een paar erfenissen ten bedrage van/17,000, welke hij in een paar maanden letterlijk wegsmeet, is, naar De Tijd verneemt in hec gasthuis aldaar overleden. De bewouers van den Duivelshoek zulllcn waarschijnlijk een krans op zijn kist leggen met het opschrift„Aan onzen weldoener." Bij den reder ij kers-wed strijd, gehouden te Sneek, heeft de tooneel-vereeniging „Vriendenkring" te Krimpen aan den Lek den in prij gewonnen, zijnde de groene gouden medaille met honderd gulden. Maandag had op Moskou nabij Arnhem de begrafenis plaats van den oud -goeverneur-generaal Van Rees. De lijkstoet, bestaande uit eenen van alle zijden met kransen en palmen be hangen lijkwagen en een achttal volg koetsen, verliet te iuim twaalf uur het sterfhuis en kwam over half twee op de afgelegene begraafplaats aan. In den stoet bevonden zich twee vroegere adjudanten van den overledene, verder de heeren Tegelberg, dr. Berns, Sweerts de Landas, Nieuwenhuizen en prof. Vau Rees. Bij het graf werd niet gesproken. Om twee uur was de begrafenis afge loopen. Door de politie te Deuti- chem zijn Zondagnacht aangehouden twee oude bekenden der justitie, ge broeders Brugman aldaar, die in ver- eeniging met zekeren E. Polman in eene der philanthropische iurichtingen van ds. van Dijk aldaar diefstal van aardappelen hadden gepleegd. Maandagochtend werd te Utrecht met trein 191 een onbekend manspersoon aangebracht, welke tus- schen Vleuten en Utrecht dood op den weg is gevonden. Uit BergenopZoom wordt gemeld aan de N. R. Ct Zondag hebben alhier weder ernstige rustverstoringen plaats gehad, tenge volge van het optreden van het Leger des Heils. Reeds in den morgen werden de be zoekers door eene brooddronken, me nigte lastig gevallen, uitgejouwd en met sneeuwballen geworpen. In den namid dag groeide de bende kwaadwilligen aan en trok men onder het zingen der heilsliederen, waarop parodieën zijn vervaardigd, naar de woning van den kapitein van het heilsleger,in deEngelsche straat. Weldra vloog een steen door de lucht en werd de eerste ruit ondereen luid hoerah ingeworpen. Binnen korten tijd waren nu alle ramen vernield en werden zelfs de meubelen in de voorste vertrekken deerlijk gehavend. Een poli tieagent, die in de straat verscheen en handelend wilde optreden, werd mis handeld. Zijn helmhoed werd in elkaar getrapt en daarna als projectiel gebe- zigd. Ware het niet dat toevallig eenige van De charge werd met kracht uitge voerd en in enkele minuten waren de Engelsche en omliggende straten schoon geveegd, waarbij ettelijke welgerichte sabelhouwen werden uitgedeeld. De cor^. maudaut der maréchaussées had markt het ongeluk met zijn •£,aar(jj op de gladde keien, te stor^Q gelukkig zonder zich ernstig \q bezeeren. Onmid dellij k steeg deze flinke onderofficier weder op en bleef gedurende dengeneelen avond trouw op zijn post. Niettegenstaande dat, bleven de sa menscholingen op verschillende punten van de stad aanhouden en werd door den heer De Roock besloten de militaire macht te hulp te roepen. Ten 7 ure werd onder klokgelui en bekkenslag van de pui van het raad huis een proclamatie voorgelezen, waar bij alle samenscholingen van meer dan twee personen werden verboden. Tegelijkertijd verschenen infanterie en artillerie-patrouilles in de straten e dreven deze alle samenscholiugen uit teeke jst /<en bchöevè der noodlij dende b^vQttüng te Biets (Fr.) bij de voorLame ingezetenen rondgegaan. Als vrucht harer pogingen kon door haar een bedrag van ruim 250 naar Heets opgezonden worden. Hoe wenschelijk het is, dat de arbeiders zei ven over een stukje grond hebben te beschikken, blijkt onder auderen ook te Bellingwolde en Frie- scheloo en verder naar de gemeente Vlachtwedde toe, waar de arbeider door zijnen boer, behalve zijne woning, ook een stuk grond in huur krijgt schoon het arbeidsloon 's zomers mis- nou it later [eene beslissing te jnemen zoowel over de hoofd-vals o/er de bij zaken, alsmede over de wijze van behandeling,eozulks in overeenstemming met de voor de beide deelen des rijks bestaande wetten. Het ministerie heeft op deze koninklijke kantteekening