GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand, KeiMpiii Nationale Militie. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. van den westfaalschen opperpresident Studt. De keizer is nog steeds in Huber- tusstock. Zijn ongesteldheid is een lichte longontsteking, met onbeteekenende aan vallen van asthma. De russische keizerin gaat binnenkort over Weenen naar Parijs. De Czaar zal haar vergezellen tot aan de grenzen, maar dan terugkeeren. De banden met Frankrijk moeten dus nog iets nader worden aangehaald. Een gerucht uit Singapore wil, dat de opstandelingen in Pahang het station Temerloh genomen en de bezetting- vermoord zouden hebben. Het engelsche lagerhuis heeft met 272 tegen 160 stemmen verworpen een voorstel, om voor de raynwerkers een 8urigen arbeidsdag in te voerea. De regeering noemde het voorstel ecoao- misch-ongezond en noodeleos. De bekende engelsche com ponist Goriog Tiiüin&s heeit zich in een vlaag van krankzinnigheid onder een trein geworpen en is kort daarop ten gevolge van de vreeseÜjke wonden, welke hij bekwam, overleden. Goring Thomas was in 1851 geboren en oogstte vooral roem in met zijn Esma- ralda. In Engelseh-In die zai de eerste eleetrisekc tiasiweg' aangelegd worden. De gouverneur-generaal van Madras heeft den bouw daarvan te Madras toegestaan. Het bovengrondsche stoomtoevoeringsstelsel zai worden aan gewend. Nader wordt gemeld van den vreeselijken vrouwen moordenaar Frederik Deeming alias Swanston, alias Williams, dat hij door verscheidene getui gen te Perth is herkend als de persooa, die na met miss Mather te zijn gehuwd, verleden jaar met haar naar Melbourne is vertrokken. Hij i geëindigd met te bekennen, dat hij werkelijk die pseudo Williams was, maar hij ontkent stellig den moord op zijne vrouw te hebben gepleegd. Hetgeen voor hem zeer on gelukkig is, is dat men onder zijne bezittingen een pantalon heeit gevonden met bloed bevlekt en cement dat hij gebruikt zal hebben om den vloer dicht te metselen waaronder zijn slachtoffer verborgen werd. Tot dusverre heeit men den onmensch nog niets medege deeld van de ontdekking van zijn viji- voudigen moord te Rainkill. Natuurlijk is men zeer nieuwsgierig om te weten, hoe hij de mededeeling daarvan zal aanhooren. Nu reeds schijnt hi' echter niet zeer op zijn gemak te zijn. Hij slaapt weinig en is zeer zenuwachtig. Sedert zijn inhechtenisneming is hij zichtbaar vermagerd, gin het begin van Juni zal te Nancy het groote frauschc turnfeest (de 18e iête iécétale de gynmastique) gehouden worden, waarvoor omvang rijke toebereidselen gemaakt worden. De eerste personen uit Frankrijk hebben de uitnoodigingen er voor reeds aange nomen. Ook uit het buitenland worden veel gasten verwacht, o. a. de door haar woeste uitspattingen beruchte Czechi- sche turnvereenigingen. Het is bekend geworden, dat ook franschgezinde in woners van Elzas-Lotharingen uitnoo digingen hebben ontvangen. Zoo heel onschuldig is dit voor deze heeren echter niet. Wanneer een lid van een gym nastiekvereniging in Elzas-Lotharingen aan het feest in de franschè grensstad deelneemt, zullen de autoriteiten, vol gens de Köln. Ztgzonder twijfel de g:heele vereeniging ontbinden. Bij den duitschen Rijksdag is door de vereeniging van duitsche tabak- en sigarenfabrikanten een adres ingediend, waarbij zij op verwerping van het voorstel tot vernooging van rech ten op tabak tot 125 mark, en op behoud der oude rechten aandringt. Te Stuttgart zijn in den nacht van 18 op 19 Maart ten nadeele van een juwelier door middel van braak ontvreemd een groot aantal gouden en zilveren