ketterss en Eanst; POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. overgedraaid. De treinen van Delfzijlgen of aan de ambtenaren der justitie en Groningen, die om 8.20 te Bedumjot politie onttrekken. Het misdrijf van mosten wisselen, konden niet passeeren en zijn, nadat de passagiers waren over gestapt, teruggekeerd. Volgens bericht uit Koe wacht (Z.) heeft Zaterdagnacht een troep Zigeuners, bestaande uit ongeveer 20 man, in de naburige gemeente Stekene (België) een aantal baldadig heden en diefstallen gepleegd. Door het inslaan van een raam wisten zij zich toegang te verschaffen tot een kapelzij ledigden de offerbussen en sloegen eenige zich daarin bevindende beeideu stuk. Vele ingezetenen hadden bovendien dien nacht last van bezoeken der bende, die ten slotte een inbraak in de dorpskerk beproefde. Juist toen de rustverstoorders daarmee bezig waren, werden zij echter door de politie ver rast, die erin slaagde een der boos wichten in handen te krijgen. De an deren zochten hun heil in de vlucht. Men meldt ons uit Amsterdam 't Was gisteren (Dinsdag) avond een belangrijk avondje voor een der meest gevierde actrices van den schouwburg Frascati, wij bedoelen de ook te Haar lem zoo wèl bekende mevr. E, Poons van Biene. Zij trad op in de aardige operette „Miss Henyett" van Max. Boucheron, muziek van d'Audran en 't was ter harer benefice. Prot's vriendelijk schouwburgje was stampvol, wel een be - wijs hoe zij te Amsterdam is bemind. Met dezelfde irischheid en bevalligheid vervulde zij hare rol en mocht zich in een tiental corbeilles en kransen ver heugen, die haar van verschillende zijden ten deel vielen. Haar echtgenoot, de zoo gunstig bekende zanger Poons, was haar waardige evenknie, beiden waren uitstekend bij stem, herhaaldelijk werden zij teruggeroepen. De Bollandsche Lèlie bevat deze week: Hoofdartikel: Oordeel-wed strijd: Vrouwelijke sport. Bekroonde opstellen: Vrouwelijke sport, i door Mina. II door Vice-Presidente. In den hof der Vreugde, door Olive Schrei- ner. Handwerken. —Overgenomen, Rosa Bonheur, (Slot.) Memento Viveredoor Simplex. Louisa May Alcott. Naar het Engelsch, XV, Leestafel. Reglement. Vragenbus. Correspondentie. Week-kalender. Inhoud van „Le Causeur" Revue Francaise. N°. 12. Advertentiën. schaking als een misdrijf tegen de vrij heid beschouwende, meende hij, dat van het plegen van zoodanig misdrijf in dezen geen sprake kan zijn, omdat de minderjarige reeds een elftal dagen vrijwillig van onder het gezag harer ouders was toen zij met bekl. van Den Haag naar Rotterdam vertrok en zij dus niet aan bedoeld gezag door bekl. werd onttrokken. De meening van het Hof, dat de minderjarige vóór het ver trek weder onder bereik harer ouders was gebracht, bestreed Z. E. G. voorts, op grond, dat zij alleen in het huis van den „schaker" gezien is door haar moeder, dus alleen door haar ouders is ontdekt. Van wegvoeren kon ook de rede niet zijn, omdat bekl. eenvoudig (nog wel na aarzeling) de minderjarige heeft vergezeld toen zij na door haar moeder gezien te zijn, met hem wilde vertrekken. Hierbij beriep pleiter zich op een arrest van den Hoogen Raad, volgens hstwelk voor schuldigverkla ring aan schaking, een handeling, een actief optreden, van den man vereischt wordt. De conclusie van het Openb. Min. wordt later medegedeeld. VISSCHERIJ. Scheveningea, 22 Maart. De logger Bollandsch. H. Brobbel, alhier ten anker aangekomeD, markte zijne visch en maakte daarvan f 190 besom ming. De prijzen waren eer hoogerdan heden