hoek der gracht. Ik wachte en om half tien gien... er uit met een man met een lange baard. Zij gingen beide naar Anna verhoeven en vertrokken beide om tien uur naar de leidsche gracht. De andere wierp zijn baard in de gracht en toen liepen ze hard door. over een kwartier waren ze weer in de kelder op de gracht waar toen het licht uit ging. Dat alles heb ik gezien en ik schreef het aan de politie, men heeft mij opgeroe pen en juist wilde ik gaau toen ik hoorde dat weer vrij was toen kwam ook mijn moeder en zride het is toch de vader van je kind laat alles loopen want God zal hem toch wel straffen en ik heb het mijn moeder belooft en mijn kind ook en nooit zal ik mij meer met de zaak in laten maar daar de waarheid toch moet uit komen zoo meld ik u dit alles maar verg niet van mij dat ik zelf de vader van mijn kind ga aankla gen God zal hem straffen even als die slechte meid en nooit zult u anders kunnen getuigen dan dat dit de volle waarheid is. Heb medelijde met mijn ongeluk maar schrijf geen onwaarheid in uwe krant want God zal de waarheid wel vinden. Sara. Op het adres stond: Spoedig Aan het bestuur van de Och/en bode in de Spuistraat 216 te Amsterdam De Ochtendbode heeft den brief in handen gesteld van den officier van justitie. (1) De namen zij7i weggelaten. Woensdagavond te negen uren ontstond een felle brand in de betrekkelijk kort geleden door een soort gelijk onheil vernielde drukkerij der heeren Gebroeders Binger in de War moesstraat te Amsterdam vlak over Krasnapolsky. De brand was ontstaan aan den voet der lift, zoodat de vlammen zich ter° stond over alle verdiepingen verspreid den. Met groote krachtsinspanning ge lukte het de brandweer het vuur in korten tijd te blusschen. De brandschade is betrekkelijk niet groot. De zetterij en de persen zijn behouden, maar leden door het water. De vele in het gebouw gevestigde kantoren van handelsfirma's en het bureau van de „De Financier" bleven van alle schade verschoond. Een zeer talrijk publiek was bjj den brand aanwezig. Naar de Tijd verneemt, zou Vos, die reeds eenmaal, verdacht van het plegen van den moord op de Prin sengracht te Amsterdam in hechtenis werd genomen, opnieuw gearresteerd zijn en zou hij thans bekend hebben, Een karavaan Egyptenaren, bestaande uit 125 Arabieren, Bedouïnen, fellahs, negers, Soedaneezen en Abes- siniers, welke thans te Brussel op het plein Jaaaar vertooningen geeft, zal in den loop der maand Mei ook voorstel lingen geven te Amsterdam en Rotter dam op een uitgestrekt terrein. Een jong meisje, dat bin nen eenige dagen de bruid zou worden, heeft zich ten huize van een harer familieleden op deRechtboomsloot teAna- sterdam zoo vroolijk gemaakt, dat zij al lachende overleed. Woensdagmiddag tei^uur werd in een der stegen van de St. Annastraat te Amsterdam weder een moord gepleegd. Een meisje werd daar door een vroegeren minnaar met een mes doodgestoken. De dader bevindt zich in arrest. {Tijdl) Woensdagmiddag te 2 uren had in het gebouw Diligentia te 's Gra- venhage eene gecombineerde vergadering plaats van leden der verschillende comi tés tot het bevorderen der aansluiting van Nederland bij de Midden-Europee- sche tijdregeling. Onder de opgekomen bevonden zich leden der beide Kamers van de Staten Generaal, leden van het dagelijksch be stuur van eenige groote gemeenten, leden van Kamers van koophandel enz. In deze bijeenkomst werd een centraal- comité benoemd met dr. A. A. W. Hu- brecht, hoogleeraar te Utrecht, als voor zitter, en den heer F. A. Hoefer, te Rotterdam, als secretaris. Voorts werden verschillende sub comités benoemd, om te onderhandelen met de regeering en de spoorweg auto riteiten; tot het verzamelen van gegevens omtrent de gevolgen, na 1 Mei a. s.. van het rekenen met twee tijden; tot het maken van propaganda; tot het bijbrengen van fondsen, noodig voor eventueele uitgaven tot voorlichting van het publiek, tot het houden van verbin ding met belanghebbenden in den handel. Te 's-Hage is Woensdag voor middag tusschen 10 en 11 uur een moordaanslag