NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Een blik in den afgrond. 9e Jaargang. Donderdag 28 April 1892. 2704. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÊN: Ddt nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND, FöLiTIEK OVERZICHT. FEUILLET ON DAGBL Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondagiblad 3 0,30. Afzonderlijke nummer» 0,05. Dit blad eeracbflnt dagelijlu, behslva op Zon. en Feestdagen. Harem.Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoewauner 132, ran 15 regel» 50 Cents; leder» reg-.J meer lOCentt, Gro.ie letters naai plaaterxiïrls Bij AbenneKeni asnaler-.ijk -abat Abonaenentai rx> Adrertextiëa word. doof oase agenten door alia boskkandelm. .nor. «tiara üireoteur-ültg.v.r 3. O. F31B2BOQI, Hoofiagentn voor l*t BuiUnlaniComi>afxit Btnirvk it fullitllé itrvnfiri L. BAWBi 3 bo., J@Si I. JO&M, Ssee., far$t BW: ïmetoarp EERSTE BLAD. Haarlem, 27 April 1892 YaD de officieren van het garnizoen te Haarlem werden op den Dinsdag avond ten paleize te Amsterdam gehou den raout door H. M. de Koningin- Regentes aangesproken dé overste Hof stede, majoor Lagerwerf, ritmeester Slotboom, kapitein van der Koogh en kapitein Mensing, directeur van de Militaire School. Bovendien onderhield H. M. zich eenige oogenblikken zeer minzaam met den majoor-kommandant der dd. schut terij alhier Jager Gerlings en den kapi tein der schutterij P. Piepenbrink. Tevens sprak H. M. eenige leden van de rechterlijke macht alhier aan. Naar wij vernemeD, heeft H. M. bij de audientië aan onzen Burgemeester het plan te kennen gegeven, spoedig met. de Koningin een bezoek aan Haar lem te brengen. D e g a 1 a-v oorstelling in het -circus-Carré op Dinsdag namiddag ge- geveD in tegenwoordigheid van HH. MM. Koningin en Regentes mag ditmaal met recht schitterend genoemd worden De koninklijke ioge was vlak tegenover het tooneel, en had den vorm van een baldakijn, met de koningskroon bedekt. Zij [was aan weerszijden open, doch oveiigens met donker blauw fluweel en satijn behangen. Zij werd geflankeerd door twee loges bestemd voor de hooge hofdignitarissen. De arena was smaakvol getooid met een drietal forsche wapens, nl. dat van Nederland boven aan en daaronder rechts dat van Amsterdam en links dat van 1 Waldeck-Pyrraont. Deze wapens waren smaakvol en kunstig uit gekleurd zaagsel in het donkere zand afgedrukt, en omgeven dooi een grooten groenen rand waarin weder oranjekleurige bloeroen prijkten. Aan weerszijden van het too neel wat en tropeeën van vlaggen aan gebracht, te midden waarvan de wapens van Nederland en Amsterdam. Het geheel maakte een aangeDamen indeuk, die niet weinig verhoogd werd door de kleur van toiletten en uniformen alsmede door fraaie kleederdracht der talrijke stalknechts: lange creme laken jas met oranje omslagen. Het groote ge bouw was tot den nok toe gevuld. Precies te half drie verschenen de hooge bezoeksters in de vestibule, waar zij door den heer Carré werden opgewacht, en waar het dochtertje en een zoontje van den directeur HH. MM. fraaie bouquetten aanboden. Zoodra HH. MM. in de koninklijke loge verschenen, speelde de muziek het Wilhelmus, en rezen allen eerbiedig van hunne zetels op, waarvoor de vorstinnen eene buiging maakten. Een kort luid hoera, en de voorstelling nam een aanvang. De jon geheer Carré stelde met 8 kleine tijger- hengsten de Roraeinsche post voor. Zij die in de nabijheid der koninklijke loge zaten, konden al dadelijk bemerken, dat de j ugdige Koningin veel behagen schepte in deze dieren en het onver schrokken rijden van den jongen Carré. Ofschoon dit nummer nu niet tot de meest bewonderingswaardigste behoort, klapte de jeugdige Koningin in de han- deD, en de jonge Carré was haar daar blijkbaar ten hoogste dankbaar voor. De buitengewone sprongen van de clowns Cavalini en later hunne komische spelen aan een rek brachten telkens een glim lach op het gelaat niet alleen van de jeugdige Koningin maar ook van de Regentes, en in dit blijk van ingeno menheid mocht ook August de Domme zich meermalen verheugen. Bij het schooltijden van de dames Graham en Louise alsmede van de jon