BET HOMME, POLITIEK OVERZICHT. HEMENGD NIEUWS. Yervolg Stadsnieuws. Burgerlijke Stand, Stoomvaartbsrichten. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Advertentiën. Nieuwe Schouwburg, Vrijdag 22 April 1892, De luitenant-goeverneur te Portonovo heeft van den koning van Dahomey een brief ontvangen, waarin deze schrijft te hebben vernomen, dat Frankrijk hem den oorlog zal aandoen. Dahomey is gereed zich te verweren niet alleen, maar zal ook onmiddellijk als de Fran- schen zijne steden aanvallen, Portonovo verwoesten. Uit deze brief reeds kan men opma ken, dat de vorst vac Dahomey het oogenblik dat de Franschen gereed zijn. allicht Diet zal afwachten. Eu dat dit ook inderdaad zijn plan niet is, blijkt wel uit een nader telegram, gericht aan den ondersecretaris van koloniën te Parijs, houdende bericht dat het leger van Dahomey in vier groepen verdeeld, offensieve bewegingen maakt langs het meer Denhorn. Het zal dus zaak zijn, de noodige versterking van het fransche leger spoedig naar Dahomey te doen vertrekken. Men dacht dat het italiaansche mi nisterie zoo geler elijk en gemakkelijk zou worden geconstrueerd en ziet, daar zijn plotseling bezwaren gerezen. Gene raai Ricotti heeft eerst een onderhoud gehad met den president di Rudiai en daarna met den Koning. Van den uit slag wordt nog' niets gemeld, blijkbaar is dus de benoeming van dezen gene raai nog niet verzekerd. Ook in Cairo zal denkelijk het mi nisterie ontslag nemen of dit in verband staat met de firman-geschiedenis blijkt niet. In Denemarken hebben bij de ver kiezingen voor de Kamer de gematig den de overwinning behaald. Van hunne partij werden 43 gekozen, van derech terzijde 30 en van de radicalen linker zijde 28. Zooals men weet, zijn deVereenigde Staten er in den laatsten tijd op uit, om hier en daar vasten voet te krijgen, door het oprichten van zoogenaamde stations voor vivres en kolen. Hier en daar zijn ze er ook in geslaagd. Men beweerde ook, dat hec eiland St. Domingo zich zou stellen onder de souvereiniteit van de Vereenigde Staten, maar dit wordt door de legatie te Lis sabon formeel tegengesproken. In Perzië schijnt Rusland invloed te willen verkrijgen. Men heeft daar (even als overal) geld noodig en nu heeft de russische Regeering door tusschenkomst van haren gezant te Teheran, op zeer voordeelige voorwaarden een voorschot aangeboden. Of nu de perzische regee ring vermoedt, dat er iets achter steekt, of dat de andere grcote mogendheden zich in de zaak gemengd hebben, zeker is het dat de russische gezant verzocht heeft om onmiddellijk antwoord op het aanbod. De limes beweert, dat men in Perzië zelf van meening is, dat het aannemen van Ruslands aanbod wel eens verder strekkende gevolgen zou kunnen heb ben, dan men op dit oogeblik wel kan berekenen. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat de burgeroorlog daar ontvlamd is hoofd zakelijk uit godsdienstige oorzaken. Ko ning Mwanga doodde eigenhandig den neger, die den tegenpartij aanvoerde en daarop ontstond een bloedige strijd, waarin Mwanga met de zijnen het on derspit dolven. Hij werd daarop afgezet en kapitein Lugard in zijne plaats aan gesteld. Althans zoo verhaalt de Standard die in deze goedi ingelicht- meent te wezen. Er is een officier van de ciigclselic marine verdwenen, Edwin C. Petch, die aan boord van den stoo- mer „Sutley" van Malta naar Brindisi is vertrokken en sedert dien tijd (17 April 1891) niet is weergezien. Er wordt naar hem onderzocht. Omtrent het ongeluk van