W edstrijden. POLITIEK OVERZICHT. Het vonnis van Ravachol. GEMEN&D NIEUWS. 33 9e Staatsloterij. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Burgerlijke Stand, opzettelijk stukgesneden en vernield. De dader is, jammer genoeg, niet be kend. Dinsdagavond is ten huize van den heer M., te Arnhem, terwijl de heer en mevrouw M. afwezig waren, de brandkast opengebroken. Men zegt dat er voor f 7000 aan effecten en gelds waardig papier ontvreemd is. De huis knecht is verdwenen. De harddraverijen te Clingendaal van wege de Ned. Harddraverij- en Ren- vereeniging zullen worden gehouden op 23 Juli en 13 Augustus volgens onder staand programma: Eerste dag: 1. Harddraverij (sweepstakes) voor driejarige nederlandsche hengsten,loe- behoorende aan Nederlanders, inge spannen voor twee of vierwielige rijtui gen. Afstand 1600 M., te loopen in minder dan 5 minuten. De prijs wordt door de vereeniging aaDgevuld tot 750 en de p emie tot ƒ250. 2. Internationale harddraverij. Hard draverij voor paarden van alle landen en rassen, toebehoorende aan Neder landers, ingespannen. Minimum afstand 3200 M. Prijs 500, ie premie/25e, 20 premie 100. 3. Heat harddraverij, open voor paar den van alle landen en rassen, toebe hoorende aan Nederlanders. Minimum afstand 1600 M. Het winnende paard moet tweemaal den eindpaal het eerst passeeren. Prijs f 500, uitgeloofd door baron Van Brienen van de Groote Lindt. Tweede dag: 1. Harddraverij (sweepstakes) voor driejarige nederlandsche merriën, toe behoorende aan Nederlanders, ingespan nen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Afstand 1600 meter, te loopen in min der dan 5 minuten. De prijs wordt door de Vereeniging aangevuld tot f 600 en de premie tot f 200. 2. Aanmoedigingsharddraverij. Hard draverij voor nederlandsche paardeo, toebehcorende aan Nederlanders, ge boren in 1887 of later, ingespannen. Afstand ongeveer 2100 meter. Prijs f 500, 10 premie 250, 2« premie 100. 3. Groote internationale harddraverij. Harddraverij voor paarden van alle landen en rassen, ingespannen. Minimum afstand 4000 meter. Prijs f 1000, i« pre mie ƒ250, 2e premie ƒ50. 4. Internationale üarddraverij voor spannen paarden, door éen persoon ge reden, ingespannen. Minimum afstand 2100 meter. Paarden, die nooit op de lange baan geloopen hebben, 2100 meter. Nederlandsche paardeD, die op de lange baan geloopen hebben, 2200 meter. Bui- tenlandsche paarden, die ©p de lange baan geloopen hebben, 2400 meter. Prijs 3oo, premie f 100. Onder Steenbergen zijn Dinsdag drie gevaarlijke personen in arrest genomen, die sedert geruimen tijd de omstreken onveilig maakten en zich aan allerlei diefstallen overga ven. Een hunner stoutste daden pleeg den zij deze week bij den landbouwer F. H., waar zij het varken uit het hok haalden, op het erf slachten en mede namen. Aan het postkantoor te Hengeloo (O,) hadden de beambten, belast met den verkoop van zegels enz telkens tekorten in de kas. Men begon aan diefstal te denken, en rnocht het gelukken deze week den dader (een klerkje aan het goederenbureau van de staatsspoor) op heeterdaad te betrappen, toen hij, bij den aankoop van verschil lende zegels, heel handig eenige zegels uit de op de toonbank liggende porte feuille wist te ontvreemden. Naar men verneemt, heelt het jongmensch ook reeds schuld bekend. Door de politie isaanhet station te Leeuwarden aangehouden de zoon van een welgesteld ingezetene, die zich ten nadeele zijner ouders had schuldig gemaakt aan diefstal van een belangiijk bedrag aan bankpapier en effecten en daartoe een ijzeren geld