BINNENLAND. van Kunstnijverheid alhier, voor be langstellende ter inzage. Voor eenige der bovengenoemde vak ken wo; den de volgende eischen ge steld eenige stijlkennis, bekendheid met ornamenten uit de verschillende tijdperken, en met de voornaamste meubelstijlen, onderscheiding der ken merken van stijlen uit voorgelegde tee- keningen of voorwerpen. Teneinde de candidaten in de gele genheid te stellen hieromtrent de noodige kennis op te doen, zal gedurende deze zomer door den conservator, den heer E. von Saher, in het Museum van Kunstnijverheid een cursus gegeven worden, waarvan de dagen nadsr zullen worden vastgesteld. Zij die dezen cur sus, welken gratis gegeven wordt, wen- schen te volgen, moeten zich daartoe vooraf aan het Museum van Kunstnij verheid aanmelden, waartoe des Zondags gelegenheid bestaat. Woensdag a s. zal des avonds ten 8 ure de heer mr. H. Ph. de Kanter alhier op de bovenzaal van het café Brinkmann voor de kiesvereeniging „Vooruitgang" een rede houden over de Belasting-ontwerpen, bij welke ge legenheid niet-leden tegen eene kleine vergoeding kunnen worden geïntrodu ceerd. Donderdagavond hield de heer jh. mr- W. Elout van Soeterwoude, secre taris van den Anti-Opium-Bond, zijn aangekondigde voordracht over de opiumpacht op Java. Spreker begon met te vermelden het betreurenswaar dig feit, dat men in ons land zoo wei nig over Indie hoort spreken, vooral waar het geldt de zoo belangrijke kwes tie van dj opium, waarmee het wel en wee van de Javanen in zoo nauw ver band staat. Dat het gebruik van opium hoogst nadeelig is, en den schuiver naar lichaam en geest uitmergelt is al gemeen bekend, vooral omdat gebruik steeds tot misbruik leidt. De regeering heeft dit ook erkend en bij het toepas sen van het pachtstelsel het systeem aangenomen van beperkte verstrekking van opium, d. w. z. om aan de pachters toetestaan niet meer dan een bepaald qwantura te verkoopen. Nu is gebleken, dat dit pachtstelsel zeer slecht werkt, ten eerste omdat het met het oog op den smokkelhandel lijdt tot vermeerde ring van het gebruik van opium. De pachters der districten zijn de Chineezen, die dank zjj hunne sluwheid zich ten koste der Inlanders weten te verrijken, en door hun geld de inlandsche politie en de inlandsche hoofden aan zich ondergeschikt weten te maken, en daardoor vrij opium kunnen binnen smokkelen. Om dezelfde reden leidt het pachtstelsel tot demoralisatie van de europeesche ambtenaren, die dikwerf zich op indirecte wijze door de chineesche pachters laten orakoopen. De regeering, tot de ontdekking komende dat ondanks het ingevoerde stelsel van beperkte ver strekking de pachtsom telken jare toe nam, en dus ook het verbruik moest toenemen, heeft in 1869 het stelsel van onbeperkte verstrekking ingevoerd, maar is hiervan zeer spoedig t.-ruggekomen, toen bleek dat in 2 jaar tijd het ver bruik was verdubbeld. Als een treurig staaltje hoe groot de macht is der opium pachters, vertelde spr. dat, wan neer een schuiver om de een of andere reden zijn opiumkit niet meer bezoekt, hij door een zijner spionnen een stukje onbewerkte opium in de woning van den inlander doet binnensmokkelen, om vervolgens door de politie een onder zoek in het huis te laten instellen, waar van het gevolg is, dat de ongelukkige van smokkelarij beschuldigd voor een jaar in de gevangenis wordt gezonden. Keert hij uit de gevangenis terug, dm heeft hij geen woning meer en is zijn huisgezin verstrooid. Is het dan te