NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang, Donderdag 7 April 1892* No. 2687. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE**: STADSNIEUWS. BINNENLAND. O N RUBY. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheels Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummer». 0,05. Dit blad «ersehjjat dageljjka, behalve op Zon- en Feestdagen. JBareao Kleine Hootstraat No. 9. Haarlem. TelefooMiaaer US, Directeur- U i tg* ver ra» 15 regel* 50 Cents; ieder* regel meer lOCnt». Groete letter* naar plaatiralmte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Abonnementen en Advertentie» wordt» sangenome- de. onna agente* ea door ail. boekheudelftree es conra n ii°> FlllIBOOHi Hoofdagenten voor iet Buitenland: Omnagnit Ohdroit de fnilieilt Stras,)re S, L. ItS'SMM #- C», JSRH I. JOB Si, Suce., furft 8lHe Sanivsr, Meniuurlrt. Haarlem, 6 April 1892 In afwijking met de tot nog toe ge volgde wijze van opleiding, zullen de j miliciens lichting '92 geoefend worden dagelijks tusschen de uren 712 en 25 uur. Vroeger werden zy geoefend van 1—2 Va en 5—7!^ uur. De opleiding geschiedt geheel onder ver antwoordelijkheid van hh. c@mpB. com raandtB., wien volgens aanschrijving van den inspecteur der infanterie daartoe zooveel mogelijk vrijheid raoet wor den gelaten in de regeling etc. Op de io6*« algeraeene vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, die op Woensdag 8 Juni 1892, des morgens tieD uur zal geopend wor den in het Concertgebouw te Amsterdam, zullen voorkomen de volgende voor stellen 10. Aan het hoofdbestuur op te dragen het instellen of doen instellen van een onderzoek naar 't geen in ons land en in het buitenland plaatselijk wordt ge daan om de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling van de minder bevoor rechten te bevorderen door persoonlijke bemoeiingen met dezen in uren van gemeenschappelijk samenzijn, die van school- of arbeidstijd vrij vallen en daarvan een beoordeelend overzicht sa men te stellen; 20. aan te wijzen, naar welke begin selen en methode en in welke richting de departementen der Maatschappij, overeenkomstig de beginselen in hare wet omschreven, door persoonlijke be moeiingen hunner leden, bevorderlijk kunnen zijn aan de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling vooral van de jonge menschen uit de minder bevoor rechte klassen der samenleving; 30 tot dekking van de kosten van dit onderzoek en het doen drukken van het overzicht, op de begrooting voor 3892 93 uit te trekken een bedrag van 1000. 1. de uitgaven van een nederlandsch volksliederenboek 2. dit liederenboek, tegen matigen prijs, verkrijgbaar te stellen, avoor de leden der Maatschappij, b) voor het algemeen; 3. tot dat doel op de begrooting uit te trekken een bedrag van ƒ1000. 1. Dat door of van wege het hoofd bestuur een onderzoek worde ingesteld uaar de werkiüg van het leerlingwezen in die staten van Europa, welke, naar het oordeel van het hoofdbestuur, daar voor in aanmerking komen, meer be paaldelijk in die waar dit onderwerp wettelijk geregeld is 2. dat voor dat onderzoek een bedrag van ten hoogste ƒ500.op de begroo ting 1892/93 worde beschikbaar ge steld. Aan het „Nederlandsch Tooneelver bond", ten behoeve van de tooneel- school, gedurende drie achtereenvol gende jaren, een subsidie toe te kennen van respectievelijk ƒ1000.—, 750. en 500.—. 1. dat door deskundigen, ingevolge opdracht en onder leiding van het hoofdbestuur, een zoo volledig mogelijk onderzoek naar den toestand en de werking van de ziekenfondsen hier te lande ingesteld en een beoordeelend verslag hierover samengesteld worde 2. dat dit verslag ter kennis van de departementen worde gebracht en voor belanghebbenden tegen matigen prijs yerkrijgbaar worde gesteld door deze algemeeue vergadering worde besloten dat dit onderzoek worde voortgezet en dat tot dit doel ter beschikking van het hoofdbestuur gesteld worde, gedu rende het dienstjaar 1892/93, een be drag van ten hoogste ƒ1500. io. dat door deskundigen, ingevolge opdracht en en