kistje, hetwelk in huis is teruggevonden, had verbroken. Hg was nog in het bezit van de geheele ontvreemde waarde. Door het rijk is te St. Anna- parochie voor den tijd van 20 jaren eene groote heerenhuizinge gehuurd, om te worden ingericht als kazerne voor de daar gevestigde brigade rnaéchaussée. Deze, die hier oorspronkelijk voorloopig, thans echter blijvend is gevestigd, hield sedert 1890 tot heden verblijf in een logement. Uit Enschede wordt ge- meld Onder hevige hagelbuien en tamelijk zwaar onweder werd Dinsdagochtend de bliksemafleider der stoombleekerij der firma Van Hoek Co. getroffen; verder heeft de bliksem de telephoon- geleiding der gevel-inrichting en eenige lampen der electrische verlichting ver nield, zonder veel schade aan te rich ten en verdere ongelukken te veroor zaken. Het schijnt toch met die herstelling van de rust in Venezuela niet z»o hee- le»aal in den haak te wezen. Waar toch komt het in een rustige staat voor, dat 3000 man regeeringstroepen worden omsingeld en van hunne vrienden afge sneden? Nu dit in Venezuela gebeurd is en er bovendien gemeldt wordt, dat twee oproerige generaals,) Crcsp© en Mira, zich weer bij hunne troepen hebben gevoegd mag men wel aannemen, dat de revolutie in Venezuela nog in vollen gang is. Met het bestuur van den belgischen vrijen Congo-staat schijnt het ook niet recht in orde te wezen. Herhaaldelijk kwamen in bladen van verschillende richting in den laatsten tijd afkeurende stukken voor over de wijze waarop de Cengo-staat wordt geregeerd en nu pas staat in de „Cronique" een dergelijk stuk, dat groot opzien verwekt. Onder meer wordt in dat artikel beweerd, dat de CoDgostaat aan geweer fabrieken te Luik 20000 achterlaaageweren heeft besteld, die als ruilmiddel moeten dienen om van de inlanders ivoor te verkrijgen. Nu is bij de antislavernij conferentie te Brussel, de invoer van wapenen door particnlieren streng verboden en overtreedt dus het bestuur van den staat zijne bevoegdheid. Nog wordt opgemerkt, dat de ambtenaren van den staat tien percent provisie ontvangen bij den inkoop van ivoor. De „Chronique" eindigt met aan te dringen op een streng onderzoek en op eene interpellatie in de Kamer. In Engeland is op dit oogenblik de kwestie van het stemrecht voor vrouwen aan de orde. In al de pro vinciën werden daarover min of meer rumoerige vergaderingen, gehouden, maar nergens ging het zoo druk toe als te Londen. Daar werd de bijeenkomst voortdurend gestoord door voorstan ders van het gelijkstellen ten opzichte van het stemrecht van de beide ge slachten en toen het bestuur niet naar den zin van deze heeren te werk ging, kwam er eerst een hevige ruzie, daarna een vechtpartij en ten slotte volgde eene forraeele bestorming van de verhooging, waarop het bestuur had plaats genomen. De Voorzitter ver klaarde de vergadering voor gesloten, maar de ruziemakers zetten haar voort en namen toen zeer gemakkelijk eene motie aan ten gunste der gelijkstelling. Het engelsche Lagerhuis heeft bij de tweede lezing de bill tot het verleenen van het stemrecht aan de niet gehuwde vrouwen verworpen met 175 stemmen tegen 152. De heer Balfour ondersteunde per soonlijk de bill nadrukkelijk, maar de regeering verklaarde de zaak als eene „open kwestie" te beschouwen. De Tweede Kamer in Zweden besloot met 134 stemmen tegen 79 het kies recht voor de Tweede Kamer toe te kennen aan alle meerderjarige mannen, die minstens 500 kronen aan inkomsten bezitten. Tot dusver was voor het toek urnen van het kiesrecht het inkomen op min stens 800 kronen bepaald. De Eerste Kamer heeft