NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. RUBY.! 9e J raagraisgr. Donderdag 14 April 1892. No. 2693. A BON NEMEN TSPKIJS ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND F EUILLET ON HAARLEM'S DAGBLAD foot Ba&rieHi per 3 maanden f 1,20. Franco door bet geheele Rijk, per 3 Huwsndea 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afeondsrlijke nummers. 0,05, Dit bisd ïeroch^Et dagelijks, bshslva op Zoa- es Feestdsgea, jjttaraan Kieir.6 HoatatïMt Ho. 8, Eaarlea. feüefesHSffl&see' SSS, 15 rej-els 50 Cents; !»aa?s regêi mae? 10 Canto. Qro.-se letter® naar pteatsrsisala Bij A öeaiuaBWt aaasaeslijk rabat Ai O - tm-a «.feTv-iea Advsrtwstfe-, wMttn uagMtoatm des» df.ijT sU, 1 ie*st;A;.Aslt,rs3t SA eCuMHti «SBHT Directeuï-ültgs'srer J. O, FSISIBOOB, Hoofdagenten mor het Buitenland'. Compagnie Gtnirak ie Builkist Btrmgbs ët L. BABMB f 6e, JdXJt **t 81 5"'t ItnUurf JMwtni aasssesasasssssi tl A A RLE De Commissie 13 April 1892 voor de pensioenen stelt voor, om den heer D. J. Ziegeler, tot 1 Mei e. k. directeur van de Bank van Leening, toe te kennen een jaar- lijksch pensioen van ƒ987.87, berekend naar zijn bezoldiging van f 2000 (f 1500 salaris ea f 500 vergoeding voor huishuur De het 2( to luit. C J. A. de Bont, van reg. inf., gedetacheerd bij het huzaren alhier, is eervol van die detaeheering ontheven en met Mei a. s. weder ingedeeld bij zijn korps te 's Bosch. De fraaie collectie Hyacinthen Tulpen in pronkbakken, in de tuinbouw inrichting van de firma E. H. Krelage k Zn., Kleine Houtweg 17 alhier, welke zich nu in bloei bevinden, zal van af 17 April e k« dagelijks van 2 tot 4 uur, voor vreemdelingen ook van 10 tot 12 uur, te bezichtigen zijn. Waarschijnlijk zal de tentoonstelling tot in het midden van Mei geopend kunnen blijven, en in de laatste week van April op haar fraaist zijn. Naar men ons mededeelt, zal de schilderijententoonstelling, welke hier ter stede zal worden gehouden door de vereeniging Kunst zij ons Doel' geopend worden 19 Mei, en zonder bijomstandigheden 13 Juli daaraan vol» gende worden gesloten. Zij heeft reeds vele toezeggingen gekregen, ook van de eerste nederlandsche meesters op het gebied van schilderkunst. Vanwege „Volksbelang" zal de heer dr. N. P. Kapteijn van Arasterdam morgen (Donderdag) avond in de bo venzaal van de Vereeniging alhier eene bespreking houden over den „Gerdel- tijd." Zie achterstaande advertentie. Dinsdag waren wij in de gelegenheid kermis te maken met eene industrie, die naar wij meenen, in Nederland al leen te Haarlem wordt uitgeoefend, na melijk eene fabriek van sportwagens. De sportkar, uit Engeland geïmpor teerd, is in keilen tijd ook io ons land wat men noemt een courant artikel ge worden. De heer S. Versteeg alhier heeft daarom in overleg met de firma Perry Co. te Amsterdam, hier ter stede Klerksteeg No. 18, de fabriek opgericht, waarop wij hierboven doelden. Op deze wijze kan de firma Peny Co. hare sportwagens laten maken in al de modellen, die zij praktisch en gewenscht acht, terwijl de fabrikant geregelden afzet heeft aan eén leveran cier, Perry Co. en hare filialen en depóthouders. Behalve de wielen die uit Engeland komen en eenig ijzerweik, dat in den handel is, worden op de fabriek van den heer Versteeg de sportwagens ge heel gereed gemaakt- In een lokaal wordt de kar getimmerd, in een ander is de smid werkzaam, ia een derde wordt het vervaardigde gelijmd, gelakt en afgewerkt. De vindingrijkheid van den heer Versteeg heeft verscheidene nieuwe modellen in het leven geroepen. Sportkarren voor het zeestrand met breede wielen, met verstelbare boomen om groote en kleine menschen instaat te stellen, ze gemakkelijk voort te duwen voor transport naar Indië, die door zes schroeven los te draaien, uit elkander genomen kunt»en worden etc. Het personeel op de fabriek varieert van 10 tot 15 man. Wij merkten op de werkplaats ook een nieuwe soort van ladder op, zóó danig ingericht dat men dien door aan een touw te trekken, kan verleDgen, waardoor het moeilijk hanteeren van lange ladders vermeden wordt. De ge meente heeft zich reeds een dier ladders aangeschaft. Voorts zagen wij een opvouwbaren kinderwagen, photographiën van bood- schapwagens enz., teveel om alles hier te beschrijven, doch genoeg