Maandag aan het station flampstead de voorstad van Londen, alwaar acht personen zijn doodgedrukt en verschei dene vrouwen en meisjes ernstig werden gekwetst, lezen wij nader Het station te Hampstead Heath ligt diep, wel een 30 voet onder den be- ganen grond. Om het perron te be reiken, moet men eene trap van 28 treden af, die over hare gansche lengte gesplitst is door eene balustrade. De éene helft dient tot ingang der ver- trekkenden, de andere tot uitgang der aankomenden. Onder aan de trap en bij de balustrade heeft men eene kast voor den kaartjesknipper en ophaler en hier moeten alle reizigers langs bij het bereiken of verlaten der trap. De bedoelde kast springt aan weers zijden der balustrade uit, zoodat op die plaats de trap minder breed is dan hooger op. Bovendien heeft de ambte naar in de kast een ijzeren schuif hek tot zijne beschikking, waarmee hij den toegang tot de trap of tot het perron kan afsluiten. Het maakt nog een punt van geschil uit, of bedoeld schuif hek Maandag bij het gedrang, waardoor acht personen doodgedrukt zijn en dertien anderen, meerendeels vrouwen en meisjes, min of meer ernstige kneuzingen ontvangen hebben, gesloten of geopend was. Was het gesloten, dewijl het perron geheel gevuld scheen, dan laat zich de vree- selijke ramp gemakkelijk verklaren. Al hare slachtoffers bevonden zich bij de controleurskast ia éene vaste klomp. Zij zouden dan door de aanrukkende horden van boven, d. w. z. de trap af komende als het ware te pletter gedrukt zijn tegen het schuif hek dat dan toch de sporen van dezen ijselijken strijd vertoonen moet. Was het daarentegen open, dan valt het onheil moeielijker te verklaren. Het onderzoek van den coroner zal het nooaige licht moeten ontsteken. Toen de omvang der ramp bekend raakte onder de saamgepakten, die aan geen paniek leden, ma?r eenvoudig aan de zucht van den ruwen Engelschman om overal met kracht en geweld door te d ingen, zonder zieh om wien ook te bekreunen, toen raakten zij als van zinnen. Talloozen stortten zich van het perron op de baan, en hadde men de treinen aan weerskanten der lijn niet tot staan gebracht buiten het station, door de noodseinen te hijschen, ODge twijfeld zou een nog grooter onh ril voorgevallen zijn. Men achtte het getal doodgedrukten aanvankelijk veelgrooter; maar vele dood gewaaoden, uit wie de levensvonk bijna geweken was, werden door aanwezige of toegeschoten geneeskundigen weer bijgebracht. De les dezer treurige geschiedenis is, dat het engelsche stelsel, volgens hetwelk iedereen maar doet wat hij wil, @ok zijne keerzijde heeft. Bij eene behoorlijke regeling van wege beambten en politie had dit groote ongeluk zeker gemeden kunnen worden. Nu werpt het eene slagschaduw van droe fenis over het vroolijke Paaschleest. De politie te Saint Etienne heeft Dinsdag aan het spoorwegstation te ChAteauroux eene baal ia beslag genomen, die 10,000 exemplaren bevatte van een anarchistisch manifest, uit Dyon aan de broeders te [Saint-Etienne gericht. In dit stuk worden de anar chisten, die de doodstraf te Xeres on dergaan hebben, verheerlijkt als slacht offers van eene heilige zaak, en zoo al meer. Het eindigt aldus: „Bij duizend tallen gekneveld en gevangen in Euro- pa, opgehangen te Chicago, geworgd te Xeres, zijn de anarchisten zich bewust, dat elke rechtvaardige zaak hare mar telaren heeft gehad. „Wat kunnen de vervolgingen en het vergoten bloed ons eigenlijk schelen Er zullen altijd onder het volk mannen van hart zijn om den strijd voort