POLITIEK OVERZICHT. her atSnDg W°rden tr°epen Waarschijnlijk is deze terp eene be-1 graafplaats geweest der Friezen. Se qua h heeft |gedurende zijn verblijf te 's Hage een span paarden voor f 1700 gekocht. Of de olie ook voor iets goed is Zaterdag avond is tusschen Voorburg en Den Haag J. K., stucadoor, wonende in de Hobbemastraatte 's Hage, die met nog een ander persoon tusschen de spoorrails liep, door een van Utrecht komende trein aangereden en ongeveer 8 meter ver medegeslcept. De man bekwam eene zware hoofdwonde en scheen ook inwendig gekneusd. Te Voor burg werd hem de eerste geneeskundige hulp verleend, waarna hij, door de rijks- veldwaclit, per brancard naar Den Haag werd overgebracht. De toestand van den man was Zondag zeer bedenkelijk. Eigen onvoorzichtigheid en overtreding van de desbetreffende bestaande bepalingen moeten de aan leiding tot het ongeluk zijn. Zondag werd uit Heems kerk de hulp ingeroepen van de politie te Beverwijk. Een deftig gekleed heer, gewapend met eene groote bijl en ver gezeld van twee zijner knechts, had bezit genomen van het oude kasteel „Assemburg," dat sedert jaren niet be woond wordt. Hij beweerde burggraaf te zijn en trachtte door middel van oude, bijna onleesbare boeken en oor konden, die hij had medegebracht, te bewijzen dat hij graaf en heer was van verschillende graafschappen en heerlijk heden, zoodat hij eigenaar was van bijna geheel Nederland. Hij wenschte nu het huis „Asseraburg" te exploi- teeren en om te beginnen de bijl aan den wortel van het prachtig geboomte te leggen. Gelukkig werd hij hierin gestoord, doch hem te verwijderen, daarin slaagde men niet gemakkelijk De man, die krankzinnig schijnt en van wien men de herkomst nog niet weet, is door de bevoegde autoriteit aanvankelijk in het raadhuis opgesloten, terwyl de zaak inmiddels bij de justitie aanhangig is gemaakt. Het feit veroor zaakte niet weinig beweging onder de bevolking van het an dei s zoo stille en vreedzame dorpje Heemskerk. Zaterdag avond is het huis met den geheelen inboedel van den landbouwer Steenkamp te Arabt-Alme- loo door brand vernield. Alleen het vee is gered. Een juffrouw te 's-H ertogen- bosch, uit Hilversum afkomstig, is 1 dezer de dupe geworden van een zeer ongepaste April-„grap Zij ontving uit Hilversum een telegram, luidende „Mietje, kom spoedig. Moeder erg on gesteld." Ten zeerste ontsteld, vertrok de dochter onmiddellijk daaarheen, doch vond haar moeder gelukkig welvarende. De zaak is in handen der justitie. Zondag ochtend is uit de haven te Breda ook het derde lijk op gehaald van de sinds het carnaval aldaar vermiste drie veldartilleristen. Te Moergestel ontstond Zaterdagmiddig brand in het mastbosch der gemeente. Door de vlugge hulp der gemeentenaren was men den brand spoedig meester. Het mastbosch was drie meter hoog, zoodat het zich ernstig liet aanzien. Er zijn negen hectaren van dit schoone bosch verbrand. Te Maastricht werd Zater dag door de rijks imbtenaren eene be langrijke aanhaling van zout gedaan. Een met paard bespannen kar, beladen met ledige vaten en zakken aardappe len, werd buiten de voormalige brussel- sche poort aangehouden. Bij nader onderzoek bleek, dat de zakken aard appelen gevuld waren met ongeveer 1000 kilo zout. De vervoerder nam de vlucht, paard, kar en lading in den steek latende. Door de maréchaussée te Maastricht is aangehouden J. Bemelmans. te Heer, beschuldigd van diefstal te Aken, van een stuk