gepleegd op den heer B, J. C. de Wijs, apotheker op het Plein Tegen gemeld uur ontwaarde de knecht, kijkende door het ruitje van de scheikundige werkplaats, dat zijn patroon zich daar in weerloozen toestand be vond met tal van bloedende wonden aan hoofd en polsen. De toegang tot die localiteit werd hem belet, daar de deur op slot was. Dadelijk werd de politie gehaald en met behulp van een moker slaagde men er in de deur open te breken. Men vond toen den heer De Wijs badende in bloed en schier be wusteloos. Wat was er gebeurd De heer De Wijs was Woensdagochtend in het laboratorium met den apothekers bediende Vrouwenvelder bezig met het distilleeren van vloeistoffen voor de apotheek. Men vermoedt dat de be diende wien zijne betrekking was op gezegd, nadat hij 23 jaar in de apo theek werkzaam is geweest, alleen zijnde met zijn patroon, zich hiervan op den heer De Wijs heeft willen wreken. Het is gebleken dat hij hem heeft aange vallen met het hakmes, in het laborato rium voorhanden, en hem hiermede zes wonden heeft toegebracht op het hoofd en aan de polsen, waarna de bediende de werkplaats verlaten en zijn patroon opgesloten heeft, hem alzoo in hulpe- loozen toestand achterlatende. Na aldus zijne wraak bekoeld te heb' ben, is Vrouwenveldêr naar den zolder geijld en heeft daar door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. OnmiddelUjk nadat men den ver wonde had bereikt, zijn de wonden, zoo goed als het onder deze omstandighe den kon, verbonden en is hij naar het ziekenhuis overgebracht. De kwetsuren zijn gebleken niet van dien aard te zijn, dat er onmiddellijk levensgevaar bestaat. De dader, die zich zelf executeerde, was gehuwd en vader van vier kinderen, Alles wijst er op dat het slachtoffer zich >bij den aanval hevig en koelbloe dig verweerd heeft. Alle nadere bizonderheden bevesti gen de meening, dat de bediende zijn wandaad met koel overleg heeft voorbereid. ^Zonder dat er iets buitengewoons in zijns houding viel op te merken ging hij in de apotheek aan het werk en later met zijn patroon in het labora torium, dat in het achtergedeelte van het huis gelegen is en een achteruitgang heeft op Bleijenburg door de poortgang langs de Duitsche kerk. Ware door een toevallige omstandig heid de loopknecht in den winkel niet naar het laboratorium gegaan dan zou het nog langer geduurd hebben alvorens de patroon uit zijn benarden toestand werd verlost en zou de voortdurende verbloeding, die door de hem toege brachte wonden ontstaan was, ernstige gevolgen kunnen gehad hebben. Er werd echter aan de apotheek een briefkaart voor den bediende, dien men nog altijd in het laboratorium aan het werk waande, bezorgd en toen de knecht zich derwaarts begaf om die postkaart aan den geadresseerde te overhandigen, zag hij den patroon met bebloede kleederen in het laboratorium, de toe gang tot welk vertrek, zooals gemeld, was afgesloten. Het schjjnt dat de ver wonde nog de kracht heeft gehad zich naar het raampje van de werk plaats te begeven, want het was daar dat hij zich met de bebloede handen aan de raamposten vasthield in staande houding. De eerste hulp werd verleend door dr. Van de Ven, die ziende dat er geen onmiddellijk levensgevaar was, de da delijke opname van den heer De W. in het ziekenhuis noodig achtte en in middels het mes hetwelk later bleek te zijn het dropmes dat de bediende vooraf naar de plaats van zijn aanval had overgebracht aau de genees- heeren in het ziekenhuis liet overhan digen opdat de doctoren zich van den aard der houwen konden op de hoogte stellen. Dezelfde geneeskundige heefc in huis den dood geconstateerd van den apo thekersbediende, die zich op het zol dertje boven het laboratorium van het leven had beroofd. Zijn lijk is overgebracht naar de al- gemeene begraafplaats. Men heeft in den jaszak van den dader gevonden een briefje van zijne hand waarin geschreven stond dat De W. (zijn patroon) de schuld was van alles. Ook dit bewijst wederom dat het voornemen om den patroon en daarna zichzelf te dooden vooraf vaststond. De 