ochtend. Nog 2 schuiten mark ten hunne visch voor So. De garna- lenbcoten vingen van 4 tot 6 mand en maakten daarvan f 4 tot 5 de mand. Egmond aan Zee, 22 Maarl. De twaalf groote schuiten zijn thans allen in de vaart. In de vorige week werden 28 reizen gedaan en ƒ650 besemd. De prijzen liepen voor groote braad van 3.60 tot 2.90, kleine braad van f 2.60 tot 2 per mand. RECHTSZAKEN. De weduwe De Kraker is in hooger beroep gegaan tegen het vonnis van 20 jaar gevangenisstrat, wegens medeplich tigheid aan den moord op De Kraker, Louwerse berust in het vonnis. Maakt zich schuldig een schaking hij, die, op verzoek van een minderja rige, deze na eenige aarzeling op reis naar een andere gemeente vergezelt op het oogenblikjdat de minderjarige zich se dert eenige dagen van huis bevindt en door haar moeder gezien wordt op een plaats waarheen zij zich vrijwillig met onttrek king aan ouderlijk gezag heeft begeven, terwijl het vertrek der minderjarige en het bedoelde vergezellen geschiedt tegen den wil der ouders Deze vraag werd Dinsdag voor den Hoogen Raad te 's Hage behandeld door jhr. W. Th. C. van Doorn, in zijn toelichting van net cassatieberoep van een sSjarig gehuwd manspersoon, die. na door de rechtbank te zijn vrijge sproken, door het Hof te 's Hage werd Pleiter den jongen keizer, dat hij meent alleen te kunnen regeeren, denkende dat goede wil voldoende is en ervaring onnoodig. Intusschen is de keizer zelf nog op Hubertusstock gebleven. Hij is zeer heesch en gevoelt zich over 't algemeen niet wel. Gelukkig voor de duitsche pers, mis schien ook wel voor den Reichsbote, heeft de minister vaa justitie aan de officieren van justitie gelast, aanklachten tegen de pers wegens majesteitsbeleedi- ging niet in te stellen, voor hij die heeft goedgekeurd. Waarschijnlijk heeft de keizer ingezien, dat men in den laatsten tijd de waakzaamheid voor zijne majesteit aan de rechtbanken wel wat overdreef. De regeering in Rusland is van plan drie Bulgaren, die medeplichtig zijn aan den moord op Vulkovitsch en uit Kon stantinopel naar Odessa zijn gekomen, over de grenzen te laten zetten. Ze mogen nog dankbaar wezen, dat Rusland nen niet eenvoudig in Siberië weg bergt. In den Kaukasus is nog graan genoeg voor de behoeften, maar in het noorden van het land zal de oogst beneden het gemiddelde blijven, omdat er niet genoeg ossen en paarden zijn om den oogst binnen te halen. Die dieren zijn in den algeloopen winter opgegeten. Men be weert, dat de regeering van plan is om 40000 of 50000 paarden naar die streken te zenden. Nu Engeland den modus vivendi ten opzichte van den visc'nvangst in de Behringzee niet wil hernieuwen zal Amerika allen die in strijd met die regeling visschen, voor den strafrechter brengen. Zoolang de onderhandelingen nog voortduren, zullen er evenwel nog geen vonnissen worden geveld. Op een deel van den Canadian Pacific Spoorweg was eene werkstaking uitgebroken. In een ommezien was zij verspreid over de geheele lijn. Sedert Zondag is er te Montreal geen enkele trein uit het westen aangekomen en daar de werkstakers zeer oproerig zijn, wordt de ljjn op verschillende punten door 150 politieagenten bewaakt. veroordeeld wegens betoogde, dat hier niet was gepleegd het misdrijf van schaking (art. 279verstand hebben Strafwetboek), maar dat van opzettelijk Bladen van allerlei richting zijn het met elkaar eens, dat op den duur de afscheiding van het rijkskanselierschap van het pruisische minister-p. esident- schap, niet zal kunnen worden volge