NIEUWS- EN A J) V ERTENTIE BLAD. RUBY. 9e Jaargang. Dinsdag 22 Maart 1892. No. 2673 A BON N E M EN TSPRIJS ADVEBTEN TIJÊK: BERIOHT. STADSNIEUWS. Stukksn van ien Raad. BINNENLAND. FEUILLE T O N HAARLEM'S DAGBL/ Voor Haarlem per 3 Biaaoden1,20; Franco door het geheel Rijk, per 3 wetmdes 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad serschljst dageltjke, behalve op Zon- en Feestdagen, iKorean: Kleine Hontetraat No, 9, Haarlem. Telefooflsasaaer !Ï20 Direotear-Uitg»ver Ta» 15 regels 50 Ceate; iedere regel meer'; 10 Ceot Greets lettere naar plaeteralatei Bij Abennemeat aaasiealijic rabatj Abonnementen es Advertesitië» worden aangenomen door onae agenten ea door alle boekhsadelcrea en oonrantiera BOO He Boofdagentn voor het Buitenland: Compagnie Gfavirult de Puh lieilé Btrm/in Si L. DAW BB Ce,, J6MM B. JOifBS, Suee., ftrj/t 81S(s ïtuéourf Msutmnrtre, Ondergeteekende maakt diegenen der Geabonneerden, die zich tot heden nog niet op het Geïllustreerd Zondagsblad abonneerden, beleefd opmerkzaam, dat de in het eerste kwartaal verschenen nummers, voer zoover voorradig, ter completeering voor de nieuwe Inteeke- naren i 30 cents zullen worden ver krijgbaar gesteld. In het eerste kwartaal, waarvan reeds 11 nummers het licht hebben gezien, komen niet minder dan 212 gravures voor, terwijl ruim 300 verschillende onderwerpen daarin zijn behandeld. Het Geïllustreerd Zondagsblad van Haarlem's Dagblad verheugt zich in den bijval van tal onzer lezers, en door den gewaardeerden steun, is het den Uit gever mogelijk tegen den ongekend lagen prijs van 30 cent per kwartaal eene Illustratie te leveren, die aan het einde van den Jaargang een fraai boekdeel van blijvende waarde vormt. In de eerste nummers van het vol gend kwartaal, zullen worden opgeno men verschillende Novellen, fraai ge ïllustreerd, zoomede op veler verlan gen een met zorg gekozen Roman. Behalve tnededeelingen en illustration op het gebied van Kunst en Letteren WetenschapIndustrieLand- en Volkenkunde zal de aandacht blijven gevestigd op actueele onderwerpen en ook huishoudelijke receptenraadge vingen en practische wenken, die door elke huisvrouw met belangstelling wor den gelezen. Intusschen blijft de Inteekening voor de abonné's op Haarlem's Dagblad op het Geïllustreerd Zondagsblad open gesteld. De Directeur- Uitgever. Haarlem, 21 Maart 1892 VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag 23 Maart 1892, des namiddags te 1 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken Voorstel B. en t"W„W. sluis te Spaarndam 3. Idem idem schooi Park - laan4. Idem idem aankoop grond Bakkerstraat; 5. Idem idem bezwaar schrift kiezerslijsten 1892 6. Idem idem bevordering onderwijzer 2e klasse koste- looze school lett. B7. Idem idem aanleg trottoir Ruychaverstraat en uit- loopstraatjes vóór perceelen bezuiden den Zijlweg; 8. Idem idem gratificatie wed. Hubers, met advies comm. voor pensioenen 9. Idem speciale commissie op adressen exploitatie Staalwaterbron, met advies coaim. van fia.; 10. Idem B. en W.W. op adres „Volksbelang," aanwijzing omrasterd terrein voor twee den kinderspeeltuin en nader adres toe kenning subsidie11. Idem idem crediet Stads-arraen- en Ziekenhuis12. Idem idem verhuring grond aan de Leidsche vaart, met advies commissie van finan cien13. Idem idem idem gedeelte weiland aan de Oude Brouwerskolk en Machtiging verkoop grasgewas, met idem14. Idem idem idem „Koren beurs", met idem; 15. Idem idem idem grond in den Hout en aan het Heeren hek, met idem 16. Idem idem idem grond achter tolgaarderswoning aan de Leidsche vaart, met idem; 17. Idem idem retributie gasfabriek over 1891 18, Idem idem opheffing voetpad uit- loopende op de Kleverlaan 19. Verslag opzichter gasverlichting over Januari. Verzoek van den heer P. B. J. Ferf, om alsnog op de kiezerslijsten te worden geplaatst. Door B. en W. wordt hierop