BINNENLAND. PROCES-RAVACHOL. i ¥1 'IÏÏPÜ It LA II» BEHOOBENDE BIJ AABLMWS DAGBLAD VAN londerdag 28 April 1892. et U. D. geeft de volgende ihrijving van de koninklijke spoor- rijtuigen ij zijn 6 in aantal, waaronder ook bagage- en een rijtuig-wagen. Spe- voer de Koninginnen bestemd zijn wee, een salon rijtuig en een slaap met elkaar verbonden door eene rdekte veiligheids-overbrugging (z, soutiet). De inwendige ruimte van salonrijtuig is 7.80 meter. Aan weers ïn zijn 3 ramen, die deer een schuif - en opgelaten worden, en op elke gte stand houden. Sierlijke dag- en htgordijnen kunnen hen afsluiten, den achterwand bevindt zich een istoel, die door uitslaan in een leg slaapstoel kan veranderd worden. weerszijden zijn fraaie en gemak- jke rustbanken, die verbreed kunnen terwijl het midden wordt in- ,omen door eene raar alle zijden schuifbare tafel. De vloer is bedekt een fraai tapijt, terwijl de zolde versierd is met fraai schilderwerk drie lampen voor (Pinch-) gas. Doel- tigheid ea sierlijke eenvoud kenmer alles. De voorzijde van den wagen vroeger een open balcon, dat nu t hout ea glas is dichtgemaakt, en :nzeer een gezellig zitje aanbiedt, sschen dit balcon en de salonruimte 'ft men rechts het buffet, zoo volledig gelijk ingericht, links de toiletkamer, urig en practisch is in het buffet de ichting voor het breekvrij bewaren glazen en flesschen, alsmede die )r het uitgebreide tafel-servies. De genoemde soufllet doorgaande, mt men in den slaapwaggon, waarvan eerste gedeelte meer voor zitten itemd is. Oogenschijnlijk staan er in slaapsalon ook maar een paar rust- elen, maar door eene draaiende be- g veranderen deze in gemakke en doelmatige rustbedden, die de ite gelegenheid voor slapen aanbie- Ook hier completeeren buffet en letkamer de geheele inrichting, waarby it slechts de aandacht trekt de fraaie '.erking van alles, maar ook de zorg het geheel zoo volledig mogelijk te en zijn. Ook in dit salon geschiedt de kunst verlichting door gas, de verwarming door een kachel, de afkoeling door ijs- bakken. Op dit rijtuig volgt de wagon voor het gevolg der Koninginnen, voor zoo ver dit niet in hare onmiddellijke nabij heid vertoeft. Deze bestaat uit een ruimen wagen, eveneens voorzien van fraaie rustban ken, tafels, kaGhel, toiletkamer, enz, en met niet minder zorg is ook hier alles bedacht en uitgevoerd om het den rei zigers bij dag en bij nacht zoo aange naam mogelijk te maken. Vervolgens nog een rijtuig voor het verdere perconeel, in compartimenten verdeeld en met veel smaak en comfort ingericht als de gewone 1. en 2. klasse rijtuigen. Maandagavond vertoonde zich ten Noorden van de stad Utrecht een prachtig noorderlicht. Het vertoonde even na half tien een helder wit-blauw licht, in het midden een vuurrooden gloed; tegelijk zag men een donkere wolk. Van onder deze wolk kwam het licht. Ten kwart vóór tien uur nam het van het Noordwesten naar het Noorden in lichtsterkte af, om spoedig geheel te verdwijnen. Na tien uur dreven in noor delijke richting nog verschillende ver lichte wolken. Misschien staat het in verband met hevige magnetische storingen, die Maan - dagmorgen aan het Kon. Ned. Met. Inst, werden opgemerkt. D.) Het bericht van de oh s ter Courantdat aan Koningin Wilhelmina bij haar bezoek te Leeuwarden een klein bootje zal worden aangeboden, is geheel onjuist. Wel is aan de werf van den scheepsbouwmeester Holtrof van der Zee te Joure voor rekening van het gemeentebestuur een inderdaad sierlijk bootje, waarop de naam van de Koningin prijkt, vervaardigd, doch het is een voudig