sieraden, waaronder ongeveer 150 horloges, alles ter gezamenlijke waarde van circa 15000 mark. Dr. Schweninger, Bismark's arts, is aangekomen te Nervi, bij Genoa, naar men zegt om te onderzoeken of de oud-Rijkskanselier daar eenigen tijd zou kunnen doorbrengen. Uit Hamburg wordt gemeld, dat Bis marck beter is. Te Orecho, Noord-Honga- rije, kwamen de noodlijdende boeren in opstand. Zij staken het huis van den burgemeester in brand, die met zijn gezin met groote moeite werd gered. Te Rome heeft zich een comité gevormd, tot viering van den lOOen geboortedag van Paus Pius IX (13 Mei). Graaf Aquadema is voorzit ter. De Paus heeft den wensch uitge drukt, dit feest ter eere van zijn voor ganger met groote praal in de St. Pie terskerk te vieren, maar zijn geneesheer gelooft, dat dit te vermoeiend zal zijn. Het zweedsche schip Mar- g write liep bij Kaap Lezard het fransche vaartuig FEspêir in den grond. De kapitein en drie man verdronken. Zekere heer Steinchen of Reinchen te St. Petersburg beweert, dat hij het door Raphael in 1508 voor eenige edellieden te Siena geschilderde doch geheel verdwenen geraakte doek, de „Madonna van Siena" te St. Peters burg heeft teruggevonden. Zes jaar ge leden zag hij het bij een antiquaar, die het uit een rijke collectie had gekocht, doch eerst een half jaar later kocht Steinchen het, toen de eigenaar den prijs had verlaagd. De schilderij moet 165 cM. hoog bij 122 cM. breed zijn, van hout op linnen zijn overgebracht, en ook dis laatste moet zijn gerestau reerd. Steinchen belooft de bewijzen voor zijn ontdekking te leveren. De hongaarsche afgevaar digde Gera Eoetvoes, beschuldigd van bedriegeiijke handelingen, heeft zich met een revolver doodgeschoten. In e e n b uit e n 1 an ds ch b 1 a d doet dr. J. Zoch, directeur van een school in Petrinja (Kroatië), een me dedeeling, die de zoogenaamde onkwets baarheid der Fakirs verklaart. Er kwam een jongen bij hem, een zekere Leon Lewi, een „Spanjool," van een jaar of zestien, die verzocht voor een bizondere gelegenheid zijn kunsten te mogen vertoonen. De directeur gaf veriof en de joegen haalde een groot aantal naalden voor den dag, die onge veer de dikte hadden van stopnaalden. Hij nam er een van en stak die door de wang, zoodat ze eene eind in den mond uitkwam. Dadelijk daarop nam hij een tweede naald en stak die door de andere wangaan de oogen bond hij toen twee belletjes, die rinkelden als het hoofd schudde. Het deed den knaap blijkbaar volstrekt geen zeer. Daarop nam hij een grootere naald en stak die bij liet strottenhoofd door het vel. De directeur vroeg hem verbaasd, hoe het kwam, dat de verwonding niet bloedde. O, antwoordde Lewi, wilt ge bloed zien Goed. En hij trok de naald heen en weer tot hals en handen met bloed bespat waren. Nu stroopte hij de mouwen op, stak beide armen en handen vol naalden, die soms een en anderhalve centimeter diep en twee tot drie centimeter lang door vel en vleesch gingen. Eindelijk trok hij met de hand zijn long uit den mond, stak een naald door de punt en draaide de naald om, zoodat zijn tong er als een schroef uitzag. De knaap trok toen de naalden uit het vleesch en verzocht een cigaret. Hij stak die aan, haalde de rook in, hield mond en neus dicht en blies zijne wangen op. En ziet, op de plaats waar vroeger de naalden door het vleesch waren gegaan, stroomde de rook naar buiten. Leon Lewi verschilde in zoover van de gewoone goochelaars, dat hij bereid was, een verklaring van zijn kunststuk te geven. Hij vertelde namelijk het vojgende „Mijn vader was „ekim," d. i. arts Toen hij zijn