POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. pelijken voet stond, en begaf zich met hem naar den Groenendaal. Daar ge komen werd aan Schoucaart, die Vrij dag naar den Haag geweest was om herkeuring te vragen, ten einde weder in militairen dienst te treden, medege deeld dat Soeters weder met zijne wet tige vrouw ging samenwonen, omdat de vrouw, als 6. naar de Oost ging, geen middel van bestaan meer had. Schou caart, hierover gebelgd, gaf Soeters te kennen dat hij onmiddellijk zijne woning had te verlaten, en toen daaraan geen gevolg werd gegeven, ontstond er eene vechtpartij, die echter door tusschen - komst der vrouw een einde nam, waarna Soeters vertrok, zijne vrouw achterla tende. Hierop begaf Soeters zich naar de woning z^ner moeder aan de Lange Pannekoekstraat bij wie hij inwoont, ver telde daar zijn wedervaren en keerde vergezeld van zijne moeder en nog een paar anderen naar dea Groenendaal terug. Daar gekomen, in de woning van Schoucaart (het was toen omstreeks 8£ uur), riep Schoucaart op het zien van al die lieden „moeten jelui mij allemaal hebben dan vooruit maartegelijker tijd aanvallender wijze te werk gaande. Eene onderlinge vechtpartij was hiervan het gevolg, waarbij Schoucaart door vijf messteken, twee in de rechterzijde, twee in den rechterarm en eene in den schou der, gevaarlijk gewond werd. Soeters met de zijnen namen hierna de vlucht, den verwonde met Soeters' vrouw achterlatende. Op het hulpgeroep dezer vrouw werd de verwonde hierna binnen zijne kamer gedragen, (hij was de anderen nageloopen, doch op de trap ineengezakt en in het portaal blij ven liggen) en dfiar door een genees heer voorloopig verbonden, om vervol gens onder toezicht der politie naar het Ziekenhuis te werden overgebracht. De man verkeert nog altijd in een gevaar lijken toestand. De dader, genaamd Hendrik Elias Soeters, oud 38 jaar schoenmaker en sjouwer van beroep, was inmiddels door de politie in de woning zijner moeder gearresteerd en werd naar het bureau aan de Kaasmarkt overgebracht, om na opgemaakt proces-verbaal aan de justi tie te worden overgeleverd. In de woning waar de worsteling plaats vond, en waar thans nog op den steenen vloer vele bloedsporen zichtbaar zijn, werden door de politie de overjas en onderkleedingj die de verwonde aan had, in beslag ge nomen, in welke kleedingstukken ver scheiden messteken zichtbaar zijn. Uit Nijmegen wordt aan de Arnk. Cl. gemeld: Alhier zijn in een vijftal huisgezinnen, in onderscheidene straten der stad woonachtig, weer nieuwe gevallen van pokken geconstateerd. Een ernstig ge vaar voor de verbreiding dezer gevreesde zi-kte blijkt daarin te bestaan, dat nering doenden voor het behoud hunner cliën- teele het heerschen der pokken te hun nen huize geheim houden. Naar men althans verneemt, zal een nering doend hoofd in wiens gezin sinds ettelijke dagen de pokken voorkwa men, zonder dat daarvoor door hem geneeskundige hulp werd ingeroepen en zonder dat dus ook door hem daarvan aangifte bij den burgemeester werd ge daan, deswege strafrechtelijk worden vervolgd. Wanneer men nu weet, dat die man handelt drijft in allerhande scheepsmaterialen en dagelijks een aan tal schippers te zijnen huize komen om hunne inkoopen te doen en om daarna naar alle windstreken te vertrekken, dan zal het duidelijk ziju, welk gevaar daardoor beslaat, dat de pokken zich uit dat gezin heinde en verre verbrei den. Zaterdagmiddag zijn weer eenige bedden en andere goederen van pokken- lijders onteigend en verbrand. Zaterdagmiddag ongeveer 2 uur, had te Zutfen de spoorwegwer ker M. R., bezig zijnde aun het ver leggen van rails, het ongeluk op het stationsemplacement onder een rangee renden locaaltrein te geraken, met het noodlottig gevolg, dat de ongelukkige bijna onmiddellijk dood was. Op Paasch-Maandag had er bij het sluiten van de herbergen aan den Heikant onder Zwaluwe, op den weg van Terheide naar Made, eene hevige vechtpartij plaats, waarbij twee rijksveldwachters van Made en Ooster hout ernstig ve.wond zijn, door het wei pen met steenen en het schoppen van de jongens, die de herberg van den kastelein Ter Meulen moesten ver laten. Vrijdagavond en Zaterdagmorgen ziju