laken, ter waarde van 7 800 mark. Zijn medeplichtige, Reintjes, te Houthem, is door de politie te Aken gearresteerd. Onder Nieuwvliet had Za terdag een groot ongeluk plaats. Eenige weken geleden was aan den steenen molen van den heer A. Luteijn, door het breken van den vang, groote schade aangericht, waarbij slechts door een toeval de zoon van den molenaar den dood ontkwam, jl. Woensdag nu was men begonnen met het hers:;llen van den molen, het aanbrengen van een nieuwe as en nieuwe roeden enz. Dit gevaarlijke werk verliep gunstig tot Za terdagnamiddag, toen onverwachts de gaanderij van den moien brak en drie per sonen, de molenmaker De G. en zijn broeder en de smid De P., allen te Nieuwvliet woonachtig, die zich op de gaanderij bevonden, naar beneden stort ten. De beide eerstgenoemden zijn zwaar gewond, doch men hoopt op hun levens behoudde smid De P. echter, een oppassend burger dier gemeente, is Zondagmorgen overleden. De zoon van den molenaar had even te voren de gaanderij verlaten en ontsnapte dus ten tweeden male aan het gevaar. krijgen in lands schatkist. KOLONIËN- Uit Atjeh wordt aan de Deli Cl het volgende geschreven dato 24 Fe bruari Van de Noordkust kwam het bericht, dat de pretendent-sultan, die zijn hoofd kwartier gevestigd heeft te Metaram bij Pedir, een inval heeft gedaan in het landschap Indra, omdat Toekoe Sama Indra, genaamd hoeloebalang Anim, een van Sultan's hoeloebalangs heeft vermoord. Toekoe Sama Indra heeft zich ver bonden met den broeder van den Radja van Pedir, om krachtdadig op te treden tegen den Sultan. De Sultan heeft Toekoe Pakih, radja van Pedir, de hoeloebalangs uit de XII moekims en de bendehoofden Tengkoe Mat Amin en Habib Samalangau bij zich ontboden. Aan deze oproeping hebben zij gehoor gegeven; ook de familieleden van den sultan, waaronder Toeanko Abdul Medjid, zijn den sultan ter hulp gesneld. De Sultan heeft met zijne hoeloeba langs en hulptroepen Indra geatta queerd, twee kampongs verbrand en een gedeelte van het land bezet. Toeanko Hoesin, de neef van den Sultan, heeft vergunning verzocht, hem te mogen steunen en zich by hem te voegen. Dit werd hem door het bestuur aldaar geweigerd. De oneenigheid tusschen den Sultan en zijn vasal Toekoe Sama Indra is eene intrige van Toeanko Haschim, voogd van den pretendent, om den Sultan, die Toeanko's macht ontwassen is, vervallen van den troon te verkla ren, om den Toeanko's kleinzoon, Toe anko Radja Kemala, candidaat te stel len voor den atjehschen troon. Indien deze intrige niet gelukt, dan is het gedaan met de macht van Toeanko Haschim en zal des Sultan's toenadering wel spoedig plaats heb ben. Buiten onze postenlinie, in Lam- koenjit, had eenige dagen geleden eene meeting plaats, bijgewoond door Toekoe Bait, Toekoe Oemar en Toekoe Nja Mohamad. Er werd besloten elkander te steunen, ten einde weder in genade te worden aangenomen door de regeering, en wel Toekoe Bait, om zijn in lang niet uit betaald traktement machtig te worden; Toekoe Oemar, om ongehinderd roof partijen te kunnen houden, en Toekoe Nja Mohamad, wakil-hoeloebalang der IX moekims, om definitief als zoodanig te worden aangesteld en een aandeel te In een Maleisch blaadje, dat twee maal 's weeks te Padang verschijnt, n.l. de Palita Ketjil, komt eene correspon dentie voor uit Atjeh, die o. a. de vol gende mededeeling bevat. Het ons bevriende hoofd Toekoe Pangeran Hoesin is in het laatst van de vorige maand op uitnoodiging van