verwon deren, dat hij dan maar liever een ge- regelden afnemer wil blijven van den pachter, oin dan steeds dieper en dieper te zinken en eindelijk tot iedere mis daad in staat te zijn? Dus nog twee verderfelijke gevolgen, van het pacht stelsel zijnde schending van het huis recht der Javanen, en de schandelijke visitatie op den lijve. Het pachtstelsel leidt ook nog voor onze indische re geeiiDg tot een groote moeielijkheid, dat zij nml. moet zoig dragen dat er geen smokkelhandel in opium geschiedt, het geen in de gegeven omstandigheden ondoenlijk is, terwijl bovendien de chineesche pachters recht hebben op bescherming van hun monopolie. Bo vendien is het opvallend hoe onbekend het bestuur is met de werking van de pacht en van de opium zaken en der halve de ambtenaren dikwijls in on wetendheid verkeeren omtrent het groote aantal geheime kitten in hun district. Zulk een onkunde is misdaad. In het tweede gedeelte van zijn rede besprak de heer Elout van Soeterwoude op welke wijze het pachtstelsel het best te vervangen was. Om het stelsel onder deze omstandigheden te verbeteren is niet mogelijk, evenmin als om algeheel verbod van opiumgebruik in te voeren. Men zou het régie-stelsel moeten aan nemen, zonder die verderfelijke tus- saheDpersonen, wier eigenbelang hen aanspoort om propaganda te maken voor het opiumgebruik. Spreker wees er nog ten slotte op, hoe in onze volksvertegenwoordiging reeds dikwjjls stemmen zijn opgegaan om te wijzen op het onrechtvaardige en zedelooze van het tegenwoordige pachtstelsel, zonder dat dit veel heeft uitgewerkt. Om nu de Nederlanders hiervoor de oogen te openen is men er toe gekomen tot het stichten van een Anti-Opium-BoDd. De vrij talrijk bezochte lezing werd afgewisseld door het vertoonen van lichtbeelden voorstellende natuurtafe- reelen en volkstypes van Indië, zoodat de aanwezigen bij het gadeslaan van deze bizonder mooie reproducties zich voor eenige minuten in onze indische bezittingen als verplaatst zagen. Aan den heer Elout van Soeterwoude komt dan ook een woord van lof toe, voor de wijze waarop hij tijd noch moeite sparende, ons in de indische toestanden eenigszins heeft ingewijd. Op 19 Maart des namiddags te 5 uur is op het postkantoor te Haarlemmer meer bezorgd een van drie lakken voor ziene brief, geadresseerd aan F. Oskam, aan de Gou\fe te Waddingsveen waarin jen bankbiljet van 25, IB 5637, en een muntbiljet van ƒ10 O 9270, welke brief niet aan den geadresseerde is be zorgd. De officier van justitie alhier ver zoekt opsporing. berekend naar 't vermoedelijk inkomen. Inkomen van 250.en daar be neden, zijn vrijgesteld. Donderdagmiddag werd een schip door de Langebrug gelaten. Een 5-jarige knaap, genaamd J. Molitor, had de on voorzichtigheid bij het dichtdraaien der brug een voet tusschen het afsluithek te steken, met het noodlottig gevolg dat die voet tusschen de brug beklemd geraakte, waardoor vier teenen dier voet werden verbrijzeld, twee zijn letterlijk afgesneden. HH. MM. de Koningin en de Koningin -Regentes hebben Donderdag ochtend te 10.5 de hoofdstad verlaten. Reeds te 9 uur had zich voor het Pa leis eene groote menigte nieuwsgierigen verzameld, die er nog op vermeerderde toen de muziek der schutterij van 9.15 tot 10 uur zich deedhooren. Wuivende voor de luide hoera's verlieten de Vor stinnen te 9.55 net Paleis naar het station, waar de wethouders met den secretaris Lejolle,alsmede de heeren mrs. W. van der Vliet en Th. Westerwoudt