zes hunner, allen van Wagenberg, door de maréchaussée opgespoord en zwaar geboeid naar de gevangenis te Breda overgebracht. Door de politie te Maas tricht zijn Zaterdag gearresteerd 3 per sonen, die Vrijdagavond twee vreemde lingen op straat aangerand, mishandeld en van hun geld beroofd hebben. Te Wichen is de epide misch-verklaring der pokken nog niet opgeheven. Dientengevolge zal ook aldaar de gewone jaarmarkt op Dinsdag 26 dezer niet gehouden worden. Op een verzoek van W. Zui dema, namens een comité samengesteld uit vertegenwoordigers van verschillende te Groningen bestaande werkliedenver eenigingen, om Zondag 1 Mei, des avonds te 8 uren, een optocht te mogen doen houden met vlaggen en banieren, als betooging ten gunste van de invoe ring van een achturigen arbeidsdag, is door den burgemeester dier gemeente afwijzend beschikt. Men meldt uit Delfzijl: Omtrent de aanvaring der stoom schepen Hansa en Valkenburg in de Dollart, waardoor eerstgenoemde zonk en waarbij 14 personen het leven ver loren, is de volgende verklaring af gelegd. De geredde en gedeeltelijk gekwetste ekwipage der Hansa deelde mee dat de sloep, waarmede de verdronkenen zich trachtten te redden, bij het zinken der Hansa is omgeslagen en de redding is bewerkstelligd door eene der beide sloepen, die vaa de Valkenburg in een paar minuten te water waren gebracht en circa een uur op de plaats des on- heils hebben gezocht om drenkelingen op te visschen. Toen de beide sloepen, kort na elkaar, weder langszijden de Valken* burg kwamen, verklaarden beide man schappen dat bepaald geen enkel raen- schenleven meer dan 5 te redden was geweest. Verscheidenen der geredden hadden de wacht te kooi, waaronder ook de isfce stuurman, en dezen zyn bijna on gekleed gered geworden, terwijl de ka pitein, die de wacht op de brug had, door het omslaan der boot, waarin hij zich bevond, verdronk. De geredde iste stuurman verklaarde, dat allen gered hadden kunnen worden, indien ze zich slechts 10 minuten boven water hadden gehouden. De aanvaring had plaats bij heldere bovenlucht, doch overigens was het tusschenbeiden nevelig, wat oorzaak was dal kapt. Frerichs van de Valkenburg die de wacht te kooi had, benevens de iste officier en de loods, op de brug waren, hebbende de iste officier hem gewekt omdat het nevelig werd. Het stoomschip Falkenburg ligt thans in de haven van Delfzijl en zal na eenige reparatie naar Bremen ver trekken. erg, maar niet levensgevaarlijk gewond en is op zijn verzoek ook reeds naar Hamburg vertrokken. KOLONIËN- BATAVIA, 25 Maart. Volgens de laatste opgave was er voor het progymnasium te Buitenzorg ioge- teekend op 24 Maart ƒ5239. Uit Medan werd den 2i«a Maart aan de favabode geseind De onafhankelijke Battaks schijnen hunne belofte van terug te zulien trek ken niet te houdenzij doen nieuwe eischen. Gisteren is dientengevolge een detachement van 25 bajonetten naar de onderneming Petani vertrokken. In de Dell Courant lezen wij hier omtrent het volgende: De onafhankelijke Battaks maakten niet veel haast om naar de hoogvlakte terug te keeren, en daar zij bovendien met nieuwe eischen voor den dag kwa men, betrekking nehbende op het beta len van landrente, oordeelde het bestuur het noodig hen fe laten zien, dat het niet met zich laat spelen, en vertrok der halve verleden Zondag middag per spoor via Deli Toewa een detachement mili tairen, sterk 27 bajonetten, ©ader bevel van luitenant Heidens, naar de onder neming Petani,den volgende n dag ge volgd door een tweede detachement van on geveer dezelfde sterkte, onder luitenant V erstege. Dit schijnt den gewenschten indrzk gemaakt te hebben ten minste volgens gisteren avond ontvangen berichten wa ren de Battaks weder op weg naar de hoogvlakte. De troepen bleven nog op Petoni, om dadelijk bij de hand te zijn, indien onze buren weder eens van ge dachten mochten veranderen. Atjehers dooden en gewonden". Uit aen dienmorgen ontvangen Atjeh- brief bleek, dat het een gevecht geweest is op a x dezer bij Lamreng, tusschen de marechaussees en eene bende Atjehers, bezig de rails ®p te breken. Twee do®- den bleven ©p de plaats, maar zijne gewonden wist de vijand mee te voeren. Naar de