einde voelde naderen, wilde hij mij iets nalaten om later den kost mee te kunnen verdienen. Daartoe stak hij mij met een zilveren naald achtereenvolgens door wangen, hals, tong en armen en trok er zijden draden door, zooals men dat doet bij het door- booren der ooren. De draden moesten eiken dag heen en weer getrokken worden, de wonden werden gezalfd tot zij genezen waren en er overal een gat achterbleef. Voor zijn dood droeg hij mijn broe der op om van tijd tot tijd naalden door de gaten te steken om het dicht groeien te verhinderen. Eindelijk had ik mij zeiven zoover geoefend, dat ik zonder veel probeeren met de naald altijd in het gat kon steken." Maar waar komt het bloed dan van daan? vroeg de directeur. Leon vertoonde op deze vraag een klein zakje, ongeveer gelijk aan een kleine worst, dat hij in de hand ver borgen had gehouden, Het was een eindje schapendarm, met ossenbloed gevuld en met gaatjes voorzien. Een kleine drukking met de hand bracht het bloed te voorschijn. In de Maandag plaats ge- had hebbende bijeenkomst van credi teuren der firma J. E. Gunzburg te St. Petersburg is een balans overgelegd welke na terugtrekking der vordering van éen millioen van Adolf Grube met 14 millioen sluit. De vergadering be sloot de beurscommissie om aanstelling van administrateuren te verzoeken. Een tweede vergadering van crediteuren zal binnenkort bijeenkomen tot definitief onderzoek der balans en nadat de vor deringen der Rijksbank zijn voldaan administrateurs kiezen. Te Athene is, dicht bij den ouden schouwburg van Zea, een fraaie romelnsclic mozaïek gevondeneen marmer vierkant blok met een rond medailjon in het midden, waarop een Medusahoofd is afgebeeld. De uitvoe ring en de kleur moeten eenig mooi zijn. Naar men uit Sevilla meldt» zijn tengevolge van de overstroomingen te Villaverde 108 huizen Ingestort. Daarbij is éen kind omgekomen. Voor het overige was het water in de spaansche rivieren dalende. Te SpriDgfield, Minnesota, heeft een 14 jarige jongen zijn vader met het grootste gevaar uit een brandend linis gered. Daarna ging hij terug om de andere kinderen te redden, maar hij werd door de vlammen teruggedreven. Vijf kinderen verbrandden. De Werld meent te weten, dat Stanley ia het laatst van het jaar voor rekening van den belgischen Congostaa'c naar den Congo zal terug keeren. De lnd&pendance teekent hierbij echter aan, dat het bericht, zoo al niet geheel onjuist, '.dan toch voorba rig is. Dinsdag is in het kapitool te Washington, een oogenblik vóór de zitting der afgevaardigden begon, brand uitgebroken, welke een groote opschud ding teweegbracht. Gemkkig was de brand spoedig gebluscht en bepaalde zich de schade slechts tot het verbran den van eenige papieren eu documen ten van geen groote waarde. Woensdag is de werksta- kl&ag van de spoorwegbeambten van den „Canadian Pacific" algemeen geworden door geheel Canada. Sedert Zondag is er van het westen geen trein vertrokken. Daar men ongeregeldheden vreest,zijn uit Montreal 130 politieagenten naar ver schillende posten vertrokken om die te bewaken. De rechtspleging in Ame- rika is, zooals het in den laatsten tijd uit herhaalde berichten blijkt nog ta- melijk primitief. Tnans zijn weder twee negers gelyncht, die ter dood veroordeeld waren wegens het vermoor den van eene dame en haar vier kin deren. Eene groote volksmenigte begaf zich naar de gevangenis te Cal verton, brak die open en voordat de autori teiten eenige maatregelen konden nemen, werden de negers op straat gesleept en onder de ruwste tooneelen opge hangen. In den plantentuin te Sin gapore