gunstig geadviseerd. Door J. J. van Tuyl en zijne echt- genoote wordt aan den Raad aangebo den te koopen hun huisje Bakkerstraat 2, omdat zij beide op zeer hoogen leefiijd zijn. Zij vragen er 2000. voor. Daar de gemeente bij doortrekking van de Esschilderstraat in de richting van de Kamperstraat, dit perceel noo- dig zal hebben, stellen B. en W. voor het aanbod aan te nemen. Bovendien zullen de verkoopers de voorkeur heb ben voor het bewonen van het huisje, totdat de gemeente tot amotie zal over gaan. De heer Habermehl en 44 anderen verzoeken om den Kinderhuissingel te doen bestraten. Voorgesteld wordt door B. en W., om den heer H. Kingma, onderwijzer 3e kl. aan school G. te bevorderen tot id. 20 kl. De teekening is aan den Raad in gezonden van de nieuwe school aan de Parklaan, met bewaarderswoning. De Commissie voor de pensioenen stelt voor, om aan de weduwe van den werkman Hubers (hij was ongeveer 13^ jaar in dienst der reiniging) toe te kennen eene gratificatie voor eens van 25.— Het Koloniaal Museum op het Pavil joen te Haarlem ontving dezer dagen van Z. E. den Goeverneur van Suriname een prachtige balk Surinaamsch Let- terhout (Piratinera guianensis) eene zware houtsoort, roodachtig bruin van kLur met over de geheele oppervlakte regelmatig verspreide fijne zwarte vlekjes die in hun vorm eenigszins aan letters deen denkenhier werd nog bijgevoegd een kistje fraai opgezette en goed ge conserveerde insecten, waarop wij, nadat zij gedetermineerd zijn, later terug zul len komen. Van den Heer C. Westenberg. Di recteur der Maatschappij „Overzeesche Houthandel" werden ontvangen planken van verschillende houtsoorten gezaagd uit de door deze Maatschappij aange voerde balken. Deze houtsoorten thans in het Museum tentoongesteld verdienen zeer zeker de aandacht en belangstelling van onze meubel- en wagenmakers, zoowel wegens de fraaie kleur, als de deugdelijkheid van het hout. Aan de ruwe planken zijn óe afmetingen waar op de houtsoorten worden iügevoerd na te gaan, terwijl men uit kleine ge politoerde stukjes die er bij gevoegd zijn, besluiten kan hoe de houtsoort zich na bewerking voordoetDe plan» ken thans in het Museum aanwezig, zijn van de volgende houtsoorten Söeren Arsem, Dlise, Sengon,Winoeng, Bendo, Randoe koening, Kanari, Djoe lang, Sogo, Weroe, Gentoeng, Djatie, Nangka en Laban. Voor opgaven be treffende prijs enz. wende men zich tot bovengenoemden Directeur der Maat schappij Overzeesche Houthandel, Mid denweg 40, Amsterdam. De Heer P. van Thiel, meubelfabri kant te Haarlem, heeft thans in aan sluiting met de bovengenoemi e verza meling een door hem gemaakt keurig afgewerkt boekenkastje van Nangka- en Laban-hout tijdelijk in het Museum tentoongesteld, waaruit genoegzaam blijkt hoe geschikt althans deze twee hout soorten voor de meubelmakerij zijn. De muziekvereenigiDg „Muzikale Vriendenkring" gaf Zondagavond onder leiding van haren directeur, den heer K. F. van Maas Jr., eene uitvoering in de bovenzaal van de sociëteit „Ver eeniging", voor een zeer talrijk gehoor. Wij mogen niet verzwijgen, dat wij aan de vereeniging gewonnen hebben, vooral het ensemble, die groote moeilijk heid voor dilettanten, is merkbaar voor uitgegaan. Zouden wij bepialde num mers van het programma moeten noe men, dan komt zeker het eerst in aan merking Mendelssohns „Hochzeits- marsch", die flink en met vuur gespeeld werd. Ook eene ouverture van Hause werd verdienstelijk uiigevoerd, alsmede een paar kleine nummers voor twee violen. Het gezelschap bezit thans ook een citherspeler, die zijn eigenaardig instru ment wel machtig is. De uitvoering van Zondagavond heeft opnieuw aangetoond, dat een gezel schap, hoofdzakelijk uit dilettanten be staande, niet uitsluitend voor eigen ge noegen musiceert, doch ook anderen eenige waarlijk aangename oogenblik- ken kan verschaffen. Hedenmiddag ongeveer