Ir. RUBY. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE MOORD 9e Jaargang. Maandag 21 Maart 1892. No. 2672 A BONNEMENTSPRIJS ADYERTENTIËN: Dit nummer Ibestaat uit drie bladen. op den Itaamslngel. STADSNIEUWS. BINNENLAND. F EUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 ineanden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers. 0,05, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. IBnreanKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TeiefoouaBBer 12S, van 1b regels 50 Cents; ieders regel meer] 10Cests. Grs.te letters naar plaatenimte. Bij Abonnement asnsiealijk rabatj Abonnementsa es AdverteatSSa wordes aangenomen door oase agenten en door alle boekhandelaren en oonrentiers Directeur-Uitgave? J. C. PS ER EB OOM. Hoofdagenten mor kei BuitenlandCompagnie Ginéralt ie PMioUi Blrau/irt ês L. DA VIM Cs., JOKM I. JOBM, Sum., Far#» 81H» ianhnrg MonimaUre, EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant werdt aan hen, die op het Geïl. Zondagsblad inteekenden, No. 12 van dat tijdschrift toegezonden. De Directeur -Uitgever, J. C. PEEREBOOM. De zes dagen, gedurende welke de heer rechter van instructie de gearres teerde vrouw Alida Seders, weduwe Hendrik Oxener, zonder nader bevel van de Rechtbank, in verzekerde be waring mocht houden, waren Vrijdag avond te 12 uur om. Zaterdagavond op datzelfde uur toch was hare gevangen zitting begonnen. Vrijdagavond vernamen wij, eerst in vertrouwen van een rechterlijk ambte naar, dat dienzelfden avond nog Alida Seders een verhoor zou ondergaan. La ter kregen wij diezelfde mededeeling (niet vertrouwelijk) van anderen, zoodat geheimhouding blijkbaar onnoodig en onnut is. Op dat oogenblik was nog Diet bekend, hoe de rechtbank beslist had op het requisitoir van den heer officier van justitie, strekkende tot gevangen- houding der bedoelde vrouw. Thans (Zaterdagmorgen) vernémen wij, dat de Rechtbank zich inderdaad met het gevoelen van den heer officier van justitie vereenigd en de gevangen houding, weder voor 6 dagen, van Alida Seders heeft gelast. Hieruit mag o. i. afgeleid worden, dat niet alleen de leider van het onder zoek (de rechtei van instructie) maar dat ook de rechtbank van oordeel is, dat er termen bestaan om nader te onderzoeken o! en zoo ja, in hoeverre de gearresteerde kennis draagt van het gepleegde misdrijf. Over het afvisschen van de gracht vernemen wij nog het oordeel van een Katwijker. Er hebben in deze zaak zoovele menschen hunne opinie gezegd, dat die van een Katwijker evengoed mag worden gepubliceerd. Deze (des kundige) dan zeide, dat men met een „zegen" onmogelijk succes behalen, kan maar dat een klein „schrobnet" veel betere resultaten zou opleveren. Daar in Zandvoort z*lk eenvischtuig licht te krijgen is, zou de proef te nemen zijn en allicht met minder kosten dan door een duiker, magneet, afdamming, electrische verlichting van den bodem en wat dies meer zij. Haarlem, 19 Maart 1892. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen aanstaande Zon dag tentoongesteld zijn eenigefragmenten, waaronder een rijk versierde zuil, van het Jubé de Linnoges, een der schoonste ornementale werken uit het tijdperk der fransche Renaissance. Tevens werd door den Heer Schotel Meesterknecht smid te Dordrecht, een in ijzer gedreven medaillon-portret van Wagner ter ex positie toegezonden. Hoezeer de techniek van den Heer Schotel in dit werk te waardeeren valt, meenen wij toch op andere tentoon stellingen een meer ernstig streven bij hen te hebben opgemerkt en wel door de vervaardiging van ornementaal werk dat uit den aard der zaak zich meer bjj zijn vak aansluit en meer ligt op het gebied der Kunstnijverheid, dat voor den kunstsmid zulk een ruim veld van bewerking oplevert. Om