r'OLiTIEI 0 VEEZICHT. ondermijnd hadden, terwijl de aanhou-' dende strooming van de beek den muur verder had uitgespoeld. Zaterdag jjl. is, na gehouden rechterlijke instructie, te 's Bosch voor- loopig in arrest gesteld een ingezetene der gemeente Waalwijk, op wien zware vermoedens rusten, als zoude hij zich, enkele jaren geleden, schuldig gemaakt hebb n aan valschheid in geschrifte ter ontduiking van door hem verschuldigde accijnzen. Te Heinkenszand overleed dezer dagen eeue ongehuwde vrouw, die in zeer armoedige omstandigheden leefde en door het armbestuur onder steund werd. Bij haren dood ivond men een aardig sommetje geld en een voor raad tarwe. Te Appingedam is onder het vee de besmettelijke mond en klauwziekte (tODgblaar) uitgebroken. Alle noodl ij dende huisge- zinnen in de gemeente Beets zijn thans door de commissie bezocht. Deze heeft aanteekeoing gehouden van wat in de verschillende gezinnen noodig is aan kleediug en dekking. Blijkt genoeg bij de commissie te zijn ingekomen, dan wordt met de uitdeeiing daarvan be gonnen. Eiken dag komen pakken goed aan, vooral uit Holland, maar of er reeds genoeg is, valt te betwijfelen. Q£££vee? ic-oo menschen. groot en kléin, vallen iü dë t-riüên van deze bedeeling. Vrijdag was ongeveer 10,000 door de commissie ontvangen. Met het oog op de eventu- eele onlusten in de veenderijen der drentsche veenkoloniën zal te Valter mond, waar in den regel het brandpunt der werkstakingen is, eene brigade maiéchausées worden gelegd. In de tapper ij van de wed. M., in het l.utkenieuwstraatje te Gro ningen, werd Maandag avoud ongeveer 12 uur een bloedig drama afgespeeld. Een berucht sujet, zekere A. Lkreeg over eene kleinigheid twist met een Israëliet, zekere B. J. De laatste, verhit door den drank, greep ten slotte een groot glas, sloeg het stuk en bracht met cie scherven zijoen tegenstander herhaalde malen verwondingen toe in het aangezicht. Badende in zijn bloed werd L. opgenomen en naar het politie bureau vervoerd, alwaar hem heelkundige hulp werd verleend De dader werd nog dienzelfden nacht gearresteerd. geïllustreerd en er worden voordeelen aangeboden als gratis knippatronen zooveel men wil, die uit den aard der zaak beter door dames dan door ons op de rechte waarde kunnen worden geschat. De prijs is 1.90 per 3 maanden. De Hollandsche Lelie bevat deze week Hoofdartikel: Een scherp woord. Verlangen (versje), door Betsy Juta. Drie brieven uit Parijs, door Emilia. No. 3. Practische raadgevingen van tante Jeanne, door M. G. A. Xlb. Het was maar Papier, vrij naar het Duitsch van Marie Lanamann, door Lodewijk. Rosa Bonheur. I. Vragenbus. Correspondentie. Weekkalender. Inhoud van „Le Causeui" Revue Franchise. No. 12. Advertentiën. VISSCHSRIJ. Scheveningen, 15 Maart. Van IJmuiden kwamen 30 manden schol in verkoop, die ƒ3 50 tot 4.80 per mand bedongen. Voor den wal [ankerde de logger Verwisseling schipper F. Bruin, die f 230 van zijne vangst maakte. De prijzen der visch stonden gelijk als die van heden morgen. 