bestemd om dienst te doen in den vijver van den Prinsentuin, ter vervanging van een bootje, dat niet meer is te gebruiken. In een café-chantant te Am sterdam trad voor eenige dagen een amerikaansche neger op, die, naar de reclame biljetten meldden, glas en leer at. De reclame-biljetten schijnen niet gelogen te hebben, althans de Haagscke Ct. meldt, dat hare redactie een bezoek kreeg van den man, die op het bureau zijn dejeuner kwam gebruiken, bestaande in een stuk van een lampeglas, dat hij tusschen zijn geweldig gebit fijn maalde, een brok cokes dat hij uit den kolen bak nam, een lap leer en een reep linnen, die hij van zijn zakdoek scheur de, waarna hij liet zien en zóo liet zien, dat er geen twijfel meer aan over bleef dat al dat lekkers naar zijn maag was verhuisd. Een grog van pe troleum die hij er bij pleegt te gebrui ken, kon hem niet verschaft worden maar hetgeen hij liet zien was te kras, dan dat de leden der redactie aan de petroleum twijfelden. Te Bussum zqn niet 2 kin deren tengevolge van kolendamp gestikt maar slechts een is overleden, terwijl thans een der andere huisgenooten ook aan de gevolgen gestorven is. Te 12 uren Dinsdagnamid dag heeft een schoenmaker te Rotter dam, zijne vrouw met een schoenma kersmes een vrij diepe wonde aan het hoofd toegebracht. De vrouw, die veel bloed verloor, is door buurvrouwen verbonden. De man had bij de komst der politie de vlucht genomen. Eene talrijke volksmenigte verzamelde zich voor de woning, waar door de politie toezicht gehouden werd. Naar de IVijm. Ctbericht, is het besluit om de pokken te Nijme gen epidemisch heerschende te verklaren uitgelokt door den minister van Oorlog. Voor eenige dagen werd gemeld, dat te Maastricht drie personen zijn aangehouden, die 's avonds op de openbare straat twee vreemdelingen aangevallen en van hun geld en een horloge beroofd hadden. Thans heeft de politie net geroofde horloge in be- genomen ten huize van een der gearresteerden, waar het in het plafond verborgen was. De aangehoudenen zijn ter beschikking der justitie gesteld. RECHTSZAKEN- Door de rechtbank te Rotterdam werd Dinsdag uitspraak gedaan in de navolgende zaak. De heer S. te 's Mage, lid van den Alg. Ned. Wielrijdersbond, had een stuk gezonden ter plaatsing in het bondsorgaan „De Kampioen," aan den hoofdredacteur, den heer Frans Netscher. Toen het niet geplaatst werd, verzocht de heer S. het stuk terug te mogen ontvangen, waaraan de heer N. niet voldeed. Daarop dagvaardde de heer S. den redacteur voor de rechtbank en eischte, dat de heer N. zou veroordeeld worden het stuk terug te geven, of bij gebreke hiervan in eene schadevergoe ding van 100 of zooveel minder als de rechtbank zou arbitreeren. De gedaagde ontkende dat de eischer zich zijn eigendomsrecht bij de toe zending had voorbehouden, maar ver klaarde daaraan overigens niet te willen tornen. Ook ontkende hg, houder van het stuk te zijn hij had het wel ont vangen, maar wist niet, waar het zich op het oogenblik bevond, terwijl op hem volstrekt geen verplichting rustte om waardelooze stukjes, die hem ter plaatsing werden aangeboden, zorgvuldig in zijne brandkast te bewaren. De rechtbank nam bij haar vonnis aan, dat èn het zenden van het stuk èn de ontvangst vast stonden. Voor den ingestelden eisch is noodig dat bewezen zijn de eigendom van het opgevoerde stuk bij den eischer, en ten tweede dat de gedaagde houder daarvan is, beiden bij het instellen der rechtsvordering. En al is wel niet bewezen, dat de eischer zich bij de toezending zijne eigendomsrechten heeft voorbehouden, toch