POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. adres bestemd, tnog de naam des af zenders niet voorkomen. Feitelijk zijn de ambtenaren dus in hun recht, maar verder merkt men op, dat jaren geleden op initiatief van een der inspecteuren, wijlen den heer Chal- mot, inspecteur -te Zwolle, plotseling op grond van art. n°, 807 der Verzame ling, eveneens de verzending als drukwerk Van dergelijke drukwerken werd verbo den, hetgeen een zelfden storm als thans in het leven riep, daar de handelsstand nog grooten voorraad van dergelijke kaarten bezat. Naar aanleiding der tal looze klachten werd dan ook spoedig aan die ellende een einde gemaakt door het bepaalde bij art. 7 van no. 1096 der verzameling (jaargang 1880) lui dende Hoewei bij de 5e alinea van art. 56 van no. 906 der verzameling is bepaald, dat het adres op open kaarten te stellen is aan de tegenzijde van het bericht, behoort voortaan in de plaatsing van het adres op dezeifde zijde als het be richt, te worden berust, tenzij die plaat sing lichtelijk tot een verkeerde ver zending van de kaart zou aanleiding geven. De postambtenaren kunnen, op grond van het bovenstaande, o. i. gerust eenige toegevendheid gebruiken, in afwachting eener nadere bepaling. Belangstellenden in de tooneelspeelkunst en hare beoefenaren hebben eene commissie gevormd om, na door aankoop eigenaar te zyn ge worden van het graf, waarin het stoffe lijk overschot rust van de in leven zóó rijk begaafde tooneelspeelster mevr. Sophie de Viies, er een gedenkteekeo op te richten, har er waardig. De leden der commissie zijn voor Amsterdam, Louis Bouwmeester, Gerard H. Elias (secretaris), mr. J. Kalff Jr., M. Kreukniet, Lion van Lier, W. G. Nieuwenkamp, J. H. Róssing (voor- fitter), H. J. Teixeira de Mattos; voor Arnhem, mr. G. S. Brantsma; voor Dordrecht, D. Crena de Jongh; voor 's Hage, mr. J. E. Banck, Johan Gram j voor Leiden, Henri van de Velde; voor Rotterdam, Jean Biowne, J. Has pels en C. S. J. Vlaanderen Oldenzeel (penningmeester). Allen, die tot dat doel eene bijdrage wenschen af te zonderen, noodigt de commissie uit, daarvan opgave te doen aan een harer leden, of aan den secre- taris, Gerard H. Elias, Heerengracht, 420, te Amsterdam". Dr. Vitus Bruinsma doet in de Amst. een verhaal, waardoor een zonderling licht wordt geworpen op de uitdeeling 'm Beets gehouden. „De firma C. J. van Houten en Zoon te Weesp had, door middel van een der heeren te Amsterdam, die giften inzamelden, een kist met 200 busjes cacao, elk inhoudende kilo, voor de Beetster bevolking gezonden. Spoedig daarna schreef zij aan denzelfden heer te Amsterdam, dat zij verzuimd had, er suiker bij te doen en daarom aan den heer S. R. Smit, Leidschestraat te Amsterdam opgedragen had, een kistje met 200 zakjes bruine suiker, elk in houdende 150 gram, aan hetzelfde adres te doen bezorgen. De firma bedacht namelijk, zooals zij ook reeds er bij schreef, dat „als men een behoeftig mensch cacao schenkt, men daar ook suiker bij behoort te geven" en liet juist daarom, zooals zij ons schrijft, „de suiker in zakjes van 150 gram af wegen, opdat dan bij elk busje de daarvoor noodige suiker gemakkelijk kon uitgereikt worden." Nu blijkt echter, dat wel aan ver scheidene Beetster gezinnen busjes cacao zijn geschonken, maar tot nu toe heb ik nog niemand kunnen ontdekken, die daarbij ook een pakje suiker had ge kregen. Daarentegen trof het de klanten van den winkel van het commissielid, den onderbaas Toering, dat in dien winkel tegenwoordig de bruine suiker in ge maakte pakjes verkocht werd en wel in pakjes, die bedrukt waren met het adres van S. R. Smit, Leidschestraat 95 Amsterdam. „Zoo werd dus de zaak duidelijk. De cacao, die zonder suiker toch niet te gebruiken was, werd overeenkomstig de bedoeling van de firma Van Houten, gratis uitgedeeld. Doch