te zetten en de gerechtigheid gte doen zegevieren, waarvoor de broeders te Xeres gestorven zijn." Fr. Bodenstedt, die Maan dag te Wiesbaden is gestorven, was 5-819 in Hanover geboren, en aan vankelijk gouverneur bij Prins Galitzin te Moskou. Hij maakte reizen door het Oosten en vestigde zijn naam door een werk over de dichters van Ukraine, vertalingen van Pushkine en Lerraontoff, maar vooral door Mirza Schaffy's lie deren. Ook gaf hij reisverhalen uit, een treurspel Demetrius, een studie over Shakespeare, vertalingen van liederen van den perzischen dichter Hafiz en van het drama Sakountala. Bodtnstedt was een poos hoofdredacteur van de Weser Zeitungprofessor te Mönchen in de Slavische letterkunde en ook eenige jaren intendant van den schouw burg te Meiningen. Sedert tien jaar leefde hij stil te Wiesbaden. Tusschen een duitsche maat schappij en het comité der wereldten toonstelling te Chicago zijn onderhan delingen aangeknoopt om het bezoeken der tentoonstelling ook voor hen moge lijk te maken, die daartoe niet meer dan 1000 a 1500 mark wenschen te besteden. Tegen storting van eerstge noemd bedrag bij de duitsche maat schappij zal men den overtocht heen en terug en huisvesting te Chicago, te zaraen over een tijdperk van 60 dagen, vrij hebben, bovendien een rondreis door de midden- en Oostelijke Staten kunnen medemaken en een bezoek aan de Niagara kunnen brengen. Aan de JV. Zfcr ic her Zt. wordt uit Luxemburg gemeld, dat een groote menigte door de straten trok, roepende: „Weg met den Xassauer, leve de Republiek*'. De politie dreef de menigte uiteen, waarbij verscheidene personen werden gewond. Aanleiding tot de betooging moet zijn de voort durende afwezigheid van den Groot hertog, die na 3 maanden te Weenen te zijn geweest einde Maart te Luxem burg gekomen was en begin April weder vertrok. De Luxemburgers hadden na den dood van Koning Willem III gehoopt weder een hofhouding in hun hoofd stad te krijgen, maar de Groothertog en Groothertogin zijn meest altijd uit het land, terwijl ook de Erfgrootherfcog Nizza én Monte Carlo verkiest boven Luxemburg. De groothertog heeft zich tot nu toe weinig bemind weten te ma ken en de fransche partij in Luxemburg trekt van deze ontstemming van de menigte partij tot bevordering van repu- blikeinsche bedoelingen, zegt de corres pondent. Königstein de broeder van Ravachoi heeft aan den directeur van het blad le Soir die hem naar Parijs heeft laten komen om de identiteit van Ravachol te bevestigen, verzocht, om aan den procureur-generaal te verzoe ken, dat deze verbiedt dat een nu ree-Jis aangekondigde roman, getiteld Ravochol zal verschijnen. Het is Diet voor mij, zegt Königstein, maar om mijn kind, dat ik gaarne zou zien dat als mijn broeder zijn welver diende straf heeft ondergaan, de naam mijner moeder in vergetelheid raakt. Te Wr t li, in Beieren, heeft een brand gewoed, die S uren heeft geduurd, waarbij 32 brandweerkorpsen (uit Regensburg, Straubing, Falkenstein, enz.), geholpen door militairen uit Re gensburg, hulp hebben verleend. In weerwil van alle ijverige pogingen om den voortgang der vlammen te stuiten, is het grootste gedeelte van het vlek totaal vernield. Dit kwam vooral door dien de meeste huizen waren gedekt met zoogenaamde dakspanen, die onder het branden door den wind weg werden weggeslingerd, zoodat zij hier en daar tot op afstanden van 800 A 1000 me ters op andere huizen nederkwamen en aldaar nieuwen brand veroorzaakten. Langs de eene zijde van den aldaar liggenden