Loc. vorneemt, heeft de regent van Demak, die in zijn regent schap proeven nam met de padicultuur volgens het systeem Holle, van de regee ring daarvoor eene tevredenheidsbetui ging ontvangen. Die cultuurwijze bracht gemiddeld 49 pet meer productie op dan de velden er vlak naast. Het verslag der bovenbedoelde proeven zal van regee- ringswege worden uitgegeven. De directeur der B. O. W. is gemachtigd om, zoodra zulks door hem mogelijk zal worden geacht, het onder zoek naar de bevloeilng van het distriet Waroedjajing in de reridentie Kediri we der te doen opvatten. Wali schrijft aan de Loc: „De schout bij nacht heeft in overweging gegeven, den vervolge bij de uitzendiag uit Holland al dadelijk door het ministerie 1 marine te doen bepalen, wie der naar Indie vertrekkenden heeren voor den bureaudienst bestemd zijn en dezen officieren, zoo ze gehuwd zijn, te ver gunnen zich door hunne echtgenoeten te doen vergezellen, in welk geval na tuurlijk de heen- en thuisreis voor goevernements-rekening zouden kernen." Uit Rusland wordt bericht, dat be sloten is het verbod van uitvoer van granen niet in te trekken, maar het te handhaven tot primo September. Het De Pinapg Gazette meldt, dat de /bericht zal velen teleurstellen, want Langkat petroieum weldra te Penang aan de markt zal worden gebracht. Verleden Zondag, 29 dezer, werd door den agent, den heer H. J. Martijn Jr., eene kleine zending van 200 kisten verwacht, welke, zooals voorgeschreven is, aan de keuring van het bestuur zal worden onderworpen. In de Strait zal deze petroleum onder den naam van Crown brand" verhandeld worden, omdat de kisten als handelsmerk een kroon drage-i. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat deze olie in het laatst van de week te Deli verwacht wordt en a. s. Zondag voor het eerst ten residentiehuize zal gebruikt worden. Deli Ot De regeering heeft ten behoeve van de roomsch-katholieke jeugd te Malang eene som van f 30 's maands beschikbaar gesteld veor toelage van een leeraar. De Loc. schrijft: Volgens een te Djokdja loopeud gerucht gaat de heer De Bruijn Kops, lid van het comité van bestuur der Nederlandsche-Iudische spoorwegmaatschappij, wegens eene ern stige ziekte met verlof naar Europa en zal hij, naar men zegt, vervangen wor den door den heer Van Sprang, te Solo. Uit Melang schrjjft men Zoo slecht als het met de kinacultuur (in den Tenger) gaat. zooveel leven heerscht er bij de suikerindustrie. Overal in den omtrek wordt bibit aangeplant en het gerucht loopt dat, behalve de nieuwe fabriek bij Kendalpajak (de eerste in deze streken), nog twee andere zullen worden gebouwd. Met de kina daarentegen gaat het steeds achteruit. Van één land verbrandde (door boschbrand) de aanplanteen ander, Mangoenan Djero, wordt eerst daags verkochc, en een derde, dat van De aangebrachte schepelingen van de i den Soerabajaschen muziekmeester C., Ransa zijn door tusschenkomst van den duitschen consul, den heer H. G. Keizer, van de noodige kleeding voor zien en naar Hamburg vertrokken. ligt nagenoeg braak. Aan de Deli Cl. werd den 2 6 en Maart geseind „Atjehers zijn in hinderlaag maré- De eerste stuurman der Hansa werd chaussees gevallenwij geen verliezeu, men meende dat nu zeker spoedig het verbod zou vervallen en het is nu nog de vraag, of het in September zal worden opgeheven. Ziet de Regeering dan bezwaar in deze voorraad, dan zal zij tegen den winter, zeker niet tot den uitvoer autoriseeren. In Budapest zija alle manifestaties op den eersien Mei verboden. De arbeiders willen eene wandeling door de stad maken en eene demonstratie houdenv ten voordeele van algemeen stemrecht en van den achturigen arbeidsdag. Of die nu ook gerekend wordt tot de manifestaties, blijkt niet. Zoo ja, dan zouden botsingen tusschen de betoogers en de politie niet onmogelijk zijn. Tot opperbevelhebber van ds Daho mey-espeditie is benoemd de kolonel Dodds, een Franschman met een engel- schen naam. Het schijat intusschen waar te zijn, dat koning Behanzin van Dahomey een aantal personen heeft gevangen genomen als gijzelaars. Berichten uit Porto No vp spreken van missionarissen en geestelijke zusters, die door hem in den kerker zouden zijn