NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD RUBY. 9e Jaargang:. Vrijdag 25 Maart 1892, No. 2676. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTEETIÊN: „Het Blaadje" STADSNIEUWS. PALEIS VAN JUSTITIE. BINNENLAND. FEUILLETON- HAARLEM DAGBLA Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers,0,05, Oit blad serscfctJnt dagelijks, behalve op Zon- aa Feestdagen. J Korean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. felefoanBUUUer 131. ras I5 regels 50 Ceals; ieders regel meer| 10 Cenll, Groats letters naar plaatsrmimtej Rij Ahennentent aankieslijls rabat| AboRsnmontos m Adwrtmstïte word.' aaageaomaa door omk agenten en door alle bcekhandelaroa ooarantiarri Direotem>Uitg«v®r J. C. FISBEBOOK. Hoofdagentn voor iet BuitenlandCompagnie OénJrale dt 1MUeM Streefiri l. HdtSSS C», JOBS I JOVX* Snee. ferfi Slüt leeieurg Mntmedrfi Bij dit Nummer is gevoegd het Gemeenteraadsverslag van 23 Maart. Ondergeteekende brengt beleefdelijk in kerinDering, dat kleine Advertentiën' bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater dagavondnummer van HAARLEM's DAGBLAD, a 5 Cts per regel te zamen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 24 Maart 1892 Op de Woensdagavond gehouden Ver gadering van de Openbare Leeszaal werd besloten deze instelling te ver plaatsen naar het lokaal Nobelstraat 19. De zaal zal voor iedereen vanaf 1 April eiken avond geopend zijn (ook des Zondags) van 7—10 uur, terwijl overdag uitsluitend de leden d i. zij die eene contributie van minstens 2 5 cent betalen zullen toegang hebben. De toetreding van een aantal leden en begunstigers kon gemeld worden evenals de schenking van een aotal populair wetenschappelijke werken. De officieele opening werd bepaald op Vrijdag 1 April des avonds ten 8 uur. Het programma van het concert, den ie* April in den schouwburg alhier te geven door den bekenden violist Aug. Wilhelraj en Rudolph Niemann, pianist, luidt als volgt 1. Etudes symphoniques ltlr piano, Schumann2. Concert für die Violine in G moll, Max Bruch3. 0. Concert Etude Liszt, b. Polnischer Nationaltanz Scharwenska-y 4. a. Romanze für Vio line, Aug. Wilhelmjb. Nocturne in Des op 27 Violine, Chopin5. a. Gavotte, für piano, b. Concert-Polonaise, für piano, Rud. Niemann6. Airs hongrois jlür Violine, Er?isi Wilhemj. Een onzer lezers vraagt, of het niet onjuist is, dat de violist Wilhelmj op Vrijdag 1 April in onzen schouwburg een concert geeft, en meent dat de vereeniging „Cremer" op dien dag in den schouwburg optreedt. Daar misschien ook anderen deze tegenstrijdigheid opgevallen is, melden wij .dat Cremer niet op Vrijdag den isten, maar op Dinsdag den 5<len April hare voorstelling geeft, omdat zij Dinsdag een geschikter dag achtte. Door de politie alhier is aangehouden W. de R., oud 43 jaren, geboren te Bloemendaal, die zich had schuldig ge maakt aan diefstal van een mestvork uit een wagen staande aan de Ged. Oude Gracht. Toen hij aangehouden werd had hij het gestolen voorwerp nog in zijn bezit. VIVISECTIE. Het bestuur van de „Vereeniging tegen het mishandelen van dieren" al hier ontving dezer dagen een schrijven van den heer Hugenholtz, predikant te Axel, waarin het werd uitgenoodigd zich aan te sluiten bij de anti-vivisectie vereeniging. Genoemd bestuur nu vergaderde Woensdagavond in een lokaal van den Lion d'Or", om daarover te beraad slagen. Als gasten waren 0. a. uitgenoo digd de heeren Dr. Buekers en Dr. Calkoen, beide leeraren van het gym nasium alhier. Voornamelijk door hunne voorlichting en opmerkingen was het, dat het be stuur ten laatste het besluit nam, aan het verzoek van den heer Hugenholtz niet te voldoen, op grond dat de vivi sectie door en Yoor de wetenschap niet kan worden gemist. In het kort gezegd kwamen de be sprekingen hierop neer. Het natuurlijk gevoel van een mensch verzet zich tegen het denkbeeld, dat men aan een levend wezen eenige marteling zou aandoen en dat de dieren, die