P. BEAUFORT Fz„ Oude Oenever. J. MONSMA, INGEZONDEN. Hoe Ravachol anarchist werd. Wet tegen de Oynamitards. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand, Aangeboden Betrekkingen in Nederland. :%d,verieittiëïi. Voor hen, die het invoeren van den Midden -Europeeschen tijd wensehelijk achten, ligt bij den Boekhandelaar H. N. MUL een adres aan de Re geering ter teekening. IEMAND, Een net BURGERMEISJE, Gemeubileerde Kamers Stoommachine met Ketel, LAANK VAN BEIMEL, Verzeterinff tepn Brandschade. Levensverzekering. Nieuwe Groenmarkt 18. KOFFERS. W. VISSER, Franco Mendes Van to Eist, B A1KIT1AHHSTJ1S Rookworst. T A. DON NEE, e. BOOTZ. Zijlstraat 1. ea een compagnie engelsche soldaten vormden de eerewacht. De liberale partij in den spaanschen Senaat en in de kamer van Afgevaar digden, niet tevreden met de voorstel len tot bezuiniging van de Regeering, zal bij de behandeling der begrooting een tegenontwerp indienen, waarop met minder dan 30 millioen wordt bezui nigc. De directeur der spaansche bank heeft op verzoek, ontslag gekregen. In zijn plaats is benoemd de oud-minister van Openbar.; Werken Izara. Met den russischen minister Von Giers gaat het steeds beter, zijn ge: eel herstel zal zich niet lang doen wachten. Het schijnt nu weer niet waar te zijn, dat er te St. Petersburg eene vergade ring van hooggeplaatste personen heeft plaats gehad, waarin over een met Duitschland aan te gaan handelsverdrag zou zijn beraadslaagd. Voor den inhoud dezer rubriek sielt de Redactie zich niet aansprakelijk Mijnheer de Redacteur 1 Nu het vraagstuk tegenwoordig aan de orde van den dag is ofhetSpaarne een rivier is of niet, en of daarin met den hengel in de hand mag gevischt worden, is 't soms leerrijk onder kro niekschrijvers op te doen. Zoo vind ik dan in Haarlems wieg, of historische bedenkingen over eenige oudhedenvan dezelve stad: 7 zanten gebracht door Jacob van Oudenhoven (geheimkundige) enz. enz. Haarlem 1706 het navolgende op bladz. 96 e.\. op- geteekend De XXV. Bedenkinge. Rakendet de Riviere de Spaeme. Wat aengaet de Riviere de Spaeme waer dat de zelve zijn heffinge, begin en oorspronk heeft, doen van zijn ver- scheide gevoelens. Sommige willen, da' de zelve Riviere zijnen oorspronk heeft uit den Rhijn, zonder nogtans aen te wijsen, op watplaetse dese Riviere zijne heffinge uijt den Rhijn zoude genomen hebben. Andere brengen de Rivier de Spaeme uit het Meer, en willen dat de zelve boven het Huijs te Heemstede zijn begin ende aenvank zoude nemen. Ha- drianus Juniusin Batavia Cap. 17, wil dat de naem van dese Rivier niet Sparne maer Spierne moet wesen, en dat de selve ziju naem gekregen heeft van de Spieren en Rietwortelen, die de jonge jeugd daer plagte te plukken om te eten. Tot bewijs van dese Btymo logia of Naem-reden van den naem Spirneschrijft hijDat in de oude brieven van Utrecht, de Kerke aldaer Spirnewalt genoemd word, na het Walt of Bosch dat daer aan de Riviere plagt te leggen, ende heet nu Sparen woude, zijnde eenen twee-woordigen naem, van Sparen en Wout t' samen gevoegt. Dese Rivier Sparne plagt eertijds als een sware Rivier te wesen, die nog op eenige plaetsen ai vrij diep is, die daerom ook bedijkt was, en heeft daer van den Dijk gelegen, daer de Agter- straet is, die eertijds de Dijkstraet plagt te hieteu, gelijk de selve met dieu naem nog bekend is in de oude brieven van Si. Jacobs Gasi-huijs. Sommige willen dat de Rivier de Sparne bedijkt ge weest is, om dat de wateren daer in seer hoog wiessen door de harde pors- singe van het water uit de Meer, maer dat en heeft geen fondament, want in dien geval zoo moesten de dijken van 't Sparne niet weggenomen, maer veel meer beswaert wesen, want het Meer nog al aenwast, en om dat met de ver- grootinge van 't Meer de perssiDge van 't M^erwater nootzakelijk moetvergroo ten. Wij houden dat 't Sparen bedijkt is, doen de Zee daer