19-jarige Knudde, die verdacht werd eenige dagen geleden vrouw v. d. Laan in de Heraster huis- straat te 's-Hage een messteek in den buik te hebben toegebracht, en die deswege sinds den dag van het mis drijf in verzekerde bewaring zat, is Woensdag voorloopig op vrije voeten ge steld. Te Uitgeest is een kind overleden tengevolge van het drinken van kokende koffie, die het in een on bewaakt oogenblik wist te bemachtigen. Aan het politi e-b ureau aan de Pauwensteeg te Rotterdam is Vrij dagochtend door een veekooper uit Overschie kennis gegeven, dat hem den afgeloopen nacht in het logement „het Duifje" aan de Schavensteeg was ont stolen zijne portefeuille met f 190 aan bankpapier, benevens eenige specie die hij in eene portemonnaie bjj zich droeg. De man was Donderdagavond in abnor- malen toestand in dat logement gekomen en daar in slaap gevallen. By zijn ont waken werd hij gewaar, dat hij in de Schavensteeg op straat lag. Naar hij vermoedt had men hem daar nederge- legd na hem beroofd te hebben. Een onderzoek door de politie naar het ontvreemde ingesteld, heeft nog geen resultaat gehad. Lourens Willeboer, de 46- jarige spoorwegarbeider, die Maandag avond aan het station Beurs te Rotter dam onder een trein geraakte is Woens dagochtend in het Ziekenhuis overleden. De ongelukkige laat eene weduwe met 6 kinderen achter. Sequah heeft te Gouda ge zegd, dat het bericht, als zou hij de „Villa Mess" te Scheveningen hebben gehuurd, geheel uit de lucht is ge grepen. Sedert eenige dagen is t<» Utrecht, zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld, verdwenen de notaris P. Naar men met zekerheid verneemt, wordt door de familie voor het even tueel tekort ingestaan. De adelborst K., de Paasch- vacantie bij zijne familie te Eede door brengende, hield zich Dinsdagmiddag in den tuin bezig met op vogels te schieten. Bij het klimmen in eene boom hing hij het geweer aan een takhet geweer ging door het een of ander toe val at, en de jongeling kre ;g de volle lading in het hoofd, zoodat hij onmid dellijk dood was. Men schrijft uit W agenin- gen aan de iV. R. Ct Sedert December 1891 had de]arbei- der B. S. met zijn gezin, na 47 jaren te Opheusden te hebben gewoond, zich te Wageningen gevestigd. Dinsdag van de vorige week werd hij wegens wanbeta ling der huur op straat gezet. De eerste dagen werd hij met zijn gezin door den commissaris van politie verzorgd, waarop hij te kennen gaf, weer naar Opheusden terug te willen gaan en te trachten daar eene woning te vinden. Het goed werd op eene kar geladen en, van een ver- huisbiljet voorzien, ging men naar Opheusden. DèAr werd het afgeladen, doch nog vóór de kar vertrokken was, moest het goed op last van den burge meester enden veldwachter weer worden opgeladen, zoo dat het terug ging naar Wageningen. Vandaar werden de lieden des avonds andermaal naar Opheusden gezonden, tengevolge waarvan aldaar een volksoploopje ontstond. Het Jbeddegoed en het verdere armoedige inboedeltje afgeladen zijnde, werd door het publiek over den weg en grootendeels in de sloot geworpen, en, volgens verklaring van B. S. aan den commissaris van politie te Wagenigen, heeft de veldwachter De Kruif daaraan meêgedaan, terwijl S. naar eene woning zoekende was. Den daarop volgenden nacht heeft S. raet zijn gezin (vrouw en 4 kinderen, waar van het jongste nog geen twee jaren) op den dijk te Opheusden doorgebracht, zonder dat iemand zich over hen ont fermde. Den volgenden dag kwamen zij reeds weder naar Wageningen, waar zij den nacht onder den blooten hemel hebben doorgebracht, evenals den eersten nacht na de uitzetting uit de woning, toen zij op het gras hebben geslapen. Van daar heeft men hen opnieuw naar Opheusden gezonden. De nieuwe tijd baartvelen heel wat hoofd br ekens en zorg, maar geeft toch aanleiding tot sommige aar dige voorvallen. Zoo bleek in eene onlangs te Hoek gehouden raadszitting, dat niemand der aanwezigen iets snapte van hetgeen waarvan in de bekende circulaire van het provinciaal bestuur sprake is. Noch de voorzitter, noch