aan vivisectie worden onderworpen, vaak schrikkelijk gemarteld worden, is zeker. De professoren, die bij hun onderwijs van de vivisectie gebruik maken, zijn evenwel geen beulenzij verrichten de vivisectie A contre-coeur en alleen omdat dit het beste, dikwijls het eenige middel, is om den leerlingen bijvoorbeeld den bloedsomloop bij de gewervelde dieren goed duidelijk te maken. Bovendien doen zij alles wat mogelijk is, om het lijden der dieren te verzachten als men experimenteert op een kikvorsch, wordt bijvoorbeeld altijd het ruggemerg door gestoken, en elke professor wijst er bij vivisectie nadrukkelijk op, dat zoo zeldzaam mogelijk van het hulpmiddel gebruik mag worden gemaakt en in geen geval door onbevoegde handen. Dit alles belet niet dat de tegenstan - ders der vivisectie met groote woorden de voorstanders bestrijden, in een boekje van Ds. Hugenholtz, pas door den Ne- derl. Bond tot bestrijding van vivisectie uitgegeven. Voor medische studenten is de vivi sectie weinig noodig, maar wel voor den physioloog. Deze kan er feitelijk niet buiten. Ed wat de resultaten der vivisectie betreft, nooit zou Pasteur er in geslaagd zijn, zoovele menschen voor den dood door hondsdolheid te behoe den, wanneer hij geene proeven op levende konijnen had kunnen nemen. Door het lijden van die dieren worden derhalve menschen gered van een ver- schrikkelijken dood. Het grootste gedeelte van de tegen standers der vivisectie bestaat uit on bevoegden, die zonder de zaak goed te kennen en meenende dat de viviseetor notabene voor zijn genoegen de vivisec tie toepast, alleen hun gevoel aan het woord laten en van den anderen kant voor het nut dat de vivisectie teweeg brengt, de oogen sluiten. Overdrijving wordt in de bestrijding der vivisectie maar al te vaak aangetroffen. In het boekje van den heer Hugenholtz wordt beschreven hoe een hond dien o. a. de schedel doorgezaagd en de ruggegraat doorgesneden was, na de proefnemin gen werd opgesloten, om het voor de proeven van den volgenden dag te gebruiken, ledereen die dit onbevangen leest, zal toch inzien dat dit dier niet meer levend heeft kunnen wezen. Dit was oogeveer de korte inhoud der bespreking, die zooals wij hierboven zeiden, eindigde met het besluit om zich bij den Bond ter bestrijding der vivi sectie niet aan te sluiten. Heden stonden voor de Arrondisse- ments-Rechtbank alhier terecht drie opgeschoten jongens, C. Eijdenberg, 18 jaar, G. Brouwer, 16 jaar en Jacob Dik, 16 jaar, alle drie werklieden te Zaandam, wegens diefstal op 27 December j.l. ge pleegd in de woning van de dames E. J. en C. Abercrombie op de Spoorstraat te Zaandam. Den 243ten December waren de be woonsters naar Zaandijk uit logeeren gegaan. Het huis was derhalve onbe woond. De drie jongens gingen tegen schemerdonker een straatje in naast het huis gelegen, schoven met behulp van een stuk hout, het zijraam open van de huiskamer en klauterden zoo naar binnen. Daarop gingen zij snuffelen naar geld en kostbaarheden, maar kon den denkelijk naar hun zin niet genoeg van hunne gading vinden en schopten en sloegen daarop den boel kort en klein. Kasten, stoelen, tafels, alles was beschadigd en door elkaar geworpen. Zij namen mee vier gouden ringen en twee kettingen en verder eenige waardelooze artikelen, een sleuteltje, een portemonnaie en haaknaald Bo vendien hadden zij een fleschje met eau de cologne gevuld, dat in een hoek kast stond, geheel leeggegoten. Behalve de kostbaarheden zijn de ontvreemde voorwerpen op de dieven teruggevonden. Zij bekennen alle drie. Vooral Eydenberg is een bekend mau- vais sujet, die al heel wat kwaad heeft uitgericht en die brutaal genoeg was, om uit te roepen toen hij in voorloopige hechtenis wer.i gebracht: „Nu kunnen de Zaandammers eens rustig slapen Brouwer was tot nu toe gunstig bekend, terwijl ook Dik niet vlekkeloos meer te noemen is. Hardnekkig weigeren de beklaagden om te zeggen waar de gestolen ringen en