zij nerzijds weder aangeteekend dat het den koning afgeraden heeft de bovenvermelde zienswijze le uiten, De kwestie van het modus-vivendi tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, ia de Behringzee, zou als men een bericht uit Washington gelooven mag, daarmee zijn geëindigd dat Enge- schien 60 k 70 cent en 's winters niet j land toegegeven en verklaard heeft, dat een. In de kazerne Markiezenhof werd een detachement infanterie, ter sterkti van 120 man, geconsigneerd en in de Blokstallen, 40 man bereden veld artilleristen, om zoo noodig dadelijk uit te kunnen rukken. Niettegenstaande zich nog honderden ingezetenen langs de straten bleven bewegen, bleek de orde hersteld te zijn en was het niet noodig dat de militaire macht nog verder handelend optrad. Door de politie werden eenige bel I hamels gearresteerd. Van de gewonden werden enkelen door geneeskundigen verbenden. Verder bleef alles rustig. Uit Wissekerke (N.-B.) zal binnenkort weer een dertigtal land ver huizers de reis naar Noora-Amerika ondernemen. Het meerendeel hunner vindt aan de overzijde familiebetrek kingen. Te Hattem had Maandag het volgende ongeval plaats. Een jon geling, schietende op spreeuwen, legde zijn met groven hagel geladen geweer aan in eene richting waar zich eenige personen bevonden. Hij trok af en trof een jongmensch van 19 jaar in het hoofd, zoodat deze eenige uren daarna overleed. Een andere jongeling kreeg twee hagelkorrels in zijn linkerschouder Te Nieuwe Pekela is de behuizing van üe wed. H. de Haan afgebrand. Van den inboedel werdj zeer weinig gered. Alles was verzekerd. Zaterdagnacht is te Zwig- gelte (Dr.) de landbouwersbehuizinge van J. Knegtering afgebrand, waarbij 12 stuks hoornvee, 2 paarden en 8 varkens in de vlammen omkwamen. Het huis is verzekerd, doch de inboedel niet. De oorzaak van den brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Eene der dienstdoenden moet reeds in arrest zijn genomen. Het bestuur der Vereeni- ging van verveners der lage venen in Friesland heeft bekend gemaakt, dat door de leden dier Vereeniging in eene vergadering met algemeene stemmen is besloten gelijke loonen voor het bag geren der turf te betalen als in het vorige jaar. Voorts spreekt het de wen- schelijkheid uit, ook met het oog op de Zondagsrust, om de trekkers niet vóór Maandagmorgen in de venen toe te laten meer dan 40 k 50 cent bedraagt, wordt er geen armoe geleden. Zij hebben hun eigen verbouw, waaram zij zich kun nen wijden na aflx>p van het werk voor den boer, die den arbeidsdag niet langer dan tot 2 uur pleegt te stelleu. De werklieden hebben dan hun eigen wiiiterkost, aardappelen, booneo, erw ten. soms ook rogge, zoodat ze een varken kunnen hebben. Niet zeldzaam zijn de voorbeelden van arbeiders die, in weerwil van hun karig loon, nog kans zi<»n iets in de spaarbank te b leggen, en later zelf een stuk grond te koopen. Op den tweeden Paaschdag zal het Scherpschuttersgilde „St. Hubertus," te Prinsenhage bij Breda, ter gelegenheid van haar 375-jarig bestaan, een groot internationaal concours geven, waarbij vijf verguld zilveren medailles en een gouden eerekruis worden uitgeloofd. VISSCHERU, Katwijk aan Zee, 13 Maart. Een 40 tal schuiten, die gisterennamid- j dag hare versche visch afsloegen, be- somden van 9 85 tot 78 45. Buiten- lekschol gold f 6.50 k 8binnenlek schol 4 k 5 65braad f 3 k 3.60 en schar 2.80 3 75 per mand. Eenige tarbotten van f 2 tot 7 per stuktong leine) 20 ct., middelsoort 70 ct.rog van 35 tot 55 ct. en kabeljauw 75 ct. k f 1.50 per stuk. Scheveningen, 13 Maart. Van Nieuwediep kwamen twee partijtjes kabeljauw, die voor 1.50 tot 3.50 per stuk werden verkocht. Voor een paar partijtjes Zuiderzeegarnalen werd f 6 tot /8 per ben betaald. Enkele loggers van hier markten hunne visch te IJmuiden maakten besommingen van 180 tot 220. De werkstaking van de kolenwerkers» is in Engeland thans begonnen. In weerwil daarvan was de handel niet druk op de beurs te Londen en de prijs van de overzee aangevoerde kolen daalde met 3 shillings. Op den North-Eastern spoorweg zullen reeds vandaag 200 treinen