houden. Men meent te weten, dat ook Yon Caprivi zelt zijn aanblijven beschouwt als tijdelijk. Hij voelt zich bovendien gedrukt en mat, door de inspanning die zijn moeilijk ambt vooral in den laatsten tijd van hem gevorderd heeft. Naar een nieuwen president van den prui- sischen ministerraad wordt nog steeds te vergeefs gezocht. De toestand is zoo gespannen dat zelfs bladen die in alle omstandigheden een kalmen toon bewaren, thans hun pen in venijn hebben gedoopt. De con servatieve Reichsbote o. a. vaart heftig tegen den keizer uit en verwijt hem, dat hij zich door onverantwoordelijke raadgevers heeft laten leiden, die hem er toe brachten zijne ministers te be handelen als poppen, die te dansen hadden zooals de keizer verkoos. Over diezelfde fout struikelde de overgroot vader des keizers koning Friedrich Wil helm. Wilhelm I had door die ondervin ding geleerd. Nooit liet hij zich infla- enceeren achter den rug van Bis marck en von Moltke om. Zijn mi nisters waren zijne raadgevers. Laat de keizer flinke mannen tot ministers kiezen en zich dan door hun oordeel laten lei den. Ook een keizer kan niet van alles Aldus de Reichsbote. Wie gevoelt De engelsche cricketers in Australië hebben het Victorian-eleven verslagen. Van Hyères wordt het over lijden bericht van Louis Cartigny, den laatsten overgeblevene uit den slag van Trafalgar (1805). Hij werd 101 jaren oud, waarvan hij 14 jaren in Engeland gevangenschap doorbracht. Bij den slag van Trafalgar diende hij aan boord van de „Redoutable," van welk sffiip, naar men beweert, het schot kwam, dat Engelands grooten zeeheld Nelson doodelijk wondde. De d e z e r d a g e n o v e r 1 e d e n geschiedkundige prof. Freeman, was soms allesbehalve vriendelijk. Een predikant, die daarvan wel eens last had gehad, moest bij zekere feestelijke gelegenheid een toost op hern instellen. Hij zeideIk wensch te drinken op onzen geachten gast, prof. Freeman, die ons de wilde manieren van onze voor ouders zoo bizonder goed weet te iliustreeren 1 De par ij sc he correspondent van het Bandelsblad schrijft De académie van schoone kunsten heeft, na herhaalde stemmingen, met 22 der 42 uitgebrachte stemmen tot membre libre ter vervanging van den overleden graaf de Nieuwerkerke gekozen de heer Emile Michel. Emile Michel is lid der commissie van advies van het Louvre museum, en zeer bekend als schrijver over schilderkunst. Hij heeft zijne hoofd studie gemaakt van de oude holland örébant, de parijsche res taurateur, bij wien de letterkundigen en artisten bij voorkeur gingen smullen, is aan lager walde parijsche letterkun digen en artisten, o. a, Dumas, Sardou, Géróme, Bonnat, hebben zich zijn lot aangetrokken en zullen een soirée ten zijnen gunste organiseeren. De lessen aan de g a e e s kundige school te Lyon zijn wel her vat, maar een groot aantal der civiele studenten heeft zich niet in de college zaal laten vinden. De militaire studen ten zijn trouw opgekomen. De werk- stakende studenten hebben zich echter rustig gehouden. Waddington heeft aanSa lisbury het leedwezen van de fransche regeering betuigd over de arre.tatie van den heer Purdie te Parijs, aan wien verontschuldigingen zullen worden aangeboden. Het is te Par ij s b ij eenige aanzienlijke huwelijken (o. a. bij dat van den prins van Tarente met miss Pillet-Will) ingevoerd, dat het jonge paar aan al de vrienden, die cadeaux gegeven hebben, ook cadeaux terug geeft. Zoo iets kon wel leiden tot het afschaften van de cadeaux aan bruid en bruidegom althans tot