de suiker schijnt door het lid Toering van de commissie te zijn aangekocht, tenminste wie die er bij wilde hebben, moest ze koopen, hoewel ze door Van Houten eveneens ter gratis uitdeeling was gezonden 1" Donderdagochtend om streeks 2% uur, ontstond in de papier fabriek „De Eendracht," staande op het grondgebied van de gemeente Wormer en behoorende aan de firma van Gelder Zonen, uit onbekende oorzaak een hevige brand. Zoowel de zes brand spuiten uit die gemeente, als een aantal uit de omringende gemeenten, waren in betrekkelijk korten tijd op het ter rein des onheils aanwezig. Na niet ge ringe inspanning mocht men er in slagen den brand, die een paar pak huizen met oud papier en lompen in de asch legde, meester te worden. Voor zooveel men heeft kunnen na gaan, zijn de machinerieën niet bescha digd. Evenwel zal de fabriek ongetwij feld eenigen tijd moeten stilstaan, tot groot nadeel der gemeente Wormer, wier arbeiders voor het grootste ge deelte in genoemde fabriek hun brood vonden. Men schrijft uit 'sHage aan het TJtr. Dagblad: Zooals bekend is, is in eene der laatste vergaderingen der Tweede Ka mer vergunning verleend aan den heer Van Beuningen, eene interpellatie tot de regeeriug te richten omtrent het niet invoeren van Spoorwegtarieven Eenige dagen na de aankondiging der interpellatie is het reeds in het begin van 1891 door de spoorweg-maatschap pij ingezonden nieuw tarief voor het binneniandsch goederenvervoer, door den minister van Waterstaat goedge keurd. Ook zou een voor geruimen tijd ter goedkeuring ingezonden tarief voor het vervoer van vee, dezer dagen zijn goedgekeurd en eerlang worden inge voerd. en voor .het tarief van reizigers eene voorloopige regeling getroffen worden. De sergeant jhr. De Geer te 's Hage heeft, daartoe gemachtigd door den kommandant van het reg. gren. en jagers, een klacht ingediend tegen den inspecteur van politie, ter zake van het gebeurde in het Gebouw op Zon dagavond. Voor den raad van informatie heb ben ongeveer 10 officieren, behoo rende tot verschillende wapens, verkla ringen ten voordeele van sergeant jhr. De G. afgelegd. Het moet verder gebleken zijn, dat de inspecteur van het gebeurde geen rapport aan zijn superieuren heeft ge maakt. Donderdag is de klacht van den ser geant ter afdoening opgezonden aan den plaatselijken kommandant, kolonel Henckens. in de Oranje-kazerne werd Donder dagochtend ook een onderzoek inge steld door eenige officieren, die bij den twist tegenwoordig waren. De twee partijen waren bij dit onderzoek aan wezig. Naar het Raagsche Dag blad verneemt, heeft de heer P. Krab, directeur van het krankzinnigengesticht te *sGravenhage en sedert 1 Mei 1873 aan het hoofd dier inrichting geplaatst, gemeend ontslag uit die betrekking te moeten vragen, in verband met de nieuwe organisatie. Men meldt uit Gouda aan de Al, R. C/. Een zeer talrijk publiek was Don derdagavond weder in de sociëteit „Ons Genoegen" bijeen, om eene séance van Sequah bij te wonen, die nog steeds in den Haag logeert en gewoonlijk eerst om 8 uur in Gouda komt, om na afloop der séance weder naar de residentie te vertrekken. Ditmaal werd |het publiek teleurgesteld. De haagsche dame, die Sequah in de residentie als tolk bij stond., kwam in zijne plaats, en deelde mede dat hij dien middag voor het eerst na de operatie, die hij eenigen tijd ge leden bij prof. Van Iterson had onder gaan. paard had gereden, en dat dit hem zoo vermoeid had, dat hij onmo gelijk naar Gouda kon komen. Zaterdagavond hoopte hij weer eene séance te kunnen geven en 's middags den maaltijd aan 100 behoeftige kinde ren persoonlijk te kunnen bijwonen. Volgens een in ons vorig nummer opgenomen bericht, zou de persoon, die in den nacht van den moord op mej. de wed. Oudshoorn te Gouda op de Oosthaven aldaar zijn schoenen aantrok, door