der leiding van het hoofdbestuur, een zoo volledig mogelijk onderzoek worde ingesteld naar het geen tot verbetering van de armverzor ging is of worde beproefd in ons land, in vergelijking ook met dergelijke po gingen in den vreemde 20. dat de uitkomsten van dit onder zoek en de overwegingen worden neer gelegd in een beredeneerd verslag, aan wijzende zoowel de beginselen, waarop een doelmatige armverzorging moet rusten, als de middelen, waardoor deze beginselen in grootere en kleinere ge meenten kunnen worden toegepast, op dat het tweeledig doel der armverzor ging wering van de armoede als zoo danig en verzorging van de bestaande armen, worde bereikt; 30. dat het verslag ter kennis van de departementen gebracht en voor be langstellenden tegen matigen prijs ver krijgbaar gesteld worde; de algemeene vergadering besluite dat ter beschikking van het hoofdbestuur gesteld worde, gedurende het dienstjaar 1892/93, een bedrag van hoogstens 1500.—. om op de begrooting van 1892/93 een som van 200© uit te trekken, ter beschikking van het hoofdbestuur, om dit bedrag aan het Schoolfonds uit te keereü, voor zoover het hoofdbestuur dit noodig zal oordeelen, in verband met de verdere werkzaamheden en plannen der commissie. voor het dienstjaar 1892/93 een som van ƒ2250 op de begrooting te brengen voor het doen houden van voordrachten, onder de voorwaarden, gelijk deze door de algemeene vergadering van 1888 zijn vastgesteld en zooals deze zijn opgeno men sub VI der Reglementen en voor waarden. dat voor het dienstjaar 1892 93 nogmaals ter beschikking van het hoofd bestuur worde gesteld de som van f 1000, om daaruit de middelen te vin den om het tot stand komen van plaat selijke volksbanken te helpen bevor deren. 10. aan het hoofdbestuur op te dragen a. een onderzoek in ie stellen of te doen instellen naar de wijze, waarop de Maatschappij tot nut van 't alge meen, de pogingen van de ned. Pen- sioenvereeuiging en andere, om ver zekering van den werkman voor den ouden dag meer algemeen te maken, kan steunen i b. in de volgende algemeene verga dering, zoo Doodig, voorstellen te doen, fer toepassing van de door het onder zoek als wenschelijk aangegeven mid delen 20. ter beschikking van het hoofdbe stuur te stellen eene som van 500, ter bestrijding van de kosten van het on derzoek. bij de hooge regeering aan te dringen op invoering van leerplicht. io. aan het hoofdbestuur op te dragen het benoemen eener commissie, welke zal onderzoeken of het wenschelijk is om het openbaar lager onderwijs hier te lande tot rijkszaak te maken 20. tot dekking van de kosten voor dit onderzoek op de begrooting voor 189293 uit te trekken een bedrag van 1000. Zaterdag j.I. vergaderden de aandeel houders in de Haarlemsche Hypotheek bank in het hotel „de Leeuwerik" al hier, om het verslag aan te hooien, uitgebracht door het bestuur over het eerste boekjaar, loopende over de laatste maanden van 1891. Na goedkeuring van balans-, winst en verlies-rekening, werd met algemeene stemmen besloten om de gemaakte winst geheel af te schrijven op de kosten van oprichting. Dinsdag zijn op aanwijzing te Spaarn- dam gearresteerd 3 boerenarbeiders, Bel gen, en des avonds naar hier overgebracht als verdacht van medeplichtigheid in zake den inbraak en moordaanslag te Zaamslag, in de vorige week gepleegd. Zij werden hier door den rechter-com- missaris gehoord en zijn hedenmorgen na den nacht op het politiebureau te hebben doorgebracht op transport ge steld naar Middelburg. Bij het overbren gen met den gevangenwagen was de Zijlstraat voor het politiebureau zoo vol menschen, dat men blijkbaar van mee ning was, dat de aangehoudenen in betrekking stonden tot den hier "ge- pleegden moord, In ons nummer van 5 dezer, vermeldden wij, dat twee dienstboden uit het gesticht „Meerenberg" waren aangehouden, in wier bezit werd ge vonden linnengoed ingepakt en voorzien met een adres vo®r iemand in Zwolle. Onderstaand bericht nu lazen wij in de Z. C., hetwelk zeer waarschijnlijk met die zaak in verband staat: „Door den commissaris en den hoofd inspecteur van politie te Zwolle zijn een partij nieuwe kleedingstukken, ser vetten, handdoeken en diverse huis houdelijke artikelen, toebehoorende aan het krankzinnigengesticht te Meeren berg, in beslag genomen in het kost huis van iemand die verloofd was met eene in dat gesticht wonende dienst bode en binnen korten tijd in het hu welijk hoopte te treden. Zij had die goederen aan haar verloofde gezonden en ter hand gesteld. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Zondag zal de Koninklijke militaire kapel van het regiment grena diers en jagers naar Antwerpen vertrek ken, ten einde aldaar de reeds vroeger aangekondigde, doch uitgestelde uit- voeriug te geven, ten voordeele van ';de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ramp in de mijnen te Ander- lues. D r. A. O. H. T e 11 e g e n, b e- noemd tot eersten geneesheer-directeur van het krankzinnigen gesticht te 's Hage heeft die betrekking aangenomen en reeds aanvaard. Voorts verneemt men, dat de heer Krab is gehandhaafd als directeur voor den huishoudelijken dienst en de admi nistratie, terwijl op verlangen van den eersten geneesheer-directeur later, op zijn aanwijzing, een jeugdig geneesheer zal worden aangesteld, die in het ge sticht zal wonen. Voor inwoning van dr. Tellegen en zijn gezin is nog geen plaatsruimte beschikbaar. Maandagavond werd aan Sequah voor zijn hotel in de Rijnstraat te 's Hage een serenade gebracht, welk huldebetoon hij beantwoordde met het strooien van geld uit het raam. Hij deelde mede, dat hij nu wel naar Gouda ging, maar voorloopig iederen dag nog tot 7 uur in Den Haag zou blij ven om lijders aan rheuraatiek te helpen, wat met gejuich werd begroet. Nadat de muziek het „Wilhelmus" had ge blazen, ging men uiteen. Men meldt uit Amsterdam dat in den nacht van Zaterdag op Zon dag op den Zeedijk aldaar een man door eene vrouw is doodgeschoten. Eene groote ramp heeft de gemeente Hazeiswoude getroffen. Twee groote gebouwen even een doortocht latende voor d-n lijweg tus schen Leiden en Gouda, werden Maan dag in enkele uren, van 's avonds 8% 10^ ure, in de asch gelegd. De bi andi in een klein winkelhuisje van P. van der Spek Sr. begonnen en ontstaan door het aanmaken van eene kachel met petroleum, tastte weldra eene brood bakkerij van C. Gaarkeuken en het perceel van den huisschilder A. Franc ken aan, welke huizen allen onder ééne kap stonden, om vervolgens naar de herberg van P. Pijnacker aan de over zijde over te slaan. Door het kloek op treden van de brandwee-, die met drie brandspuiten op de plaats des onheils ter blussching werkzaam was, en het wenden van den wind, werd verdere brandschade voorkomen. Hartbrekender tooneel volgde echter, toen vier perso nen, nog even te voren gewaarschuwd, onder de invallende muren en eene vuurmassa werden bedolven, waarvan één, A. van Staveren, een jeugdig ar beider van 24 jaren, na oogeveer een half uur lijdens stierf. Van een ander, J. Scholten werden beide beenen ge breken, terwijl twee anderen belangrijk werden gekneusd. De gebouwen en meubelen van P. van der Spek, C. Gaarkeuken |en P. Pijnacker waren tegen brandschade ver zekerd, doch de huisschilder A. Franc ken, die niet geassureerd was, lijdt aan gebouw, materialen en huisraad groote schade. De spuiten zijn den geheelen nacht gebleven, terwijl de spuitgasten en zij, die vrijwillig hulp verleenden, den ge heelen nacht op de plaats des onheils aanwezig en bezig waren. Aan dr. Duyvis van Koudekerk en dr. Bertel van Bijndijk-Hazerswoude werd assis tentie verzocht tot hulp van den plaat selijken geneesheer, welke door beide heeren welwillend werd verleend. Naar men verneemt, heeft de raadkamer der rechtbank te Rot terdam, rechtsingang met bevel tot ge vangenhouding verleend tegen Pierre Fracgois Corneille Pieteise, 22 jaar, slagersknecht, wonende te Gouda, als verdacht van den aldaar in den nacht van 28 op 29 Maait gepleegden moord op de weduwe v. O., met daarop ge volgden diefstal. Nadere bizonderheden omtrent den moord