het vermin deren ervan. Door hun toch kostbare geschenken te geven, dwingt men hen die toch hun huishouden nog beginnen moeten tot kostbare uitgavenuit bescheidenheid zal men zich gaan be perken. Zaterdag a. s. zal Frede rick Deeming, de moordenaar van Rainhill en Melbourne, opnieuw voor den rechter te Perth verschijnen. In middels komen voortdurend nieuwe bizonderheden over dezen grooten schelm aan 't licht. Deeming is de da der van een grooten diefstal, in 1888 gepleegd te Adelaide; eveneens is hij degene, die in 1884 te Johannesburg in Transvaal twee moorden heeft be gaan. In Afrika gaf hij zich uit vooi een ryken mijnbezitter en wist een aantal bankiers een som van 100.000 francs te onttroggelen, om die zooge naamde mijnen te exploiteeren. Dit verklaart, waarom hij altijd geld op zak had. In Antwerpen kocht hij indertijd veel schilderijen en betaalde met valsche cheques. Onder zijn bagage heeft men o. a. een adresboek gevonden, gevuld met namen van vrouwen in verschillende landen en werelddeelen. Naar men ver moedt, heeft hij ook deze bedrieglijk weten over te halen om met hem te trouwen. Zoo vindt men den naam van Mevrouw Gaitskell, Seaforth Mevrouw Canham, Cambridge; Mevrouw Yane Mc. Donald, BirkenheadMevrouw Marshall, New-York etc. Er zal onderzocht worden, of en in hoeverre al deze vrouwen zich over den schelm te beklagen hebben, Een veelbesproken onder., werp van den laatsten tijd is de financi- eele toestand van de Duitsche Kroon, wier inkomsten niet toereikend schijnen te zijn om hare uitgaven te dekken. De geruchten omtrent het cijfer van het tekort variëerden tusschen 100.000 mark en eenige millioenen. Tevens liepen er geruchten, dat er bij het Parlement een voorstel kon worden verwacht tot verhooging der koninklijke civiele lijst, die thans ongeveer 16 millioen mark 'sjaars bedraagt. Wat er van dat alles inderdaad waar is, weten zeker slechts enkele ingewijden, die juist er van zwij gen. Het groot publiek redeneert dus alleen naar vermoedens. Iutusschen kan het met de financiën der Kroon toch niet zoo heel erg gesteld zijn. De minis ter van het Huis des Konings, de heer von Wedell-Biesdorff, is een voorzichtig spaarzaam beheerder, en de tegen een minderjarige, die onttrokken is of j niet, dat hier de spijker, vooral in den j sche school, daarover vele belangrijke zich onttrokken heeft aan het wettig laatsten volzin, aardig op den kop is zaken geschréven en gaat door voor over hem (haar) gesteld gezag, verber-getikt Het is zonder twijfel de fout vaa den eersten Rembrandtkenner te Parijs. Daarentegen kan het waar zijn, dat zijn eigen familie-vermogen zich niet met dat van andere oude vorstenhuizen kan meten. Een gedeelte der gelden, door den ouden keizer Wilhelm nage laten, moet indertijd zijn gebruikt om de financiën van den zieken keizer Fre- derik te regelen, en toen die stierf, moet de tegenwoordige keizer, gelijk destijds allerwege werd verhaald, bij de verdeeling der erfenis zeer grootmoedig jegens zijne moeder, broeders en zusters zijn te werk gegaan, vooral jegens zijne zusiers met zulk eene vorstelijke vrij gevigheid, dat er voor hem zei ven slechts een zeer gering bedrag overbleef. Hij heeft ook geen rijke vrouw getrouwd. De oude Keizer nad zeer ingetogen geleefd, de jonge keizer maakt eene staatsie naar zijnen stand, gaat veel op reis en is genoodzaakt daarbij kostbare geschenken le gevenkortom, aan zijne kas worden vrij wat meer eisehen gesteld dan aan die van zijn grootvader. Te Quastenburg bij