NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. .Woensdag 30 Maart 1892 No. 2080. ABOU N EM EN TS PRIJS ADVERTEN Tl JÊS STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON RUBY. HAARLEM Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheel. Rijk, per 3 maanden 1,68. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers0,05. Dit bied verschijnt dagel^ks, behalve op Zon- en Feestdagen. {Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. TelefoonaasiHer 122, van 15 regel» 50 Cent»; iedere regel mee) Gros te letter» nsar plaatoribste. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Abonnementen es Advertentie* worde) eangevo». o out agenten en door alle boekhandelare* es oonrtntiet Direoteur-üitgeveï J. O. FSIBSBOOMi Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Olntrale ie IPuiUcUi Mtr emgèrt Si l. BJt SBS f Ce., JSSS f. J Git SS, Sues- fnrt/e 81H« Snnburf Mntmnrtre. Haarlem, 29 Maart 1892 Door het alhier verblijfhoudende bat. int. is heden eene oefening ge houden in het mobiliseeren van den troep, om 7 uur werd de order tot mobilisatie gegeven en om 12J4 uur stond het geheele bat. met gepakte voertuigen, marschvaardig gereed. Maandag werd te Amsterdam door de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij aanbesteed, o. a. Het uitvoeren van onderhoudswerken op de spoorwegen ArasterdamRotter dam en SchiedamMaassluis, en op het gemeenschappelijk station Rotter dam, Maas, in 7 perceelen, begrooting 59.190. Minste inschrijvers waren de heeren perceel 1, P. van Essen, Halfweg, 12.244 50; perceel 2, A. van Dijk, Noordwijkerhout, 11.320; perceel 3, J. H. v. d. Valk Zn., Rijswijk, f122.65; perceel 4, J. C. Maassen, Vlaardingen, ƒ3240; perceel 3, idem ƒ1672; perceel 6, J. C. Nederhorst, Gouda, ƒ9243; perceel 7, P. van der Weeg, alhier, ƒ5225. Door adv.-Gen. Gregory is geconclu deerd tot verwerping der cassatie - voorziening van den poetser der Holl. IJz. Spoor w. - Maatschappij alhier, tegen zijne veroordeeling wegens diefstal van een paar karaffen bij gelegenheid van den brand in de sociëteit „De Phoenix". In deze is de uitspraak bepaald op 25 April. De achtste algemeene vergadering V8n den algemeenen nederlandschen politiebond, zal, zooals reeds door ons is gemeld, ep Vrijdag 22 April e. k., in het hótel „Scholten" in den Haar lemmerhout worden gehouden, waarin 0. a. aan de orde zullen komen de volgende onderwerpenWeezenverple- gingoprichting van provinciale afdee- lingenverkiezing van twee leden van het hoofdbestuurpolitietoezicht op de drankwet in te leiden door den heer J. Kruseman, algemeeD secretaris van den Volksbond; bespreking door den wiskundigen adviseur van de fondsen van den Bond, in verband met andere fondsen; politiewet enz. enz. Vóór den 10e April e. k. kunnen nog voorstellen of mededeelingen voor gemelde alge meene vergadering aan den president te Hilversum worden ingezonden. Woensdag 6 April zal de Koninklijke Liedei tafel „Zang en Vriendschap", al- hier, een concert geven in de „Ver eeniging" met medewerkiDg van het Oostenrijksche Dameskwarlet „Tscham- pa", uit Weenen. Door ds Arrondissements- Rechtbank alhier, is bij haar vonnis van 29 Maart 1892 failliet verklaard, I. A. Iseger, koffiehuishouder te Haarlem (Kleine Houtstraat), met ingang van r8 Maart 1892. Tot rechter-commissaris is be noemd de rechter mr. M. G. P. del Court van Krimpen, en tot curator de heer mr. H. Tuij meiaar, advokaat en procureur alhier. (Zie vervolg Stadsnieuws i?i derdepag Door Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen is benoemd tot schatter der localiteiten, waarin sterke drank in het klein woidt verkocht, de heer J. Lange veld, werkzaam ter con- tióle van 's Rijks belastingen te Velsen. Eene nuttige instelling van het Nuts- departement te Houtrijk en Polanen is voorzeker de Volksbibliotheek, thans bevattende bijna 600 boekdeelen. Tegen eene zeer geringe betaling kan ieder van de bibliotheek gebruik maken. In het afgeloopen leesseizoen werden ruim 70 personen ingeschreven. Ten behoeve der buiten Amsterdam aan te leggen aschbelt voeren dezand- treinen der H. IJ. S. M. het zand rechtstreeks naar de op te hoegen ter reinen te Houtrijk en Polaaen; een zij lijn is daartoe aangelegd en een dam in de Haarlemmervaart geworpen, zoo dat de geheele trein op de terreinen kan gelost worden. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal Donderdag en die van den minister van Marine Vrijdag niet plaats hebben. Een telegram uit Ne w-Y o r k meldtKapitein Bakker, van de Obdam heeft verklaard dat hjj zich in Neder land aan het tegen hem gewezen vonnis zou onderwerpen en niet in appèl gaan. Naar men verneemt, ismen aan 's rijks munt te Utrecht op het oogenblik druk bezig met de vervaar diging van nieuwe munten, die met de beeltenis van onze koningin zullen prijken. In de eerste plaats komen daar voor in aanmerking de dubbeltjes, waar aan groote behoefte bestaatdan volgen de kwartjes, en daarna zullen de gulden stukken worden aangemunt. Het model van Harer Majesteits portret was hier voor zooals bekend is door prof. JuDger ontworpen en voldeed in alle opzichten zeer goeddoch het schijnt dat de verdere uitvoering aan de artistieke eischen die mochten gesteld worden, zoo weinig heeft voldaan, dat de eerste partij der reeds geslagen „dubbeltjes" zelfs door het muntcollege moeten zijn afge keurd. Zijn wij wel ingelicht, dan zou in dezen stempel thans eenige wijziging zijn gebracht. Het zou zeker wel te betreuren zijn, indien de eerste muntstukken, die met de beeltenis onzer koningin p; ij ken zullen, door een slechte artistieke uit voering ons land min of meer tot oneer moesten strekken. N. B. Cl. Aan Gedeputeerde Stalen van Noord-Holland is door het hoofd bestuur der schippersvereeniging Schut- tevaer een adres verzonden met verzoek het Noorder-Spaaine te doen uitdiepen door uitbaggering van dat vaarwater tusschen de oude en nieuwe geul. Te Amsterdam heeft in het Café Restaurant Bavaiia (Rembrandts- plein) een biljart wedstrijd plaats ge had tusschen de heeren Bierling van Groningen en Smith van Amsterdam. De uitslag was, dat S. het wonhij had de 2400 tegen B. 1761. De seriën boven 25 in de laatste 1200 carambolen waren van den heer Bierling 31, 30, 61, 30; van den heer Smith 34, 85, 105, 278, 32, 122, 26. Over eenige dagen zal de heer Bier ling een revanche partij met den heer Smith spelen. De heer Van Eupen, in wiens huis in de Huidenstraat te Am sterdam de ontploffing plaats had, zou zich, volgens de Tijd in een deernis- waardigen toestand bevindenmen vreest zelfs voor volslagen krankzinnigheid. Zoo als men weet, zijn zijne vrouw en kind in de vlammen omgekomen. In den schouwburg van Gebr. Van Lier in de Plantage Fransche Laan te Amsterdam werd Zondagavond, tijdens de voorstelling van „Stella", de heer Hesselink, die de rel van Èrnst von Friedberg vervulde, in de pauze na het vierde bedrijf, plotseling door eene beroerte getroffenwaaraan hij dien nacht is overleden. Aangezien een optreden in het laatste bedrijf eene onmogelijkheid was geworden moest de rol door den heer Vink wor den overgenomen, en is de voorstelling geëindigd zonder dat het publiek iets gemerkt heeft van het ongeval, dat eene algemeene verslagenheid onder de artisten en verder aanwezig personeel heeft teweeggebracht. De v i s c h s 1 o e p P. R. 48, s c h. A. Koster, en de loodskotter Eenis, sch. P. de Roos, brachten te Nieuwediep Zondag 29 balen kurk aan, gemerkt P. B. 1, P. B.2, en P. B 4, door hen ter hoogte van Terschelling drijvende gevonden. Tusschen de kurk vond men cacaoboonen. In een buitengewoon P 0- liiieblad bericht de officier van justitie te Alkmaar, dat in den nacht van 22 op 23 Maart jl. te St. Pancras door middel van buiten- cn binnenbraak en inklimming ten huize van Trijntje Paar- debos, weduwe van Dirk Smit, onge veer ƒ1500 (aan bankbiljetten van 100, waaronder vermoedelijk een bank biljet van 40, en een dito van 60, 1 zwaï liederen portefeuille met metalen sluiting, zonder geld, waarin een paar malen de naam Klaas Smit zou zijn geschreven1 zwart lederen portemon- naie met zilveren beugel, inhoudende 1 bankbiljet van 40 en ongeveer 10 aan drie rijksdaalders