BINNENLAND. van gekruist ras. De prijien beliepen van tot/350. De handel was vrij levendig. Ter eere van de echtelieden J. H. Huel en mejuffrouw E. M. van Hecke, woonachtig op Molenhoek aan de So- phiastraat die Zondag hun vijftigjarige echtvereeniging vierden, wapperde uit verscheidene woningen in de buurt, de nederlandsche vlag. De jubilarissen mo gen zich in eea goede gezondheid ver heugen. De vereeniging „Het Vliegend Wiel" alhier, welke ongeveer drie maanden geleden eene tooneeiuitvoeriog gaf, trad Zaterdagavond jl. weer met twee stukken voor het voetlicht, welke ondanks het betrekkelijk korte tijdsverloop tusschen de beide uitvoeringen zeer goed werden weergegeven. Het programma bevatte het blijspel „Onder de Bandieten of Liefde zoekt List" en „Schuiven gaan ze» blijspel in een bedrijf, beide met zang. In het eerste stuk werd ongetwijfeld het best gespeeld door Jochem, wiens spel het meest natuurlijk was. Ook de andere rollen werden vrij goed weergegeven, alleen meenen wij ons omtrent het spel van Sara de opmerking te moeten ver oorloven, dat zij door steeds op den grond of voor zich te staren het natuur lijke van het spel niet bevorderde. De zang liet nu en dan wel wat te wenschen over, maar was over het algemeen vrij goed. Na het eerste stuk werd aan de beide dames, welke in het eerste stuk een rol hadden vervuld, hulde gebracht door het aanbieden van fraaie bouquet - ten. Nog beter dan „Onder de Bandieten" beviel ons het nastukje. Dit kluchtspel werd kranig gespeeld en oogstte luiden bijval bij de vrij talrijk aanwezigen. Vlug en natuurlijk werden de rollen weergegeven, en voldeed vooral Grijp vogel, de kastelein, beter dan als den koopman Rasberg in het eerste stuk. In deze stukken waren de executanten vrij rolvast, wel een bewjjs, dat er in die drie maanden flink is gestudeerd. De avond werd met een gezellig bal besloten. Door den heer J. van der Wiel, sigaren handelaar Anegang alhier, is een uiterst beknopte en voor de ha .rlemsche inge zetenen zeer geschikte zomerdienst rondgezonden, bevattende de vertrekuren der treinen, stoomtrams en omnibussen van en naar Haarlem. Wij maken de liefhebbers van boeken attent, op het eenige hier ter stede ge vestigde magazijn van oude en zeld zame boeken, aan de Parklaan No. 106 alhier. De voorraad is zeer groot, de keuze daardoor gemakkelijk, de prijzen zullen wel billijk zijn. Het is het maga zijn van onze bekende stadgenoot en, de firma P. van Cittert Zonen. Zondagavond omstreeks 10 ure is in gebroken ten huize van den heer P. van Garste, rentenier, woonachtig aan het Molenpad No. 13, alhier, en uit de voorkamer ontvreemd 20 25 gulden aan rijksdaalders, een gouden remontoir heeren-horloge, waaraan een gouden ketting, bestaande uit schalmen, twaalf zilveren theelepels en twaalf messen met zilveren heftenwaartoe de dief of dieven eene chiffonière hebben open gebroken. Tijdens den diefstal lagen de bewoners te bed, waren van het leven wakker geworden en opgestaan, waarop de dieven op de vlucht zijn gegaan. Door overklimming van de schutting van den tuin, uitkomende in een laantje, gelegen aan het Wijde Geldeloozepad, hebben de dieven zich toegang tot de woning verschaft. Een half uur te voren hadden ver moedelijk dezelfde dieven ingebroken bij de weduwe Rooze, woonachtig in het Wijde Geldeloozepad No. 26, tijdens deze afwezig was, maar ofschoon alles door hen is doorzocht, is niets mede genomen. Geld of voorwerpen van waarde wa ren op dat oogenblik niet aanwezig. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Don derdag den 5den Mei a. s. niet plaats hebben. De minister van Binnen- landsche Zaken, de heer Tak van Poortvliet, vergezeld van den inspecteur over de krankzinnigengestichten, dr. Ruijsch, is Zaterdag naar onze provin cie vertrokken tot het bezoeken van krankzinnigengestichten. Onder de antiquiteiten, die voor den dag zijn gekomen bij de ont ruiming van het Huis van Bewaring aan den Heiligenweg te Amsterdam, behoort ook een oude galg. Naar men mededeelt, is dit dezelfde galg, waaraan indertijd de grootvader van Ravachol (Köningstein) in Maas tricht werd opgehangen. In 1854 boette de moordenaar Kemper er op de Nieuw- markt te Amsterdam zijne misdaad aan. Het laatst werd zij gebruikt bij eene terechtstelling te Leeuwarden. Thans ligt het stuk hout, waaraan zooveel akelige herinneringen verbonden, zijn op een terrein achter de cellulaire gevangenis. Men weet nog niet wat men er mede zal doenbewaren in een museum of verbranden* Voor zoover bekend is zijn in ons land de Mei-betoogingen zeer kalm afgeloopen. Na de meeting over den 8-urigen werkdag in Amsterdam werd een wandeltocht gemaakt. Bij het samentreffen aan den Binnen- Amstel bij de Halvemaansteeg waren 3000 4000 manifestanten en nieuws gierigen bijeen, die na een kort hoera de wandeling naar Constantia hervatten. Er was weinig politie op de been. Toen de menigte in Constantia aan kwam was zij tot vier vijfduizend aangegroeid. Hier werd een vrijheidslied gezongen en met hoera besloten, waarna zich onderscheidene clubjes vormden, waarin enkele personen spraken over den tegenwoordigen toestand van den werkman Langzamerhand ging men echter kalm uiteen. In de Huidenstraat werd een beschonken jongmensch door vier agenten met veel moeite gearres teerd. Ia 's G.avenhage heeft ook een mee ting plaats gehad in de open lucht, welke door ongeveer 500 personen werd bijgewoond. In den nacht van Zaterdag op Zondag fwaren op de voordeuren en vensters der huizen, tegen lantaarnpalen en tegen muren van woningen papiertjes aange plakt, bedrukt met eenige regels om trent de arbeidersbeweging en den nor malen arbeidsdag. Deze briefjes waren vooral aangeplakt in den omtrek van Bezuidenhout en bij voorkeur aan hui zen van gefortuneerden. Zij werden door bewoners en politie afgescheurd. Namens de af deeling Rotterdam van den Sociaal-democratischen bond en eenige andere vereenigingen aldaar had Zondagavond in de groote zaal van het verkooplokaal eene volksvergadering plaats, waarin als sprekers optraden de heeren D. de Clercq uit Haarlem en C. Cornelissen uit 's Hage. Ook hier liep alles in volmaakte orde af. De meeting te Franeker werd naar schatting door nagenoeg 3500 personen bijgewoond, grootendeels nieuwsgierigen; op en om het terrein. Er waren vier sprekersde voornaamste was mr. Troelstra, die de beteekenis van den dag uiteenzette en sprak over de tegen werking van de machthebbenden. Hij leverde een satire op den burgemeester van Franeker, die verbood een optocht te houden met ontrold vaandel. Voorts wekte hij de arbeiders tea strijde op voor de goede zaak. Wordt niet spoedig goedschiks lotsverbetering gegeven, dan zal die weldra genomen worden. ]De jongste gebeurtenissen te Parijs wijzen den weg, wat dan noodzakelijk moet geschieden. Er was weinig geestdrift onder de toeschouwers, ook bij andere sprekers. Overigens was er veel opgewektheid en levendigheid, en een prettige geest on der het publiek van nieuwsgierigen. Na afbop heerschte eene buitenge wone drukte in de stad. Alles giüg ordelijk en geregeld. Ook te Maastricht is de dag kalm afgeloopen. In den avond was er veel volk op het Vrythofplein, waar de socialist Vlieger eene toespraak heeft gehouden. Uit Zwolle wordt gemeldToen men in optocht met banieren naar de meeting in Zwollerkerspel wilde trekken, werd de optocht belet door den burgemees ter van Zwolle en den commissaris van politie, geadsisteerd door rqdende ma réchaussee, onder commando van kapi tein Wijnands. De meeting is te 6 uren rustig afgeloopen. Het getal bezoekers wordt op ruim 2800 geschat. In Leeuwarden is het Zondag nog eenigszins woelig geweest na de betoo ging welke door ongeveer 1500 per- 'sonen werd bijgewoond. Bij het verlaten van het terrein werd een der vaandels, in strijd met het bevel, ontrold en omhoog gehouden. Er volgde een oploop waarbij een rijksveldwachter mishandeld wrd, de bajonet afgerukt werd en getracht werd hem in de vensterruiten te duwen, maar hij werd door de