9 garnalenbooten waren heden in zeezij brachten 1 iJ4 mand garnalen aan, die voor f 5 ƒ6 per mand werden verkocht. Nieuwediep, 15 Maart. Door 30 korders werden hier heden 3 tot 15 mandjes kl. schol en door trekkers I20tal haring aangevoerd; kl. schol gold f225 2 50 per mandje en haring 9 10.50 per tal. De Scheveninger bom Sch.9 21, sch. Roeleveld, besomde voor enkele tongen en een paitijtje tarbot, rog en scool f120. RECHTSZAKEN. Voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht stond Maandag in hoogei beroep terecht W. H. Vliegen, presi dent van den sociaal- democratischen Bond, afdeeling Maastrichtbeklaagd van in den avond van 1 Mei 1891. zonder vergunning, op het Vrijhof ai< daar eene redevoering, althans eene gedeeltelijke redevoering te hebben gehouden over de noodzakelijkheid en wenschelijkheid van eenen normalen werkdag van acht uren. Het openbaai- ministerie, waargenomen door mr. Ge rardts, trachtte in zijn requisitoir aan te toonen, dat de vergadering in strijd met de wet was gehouden. Zijn eischj Letteren en Kunst. Wij ontvingen een keurig geïllustreerd boekje van Elsevier's Gèïllustreerd Maandschriftten doel hebbende het pu bliek meer met bedoeld tijdschrift be kend te maken. Het tijdschrift verdient elks waardee ring ten volle. De eerste jaargang heeft het bewijs geleverd, dat het zoowel re dactie, als illustratoren en uitgever te doen is om iets schoons te leveren. Wie derhalve eene echt nationale on derneming steunen wil en tien gulden per jaar voor een tijdschrift te missen heeft, zal wèl doen met zich bij zijn boekhandelaar opElseviers „Geïllustreerd Maandschrift" te abonneeren. De uitgevers Van Holkema en Warendorf zonden ons heden de eerste aflevering van een nieuw tijdschrift voor Dames, waarvan de verschijning door den boekhandelaar D. J. van der Wilk alhier, per advertentie reeds in dit blad is aangekondigd. Het tijdschrift verschijnt om de 14 dagen, draagt den titel Voor onze Dames en wordt geredigeerd door Jo van Sloten, die voor velen geene onbekende meer is. Behalve modejournaal, is het ook tijdschrift voor belletrie, daar het een bijblad geeft In het Boudoirwaarin kleine novellen, gedichten enz. voor komen. Het gansche proefnummer is keurig strekte tot vernietiging van het Vonnis van den kantonrechter, waarbij be klaagde is vrijgesproken, en veroordee ling tot eene boete van f 50, subsidiair 10 dagen hechtenis. Beklaagde, die zelf zijne verdediging voordroeg, concludeerde tot vrijspraak, o. a. ook omdat van het houden eener vergadering geen sprake kon wezen, als zijnde dit door de politie verhinderd geworden. Uitspraak over 8 dagen. Voor de rechtbank te Rotterdam stond Dinsdag terecht J. G., 43 jaar, werkman bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Gouda, beklaagd van op 26 Januari le Gouda, terwijl hij als wisselwachter bij de aankomst van trein 640 in dienst en op zijn post was, nabij het station Gouda, verzuimd te hebben om den door hem bedienden wissel No. 34, overeenkomstig de hem gegeven in structie, om te leggen, dat wil zeggen uit den normalen stand naar rechts te verleggen, tengevolge van welk verzuim die trem, zijnde een goederentrein, is geloopen op het 5e spoor (in [plaats van op het 60 spoor) en in botsing is gekomen met 7 op dat spoor geplaatste wagens, eu deze weder met eene, een eind verder staande, locomotief, waar door gevaar is ontstaan voor het verkeer door stoomvermogen op den spoorweg, en herhaaldelijk voor den meergenoem den goederentrein. Bekl. bekende het hem ten laste ge legde, doch wilde het eenigszins doen voorkomen, alsof het verzuim te wijten zou zijn aan zijnen voorganger. Zeer gunstige getuigenis werd omtrent bekl. afgelegd, die gedurende 10 jaar zeer ten genoege der Maatschappij, in dienst was geweest en in al dien tijd geen noemenswaardige overtredingen had be gaan. Reeds door de Maatschappij