en een gulden, een kwartje enz.; 1 blauwbont builtje, vermoedelijk gemerkt D. S.1 rood bont builtje, met ongeveer 25 aan guldens. Blijkens de aangetroffen voetstappen, lang respectievelijk 31 en 24 centimeter en breed, voor zooveel den laDgsten voet betreft, ongeveer 10 centimeter, is deze diefstal vermoedelijk door twee personen, dragende schoenen, gepleegd. De braak van de sluiting van het ka binet, waarin de vermiste voorwerpen zouden geweest zijn, is vermoedelijk geschied met behulp van een beitel. Genoemde officier van justitie verzoekt opsporing van de gestolen goederen en aanhouding van de vermoedelijke daders van den diefstal. In den vroegen ochtend van Zondag is te Zaandam tot den grond afgebrand de houtzaagmolen „Het Vaan del" van de firma F. en G. Gras. -Maandag had te Naarden de feestelijke herdenking plaats van den geboortedag van JohanAmos Comenius. Onder de vele aanwezigen bevonden zich de Commissaris der Koningin in deze provincie, en eenige leden der Provinciale Staten enz. In de St.-Vitus kerk werd de Comeniuscantate van den heer C. Andriessen ten gehoore ge bracht met veel succes. Den heer Andriessen werd een lauwerkrans aan geboden. De heer H. C. Rogge hield een boeiende feestrede. Door den heer van Eeghen werd het monument met een toespraak aan het gemeentebestuur overgedragen. Op de feestrede volgde nog eene uitvoering van soli voor tenor, sopraan en bariton, welke besloten werd met Haydn's koor „Die Himmel erzahlen die Ehre Gottes". Ten half twee had de onthulling en overdracht plaats van het Cemenius- gedenkteeken op het plein tegenover de Utrechtsche poort. Het is een zeer een voudig, uit groote keien gelijk men ze in menigte op de gooische heide vindt opgestapelde kegel. In het midden, aan twee zijden, zijn marmeren platen aangebracht. Op de tene plaat is in het Nederlandsch Comenius' naam met zijn geboorte- en sterfjaar gegrift. Op de andere plaat staat een gelijk luidend opschrift in het Czechisch. Maandag had ten Raad- huize te Leiden de openbare aanbeste ding plaats van het bouwen van een archief gebouw en conciërgewoning aan de Boisotkade. Hiervoor waren ingele verd 10 inschrijfbiljetten, bedragende 138.560, ƒ38498, ƒ36,928, ƒ34.200, ƒ33 950. 33-593, ƒ32 988, ƒ32 489. ƒ31.990, 31,990. Het werk is aan de heeren A. Verhoog Jr. en J. Boom, beiden aldaar, gemeenschappelijk ge gund voor de som van ƒ31.990. Op de séance, welke Sequah Donderdagavond in het „Casino" te 's-Hage gaf, viel het volgende incident voor: Sequah deelde zijn talrijk gehoor de ontvangst mede van een anoniem schrij ven, waarin hij, onder meerdere belee- digingen, wordt uitgemaakt voor een kwakzalver. De schrij vei zou 's avonds in de zaal aanwezig zijn, en indien Sequah den moed had den brief voor te lezen waartoe hij hem tartte zou hij zich doen kennen door Sequah uit te fluiten. Na voorlezing van den biief kwam echter de schrijver niet voor den dag, maar was er iemand in de zaal, die Seqush iets toeriep. Deze verzocht den interpellant, wanneer hij iets te zeggen had, op 't platform te verschijnen, om hem in de gelegenheid te stellen te knnnen antwoorden. De interpellant voldeed hieraan en betwijfelde, dat men een man als Sequah, die zooveel weldadigheid ten toonspreidde, en zich 't lot van de armen aantrok door hun ook krachtig voedsel te verstrekken, zulke lasterlijke brieven zou schrijven. Volgens interpellant was waarschijn lijker dat Sequah die brieven verdichtte en die aan zichzeiven adresseerde, als middel om reclame te maken. Hieruit ontstond eene woordenwisse ling tusschen Sequah en den interpel lant, waarbij het publiek op ondubbel zinnige wijze blijk gaf zeer gebelgd te zijn over interpellants houding,hetgeen zoover ging dat men dien persoon te lijf wilde. Van alle zijden werd [ge roepen „Gooit hem er uit, er af, er af enz. Toen de man dit deed, had hij in derdaad een oogenblik kins een pak slaag van een 't dichts bij hem staand toeschouwer te ontvangen, maar de politie was spoedig genoeg toegesneld om ter zijner bescherming op te treden U) HOOFDSTUK XVI. Ruby had spoedig