ons bestuur naar de nabij onze bezit ting te Lamdjamoe gelegen kampong, waar Toekoe Oemar tijdelijk verblijf houdt, geweest, om van dezen te ver nemen, op welke voorwaarden de pre tendent-sultan met ons vrede zou wen- schen te sluiten. Hoesin werd in eene woning toegelaten, waar reeds een 3ootal personen bijeen waren, met het doel om over die voorwaarden te beraadsla gen. Na dit in den breede te hebben I gedaan, kwam men tot de volgende conclusiën In de eerste plaats zou de pretendent door ons moeten erkend en bevestigd worden als Sultan en te Kota Radja moeten zetelen. Dan zou hij willen, dat hij regeerder was van land en volk van Aijeh. Ook de rechtspraak wenschte hij aan zich voorbehouden. Atjehers, die veroordeeld worden tot straften, buiten Atjeh te ondergaan, zou de Sultan aan ons wenschen over te! dragen. Verder verlangt hij, dat de belastin gen, die van de Atjehers worden ge heven, aan hem worden opgebracht. Dat zou in de eerste plaats de peper belasting wezen. Het goevernement oefene alléén ge zag uit over- en inne belastingen van niet-Atjehers. Het goevernement zal de dienaren van den Sultan voorzien van voedings middelen, wapenen en munitie om de nog vijandige Atjehers te kunnea be oorlogen en onderwerpen. Bij de beraadslaging trad Toekoe Oemar op namens den Sultan. Deze scheen hem daartoe gemachtigd te heb ben en Oemar oefent, als een van de veornaamste hoofden van de oorlog- partij, grooten invloed op den Sultan uit. Deli Cl.) De officier van justitie bij den raad van justitie te Semarang heeft van I het vonnis van dat college, waarbij de Chinees Ho Tjiauw Ing, gewezen pach ter van het recht tot den verkoop van opium in het klein in de residentiön Semarang, Soerakarta, Djokdjokarta, Kedoe en Madioen, werd vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, revisie aangetekend. Hr. Ms. korvet Soerabaja, dienst doend wachtschip ter reede van Soera- baja, wordt eerstdaags buiten dienst ge steld en vervangen door Hr. Ms. rader stoomschip Bromodaartoe als zoodanig ingericht. Het goevernements stoomschip Zwaanonlangs uit Nederland gekomen wordt ten spoedigste in dienst gesteld onder bevel van den gezaghebber 2e klasse N. L. Wallin. De Koningin Emmadie, naar Amboina is vertrokken, heeft tot be steraming de Tenimber-eilanden, welke met de Aroe-, Kei- en Zuidwester eilanden eene afdeeling vormen van de residentie Amboina. Een paar maanden geleden bevatte de ]av. Cl. in em te legraphisch rapport van den resident van Amboina de tjjding dat de poli tieke toestand in dat gewest overal goed was behalve op de Tenimber-ei landen. Blijkens mededeeling van den consul-generaal van het duitsche rijk te Batavia is met de functién van consul van dat rijk te Makasser, gedurende de afwezigheid met verlof van den titularis P. Siemsen, belast de heer O. H. A. von Hauftstengel, medechef van de firma J. Mohrmann Co. aldaar. Bij besluit vang 18 Februari is aan dr. Th. van Buuren, voor den tijd van tien jaren, vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik van ge leidingen voor electrische verlichting te Soerabaja. De commissie voor de oprichting van een progymnasium te Buitenzorg deelt mede dat thans voor f 3760.50 is ingeteekend. Men heeft f 50,000 noodig. VISSCHERIJ. IJ m u i d e n, 28 Maart. Van de kordvisscherij kwamen binnen 15 loggers en smakken met besomming van 70 tot f 260. Van de beugvisscherij kwamen binnen de sloepen P R 8 met 180 lev. 100 doode kabelj. 