politie ontzet. Eene zingende volksmassa begaf zich naar het Hofplein, waar zij onwillig was uiteen te gaan; het plein werd met behulp van huzaren, infanterie en politie ontruimd; vier personen werden gear resteerd, waarvan een in het bezit van een dolkmes. Hierna hadden er volksop- loopen ook op andere punten plaats, waarbij enkele steenworpen naar de politie werden gedaan, die echter weldra de orde herstelde. Hier en daar zijn vensterruiten ingeworpen. Dengeheelen avond bleef het in de stad woelig. De huzaren patrouilleeren; de hoofdwacht is bezet door 50 man, zoo ook enkele andere militaire posten. De troepen waren den geheelen dag geconsigneerd. Overal elders in de provincie zijn de meetings ordelijk afgeloopen. Ook in Arnhem liep alles zeer kalm af. Wegens diefstal en verkoop van pationen zijn 2 fouriers van het 4® regiment infanterie te Leiden naar den krijgsraad te 's-Hage overgebracht. De betrokken compagnies-commandan ten zijn, wegens het niet voldoende controleeren der munitie, door den regi ments-commandant gestraft. Ter gelegenheid van de Sporttentoonstelling zal in de laatste dagen van Juni een internationaal bil jart-concours op die tentoonstelling worden gehouden, waarvoor een geld prijs van 600 fr. en eenige kunstvoor werpen zullen worden uitgeloofd en waarvan de heeren J. Leembrugge te Amsterdam en H. A. graaf van Bylandt te 's Hage de leiding hebben op zich genomen, die ook het program zullen samenstellen. Een sportminnaar heeft voor de fraaiste inzending van dierenvangmiddelen op de sporttentoonstelling prijzen uitge loofd van ƒ210, 10 pd.st., 200 mark en 250 franken. Deze voorwerpen behoo- ren tot de af deeling jachtsport. Ze Globe illuslréuitgegeven te Pa rijs en Brussel, behelst een zeer welge slaagde phototypie van de monumentale faalde van het sporttentoonstelüngsge- bouw te Scheveningen, vergezeld van een belangwekkend bijschrift, waarvan de slotsom deze is„De tentoonstelling zal een der belangwekkendste zijn, welke tot dusver in Nederland is ge houden. Naar men verneemt, is men met den bouw van de Sporttentoonstelling en niet het minst ook met het decoratief voor dit omvangrijk gebouw reeds zoo ver gevorderd, dat alle hoop mag wor den gekoesterd, dat voor zoover althans hierbij de taak van het uitvoerend co mité strekt, bedoelde werkzaamheden bij de opening gereed zullen zijn. Voor de opening op tijd zal alles afhangen van de exposanten. Onderscheidene heb ben reeds hunne goederen ingezonden, en er kan niet genoeg op gewezen wor den hoezeer het den exposanten aan te raden is om voor de opening op het vastgestelde tijdstip hun inzendingen op den gestelden termijn, uiterlijk voor 20 Mei, in te zenden en de noodige maat regelen te nemen voor eene tijdige aankomst. Het uitvoerend comité zal niets onbeproefd laten om het daarheen te leiden en vooral bij de buitenland- sche comités in dien geest werkzaam zijn. De volgende maand wordt uit de gevangenis e Rotterdam ontsla gen de 7ojarige kleermaker S., uit Am sterdam, na wegens meerdere diefstallen ruim 40 jaren in verschillende gevange nissen te hebben doorgebracht. jVrij dagavond stond te Utrecht aan het centraalstation de ran geerder St. met een conducteur een brief te lezen, toen hij door een trein, die omstreeks 10 uur innen stoomde, werd gegrepen; hij is over de beenen gereden. De politie heeft heat per bran card naar het ziekenhuis vervoerd al waar hem de beide beenen onder de knie zijn afgezet. De toestand is zeer redelijk. D.) Zaterdag werd te Roer mond door de maréchaussées van Horst gevankelijk binnengebracht de 25jarige W. S., wever te Horst, verdacht van mishandeling met zwaar lichamelijk letsel, gepleegd op zijne 7ojarige tante aldaar. Zaterdagmorgen te onge- veer 5 uur werd te Groningen aange houden een Duitseher, met name Frie- drich Wilhelm Schmidt, die in een logement daar een landgenoot 3 biljet ten van 100 mark had ontstolen. Schmidt, die van plan was naar Amerika te gaan, weid naar de ge vangenis overgebracht. Te