breDgen aan het licht, dat deze in koelen bloede is geschied. Tot tweemaal toe moet er eene snede zijn toege bracht, en dat niet zonder verweer, aangezien de toppen der vingers warén doorgesneden. Ai deie aanwijzingen r~ in LJ i L_ 31. HOOFDSTUK XX. „Heeft hij de waarheid gezegd door Ie vertellen, dat hij hooge woorden tusschen u en de barones hoorde vervolgde de rechter. Karl dacht eenige oogenblikken na en antwoordde toen „de i barones was zeer opgewonden en zal misschien wat luider ge- i sproken hebben dan gewoonlijk, maar ik was volkomen be daard." „Hoorde hij de woorden „dood mij niet" en „ik dood u toch „Dat kan wel zijn, maar zij werden niet gebruikt in dien zin ls hij bedoelt." „De woorden zijn, dunkt mij, toch maar voor eene uitlegging vatbaar." Karl antwoordde niet. „Kom, mijnheer Landsberg," vervolgde de rechter, „zou het met veel beter zijo, dat gij besloot ons den geheelen inhoud van dit weinig vreedzame gesprek mede te deelen. Het zal de zaak veel duidelijker maken." „Ons geschil was van geheel persoonlijken aard," antwoordde Karl* „De barones was, zooals ik zei, zeer opgewonden en snelde het huis uit met welk doel weet ik niet. Nadat ik den tuin vruchteloos had doorzocht, nam ik een paar pistolen en vertrok om haar op te sporen en haar over te halen naar huis terug te keeren." „Naamt gij de pistolen mee om haar te dreigen, ingeval zij niet aan uwe wenschen wilde voldoen vroeg de rechter met een sarkastisch lachje. „Gij weet zeer goed wat er dien avond hier in de omstreken te doen was," antwoordde Karl, terwijl hij hem strak aankeek. „Er waren honderden mannen op de been, en als ik niet gewa pend was geweest, dan had ik stellig met mijn leven voor mijne vermetelheid moeten boeten." De rechter scheen niet zeer geneigd om verder te spreken over de reden, die Kail de wapens had doen opnemen. Hij gaf hem een teeken om zijn verhaal te vervolgen. „Mijn poging om de barones te vinden mislukte," vervolgde Karl. „Onderweg werd ik aangehouden door een man te paard, die mij voor een spion uitmaakte en mij wilde dooden. Ik ge bruikte mijn pistool tot zelfverdediging, vandaar, dat een van beide afgeschoten was en vandaar ook de bloedvlekken op mijn mouw, die uit de wonde vloeiden van den man, die zeer dicht bij mij stond." „Kent gij den naam van die.i man vroeg de rechter. „Hij was bezig met het uitoefenen van verkeerde praktijken," antwoordde Karl stoutmoedig,„maar daar deze door alle magistraten in het graafschap Kent door de vingers worden gezien, zou ik mijn leven en dat mijner lieve vrouw op het spel zetten door zijn naam te noemen. Wij zijn het verschrikkelijke lot van Galley en Chater nog niet vergeten, die op eene wreede wijze om het leven werden gebracht, alleen omdat zij eenige geheimen van dezen handel hadden doen uitlekken. Ik noem den naam van den smokkelaar dus niet voor mijn leven er mee gemoeid is." Men hoorde onder de andere rechters een gemompel van goed keuring opgaan, dat evenwel dadelijk ophield, toen de onder vrager vervolgde „Gij weigert dus, mijnheer Landsberg, mij de bizonderheden van uw onderhoud met de barones mede te deelen?" „Het gesprek betrof slechts de vermoorde en mijzelf en daar om weiger ik het bepaald." De volgende getuige was de vrederechter Harbottle, die het volgende zeide „Ik ben vrederechter voor het graafschap Kent en daarom werd mij de ontdekking van het lijk der barones en het vervoe ren ervan medegedeeld. Dadelijk besteeg ik mijn paard en reed hier heen, zag het lijk en verhoorde eenige getuigen. Ook ik vroeg mijnheer Landsberg eene verklaring, maar hij weigerde mij die te geven. Daarna waarschuwde ik hem, dat hij dadelijk gevat zou worden als hij eene poging deed om het huis te verlaten voor hij nader was verhoord. Na zijn woning verlaten te hebben spoedde ik mij naar den dokter, die met de lijkschouwing be last is, en drong er ep aan, dat deze zich dadelijk van de oor* zaak van den dood der ongelukkige barones zou gaan over tuigen."

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1