kettingen verborgen zijnmisschien zijn ze al wel in den smeltkroes onher kenbaar gemaakt. Dit is zeker, dat de diefstal met zeldzame brutaliteit is gepleegd, terwijl ook nu ter terechtzit ting geen van de drie eenig bewijs van berouw geeft. De substituut-officier van justitie mr. Joh. P. van Outeren, requireert de ver oordeeling van de drie beklaagden tot een gevangenisstraf van twee jaar elk, met aftrek evenwel van den tijd dien zij in voorarrest hebben doorgebracht. De ambtshalve toegevoegde verdedi ger mr. W. Cnoop Koopmans, roept de clementie der rechtbank in voor namelijk voor Brouwer. Uitspraak heden over 8 dagen. De heer P. H. Zieren nieuw gekozen lid van den raad der gemeente Benne- broek heeft voor die benoeming bedankt. De thans gesloten kiezerslijsten be dragen te Haarlemmerliede en Spaarn- woude voor leden van den gemeente raad, Provinciale Staten en Tweede Kamer 246 namente Bennebroek 77 en te Spaarndam 64; te Hillegom zijn die cijfers respectievelijk 344, 345 en 346' Naar men meldt, zal door de justitie een onderzoek worden inge steld naar eenige gevallen van stem- omkooping, gepleegd bij de jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten van Gelderland in het kiesdistrict Eist (Betuwe). De majoor L. de Vlaming, directeur der op te richten cadettenschool te Alkmaar, is aangewezen als voorzit ter van de toelatingsexamens voor de militaire school te Haarlem en den artilleriecursus te Delft, welke in Augus tus in laatstgenoemde plaats zullen aan vangen. Donderdag den 3 isten Maart des namiddags te 3 uren, zal dr. J. te Winkel, benoemd tot gewoon hooglee raar in het Middelnederlandsch, de nieuwe Nederlandsche taal en letter kunde, het Gotisch, het Angel-Saksisch en het Middelhoogduitsch, tot aanvaar ding van dit zijn hoogleeraarsambt eene rede uitspreken in de aula der univer siteit te Amsterdam. De uitslag der herstemming voor de Prov. Staten in het district Amersfoort is, dat de hëer A. J, de Beaufort (lib.) gekozen is met 724 st., tegen 721 op den heer C. T. van der Beek. Het doel der commissie tot ondersteuning der ongelukkigen te Beets is van den aanvang af drieledig ge weest 10. in den bestaanden nood te voor zien door ondersteuning in geld, eet waren enz. vooral ook door het aan schaffen van geschikte onder- en boven- kleeding, het aanschaften van dekens en beddegoed 20. het opruimen der onbewoonbare huizen en het vervangen van deze door eenvoudige woningen 30. het inrichten ven eene doelmatige werkverschaffing gedurende den winter tijd, in overleg met het burgerlijk arm bestuur. Voor dat doel zijn de gelden bijeen gebracht en voor dat doel zullen zij worden aangewend. Nog 2 A 3 weken moeten voorbij gaan, en de verschillende huisgezinnen zullen van kleeding en dekking over eenkomstig hunne opgaven voorzien zijn. Nu reeds is daarvoor, hoeveel kleederen, enz. ook zijn ingekomen en ten deels reeds zijn uitgedeeld, een aanzienlijk bedrag uitgegeven. Bij de armvoogden van Beets, die sinds jaren met de bevolking aldaar goed bekend zijn, vindt de commissie hoog te waardeeren steun en mede werking. cpLater hoopt de commissie aan de gevers verantwoording te doen van het gebruik der haar toevertrouwde gelden. De geldelijke ondersteuning wordt einde dezer week gestaakt, daar het werk volop aan den gang is. Omtrent de ramp in de Huidenstraat te Amsterdam kan no het volgende vermeld worden De heer Van Eupen, de drogist^ 20) HOOFDSTUK XIV. Weinig reizigers hadden de warmte durven trotseeren en Karl liep bijna alleen op de kade. Waarheen zal ik eerst gaan mompelde hij bij zichzelven, alsof hij zich voor den laatsten keer eene vraag stelde, waaraan hij reeds lang had gedacht; toen ging hij op weg alsof hij besloten had, dat langer aarzelen nutteloos was. De hitte scheen hem niet te hinderen op de wan deling naar het huis van Jozef van Grootz. Toen hij de straat, waarin deze woning stond, in kwam, werd hij treurig te moede, want