Boxum (Fr.) z ij n binnen drie weken drie mannen onder bizondere omstandigheden overleden. Toen de eerste overleedwas de tweede bij diens afleggen tegenwoordig en stierf kort daarna. De derde legde dezen mede af, werd ongesteld en stierf ook spoedig. Een der personen, die dezen laatste mee aflegde, is thans gevaarlijk ziek. Te Leeuwarden heeft zich een groot getal dames vereenigd, om aan de eerewacht, die bij het bezoek der Koninginnen zal optreden, e vaandel aan te bieden. VISSCHERIJ. de IJ mui den 25,29 April. Van kordvisscherij kwamen binnen 14 loggers en smakken met besomming van 50 tot f 190. Van de beugvisscherij kwamen binnen de sloepen PR 10 met 60 lev. kabelj. 900 schel v. P R 50 met 250 lev. kabelj. 20 heilbotten 2000 schel v PR 44 met 100 lev. kabelj. 1400 schelv. PR 42 met 70 lev, kabelj. 700 schelv. P R 7 met 80 lev. kabelj. 5 heilbotten 1000 schelv. 20 lengen. P R 6 met 100 lev. kabelj. 500 schelv. 100 lengen. PR 4 metso lev. kabelj. 800 schelv.. M A 80 met 6c lev. kabelj. 1000 schelv. MA 27 met 50 lev. kabelj, 40 heilbotten 600 schelv. M A 38 met 60 lev kabelj. 30 heil botten 700 schelv. MA 99 met xoo lev. kabelj. 40 heilbotten 300 sehelv. 1 partij rog. V L 147 met 50 lev. kabelj. 20 heilbotten 300 schelv. V L 137 met aeo schelv. 6 bennen vleet 30 puntjes rog. Prijzen: Gesorteerde tongen per stuk van ƒ0,50 tot 0,80, lev. kabelj. per stuk van ƒ0,85 tot x,2o, doode kabelj. per stuk van ƒ0,65 tot 0,80, heilbot per stuk van ƒ3,tot f 13,schelv. (sloepen) p. groot honderd f 12,tot 20,50, rog per puntje van 4,— tot 6,25, vleet per ben van f 6,— tot 8,—. „Met welk recht kunt gij zeggen, dat ik dat niet erg zou vinden Gij zoudt er wel voor gezorgd hebben, dat ik mij veel on aangenaams op den hals gehaald zou hebben, als ik zoo dwaas ge weest was, als waarvoor gij mij hieldt." „Wel, mijn lieveling, als gij denkt, dat ik den goeden naam van een meisje door het slijk zou sleuren, dan vergist gij u toch heel erg. Wat mij betreft, ik heb nooit aan een huwelijk tus schen ons gedacht en veronderstelde niet, dat gij u zooiets ïn het hoofd zoudt halen." „Als een man een meisje zegt, dat hij haar liefheeft," ver volgde zij zoo opgewonden, dat zij nauwelijks woorden voor haar gedachten kon vinden, „dan heeft hij hiermee een huwelijk op het oog of hij is een schurk. Zegt gij tot juffrouw Pharr, wat gij tot mij placht te zeggen?" „Praat, als 'tu belieft, niet van juffrouw Pharr," zeide Esden somber. „Het spijt mij, dat ik u in uw trots heb gekrenkt en het spijt mij ook, dat wij elkander zoo verkeerd begrepen." „Mij in mijn trots gekrenkt Mijn trots gekrenkt Gij hebt mijn vertrouwen op u gekrenkt. Ik dacht, dat gij een man waart, dat gij uit- en inwendig gentleman waart." „Kom, kom, Polly," zeide Esden. „Laten wij slapende honden niet wakker maken. Ik vraag u vergiffenis, daar. Het spijt mij, dat het gebeurd is." Zij sloeg de haar aangeboden hand af, Esden haalde zijne schouders op en liep voort, terwijl zijn gelaat nog somberder was dan een oogenblik te voren. Toen het meisje alleen was, hield zij door eene krachtige po ging haar tranen terug, dompelde haar zakdoek in het water van het beekje en waschte alle sporen van tranen van haar ge zicht. Esden was in dien tusschentijd naar huis gewandeld en vergat spoedig het gebeurde. Den volgenden dag kwam Arnold vroeg in den morgen bij mevrouw Wyncott, maar werd zeer koel door deze dame ont vangen. De dochter des huizes was integendeel zeer hartelijk voor haar neef. Juffrouw Pharr was nog onvermoeid bezig met photografeeren en de oude dokter was haar gewillige slaaf, wat hij trouwens al was, toen zij nog als een klein kind rondhuppelde. Zij was zeer handig en vlug van begrip en met zulk een ervaren leermeester naast haar, maakte zij groote vorderingen. Zij hadden op het grasveld een tent opgezet en maakten photografieën van het huis. Mevrouw Wyncott, die big Arnold's komst in de tent zat te lezen, zag met genoegen, dat de ontvangst der erfgename zeer ver schilde met