ten 3 uur is in het perceel Gierstraat 42, bewoond door Verdel, door het springen van een stoom- toestelletje, hetwelk stond naast de wieg van een kroepachtig kind van 14 maan den, de wieg in brand geraakt, tijdens een kortstondige afwezigheid van de moeder. Toen men ontdekte aan welk gevaar het kind was blootgesteld, was het reeds te laat. Het arme wicht had reeds zulke ernstige brandwonden bekomen, dat het waarschijnlijk niet in het leven zal kunnen worden behouden. Als hoofdingeland van Amsterdam is gekozen de heer J. Eijkelhoff te Wilnis, tot voorzitter van het bestuur van den Inlaagpolder onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude is gekozen de heer Mr. H. S. van Lennep te Arasterdam, en als lid van het bestuur van den Waar derpolder de heer F. M. Baron van Lijnden te Haarlem. De nieuwe prachtig ingerichte be graafplaats bij het „Huis te Vraag" te Sloten is Zaterdag in gebruik gesteld. Tot directeur is benoemd de heer P. Oosterhuis. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Sloten is benoemd m?j. M. W. J. Milats te Kampen. Aan de onderofficieren van het leger hier te lande is een circulaire ver zonden onderteekend door L. Zeiler alge meen voorzitter der Vereeniging van Ge- pensionneerde Onderofficieren en Minde ren van het Nederlandsche Leger, inhou dende een opwekking om een gedeelte van hun soldij, 1 ct. in de 5 dagen, dus 72 ets. in het jaar, at te zonderen ten bate van onderofficieren en minderen en Dagelaten betrekkingen, die vóór de herziening van de pensioenwet in 1887, zijn gepensionneerd en nu in behoeftige omstandigheden verkeeren. Volgens loopende geruch ten zou er ernstig sprake zijn van ver plaatsing van den hoofdcursus te Kam pen naar elders, waar cavalerie in gar nizoen ligt. De hoogste klasse toch moet paardrijden leeren, waarvoor de manége te Zwolle is aangewezen. De reis- en rij kosten worden door het ministerie van Oorlog vergoed. Werd de gemeente Kampen bereid gevonden een manége met stallen enz. te bouwen, dan werd zij wellicht voor een kleine ramp gespaard. Want het vertrek van ongeveer 100 onderofficieren- eursianen, 20 militaire en 4 civiele leeraren zou stellig een slag voor die gemeente zijn. Vrij dagmiddag is op de séance in het „Casino" te 's Hage den heer Davenport namens eenige personen, bij monde van den heer A. J. Riko, een levensgroot crayonportret (bnste) van zijn echtgenoote aangeboden. De heer Riko hield bij deze gelegenheid eene toespraak, waarin de bestrijders van Sequah's geneeswijze werden aan gevallen, en den heer Davenport werd verzekerd, dat hij de sympathie van alle weidenkenden verdient en ook bezit. Spreker maakte zich ook bekend als de schrijver van een dezer dagen verschenen brochure: „Degeneeskunde en hare beoefenaars," door Vivat Veritas. Onder luid applaus van het talrijke publiek, aanvaardde Sequah, met eenige woorden van dank het geschenk, dat hij verklaarde op hoogen prijs te stellen, verder mededeelende, dat hij zijn verblijf in de Residentie met een week zal verlengen. Het portret, vervaardigd door mejuf frouw Looisen, ging vergezeld van de volgende „dichtregelen" van de hand des heeren Riko „Bij de beeltenis van mevrouw E. H. Davenport Gij lieve vrouw, die op het pad Uws echtvriends rozen strooit, Stond aan zijn zij, als de arme bad Die diadeem u tooit. Leef lang, gij steun van 't schamel kind, Uw eega's roem, zijn staf 1 Geloof vrijeen liefde, die zoo bindt Trotseert èn dood én graf Dienzelfden avond werd een portret den heer Davenport voorstellende, aan zijne echtgenoote aangeboden. Re c h i v 0 0 r A lien verscheen Vrijdag, wegens den verjaardag derpa- rijsche Commune, in „teestgewaad„, be staande in een bloedrooden figuurrand om de eerste bladzijde, die in proza en poëzie lofredenen op de Commune bevat. Te Vuren bij Gorinchem zijn twee personen (broeders), sinds 