100 schelv. 8 bennen vleet 10 puntjes rog.P R 41 met 190 lev. 100 doode kabelj. ieo schelv. 20 lengen 30 puntjes rog. P R 46 met no lev. 20 doode kabelj. 10 heilbotten 600 schelv. 5 bennen vleet 10 puntjes rog. PR 50 met 350 lev. I So doode kabelj. 500 schelv. 30 lengen MD 5 met 200 lev. 100 doode kabelj. 500 schelv. 7 bennen vleet 30 puntjes rog. M D 5 met 120 lev. 40 doode kabelj. 3 heilbotten 200 schelv. 30 lengen M D 8 met 260 lev. 40 doode kabelj. 1 heilbot 500 schelv. 50 lengen 10 puntjes rog. MD 4 met 190 lev. 50 doode kabelj. 2 heilbotten 100 schelv. 20 lengen 20 puntjes rog. M D 10 met 70 lev. 20 doode kabelj. 100 schelv. 10 lengen 10 puntjes rog. H D 30 met 300 lev. 40 doode kabelj. 400 schelv. 25 lengen. MA 27 met 90 lev. 30 doode kabelj. 40 heilbotten 400 schelv. 30 lengen. 10 bennen vleet. MA 99 met 100 lev. 20 doode kabelj. I io heilbotten 200 schelv. 10 lengen. M A 8 met 100 lev. 40 doode kabelj. 70 lengen 68 puntjes rog. MA 88 met 140 lev. 80 doode kabelj. 200 schelv. 20 lengen 60 puntjes rog. M A 105 met 180 lev. 80 doode kabelj. 40 heil botten 900 schelv. 30 lengen. V L 55 met 100 lev. 40 doode kabelj. 100 schelv. 4 bennen vleet 10 puntjes rog. V L 118 met 150 doode kabelj 10 lengen 5 bennen vleet 20 puntjes rog. V L 146 met 140 lev. 50 doode kabelj. 10 puntjes rog. MD 12 met 200 lev. 70 doode kabelj, 200 schelv. 5 bennen vleet 10 puntjes rog 7 bennen rog. D 14 met 180 lev. 80 doode kabelj. 200 schelv. 20 puntjes rog. PrijzenGesorteerde tongen per stuk van 0.80 tot 1.25, schol per 50 kilo 4.tot 23 lev. kabelj. per stuk van 080 tot 1.15, doode kabelj. per stuk van 0.45 tot 0.75, lev. leng per stuk van 1.30 tot 1.65, doode leng per stuk van o 90 tot 1.20, heilbot per stuk van 3.tot 18.50, schelvisch (sloe pen) p. groot honderd 35,tot 48.50, rog per puntje van 3.90 tot 5.65, vleet per ben van 5.tot 7. Een groot aantal telegrammen brengen tijding uit Buenos Ayres. Z.oals ge woonlijk zijn de berichten niet bizonder helder en vraagt men zich af, hoe de zaak nu eigenlijk in elkaar zit. De berichten luiden als volgt In de geheele republiek heerscht rust. De radicale leiders worden aan boord van kanonneerbooten gevangen gehou den. Drie dagbladen zijn in beslag genomen. De troepen blijven gereed staan. Men verzekert dat het doel der sa menzweerders geweest is president Pel legrini, alsmede de generaals Mitre en Roca te vermoorden, en daarna Allen tot dictator te verheffen. In de vere nigingslokalen der radicalen zijn bommen gevonden. Aan de Times wordt gemeld dat behalve de leiders 1 der radicalen, nog veertig officieren van het leger op last der regeenng gevangen genomen zijn waaronder de kolonels Xrigoya en hnnfHr0aa' engentraaI Garcia, die als hoofd der militaire samenzwering be- schouwd wordt. Dr. Irigoya, candidaat der radicalen voor het presidentschap, is op ayn buitenverblijf gevangen ge! nomen Er z„n buitengewone müitafre ~ge'en van voorzorg genomen. Te Maldonado en Zarate is alles gereed voor iedere gebeurtenis. De radicalen zijn nu zonder leiders en zonder geld. w 'S JUS.tlg gebleveD, de premie op het goud is een weiDig gedaald. De voornaamste bladen prijzen presi dent Pellegrini voor de betoonde geestkracht. De staat van beleg zal vermoedelijk worden gehandhaafd tot i Mei, wan neer het congres bijeenkomt. Hoewel h. ger veel ontevredenheid bes aat, vooral tegen den minister van °°ii°g' jZ'et men daarin echter geen voldoende reden voor