geworpen. Terwijl Frankrijk aldus tegen Dahomey gaat ageeren, heeft Engeland begrepen dat het tijd werd een einde te maken aan de troebelen in Pahang. De goe verneur van Singapore heeft deu Saltan van Pakang aaagezegd, dat wanneer hij niet onverwijld bijstand verleende aan de engelsche troepen tegen de op standelingen, hijzelf als rebel buschouwd ZxU worden en de oorlog tegen hem begonnen. Dit is dan ook de eenige maatregel om den Oosterling die nooit tegenover de Europeanen te vertrouwen is, te noodzaken partij te kiezen. In Atjeh hebben wij het geprobeerd met zachtheid en presentjes we hebben het er ver mee gebracht I Met het wetsontwerp in Noord-Amerika voorgesteld tot wering der Chineezen. gaat het nog niet. Terwijl sommigen de maatregelen die voorgesteld worden, te kras vinden, zijn anderen tegen de wet uit overweging, dat zij nada 'zou be voordeden en schade zijn voor Noord-Amerika. „Al de Chinee- zouden naar Vancouver gaan" zeide de senator Sherman, „en daar een tweede San Francisco stichten. Dezen Sénator raakt het blijkbaar weinig, de menschelijkheid het nemen van krasse maatregelen verbiedt, maar [als praktische Yankee gaat hem de finan- cieele kwestie zeer ter harte. Intusschen hangt den Chineezen het zwaard van Damocles boven 't hoofd. Prins Ferdinand van Bulgarije is er niet veel beter aan toe. Zijne politie, gewaarschuwd door hare turksche collega's heeft een nieuw komplot tegen zjjn leven ontdekt. In de woning van een Armeniër te Rustschuk vond zij veertien dynamietbomaen en Gompromitteerende papieren. Uit Const antinopel wordt aan de Standard gemeld dat de inmiddels op vrije voeten gestelde Kushlew vooraf een zeer streng verhoer heeft ondergaan in bijzijn van den dragoman van het russische gezantschap. Kushlew zeide te Odessa vernomen te nebben dat de moordenaars van Vulkovitch naar het binnenland gezonden waren. Naar uit Buenos-Ayres aan &q Standard gemeld wordt, zal de opening van het Congres plaats hebben op den 2'ien Mei. De meerderheid steunt het beleid der regeering tegen de r adicalen. De tijdin gen volgens welke er op politiek gebied spanning bestaat, zijn ongegrond. De Standard verneemt uit Calcutta dat het bekende, opzienbarende mani fest van den Emir, waarschuwend tegen Rusland, niet door den Emir opgesteld is, maar voortgevloeid uit het overspan nen brein van eenen al te ïjverigen dagbladschrijver. De zaak komt een voudig hierop neder, dat de Emir zich ongeveer in den geest als door den schrijver aangegeven werd, uitgelaten heeft ia eene vergadering van hoofden v*n Afghaansche stammen, nadat ge bleken was dat enkele ontevredenen de hulp van Rusland wilden inroepen. De telegraaf heeft de we reld verrast met het bericht, dat er Vrijdag te Parijs en in tal van plaatsen in de provinciën een hoop aiareMsten onverhoeds zijn jgevaagem genomen» Het is een ware razzia die onder hen. is aangericht. Hoevelen er te Parijs en. in de voorsteden gepakt zijn valt moei lijk te zeggen. De berichten dienaan gaande loopen uiteen. Volgens het tele gram zijn het 45. In sommige bladen vinden wij 60 opgegeven. Ook als het eerste getal juist is, is het wel der moeite waard. Niet minder dan 67 oomissa« rissen van politie zijn aan den gang geweest het was in den vroegen ochtend om de arrestatien te be werkstelligen en huisziagen te doen» Niet alle anarchisten die men gezocht heeft zijn gevonden. Over het algemeen is er bij de ge vangenneming weinig verzet geweest Heurteaux een berucht en van ouds bekend anarchist, die te Saint-Denis gepakt werd heeft echter een wanhopi- gen tegenstand geboden, zoodat de beide politiedienaren, die den commissaris vergezelden; hem slechts met moeite meester konden worden en de politie dienaren zich genoopt zagen hem te bisideia. Hij brulde zoo verschrikkelijk, dat de buren er wakker door werden. Op straat bleef bij even woest. Hij riep de naar hun werk zich begevende ar beiders ter hulpe aan, waarbij hij tel kens den kreet deed hooren„Leve de anarchie Te zijnen huize zijn eene menigte anarchistische bladen, vlugschriften, ma nuscripten, manifesten aan het leger, enz. gevonden, die natuurlijk door de politie genomen zijn. maken. Gij kunt dc zaak ais