om ons de overtuiging te geven, dat de heer Ver steeg de praktische fabrikant is van praktische artikelen. Voor zoover tot nog toe bekend is, zal het bezoek van onze Koniogin en de Koningin-Regentes aan het duitsche hof ongeyeer eene week duren. Reeds worden in het zooge naamde „Nieuwe paleis" te Potsdam de voor HH. MM. bestemde apartementen gereed gemaakt, terwijl ook de keizer lijke familie met den geheelen hofstoet naar de zomerresidentie zal verhuizen, die bij eenigszins gunstig weder juist ia het voorjaar verrukkend is. Met het oog op de aanstaande bevalling der Keizerin zullen de feestelijkheden bij het bezoek der Koninginnen wel meer tot den intieraen familiekring beperkt blijven. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal opVrij- g 15 April niet plaats hebben. Omtrent de ontvangst en de uitvoering van het muziekkorps der Grenadiers en Jagers te Antwerpen wordt door het HdbL v Antwerpen o. a, het volgende medegedeeld „Dat de ramp van Anderlues aau- leiding zou geven tet eene reeks lief dadigheidsfeesten, omhalingen en andere middelen om hulp in te zameleD, wisten wij voorafdoch het was niet te ver wachten, dat de ramp door eene zoo treffende betooging als die van Zonde»g zou gevolgd zijn. Oude veten zijn vergete?i „Ea de yroegere ruziemakers (want vijanden waren wij nooit) reiken elkaar de hand. De Hollanders en de Walen verbroederen te midden der vreedzame en vredelievende Vlaamsche bevolking van Antwerpen." De ontvangst kenmerkte zich door groote opgewektheid. Behalve de consul- generaal, de leden der hollandsche club en e enige nederlandsche officieren, bevonden zich aan het station een muziekkorps, dat ons volkslied speelde, en tal van belgiscbe officieren. Onze muzikanten maakten een goeden indruk. Duizenden bewogen zich langs de straten, om den stoet, die zich aan het station had gevormd, te zien. In de Harmonie" werd de eerewijn aange boden. In de feestelijk versierde zaal, waar ook de busten onzer Koninginnen naast die van Leopold II en de koningin van België prijkten, zaten burgemeester en schepenen op de eerste rijen in hun ambtsgewaad. Verder de gouverneur der provincie en tal van autoriteiten. Over de uitvoering is slechts éen woord van lof. Vooral het ensemble wordt zeer geprezen en de onzen wor den boven de „Garde Républicaine" van Parijs en de „Guides" gesteld. Op het programma kwamen voor Ouverture „Sakuntala" van Goldraark, Fantaisie uit „Lohengrin, l'Arlésienne," van Bizef, .Sirenengesang," van Niels W. Gade, Ouverture „Obéron," welke stukken on berispelijk werden weergegeven. Den solist M. A. Rudersdorf viel in de Romance No. 2 voor viool van Beethoven een groote bijval ten deel. Eindelijk werd aan den directeur, den heer Van der Linden, een schoone ovatie gebracht. Zoowel bij het begin als aan het einde werden de belgiscbe en neder landsche volksliederen gespeeld en door het publiek staande aangehoord. Door eenig e hooggeplaatste ingezetenen van lsHage, gepensionneerde rechterlijke ambtenaren, officieren en particulieren, zal een adres worden in gediend om de doodstraf weder in te voeren, en zulks met het oog op het toenemend aantal gevallen van moord en doodslag in den laatsten tijd. Het bestuur derafdeeling 's Gravenhage van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft de leden uitgenoodigd tet deelneming aan de excursie op Don derdag 14 April a. s. Het plan is des morgens te 8 u. 34 i m. per Holl. Spoor te gaan naar Lei den en vandaar per stoomtram naar Sassenheim, Lisse, Hillegom en Haarlem. De heer L. Kruyffi te Sassenheim, heeft zich welwillend bereid verklaard de tochtgenooten te begeleiden en hen te intro iuceeren bij de bollenkweekers, o. a. bü den heer Krelage, te Haarlem. Naar aanleiding van het gebeurde in het Geheuw te 's Hage op Zondagavond, wordt nog gemeld, dat de sergeant jhr. De G. den kommandant van het reg. gr. en j met het gebeurde in kennis heeft gesteld en zich heeft beklaagd over de handelingen van den in het Gebouw toen d. d. inspecteur van politie. Naar men zegt, hebben zich 56 personen bereid verklaard om voor den se geant te getuigen. Uit Den Haag meldt men: In de laatste nachten hebben op verschillende plaatsen in de stad inbra ken of insluipingen plaats gehad, oneer anderen