een der raadsleden, noch de aanstaande secretaris waren in staat eenig licht over de zaak te ver spreiden. Een der leden stelde toen voor de oude tijdrekening maar te be houden, 'twelk werd goedgevonden, In eene aadere plattelandsgemeente had bij de bespreking der kwestie eene grappige vergissing plaats. In al zijn deftigheid had de burge meester de moeilijke kwestie aan de orde gesteld en vroeg na lezing der geheele circulaire den leden Wat denken de heeren ervan Doodelijke stilte. Wat willea de heeren Nog stiller werd het en dieper dan daar straks zonken de hoofden der edelachtbaren op de borst. Kunnen de heeren er zich dan raede vereenigen, dat wij ons tot den middel eeuwschen tijd bepalen Een zucht van verlichting steeg uit aller borst eu een voor een zeiden zij plechtigja De militairen, die de bouw hoeve „De Ervé" onder Grubbenvorst, wegens mond- en klauwzeer bezet heb ben, zullen weldra naar hun garnizoen terugkeeren, daar die ziekte geweken is. Uit Hulst meldt men; Door kommiezen gestationeerd te Kanter werden Woensdagochtend om streeks^' half drie twee personen aange houden, die een partij brusselsche kant tot een waarde van 1000 trachtten binnen te smokkelen. De aangehaalde goederen zijn ver beurd verklaard en de beide fraudeurs J, en F. Geerts, wonende te Kieldrecht (België), aan de rijkspolitie aldaar over geleverd, door wie zij naar Middelburg zijn getransporteerd. Uit Tietjerk wordt gemeld1 In het dorpje Eernewoude (gem* Tietjerksteradeel) brandde voor eenige dagen eene boerderij af. Een paar wo ningen van arbeiders gingen daardoor mede in vlammen op. Hoewel tot nog toe de justitie den dader niet heeft aangewezen, men gelooft namelijk aan moedwillige brandstichting, meent een groot deel der bevolking van Eer- newoude dien zeer wel te kennen. Bij bedoelden persoon werden in de vorige week niet alleen al de glazen van zijne woning ingeworpen de verbittering van velen was zelfs zoo sterk, dat de man in kwestie het geraden achtte, met zijn gezin het dorp te ontvluchten, wat hij dan ook gedaan heeft. Zijne bezittingen te dier plaatse laat hij publiek ver- keepen, een bewijs dat hij er niet aan denkt, om later naar Eernewoude terug te keeren. Zooals reeds gemeld werd, kwamen bij den brand 15 koeien om, die men niet bij machte was, aan de snel om zich heen grijpende vlammen te ontrukken. Door eenige landbouwers te Zaamslag is aan den minister van Justitie een adres gezonden, waarin met het eog op het groot aantal diefstallen, die er in den laatsten tijd in de om geving dier gemeente plaats hebben, verzocht wordt om versterking vau rijkspolitie, 't Ware te hopen, zegt onze berichtgever, dat hierop een gunstige beschikking werd genomen; niemand toch zal kunnen beweren dat in een gemeente ter grootte van tusschen de 4000 en 5000 hectaren en een zielental van 3000, een getal van twee politie beambten voldoende kan genoemd werden. {Midd. Ct.) RECHTSZAKEN- In verband met den te Gouda op de weduwe Oudshoorn gepleegden moord zijn Woensdag in het huis van be waring aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam een aantal getuigen uit die gemeente doer den rechter-commissaris gehoord. De zultensche rechtbank heeft de 16 jarige voormalige dienstbode van de dames Bosscha, te Deventer, tegen wie het O. M. eene gevangenisstraf van 5, jaren had geëischt wegens poging tot brandstichting, van dat misdrijf vrijge sproken, maar haar wegens diefstal ver oordeeld tot 3 maanden gevangenis straf. VISSCHERIJ. K a t w ij k a/Z e e, 19 April. De eene schuit, die zooals we gisteren meldden, aan het strand aan de vloot ontbrak, kwam heden aan en besomde f 69.15. Voor binnenlekschol werd besteed f 4.30 voor braad ƒ3.35 en voor schar /3.3c per mand. Tien kleine tongen brachten 50 ct. per stuk op, enkele kleine grietjes van 30 tot 90 ct. per stuk. Voor eenige manden garnalen werd ƒ2.30 k 2.75 per mand besteed. Eg mond a/Z ee, 19 April. Slechts twee schuiten kwamen heden van de schrobnetvisscherij terug, besommende ƒ8 en 9. Groote kraat werd