dergelijke portretten op ware grootte met succes te kunnen weergeven, moet men de noodige voorbereidende studiën hebben doorloopen. In aan merking nemende dat zeer veel talent en ingespannen arbeid vereischt wordt, om op het gebied der drijfkunst iets degelijks voort te brengen, vraagt men zich af, of het ijzer wel geschikt mate riaal is voor de vervaardiging van der gelijke kunstwerken. Zondags is de toegang vrij. De school voor Kunstnijverheid te Haarlem zal op de tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid, die in de maanden April en Mei door de vereeniging voor Vak en Kunst te Dor drecht gehouden wordt, door eene zeer belangrijke inzending vertegenwoordigd zijn. Deze inzending zal omvattenschil der- en aquarelstudiën, teekeningen naar pleister en teekeningen vankunst- industriëelen aard, verder werkstukken der decoratieve schilderkunst, van het decoratief en stempelgraveeren en der ornementale beeldhouwkunst, afgietsels van boetseerwerk, houtsnijwerken en proeven van kunstnaaldwerk. Genoemde school verheugt zich in steeds toenemenden bloei. Het aantal leerlingen bedraagt pl. m. 180, waarvan 28 dames en 24 mannelijke leerlingen, dagelijks werkzaam zijnde avond lessen worden bezocht door 82 leer lingen, terwijl de- overige leerlingen verschillende lessen aan de school volgen. Onder de mannelijke leerlingen zijn er vele wier familieleden niet in Haar lem wonen, doch die uit andere plaatsen komen om hier tot een bekwaam artist- werkman te worden opgeleid, de meeste leerlingen vinden dan ook bij het ver laten der school een goeden en lucra- tieven werkkring. De school wordt thans bezocht door leerlingen uit Utrecht, Leeuwarden, Harlingen en Purmerend. Het bestuur tracht steeds de meeste zorg aan het onderwijs te wijden en dit zo® praktisch mogelijk te houden; het hoopt dat zoodoende de toevloed van leerlingen uit andere steden steeds zal toenemen, waardoor de school een nationaal karakter verkrijgt en hare gunstige invloed op het gebied der kunstnijverheid door het geheele land zal worden verspreid. Door het bestuur der hier gevestigde vereeniging van r. k. bizondere onder wijzers in het bisdom van Haarlem, is aan 2. E. den minister van Binnen landsche Zaken een adres ingediend in zake het in art. 2 onder J. der tegen- 'oordige wet op .het lager onderwijs genoemde leervak, de vrije en orde oefeningen der gymnastiek, houdende verzoek om het daarheen te leiden, dat in dezen op den vóór de invoering der wet bestaanden toestand worde teruggekomen of ten minste aan die onderwijzers die vóór het einde van 59 aan het hoofd eener school ston den, vrijstelling van het examen in ge melde vakken worde verleend of dat voor hen gunstige bepalingen mogen worden in het leven geroepen. De heer en Mevrouw jMongodin is de titel van het stuk, dat het Rotter- damsche tooneelgezelschap uit „Tivoü" Vrijdagavond met Van Zuylen aan het hoofd, in onzen schouwburg gaf. Het is een blijspel, tamelijk fransch getint, en waarin Van Zuylen vooral het publiek hartelijk deed lachen. Hij had evenwel niet veel lachers aan zijn kant, want de schouwburg was niet al te best bezet. De afdeeling Haarlem van den „Volks bond" gat Vrijdag weder een feestavond, en had zich voor deze gelegenheid de medewerking verzekerd van Haarlemsch „Gemengd Koor", de operette vereeni ging „Con Amore", mej. E. O., de heer G. Ph. Z., beiden leden van „Haarlemsch Gemengd Koor" als solisten en het dubbele strijk-kwartet van het Stedelijk Muziekkorps. Niet in kritiek wenschende te treden voor het ten gehoore gebrachte, con- stateeren wijdat allen die zoo wel willend hunne medewerking verleenden, geloond hebben, dit met grooten lust te hebben gedaan. Van het Koor vielen bizonder in den smaak het„ Herderskoor", het „Lentelied" „Halleluja"welk laatste vooral adem loos werd aangehoord. Mej. E. O. had succes met „Een roosje uit de dalen." De heer G. Ph. Z. met het volkslied van R. Hol. beiden gaven een nom- mer buiten het programma toe. De Zang van „Haarlemsch Gemengd Koor" werd verdienstelijk begeleid door het dubbelstrijkkwartet, terwijl het orkest in zijn geheel, den avond door populaire muziek vervroolijkte. De ope rette-Vereeniging „Con Amore" viel met de Gerechtszitting, komische ope rette, zeer in den smaak van het over- groote publiek, de zang der handelende personen en van het koor was verdienste lijk, en heeft ons geleerd, dat ook op dit gebied flinke studie veel ver mag; Eere aan de directeurs van beide gezelschappen, die woekeren met de krachten waarover zij te beschikken hebben. Rest ons nog een woord van dank aan het publiek dat zoo voorbeeldig zelf de orde wist te bewaren, wat den HH. Commissarissen, daarvoor aan ge wezen, zeer zeker het werk aangenaam heeft gemaakt. De zaal was vol, wij hoorden dat ruim 1500 personen aanwezig waren. Het bestuur van den Volksbond dat met dezen feestavond, veel eer heeft in gelegd, had maatregelen genomen dat in de zaal niet gerookt werd, wat dan o©k vooral op een avond als deze, waar alles aan den zang was gewijd, bepaald hinderlijk zou geweest zijn; ook hierin vond het van de zijde van het publiek, met een enkele uitzondering, alle mede werking. Wij hopen dat de Volksbond nog veel zulke aangename avonden zal kun nen geven, daardoor gesteund door velen die zich als lid dezer zoo nuttige ver eeniging zullen aanmelden. Volgens achterstaande advertentie zal Zondag in de etalage van het Perry- magazijn in de Barteljoiisstraat 16, een zeer fraaie sportwagen worden geëx-' poseerd. Wij hebben dit wagentje gezien en het inderdaad een keurig stuk werk bevonden. De vorm is elegant, het karretje is zeer licht, met nikkel gemon teerd en voorzien van rood trijpen kus sens, die aan de achterzijde van leer zijn, voor slecht weer. Vele voorbij gangers zullen er een oogenblik naar gaan kijken. De heer A. M. Langeveld heeft zijn sigarenfabriek overgebracht naar de Lange Wijngaardstraat N°. 16 en het benedengedeelte van dat ruime perceel geheel daarvoor ingericht. De voor de fabrikatie benoodigde lokalen als siga- renmakerij, droogkamer, bergplaats van tabak, zijn van goede afmetingen en behoorlijk van licht en lucht voorzien, terwijl een lift de tabak naar den zolder voert. Het gebouw is nog niet langgeleden (ongeveer 3 jaar) daar gezet, maar doet niet mee aan de wat men noemt „papie ren bouwerij" van dezen tyd. Integen deel kan het de traditioneele benaming „hecht en wel doortimmerd" volkomen op zich toepassen en is het sedert de verbouwing door den heer Langeveld een sieraad van deze straat geworden, In de afgeloopen week werden onder scheidene personen ter instructie alhier gehoord aangaande de poging tot brand stichting te Houtrijk en Polanende landbouwer L. bevind zich nog steeds in arrest. Door de politie alhier is aangehouden de 23 jarige J. A. S-, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een wollen deken door middel van over- klimming in een tuin aan den Zijl weg. Hij had den deken in stukken gescheurd en bij een uitdrager verkccht. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 22 Maart a. s. niet plaats hebben. De Gooische stoomtram zal ter gelegenheid van de Comenius- feesten eenige extra treinen naar Naarden laten leopen. De commissie voor de in- zen dingen ter opluistering van de Sport- tentoonstelling, dezen zomer te Sche- veningen te houden, heeft hare uitnoo- digingen tot deelneming rondgezonden. De uitnoodiging heeft den vorm van eene kaart van groot formaat, versierd met eenê teekening, welke de verschil lende takken van sport te zien geeft. Ook in het diamantvak 16) HOOFDSTUK XI. „Dat is onmogelijk," merkte een der omstanders op. „Von Klipspohr heeft Parijs zeven maanden geleden verlaten en zal waarschijnlijk wel niet teruggekomen zijn." „En ik zeg u, dat hij terug is," riep van Grootz uit. „Dezen morgen heb ik hem bezocht en daarna mijn vriend medege deeld, dat hij waarschijnlijk een bezoek van dezen schelm z®u krijgen. O, waarom heeft hij geen betere voorzorgen genomen. Maar laat ons nu geen tijd vei spillen. Volg mij eerst naar het bureau van politie en vandaar naar het huis van den moorde naar, dat ik gelukkig ken." Van Grootz snelde de kamer uit, gevolgd door verscheidene van Landsberg's vrienden, terwijl mijnheer de Treuville, diens collega en een paar vertrouwde bedienden binnen bleven om alles wat in hun vermogen was te doen om den patient in 't leven te behouden. De nacht was reeds vergevorderd en de morgenstond brak aan. Geheel Parijs was in rust gedompeld, de straten waren door iedereen verlaten, behalve door een paar nachtbrakers, die opweg. naar huis waren. Arm en rijk, iedereen lag in Morpheus' armen, en alles was ia rust behalve in een oud gedeelte van de stad. In een kamer onder den grond, die men een kelder had kunnen noemen, zat een man op een ruwen, houten stoel, met de handen op de knieén en zijne oogen op het vuur gericht, dat in een klein fornuis brandde. Otto von Klipspohr, want het was de ons bekende baron, had al zijne aandacht op een kleine, metalen buis gevestigd, die hij met de documenten uit Karl's kamer genomen had: zij stond in het midden van een hoop houtskool en was bijna witgloeiend» Terwijl Otto het rechte oogenblik afwachtte, frommelde hij het document tusschen zijne vingers en uitte overluid zijne ge dachten. „Dwaas," mompelde hij, „om een geschrift van zooveel belang op de tafel te laten liggen en vooral binnen het bereik van zulke scherpe oogen als de mijneik zou zulk een geheim zelfs nooit aan het papier toevertrouwd hebben. Zelfs het slechtste geheugen kan deze eenvoudige formules onthouden. Ondanks zijne beweringen van het tegendeel geloof ik toch, dat Lands berg bezig was op groote schaal edelgesteenten te maken, anders had hij zoo'n groote voorraad cilinders niet noouig gehad. Hij schijnt zich een nieuwe soort smeltkroezen aangeschaft te heb bers, nu dat kan niet anders dan in mijn voordeel wezen. Het was toch een gelukkig oogenblik, toen ik die ingeving kreeg, om hem den slag toe te brengen. Als ik hem op die wijze het stilzwijgen niet had opgelegd, dan zou hij ten slotte zijn be dreiging om geen edelgesteenten meer te maken, ten uitvoer gebracht hebben. Ik heb dien man altijd gehaat, met zijn schijn van deugd en vroomheidmaar den hemel zij dank, dat een slag met van Grootz stok de rekening tusschen ons vereffend heeft. De toekomst lacht u nu vriendelijk tegen, Otto van Klipspohr, gij zult als een een phoenix uit de asch van uwe vroegere armoede verrijzen." Hij stond van zijn stoel op, liep naar het fornuis, maar bleef eensklaps met eene uitdrukking van schrik op het gelaat staan, want zelfs in dit onderaardsche verblijf kon hij het klappen aan de buitendeur, dat telkens herhaald werd, hooren. Een oogen blik hield het op en daarna hoorde bij de gevreesde woorden „doe open in naam der wet." „Wat," mompelde Otto, „is de politie mij reeds op de hielen. Och, waarom was ik zoo dwaas, om die zwarte kunst uit te oefenen, als ik gevat word, is alles verloreD, laat ik dus door de achterdeur ontsnappen." Hij sloop naar de deur van den kelder, terwijl hij een flesch en het papier, dat het geheim bevatte, in de hand hield en blééf toen weer staan om te luisteren. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1