den heer Begeer zijn herkend als te zijn de persoon van Pieterse. Het spijt ons dit gedeelte van onze mededeeling te moeten rectiflceeren. Van herkennen was geen sprake, daar de bewuste persoon, ziende dat h(j bespied werd, zich onmiddellijk uit de voeten maakte. Dv. G Donderdagavond omstreeks 7 uur, bij hec vertrek van een trein van het station D. P. te Rotterdam, waren eenige Limburgers, die te 's Hage voor den Hoogen Raad geweest wa ren, aanwezig. Drie hunner verkeerden in zoodanig beschonken toestand, dat men weigerde hen met den trein mede te nemen. Politiehulp werd ingeroepen, en de drie besehonkenen werden door twee agenten gearresteerd. JDit lokte verzet van de overige Limburgers uit en weldra lag een agent met een der besehonkenen op den grond te rollen. Inmiddels kreeg de politie versterking, waarop degeen die getracht had een der arrestanten uit de handen der politie te ontrukken, de vlucht nam op het terrein achter het circus, achtervolgd door een onder-inspecteur en een agent. Daar gekomen, raapte hij een handvol steenen op, wierp daarmede naar den onder-inspecteur doch miste, van welke gelegenheid de agent gebruik maakte om hem met zijn hartsvanger een houw over het voorhoofd te geven, waardoor hij eene diepe wonde bekwam en be wusteloos ineenzakte. Daarna is hij per handwagen naar het politie-posthuis aan de Galerij overgebracht, aldaar verbon den en in bewaring gehouden. De drie beschonken Limburgers waren inmiddels mede derwaarts gebracht, en werden ter ontnuchtering in bewaring gesteld, (N. R. C Voor net monstereoncert, dat men te Dordrecht door verschillende zangvereenigingen en met medewerking van verscheidene zangers in het najaar denkt te geven, hebben zich reeds over de 80 vereenigingen aangemeld. Te Dordrecht zijn gedurende Sequahs verblijf 40,000 fleschjes van zijn medicijn ingeklaard ƒ1,25 Per stu^ f 50.000. Hoe hoog de Sequah Maatschappij die middelen schat, bewijst wel dit, dat zij tegen 7 cent per stuk werden ingeklaard. Te Dordrecht heeft zich bij een schipper van een op de Bies- bosch liggend vaartuig een geval van pokken voorgedaan. De lijder is ia het ziekenhuis opgenomen en het vaartuig wordt ontsmet. Nabij het station te Eede zijn 2 3 bunders eikenhout, staande langs de spoorbaan en toebehoorende aan de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, verbrand. De brand moet ontstaan zijn door het uitvliegen van vonken uit de locomotief. H. Palt te Nieuw-Beerta, die als verdacht van brandstichting ia ver zekerde bewaring werd genomen, is weder op vrije voeten gesteld. Uit St An na-parochie meldt men Naar aanleiding van het biljartspel ontstond op 19 Maart ten huize van den kastelein H. aan den Oudendijk onder St. Jacobi parochie, twist tusschen eenige personen, tengevolge waarvan de vlaskoopman D. door zekeren B. werd mishandeld. Sedert dien tijd bleef D. sukkelende en is Maandag overleden. Dinsdag waren de rechter-coramissaris twee deskundigen uit Leeuwarden overgekomen om het lijk te schouwen, waarna een aantal getuigen in deze zaak zijn gehoord. De uitkomsten der lijkschouwing en van het verhoor wor den voorloopig nog geheim gehouden. Het bestuur der sociaal- democratische afdeeling Leeuwarden heeft, onder mededeeling dat het den Mei eene betoog zal houden ten gunste van eenen achturigen arbeidsdag daarvoor een stuk land achter het logement „Wybinga" in de Schrans onder Huizum gehuurd heeft, aan den gemeenteraad verzocht 10. Assistentie tot voorkoming van volksopeenhooping op den weg langs de school naar het terrein, uit vrees dat het pad zal gestremd worden voor de bewoners aldaar, en die opeen- hooping hinderlijk zal zijn voor de sprekers 2®. daar de betooging opgeluisterd zal worden door muziek, met bedoelde muziek voorop, gevolgd door de at- deelingen met hare banieren, des mid