bevindt zich een krokodil, die volgens het BatHbld. van 19 Febr., in den laatsten tijd reden tot ontevre denheid gaf. Hij begon met op den 22 n Januari een tuinman in den arm te bijten, die water uit den vijver schepte. L)it was een bedenkelijk geval, daar een krokodil, die een man aan valt, er natuurlijk geen bezwaar iu zal zien een der vele kinderen, die gewoon zijn bij den vijver te spelen, op te peuzelen. Het doodvonnis werd dus over hem uitgesprokenmaar de uit voering daarvan heeft zwarigheden in, daar het beest zeer listig is. Er werd dus besloten den vijver ledig te pom pen en hem dan te vaDgendit ge beurde en op den 25e» Jan. was er alleen op de ciepste plaats in het mid den nog water, het droogmaken daarvan zou te veel moeilijkheden hebben op geleverd. Dit was echter niets, want daar men bij het afloopen van het water niets van den krokodil gemerkt had, moest hij juist in dat diepe ge deelte zitten en zoo werd dus in den namiddag ten aanschouwe van een uitgelezen publiek de drijfjacht daar gehouden. Een tennisnet werd dwars door het water gespannen, veertig in landers en Chineezen deden met lange stokken dienst als drijvers om het listige reptiel daarheen te jagen en de heer Ridly, directeur van den plantentuin, stond in krijgshaftige houding in een schuitje, geroeid door andere heeren van het bestuur, gereed om het dier, zoodra het zich vertoonde, een doode- lijken kogel toe te zenden. Deze optocht trok tweemaal het restantje vijver op en neer, maar van den krokodil geen spoor. Het publiek trok dus teleurgesteld af en de jacht werd voor dien dag opgegeven, maar 's avonds laat wandelde het ongure dier weder kalm langs den rand van den vijver alsof er niets gebeurd was. Een sterk aftreksel van „akar toba", dat den volgenden dag in het water gegooid werd en de visschen bij hoopen doodde, liet den krokodil even koud als de drijfjacht, en daar de operatien tegen hem voorloopig gestaakt zijn, blijft hij aan het langste einde trekken. Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 23 Maart Na het uitbrengen van rapporten wordt aan de orde gesteld de 1 nterpellatie-Beelaerts betreffende den zone-tijd. De heer Beelaerts van Bloklana wijst er op, dat onzekerheid en twijfel heerscht omtrent hetgeen, wat de nieuwe tijdrekening aangaat, op 1 Mei te wachten staat. Deze onzekerheid en die twijfel kunnen z. i. bezwaar op leveren voor het maatschappelijk leven en de rechtsverhoudingen. Daarom richt spr. tot de Regeering deze beide vragen io. In hoeyer is een verandering in tijdrekening aanstaande 20. Welke maatregelen worden voor bereid, opdat uit de voorgenomen verandering geene ongelegenheid ont sta De geschiedenis der zaak nagaande, wijst spr. er op, dat ons spoorwegver keer, heeft de spoorweg- Verein den tijd van Greenwich eenmaal aangeno men, zich zal moeten schikken. Of dit nu op zichzeif wenschelijk is, laat spr. in het midden, z. i. verdient eene tijdiekening naar dea merediaan van Parijs misschien meerdere aanbeveling. Spr. wil nu vrager.zijn de Nederl. spoorwegen voornemens alleen de cijfers te veranderen öf wel deze te laten ge lijk ze zijn en den tijd te vertragen Voorts: zal deze spoorwegtijd invloed uitoefenen op den gewonen, maatschap- pelijken tijd? Z. i. is dit niet noodza kelijk en kan men zeer wèl een „con- ventioneelen tijd" voor de spoorwegen invoeren, temeer daar hier niet van vervroeging, doch van vertraging sprake is Wat nu de bekende circulaire van de Reg. aan de Gen. Staten betreft en de wijziging, die men ook op het maat schappelijk leven wil toepassen. spr. kan niet