gejuffrouw Carré gaf H. M. de Regen tes meermalen door handgeklap hare hooge ingenomenheid te kennen. In de pauze herhaalde H. M. den heer Carré mondeling hare tevredenheid over zijn dressuur en dankte hem voor het genoegen der Koningin en ook haar verschaft. Een drietal, en wel de meest aan trekkelijke passages uit het ballet Rem brand, wekte in niet geringe mate de bewondering der hooge bezoeksters. En dat HH. MM. de voorstelling niet te lang duurde, bleek uit het feit dat HH. MM. ook de pauze de voor stelling tot aan het slot bijwoonden. Het hippologisch schouwspel met 40 paarden gelukte ditmaal bijzonder goed en de heer Carré oogstte daarvoor luiden bijval in. Te 4.45 eindigde dit schoone equestrisch schouwspel. Een kleine rijtoer werd gemaakt,en te4.10warenHH.MM. aan het Paleis terug. De raout die H. M. de Koningin- Regentes Dinsdagavond hield, was zeer druk bezocht. Vooral het getal officieren van schutterij, leger en vloot was groot. Zij ontvingen dan ook geen speciale uitnoodiging, maar iedere korpscom mandant kreeg een invitatie voor alle zijne officieren. Ook vele civiele auto riteiten maakten van de uitnoodiging gebruik. Velen echter verschenen alleen, zoodat het aantal dames betrekkelijk klein was in verhouding tot dat der hee- ren. Die dames echter die aan de uit noodiging der Regentes gevolg gaven wedijverden met elkander in keur van toi let- en diamanteatooi. De zaal leverde een ongemeen schoon schouwspel op, meer echter door pracht en rijkdom van toilet en schitterende unitorrcen dan door decoratie en bloe menpracht. Het orkest van het concertgebouw, onder leiding van den heer Kes en 70 artisten sterk, was in de zaal achter hooge en dicht op elkander geplaatste heesteis verborgen, en deze plek besloeg niet minder dan 16 bij 5 meter. Niet minder dan 550 antieke olielampen verspreidden een overvloedig doch zacht licht in het londe, en de rijen lampen die meer dan 90 voet van den vloer aan de kleine galerij waren aangebracht gaven aan het geheel een phantastisch aanzien. Even vóór 9 uur kwamen honderden rijtuigen waaronder tal van equipages, voor aan de Damzijde en aan den Voorburgwal aanrollen, waar een dikke laag zand de straat achter het Paleis bedekte, opdat de jeugdige Koningin, die hier hare slaapkamer heeft, in hare rust niet zou worden gestoord. Ten einde het binnenkomen zoo gemakkelijk en kort mogelijk te maken, werden de hee- ren aan de voorzijde en zij die dames vergezelden aan de achterzijde van het Paleis ontvangen. Precies te 9 uur wachtte H. M. de genoodigden acl ter een volgens in de troonzaal op en stond tot dat einde veor den nieuwen troon Zoodra men H. M. gepasseerd was, gingen allen naar een aangrende zaal, waar het orkest het reeds vermelde programma ten gehoore bracht. Wel w^rd daaraan niet die aan dacht geschonken, die het gewoonlijk in het concertgebouw ondervindt, maar het loopen van de groote menigte kon niet hinde, lijk zijn, daar elke voetstap in het mollige tapyt wegdook. Onder het meer dan honderd voeten hooge gewelf krioelde tusschen 9 en 11 alles dooreen. Gelegenheid om fce rusten was onmogelijk, zoodat enkelen dan ook na een kort bezoek vertrokken. In de aangrenzenden groote galerij en daaraan palende dienkamer waren buf fetten opgericht, en de lange tafels daarvan torsten een schat van zilver. De keur van ververschingen gingen van deze buffetten uit, en menigeen vond hier lafenis en verfrissching. Tegen 10 uur was de receptie geëin digd en bewoog H. M. zich nu ook onder de genoodigden en onderhield zich met velen hunner. De feestavond nam tegen 11.30 toen H. M. zich in hare apartementen terugtrok, een einde. Dinsdag werden teBerlijn de tweedaagsche beraadslagingen eener conferentie over inrichtingen tot het wel zijn van den werkman, aan welke de grootste duitsehe industrieelen en ver scheidene ministers deel namen, geslo ten. Zeer de aandacht trokken, bij het spreken over gezonde arbeiderswonin gen, de mededeelingen van den heer Van Marken, uit Delft. De leden der conferentie, inzonderheid ook de minis ter van arbeid Berlepsch, volgden met groote oplettendheid en onder herhaal