dags half vier het dorp Huizum te mo gen doorwandelen. Omdat dit onderwerp niet behoort tot de bevoegdheid van den raad, is het adres verzonden aan het hoofd der politie van de gemeente. Algemeen verwacht men tegen Dinsdag of Woensdag eene alge- meene werkstaking van veenarbeiders in de venen van Compascuum, Weer- dinger-, Valther- en Exloörmonden. De vermoedelijke oorzaak hiervan moet, zooals door eenige verveners werd medegedeeld, liggen in het feit, dat de werkgevers weigeren den eisch der ar beiders in te willigen, nl. om aan dezen een schriftelijk bewijs ter hand te stel len, dat hun na afloop van het werk het loon zal worden uitbetaald, hetwelk door de veenboeren in hunne jongste vergadering is vastgesteld. De voormalige kastelein te Noordwolde, Harm Menger, die ge noodzaakt was zijne woonplaats te ver laten, omdat hij aldaar niet langer veilig was na den moorddadigen aanslag, in het vorige jaar op hem gepleegd, is door den commissaris der Koningin in Friesland benoemd tot veldwachter in de gemeente Barradeel. De regeering van het groot- hertogdom Baden heeft de uitlevering aangevraagd van Leopold Wormser, chef der firma A. Hergmann Co., in heerenkleederenartikelen te Carlsruhe, 40 jaar, lang 1.75 meter, langwerpig aangezicht, spraak Zuidduitsch, Meeding elegant. Hij wordt vervolgd wegens bedriegelijke bankbreuk ea is vermoe delijk in het bezit van een aanzienlijke geldsom. Opsporing en aanhouding wordt verzocht en onmiddellijk bericht aan het departement van justitie. aan het hem ten laste gelegde, vernie tigt het vonnis, en spreekt hem vrij. RECHTSZAKEN. In de zitting van het gereehtshof te Leeuwarden is het arrest uitgesproken tegen C. Ph. E. W., oud 52 jaren, se cretaris en tot 22 Maart j.l. burgemees ter der gemeente Vries, die door de rechtbank te Assen was veroordeeld tot maand gevangenisstraf met ontzetting gedurende 5 jaren van het recht om het ambt van burgemeester te beklee- den, omdat hij in of omstreeks Novem ber 1887 een procesverbaal, door den veldwachter Timmermans opgemaakt tegen den cand.-notnris P. v. L. wegens het na bezetten tijd vertoeven in een herberg, heeft verscheurd. Het hof heeft niet uit wettige bewijs middelen de overtuiging geput, dat beklaagde zich heeft schuldig gemaakt Men zal zich herinneren, dateenigen tijd geleden een gerucht liep, dat de Duit- sche Regeering eene nieuwe leenicg zou voorscellen, om het paleis aan de Spree te verfraaien. Toenmaals werd het bericht ten sterkste tegengesproken, maar nu blijkt dat het toch waar is. Naar het heet, zou men, door be halve de huizen die daarvoor reeds uit de opbrengst der eerste premielee niag gekocht zijn nog een aantal andere dure gebouwen te slaopen, ruimte wil len maken voor een waardig nationaal gedenkteeken voer den ouden keizer Wilhelm. De heerschende stemming spreekt duidelijk uit wat de pers over dat plan zegt. De National-Zeitung spreekt van „redelooze verkwisting, te ouverantwoordelijker tegenover de on gunstige maatschappelijke toestanden". De Vossischè Zeiiung zegt: „weldadig heidsloterij ea werden tot nu toe be schouwd als eene soort van bedelarij De Freisinnige Zeitung oordeeltbij het nieuwe loterij plan moet het blijken of er in Pruisen nog zelfstandige poli tieke lieden, dan wel alleen dienaren van den hove, de hoogste regeerings betrekkingen bekleeden. De zaak zal spoedig na het Paasch- teces in het Huis van Afgevaardigden ter sprake worden gebracht. Ook in conservatieve kringen vindt het plan strenge afkeuring. De keizer is met zijne plannen in den laatsten tijd wel ongelukkig. Aan de Times wordt gemeld dat de afstammelingen va* den portugeesehen prins don Miguel (die in 1834 van den troon afstand heeft gedaan) zich ver zoend hebben met het tegenwoordige koninklijke huis, onder beding dat zij een apanage zullen genieten