FüLiTlEK VEEZICHT. 9EMENÖD NIEUWS. doen blijken, dat óe dood niet plotse- seling, maar eerst na een verschrikke lijk lijden is ingetreden. Naar men vermoedt, is ook het lijk twee driemaal verlegd geworden, om den diefstal mogeljjk te maken; de diefstal zeif moet, wat het geld betreft, grooter zijn dan aanvankelijk werd ge meend, aangezien ook de opbrengst van winkelgoederen in het bezit van de verslagene was. Het totaal van net ont vreemde moet dan ongeveer ƒ400 heb ben bedragen. Dat de moordenaar bij den diefstal nog met oordeel is te werk gegaan, kan daaruit blijken, dat alleen het hor loge met ketting van wijlen O. is me degenomen, en de ketting, aan den com mensaal behoorende, is achtergelaten. De gearresteerde verdachte moet wer kelijk 's nachts naar Rotterdam zijn geloopen en tusschen Gouda en Moor drecht de or den rijksveldwachter G. zijn ontmoet. Met den t veeden trein zou hij dan van Rotterdam naar Amster dam zijn vertrokken. Het onderzoek in de woning aan den Kleiweg schijnt gesloten te zijn, aan gezien de goederen der verslagene Dinsdag daaruit zijn verwijderd en naar het verkoophuis zijn getransporteerd. Zondagmiddag ongeveer 4 uur, toen een trein uit de richting van Utrecht te Gouda arriveerde, zag de machinist dat een gedeelte der rail, ter lengte van een meter, op eenigen af stand van het station was omgebogen. Hoe dit geschied is, is nog een raadsel, doch aan de oplettendheid van den machinist, die direct stopte, is het te danken, dat er geen ongelukken hebben plaats gegrepen. Na een oponthoud van ongeveer een uur was de weg weder veilig. Uit Winterswijk wordt van 4 April gemeld Nauwelijks is de lijn hersteld, of op hetzelfde baanvak Winterswijk—Essen heeft wederom eene ontsporing plaats. Yan den goederentrein, die te ruim 2 uren hier Zondag middag moest aan- knmen, ontspoorde te Roerloo,tusschen Borkee en Winterswijk, een zevental waggons, waarvan 2 met steenkolen beladen geheel omsloegen. De schade aan materieel moet weer vrij aanzien lijk zijn. Ten einde het personenver keer te onderhouden, vertrokken hulp treinen van hier om de reizigers op te halen. In de gemeente Wichen (Geld.) zijn de pokken epidemisch ver klaard. Door de maréchaussées te Tilburg is Dinsdag aangehouden en naar Breda overgebracht een persoon, die waarschijnlijk uit eene gevangenis ont vlucht is. Althans was hij gekleed in het grijze gevangenispak en barrevoets. „ATaatje voor de rechtbank In het lokaal van het heilsleger te Bergen-op-Zoom had op den 17a Febr. de gewone oefening plaats. De heilskapitein stODd op het plat form en riep Lin de taal van het leger de zondaren 'op om schuld te belijden en plaats te nemen op het zondaars bankje. Eenige nieuwsgierige jongelieden waren in de zaal aanwezig, waaronder ook iemand, die van af zijne kinderjaren den mallen bijnaam van „Kaatje" droeg. Zijn vriend stond naast hem, en deze vroeg herhaaldelijk: Kaatje, voel je nog niks Hij werd gewaarschuwd door een maréchaussee, maar herhaalde nu en dan zijne vraag, die aanleiding schijnt te zijn geworden tot storing der ver gadering, zoodat procés verbaal tegen hem werd opgemaakt. Voor dat feit stond hij Donderdag 11. te Breda terecht. De getuigen een luitenant van het heilsleger en een maréchaussee verklaarden dat hij de oorzaak was geweest van de orde ver storing. Hij zelf en eenige getuigen k dé charge (waaronder ook „Kaatje") ver klaarden, dat hij niets anders had ge daan dan vorenbedoelde vraag eenige malen te herhalen. Toen „Kaatje" op de vraag van den verdediger, Mr. Pels Rijcken, had er kend, dat „Kaatje" werkelijk zijn bijnaam ■was, zeide de ambtenaar van {het O. Mdat bij du zeker dien naam voor eerst niet kwijt zou wezen in Bergen-op- Zoom. „Kaatje" scheen daar echter nog al getroost onder. De substituut officier van justitie eischte tegen den belangstellenden Vra ger f 8 boete. De verdediger mr. F. F. Pels Rijcken zeide ongeveer het volgendeEdel. Achtb. heerenHet is ons allen zeker wel eens gebeurd, dat we in eene ver gadering den spreker dingen hoorden zeggen, die we niet dadelijk begrepen Dan vroegen wij