den bijval deze mededeelingen van den hollandschen industrieel, terwijl de voor zitter, de gewezen minister Herzog, den heer Van Marken uit naam der ver gadering woorden van warme waardee- riüg voor zijn philantropisch streven toesprak. Ook mevrouw Van Marken, die mede de vergadering bijwoonde, ontving haar deel van dien lof. De voorzitter uitte den wensch, dat ook elders de idealen mochten worden na gestreefd, welke het echtpaar Van Marken op zoo schoone wijze trachtte te bereiken. Ta S t. A n n a-P aroehïe was zekere v. d. L. j.l. Zaterdag naar Leeuwarden vertrokken om gevange nisstraf te ondergaan. Terwijl zijne vrouw 's namiddags voor enkele oogen blikken hare woning had verlaten, ge raakten de kleederen van haar twee jarig dochtertje in brand, vermoedelijk doordien de kleine te dicht bij een test met vuur kwam, die zich in het vertrek bevond. Op het hulpgeschrei schoot eene buurvrouw toe, die het kind ter stond in het water dompelde. Daar echter de rechterzijde van het lichaam reeds geheel verkoold is, bestaat er geen hoop ep behoud. De dag van heden was in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika een feestdag. Overal werden optochten ge houden, feestmaaltijden en concerten gegeven ter eere van de eerste-steen legging van een standbeeld voor generaal Grant. Het was president Harrison, die den steen legde. In eene boodschap aan den SeDaat I verklaarde Harrison, dat het thans niet mogelijk is de correspondentie over te leggen, welke met andere mogendheden gewisseld werd omtrent eene interna- 1 tienale conferentie over de zilverkwestie. Overtuigd echter, dat het gebruik van zilver als betaalmiddel door de handel- j drijvende natiën bevorderlijk zou zijn tot de algemeene welvaart, zal de president geene tot het bereiken van dit doel gunstige gelegenheid ongebruikt laten, ot voor het minst trachten, zoo de vrije aanmunting van zilver thans niet mogelijk mocht zijn, een ruimer gebruik van dit metaal te doen ingang vinden. De New - York Herald publiceert de tijding van een gevecht in Maracalbo gehouden tusschen de troepen der regeering en de opstandelingen. Het schijnt, dat laatstgenoemden hebben ge zegevierd, hoewel de juiste cijfers der verliezen niet bekend zijn. Zooals men weet is er in den iaat- sten tijd in Engeland aangedrongen op telefonische of telegrafische verbindingen tusschen kustwachtersposten onderling en tusschen vuurtorens in zee en den vas ten wal. Nog onlangs toch strandde bij een vuurtoren een groote stoomboot, aan wie hulp verleend had kunnen wor den wanneer de wachter op den toren die aan den wal hadden kunnen vragen. Daar evenwel de vereischte communi catie ontbrak, verging het vaartuig met mau en muis. Het Lagerhuis heeft nu een voorstel van Birkbeck aangenomen, om daarin door het maken van gemeenschap' als bovenbedoeld te voorzien. De werkstaking van de arbeiders op de werven aan de Tyne te Newcastle is afgeloopen, doordat de stakers de voorwaarden der patroons hebben aan genomen. In de dertien weken dat zij duurde, heeft de staking aan arbeiders en patroons een groot verlies opgele verd, dat met zes millioen gulden niet te hoog is getaxeerd. De belgische Kamer heeft een aanvang gemaakt met de beraadslagingen over de grondwetsherziening. De minister president Beernaert ging in eene eerste redevoering de geschiedenis van deze zaak na, en verklaarde alle voorgestelde stelsels te verwerpen, om te aanvaarden het engelsche stelsel, hetwelk het kies recht verbindt aan het bewonen van een huis of een gedeelte daarvan. Spreker bestreed levendig de denk beelden der revolutionairen, voor wie het algemeen stemrecht het middel is om een afkeurenswaardig en ondeug delijk programma te verwezenlijken en verklaarde, dat hij geneigd is de ver kiezing van den Senaat op te dragen aan kiezers boven de 4o jaren. De som, die, om voor den Senaat verkies baar te zijn, vereischt wordt ia de belasting te betalen, wil hij lager stellen dan nu bepaald is. Ten aanzien van het koninklijk referendum verklaarde hij, dat inbreuken minder van de ko ninklijke macht te duchten zijn, dan van het Parlement. De miliciens van de lichtingen 1887 en 88 voor de inianterie en die van 1888 voor de karabiers zijn plotseling onder de wapenen geroepen, ten einde dienst te doen bij de Meibeweging. 