echter met 65 stemmen tegen 51 het voorstel ver worpen. Na eene zitting die 13% uu geduurd had, heeft de jury de zaal verlaten om te beraadslagen. Na 1% uur afwezig te zijn geweest, is zij weer verschenen en heeft een ver klaring gegeven, dat Ravachol en Simon schuldig zijn, doch met verzachtende omstandigheden. Wat betreft Béala. Chaumentin en Rosalie Soubère acht de jury vrijspraak noodig. Op die woorden ontstond hevig ru moer onder het publiek. Het Hof heeft Ravachol en Simon daarop veroodeeld tot levenslangen dwangarbeid, de drie andere beklaagden worden vrijgesproken. Bet vonnis wordt met groote verba zing aangehoord. Ravachol riep„Leve de anarchie en Simon „'eve de sociale revolutie!" Ailerwege is men zeer ontevreden over den uitspraak der jury. Zooais men begrijpt, is de politie woedend. Er is ouk zeker reden om te veron derstellen, dat de jury bevreesd is ge worden en dat in andere omsïandighe- heden Ravachol althans niet aan de guillotine ontkomen en de drie anderen niet vrijgesproken zouden zijn. Vé;y is wat beter, men hoopt hem nog te redden, doch de beroemde chi rurgijn Péan staat nog voor niets in. Ook de andere gewonden gaan vooruit. Men noemt den italiaanschen anarchist Pini als de dader van de ontploffing bij Véry. Tevens is gearresteerd zekere Francois, die ook verdacht wordt van dat misdrijf. Het ging zeer moeilijk dezen kerel te arresteeren. Hij verweerde zich hevig eu raadde in plaats van den rechter te antwoorden, dezen aan spoedig anar chist te worden. Infusschen heeft de commissaris van politie Dresch een brief ontvangen, die o. a. dezen volzin behelst„Gij zult niet ongestraft onze kameraden gevan gen nemen. Voor honderd gearresteer den, staan er tienduizend klaar voor de eer om hen te wreken en wij zullen hen wreken. (geteekend.) De dader van de ont ploffing van eergisteren. Natuurlijk stroomen de nieuwsgieri gen naar den boulevard Magenta, om de rüine van de restauratie van Véry te zien. Een cordon politieagenten belet het publiek ora er dicht bij te komen. Uit het buitenland zijn een groot aantal anarchisten te Parijs aangeko men, wier gangen door de politie zorg- vnldig worden nagegaan. Zeer spoedig zullen te Parijs weer arrestatiën in massa plaats hebben. Ook te Bordeaux zijn twee anarchis ten gevangen en een groote hoeveelheid dynamiet is in beslag genomen. RECHTSZAKEN- Het O. M. bij de rechtbank te Breda heeft Woensdag in de zaak van S., gewezen directeur der gasfabriek te Rozendaal, geëischt dat de beklaagde zal worden veroordeeld tot 4 jaar ge- vangenisstrat en voor 5 jaren zal ver stoken worden verklaard van burger rechten. Het stelde dien 'noogen eisch, omdat door verduistering enz. de bur gerij hoogere belasting moet betalen. De verdediger, mr. Simons, advocaat te Amsterdam, kwam tegen dezen eiseh op, aanvoerende dat niet alle schuld op den beklaagde moet worden geworpen, doch mede op de gascommissie komt nalatig beheer. Pleiter beval clementie aan. Door het O. M., bij de rechtbank te 's Bosch, is hooger beroep aange- teekend tegen de beslissing der arron- dissements-rechtbank, waarbij A. v. L., gewezen hoofdagent der gemeente politie aldaar, is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde knevelarij. Medewerkers van de Pall Mall interviewden Malato, Rochel'ort en Louise Miehei te Londen. Volgens den eersten vertoeven aldaar ongeveer vierhonderd uitheemsche anarchisten zij zullen niet deelnemen aan de beweging der engelsche arbeiders. Malato ver klaarde, dat hij niet gelooft aan eene revolutie te Parijs op 1 Mei, daar de anarchisten