en den tite, van koninklijke prinsen behouden. Tengevolge van in den laatsten tijd gerezen geschillen over financieeie maat regelen die aan het Parlement zijn voor gesteld, heeft de italiaansche minister president Di Rudini den koning het ontslag van het ministerie aangeboden. De koning heelt hem opgedragen een nieuw Kabinet samen te stellen. Het programma van het Kabinet ondergaat geen verandering en Di Rudini zelfs voornemens aan de financieeie plannen nog strikter vast te houden. Men houdt het er voor dat de crisis zonder moeite opgelost zal worden, De regeering der V. S. heeft aan die van Italië 25000 dollars aangeboden als schadevergoeding voor nagebleven betrekkingen van drie te New-Orleans gelynchte italiaansche onderdanen, en voorts haar leedwezen over het voor gevallene betuigd, met welk een ander de italiaansehe regeering verklaard heeft genoegen te nemen. Tengevolge van de nota's gewisseld naar aanleiding van de bekende voor vallen te New-Orleans, zijn thans de diplomatieke betrekkingen tusschen Italië en de Vereenigde Staten hersteld. De door den president der Unie gegeven instructien doen hopen dat de oude goede verstandhouding tusschen de beide staten terug zal keeren. De commissie in den Senaat der Vereenigde Staten heeft voorgesteld de door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wet op de Chineezen te verwerpen, maar de thans bestaande wet tien jaren linger van kracht te verklaren. Uit Buenos Ayres verneemt de Times dat de braziliaansche staat Matto Grosso zich onaf hankelijk verklaard heeft onder den naam van Republica Transatlantica, en als vlag heeft aangenomen de blauwe en de groene kleur, met eene gele ster in het midden. Kolonel Barbozo heeft het bevel over het leger en de rivier- vloot aanvaard. Het arseoaal is bezet evenals Lazario en andere versterkte plaatsen. Het leger is twaalfhonderd man sterk. De Standard meldt uit Sierra Leone dat de inneming van Tambi Donderdag eerst na hevigen strijd heeft plaats ge had, waarbij de inlandsche hulptroepen belangrijke diensten aan de Engelschen bewezen. Karimoe zelf is op fransch gebied gevlucht. Zijne benden hebben na het lijden van zware verliezen Tambi ontruimd en zijn in eene paniek op de vlucht geslagen. De fransche expeditie in het rijk Samadoe heeft bij Kairawane eene nederlaag geleden waarbij 4 officieren en 81 neger-soldaten in handen van den vijand zijn gevallen. De Franschen zul len na het ontvangen van versterkingen opnieuw in het land vallen, waarvan de koning beweert dat hij onder de bescherming der Engelschen staat en die van niemand anders begeert. De Europeanen in Pekan zijn weer wat gekalmeerd, nu er drie engelsche oorlogsschepen voor de kust liggen. Na het regenseizoen zullen de Fran schen den krijgstocht in Dahomey her vatten. ten-museum te Aken. Het is de lUu- minated Quadruple Constellationwelke in 1859 te New-York is verschenen. Het formaat is dat van een biljart, acht en een halve voet lang en zes voet breed. Deze courant verscheen bij ge legenheid der viering van de onafhan kelijkheids-verklaring. 2ij bevat acht bladzijden, ieder met dertien kolom, die elk ruim 12 decimeter lang zijn. Het papier van dit blad, dat eenmaal in de 100 jaar verschijnt, is zeer duurzaam en sterk en buitengewoon zwaar. Veertig personen hebben acht weken lang ach tereen gewerkt om dit nummer tot stand te brengen. Indertijd kostte het exem plaar 50 ets. en er werden er 28.000 gedrukt, waarvan er nu wel niet veel meer over zullen zijn. De tekst, die met fraaie houtgravures is versierd, zou een flick quarto boekdeel vullen, 't Merkwaardigste is, dat er geene reclame artikelen oftewel advertenties ia staan. De kleinste courant ter wereld, El Télegrammadie in Guadalajara (Mexico) verschijnt, gaat ongeveer 200 maal in dit reuzen exemplaar. Aan boord