Lubeck brandde een seliapeastal af, waarbij 700 schapen in de vlammen omkwamen. Nadere bizonderheden wor den gemeld omtrent het vreesdijk ongeluk van de sleepstoomboot Hein- rich bij Duisburg. De stoker Bormann uit Rotterdam, die zwaar verwond werd, Vrijdag aan de brandwonden over leden. In 't geheel heeft het ongeluk zeven menschenlevens gekost, nam. de ingenieur, de kapitein ea machinisten uit Homberg, dei hofmeester uit Ruhrort en een matroos, wiens naam nog niet bekend is. Uit het onderzoek is geble ken dat de oorzaak van het onheil niet was het springen van den ketel, maar het Rit dat het deksei van de stooraschuif afsprongwaardoor de stoom in de scheepsruimte ontsnapte. Enkele slachtoffers lagen met het ge zicht op den grond; zij hebben waar schijnlijk getracht op die wijze aan de verschroeiende hitte te ontkomen. Overigens wisten de ooggetuigen weinig te vertellen. De stuurman en de scheeps jongen konden slechts mededeelen, dat zij plotseling een knal hadden gehoord. De stoker heeft nog de woorden gesprokenop eens niets dan stoom. Een duitsch blad meent de volgende verklaring te kunnen geven, De Rein- rich was in Rotterdam gebouwd, even als de machine. Het bleek dat de ma chine niet goed werkte en ter verbe tering ging de boot naar Homberg. De eigenlijke fout scheen echter niet her steld te kunnen worden; bij de proef vaart bleek ze althans nog te bestaan. De stoom werkte niet met regelmatigen. druk, maar kwam vaak met een stoot in de stoomschuif en de kracht van zulk een stoot heeft waarschijnlijk het deksel er afgedreven. Vrijdagavond werd de boot met de slachtoffers naar Homberg gesleept ora de daar thuis behoorende dooden over te brengen. Van daar ging de treurige yaart naar Ruhrort. Vier van de over ledenen waren vaders. Vele schepen in de haven van Ruhrort en op den Rijn hadden de vlag halfstok gehesch?n. Aan de Amerikanen, die het graan, 't geschenk uit Philadelphia voor de noodlijdenden in Rusland over brachten, werd te Libau een feestmaal aangeboden. De vriendschap tusschen Amerika en Rusland werd druk betoost de amerikaansche consul-gene.'aal ge tuigde o. a. dat wat Amerika thans voor Rusland deed verre werd over troffen door hetgeeu Rusland voor Amerika had gedaan 30 jaren geleden, toen de russische vloot opkwam, om te beletten dat de amerikaansche vlag van eenige harer schoonste sterren werd beroofd. Te Koblenz kregen Maan dagnacht een officier en een burger op woordige keizer leeft wel op ruimer voet straat twist, waarbij de officier den dan de oude keizer Wilhelm, maar toch1 man met zijn sabel dood stak. volstrekt niet weelderig of de maat van j vorsteljjken glans te buiten gaande. I den met het arme kind en verzocht het als mijn eigen kind te mogen aannemen. Daar ik zeer gunstig bij de Conventie stond aangeschreven, werd mijn verzoek mij dadelijk toegestaan. Het onderzoek, dat de politie naar de bloedverwanten van het arme meisje instelde, bleef zonder gevolg; men vernam alleen, dat mijnheer Olifant geheel geruïneerd was en dat de moordenaar, die natuurlijk de bediende was, uit Frankrijk had weten te ont snappen. Nadat ik de weken, gedurende welke het onderzoekin vollen gang was, in Parijs had moeten blijven, kreeg ik verlof om te vertrekken en nam mijn pleegdochtertje mee naar mijn huis in Antwerpen. Mijne ongetrouwde zuster wilde gaarne de zorg voor het lieve kind op zich némen, aan wie wij ons hoe langer hoe meer begonnen te hechten. Wij spaarden geen kosten of moeite om haar eene goede opvoeding te