in het Achterom en op de Hooigracht. Een winkelierster ie 's-Hage is weder het slachtoffer geworden van sluwe bedriegers. Een als werkman ge kleed persoon bood een stuk goed te koop a n een tweede, naar het uiter lijk een heer, die toevallig een of ferte kwam maken in een of ander ar tikel, deed er een bod op. De koop werd niet gesloten en beide gingen heen. Eerst kwam de heer terug om de juffrouw te zeggen, dat zij er maar 20 voor moest geven als die andere man terugkwam. Hij zou het later voor ƒ22,50 overnemen. De werkman kwam terug, de juffrouw betaalde 20, maar de heer bleet weg! |D e jongen, tegen wien bevel van gevangenhouding is verleend, ver dacht van het toebrengen van een mes steek aan vrouw v. d. Laan, in de Hemsterhuisstraat te 's-Hage, heeft voor den rechter van instructie een volledige bekentenis afgelegd en het mes, dat dezer dagen achter de woning der vrouw gevonden werd, herkend, als dat waarmee hij de verwonding heeft toegebracht. Op de Sporttentooastel- ling te Scheveningen zal ook eene zeer belangrijke collectie van retrospectieve kunst, betrekking hebbende op onze aloude volksvermaken, te bezichtigen zijn. Daartoe behooren natuurlijk in de eerste plaats de voorwerpen in verband staande met de jacht, de visscherij, het paardrijden, het arren en het schaat senrijden. Zoo zullen bij voorbeeld tot de afdeeling visscherij alle voorwerpen (uit vroeger en tijd) behooren, die be trekking hebben op de zeevisscherij, de zaimvangst en de walvischvangstoude modellen van netten en vischbooten, oude statistieken en vang werktuigen. Tot de afdeeling jacht b. v. kruithoorns, geweren en wapenen, geweien, bogen, de tot het papegaaischieten gebruikte voorwerpenplaten of modellen en statistieken van vinkebanen, voorwerpen betrekking hebbende op de lange jacht en de valkenjachtopgezette roofdieren uit ons land en het buitenland, Oost en West-indische jachtgerei; vallen, knippen, oude veldflessehen, glazen, bokalen enz. Voor de ijsafdeeling komen in aanmerking oude fraaie arren, beenen of andere bizondere cf historisch- meikwaardige schaatsen, beschilderde of gebeeldhouwde sleden, portretten van oude hardrijders of in vroeger tijd ge wonnen prijzen van bekende rijders 5 ook poppen in nationaal of schaatsen rijderskostuum, of voorwerpen waarop attributen of voorstellingen van het schaatsenrijden zijn aangebracht. Zoo zullen onder de afdeeling rijden en paardensport voorkomen gouden Ko- ningszweepen, voorstellingen van be kende harddravers en barddraverijen, de in Noord-Holland nogal eens voor komende wit papieren uitknipsels op blauwen grond, betrekking hebbende op de paardensport, verder gedeco reerde ol gebeeldhouwde boerenwagens (wagenkratten) voorts (versierde of be schilderde) sjeezen, tuigen, fraaie zwee- pen en sporen. De zeilsport kan evenals op de tentoonstelling te Zaandam een hoogst interessante collectie van scheeps modellen en miniatuur boeiers opleveren; ook kunnen enkele bootjes (mits niet te groot) indien zij van beschilderden of besneden spiegel voorzien zijn, ge plaatst worden. De retrospectieve af- deelingen der tentoonstellingen te Gassel en te Kleef waren juist door de groote inzending van dergelijke voorwerpen de meest interessante, en ons land kan ook eene fraaie en volledige verzameling oudheden op dit gebied opleveren. Het comité der tentoonstelling ver zoekt een ieder die iets meent te be zitten, belangrijk genoeg om de afdee ling te helpen, een biljet ter invulling aan te vragen aan het bestuur van de Sporttentoonstelling te Scheveningen. Indien zulks gewenscht wordt, zal de vracht worden vergoed en voor assu rantie worden zorg gedragen. Een belangrijke getuige in den moord aan den kleiweg te Gouda moet de heer P. C. W. Begeer, kapper aan de Oosthaven aldaar, ziju. In den nacht van den moord, te ongeveer 3^ ure, kreeg de echtgenoote van deu heer Begeer eene benauwdheid, zoodat hij haar, tot het inademen van frissche lucht, naar een raam droeg en dit openschoof. Zijn hoofd naar buiten stekende, ontdekte hij, vlak tegenover het bureau van het Dagblad van Gouda een persoon in bukkende houding, die bezig was zijn schoenen aan te trekken. Bij nauwkeuri- 87) HOOFDSTUK XXIII. „Ik vernam, dat zij zonder geld en vrienden was en aarzelde