Schlossberg is het geboomte in de asch gelegd. Ofschoon het kasteel aan dien berg betrekkelijk zeer hoog ligt, werd het niettegenstaande den grooten afstand der brandende huizen aangetast, met het gevolg dat het dak van den zuidwestelijken toren in vlam geraakte. Onder dit dak ligt de prach tige historische vorstenzaal uit de 16e eeuw, waarvan het plafond werd ver nield, te gelijk met een trap op het binnenplein. In een der lager gelegen huizen was onlangs eene nieuwe druk kerij gevestigdaldaar werd in een gang een vat petroleum geborgen, het welk kort daarna ontplofte, zoodat de petroleum, die tevens vlam vatte, naar alle kanten wegvloeide en tot eene sneller verspreiding der vlammen bij droeg. Een merkwaardig verschijnsel was het, dat sommige huizen aan den voet van den berg en niet ver van het middenpunt van den brand gelegen, bevrijd bleven, terwyl de hooger gelegen huizen tot zelis aan de andere zijde van den berg werden aangetast. Tot de grootste afgebrande gebouwen behooren het raadhuis, de gevangenis, het hotel Geiger en twee groote bierbrouwe rijen. De kerk, die in groot gevaar ver keerde, is onbeschadigd gebleven. De verbrande onroerende goederen waren alle verzekerd; van de roerende was slechts ongeveer een derde gedeelte geassureerd. Het grootste aantal dier genen die door het onheil zijn ge troffen behoort tot minder bemiddelden. Bij de ramp is niemand omgekomen. Ten behoeve der noodlijdenden zijn er uit de omliggsnde plaatsen onmiddellijk groote bezendingen levensmiddelen en benoodigdheden afgezonden. Te Epinal zijn in een schuit vijl' menschen gestikt, de schip per, zijne vrouw, twee kinderen en de knecht. Zij overnachtten allen in de eenige hut die aan boord was en had den verzuimd, den sleutel van de vul kachel open te zetten. De Spaansche Regeering heeft alle demonstraties op straat op 1 Mei verboden. Te Barcelona zijn drie oorlogschepen aangekomen om daar tot de eerste dagen van Mei te blijven. De koelbloedigheid van den oud-minister Carvalho te Lissabon redde hem onlangs van een aanslag. Een zekere Antonio Barbosa drong tot hem door en eischte, mot een revolver ge wapend, 500.000 reis, 1/1350). De minister gaf hem een portefeuille en zeide den volgenden dag het ontbrekende te zullen zenden; de aanvaller stemde daarin toe. De politie werd gewaarschuwd en deze bracht den man hij was krankzinnig in een gesticht, na hem het geladen revolver afgenomen te heb ben. De gouverneur van Volhy- nië, waar ruim 200,000 Duitschers zijn, heeft alle duitsche opschriften op huizen of winkels en het vertoonen van duitsche vlaggen verboden. De grootvorst Alexis, broe der van den czaar en grootmeester der russtsche marine, zal in de maand Juni eene reis in Fraakryk ondernemen. Na een kort verblijf te Parijs, zal hij zich naar Vichy begeven om er eene badkuur te ondergaan, en vervolgens zal hij eenige fransche oorlogshavens bezoeken. Natuurlijk is men in Frankrijk inge nomen met dit vorstelijk bezoek, waarbij het alweder niet aan enthousiastische manifestatiëu zal ontbreken. Uit St. Petersburg wordt bericht, dat in het zuidwestelijk deel van Rusland een Pool is gearresteerd, die in dienst van de oostenrijkscke regceriiig daar spionneerde. In Tiffin, in den staat Ohio, moest een man voor een licht vergrijp terechtstaan, Daar hij ziek was en niet ter terechtzitting kon verschenen, werd hij ondervraagd per telephoou en na de beraadslaging van de rechters, werd hun vonnis hem laDgs denzelfden weg medegedeeld. De