geven, en toen mijne zuster stierf nam Ruby Olifant de zorg der huishouding op zich en bekleedt sedert dien tijd de plaats van eene teerbeminde dochter." Karl had met groote belangstelling naar het verhaal van van Grootz geluisterd en toen het geëindigd was zeide hij „Jozef, ik acht u hoog om uw gedrag, waarvoor de belooning stellig niet zal uitblijven. Wanneer mag ik uw pleegkind nu eens zien?" „Dadelijk, als gij wilt," was het antwoord. „Wat, is zij zoo dichtbij vroeg Karl, terwijl zijne oogen van blijde verwachting straalden. „Zij woont met ons onder hetzelfde dak." „Ruby, wat een lieve naam," mompelde Karl, „en een, die altijd een goed voorteeken voor mij was." Hij keek de kamer rond, maar van Grootz was verdwenen. Na een korten tijd, die Landsberg echter zeer lang toescheen, kwam hij terug, vergezeld van een jong meisje van buitengewone schoonheid. Hare trekken waren zuiver klassiek en haar weelderige, donkerbruine haardos werd bij elkaar gehouden door een gouden band van fijn maaksel. Haar fluweelachtige, donkere oogen hadden eene zachte uitdruk king en de fijne huid was als doorschijnend. Zij had een slank figuur, dat in haar smaakvolle kleeding nog beter uitkwam. Met kalme waardigheid naderde zij de legerstede en reikte Karl haar kleine, blanke hand, die hij eerst niet greep, zoozeer was hij in de beschouwing van het lieftallige meisje verdiept. Eindelijk vatte hij moed en bracht de slanke vingers aan zijne lippen. Met een lichten blos trok zij de hand terug en bleef met nedergeslagen oogen naast haar pleegvader staan. Gedurende het stilzwijgen, dat nu voegde, was Jozef van Grootz in hevige spanning en deed zichzelf de vraag„heb ik wel ge daan door hen bij elkander te brengen Het was eene vraag, waarop hij zich geen antwoord kon geven en hij kon het slechts aan den tijd, den oplosser der moeilijkste vraagstukken, overlaten dit te doen. Karl herstelde echter tamelijk gauw van zijne ontroering en dankte in de hartelijkste bewoordingen zijn beschermengel, zoo als hij haar noemde, voor de voortdurende zorg en oplettend heden, waardoor hij uit de klauwen des doods was ontrukt, wat hem nu in staat stelde opnieuw het zoete des levens te genieten. Hij bemerkte, dat Ruby innerlijk evengoed ontwikkeld was als uiterlijk en het gesprek tusschen de beide jongelieden werd zoo levendig, dat Jozef van Grootz hun het zwijgen moest opleggen, daar hij vreesde, dat het Karl te veel zou vermoeien. Hij ging nu mijnheer de Trouville roepen en bracht daarna zijne pleeg dochter weg. Dit was volstrekt niet het laatste onderhoud tusschen Karl Landsberg en Ruby en het gevoel van sympathie, dat hen be zielde, veranderde weldra in innige liefde. Karl's gezondheid vereischte verandering van lucht en zes weken na het eerste gesprek met zijn beschermengel, bevond de jonge man zich aan boord van een boot, die naar Amerika be stemd was. HOOFDSTUK &IV. Twee jaren waren verloopen na den dag, dat Karl op reis ging. Het was op een helderen zomermorgen, dat onze vriend, ge bruind en flink van uiterlijk, maar met eene uitdrukking van angst op het gelaat op de landingsplaats te Antwerpen stond en juist de amerikaansche boot had verlaten, die nog aan wal lag. De golfjes van den Schelde flikkerden en glinsterden in het zonlicht en een licht zomerkoeltje deed de bladeren der boomen. die langs de kaai stonden, ritselen. De torens waren alle door de zon verguld en ook het koper werk aan boord blonk als goud. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2