voor zijn verzuim gestraft zijnde en op grond van zijne gunstige antecedenten, vor derde het O. M. veroordeeling tot 14 dagen hechtenis. De verdediger, rar. C. J. A. Bichon van IJsselmonde, voerde tal van ver zachtende omstandigheden aan en ver zocht de rechtbank met aandrang, dezen beklaagde, die vrouw en kinderen heeft, niet met hechtenis, maar met eene boete te stagen. In de fransche Kamer van afgevaar digden is door den minister Loubet ver klaard, dat de regeering naar aanleiding der laatste dynamiet-ontploffingen maat regelen heeft genomen, om de veiligheid te verzekeren. Waaruit dié maatregelen bestaan, kon de minister evenwel niet mededeelen, daar geheimhouding daarvan hem wen- schelijk toescheen. De afgevaardigde Ricard heeft eeu ontwerp van wet tegen dynamiet-aan slagen ingeleverd. Het is voörzeker te hopen, dat dé Berlijn is Dinsdag ingediend een wets ontwerp, waarin de opheffing der inbe slagneming van het vermogen van wijlen koning George van Hannover blijft voorbehouden aan een koninklijk besluit. In de memorie van toelichting wordt aangevoerd, dat de toestanden in Han nover zoodanig tot rust zijn gekomen, dat er geene bizondere middelen tot het tegengaan van agitatiën meer noo dig zijn. De keizer wenscht aan de bevolking der provincie Hannover een bewijs \an vertrouwen te geven en daar door t®t verdere ïust bij te dragen. Wanneer de Landdag het wetsontwerp zal hebben goedgekeurd, zal de regeering overgaan tot de noodige voorbereidende stappen tot opheffing der inbeslagne ming. Naar de Times uit Singapore verneemt zijn de muiters onder hun chef Orang- kavah weer te voorschijn gekomen, hebben de aanhangers van den Sultan op de vlucht gedreven en de beating aan de rivier hernomen. Zonderling genoeg waren al de engelsche hoofdambtenaren afwezig. Anders zou, meent men, de aanval niet zoo gemakkelijk gelukt zijn. maatregelen tegen deze gevaarlijke en lage aanslagen eene goede uitwerking kunnen heüben. Wie iemand naar het leven staat, is schuldig, maar nog schuldiger zijn zij, die zonder eenige reden tot wraakzucht of wrok, tal van medeburgers aan gevaar blootstellen. In Servië is men ook op dit oogen- blik bezig, met de rust van het land te verzekeren. liet wetsontwerp ingediend naar aanleiding van koning Milan's ver klaring, dat hij van zijne rechten op den troon en van zijn burgerrecht van Servië afziet, behelst dat de ex-koning alle 1 ech ten verliest, die de constitutie hem toeken de voorts, dat hij niets meer van Servië, het koninklijk Huis of den Koning zal kunnen eiscnen, en dat hij Servië niet zal betreden, tenzij koning Alexander ernstig ziek mocht zijn. Nu ook de woelige koningin Natalie de terugkeer naar het land is ontzegd, bestaat er kans dat Servië een rustiger toekomst zal tegengaan en zich kan ontwikkelen, vrij van alle politiek geharrewar. Wat nog niet recht in orde schijnt te wezen, is de positie van den nieuwen khedive van Egypte, Abbas. Nog altijd 9ËIENGD NIEUWS. Te Antwerpen ging eeu ge rucht, dat de voornaamste bankinstel ling te St. Petersburg, die van Gunz- buvg, op springen stond. Men noemde dezen bankier „de russische Rothschild". Door een telegram van Havas wordt het gerucht bevestigd. Het deficit van deze instelling, die öp dé geheelë êuropeeséhc geldmarkt een groot krediet genoot, zal zeer aanzienlijk wezen. De beurs te St. Petersburg is door het voorval zeer geschokt. Velen lijden groote verliezen. Maandag avond