niet geneigd zijn zich te meten met de op oproer voorbereide regeering. Pogingen tot oproer in de provinciën zijn wel mogelijk, maar aan eene gecombineerde beweging uit Parijs geloofde Malato niet. Alleen zijn indi- vidueele pogingen mogelyk gelijk de daden door Ravachol gepleegd, die op eigen verantwoordelijkheid handelde. Volgens Rochefort is Ravachol een voudig een spion der politie. D^ze „agents provocateurs" weten een kunst matig vergrijpen tegen de openbare rust voor te bereiden, evenals onder het keizerrijk en tijdens de goede dagen van Boulanger. Er bestaat in Frankrijk geene partij van dynamietmannenwel bestaan er anarchistische fractiëa, welker uiteenloopende programma's de regee ring echter niet kent. Louise Michel verklaarde, dat de meeste in Londen verblijvende anar chisten broodeloos zijn. Zij achtte eene revolutie op 1 Mei te Parijs geenszins onmogelijk, want de wanhoop van het volk moet eenen uitweg vinden. De politie zal ook alles doen om het tot eene uitbarsting te doen komen. Gebeurt er werkelijk iets, dan zal Louise Michel naar Parijs gaan ora met de kameraden te sterven. Een vrij ernstigs poor we g- ong-eluk in in Engeland voorgevallen. De locomotief van den trein van St. Albans naar South-Bound, van de Cen traal Vermont Spoorwegmaatschappij, is te Rives Bridge ontspoord en in liet water gevallen. De stoker, machinist en conducteur zijn gedood. De rest van den trein, - vol reizigers, bleet gelukkig op de rails staan, dank zij het breken van den ketting, die de wagens aan de locomotief verbond. De gevaarlijke stand van den eersten passagierswagen heeft het reddingswerk zeer bemoeilijkt. Uit Par ij s wordt de dwaze bewering geho#ra, dat de kleine duitscke kroonprins, ter aanwakkering van haat jegens Franschsra, zich bij zijn schietoefeningen bedient van eene schijf, die een franschen soldaat voorstelt. Nu moet men echter weteD, dat de figuur schijven, die bij het duitsche leger worden gebruikt, duitsche infanteristen voorstellen en dat de kleine prins ook geene andere schijf heeft. Te C h o i s y -1 e - R o ide ge boorteplaats van Rouget de l'Isle, waar een standbeeld yoor hem is verrezen, is Zondag liet eeuwfeest gevierd an de Marseillaise, die Rouget de l'Isle den 24 of 253'eQ April 1792, eenige dagen na de oorlogsverklaring van Frankrijk aan Pruisen en Oostenrijk, te Straatsburg gedicht en gecomponeerd heeft. Een geruchtmakend fail- lissemeut. De aanzienlijke italiaan- sche familie Borghese is in staat van faillissement verklaardhef passief be draagt 37 millioen, het actief 25 millioen francs. Ónder de kunstschatten, welke in het openbaar verkocht zullen worden, bevindt zich o. a. een tafelservies van verguld zilver, dat 380 kilo weegt en eenmaal door Napoleon I aan zijne zustér, prinses Pauline Borghese, ten geschenke werd gegeven. Ongelukkige bouwspeculaties hebben het vermogen der familie Borghese ten gronde gebracht. Uit Toulon wordt gemeld, dat Woensdag in de nabijheid van deze stad een luchtballon in zee is gevallen met drie reizigers, waaronder eene dame. Een hunner is verdronken. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben vier afdeelingen politieagenten, elk onder bevel van een commissaris, te Rome huiszoekingen gedaan bij anarchisten. Twintig per sonen zijn gearresteerd en eene uitge breide correspondentie is gevonden me andere anarchistische genootschappen. Volgens de Capitalc van Rome zou Koning Humbert e en toegestemd in het schrappen v 1 millioen op zijn civiele lijst. Uit Kopenhagen kwam be richt dat alle havenwerkers, die n :t de voorwaarden der importeurs wilden on- derteekenen, ontslagen geworden zijn. Het werk in de haven staat derhalve stil, en het lossen geschiedt slechts d®or de scheepsbemanningen. De politie waakt fcegen mogelijke rustverstoring. De handelswereld is ©ver de houding der arbeiders ten zeerste verontwaar digd. Strozyaski, de bekende bandiet die o. a. Koole, den inbreker die het vorig jaar onze gemeente ver ontrustte, onder zijne leerlingen telde, is in de gevangenis te Leuven aan long ontsteking overleden. Men zal zich herinneren dat deze woeste Pool, toen hij door de rechtbank zijn vonnis hoorde uitspreken, zich op de plaats zelve met een mes overal wonden toebracht. In Boelgarije is weder een uitgebreide samenzwering ontdekt. Te Roetsjoeu werd in de woning van een Armeniër een aantel dynamietbommen gevonden en het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat men hier te doen had met een samenzwering, niet alleen tegen vorst Ferdinand, maar ook itegen den sultan van Turkije gericht. Vijftien personen zijn reeds in hechtenis geno men. Verder wordt beweerd, dat de bommen door een russische stoomboot te Roetsjoek zijn aangebracht. Var volg Stadsnieuws. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid, werd heden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier aanbesteed i°. Het vervangen van de houten wipbrug No. 26 te Spijkerboor door een ijzeren draaibrug op gemetselden onderbouw, behoorende tot de werken van het Noordhollandsch Kanaal. Ra ming f 13500.Ingekomen 5 billet- ten waarvan dat van J. Oldenburg te Bergen het laagst, voor de som van t 12879 20. Het verbeteren van Rijkszeewer- ken op het eiland Marken, provincie Noordholland. Raming ƒ4500.Hier voor waren 4 biljetten waarvan dat van W. Blankevoort Dz. ite Monnikendam het laagst, voor 5343. Naar wij vernemen, zijn op de ver- koopiug van de kostbaarheden van wij len den heer J. A. Fiora, over het algemeen goede prijzen besteed. Zoo bracht een fraaie diamanten parure f 1950 opde antieke pendule stijle Louis XV, die elks aandacht trok, werd verkocht voor 1425 een broche bracht op ƒ690; een paar oorknoppen ƒ600 een doekspeld en ring 330 een zware gouden riog f 295. Voor een zilveren molentje was het hoogste bod 180, voor een porceleinen schoorsteenpot f 360. Een achtkante dito btacht ƒ250, en een kabioetstel, be staande uit 3 potten en 2 bekers, f 405 op. Laatstgenoemd was alles oud-delftsch aardewerk. Voor den sierlijken antiekea waaier werd ƒ410 besteed. De Arrondissements-Rechtbank be vestigde heden het vonnis van den kantonrechter, waarbij Evert Knaap, blikslager te Amsterdam, werd veroor deeld tot eene geldboete wegens het zonder jachtacte of permissie van den eigenaar visschen met den hengel in de hand in zijkanaal F. Stoomvaartbarichten. Het stoomschip Prinses Wilhelmina van Amsterdam naar Batavia, vertrok 27 April van Port Said. Het stoomschip Utrecht vertrok 27 April van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Burgemeester den Text van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 27 April te Suez. Het stoomschip Prins Hendrikvan Amsterdam naar Batavia, vertrok 26 April van Southampton. Het stoomschip Flamingovoor de goevernements-marine in Nederlandsch- Indië, is 27 April te Batavia aange komen. Het stoomschip Spaarndamvan de N. A. S. M., van New-York naar Rot terdam, passeerde Dinsdag 26 April, des voormiddags n uur 15 min., Scilly. Het stoomschip Soerabajavan Rot terdam naar Java, arriv. 