91 HOOFDSTUK III. De eetbel wekte hem eindelijk uit zijne overpeinzingen open hij ging vroolijk naar beneden om den strijd te beginnen. HOOFDSTUK IV. Esden was minder spraakzaam en onderhoudend, dan hij had willen zijn, daar het gesprek grootendeels liep over zaken, die hem onbekend waren. Daar hij echter zeer terecht op merkte, dat een goede hoorder even aangenaam is voor andere menschen als een gezellig prater, bewaarde hij gedurende den maaltijd een behoorlijk stilzwijgen. Natuurlijk liep het gesprek na de aankomst van juffrouw Pharr's photografle-toestellen, voornamelijk over de kunst van photogra- leeren. Er bevonden zich aan tafel twee deskundigen, die het voor hunne liefhebberij deden, benevens een leerling in de edele kunst. Juffrouw Edith Wyncott, de eenige dochter des huizes, eene statige dame van omstreeks 35 jaar, legde evenveel liefde en hartstocht voor dit vermaak aan den dag als andere ongetrouwde dames gewoonlijk voor hun hond en papegaai betoonen. Dr. Elphinstone, de oudachtige heer, die bij Esden's aankomst met zijne gastvrouw in den tuin wandelde, was oud genoeg om zich het begin van deze kunst te herinneren en had haar vorderingen met levendige belangstelling gadegeslagen. De wetenschap was hem dank verschuldigd voor een belang rijk aantal vergrootingen van mikroskopische voorwerpen. Door de gesprekken van deze twee personen was juffrouw Pharr er toe gekomen om haar vrijen tijd met photografeeren te willen doorbrengen en het gesprek liep nu over allerlei techni sche bizonderheden dezer kunst. Eindelijk werd het te geleerd voor de nieuwelinge, die daarom voor de twee geleerden het veld ruimde en Esden de genoegens van deze liefhebberij opsomde. Niet iedereen kan in een onderwerp als dit zijn teergevoelig karakter doen uitkomen, maar Esden slaagde hierin. Het moet wezenlijk verrukkelijk zijn,4* zeide hij, „om een beeldtenis van menschen, die wij liefhebben, en plaatsen, die wij kennen, te hebben, niet van den eenen of anderen rondreizend koopman, voor een paar stuivers gekocht, raaar verkregen door eigen werk. Hoe genoeglijk om, als men ouder is geworden, en dikwijls alleen is, die portretten, die het werk onzer eigen handen waren, te bekijken. Hoe aardig zou het zijn om b. v. een kind elke maand te photografeeren, en zoo de vorderingen naar lichaam en ge laatsuitdrukking gade te slaan. Zelfs juffrouw Wyncott, die hevig met dr. Elphinstone over sommige geleerde zaken betreffende deze schoone kunst aan het disputeeren wasstaakte haar redetwist om naar hem te luisteren. „Als ik een photograaf was," zeide Esden, „dan zou ik al mijn werk met een datum willen voorzien, niet om de vorderin gen te willen gadeslaan, maar om zuiver sentimenteele redenen. Bedenk eens welk een dagboek men op deze wijze zou ver krijgen." „Dat is waarlijk een nuttige wenk, mijnheer Esden," zeide de erfgename. „Ik zal hem opvolgen en wel om de genoemde reden." Mevrouw Wyncott wierp Esden van haar plaats aan het hoo- ger einde der tafel een veelbeteekenenden blik toe, die zooveel wilde zeggen als; „gij maakt uitmuntende vorderingen.g Esden zette een vergenoegd gezicht; de erfgename keek hem ernstig en met klaarblijketyke ingenomenheid aan. Zij beschouwde hem als een man, die een bizonder goed hart had, en hij begon haar eveneens hoe langer hoe bekoorlijker te vinden. Elphinstone was een Schot en had een gelaat, waarop eene uitdrukking van bizonder groote welwillendheid lag. Hij zag er ernstig uit, en dat was hij inderdaad ook in de meest gewone zaken. „Gij zijt zeer gelukkig, juffrouw Janet," zeide hij deftig, „dat gij uwe studiën juist begint op een oogenblik, dat de kunst van het photografeeren zoo ver is gevorderd. Ik begon er mij op toe te leggen, teen ik nog zeer jong was, en ik herinner mij nog zeer goed, dat wijlen uw oom eens op een dag eene wonder volle verzameling werktuigen, kettingen, munten en doekspelden

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1