afscheid van HH MM. namen. In de wachtkamer betuigde de Regentes aaa den burgemeester HD. ingenomenheid en tevredenheid over de ontvangst bij haar verblijf in de hoofdstad en over de houding van het publiek. Bij het verlaten van het Paleis had H. M. den heer Steenkamp bedankt voor de goede zorgen en de maatrege len telkens bij het uitrijden voor be zoeken genomen. Aan den burgemees ter verstrekte H. M. de gewone gift van ƒ2000 voor de algemeene armen der stad. Ia de koninklijke wachtkamer waren aan de Koninginnen fraaie bouquettea aangeboden, aan de Koningin eeue van theerozen met oranje lint, aan de Re gentes eene van cyclomen samenge steld. In den koninklijken salonwagen staan de, onderhield de Regentes zich nog eenige minuten met den burgemeester. Bij het afluidea stak H. M. de Re gentes den burgemeester de haud toe, en na een „Nogmaals dank" zette de trein zich in beweging, die door drie hoofdambtenaren der H, IJ. Sp., de heeren Nierstrasz, Lockhorst en Van Swieten, vergezeld werd. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche Zaken zal op 30 dezer niet plaats hebben. Het bericht omtrent eene, luidens nadere mededeeling gelukkig vruchtelooze poging om een adres -bewe ging ten gunste van de weder-invoering der doodstraf uit te lokken, heeft de Amstcrd. Courant op het denkbeeld gebracht, om „aan onze meest bekende juristen en doktoren" hunne meening te vragen omtrent de „wenschelijkheid en noodzakelijkheid dier wederin voering zoowel van een „rechtskundig" als van een „raenschkundig" standpunt. Met den minister van Justitie, mr. H. J. Smidt, meenen de heeren prof. mr. S. Pols te Utrecht, mr. S. van Houten te 's Gravenhage, mr. I. A. Levy, mr. A. Greebe en mr. D. Simons te Amsterdam, dat dezelfde argumenten, die tot de afschaffing hebben geleid, nog volkomen geldig zijn en „dat een wederinvoeridg," om de woorden van den Minister te bezigen, „niet noodza kelijk, evenmin wenschelijk als gerecht vaardigd kan zijn." Het argument der mogelijkheid van eene rechterlijke dwaling was voor den heer mr. Kerdijk „zóa afdoende, dat Frankrijk en Engeland, waar de dood straf nog wordt toegepast. Onze juristen zijn dus eenparig van; oordeel, dat de doods .raf afgeschaft moet blijven. Dr. Eshuijs, politie-arts te Rotterdam, meende daarentegen, dat „het afschaffen van de doodstraf de moordzucht ook als psychopathie heeft in de hand ge werkt, al geeft de statistiek hieromtrent niet het voor die overtuigiug noodig licht." De doodstraf moet z. i. „op ruime schaai en zonder de minste kwelling van het slachtoffer worden ingevoerd en toegepast." Over het geheel, deelt de Amsi. Ct. mede, verklaarden de mannen, aan wie wij hunne meening vroegen omtrent deze zaak, zich tegen weder-invoering; over het geheel ook op gelijkluidende argumenten. „Al de moerden van de laatste we ken," senrijft een der rechters in de arrondissements-rechtbank te Araster dam, „zijn op zich zelf staande gevallen, voortvloeiende uit hebzucht, jaiouzij, onbeschaafdheidin éen woord uit zekere persoonlijke omstandigheden of menschelijke hartstochten, die by elk volk nu en dan voorkomen en wel nooit zullen zijn uit te roeien. De sta tistiek van Quetelet had reeds bewezen, dat bij elk volk een zeker getal ge pleegde misdrijven van dezelfde soort als normaal moet worden aangenomen, dat in de onderscheidene jaren met geriage afwijking voorkomt. Wat de vraag betreft, of bedreiging der doodstraf zelve reeds voldoende is