in-vloeide, eer 't Sparen tot Sparendam bedijkt was, waer van ziet de V Bede?ikinge. Dat het Zee water door de Sparne eertijds ingevloeit heeft, en dat de grond met dit brak water omtrent het Sparne door weijkt geworden is, kan men ook wel eenigsins afnemen uit het Pomp-water omtrent de Sparne, dat zoo goed tot het ordinaer Burgers gebruik niet en is, als wel het water in de andere oirden van de Stad, verder van het Sparen af gelegen. Dit Sparen plagt buiten de stad Haarlem te leggen, en in den jare 1333 voer men met de schepen voorbij Raarlómals blijkt bij den vol gende Brief, die aldus luid „Graef Willem, &c, maecken kondt „allen Luden, dat wij dan twij die onse „Poirte van Alckmair hadde, jegens Jan „Persijn, ende efter Jan Persijn alse „ome 't gruijst geldt van Hoppen-bier „dat m n brouwet binnen Alckmair: „soo seggen wij, dat onse Poirte van „Alckmair geven zullen de grut-gelde „van elcken voeder biers met Hoppe „grutet thien Deniers Hollandts, ende „men sal hem gene hoppe gheven, ende „daer bij sullen sy haer Bier vrij varen „moghen mit heele Last voor bij Haai- „lem, sonder grut-geld te geven, ende „sloegen sy een vat ofte twee opt „Landt, so souden sy grut-geld geven „gelijck andere Luijden. In oircondeD, „&c. Gegeven in den Haghe op Saincte „Victoris-dagh, uit Jaer ons Heeren „Duijsent driehonderdt en drie-en-der- „tigh." JAN JANSEN. In 1885 werkte Ravachol met zijn jongeren broeder aan de ververij Vindry te Izieux. Op zekeren dag wierp een jong meisje uit Chamond haren min naar, die haar bedrogen had, vitriool naar het hoofd en toen men onderzocht hoe zij aan het vocht was gekomen, bleek dat Ravachol het haar verstrekt had. Bij eene huiszoeking vond men bij Ravachol eene groote koeveelheid vi triool en andere bijtende vloeistoffen Men verdacht hem, dat hij deze vochten aan zijn patroon hud ontstolen eu eene strafvervolging zou worden ingesteld, toen de heer Vindry daarvan afzag en beter vond, de zaak maar verder te laten rusten en Ravachol en zijn broeder hun ontslag te geven. Thans bevond zich Ravachof, die met zijn broer een oude moeder en een zuster te verzorgen had, in groote ar moede. Nergens kon hij werk vinden, dikwijls was er broodsgebrek en Ra vachols somber karakter werd door de ontberingen nog zwaarmoediger. In het begin van 1886 vond Ravachol einde delijk weer werk te St. Etienne, en werd daar lid van de arbeidersver- eeniging, waar hij de aandacht trok door zijne heftige toespraken. Weldra maakte hij kennis met anarchisten en ging uit den werkmansbond, dien hij te gematigd en welks programma hij kinderachtig vond. Dank zij zijn stout moedigheid en vreemd karakter, werd hij spoedig opgemerkt en nam een eerste plaats in. Hij had zich nu totaal aan de anarchie gewijd. Onder anderen maakte Ravachol ken nis met zekeren Fachard, van beroep machinist en een der woeligste anar chisten. Deze wist hem te bewegen het werk te laten varen. Ravachol werd beurtelings smokkelaar en valsche raun ter en het was alweer Fachard, die hem daarin onderlichtte. Maar hoe voordeelig dit laatste be roep ook is, zonder gevaar is het niet. In 1889 werden Fachard en zijne ben de gearresteerd. Chavreyre, die direc teur van de 5valschmunterij was, ont vlucht en Ravachol werd, na langen tijd in voorarrest te hebben doorge bracht, wegens gebrek aan bewijs los gelaten. Zondag is uitgevaardigd de wet tegen de dyoamitards in Frankrijk. Zij is niet uitvoerig en behelst alleen wijziging van artt. 435 en 436 van de strafwet. Dien tengevolge zullen die artikelen voortaan luiden aldus: Art. 435. Volgens de onderscheidin gen gemaakt in het voorgaande artikel, zal dezelfde straf worden toegepast op hen, die opzettelijk getracht hebben door middel van eene mijn of ontplof bare zelfstandigheid,te verwoesten gebouwen, woonhuizen, dijken, straten, schepen, booten, rijtuigen van eiken aard, magazijnen, werven