onwillekeurig aan onzen buurman: vat je dat? Voel je dat? Nu is het bij het leger des heiis gewoonte om de menschen, die zich berouwvol neerwerpen op het 'zondaarsbankje. af te vragenvoel je nog niets Dat wil zeggenis de geest nog niet vaardig over u Ben je nog niet doordrongen van schuld, voel je je nog niet gered uit den booze Zoo heeft beklaagde ook gevraagd aan zijn buurman Kaatje voel je nog niks Wat is hier nu het misdrijf? Niets anders dan dat die buurman ongeluk kigerwijze Kaatje wordt genoemd. Dat wekte den lachlust op. Had hij Jan geheeten, dan was er niets gebeurd, En zoo is beklaagde gekomen op het bankje der beschuldigden. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie du schijnt de zaak ook niet zoo heel donker in tc zien. Inderdaad, zijn eisch is matig. Maar dit belet toch niet, dat mijn client aanspraak maakt op algeheele vrijspraak. En de gronden daarvoor zijn aanwezig. Want wat is het geval Er was leven in de vergadering, dat is uit het ge tuigenverhoor gebleken. Dat de maré- chausée meent, dat mijn cliënt de aan leiding daartoe was is geheel en al eene zaak van appreciatie. In ieder geval het opzet, om de vergadering te storen, was niet aanwezig. Hij heeft niets geroepen hij heeft eenvoudig iets gevraagd, na melijk of „Kaatje nog niets voelde". Op grond van al die gronden conclu deerde pleiter tot vrijspraak. N. B.C De marechaussée Rob ij n die 24 Januari te Berlikum door eenige personen, die hem aanvielen, ernstig aan het hoofd werd gewond, zal eer lang het hospitaal te Leeuwarden, waar hij thans reeds laüger dan 10 weken wordt verpleegd, verlaten, waarop ook de zaak voor de rechtbank kan dienen. Ondanks de eerste hoop dat hij geheel zou herstellen, is Robijn toch blind ge bleven aan één oog, tengevolge waar van hij vrij zeker voor den verderen dienst zal worden afgekeurd, in welk hij recht heeft op rijkspensioen. Door een rijksveldwachter Zaterdagavond naar Assen overge bracht Lammegien O. van Annen, ver dacht het door haar aldaar bewoonde huis, dat Zaterdagmorgen door brand werd vernield, te hebben in brand ge stoken, met het oogmerk om zich de assurantie-penningen toe te eigenen. Bevel tot voorloopige inhechtenisneming is verleend tegen deze vrouw, die Maandag reeds de daad moet hebben bekend. (P. D. 6.) Depolitie te Groningen heeft de hand gelegd op een 14-jarig meisje uit de gemeente Haren, dat bij onderscheidene neringdoenden in eerst- gemelde plaats zich op naam van derden schoenen en manufacturen had doen afgeven en deze voorwerpen grooten- deels had beleend. Zondagavond is de water molen „De Leeuw" onder Ten Boer, toebehoorende aan het waterschap „Em- menwoude", geheel afgebrand. Vermoe delijk is deze brand door kwaadwillig heid veroorzaakt. VISSCHERIJ. Scheveningen, 5 April. Eene partij gezouten scnelv. werd voor f6 en 7 per ton verkocht. üe booten hadden weder geringe vangst., slechts 1 en 2 mand garnalen waarvoor 7 en 8 per mand werd be steed. Dezen avond kwamen nog een 20 schuiten aan die ƒ40 tot 85 besomden, de prijzen der visch stonden gelij k aan die van heden ochtend. Verreweg de meesten vertrekken de schuiten weder naar zee. Niewediep, 5 April. Door 10 korders werden hier heden 400 mand jes kl. schol, 15 manden schar en 25 roggen en door trekkers 170 tal haring aangevoerdkl. schol gold 180 f 2 per mandje, schar f 2 per mand, rog 65 cent per stuk en haring 80 cent k f 1 per tal. De legatie dreigt heen te gaan, wan neer dit ontwerp tot wet mocht worden verheven en men mag dan ook vragen, wat zij er nog langer zou doen, wan neer hare landgenooten in de republiek worden geweerd. Uit Bueeos-Ayres wordt aan de Times gemeld dat het oorlogsschip, aanboord waarvan de hoofden der ra dicale partij gevangen worden gehou den, buiten de reede geankerd blijft. Het kolonisseren en protegeereu in onbeschaafde landen mag een goede gelegenheid zijn voor jongelieden om carrière te maken, het moederland zelf plukt niet altijd zoete vruchten. Zoowel uit Sénegambië als uit Dahomey zijn in Parijs onrustbarende berichten geko men. De goeverneur van Senegambië heeft van luitenant