afgesproken bescnouweu en zult er geen woord meer over hooren." De bezoeker bekende, dat hij van een grooten last was bevrijd, ging heen en riet Esden alleen. „Ik moet toch werkelijk wat voor die zaak gaan doen," mom pelde hij bij zichzelf, „en wel dadelijk, ofschoon ik niet begrijp, hoe ik aan geld moet komen. Ik kan J. P. niet rulneeren, dat is buiten kwestie. Het beste is, dat ik maar terstond eens naar Sheldon ga," Hij ging de straat op, riep een rijtuig aan en reed naar het kantoor van een hem bekend geldschieter in Corkstreet. „Dus gij hebt geld noodig," zeide hij, toen Esden hem de geschiedenis had medegedeeld. „Ik verkeer in datzelfde geval en iedereen met mij. Waarschijnlijk zult gij wel voortdurend geld gebrek hebben." Esden bepleitte zijne zaak met eene vuur als hij nog nooit bij zijne verdedigingen aan den dag had gelegd. Hij vleide den geldschieter en zeide hem honderd aangename dingen, totdat deze schaterde van lachen. Hij was echter niet te bewegen hem geld te leenen. Weldra ging de advokaat heen om te trachten anderen hiertoe over te halen; het was echter te laat om nog meer bezoeken te maken. Den volgenden dag steeg hij weer in een rijtuig en bezocht verschillende geldschieters in de stad, maar met even weinig gevolg. Geen enkele man wilde hem iets, hoe weinig ook, borgen. Het dient gezegd te worden, dat J. P.'s smeekende blik en honger lijdend uiterlijk hem gedurig in de gedachte kwamen en dat he* gevoel van plicht hem zeer terneer drukte. Hij was nooit van plan geweest J. P. at te zetten, maar had gedacht hem gemakkelijk de 150 pond te kunnen teruggeven en hij vond het verschrikkelijk, dat niemand hem aan die som wilde helpen. J. P. had eene vrouw en zes kinderen en het was eene wanhepige gedachte, dat de arme man geruïneerd zou worden door een vriendschapsdienst. Het geval speet Esden zeer, maar hij kon er niets meer aan doen, dat het geld niet te krijgen was; men moest het verdere dacht hij aan de Voorzienigheid overlaten. Zijne laatste mislukte poging om aan de som te komen, bracht hem dicht bij het station. Esden was vermoeid en hongerig en het uur, waarop hij gemeend had naar Wootton Hill te vertrek ken, was reeds verstreken. Hij besloot nu tijd te winnen en schreef diensvolgens een briefje aan zijn hospita, waarin hij haar opdroeg hem de noodige kleeren voor eene maand te zen den. Toen de man met het briefje vertrokken was, bestelde hij zijn middagmaal en vertrok met den trein, na zijn pakje ont vangen te hebben. In den trein begon hij de courant te lezen, maar was eerst te verontwaardigd over het mislukken van zijne poging om den zin te begrijpen. Gelukkig had hij echter een rekbaar karakter, dat spoedig weer in zijne gewone plooi terugkeert na elke inwerking van buiten, en zat genoeglijk te lezen en te rooken, toen de trein het station van de plaats zijner bestemming binnenstoomde. De chef groette hem eerbiedig, wat hem zeer aangenaam was, vooral na het gebeurde met J. P. Esden's tante was een persoon van gewicht in den omtrek en haar gasten werden das natuurlijk ook met onderscheiding door de inwoners van het stadje behandeld. Dat was een streelend Ca- gevoel voor den man, die zooeven niet in staat was geweest eene som van 150 pond te borgen; het verhoogde hem in zijne eigen oogen. „Het spijt mij, mijnheer, maar wij kunnen u uw bagage niet eer dan over een uur zenden," zeide de chef eerbiedig. „Ten minste alles niet. Er is juist een man met een handkar naar Hillhouse gegaan." „Zorg er dan maar voor, dat ik het vanavond heb." „Natuurlijk, mijnheer, daar kunt u op rekenen," was het ant woord. Esden wandelde verder en gevoelde zich als de heer van de plaats. De arme J. P. en zijne zaken waren geheel vergeten. Hillhouse was eene groote buitenplaats, die echter weinig ot geen aanspraak maakte op bouwkundige schoonheid. Het huis stond hooger dan het hem omringende land en werd op een paar mql afstands in den geheelen omtrek gezien; het werd be schaduwd door een aantal statige boomen, en niettegenstaande het aan alle weer en wind was blootgesteld, zag het er gezellig en huiselijk uit. Wordt vervolgd'.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2