minder geloopen hebben en de Noorderspoorweg laat eveneens eenige treinen wegvallen. Tengevolge daarvan zijn een aantal spoorwegambtenaren, als op dit oogenblik overbodig, ontslagen tot het einde van ae crisis. Van crisis gesproken, er dreigt weer een rainisterieele crisis in Turkije. Nu bijkans elke beschaafde europeesche Staat telkens van ministerie verandert met een gemak, alsof het handschoenen zijn die men aan- en uittrekt, nu wil Turkije niet achterblijven. Een andere crisis doorleeft het zweed- jtenwonenhe arbeiders des Vrijdags-1 sche ministerie. Te 5 uren verscheen de burgemees - i middags en keerden de meesten des j De sedert lang hangende kwestie der ter De Roock op het terrein d r on- Zondagsnamiddags terug). Eindelijk consulaten is Maandag in den minister- lusten, geëscorteerd door de geheele 1 dringt het bestuur er op aan, dat deraad afgedaan zonder dat hei ministerie, beschikbare politiemacht en korten tijd verblijfplaatsen der trekkers zoo goed zooals verwacht werd, zijn ontslag ge- daarna ook de brigade bereden raaré- mogelijk bewoonbaar worden gemaakt. Een voorbeeld, dat navol modus vivendi te willen bestendigen. Naar de vertegenwoordiger vaa de Maatschappij der afrikaansche Meren seint, is er een nieuw ongeval in Fort Johnston gebeurd. De expeditie compagnie is plotseling door een grooten troep inlanders aan gevallen. Klaarblijkelijk hebben de sol daten den nederlaag geleden, want d« hoofden der expeditie King en Watsou, zijn gekwetst, vele manschappen gedood en gewond en zelfs is een stuk geschut door de aanvallers meegenomen. In Rome heeft het ministerie een overwinning behaald. Er moest een vice- president voor de Kamer worden gekozen en de ministerieele candidaat verkreeg 202 stemmen, tegenover dien vau de oppositie die niet meer dan 99 stemmen bekwam. Den minister van financiën in Spanje werd in de Kamer gevraagd naar de rijzing van den wisselkoers op het bui tenland en de daling op de beurs te Madiid. Hij gaf daarop te kennen, dat volgens zijne meening, de toestand veel zal verbeteren, wanneer de staats schuldeischers de overtuiging zullen hebben, dat de betaling van de rente is verzekerd. officieren van de infanterie er tegen-jen all. en Zaterdagmorgen voor 12 uur I woordig waren geweest, die hem te de weekloonen in geld uit te betalen, hulp snelden, dan zou het slecht zijn (In de vorige jaren vertrokken de bui- afgeloopen met den moedigen agent chaussée. Toen de menigte, na sommatie, niet ging verdient uiteen ging werd order gegeven de straat In de afgeloopen week zijn vier jonge met geweld te ontruimen. dames te Hengeloo (O.) met eene in- nomen heeft. De koning heeft zijn toe stemming gegeven dat de voordracht door de ministers aan de Storthing ingediend zal worden, doch heeft daarbij doen aanteekenen dat hij zich voor be- Maandag ging men te An- derlues nog steeds voort met de mijiien ouder water te zetteu om op die wijze den brand in zijn verderen voortgang te stuiten. Des middags begon men echter gebrek aan water te krijgen. Heden (Dinsdag) morgen heeft zich de bisschop van Doornik naar Ander lues begeven om daar een lijkdienst te hou den ter nagedachtenis van de slacht offers. Twee der gewonden zijn Zondag nog overleden, terwijl twee anderen op hun uiterste liggen. De toevloed van nieuws gierigen blijft steeds even groot. Maan dag zijn nog twee slachtoffers begraven. De officieele cijfers zijn nu als volgt: 65 personen geheel gered, 46 dood of gewond uit de mijn naar boven ge bracht, waarvan er 33 zijn overleden, terwijl er 127 in de mijn zijn achter gebleven, zoodat men het aantal dooden op 160 kan schatten. Door inschrijvingen, collectes en schouwburgvoorstellingen tracht men allerwege gelden bij elkaar te zamelen voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. De koning van België heeft 6000 francs gezonden, terwijl de parijsche gemeenteraad een som van 5000 francs ter beschikking heeft gesteld. weken geleden behaalde kapitein Rojsri integendeel een overwinning op de- inboorlingen, die met zwaar verlies de vlucht namen. De beweging onder de engelsche