of bijbehoo- rende gebouwen, bruggen, openbare ot particuliere wegen, en in het algemeen alle vaste of losse goederen, van wel ken aard ook. Het met misdadige bedoelingen op een openbaren of particulieren weg neerleggen van een ontplofbaar werk tuig, zal worden beschouwd als poging tot moord met voorbedachten rade. Personen, die zich schuldig maken aan de misdaden in dit artikel vermeld, zullen van straf worden vrijgesteld, wanneer zij voer de volvoering dier misdaden eu voor elke vervolging, daarvan hebben kennis gegeven aan de autoriteiten en aan dezen de namen der daders hebben medegedeeld, of zelfs wan neer zij nadat de vervolgingen zijn be gonnen, de gevangenneming der overige daders hebben bewerkt. Evenwel kunnen zij, tijdelijk of voor het geheele leven, worden getroffen door de öDtzegging van verblijf (verbanning) bedoeld in art. 19 van de wet van 27 Mei 1885. Art. 436. Elke bedreiging van te zul len verbranden of te zullen verwoesten door een mijn of ontplofbaar voorwerp, elk in art. 435 genoemd voorwerp, zal woeden gestraft met de straften, gesteld op het misdrijf: bedreiging met moord. In de L 071 do n a n d China express van Februari jl. staat te lezen „The Acheen war continues to be a scandal on civilisation and humanity", d. w. z.De Atjeh-oorlog, een schan daal voor menschneid en beschaving, blijft maar steeds voortduren, Toen een reiziger Zondag te Parijs aankwam, ontdekte hij dat men hem zijn portefeuille had ontsto len, waarin zich een wissel van 50.000 francs (25 000 gulden) bevond. In de zaak-Walsall is Maandag te Stafford vonnis gewezen. De beschuldigden Cailes, Battoula en Charles kregen ieder tien jaren dwaLg- arbeid. Deakin, die schuld bekend heeft, kreeg vijf jaren. Twee anderen zijn vrijgesproken. Een belangrijk persproces. Het Fetii Journal te Parijs heeft de XIXihne Siècle vervolgd, daar dit blad het Petit Journal had belasterd, naar aanleiding der aanprijzing van oneerlijke financieele ondernemingen, welke men onder de advertentiën van het Petit Journal kon en kan vinden. De XIXiéme Siècle nu is veroordeeld, maar slechts tot 10® frs. boete en tot eene schade vergoeding van 100© frs., terwijl het Journal 120,000 frs. eisente. In de overwegingen van het vonnis komt voor, dat, waar het Petit Journal zich bij eene groote en ervannglooze clientèle opwerpt a's financieele gids en zelfs als agent, het tot de taak der pers behoort het publiek op zijne hoede te doen zijn tegen de gevaren, voortspruitende uit de mededeeling in het lichaam der couranten van reclames ten gunste van slechte financieele ondernemingen of de aanneming zonder conti öle van adver- tentiën, die blijkbaar frauduleus waren. Uit Berlijn wordt het over- lijden gemeld van den bekenden paar denspel directeur Renz. Hij had den titel van CommissioDsrat. Te Keulen is hij geboren. Vr ij dagavond kwam een fatsoenlijk uitziend man zonder kloppen het kantoor van den directeur der „Breslauer Morgeuzeitung" binnen. Onmiddellijk grendelde hij de deur, ver klaarde dat hij Karl Schottke heette en vroeger letterzetter aan de courant was geweest, en eischte werk en een voor schot van 300 mark. De directeur, begrijpende dat hy ge vaar liep als hij weigerde, gat den man een bon voor het verlangde bedrag, maar zeiae door een spreekbuis, dade lijk nadat de man was heengegaan, aan den kassier dat hij niet moest uitbeta len, maar den man laten gevangen ne men. Toen Schottke bemerkte wat er gaande was, loste hij zijn revolver her haalde malen, kwetste twee bedienden en verbrijzelde zich met het laatste schot de hersens. Schottke was een goed werkman en huisvader. Hij had zijn betrekking aan de Breslauer Morgenzeilung verlaten bij de algemeene werkstaking en had in een kleine drukkerij een betrekking moeten aannemen, die hem te weinig opbracht om zijn gezin te onderhouden. Het garnizoen te Ulia heeft in