Marcaand bericht ontvangen, dat in Routienne een gerucht gaat, ais zou de de geheele missie onder leiding van Menazel, door inlan ders van Samori vermoord zijn gewor- den. De regeering ontving uit Porto Novo de tijding, dat de Dahomeyanen een aantal dorpen hebben in de asch gelegd. Hun macht bestaat uit 6000 goed ge wapende mannen. Op het oogenblik, dat het bericht werd afgezonden, waren zij vier uur van Porto Novo gekampeerd en maakten zich gereed, om de stad aan te vallen. De koning van Dahomey zond een luitenant-goeverneur van Frankrijk een zeer onbeschaamden brief. De ministerraad heeft besloten, groote versterkingen naar Dahomey te zenden. Te hopen is het, dat die niet te laat komt. De engelsche regeering is blijkbaar bang voor een mogelijk besluit van Frankrijk, om de anarchisten het ver blijf in den lande te ontzeggen. Althans de heer Matthews verklaarde in het Lagerhuis, dat wanneer Frankrijk daartoe 1 overging, de engelsche regeering aan het parlement bizondere bevoegdheid zal aanvragen in het belang der open bare orde. Zoo zou het den anarchisten kunnen vergaan als den Zigeuners, die voortdurend door het eene land aan het andere toegezonden en door geen natie geherbergd worden. liet bericht over den voorgenomen opstand in Peru wordt tegengesproken door het pêruaansche consulaat te Parijs. Van eene beweging in het land ten voordeele van den voormaligen presi dent Pierola zou geen sprake kunnen zijn, daar deze eenvoudig en als rustig burger te Parijs leeft en zeker vandaar de diaden eener samenzwering in Peru niet besturen kan. Er zijn op dit oogenblik nog meer ontevreden diplomaten, en wel de heeren van de chineesche legatie in Washington. Dezen zijn (en niet ten onrechte) weinig geflatteerd door een wetsontwerp, waarbij geen enkele Chinees meer in de Vereenigde Staten zal worden toegelaten, met uitzondering van de leden der legatie. Yan den engelschen reizi- ger J. Macdonold Cameron, lid van het parlement, zal binnenkort {een reis verhaal liet licht zien. Hij heeft in gevolge eene opdracht van eenige engelschen, die belang stellen in de natuurlijke rijkdommen en de middelen tot ontwikkeling van den maleischen archipel, eene reis over Borneo gedaan. Te Samarinda, de hoofdplaats van Koetei op de Oostkust geland, is hij de Ma- hakam of Koetei rivier opgevaren tot ver in het binnenland, waar volgens hem nog nooit een Europeaan den voet gezet had. Hij heeft onder de koppen- snellende Dayaks vertoefd, met twee Europeanen en eenige inlanders als reisgezellen, en nergens moeilijkheid ondervonden. Hij roemt zeer de hulp vaardigheid van den sultan van Koetei, wieüs beschaving en verlichte denkwijs ook aan het nederlandsche goeverne- raent overvloedig bekend is. Over het nederlandsch-indische bestuur is Came ron's oordeel gunstig. Hij zegt dat onze ambtenaren uitmuntend slag hebben om met de inboorlingen om te gaan, en heD onder den duim weten te houden zon der hun onafhankelijkheidsgevoel te krenken. Het nederlandsch-indisch goe> vernement, verzekert hij, wil niets liever dan de ontwikkeling der onder zijn gezag staande eilanden bevorderen, ook door het toelaten van vreemde onder nemers, op voorwaarde alleen dat zij zich aan de nederlandsche wetten on derwerpen. Van den goeverneur-generaal en alle mindere ambtenaren heeft de reiziger medewerking ondervonden en de assistent-resident te Samarinda, de heer, De Heer, heeft al het mogelijke gedaan om zijne reis aangenaam te maken. Men zal zich herinneren, dat eene aanzienlijke engelsche dame, mevrouw Montague, den dood heeft veroorzaakt van een karer kinderen, dat zij met den arm in een donker hok aan een spijker had gebonden. Het arme wicht dat pas 3^ jaar oud was, stierf tengevolge van de angst en de pogingen die het deed, om zich los te rukken. Deze barbaarsche moeder heeft zeven kinderen, die alle even streng door haar worden behandeld, „uit beginsel". De rechtbank heeft haar, onder toejuiching van het publiek, veroordeeld tot gevan genisstraf van een jaar. De werkstakers van de k 0 lenmijneii in Durham nemen geweld te baat, om zich levensmiddelen