antwoordt deze laatste „deskundige" „Kortzichtigheid en niets anders 1 Leert dan de ondervinding niet, dat in dè meeste gevallen vau moord de misda diger nLt denkt aan de daarop be dreigde dooastraf, terwijl in andere gevallen deze bedreiging geheel en al hare kracht verliest, vermits de misda diger slechts geleid wordt, hoe hij het behoedzaam moet oanleggeD, om niet ontdekt te worden. „Indien de wetgever te onzent voorshands maak ik me volstrekt niet ongerust het onzalige besluit mocht nemen om bedoelde straf weder in het wetboek op te nemen, ik betwijfel zeer of ze zou worden toegepast.' Bij drie onderscheidene be- sluiten van den burgemeester van Nij megen van Donderdag, zijn, ingevolge de wet, weer de bedden en andere goederen van een drietal pokkenlijders onteigent en verbrand. Sedert Zondag zijn te Nijmegen een 4UI nieuwe geval- ler vau pokken geconstateerd. De netto opbrengst der fancy-fair te Amsterdam gehouden ten behoeve der kinder-vacantie-kolonies, bedraagt 10,000. Eene groote voldoe ning voor hen, die zich daarvoor zooveel moeite getroost hebben. Donderdagochtend is aan de Hoogewoerd te Leiden door de paardeatram overreden een 2jarig kind van den aldaar wonenden smid H. Hoewel de koetsier van de tram spoedig remde, kon dit niet weerhouden dat het wiel het kind over de borst ging, waar door het terstond gedood werd. Het ongeluk geschiedde als het ware voor de oogen der ouders. De in de ie afdeeling te Rotterdam ver zoekt opsporing en bericht van eene witte enveloppe, geadresseerd aan de heeren Milders en Gleichman aldaar. boonen f 8.k ƒ9.25, ƒ5.25 k ƒ8,—. Groene erwten het aanvoeren van andere overbodig heeten mag." Graan- en Zaadmarkt gehouden te Vele juristen meenen, dat de statis- Hoofddorp Haarlemmermeer, 28 April j tiek hier heeft te beslissen en te be- 1892; Witte tarwe ƒ5.40, k f 8.45, j wijzen, dat het aantal misdaden door, Rogge ƒ5.85 k ƒ6.15, Haver f 6.75 'de afschaffing zou vermeerderd zijn.1 inhoudende een brief en eene tweede. ƒ7.45» Chevaliergerst ƒ4 80 k ƒ5.30, Prof. v. d. Vlugt te Leiden houdt zich enveloppe, vermoedelijk blauwe, en de uai4r ACI5CfcC, ia ae ocneiae gezomcen; Wintergerst ƒ4.15 f 4 6o, Zomergerst het beantwoorden dezer vraag voor, j navolgende coupons: 6 coupons Fransch- het schip ts tegen den wal gezet en de 4.Duivenboonen 6.60 a f 7.zoolang „het niet-bestaan van een Oostenrijkse he Spoorwegmaatschappijen, j lading wordt gelost. Paardenboonen ƒ5 55 k f6.Bruine- correcte recidivisten-statistiek ons erj 1 Maart, no. 782064, 782065, 782066,! 'slechts een slag in doet slaan." f782067, 782208 en 782209; 2 coupons' Wat echter een statistiek van regee-cert. N. W. S. (Tjeenk) 3 pet. 1 Maart ringswege niet kan, zegt de A. Ctf 1000, no. 1496 en 14972 coupons Eu dan zal cert. N, W. S. (Ketwich) 3pet. 1 37460; 4 coupons N. W. S. oblig, 3% pet. i April 1000), no. 096508, °955°9» °95510 o955°7; 1 coupon Amortisatie-syndicaat 1000), no, 7840 1 coupon Ned. Iod. Spmij. (3 pet) ƒ1000 1 April, no. 1250; 1 coupon gemeente Rotterdam (1886) 3% pet. 1 April (ƒ1000) no. 06839; 5 (17) coupons Zuid Ital. Spmij. 3 pet. 1 April, 1 k fr. 2500 serie D 004996, no.^ 024976 en 024980, 1 k fr. 2500, serie D C 007088, no. 035436 en 035440, 1 coupon k fr. 2500 serie G C 4i567» n°- 236831 en 236835, 1 k fr. 500 no. 22501, 1 k fr. 500 no. 22502'; welke enveloppe met inhoud, die aan iemand ter bezorging is toe vertrouwd, wardt vermist. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt aanhouding en op zending van C. van Weelde, 31 jaren, koopman, en C. van Oosterhout, 3c jaren, koopman, beiden laatst wonende te Rotterdam, tha-js voortvluchtig. Tegeu hen is door de rottordarasche rechtbank rechtsingang verleend met bevel tot gevangenneming, ter zake van bedriegelijke bankbreuk. Te Harder w ij k brak Dins- dagavond wederom brand uit, thans in het perceel bewoond door den lood gieter L. von Munching in de Vijhestraat, Dit perceel brandde geheel uit, terwijl het de brandweer, versterkt door de militaire spuit, eerst gelukte em de vlammen meester te worden, toen van het nevenliggen 1 perceel, bewoond door den logementhouder W. Bult, de boven verdieping was uitgebrand. De beide perceelen waren tegen brandschade ver zekerd, evenals de inboedel. UitGoedereede meldt men: Door dea eer B. ter Cock, genees heer te Stellendam en aldaar waarne mend gemeente-geneesheer, is bij den burgemeester dezer gemeente eene klacht ingediend tegen den persoon van C. J., wonende aan het Havenhoofd onder die gemeente, wegeus afpersing met bedrei ging. De geneesheer moet zich n. 1 op Zaterdag 23 dezer, des voormiddags omstreeks half elf uur tén huize van J. bevonden hebben, tot het verleenen van geneeskundige hulp aan diens huis vrouw, toen J. te kennen gaf, dat zijne vrouw bij zijne medische hu'.p geen baat vond en hij verkoos met hem af te rekenen. Nadat de heer Ter Cock te kennen had gegeven, dat hij op dat oogenblik het juiste bedrag zijner vor dering niet koa opgeven, moet J. hem, na eerst de kinter cp slot gedaan te hebben, als een woesteling met een mes en door hem bij zija baard te grijpen hebben genoodzaakt eeue kwi tantie af te geven wegens geneeskundige behandeling, zonder dat daarop eenige betaling volgde. Bij het inladen van vee aan de haven te EUewoulsdijk (Z.) had Woensdag een vreeselijk ongeluk plaats. De 65jarige veekoopman J. v. B. aldaar, behulpzaam bij dit inladen, werd, door het plotseling naar beneden en in een vaartuig loopen van een rund, zoodanig aangeloopen dat hij over de verschan sing van net vaartuig in het water ge worpen werd en met het hoofd in den modder terecht kwam, terwijl hij door het rund werd nagesprongen en dit hem commissaris van p o 1 i t i e zoodanige verwondingen moet hebben toegebracht dat hij, hoewel spoedig op het droge gebracht, na een paar uren van smartelijk lijden, overleed. Het schip J 0 n g e Henri. schipper J. van Haven, met pannen naar Ierseke, is in de Schelde gezonken; listtere a es K'inst. Over 1892 wordt te Aalsmeer ge heven, een hoofdelijke omslag van 100o.—. De aanslagen geschiedenbetoog behoeven, dat de meeste moor doen o. i. de couranten, het voor een courantenlezer wel geen April 200), no. coupons N. inhoud van den Hieuwen Gids 7e en 5365i 4 jrg. 7de aflev.Harold, Ary Prins; Van ambtshalve en wordt percentsgewijze den voorkomen in landen als Amerika,1 1000) no 6113 W. S 3* pet. 1 April het Tooneel, C. F. van der Horst 17086, 14006, 11447 en'Brugge, Jac. van Looy; Anaxagoras I digen, „het zou verschrikkelijk voor mij zijn om die som te moeten betalen. Ik heb zes meisjes, die allen gezond zijn en een flinken eetlust bezitten. Dan is mevrouw P. (zijne echtgenoote scheen evenals hij zich niet de weelde te veroorloven van haa naam voluit te dragen) zeer zwak en ziekelijk, zoodat wij eene huishoudster hebben moeten nemen voor de kinderen, en ten slotte hebben wij hooge doktersrekeningen. Ik moet haar natuur