hij zag wel het oude huis, zooals het er vroeger had uitgezien, maar iedere deur en elk venster was gesloten. Een oogenblik hield hij stil, doch daarna trad hij vooruit om aan de bel te trekken. Nadat hij ongeveer vijf minuten ge wacht had, werd een luikje in de deur geopend en het gerim pelde gelaat van een ouden man werd zichtbaar. Op barschen toon vroeg deze wat de bezoeker moest en waarom hij vreed zame lieden door zulk een luid bellen deed opschrikken. KarJ deelde zijn boodschap mee en nadat de oude man hem had verteld, dat Jozef van Grootz des zomers altijd op een buitentje bij de stad woonde, dat iedereen hem kon aanwijzen, sloot hij het luikje als om verdere vragen af te snijden. Karl zou gaarne meer inlichtingen van den Cerberus ingewon nen hebben, maar de gelegenheid ontbrak hem daartoe. Hij was niet erg vertoornd over de weinig beleefde wijze, waarop men hem behandeld had, want op zijne reizen was hij gewend geraakt aan de afwezigheid van die beleefdheid, waar achter beschaafde lieden hunne gedachten verbergen. Ondanks de stof en hitte ging hij nu vroolijk voort in de aangeduide richting. In de kleine herberg buiten de poorten der stad won hij de noodige inlichtingen in en bevond zich nu in betrekkelijk korten tijd voor eene nette villain het midden van een tuinwaarin prachtige bloemperken met inheemsche gewas sen prijkten. Karl gunde zich geen tijd om deze te bewon deren, maar duwde de poort open en stond toen in eene laan van lindeboomen, aan welks einde zich een priëel bevond, dat met kampei foelie begroeid was. Een gevoel, waarvan hij zich geen rekenschap kon geven, noopte hem zijne schreden daarheen te richten. Een jong meisje stond in het priëel en schikte eenige verscbgeplukte bloemen in een kristallen vaas. Zij was zoo in haar werk verdiept, dat zij Karl's voetstappen niet hoorde, totdat zij aan de schaduw, die op de tafel viel, bemerkte, dat iemand haar genaderd was. Vlug keerde zij zich om, deed een schrede naar de opening, en toen zij het gezicht van den jongen maü herkende, riep zij vroolijk uit„Karl, zijt gij daar De andere woorden, die zij scheen te willen uiten, bestierven op haar lippen, een diepe blos over- toog haar gelaat en zij greep de tafel als tot steun. De blos en de daaropgevolgde bleekheid van haar gelaat zei den Karl reeds voldoende, dat de liefde, die tusschen hem en het jonge meisje ontstaan was, niet door zijn langdurige afwezigheid verminderd was. Het doel van zijn bezoek was dus niet tever geefs. Hij nam Ruby's hand en bracht ze eerbiedig aan zijne lippen. „Mijne lieveling,'u fluisterde hij, terwijl hij haar met innige liefde aankeek. En het scheen het jonge meisje toe, alsof zij nooit zulke lieflijke muziek had gehoord als in deze woorden was uitgedrukt. „Sinds ik u verliet, heelt éene gedachte mij beziggehouden en dat was het geluk van u weder te zien, want ik gevoelde, dat ik dat vroeger of later zou doeD. Op mijne zwerftochten door bijna ongerepte wouden, door verlaten woes tijnen, over bergen en in dalen, langs rivieren en op de zee, overal werd ik door dezelfde gedachte bezield, hetzelfde lieve gelaat scheen mij op'te vroolijken, nl., dat van mijn bescherm engel, die mij van den dood heeft gered en die nog aan mij denkt. Ik heb u verteld, mijne lieveling, dat ik, toen ik heeDging, besloten was de toestanden der twee Republieken met elkaar te vergelijken, om te zien, waar ik het liefst zou willen wonen? Frankrijk geraakt helaas hoe langer hoe meer onder een militair despotisme, waardoor het eens nog verpletterd zal worden onder een autocratische regeering; en Amerika, welks volk de kiemen eener opkomende grootheid in zich heeft, leeft slechts voor handel en geldmakerij. Neen, Ruby, geen van deze beide landen is eene geschikte woonplaats voor den droomer en den beoefe naar van letterkunde. Het land voor den vrijen man is het eiland

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1