te ver schaffen. Zij hebben getracht, de winkels te plunderen, doch dit is hun belet geworden. Dinsdagmorgen hebben 20000 hunner in eene meeting besloten, op het punt van het loon niets toe te geven. Deeming, die aanvankelijk van den hem toegevoegden verdediger3 Mr.Lyle, niets wou weten, heeft nu einde lijk op diens vragen geantwoord. Hij ontkent tegenover hem al zijne misda den. De schelm wilde miss Rounsevell, met wie hij zou trouwen toen hij ge vangen werd genomen, gaarne spreken, maar het meisje, dat zoo ternauwernood aan een droevig lot ontkomen is, heeft wijselijk geweigerd. Tot dusver waren de pogingen om hem te photograieeren alle mislukt daar hij altijd door scheve gezichten te trekken zich onherkenbaar maakte. Een wakkere gevangenbewaarder heeft hem op een oogenblik met een zaktoestel plotseling gephotografeerd, wat de in structie zeker heel wat zal vergemak kelijken. Erfprins Ferdinand van Rumenië is verloofd met prinses Marie van Edinburg De procureur generaal Qnesnay de Beaurepaire heelt te Parijs eene verdieping van een ander huis betrokken. Toen de overige huur ders vernamen wie hij was, verzochten zij gezamenlijk aan den eigenaar, „den gevaarlijken bewoner" de huur op te zeggen. Het huis wordt door twee politieagen ten dag en nacht bewaakt. Guy de Maupassant wordt beter. Lezen is hem nog verboden, maar hij ontvangt vele bezoeken. B. a v a c li 0 1 heeft de misdaad van Chambles erkend, maar ontkent iets te weten van de catastrophe te St. Etienne. Tot verdediger heeft hij een jong advokaat, Lagasse, gekozen. De familie Ravachol stamt af uit de Kide eeuw en haar wapen was toen maals zilver op azuur en drie gouden rozen. A n het station te St. Ouen is in beslag genomen een groote kist, ge adresseerd aan den gevluchten anarchist Gustave Mathieu, den medeplichtige van Ravachol. L)e kist bevatte een groot aantal revolvers en pationen. Keizer Wilhelm zond be- looiiing'eii aan de manschappen der reddingsboot, die de passagiers der voor Wight gestrande Eider redden. De dochter van een der manschappen ont ving 's keizer portret met eigenhandig onderschrift, daar zij eveneens dapper aan de redding had medegeholpen. Hoewel Hans von Bülow de vorige week inde Philhaimmie te Berlijn openlijk het beriijnscli stol' van zijn schoenen heeft afgeklopt is hij weer naar de hoofdstad teruggeKeerd en leidde Zondagmorgen de repetitie van het Maandagavond door hem geredi geerde concert in de Philharmonie,, waarbij Beethovens 99 symphonic ter uitvoering werd gebracht. De repetitie werd door velen bijge woond. Aan het begin en aan het slot werd de excentrieke componist luide toegejuicht. Na herhaaldelijk terugge roepen te zjjn, hield hij de hand voor den mond, een veelzeggend gebaar dat met groote hilariteit door het publiek werd begroet. De Deutsche Medic. Wochen- schrift bericht, dat de oosten: ijksche gezondheidsraad zich ten voordeele der lijkverbranding heeft uitgespioken, als het beste middel om de nadeelen der begraving te voorkomen. Voorls meldt het blad, dat het denkbeeld der lijk verbranding ook te Berlijn veld wint* Het crimineel gerechtshof te Berlijn was voor een paar dagen getuige van eeu zeldzaam tooueel. Een werkman, Rau§ geheeten, die wegens majesteitsschennis terechtstond, braakte met een aan waanzin grenzende roeke loosheid de ernstigste beleedigingen uit tegen den keizer, den rechter en de regeering. Hij werd tot twee jaren ge vangenisstraf veroordeeld. Toen hij uit de zaal werd weggeleid, wiep hij een reporter op den grond, die hem m den weg kwam, doch hem verder niets mis daan had en schopte daarop zijn ver dediger. Toen de bewaarders hem nu poogden te bedwingen, sloeg hij woest naar alle kanten tot hij op den grond geraakte. Een der bewaarders beet hij in een vinger tot op het been en hij werd eerst overmeesterd, nadat een ander bewaarder eeu voet op zijne keel zette en hem bijna deed stikken. Met zulk een woestaard had men in het berlijnsche gerechtshof nog nooit te doen gehad. De daders van den dyna- „Scheen mijnheer Landsberg opgewonden of ontsteld?" vroeg de rechter. „Hij