staken twee boeren den spoorweg tusschen Brussel en Termonde over, toen juist de sneltiein van 7 uur aankwam. Den een werd een been afgereden, terwijl de ander met het hoofd tegen een tele graafpaal werd geslingerd en hij boven, dien ernstige inwendige kneuzingen be kwam. Maandagavond isnogeen, en Dinsdag zijn twee slachtoffers van de vrecselijkc mijnramp te Anderlues, na een hevig lijden bezweken. De toe stand van vier gewonden is nog zeer zorgwekkend. Tot Dinsdagmiddag kon men nog slechts tot op een diepte van 160 meter afdalen, zoodat men neg geen slachtoffers meer heeft kunnen vinden. Het cijfer der ledigloopen- de mijn w erkers in Engeland wordt thans reeds op 600,000 tot 700,000 blijft de firman van den Sultan waarbijgeraamd. Ook de paarden, vele duizen- zijne benoeming officieel wordt gepro- i den in aantal, zijn uit de diepte naar clameerd, achterwege en dit wekt cenige; boven gehaald; doch voor dezen is verwondering. Weliswaar schijnt de Sultan aan den engelschen gezant te Konstantinopel verzekerd te hebben, dat de zaak spoedig in orde zal komen en dat een buitengewoon gezant den officieelen firman zeer spoedig naar Caïro zal overbrengen. Maar in de po litiek is„zal geschieden" niet veel waard en „is geschied" het eenige, waarover men zich verheugen mag. De vraag die in België zoo druk wordt besproken over het referendum, is een nieuwe phase ingetreden. De het „uit spelen gaan" der arbeiders alles behalve een spel. De arme die ren, aan de gelijkmatige warmte en de duisternis onder den grond gewoon, maken daar boren eene erbarmelijke vertooning. Zij bibberen van koude, en hel zonlicht hoe schraal daa ook ia de mistige, rookerige kolendistricten verbijstert hen. Van de werkstakers heet het, dat zij monter en vol vertrouwen den uitslag van hunne roekelooze handelwijze te- gemoetzien. Het ergst zijn de buiten teerd, wegens oplichterijen tot een be drag van millioenen, ten nadeele van den Staat. Dinsdagavond had er eene voorstelling plaats in een circus te Tonrs. Twee acrobaten hadden het on geluk met een met hagel geladen geweer dai zij onder hunne kunstverrichtingen afschoten, twee kleine kinderen te treffen, die in de zaal waren. Het pu bliek dat reeds gefloten had omdat de voorstelling zeer pover was, werd boos en wilde de twee onvoorzichtigen te lijf. In het tumult dat nu volgde, wisten twee toeschouwers die onbekend zijn, met de kas op den loop te gaan. De twee acrobaten zijn gear res Leerd, Te Le Mans (Frankrijk) is Zaterdagochtend Emonet, die zijne grootouders, de hoogbejaarde echte lingen Jauneau, vermoordde, met het in zulke gevallen gebruikelijke ceremonieel (wit hemd, lange zwarte sluier, bloote voeten) onthoofd. Hij legde een onge loofelij ke bedaardheid aan den dag, of schoon hij ruim drie maanden op de voltrekking van het doodvonnis had gewacht. Tot éen uur 's ochtends had hij kaart gespeeld, had daarop, ondanks het gejoel der menigte om de gevan genis, rustig geslapen, drie kop koffie gedronken en een sigaar gerookt; zelfs verwisselde hij deze voor eene andere, toen zij hem slecht voorkwam. Het schavot stond honderd meters van de gevaBgenis, waar Emone's tante en medeplichtige, de weduwe Chaillon, zich bevond, voor wie de doodstraf in levenslangen dwangarbeid veranderd was. In Par ij s verblijft sedert eenigen tijd eene dame, zich noemende hertogin d'Avalsa, weduwe van den goeverneur der Philippine eilanden. Door haren titel wist zij