17) HOOFDSTUK XI. l-^Opnieuw werd het kloppen herhaald en nu scheen het alsof men de deur met bijlen en hamers wilde vernielen; dezelfde stem, die eerst gesproken had, riep uit„Geef u over in naam der wet. Gij kunt niet ontsnappen, want het huisje is aan alle zijden door politieagenten omriDgd. Sla de paneelen in, gij smeden, en gij anderen helpt mij een handje met de kolf van uw geweer. Bedenkt, dat er een moordenaar in deze woning huist." Bleek als een doode stond Otto bewegenloos in het midden van de kamer en haalde toen een pistool uit zijn zak. Of hij besloten had zichzelf aan de schande en den dood op het schavot te ontrukken door een zelfmoord of door de agen ten heen te breken §n in de duisternis van den nacht in de nauwe, kromme straten te ontsnappen, weten wij niet, want in zijne ontsteltenis liet hij de flesch vallen. Eene vreeselijke uitbarsting volgde, een blauwe vlam steeg van den grond op, de oude muren schudden, de zolder viel in en Otto werd begraven onder de neerstortende balken, waaruit een damp als van een vulkaan opsteeg. De baron had als zoovele anderen, die te veel op zichzelf vertrouwen, eene goede theorie op een onvoldoenden grondslag gebouwd; hij was volstrekt onkundig van de vernielende kracht van zilver fulminaat. Deze onwetendheid werd hem noodlottig, en de moordenaar, die zijne hand tegen zijn weldoener had op geheven, lag als eene vormlooze massa onder het oude huis, waar een paar weken vroeger de parijsche elite zich had ver- eeuigd om de vreemde voorspellingen van den duitschen toove- naar te hooren. HOOFDSTUK XII. Landsberg keert in het leven terug De buitengewone belangstelling, die de Parijzenaars voor elke onverwachte en buitengewone gebeurtenis hebben, wordt slechts geëvenaard door de snelheid, waarmee zij vergeten wordt. Groote menigten toeschouwers verdrongen zich in het Quartier latin om den bouwval te zien en hunne gedachten over de oorzaak van deze ontploffing te laten gaan. Ieder wist zeer goed, dat het huis bewoond was door den duitschen toovenaar, wiens voor spellingsvermogen zooveel bijgeloovigen met verwondering had vervuld, maar hoe de vernieling had plaatsgegrepen, bleef nog een raadsel. De politie weigerde eenige inlichtingen te geven, waarschijn lijk omdat het niet in hunne macht stond dat te doen. Zij schud den wel het hoofd en deden in 't kort alle vertooningen waar door een bekwaam detective zijne onwetendheid verbergt. De algemeene opinie was nu, dat Satan hem te hulp was gekomen om hem uit de armen der wet te verlossen en hem had mede gevoerd. Na weinig dagen echter was de belangstelling in deze zaak verdwenen en waren de zinnen der wufte Parijzenaars met nieuwe zaken vervuld. Een klein getal menschen, wier hoofdverblijf in het huis bij het „Bois de Vineennes" was, hadden de zaak niet vergeten; zij waren er te zeer door aangedaan om er zoo licht over heen te stappen. Na vele weken tusschen leven en dood gezweefd te hebben, herkreeg Karl Landsberg, dank zij de bekwaamheid en den on- vermoeiden ijver van mijnheer de Trouville en den anderen ge neesheer, zijn bewustzijn terug en had, hoewel hij zeer zwak ■was, veel kans om in 't leven te blijven. Zwak als een kind, maar oogenschijnlijk kalm en gelukkig lag hij den ganschen dag op zijne legerstede in eene gezellige kamer, die op den tuin uitzag, welke niettegenstaande den naderenden herfst vol veelkleurige bloemen was. Als de vensters openston den, hoorde hij het gesuis der boomén van het bosch en de heerlijke geur der bloemen oefenden een opwekkenden invloed op hem uit. Den geheelen dag lag hij dan te denken over verschillende zaken, over gebeurtenissen uit zijn verleden, vermengd met een onbestemd gevoel van wat in de toekomst zou kunnen gebeuren. Dikwijls zweefde er in zijne brein een herinnering aan een O

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1