officieren en soldaten om tot opstand over te slaan. Indien het leger slechts loyaal blijft, stellen. V"tr0uwen zich sP»edig her! De arrestatie der radicale partijleiders gmg vergezeld van een regeeringsdecreet, meldende dat de radicalen eene anar chistische omwenteling beoogden, met toepassing van dynamiet op alle militaire en burgerlijke overheden, waaronder de generaals Roco en Mitre, alsook de staatspresident. Alle radicale raddraaiers werden ingescheept op een oorlogsschip naar Staten-Eiland, nabij Terra del Fuego; desgelijks veertig offlcieren van het leger en een aantal burgers, De radicale candidaat voor het staatspresi dentschap werd gelijktijdig op zijn land- goed geïnterneerd. De politie legde bes.ag op een aantal Orsini-bommen De Regeering beweert dat de aldus nffiTrf™Kte beweg,ng eene bepaald nihilistische was. Daarentegen houden de radicalen vol dat zij geene omwenteling bedoelden en dat de berichten nopens eenen algemeenen moord door dynamiet slechts praatjes waren. Het eenige doel der regeering zou geweest zijn, eene volks vergadering te beletten, en het werkelijke gevaar voor den staat zou schuilen in de tuchteloosheid van leger en vloot Dit schijnt bevestigd te worden door de buitengewone maatregelen der regee ring, die den toestand niet schijnt te vertrouwen ondanks de verwijdering van de radicale partijhoofden. De woning van den president en het arsenaal wor den bewaakt Iotusschen houdt zich de bevolking geheel onzijdig. De provinciën heeten rustig te zijn; maar te troepen zijn overal geconsigneerd. f/"' VuaD beleg blii" vermoedelijk tot 1 Mei gehandhaafd, wordende slechts een etmaal opgeheven ten behoeve van de verkiezingen. Niettemin zullen de radicalen zich vermoedelijk onthouden De trouw van het leger schijnt vast staan, ofschoon de minister van ocrlog onpopulair is. Ook uit Peru komen weer geruchten °/V, ™lus'en- De schuldbrieven van dat land, die aan de markt toch al niet hoog staan, zijn aan de beurs in New York belangrijk gedaald, op de tijding dat de voormalige president Pierola ammunitie en krijgsvoorraad heeft bij eengebracht en te Iquique eene om wenteling wil trachtten te bewerken Naar men zegt, zou er ook in Ecuador eene revolutie zij a uitgebroken en zou den de opstandelingen een stoomboot nebben vermeesterd, Intusschen is eindelijk de firman van den Sultan te Alexandrie aangekomen. Ahmed Egoub Paslia, des Sultans bood schapper, werd door het engelsche eskader daar begroet. Een vertegenwoordiger van den jongen Khedive, benevens de auto riteiten van Alexandrie, ontvingen hem daar hy vreesde, dat er iets gebeurd was, ging hij in de gang en wachtte daar of zijne diensten ook noodig waren. Spoedig vernam hij duidelijk, dat men aan 't twisten was, maar door het onweder kon hij niet goed alles hooren. Eensklaps klonk Rayton evenwel de stem van de vermoorde dame in de ooren, die uit riep „dood mij niet," en kort daarop hoorde hij zijn meester zeggen„ik zal u dooden." Dit werd gevolgd door een hevigen val en spoedig daarop ging zijn meester uit en kwam eerst zeer laat terug. Nadat hij ongeveer twintig minuten gewacht had, was de bediende de kamer binnengetreden, maar vond geen spoor van de logée. Hij merkte evenwel op, dat eene lade, waarin zijn meester een paar geladen pistolen bewaarde, open was en dat de wapens er uit verdwenen waren. Den volgenden dag was hij er in geslaagd de pistolen, die weer op hunne vroegere plaats lagen, in handen