een groot krediet te verkrijgen, onder voorspiegelicg aan hare geldschieters, dat zij groote sommen gelds wachtende was. Onlangs kwam zij in het magazijn van den eersten meubelhandelaar te Parijs, Janiaud en deed daar eene groote bestelling, waarbij zij haren naam her togin d'Alvasa weer opgaf. Ongelukkig voor haar en tot geluk van Jauiaud, was er in diens magazijn eeu spaansche edelman, een echte, die haar in het gezicht zeide, dat er geen hertog van Avalsa bestaat, noch ooit bestaan heeft. De oplichtster viel door de mand, bekende dat zij eene gelukzoekster was en zit achter de tralies. De heer Purdri vaa Cam bridge en ziju 14 jarige broeder werden te Parijs als zakkenrollers gearresteerd. De politie stond hen niet to a naar het Grand-Hotel te gaau, om hua identiteit te bewijzen. Zij werden vier dagen en vier nachten als misdadigers gevangen gehouden en eerst door tusscaenkomst van den Britschen gezant in vrijheid hersteld. Weer isteParjjseenedy- aamietkom ontploft. Het was Zondag nacht 2l/s ure. De b >m was neergelegd op een der vensters van de kazerne Lobau, alzoo in de onmiideiiijke nabij heid van het Raadhuis. De ontploffing ging »et zulk een knal gepaard, dat personen op een afstand van 2V2 kilo meter dien gehoord hebben. De eetzaal in de kazerne is zoo goed als verwoest en alle vensterruiten in den voorgevel zijn ia stukken gevlogen. De schild- centrale sectie voor de herziening der hunne schuld schadelijdenden er aan toe. wacht voor de kaz .me heeft niemand grondwet, heeft met 5 tegen 2 stemmen Tienduizenden anderen, die gaarne wer-gezien die iets ne»rgelegd heeft besloten, het relerendum ter beslissing ken wilden, zijn nu door den,stilstand in j Als door. een wondei heelt niemand te verzenden naar de Constituante, even- de kolenmijaen mede tot leegioopen ge-eenig letsel bekomen, wel onder dit voorbehoud dat de directe doemd. Zoe dreigt binnea weinige Naar aanleiding van die herhaalde raadpleging van de kiezers geheel uit- dagen de geheele aardewerk- en porse-aanslagen, merkt de XIX Siècle op, dal gesloten zal zijn en dat de leden hunne lein-industrie van noordelijk Engeland,onlangs een elegant gekieede anarchist in vrijheid van opinie en de vrijheid om die aan een 50,000 menschen brood een toespraak tot zijne medestanders in verschaft, te zullen moeten gestaakt overweging gaf, om al de woningen worden. van rechters door dynamiet achtereen- Volgens de Petit Parisien volgens in de lucht te laten vliegen, zijn twee fransche officieren, bij het „Binnen zes maanden," zoo zeide dit Dep, van Oorlog werkzaam, gearres- heer, „zal dan geen mensch, dien zijo te stemmen ten volle behouden. Blijk- j baar .wordt dus aan het referendum alleen eene adviseerende kracht toege- kend. Bij het Huis van Afgevaardigden te was en zei na eenige oogenblikken „Deze steenen zijn valsch, maar zij zijn in zeer mooi goud gezet; ik wil u dus hiervan de waarde wel berekenen/' Toen de man dit hoorde, drukte zijn gelaat groote teleurstel ling uit. Eerst kon hij geen woord uitbrengen, maar later mom pelde hij „Zijt gij wel zeker, van wat gij daar zegt; de steenen schijnen mij toe van het zuiverste water te zijn." „Gij kunt het een ander deskundige vragen, als gij wilt," ant woordde ik koeltjes, „maar de armbanden worden door het werk zeker herkend als die van de barones von Klipspohr, en dat kon tot onaangename vermoedens aanleiding geven. besloot nu wijselijk mijn aanbod aan te