mijnwerkers is thans ia vollen gang. In Durham hebben 60,000 man het werk gestaakt en alle putten in dat district zijn verlaten. Uit Manchester wordt gemeld, dat alle mijnwerkers Zaterdagmiddag te 12 uur het werk verlietenin de omgeving dier stad bleef men nog tot 2 uur aaa den ai beid. In Lancashire en Cheshire hebben 60,000 man de werkstaking aangevangen. Aangaande het door de vereeniging. van engelsche mijnwerkers uitgevaar digd manifest vak nader te melden, dat daarin de verwachting wordt uitgespro ken, dat de arbeiders in Zuid Wales, Northumberland en Schotland geen over werk zullen verrichten, terwijl de anderen staken. Er wordt bovendien nog uit drukkelijk op gewezen, dat de werk staking gericirt is tegen de beurs speculanten, die de prijzen opdreven. De vereeniging vau mij uwer kei s te Essen heeft besloten, alles in het werk te stellen om te verhinderen, dat steen kool worde uitgevoerd naar die districten in Engeland, waar de werkstaking is uitgebroken. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft ia het Kanaal op een af stand van ruim een mijl ten oost-noord oosten van denvuurto.en Sovereign Saore een aanvaring plaats gehad tussciien een tot nu toe onbekende stoomboot en de fransche bark, „Achide," op weg van Bilbao naar Duinkerken en met ijzererts geladen. Toen de aanvariug plaats had bevonden zich twee loodsbooten in de nabijheid. De schok was zoo hevig dat de „Achille" werd vernield en bijna onmiddellijk zonk. Vijf man van de equipage verdronken, terwijl de kapitein en twee matrozen door de bemanning der loodsbooten werden gered. De on bekende stoomboot vervolgd? spoedig na het ongeval haar weg, en de loods booten trachtten te vergeefs haar te achterhalen. Men zal haar echter wel spoedig hebben opgespoord. Een jongentje van acht a- ren was een paar dagen geleden voor het eerst met een ouderen broeder ifl een reizend circus in een der buiten buurten van Londen. Het kind wond zich zoo op en maakte zich zoo zenuw achtig, dat het plotseling dood bleet. Een der grootste te Londen verschijnende bladen bevat de volgende zonderlinge advertentie: „Eene voorname dame uit E linburg een edele viiendin van dieren en men- schen, zou voor d?n tijd, dat zij uit Engeland afwezig zil zijn, haar geliefd hondje gaarne aan de zoigen van een beroemd geneesheer willen toeverïi ouwen. De dame betaalt dui 'end pond sterling (twaalfduizend gulden) kostgeld per jaar voor het dier. Het lie<e bees:je moet met de grootste zorgvuldighei 1 behan deld werden. De voorkeur wordt gege ven aan een dccter zonder kinderen en zander andere dieren De malle advertentie brengt het testament in herinnering van zekere mevrouw Egge* ton, d'e haar papegaai Een engelse h adjudant-!een, ieder jaar uit te betalen, lijfrente onderofficier is in hechtenis ffenemen, van tienduizend zuiden vermaakte. g-enemen, beschuldigd van een poging om de verdedigingsplannen van Malta te ver kwanselen aan Franschen. Zoodra de rouw van het engelsche hof om den dood van den van tienduizend gulden vermaakte. De krijgsraad te Wtlrzburg heeft een sergeant, die een paar jecruten mishandelde tot 8 maan de 11 gevang'C uisstraf veroordeeld. De civiele studente te hebben. „Mijn verhaal schijnt u niet veel belang in te boezemen?" „Daar ik volkomen op de hoogte ben van het leven van uw waarzegger, moet ik bekennen, dat uwe veronderstelling waar is; maar ga voort met uwe vertelling." „Nu dan, om een lang verhaal kort te maken, moet ik u ver der vertellen, dat wij spoedig in een vertrouwelijk gesprek ge wikkeld waren. Klipspohr verhaalde, dat al zijne speculaties, waarmee hij zijn kaartspelen bedoelde, in iedere hoofdstad van Europa slecht uitgevallen waren, en dat hij toen besloot een voornemen ten uitvoer te brengen, waarover hij reeds lang had nagedacht. De Parijzenaars zijn even bijgeloovig als lichtzinnig; hij zorgde dat zijne komst en beroep bekend werden gemaakt en ontfliddellijk kwamen de menschen in menigte toesnellen. Hij vroeg een hoogen toegangsprijs, zoodat hij veel geld ontving en zeer rijk zou zijn geworden, als zijne hoofdzonde hem