te krijgen en had ze aan den rechter gegeven. Het eene was nog geladen, maar het andere was kort te voren afgeschoten. „Gij wilt dus zeggen, dat mijnheer Landsberg op zijne logée geschoten hadt, toen gij den zwaren val hoordet; als dat het geval is, dan moet gij het schot natuurlijk gehoord hebben." „Het donderde zoo geweldig, dat elk ander geluid er door was overstemd," antwoordde de man. „Gij beweert dus, dat uw meester de barones doodschoot in de huiskamer en haar lijk toen naar de groeve bracht. Hoe ver ligt de kuil van het huis verwijderd?" „Omstreeks anderhalve mijl," zeide een der rechters. „Een groote afstand voor iemand, die het lijk van eene for- sche dame torscht zonder nog te spreken van het gevaar om gezien te worden." „Rayton, wat hebt gij daar tegen te zeggen?" „Ik beweer niet eene verklaring van de zaak te kunnen geven," antwoordde de man. „Al wat ik weet is, dat Landsberg de dame vermoordde en mij half verwurgde toen ik hem van die mis daad durfde beschuldigen." „Mijuheer!" riep Karl Landsberg uit, terwijl hij van zijn stoel opsprong; „ik moet u eerbiedig doen opmerken, dat de getuige geen recht heeft mij van den moord te beschuldigen, zonder dat hij er bewijzen voor heeft. Bovendien is het geen onpartij dige getuigenis en het woord van een man, die zooals hij zelf bekent, voor luistervink speelt, moet maar niet dadelijk geloofd worden." „Mijnheer Landsberg," hernam de rechter, terwijl hij zijn hoofd schudde, „als er altijd eerlyk gehandeld werd zou het zeer moei lijk zijn een misdadiger op 't spoor te komen, maar juist door de zwakheden van den eenen menseh vernemen wij de misdaden van den andere. Gij kunt echter den getuige alle vragen stellen, die gij maar wilt." „Gij haat mij, nietwaar, Silas Rayton?" vroeg Karl, terwijl hij zijne oogen doordringend op den bediende vestigde. „Ik heb nooit met vreemdelingen opgehad," was het ant woord. „Hebt gij reeds aan den rechter verteld, dat gij mijn dienst binnenkort zoudt verlaten?" „Ja, ik kon uwe vreemde manieren niet uitstaan en was zeer blij, toen gij mij verteldet, dat ik u niet beviel, ofschoon het nu moeilijk genoeg zal zijn om na déze zaak eene goede plaats te krijgen," antwoordde de man onbeschaamd. >»Lieg niet," zeide Karl kalm. „Gij weet zeer goed, dat ik uiterst toegevend behandeld heb. Vele meesters zouden u van rechtswege hebben doen vervolgen, daar gij de rekeningen niet betaald hebt, waarvoor gij geld hadt gekregen. Gij vergeet de bekentenis, die gij mij en den winkelier uit Ravertoö hebt ge daan toen het bedrog het eerst ontdekt werd." „Uw Edelachtbare vroeg de man, terwijl hij zich tot den rech ter wendde, „laat u mij zoo door dien moordenaar beleedigen „Zwijgantwoordde de rechter streng, „gij hebt geen recht om uw meester zoo te betitelen." „Mijnheer Landsberg," voegde hij er na een kort stilzwijgen bij, „ik zie niet in wat nut dit onderzoek kan hebben. Gij wilt toch zeker niet beweren, dat de getuige uit wraak voor zijn ontslag uit uw dienst een verhaal heeft bedacht, waardoor de beschuldiging van deze vreeselijke misdaad op uw hoofd neer komt „Ik wilde alleen doen zien, dat hij een oneerlijk man is, wiens mededeelingen men niet kan vertrouwen," antwoordde Karl, „en ik beweer verder, dat hij zoo handig feiten met veronderstellin gen vermengd heeft, dat hij er in geslaagd is een onschuldig man verdacht te maken." Wordt vervolgdf)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2