zijn midden een aantal grap penmakers, die zich amuseeren ten koste van lichtgeloovige rekruten. In de slaapzalen verschenen herhaal delijk spoken, die de arme rekruten duchtig afranselden. Toen eindelijk een hunner zich bij zijn kapitein over deze spokerijen beklaagde, werd een onder zoek ingesteld, maar de „spoken" ble ven natuurlijk weg en de mishandelde rekruten kregen nog provoost omdat.... ze zoolang over de zaak gezwegen had den. Het noordsche stoomschip jLouise is op de reis van Brettesnaes naar de Lofodden-eilanden gezonken. Tien opvarenden, onder wie de kapitein de eerste officier en de eerste machi nist, verdronken de overigen werden door de „Jonas Lie" opgenomen en te Alden aan land gebracht. Milan heeft nog alt ij d niet genoeg. Hij eischt nu, volgens de Magyar Hirlap van Pesth, nog een millioen franc van den servischen Staat voor het opgeven vac zijn g eneraals - rang. De onlangs overleden Groot- vorst Constantijn van Rusland, die in het begin van de regeeriDg van den vorigen Czaar een groote rol speelde, moet een dagboek, van 18401889 loopende, hebben nagelaten. Het werk moet te liberaal zijn en te bilangrijke bizon- derheden bevatten, om in Rusland te kunnen verschijnen. In 1885 werd te Gratz zekere Rustach Holzbauer wegens moord ter dood veroordeeld, doch hij kreeg gratie en zijn straf werd in levenslange tucht huisstraf veranderd. De man hield steeds vol onschuldig te zijn, en dezer dagen is 't bewijs geleverd, dat hij de dader niet was. Na zeven jaren kerkerstraf is hij in viijhcid gesteld. Te St. Petersburg is een gewezen onderofficier van de keizer lijke garde Stepan Ivanoff, overleden in den leeftijd van 126 jaar. Onder Souvaroff maakte hij den zwitsersc-hen veldtocht tegen de Franschen mee en werd bij Leipzig gevangen genomen. Twee jaar geleden was hij blind ge worden maar overigens zeer sterk en gezond geweest. Zijn vrouw, met wie hij tachtig jaar getrouwd was, is 96 jaar oud en de Czaar heeft bevolen, dat Ivanoffs gansche pensioen aan haar zal worden uitgekeerd. Vervolg Stadsnieuws. In de op 5 dezer gehouden alge meene vergadering van commanditaire vennooten in de Haarlemsche Bank ver- eeniging firma Tediüg van Berkhout en de Clercq werd door beheerende ven nooten verslag uitgebracht over de verrichtingen gedurende het boekjaar 1891. De verkregen winst veroorlooft evenals ten vorigen jare eene uitkeering van io°/0de reserve is na bijschrijving tot f 76398.7p gestegen, zoodat die thans oDgeveer 51% va;: het gestorte kapitaal bedraagt. Balans en winst- en verliesrekening werden door de vergadering goedgekeurd. TELEGRAMMEN MADRID, 5 April. ReuterTwee anarchisten legden op de trap, dienaar de pariiieuliere vertrekken van den president der Kamer leidt, een ontplof bare stof neder. De anarchisten zijn in hechtenis genomen. Het geval baart groote ontsteltenis. Stoom,'artberich tan. Het stoomschip Koningin Emma van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 April van Port Said. Het stoomschip Bromo, van Rotter dam naar Java, arriveerde 3 April te Southampton. Het stoomschip Samarangvan Java naar Rotterdam, passeerde 4 April Pontadaquia. Het stoomschip Anchisis, van Batavia naar Amsterdam, passeerde den 2den April Perim. Het stoomschip A7itenorvan Am sterdam via Liverpool naar Java, pas seerde 2 April Port Said. Het stoomschip Calado?iie?i, met de fransche mail, arriveerde den 2<lea April te Suez en heeft de reis naar Marseille voortgez t. Het kan den 7<ien April aldaar worden verwacht. Het stoomschip Obdamvan de N. A. S. M., vertrok 2 April van New- York naar Rotterdam. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New-York, passeerde 3 April, des namiddags 6 uur, Wight. Het stoomschip Edam, van de N. A. S. M., van Baltimore naar Rotterdam, arriveerde den 4<lea April, des namid dags, voorgaats van den Nieuwen Wa terweg. FAMILIES ERICH F£"m Gehuwd 2 April. J. H. Blanken- stein en M. Willemsen, Warfum. Geboorten 24 Maart. A. Hofmees terLij brink 2 d. Nieuweramstel. - 2 April M. GompertzStiater d. Amst. - A. M- Schalk Paris d. Buiksloot. - S. ThamerZunderdorp z. Tiel. Overleden: i April. J. Levetland 56 j. Amst. - F. M. Roos 53 j. Amst. - G. A. Groen jd. 70 j. Anast. - J. T. A. M. Stoffels jd. Luik. - C. E. Vetter Hacker 54 j. Amst. - 2. P. L. Paters 78 j. Leiden. - J. Adelink 76 jaar Arnhem. - P. J. Daalmans jm. 26 j. Gouda. - 3. K. B. Brokking jm. 26 j. Den H lag. Geboorten: 3 April. S. Jonk Appelboom z. - 4. A. v. IJsseldijk Nijland d. - T. BuurBakkum d. - T. P. F, Sieg—Pompe z. Overleden: 4 April. C. H. du Pon 82 j. Koudenh. - C. Hcrmeling 49 j. Gr. Houtstr. - Z. M. v. StrienVer- lir.den 67 j. Leidschestr. - A. F. van Lennep 14 md. z. Florapark. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten worde7i aan hei Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde- li/tge aanvrage de adresseti 7nedegedeeld, waar deze Beirekkitigen zij?i te bevragen. Aboti7iés buiieti Haarlem oniva?igen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Assistent of assistente by apotheker te Scheveningcn intern, gewoon aan nette receptuur. 2. Meid-huislioudst. teg. 1 Mei bij een bejaard heer, P. G. middelb. leeft., en goed kunn. koken. 3. Binnenvad. en moeder in weeshuis, gehuwde lieden zond. kind. v. midd. leeft. Herv. G., jaar wedde ƒ450. bov. kost en inwonsollic. vóór 15 April. 4. Administrat. ontwikk. persoon om zelfst. werkz. te zijn op aunonc. bureau, geschikth. om contract, afiesl. en m. bewijz. v. solidit. 5. Iemand aan roomboterfabr., goed op de hoogte m. d. boter- en kaasbereiding, terstond. 6. Jongste bed. op handelskant. te Amst. met kantoorwerkz. bek. en m, goede ref. 7. Allesz. bekw. Zimmer-kelluer te 's Hage gew. om m. aanzienl. famil. om te gaan, kenn. d. mod. tal. fatsoen!, en net uiterl. 8. Persoon R. C. voor pakhuis- en loopwerk, loon ƒ7 50 p. week. Voorspoedig bevallen van een ZOON: A. E. v. GERVEN— Fibbe. Haarlem, 2 April '92. Heden overleed na een lang durig lijden, na meermalen ge sterkt te zijn door de H.H. Sacramenten, onze geliefde Va der, Behuwd- en Grootvader, de Heer HSNDRIKUS VISSERS, in den ouderdom van bijna 71 jaar. Namens de Familie: F. VISSERS. Haarlem31 Maart 1892. de vier of vijf eerste dagen van de week beschikbaar hebbende, gron dig bekend met het vak van Manu facturen en aanverwante artikelen, eenige jaren gereisd hebbende en bekend met bet Boekhouden, zag zich gaarne geplaatst als Reiziger, Boekhouder of op een Magazijn. De beste referentiën staan hem ten dienste. Aanbieding onder lett.IL., bureau dezer Courant. flink kunnende werken, vraagt Plaatsing* in een Winkel of in eene Huishouding. Hoog loon geen veiv eischte. Brieven lett. K., bureau van dit blad. TE HUUR. Brieven franco nummer 1599, aan het Advertentie-Bureau van P. van CITTERT ZONEN, Haarlem. van Randsom Sims Jeffebies, i'E KOOP aangeboden, 4 p. k., zoo goed als nieuw, op Rijks keur. Br. Fr. lett. M bureau van dit blad. Kassiers en Commissionairs in Effecten. Gierstraat 15. Goedkoopst, soliedst adres van uitsluitend eigengemaakte Tevens herstellingen solide en billijk. De ondergeteekende, Leeraar in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerscholen voor Jongens alhier, stelt zich beschikbaar tot het geven van gewone en Heil-Gymnas- tiek. De Heil-Gymnastische behan delingen, op advies en onder toe zicht van Medici, worden voorloopig aan zijn adres of bij belangheb benden aan huis verricht. Uitvoerig prospectus verkrijgbaar. Nassaalaan 64 A. J. DUPONT Co., te Cognac. (COGNAC). Hoofd-Agenten voor Neder land eD Koloniën W ij nhandelaren Haarlem, imstertam. Bonleaw. EXTRA FIJNE in den wicht van 2 en 3 Kilo alsmede de bekende 1ste kwaliteit Kleins Houtstraat No. 62.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3