voor ƒ2.40, kleine kraat voor ƒ1.15 Per mand van de hand gedaan. zulk een mager man, drukte hij op een veer, waardoor het breekijzer toegeslagen werd. „Het is tamelyk onveilig voor een verdachten inbreker om zulk een voorwerp in huis te hebben," zeide Esden. „Ja, daar hebt gij gelijk in, mijnheer Esden. Het gekste van de zaak is, dat de politie, die mijn huis doorzocht heeft, toen ik gevangen zat en hier meermalen geweest is, het niet heeft ge vonden. Groote genadeAls zij dit ding eens gevonden hadden* Maar de Voorzienigheid beschermt de onschuldigen, mijnheer!" Esden beschouwde het voorwerp wat naderbij en beproefde het los te schroeven. „Het is kunstig gemaakt," zeide hij. „Daar krijg ik een idéé, mijnheer," zeide Gale, terwijl hij zich glimlachende naar zijn bezoeker wendde. „Gij wildet het geld niet aannemen, maar zoudt gij mij het genoegen niet willen aan doen, dat als aandenken van een dankbaren cliënt aan te nemen „Dit vroeg Esden, terwijl hij op het breekijzer wees. „Ja, waarom niet ik zou het niet aan den eersten den besten willen geven, maar in de handen van een heer als gij zijt, kan het geen kwaad. Het heeft weinig waarde, gij behoeft u dus niet te schamen het van een arm man, als ik ben, aan te nemen." „Maar wat moet ik met dat ding uitvoeren?" „Ja, het is u natuurlijk van weinig nut. Maar beschouw het slechts als een aandenken aan een dankbaren cliënt. Het is keurig bewerkt, als ik dat zoo maar van mijn eigen werk mag zeggen. Neem het maar, mijnheer Esden. Het is gevaarlijk voor mij om het hier te houden, en het kan misschien wel jaren duren voor ik er een kooper voor vind. Gij kunt het gemakke lijk in uw zak [dragen,] mijnheer. Kom, behoudt het als een gedachtenis aan uwe prachtige verdediging van hedenmiddag." „Wel, waarom zou ik het niet doen?" zeide Esden lachende. HOOFDSTUK H. Den volgenden middag zat Esden in zijne overhemd op zijn kamer en peinsde over zijn treurige geldelijke omstandigheden. Het was zijne gewoonte om, als het hem niet naar den wind ging, zijn ongeluk niet onder de oogen te zien. Hij was jong en hield er van de lichtzijde van de dingen op te zoeken. De toe komst zag er nu echter donker voor hem uit. „Ik word nog gek, als ik er langer aan denk," zeide hij bij zichzelven. „Ik moet eens ergens heen en iemand spreken." Hij stond op en slenterde mismoedig naar zijne slaapkamer, waar hij een borstel uit de kast haalde en met alle macht de jas, die hij den vorigen avond had gedragen, begon af te bor stelen. Hij stiet nu op een hard voorwerp en herinnerde zich Gale's aandenken, dat hij in de hand nam en gedachteloos begon los en weer vast te schroeven. „Ik zie nog niet in, hoe dit voorwerp zooveel schade kan doen," zeide hij, „men zal het toch raet kracht moeten gebrui ken en dat kan ieder lang niet." Hij keek de kamer rond als om te zien of er iets was, waarop ^hij de kracht van het werktuig kon beproeven en besloot dit te doen op een der deuren van de bedstede. H*3 ging naar zijne zitkamer terug en sloot die af, stak toen |het einde van het breekijzer tusschen de deür en de deurpost bij; het sleutelgat en gaf een flinken duw, die, zooals hij meende, voor het werk noodig was. Gedurende eenige oogenblikken wist hij nauwelijks hoe zijne verwondering over de uitwerking van het breekijzer uit te druk ken, want de deur, die terstond openvloog, trof hem pijnlijk aan het hoofd en deed hem zoo de kracht van zjjn werktuig ge voelen. „Drommels, dat komt aan, ik wou, dat ik dat aandenken van Gale nooit had aangenomen." Hij wierp het werktuig weg, dat toevallig op het kussen viel en daarvan tot aan den kant van 'tbed onder de dekens rolde. „Dat ding is drommels handig," zeide Esden, terwijl hij de gewonde plek wreef. „Het verbergt zich als het zijn werk ge daan heeft en alsof het begrijpt, dat het onzichtbaar moet blijven." Esden maakte zich nu gereed om uit te gaan en mompelde onderwijl nog eene verwensching over zijne dwaasheid en on handigheid. Wordt vervolgdf)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2