nemen en vertrok met bizonder veel haast." „Nu," merkte Karl op, „ik vind, dat gij den bedieude niet veel te verwijten hadt. Ook van uw kant handelt gij allesbe halve eerlijk." „Oordeel niet te haastig, goede vriend," antwoordde van Grootz, „maar luister liever. Weinige dagen na dit bezoek waren mijne onderhandelingen in Weenen afgeloopen en ik vertrok naar Rome. Daar aangekomen deed ik onderzoek naar de barones von Klip spohr, die, zooals ik later vernam, een anderen naam had aan genomen uit vrees van ontdekking. Eerst waren mijne pogingen om haar te vinden vruchteloos. De oude Savelli was dood; het kasteel, dat hij bewoond had, was geheel vervallen en Paula zelf scheen ook van de aarde verdwenen te zijn. Eindelijk vernam ik door de welwillendheid van een kenni6, die dikwijls een glaasje wijn bij mij kwam drinken, dat zij b\j haar oom, een man van eenigen invloed, inwoonde." „Dit verhaal hadt gij mij wel kunnen sparen," barstte Karl plotse ling uit, „dat wist ik reeds lang." Van Grootz wierp Landsberg een verwijtenden blik toe. Deze bewaarde verder het stilzwijgen. „Ik bracht haar een bezoek," vervolgde Jozef, „en zij scheen verheugd mij te zien. Ik deelde haar den koop van haar arm banden mee, die ik onderweg van de hand had gedaan, en overhandigde haar het geld. Hiermee scheen zij zeer blij. Geen wonder, de kamers, die zij bewoonde, waren zeer armoedig ge meubileerd en zij vertelde mij, dat zij een toelage had, die de liefdadigheid geeft aan alle adellijke dames van deugdzaam ge drag, die door haar echtgenooi slecht behandeld worden. Dit is een prijzenswaardige liefdadigheid, vind ik." „Liefdadigheid? Wordt Paula door anderen onderhouden F" „Ja, het is een athankelijk bestaan, dat moet ik zeggen," ant woordde van Grootz, „maar misschien is dat wel het beste voor haar. Vóór ik Rome verliet, heb ik er mij van verzekerd, dat de oom het in zijne macht heeft om haar tegen haar echtge noot te beschermen, bijaldien deze haar schuilplaats eens te weten mocht komen, en nu is mijn verhaal uit, Karl." Het laatste gedeelte van de vertelling bad Landsberg klaar blijkelijk verbitterd en hij vroeg aan van Grootz, waarom deze hem niet eer had verteld, dat zij in zulke behoeftige omstandig heden was. „Wel," antwoordde van Grootz, „om de eenvoudige reden, dat ik nog niet in de gelegenheid geweest ben het te ver tellen." „En waarom hadt gij geene gelegenheid daarvoor?" „Omdat," antwoordde van Grootz, terwijl hij opstond en zich onledig hield met het snuffelen in de papieren, die hij hat medegebracht, „omdat men slapende honden niet wakker moe maken, en gij evenzeer aan allerlei zwakheden onderhevig zij als andere menschen." „Ik zal een jaargeld van 25.000 francs op de barones vastzet ten," riep Karl uit, „op voorwaarde, dat zij voor die liefdegil bedankt. Paula heeft dus aalmoezen ontvangen I" „Doe zooals u goeddunkt," antwoordde van Grootz, „maaril mag den minister van Marine niet laten wachten en moet du heengaan. Ik zal mijn stok met ijzeren knop hier laten; gij wil er zeker wel op passen, want hij is een mijner oudste vrienden.' Met deze woorden vertrok van Grootz, terwijl hij bij zichzel mompelde „Wij hebben toch allen onze kleine zwakheden. Van Lands berg zoowel als ik. Ik heb eene dochter, die ik zeer liefhéb waarom zou Karl vrij blijven van de verleiding waarvoor ooi andere mannen bezwijken." Wordt vervolgd,

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2