de uitnoodiging geschreven, het rijtuig kwam voor en de barones kon binnen een paar uur verwacht worden. Omstreeks 4 uur in den namiddag verscheen zij en toen zij met haar hooge, indrukwekkende gestalte geheel in het zwart gekleed de kamer binnentrad, kon Karl niet nalaten op te mer ken, hoe haar donkere italiaansche schoonheid afstak bij het germaansche blonde uiterlijk van Ruby. Karl nam zijne vrouws hand in de zijne en trad op zijn gast toe ora haar te begroeten. Paula boog eerbiedig het hoofd en nam de haar toegestoken hand niet aan, maar toen Karl haar zijne vrouw voorstelde, verdween haar koelheid plotseling en met de levendigheid, df-r Italianen eigen, snelde zij op haar toe, nam Ruby's beide handen en zeide „O, mevrouw, als gij eens wist hoe gelukkig ik ben u te ont moeten. Verlegenheid en schaamte beletten mij mijn weldoener mijne gevoelei s te openbaren, maar ik mag mijn gemoed wel uitstorten voor het lieve vrouwtje, dat hij genomen heeft." Zij uitte deze woorden op zulk een beminnelijken toon, dat Ruby over haar verrukt was en Karl zich afvroeg of zijne vroe gere verloofde komedie speelde of in vollen ernst was. „Gij moet hier niet over weldoeners spreken," antwoordde Ruby, „of gij zoudt mijn echtgenoot in verlegenheid brengen, wat datgene betreft, dat hij voor u doet, want ik geloof, dat hij uw overleden man veel is verschuldigd, nietwaar, Karl?" „Ja," antwoordde Karl, terwijl een zonderlinge glimlach om zijne lippen speelde. „Ik heb zeer veel aan Otto von Klipspohr te danken. De barones is echter geheel onbekend met den aard van die schuld." „Misschien," merkte Paula met een treurigen glimlach op, „waarschijnlijk weet ik er meer van dan gij denkt; maar dit is geen opgewekt gesprek," voegde zij er bij, terwijl zij zich tot Ruby wendde, „en onze eerste ontmoeting mag niet door eene schaduw verduisterd w©rden." „Neen, dat vind ik ook," antwoordde Ruby. „Kom, lieve barones, kat ik u nu de kamer eens wijzen, die ik voor u in gereedheid heb gebracht. Onder ons gezegd, moet ik bekennen, Bat ik blij ben eens aangenaam gezelschap te hebben, want onze dames in Kent blijven altijd thuis en weten meer over geleien en het inmaken van vruchten te praten, dan over de onderwerpen, waarin de dames op het vasteland belang stellen." Ruby ging de barones naar hare kamer voor en lieten Karl alleen in de kamer achter, die een treurig voorgevoel van een nark rend onheil had. Het herstellen van het rijtuig dnurde laüger dan men gedacht had, en toen het weer in orde was, verzocht Ruby de baro nes nog wat langer te blijven. De Italiaansche wierp een zegevierenden blik op Karl, maar sloeg dadelijk daarop haar oogen neer en keerde zich tot Ruby om haar voor hare hartelijkheid te bedanken. „Als ik hier niet in den weg ben, zou ik gaarne nog wat willen blijven," verze kerde. zij. „Ik houd van de prachtige lanen hier en van de vriendelijke gezichten der dorpsbewoners, ik houd van de rust en kalmte, die zulk een contrast opleveren met de koortsachtige haast yan het zuiden, dat ik heb verlaten." „Vergun mij het verzoek van mijne vrouw te ondersteunen," zeide Karl, „en blijf als gij het hier naar uw zin hebt. Het eenige waarnaar ik nieuwsgierig ben is te weten waarom gij dit land bezocht. Ik dacht, dat gij druk bezig waart met schikkin gen omtrent de vernieuwing van uw vaderlijk paleis, dat hoorde ik van van Grootz, die kort geleden nog hier is geweest." „Het is juist wegens het paleis, dat ik hier ben," antwoordde Paula. „Uwe mildheid heeft mij in staat gesteld ons paleis te laten restaureeren. Toen ik de papieren van mijn echtgenoot doorsnuffelde vond ik een paar schuldbekentenissen voor groote sommen gelds, die drie Engelschen hem na hun verlies in 't spel hadden gegeven, en om deze eereschulden betaald te krijgen kwam ik naar Engeland." „En hebt gij het geld ontvangen vioeg Karl, die in zijn hart geen woord van het verbaal geloofde. Twee heeren hebben mij betaald, nl. de markies van Gorrie- wrechan en mijnheer Gervase Metlington," antwoordde Paula

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1