was wel geschokt door het voorval, maar ik kan niet zeggen, dat hij blijken gaf van gejaagdheid of zenuwachtigheid door een gevoel van schuld." „Was hij alleen, toen gij hem ondervroegt „Zijne vrouw was gedurende ons geheele gesprek aanwezig," antwoordde de magistraat. „Maakte zij geene opmerkingen „Zij bezwoer hem alles te zeggen, zooals hij haar had gedaan, maar hij weigerde." Op deze woorden sprong Karl op. „Mijnheer de rechter," zeide hij met eene stem, die van opgewondenheid beefde, „mijne lieve vrouw Ruby alleen weet den inhoud van het gesprek, maar gij zult haar mond even gesloten vinden als den mijne." De rechter sloeg geen acht op deze opmerking, maar vervolgde tot den laatsten getuige „Hebt gij nog iets te zeggen, mijnheer „Alleen dit," hernam de magistraat, „dat ik, na mijnheer Landsberg's huis verlaten te hebben, naar den kuil ben gereden, waar het lijk is gevonden en den rand van den kuil nauwkeurig heb beschouwd. Ik vond eenige afdruksels van een voet, die ik in gips heb doen overnemen en waarvan het eene precies met den voet van den vermoorde overeenkomt, terwijl het andere de- zellde grootte en breedte heeft als den voet van mijnheer Landsberg." Toen hij deze woorden gesproken had, kwam een man met een houten doos in de hand, de kamer binnen. De doos bevatte de gipsen afdruksels van den voet. „Zaagt gij ook sporen van paardenhoeven?" vroeg de rechter. „Och, overal ziet men die hier op dit oogenblik," antwoordde de magistraat met een sluwen blik, die den rechter deed glim lachen. De volgende getuige was éene dienstbode, Keziah Coote ge heeten, die verklaarde de vreemde dame tot kamenier gediend te hebben in het huis van mijnheer Landsberg. De vermoorde was zeer aardig jegens haar geweest, placht veel met haar te spreken en vroeg allerlei dingen omtrent haar meester en mees teres. De barones had o. a. aan de kamenier verteld, dat mijn heer Landsberg haar een groot jaargeld had verschaft en dat zij er zich dikwijls over verwonderde hoe hij zoo rijk was om dat te kunnen betalen. Verder had zij aar eens medegedeeld, dat mijnheer Landsberg vroeger haar verloofde was geweest, maar dat het huwelijk was afgesprongen, omdat hg toen geene middelen bezat. Keziah Coote herinnerde zich, dat de vreemde dame dikwijls opmerkingen had gemaakt over den grooten voet waarop mijnheer Landsberg leefde, en dat zij vaak de vrees had geuit, dat mijnheer Landsberg haar toelage zou verminderen. „Scheen de barones voor haar leven bezorgd te zijn, of had zij an dere reden tot ongerustheid „Neen, maar zij was eeDe vreemde opgewonden vrouw, en sprak dikwijls tot zichzelf in eene taal, die ik niet verstond. Eens zeide zij, dat mijnheer Landsberg wel blij zou zijn als zij dood was, daar hij dan al zijn geld kon geven aan die blonde vrouw, waarmede zij mevrouw Ruby bedoelde/' Toen de getuigen nu allen gehoord waren, herhaalde de rechter de voornaamste punten der zaak en gaf als zijne meening te kennen, dat in de getuigenis der dienstbode de reden van de misdaad schuilde, die men tot nu toe nog gemist had. De rechters zaten gedurende eenige oogenblikken te be raadslagen en waren in een druk gesprek gewikkeld, maar ein delijk kwamen zij tot de conclusie dat de barones vermoord was geworden door Karl Landsberg. De rechter onderteekende nu een bevel tot diens inhechtenis neming, dat onmiddellijk ten uitvoer werd gebracht. HOOFDSTUK XXI. Hoewel Ruby het ongeluk, dat haar echtgenoot getroffen had. diep gevoelde, was zij er toch de vrouw niet naar om lijdend neer te zitten en zich er door te laten verpletteren. Nadat zij gezorgd had, dat het hem in zijn cel zoo aangenaam mogelijk was gemaakt, gevoelde zg, dat het nu haar plicht was om bij de zitting van het gerechtshof, waarop hij zich beroepen had, zijne vrijspraak te krijgen. Zij was echter maar eene zwakke, machtelooze vrouw, die geheel alleen stond, want de vreeselijke verdenking, die op haar man gevallen was, had al hunne zoo genaamde vrienden doen verdwijnen, die in vroeger tijd Kar! zoo geregeld bezocht hadden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2