van de engelsche bark Ferndale, die den 24 Jan. jl. op de australiscke kast strandde en met man en muis verloren ging, was ook de zooa van een iersch stationschef. Sinds de ontvangst van dat bericht was de familie in zwaren rouw ora den dood den jongen zeeman. Voor eenige De grootste coirant va de wereld bevindt zich in het cooran- dagen echter ontving de vader een brief van de hand van zijn zoon, die een maand vóór het ongeluk ket schip had verlaten en thans op de Philippijnen vertoefde. In het laboratorium van de ,Eeole de Médecine" te Parijs had Woensdag namiddag eene vreeseiyke ontploffing plaats. Een honderdtal vens terruiten van het gebouw en de daar nevens gelegen huizen werden verbrij zeld, en alle instrumenten en meubilair van de school zijn vernield. Doch wat erger is, de heer Marion, een jeugdig interne, is zoodanig gewond, dat zijn leven ia gevaar is. Zfjn rechterarm is dadelijk afgezet moeten worden en het eene oog is verloren. De heer Marion was in het laborato rium bezig met het nemen van proeven en de ontploffing is het gevolg eener door hem begane onvoorzichtigheid. In de avenue Carnot te Parijs werd door een nachtwaker eea stak hout gevonden, ongeveer 15 cM. lang, dat hij mee naar huis nam om het in de kachel te werpen. Gelukkig voor hem was het stuk hout te groot, zoodat hij het met een bijl spleet, waarbij hij ontdekte, dat het stuk hout van binnen hol was, en een dynamietpatroon bevatte, terwijl de holte verder met kruit was aangevuld. Een groote ramp werd nu gelukkig voor komen. De president der republiek, o. a. vergezeld van den heer Laboulaye Frankrijks vorigen gezant te St. Peters- burg, heeft zich Woensdag naar het museum Grévin begeven om er de sehilder(j te beziehtigen, voorstellende het bezoek van het fransche eskader te Kroonstad. Op de reede ziet men tallooze russische schepen, alsmede de fransche, alle in feestdos, met vlaggen getooid. De keizer en de keizerin, de grootvorsten Alexis, Wladimir en Geor ges, de grootvorstinnen Wladimir en Xenia, benevens het gevolg van het hof, in het geheel een veertig personen zijn op de „Marengo," waar zij door den vloot voogd Gervais ontvangen worden. Het portret van den keizer, geschilderd naar photographieën, moet treffend van ge lijkenis zijn; vele andere portretten zijn geschilderd naar borstbeelden, dooreen russischen beeldhouwer vervaardigd, Teen de presi ent der republiek het museum verlaten had, begaf hij zich naar den juwelier Auger, om den op eene zilveren plaat, rijk gedamasceerd en met edelgesteenten versierd, gegra- veerden stamboom van den czaar in oogenschouw te nemen. Zooals men weet is dat kostbaar kunststuk bestemd voor een geschenk van particulieren aan Alexander III. Het comité ontving den heer Carnot en maakte de opmer king, dat de czaar ten opzichte van dit geschenk afgeweken is van het hof gebruik, om geen geschenken van par ticulieren aan te nemen. De heer Car not heeft geantwoord: „Het is niet alleen eene groote eer die Zijne Majes teit ons heeft bewezen, het is ook een bewijs van vriendschap dat zij ons geeft." Uit Kassei wordt het vol- gende gemeld Mevr. Brandt-Görz, operazangeres aan den Hofschouwburg te f Hanover, was laatstleden Maandag te Kassei gekomen om hare familie te bezoeken. Daar zij aan eene tandkwaal leed, ging zij den volgenden dag naar een tandarts, die het noodig aehtte den pijnverwekken- den tand uit te trekken. Zij wenschte, dat hij daarbij gebruik zou maken van narcose. Wegens hare corpulentie het vermoeden eener hartvervetting wei gerde hij dit, maar omdat zij zeei geagiteerd er op bleef aandringen, g* hij eindelijk toe. Nauwelijks echter had zij aan het verdoovingsmiddel geroken of zij verzocht hem, het middel ran' achterwege te laten en den tand er zoo

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2