begeven had. Zijne kennis van de parijsche gezelschappen hielp hem zeer goed, bovendien werden de geheimen van de eene persoon hem dikwijls geopenbaard door de vertrouwelijke mededeelingen van de andere en hij wist daar zoo handig gebruik van te maken, dat men hem als een waar toovenaar beschouwde. Eindelijk ech ter achtte de politie, die zelfs geen eerbied heeft voor den dui vel, het raadzaam hem te doen vertrekken en gaf hem dus den wenk, dat het beter was een andere hoofdstad van zijn kunst te doen genieten; von Klipspohr vond het geraden deze waarschu wing niet in den wind te slaan en zal daarom over een paar dagen Parjjs verlaten; eerst wil hij.../' „Nu, wat wil hij vroeg Karl, toen van Grootz aarzelde ver der te gaan. „Eerst wil hij u met een bezoek vereereu." „Ik zal de bedienden gelasten hem niet toe te laten, want ik verlang hem niet weer te zien," antwoordde Karl. „Maar hij heeft geld noodig." „Dat zal hij hebben, want ik ben vroegere tijden nog niet ver geten. Als ik hem echter eene flinke som gaf zou die dadelijk aan de speeltafel verkwist worden. Het is dus beter, dat ik hem eene maandelijksche toelage geef, waar hij niet van te voren over kan beschikken. Dit kan gemakkelijk zonder onderhoud geregeld wordeD. Zorg er voor, dat het morgen gedaan wordt." „Gij denkt, dat gij zeer slim handelt, maar hij zal toch komen, dat kan ik je verzekeren." Karl zweeg eenige oogenblikken en poogde klaarblijkelijk het belang, dat hij in den toovenaar stelde, te vermommen; eindelijk kon hij zich niet langer inhouden. „En wat weet gij van zijne vrouw?" bracht hij er haastig uit. „Van zijne vrouw? Ah zoo!" „Ja, ik vraag u naar von Klipspohr's vrouw." „Er is eene aardige geschiedenis aan haar verbonden," ant woordde van Grootz; „zal ik ze u vertellen?" „Ja, laat het mij dadelijk hooren." „Het verhaal heeft niet veel te beduiden en is nauwelijks het vertellen waard," zeide van Grootz. „Gij weet natuurlijk, dat von Klipspohr, toen hij uit Parijs gevlucht was, uit vrees voor zyne schuldeischers, in Petersburg een speelbank oprichttehij verloor enorme sommen gelds, en werd betrapt op zekere kunstjes in het beroep, die wij niet behoeven te noemen. Nu ontsnapte hij aan hertog van Clarence voorbij is, zalde geneeskundigs seh >ol te Lyon heb- prinses Hay worden verloofd met ben zich sedert de eerste wanordelijk- prins George van Wales, verzekert de heden rustig gehouden. Maar de hoog- Figaro. 1 leeraar Morat is sinds dien dag ook De Times en de Standard niet op den katheder gekomen, ontvangen uit Zanzibar het bericht, dat Dezer dagen wilde een het gerucht, als zouden de Engelsche j bakkers-weduwe van Nancy naar Parijs troepen onder bevel van kapitein Rogers reizen, maar zij was zoo welgedaan, dat bij Vitu een nederlaag hebben geleden,ondanks alle inspanning het onmogelijk op een dwaling berust Ongeveer twee bleek haar door een der portieren te de klauwen van de russische politie deor over de pruLische grenzen te ontvluchten. Hetzelfde spel beproefde hij in Berlqn, werd daar uit het land gezet en begon toen weer in Weenen." „Ja, dat alles weet ik," zeide Karl ongeduldig. „Ga voort." „Omstreeks drie maanden geleden was ik toevallig ia Weenen voor een belangrijke zaak, in betrekking staande met eene geld- leening voor den keizer en nam mijn intrek in het hotel „De zilveren Hoorn". Mijne zending bracht mij in aanraking met menschen van allerlei stand en ik hoorde toen veel van den baron von Klipspohr en de schandelijke wreedheid, waarmee hij zijne mooie vrouw behandelde." Karl ontstelde, van Grootz keek hem uitvorschend aan en ver volgde toen: „Eindelijk hoorde ik, dat zij gevlucht was, maar niemand wist waarheen; de baron scheen deze zaak met de grootste onver schilligheid te beschouwen en scheen tamelijk verheugd te zijn over den stap, dien zij gedaan had. Al had echter de weener politie getracht haar spoor te vinden, dan zou zg vergeefsche moeite gedaan hebben, want ik had mijne voorzorgen te goed genomen," „Gij antwoordde Karl, „wat hadt gij met de zaak te maken Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2