geen oogenblik, maar gaf haar de toelage, die haar niet alleen in staat stelde om te leven, maar t aar bovendien die weelde kon verzekeren, waaraan zij vroeger gewend was. Hoe aanzienlijk die toelage ook was, ik had ze graag willen verdubbelen, als ik haar daardoor in 't leven had kunnen houden. De advokaat t, dat de betaling van dat jaargeld mij tot last moest zijn, och, het was gelijk aan een druppel in den Oceaan, want mijn rijkdom had haar een tienvoudige som kunnen verschaffen, zon der dat het mij eenigszins zou hebben geschaad. Ik had een langdurig en pijnlijk onderhoud met de barones over een onder werp van geheel persoonlijken aard tot welks mededeeling ik mij niet geroepen gevoel, daarna wierp zij zonder een woord te spreken en zonder dat ik er mij tegen kon verzetten een venster open en sprong er uit, met welk doel weet ik niet, ze was ech ter altijd eene hartstochtelijke vrouw. Ik volgde haar in den tuin en daar ik er niet in slaagde haar te vinden, nam ik mijn hoed en een paar pistolen, omdat ik wist, dat er een menigte smok kelaars op de been waren, en verliet mijn huis om opnieuw te trachten haar op te sporen. Mijne pogingen mislukten echter eveneens, en daar ik vreesde, dat mijne vrouw, die een paar uur tevoren een zieke vrouw was gaan bezoeken, eenig ongeluk zou overkomen als zij alleen terugkeerde, maakte ik mij gereed haar te gaan halen. Mijn weg bracht mij dicht bij de groeve, daar werd ik aangehouden door een smokkelaar te paard, die mij voor een spion uitmaakte. Hij trachtte mij neer te sabe- en, ik ontweek den slag en schoot op hem. Hij stond dichtbij mij, het bloed, dat zich op mijn mouw bevond, moet uit zijne wond zijn gekomen, want ik zag, dat hij in den zadel wankelde, toen hij dadelijk daarop wegrende.' In de duisternis kon ik het pad niet vinden, dat naar het dorp leidde, waar mijne vrouw zich bevond en zoo kwam op den rand van den groeve, van daar den afdruk van mijne voetstappen op die plaats. Toen ik aan net huis kwam, waar mijne vrouw haar liefdewerk had verricht, vernam ik, dat zij met den dokter naar huis was gere den. Ik narn den terugweg dus weer aan en kwam zeer laat thuis En dit, mijne heeren rechters, is mijn onopgesmukt ver haal, waaraan ik verder niets heb toe te voegen." Karl Landsberg had zijne verklaring kalm uitgesproken, zon der eenig vuur en geestdrift te verraden, mijnheer Salomons zag met smart, dat zijn verhaal geen gunstigen indruk op de rechters maakte. „Beklaagde," geide een van hen, „laat mij u waarschuwen dat gij uwe kans op levensbehoud wegwerpt. Denkt gij, dat de jury eenig geloof in uw verhaal zal stellen, als gij niet wilt her halen, wat er tusschen u en de barones verhandeld werd? en dacht gij, dat wij maar dat fabeltje van dien gewonden smokke laar gelooven, die misschien alleen in uwe verbeelding bestaat Karl sloeg volstrekt geen acht op de woorden van baron Hempley, want zijne geheele opmerkzaamheid was gevestigd op de deur aan het einde der zaal. „Hoort gij, gevangene?" herhaalde de rechter streng, „of zijt gij besloten niets meer te zeggen Toen baron Hempley deze woorden geuit had, onderging het gelaat van den gevangene eene groote verandering, die ieder opmerkte. Hij scheen een geheel ander mensch te worden. Er kwam weer kleur op zijne wangen en glans in zijne oogen. Alle uitdrukking van vrees was als 'tware verdwenen en als de jury hem vrijgesproken had, had hij er niet gelukkiger kunnen uit zien. Mijnheer Salomons volgde de richting van den blik de.§ gevangenen om te ontdekken waardoor deze wonderbaarlijke verandering was teweeggebracht; ook zijn gelaat werd verhelderd toen hij Ruby in de deur opmerkte, op wier bleek maar kalm gelaat eene uitdrukking van groot geluk lag, dat niet anders dan door goed nieuws veroorzaakt had kunnen worden. Dicht bij haar zag men de forsche gestalte van Jozef van Grootz, die zooveel wonderlijke gebaren maakte om de opmerk zaamheid van den gevangene te trekken, dat de strenge rechter hem stellig uit dé zaal had doen zetten, als hij het had kunnen zien. Dit gelukkige tweetal werd op den voet gevolgd door mijnheer Harbottle, wiens gewoonlijk ernstig gelaat eveneens eene uitdrukking van tevredenheid droeg. Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1