gelooven, dat de RegeeriDg daartoe reeds besloten zou zijn en hij acht die circulaire eer eene van „deli beratie", dan van „executie", Is het echter wel het geval, dan (en hier komt spr. op zijne tweede vraag) is méér dan eene simpele circulaire noodig. Hij wijst op de vele en velerlei belangen, bij deze verandering gemoeid. Deze kan niet zonder wettelijke voorziening worden tot stand gebracht. Eindelijk wil spr. vragen of als men de klok 20 minuteD laat stilstaan, die 20 min. van 30 April of van 1 Mei moeten worden gerekend? Hierbij herinnert spr. aan art. 88 W. van Strafr. (duur van dag is 24 uur) en wijst op de velerlei moeielijkheden, die uit de verandering kunnen voort vloeien. De minister van Waterstaatde vraag beantwoordende of de met 1 Mei in te voeren spoorweg tijdrekening nominaal of reèel zai zijn, wijst er op hoe aan den tijd eenvoudig een anderen naam zai worden gegeven. Natuurlijk was het noodig, dat het post- en telegraaf- verkeer zich daarbij zouden aansluiten. De tijd van posteeren zal dus dezelfde blijven alleen zal een andere naam worden ingevoerd. Intusschen zal de regeering overal waar de cijfers van den nieuwen tyd worden aangebracht, er de aanduiding „West Eurupeesche tijd" doen bijvoegen. Ieder kan dan het verdere voor zichzelf regelen. De minister van Binnenl. Zaken verklaart, dat de circulaire aan de Ged. Staten niet het karakter van eene ge wone aanschrijving,maar slechts van eene correspondentie had. Van de zijde der reg. zal niets worden bepaald voor het maatschappelijk leven hoewel de Min. persoonlijk algemeene invoering van deD nieuwen tijd wenschelijk acht zoodat de gemeentebesturen vrij zullen blijvengeen voorschriften zullen worden gegeven. Moeilijkheden, van welken aard ook, zijn cilzoo niet te duchten. Geen maatregelen zullen der Kamer worden aangeboden. De minister van Justitie wijst er op, hoe een bepaalde „soort van tijd" nooit voor wettelijke bepalingen, enz. heeft bestaan. En zouden er moeielijkheden zijn te duchten, dan kan men immers de beide tijdrekeningen noemen. De bestaande toestand heeft trouweus nooit tot moeilijkheden aanleiding gegeven. De heer Beelaerts blijft op de nood zakelijkheid van wettelijke regeling aandringen, op tal van eventueele moeielijkheden wijzende, en ten slotte ook bezwaar makende dat de ie Mei, als een Zondag, voor de verandering is aangewezen. Vervolg Stadsnieuws. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw vaa het Provinciaal Bestuur alhier aanbesteed Het verzwaren van den Zanddijk voor het dorp Callantsoog, behoorende tot de Rijkszeewerken in dï provincie Noordholland. Raming 3000. Ingekomen 7 biljetten en dat van Jacobus Oldenburg, te Bergen, het laagst voor ƒ2170. Stoomvafirtbsrichten. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., vertrok 23 Maart van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Salakvan Rotter dam naar Java, arriveerde 22 Maart te Port Said. Het stoomschip Soerabaja} van Java naar Rotterdam, passeerde 22 Maart Sagies. Het stoomschip Prins Alexander vertrok 23 Maart van Batavia naar Amsterdam. FAMILIEBERICHTEN. Geboorten: 20 Maart. L. Bawlij—- Meijersohn d. Amst. - Mevr. Rebel Kleijn van de Poll z. Zaan.lam. - 21. A. HouckVitringa d. Deventer. - H E. M. Gérard van Sijsen—Besier d. Deventer. - 22. M. MouwVellinga z. Amst. - 23. H. P. KorstenRoos d. Amst. - W. F. Zegers VeeckensBlok d. Amst. Overleden 28 Febr. G. J. A. Mij 11 46 j. Krommenie. - 2 Maart. J. G. ValkHeintges 52 j. Arast. - 19. J. L. van Wijhe 50 j. Nieuwer-Amstel.