27 April te Marseille. Het stoomschip Prins Alexandervan Batayia naar Amsterdam, passeerde 27 April des namiddags 3 uur, Duo- geness. Het stoomschip Veendamvan de N. A. S. M., van Rotterdam, arriv. Dinsdag 26 April te New-York. 4e klasse 4e lijst. Donderdag 2S April 1892. No. 7556,10402 en 19730 ieder100. Prijzen van f 65. 194 4128 6BJ0 9848 18688 14821 17791 493 4287 6848 9419 18627 14937 1787S 716 4274 6868 10169 12660 16420 18145 948 4841 6878 10284 18662 16561 18861 1515 4447 7489 10486 18914 16579 18408 1518 4492 7547 11057 18088 15988 18410 1786 4636 7661 11815 18661 16948 18491 1761 4863 7717 11276 18105 15957 18525 2116 5213 8152 11343 13998 16249 18859 2130 5829 8436 11374 14179 16857 18905 2800 6608 8698 11518 14846 16684 19410 3651 5720 8883 11519 14409 16774 19482 3769 6191 9060 12253 14411 17855 20682 8878 6818 9184 18546 14559 17784 Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Betrekkingen zijn te bevragen Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel 1. Costuumwerksters.jvlng en ervaren in h. vak. 2. Accur. boekhouder op druk kant. te Breda, vlugge hand achrijv., goode Btjjl en konn. v. d. holl. taal. etr. t. aanhev. 8. Goed bonw-teekenaar gedur. 6 mud. voor de uitwerk, v. eeu belangr. ontwerp, teg. 1 Mei, aal. n. bekwaamh. 4. Klerk op kantoor te 'aHage, ongev. 18 j. bek. m. fr. en dait8che taL, aanr. aal. ƒ6 p. week, dipL eindexamen H. B. S. str. t. aanbev. 5. Vaate reiziger v. e. gevest, binnenl. fabr. in manui, actief en gerout. vrijgezel v. h. geheele land. 6. Iemand, liefst gehuwd op de hoogte v. d. margar. boter fabric, m. grond. keun. ora fabriek zelf8t. te kunn. dirigeereu en geurige boter kun n. fabric., aangename en vaate betrekk. 7. Confectie bediende te Rottdm., op d. hoogte v. h. vak., uitstvll, verkoop enz., hreedvoer. op gaven omtr. godsd. enz. 8. Soliede, actieve agenten v. brandaasur. maatachij' teg. zeer hooge prov., in alle plaata. v. Nederl. 9. Winkelbediende in nette galanteriezaak voor direct, vakkenn. niet vereischt, maar goed ver- kooper. 10- Kappcrabed. extern, geheel bekw. voor de salon. 11. Meesterknecht iu wijnkooperij te 'a Hage met beate getuigen 12. Boekhouder, bekend m. handvergulden. Ondertrouwd 28 April. W. Engel- geer en J. H. Franse. Gehuwd 28 April. W. H. Neelis sen en A. C. Berg. - J. W. Hart en E. Binger. - F. J. v. d. Brink en J. G. M. v. d. Laarschot. Geboorten 26 April. A. v. d. Sluis—v. Ginkel z. - 27. M. Boas Dingier z. - C. Elfering—Dam 2 d. (1 levenl.) - T. Jarigse—Bakker z. - 28, C. v. d. Schaar—Schouten d. Overleden 26 April. G. H. Bal kenende 12 md. d. Tulpenstr. - H. A. Kipperman 19 j. Kerkhofstr. FAMILIE3ERICH TEiNj- Getrouwd 24 April. D. Buiten Jz. en B. de Groot Hd., Beemster. - 27. D. Brandwijk en W. H. Bijnevelt, Den Haag. - B. H. Schaap en R. H. van Abbe, Amst. - S. Eiseumann en S. Gordon, Frankfurt a/M. - G. Boom en A. A. R. Gautier, Streefkerk. Geboorten: 22 April. H. J. van Everdingen—Soeters z. Den Burg (Tes- sel). - 25. Mevr. s'Jacobbaronesse Van Burmania ReDgers, Utrecht. - 26, C. HarjesVan Gelder z. Arnst. - M. P. Leupen—Mercker z. Amst. - M, E. LatourBax z. Den Haag. - C. C. Huizinga—Bopp z. Apeldoorn. Overleden: 21 April. L. Droz Bersot 79 j. Locle (Zwitserland). - 23. A. M. de WolfHolzmann 66 j. Am- sterdam. - 24. L. Meijers 62 j. Kam pen. - A. J. Tenthoff 77 j. Amst. - Dochtertje van J. M. Selhorst 9 d- Franeker. - 25. Jkv. C. M. Vegelin van Claerbergen 42 j. Den Haag. - Jkv. M. F S. de Yeije 98 j. Nijmegen. - S. SchekKevman jd. 22 j. Woerden. - Jkv. L. C. van Heemstra 77 Leeuwarden. - 26. C. J. Kortekaas jm. 20 jaar Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3