die, welke Wyncott was ten deel gevallen. Juffrouw Pharr was een weinig verlegen in tegenwoordigheid van den jongen predikant en uitte geen teeken van blijdschap, toen zij hem begroette. Arnold zelf scheen ook niet erg op zijn gemak. De jonge ad- vokaat fladderde zoo om de erfgename heen, dat Arnold zich zonder Edith's attenties bepaald zeer verlaten zou hebben ge voeld. Aan de koffietafel werd het gesprek meer algemeen. „Wien raadt gij, dat ik gisteren heb ontmoet, Wyncott?" vroeg zijn neef. „Dat is een tamelijk moeilijk raadsel," antwoordde deze, „Nu, ik heb Boomer gesproken, Boomer Brown." „Dat is onmogelijk," riep Esden uit, terwijl hij van zijn stoel KOLONIËN- BATAVIA, 29 Maart. Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het goevernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 29 Februari tot en met 15 Maart, wordt het volgende ontleend: Grooi-Atjeh. Gedurende den verslag- tijd werden onze posten bijna niet be schoten. Op den 911 Maart werd de wacht bij het hek te Panaijoeng-Noord verrader® lijk overrompeld door eenige kwaad willigen, behalve een tweetal binnen de posten linie woonachtige personen, be staande uit lieden van de IV Moekims bij welke gelegenheid éen oppasser ge dood, en twee militairen licht gewond werden, terwijl de aanvallers, met me deneming van 3 Beaumont geweren, wisten te ontkomen. De noodige maatregelen zijn genomen niet alleen om de schuldigen op te sporen en weder in het bezit der ge roofde geweren te geraken, doch ook om te voorkomen dat aanvallen ,van dien aard binnen de linie zich her halen Den ion Maart had de beëediging en installatie plaats van den Panglima hoeloebalang der III Moekims Daroe, bij welke plechtigheid hem een passend geschenk werd uitgereikt. Onderhoorigheden. Noordkust. Onze versterking te Segli werd minder be schoten dan gedurende den vorigen verslagtijd. Eenige hoofden (onder welke, die vroeger alle aanrakingen met het be stuur weigerden, dan wel daarop weinig gesteld bleken), verzochten om binnen kort hunne opwachting te mogen maken te Segli, hetgeen waarschijnlijk in ver band staat, zoowel met hunne vijandige houding tegenover den pretendent Sultan als met de voorgenomen reis van den civielen en militairen goeverneur naar dit gedeelte van het gewest. Oostkust. De maharadja Moeda van Telok Semawé maakte zijne op wachting bij het bestuur. Te Edi bleef het zeer rustig. Westkust. Onze versterking te Melaboeh werd weinig, de pasar daar entegen meermalen beschoten door den vijand, die wanneer hij zich aan het Westerstrand vertoonde, telkens door ons granaatvuur werd verdreven. Den 8a Februari werden vijf prauwen van Tenom en Boeboen te Oedjoeng- kala door drie rooversprauwen aange vallen de roovers zagen zich evenwel genoodzaakt met twee gewonden at te trekken. Te Melaboeh zelf bleef alles rustig. Tengevolge van het aanwakkeren van den wind en de at en toe vallende regeDs werd gedurende den verslagtijd opsprong. Hij bleet reeht overeind staan en wierp een haastigen blik over de tafel. Daarna werd hij zeer bleek en ging weer zitten. Neem mij niet kwalijk," zeide hij met een lichte trilling in zijne stem. „Ik had gehoord, dat Boomer dood was,dat had Royce mij verteld. Arnold's bericht bracht mij geheel van streek," zeide hij ter verklaring tot zijne tante. „Ik moet Boomer spreken. Arnold." „Nu, dan moogt gij wel haast maken," antwoordde Arnold, z/want hij was van plan vanavond weer te vertrekken." „Vertrekken waarheen „Naar Honduras." „Waarde tante," zeide Esden, terwijl hij langzaam van zijn stoel opstond, „ik hoop, dat u het mij niet kwalijk zult nemen, maar Boomer is een vroegere vriend van mij. Ik dacht, dat hij dood was en dat ik hem dus nooit weer zou zien. Ik moet naar hem toe, U neemt het mij niet kwalijk, nietwaar? De oude Boomer en ik studeerden te zamen in Cambridge. Er is geen betere kerel op de wereld dan hij." Esden was zeer ontroerd, wat door iedereen aan tafel werd opgemerkt. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2