lijk de beste geneeskundige hulp geven, die er te krijgen is, en een goede dokter is zeer duur." „Dat weet ik, oude kerel," zeide Esden. Op dat oogenblik was zijn ziel met medelijden en berouw vervuld. „Gij zult geen schade lijden, J.P. Het zou een hardvochtig mensch moeten zijn, die u zou benadeelen." „Nu, ik kan dus op u vertrouwen?" „Ja, dat kunt gij," antwoordde Esden. Hij bracht zijn bezoeker naar het station en deed zich onder weg zeer luchthartig en opgeruimd voor. De arme J. P. vertrok zeer gerustgesteld en Esdtn slenterde met onaangename gedach ten bezield terug. Hij had éen zin in alle waarheid gesproken. Het was inderdaad laag om zulk een onschadelijk pessoon te benadeelen. Maar wat kon hij er aan doen? hij wist niet hoe hij aan de ongenade zou ontkomen, die hij zich door dit geval op den hals zou halen. HOOFDSTUK VI. Mevrouw Wyncott bemerkte met groote voldoening, hoezeer haar neef in den gunst van de erfgename steeg. Zij was een van die menschen, die gelooven dat bekeerde losbollen de beste echt- genooten zijn, een stelling, die even onwaar is ais die, dat zakkenrollers, die hun beroep vaarwel hebben gezegd, de meest vertrouwbare schatbewaarders zijn. Esden was in zijn tijd een losbol geweest. Eens had een oude tante zijne schulden betaald doch was na dien tijd zoo koel jegens hem geweest, dat Esden, die bij haar in de gunst wilde blijven, zich verplicht had ge voeld een finantieelen welstand te veinzen, dien hij niet genoot. Hij was zelfs zoo ver gegaan om, toen hij zeker was van de verge vensgezindheid van zijne tante, haar terugbetaling voor te stel len. De oude dame was bij die gelegenheid zeer vriendelijk voor hem geweest en had tranen vergoten over den teruggevonden verloren zoon. Volgens haar meening, moest een jonge man de eerste drift der jeugd laten uitrazen. Van haar twee neven placht zij Arnold het liefst te hebben, maar deze was predikant geworden. Een man van Arnold's gestalte, had meende zij, officier moeten worden. Zij was wel eenigszins gierig, maar had toch genoeg van hem gehouden om hem gaarne het geld voor deze kostbare loopbaan te hebben willen verschaffen. Arnold werd, ondanks haar, predikant en haer liefde bekoelde, tot zij [den losbol meer ging liefhebben dan den predikant. Mevrouw Wyncott en haar dochter Edith verschilden op dit punt. Edith was nl. zeer vroom en kerksch en keurde de vrije denkwijze vao haar mama ten zeerste af. Bovendien had de oude vrijster met de scherpzinnigheid aan ongetrouwde vrouwen eigen, een geheim doorgrond, waarvoor haar moeder blind was. Arnold was verliefd op juffrouw Pharr, maar werd door haar geld weer houden tot de verklaring van zijne liefde. Zij raadde verder een ander geheim, dat gemakkelijk was te doorgronden. Het geld, dat den degelijken en waard:gen man afschrikte, was het lokaas, dat zijn lichtzinnigen en minder fijn* gevoeligen neef aantrok. Zij hield van Wyncott Esden, wat trou wens het geval was met de meeste menschen en zij beoordeelde hem niet al te gestreng; maar toch aohtte zij den anderen oneindig hooger. Terwijl dus mama den advokaat wilde helpen om bij de rijke erfgename in de gunst te komen, deed zij dat „voor haar neef, den predikant. Juffrouw Pharr, Esden en de oude dokter waren nu te zamen uit photografeeren en de oude dame was er zeer over verheugd, dat de twee jongelieden zooveel in elkanders bijzijn zouden zijn. (Wordt vervolgdf)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2