amerikaansehe juristen kibbelen nu over de vraag, of dat wel geoorloofd was. De p Is 0 11 0 g r a a 1' is gebruikt voor een merkwaardige proefneming, die de gevoeligheid van dit instrument aantoont. Een Amerikaan heeft er zich van bediend om muziekstukken van Bridgeport naar Erie, een afstand van meer dan 1100 K. M., over te brengen. De phonograaf werd voor den microfoon geplaatst, terwijl de muzieknoten helder der overkwamen dan de woorden recht streeks per telephoon overgebracht. Vanwege het ministerie van Water staat, Handel en Nij verheid werd heden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier aanbesteed ic. Het verdiepen van eenige ge deelten van het Noordhollandsch Kanaal. Raming 25.000. Ingekomen 4 biljetten waarvan dat van J. Goedkoop te Amsterdam het laagst voor ƒ21.747. 20. Het vernieuwen van een duiker onder de gemeente Callantsoog. Raming 1600. Ingekomen 4 biljetten waarvan dat van A. Bos te den Helder het laagst voor ƒ1630. FAMILIEBERIOH FEN- Getrouwd: 20 April. P. de Boer Cz. en A. Stam Pd., Ooster Blokker. - J. Wonder Gz. en A. Laan Cd., Ooster- Blokker. - S. van Delden en H. Kro nenberg. Deventer. - G. I. H. van Eelders wedr. van De Kokelaar Sou wens en C. H. Viruly, Den Haag. -C. Heesterman en A. Oudshoorn, Den Haag. - (Bij volmacht) A. van Delft en M. C. C. van de Velde wed. H. F. van Vollenhoven, Den Haag. Geboorten: 16 April. A. Dengs— Hartmann d. Utrecht. - 17. Mevr. Holthuizen—Mennega z. (sinds over leden), Brielle. - B. SalomonsDe Paauw Zo Amst. - A, QuentinVan Waesberge z. Samarang. - 18. M. E. Roos—Maks d. Amst. - J. C. Biekart De Hondt z. Heerenveen. - 19. M. BoissevainPijnappel z. Amst. - F. van HasseltMorell levenl. d. Den Haag. - 20. Mevr. SwinnertonSchrik - ker z. en d. Amst. Overleden: 15 April. I. Leuven- berg jm. 24 j. Amst. - 16. Wed. A. KolkVan der Schot 75 j. Amst. - Wed. G. M. H. v. d. StokWoortraan, Amst. - 17. H. Jacobs jm. 45 j. Arast. - M. A. VeltmanGoudeau 30 j. Amst. - M. A, Veltman jd. Amst. - H. Velt- huijsen 56 j. Amst. - 18. Wed. A. van Spijk van CattenburchVan der Poest Clement 74 j. Den Haag. - D. A. van Zee 68 j. Herwijnen. - C. M. Boden- heim 80 j. Amst. - 19. Wed. DeGruij- ter BolsTitsingh 6S j. Den Haag. - E. van den EndeMus 43 j. Zierik- see. - N. van Hamel 74 j. Amst. - Wed. J. A. GroockewitBousquet 73 j. Amsü - B. Roozen Lz. 52 jaar, Overveen. Ondertrouwd 21 April. J. Rijsdorp en J. v. Kesteren. - G. P. Posthunaa en D. P. Slotboom. - L. de Koning en J. Spekman. Gehuwd: 21 April. J. Rahusen en B. de Graaff. Geboorten 20 April. C. v. Lies houtBlom d. - 21. H. Kionvan Norden d. - A. Kastercumde Boer z. - J. JonkerFlens d. Overleden 19 April. W. Vrijburg— Koopmans 81 j. L. Lakenstr. - J. v. d. Laan 20 dg. z. L. Heerenv. - 20. C. Smorenburg 18 j. Doelstr. - E. van Leeuwen 9 dg. d. Jan-Steenstr. - P. v. d. Laan 20 dg. z. L. Heerenv. - A. Antonisse 1 md. d. Hagestr. - C. Har- tog 13 dg. z. Gierstr. Het stoomschip Koningin Emma van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 April van Colombo. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S, M., van New.yoik naar Rot terdam, was Dinsdag 19 April des avonds voorgaats van den Nieuwen Waterweg. Het stoomschip Prins Alexander van Batavia naar Amsterdam, passeerde 19 April Kaap del Ar mi. Het stoomschip Prinses Marievan Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 April van Aden. Het stoomschip Prinses Sophievan Amsterdam naar Batavia, arriveerde 20 April te Padang. Het stoomschip Soenda vertrok 20 April van Batavia naar Arasterdam. Het stoomschip P. Ca/andvan de N. A. S. M-, van Arasterdam naar Baltimore, via New-York, arriveerde Dinsdag 19 April te New-York - Het stoomschip Promovan Rotter dam naar Java, arriveerde 20 April te Pcrt-Said. Het stoomschip Ardjoenovan Java, laatst van Marseille, naar Rotterdam, arriveerde 20 April voorgaats van den Nieuwen Waterweg. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten worden aan hei Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Belrekki?ige?t zij71 te bevragen Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting legen toezending van postzegel 1. Winkeljaffr. R. C. ia maEufact. m. goede getuigen. 2. Bekwaam verkoopster in fijn inagaz. v. manuf. in Amst. extern, terstond. 3. Jnffr. tot gezeloch. en assist, in iinisk. met rolled, opgaaf. 4. Wiakeljuffr., intern tegen provisie in branche v. heerenartik. ƒ500 a ƒ1000 minimaal go- garand. 5. Eenvoud, burgerjuffr. P. G. met 1 Mei, midd. leeft, in vleeschhouwerij, teg. koet en saL- in hoofdz. om zich met inoaaseereD te belast. 6. Administrateur waterleiding m. voldoende teohn. en admiaistr. kennis, bereid om aand. te nemen en zoo mogeï. te plaatsen. 7- Inwonend, ongeh. administrateur in gast huis, sal. ƒ200 '8jaar8, aanmeld, voor 1 Mei 8. Chef winkelbed. teg. provisie v. d. geheelen verkoop goede etaleur en verkooper v. heeren- artikeloB. 9. Kantoorbediende, aal. ƒ200. 10. Iemand, net en vlug schrijvende, bek. m. gewoon boekh., spoedig. 11. Jongmensch niet ouder dan 17 j., goed schrift en eenige kenn. d. fr. taal vereischt. sal. voorl. ƒ150. 12. Ziekenverpleger voor vasten dienst, midd. leeft, aan ziekeninricht werkz, geweest zijnde, goede getuigen. 13. Bekw. negatief retouchenr hij photogr., ook bekwaam een goede opname te maken en bek. m. d. verdere ondergeschikte werkz. 14. Zwemmeester en badvrouw voor nieuwe inrichting, opgaaf van sal. enz. verlangd. 15. le bediende bjj confissnr, terstond, gewoon om zelfst. te welken. MARKTNIEUA/S. Amsterdam, 21 April. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Dokkummer Jammen f3,3,50, dito Franeker f3,10 k 3,60, dito Zaaiers fo,£0, Geld. blauwe f o,k o„Zeeuwsche Spuische Jammen f 4,k 5,50, dito Flakkeesche f4,a f4,50, dito blauwe f o,k o,Pruisische Hamburgers f4.10 k 4,30. Petroleumbericht van P. G. C. Cal- koen, Makelaars, Amsterd., 9 April. De amerik. Petroleum-noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram New-York 6,10, 6,10, 610, 6,10, 6,10, 6,10 ct. per gallon. Philadelphia 6,05, 6,05, 6,05, 6,05, 6.05, 6,0.5 ct* Per gallon. Ruwe olie 57%, 57'/, 57%. 56'-'. 577 c- p- v. De noteering is heden bij minstens 25 vn. te ontvangen aan de Amsterd. Petroleumhaven Disponibel 6,30, geïra. fust o,Leve ring April 6,25, Mei/Juni 6,25, Aug. 6,40, Sept /Dec. 6,60, Jan./Maart 6,65, Russ. disp. 6,los in cons. 4,90, Apr. 6,los. in cons. 4,90. Bij kleinighe den f k hooger. Edam, 16 April.Kaas: Aangevoerd 17 stapels, weg. 2632 Kg. Hoogste prijs ƒ28,— de 50 Kg. Leiden, 16 Aprii. Aan de Botermarkt aangevoerd 310 en 115'As deelen, te zamen 7350 stukken. Prijs kwal. f 46 k 56, 2e kwal. f 36 k 44. Schiedam, 21 April. Moutwijn f 9, Jenever f 14,50, Amst. Proef i 15,75. HAARLEM. Voorstelling door Tiet gezelschap old. Tivoli-Schouwburg le Rotterdam- Dir. J. C. DE VOS en W. VAN KORLAAR. Tooneelspel in 3 bedrijven DOOK VAN NOUHUIJS. Balcon ƒ2,Stalles ƒ1,75, le Loge ƒ1,50; Parterre ƒ1,25; 2e Loge Gaanderij ƒ0,50.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3