blijkt duidelijk uit de sommatie, aan de dagvaarding voorafgaande, dat hij die rechten nooit heeft prijsgegeven, terwijl uit de eigen conclusie van ge daagde blijkt, dat deze zich volstrekt geen eigendomsrechten op die copie wil aanmatigen. Wat het bewijs betreft dat de ge daagde was houder van het stuk, dit wordt geleverd door een brief van ge daagde aan eischer geschreven, nadat de dagvaarding was beteekend, en waarin aanbod wordt gedaan om het stuk terug te geven. Hiertegen doet niets af het beweren van den gedaagde, dat hij het stuk niet kan vinden. Dit ontslaat hem niet van zijne verplichting om aan den eischer zijn eigendom terug te geven, daar hij, na de tot hem gerichte sommatie, als een bezitter ter kwader trouw moet beschouwd worden. Op deze gronden veroordeelde de rechtbank den gedaagde om de copie aan den eischer terug te geven, of bij gebreke daarvan in eene schadevergoe ding van ƒ5. Voor de rechtbank te Leeuwarden, kamer van strafzaken, hebben terecht gestaan Willem G. P., Dirk Str., Bouwe Str., Pieter Str. en Joh. J., wonende te Beriikum, alleen Bouwe wonende te Minnertsga, terzake dat zij te zamen, de een meer en de ander minder, den maréchaussée P. Robijn hebben mis handeld en aan het linkeroog verwond, zoodat hij voortaan minder goed kan zien. De ma échaussées Pousma en Robijn waren in den avond van 24 Januari 11., toen te Beriikum eene vergadering van sociaal-democraten werd gehouden, op surveillance, en toen die vergadering was afgeloopen, werden zij op dien weg door beklaagden die echter geene leden van den sociaal-democratischen bond zijn omdat zij misbruik van sterken drank maken omringd, geduwd, gestooten en gedreigd. Toen de maréchaussées naar het dorp gingen om de veldwach ters aan te treffen, werden zij door de beklaagden met klompen achterna ge worpen, met name door Dirk Str. Deze liep naar het tichelwerk, waar de be ambten hem volgden; hij struikelde en riep om hulp, waarop de andere be klaagden na elkaar daar ook kwamen, en toen heeft Willem G. P. den maré chaussée Robijn met een steen in het linkeroog geslagen. Deze is den vol genden dag naar Leeuwarden vervoerd en daar behandeld door dr. Walraven en dr. Römer, die beiden verklaren dat het gezichtsvermogen van dat oog ver loren is. De subst.-officier van justitie rar. H. Th. Westenberg, vorderde dat Joh. J. tot 3 maanden; Dirk, Bouwe en Pieter tot 1 jaar en Willem P. tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld zullen wor den. De aan Willem P. ambsthalve toege voegde verdediger, mr. Jan van Loon, opperde twijfel omtrent het overtuigend bewijs, dat deze Robijn met een steen in het oog geslagen heeft, de mogelijk heid stellende dat Bouwe de dader daarvan is. Uitspraak Zaterdag. Dinsdag is voor het hot van assises te Parijs het proces tegen Ravachol begonnen. Er waren zoowel binnen als buiten het paleis van justitie bizondere maatregelen genomen tot bewaring der orde. Alle uit- en ingangen van het paleis zijn bewaakt door ambtenaren, en ieder die het paleis wil binnengaan, moet het bewijs leveren dat hij er ge rechtigd toe is. Alle wachtposten zijn versterkt. In de gerechtszaal zijn de advocaten alleen toegelaten in toga. De dagbladen zijn talrijk vertegenwoordigd door verslaggevers. Het yooi het publiek bestemde gedeelte der zaal is weinig bezet. Er bevindt zich een groot aantal agents de sureté. Bij de minste mani festatie hebben de dienstdoende gardiens de paix bevel ontvangen de manifes- teerenden de zaal uit te zetten.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 5