- 20. Wed. L. S. AurikSpangenberg 76 j. Amst. - W. H. Vingerhoed Egener 50 j. Amst. - L. F. Goteling Vinnis 67 j. Hees. - J. M. VogedingLasonder 78 j. Amst. - J. G. van Eek 36 jaar Amst. - 21. K. A. Huisin gaSchuringa 71 j. Nieuwer-Amsttl. - J. Posthuma Ouwenbroek 68 j. Harlingen. - J. Ch. H. Giuijsteen 65 j. Kampen. - 22. A. ten BruggeDcate 56 j. Almelo. - A. Vu'.sma 52 j. Amst. - C. A. Carst jd. 24 j. Oosterbeek. - Wed. C. Zuiver Metselaar 83 j. Hoorn. Ondertrouwd: 24 Maart. G. F. C. H. Schmidt en J. Hazevoet Geboorten: 22 Maart. e. A. Donc- kerwolcke-Massee d. - A. Gieske-- Bulter z. - 23. M. de Jough—Dansen z. - H. M. Kelderman--Sikraan d. - B. Steenstra-Zeilmaker d. - 24. C. Bom-Straatsma z. - M. J. Boerlagen— Sweerts 1 z. en 1 d. Overleden 22 Maart. J. Bon 2 m. z. Lange Heerenstr. - C. Lijnzaad 4 j. d. Sophiastr. - 23. M. A. Koelemij d. 22 a. Brouwersstr. - M. W. Hartman- Zonneveld 71 j. Z. B. Spaarne. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de tweede zitting va* den militieraad iu 1892, voor deze gemeente zal gehouden worden in den Doelen alhier, op Maandag den llden April aan staande, des voormiddags ten 10 ure, en dat die zitting bestemd is tot bet doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nommerverwis8elaar verlangen op te treden Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooien worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Beirekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Winkeljuffr. R. C. in nette banketbakk. met 1 Mei, reeds in dergel. betrekk. werkz. gew. zijnde en bek. m. d. fransehe taal. 2. Winkeljuffr. externe op d. hoogte v. h. vak en den veik. van fijne manuf. bek. met d. fr. taal. 8. Huishoudster in hotel te Scheven, bov. 30 j. van goede fam. P. G. dnitech en eng. kunn. spr. 4. Onderwijzer in bet teekenen, jaarw. ƒ450, voorloop, v. 1 cursusjaar, mot 7J£ lesuren per week, verzoekschrift op zegel. 5. Pract. on theor. scheepshonwk. als directeur eeuer naaml. vennootach. 6. Boekhouder op koopmanskant. in gemeente nabij Amst., bek. m. d. mod. tak ea goueg. zoo noodig voor d. zaak te reiz., sal. ƒ1000. 7. Vertegenwoordiger v. fabr. in Wostfalen v. hooi- en mestvorken, bek. m. h. vak en geregeld de provincie bezoekende, teg. hooge piov.zij d e in dit artilr. hebb. gewerkt gen. voork. 8. Bekwaam bouwkundig teekenaar te Rott. 9. Waterklerk voor terst. op d. hoogte d. mod. tal. goed m. kapiteins kunn. omg. eu. liefst m. kolenbianche bek. 10. Jongste bed. op handelskant., bekendh m. mod. tal. str. t. aanbev., goed schrift vereischt MARKTNIEUWS. Amsterdam, 24 Maart. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtFriesche Dokkumraer Jammen f3,25 a 3,60, dito Franeker f3,20 3,60, dito Zaaiers f 3,30^3,40, Geld. blauwe f o,o„Zeeuwsche Spuische Jammen f4,a 5,50, dito Flakkeesche f4,a f4»80» dito blauwe f o,o,—. Pruisische Hamburgers f4.50 k 4,80. Petroleumbericht van P. G. C. Cal- koen, Makelaars, Amsterd., 12 Maart. De amerik Petroleum-noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegramNew-York 6,40, 6,40, 6.40, 6,40, 6,30, 6,30 ct. per gallon. Philadelphia 6,35, 6,35, 6,35, 6,35, 6.25, 6,25 ct. per galloD. Ruwe olie 59!^ 59^, 58!* 57- 57-, 56X c. p. v. De noteering is heden bij minstens 25 vn. te ontvangen aan de Amsterd. Petroleumhaven Disponibel 6,75, geïm. fust 6,75. Leve ring Maart 6.70, April/Juli 6,6o, Aug. 6,70, Sept /Dec. 6,75, Jan /Maart 6,95, Russ. disp. 6,40, los in cons. 5,30, Mrt. 6,40, los. in cons. 5,30. Bij kleinighe den hooger. Schiedam, 24 Maart. Moutwijn f 9, Jenever f 14,50, Amst. Proef 115,75»

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3