9e Jaargang. Vrijdag 6 Mei 1892, 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONN EMENTSPKIJS ADVEETEN TIËN: „liet Blaadje" STADSNIEUWS. FEUILLETON Een blik in den afgrond. HAARLEM DAGBL# .Mi;,. Voor Hasriem per 3 maanden;. f 1,20, Franco door hel geheel® Rijk, per 3 ssasindeB 1,65. Geïllnetreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad varsohflat dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. felefMsnasaiae? ISS. vsa 15 regels 50 Cente; iedere reg®; »wr S(H Gro.ts letters aaar plaatiifaiMle, Bij Abonnement aaasianiijk rabat. m Adv®rt©s6fe wmim sas© &gmtm m dmt all© bisekkitMebi/m m eo^argatk' »lreotenr-Uitg#v« J. C. F1IBSBCOI, Eoofdagentn voor lit Bxittnltmi: Ctrnfoyxii GhMt* it PaSUoUe Xrtugkt Si L. BJSSB C», J9MX 3. JOMBS, Sees,, 3m>fi Sléit gtOturf Mtvtourtr» Ondergeteekende brengt beleefdelijk in herinnering, dat kleine Adverteatiên' bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater- dagavondnummer van HAARLEM's DAGBLAD, i 5 Cts per regel te samen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. T'. C. PEBREBOOM. Haarlem, 5 Mei 1892 Nu het tijdstip meer en meer nadert, waarop de gymnastiek in bescheiden vorm hare intrede zal doen op de lagere school, heelt het bestuur der Gym nas tiek-Onderwijzers-Vereeniging „Noord- Holland" aan ruim 300 gediplomeerden eene uitnoodïging gezonden tot het bijwonen cener vergadering te houden op 26 Mei e. k. alhier, op de bovenzaal van de Societïit „Vereeniging," ten einde door samensprekiag hun kennis van het vak uit te breiden. Op deze vergadering zal de heer J. A. van der Boom met klassen der Rijks Kweekschool het volgende be handelen A. Ordeoeleningen. Op verschillende 'wijzen rijen vormen tot opstelling voor de vrije oefeningen. B. Vrye oefeningen, afgewisseld door ordeoefeDingen. C Oefe ningen aan de barren voor leerlingen van middelbare scholen. D. Stokoefe- ningen onder het gaan met kunstmatige passen voor meisjes, onder leiding van leerlingen der Kweekschool. Tevens zal hij het volgende punt ter bespreking inleiden „Het nut der toe- steloefeningen." Naar wij vernemen, hebben nu ook de liberale kiesvereenigingen te Bever wijk en Velsen de candidaten van Vooruitgang gesteld. Hierdoor worden in het geheeie district door al de li berale kiesvereenigiDgen dezelfde can- ididaten geproclameerd. Deelden v\ ij oclaLgs rccde, dat wijlen H. Cramer de oudste kiezer hier ter stede was, thans wordt ons de opmerking gemaakt, dat in de kiezerslijst een in gezetene vermeld staat als geboren in [<1663, die alzoo 229 jaar oud zou zijn Dit mag met recht een taaie kiezer leeten! In dezelfde lijst wordt van een ander beweerd, dat hij geboren zou zijn op den 413ten Juli. Burgemeester en Schepenen van Ant werpen zenden ons een prospectus van een concours (het achtste van dien aard) voor zang fanfare-, harmonie- en sym- phoniegezelschappen. Het feest zal te Antwerpen worden gehouden op de Zondagen die tusschen 3 Juli en 11 September liggen. Het concours is internationaal en elke vereeniging die mededingt, mag den dag kiezen die haar het beste bevalt. De waarde van de uitgeloofde premiën en medailles beloopt (volgens den pro spectus) te zarnen 6000 francs. De hoogste prijs is 1000 francs voor de vereeniging en 200 voor den directeur. Dit prospectus is door Burgemeester en Schepenen gezonden aan al de hun bekende vereenigingen in het buiten land. Wie overgeslagen mocht zijn kan het prospectus per brief kaart aanvragen bij den burgemeester van Antwerpen. Woensdagavond trad in de bovenzaal Brinkmaan veor de kiesvereeniging „Vooruitgang" op, de heer mr. H. Ph. de Kanter, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, met het onder werp de belastingwetten van minister Pierson, Nadat door den voorzitter der ver eeniging, mr. Th. de Haan Hugenholtz, de vergadering was geopend, erlangde de spreker het woord en begon met te zeggen, dat minister Pierson bij uitne mendheid de man zal zijn, om de taak der belasting goed uit te voeren. Het is haast onmogelijk, om belas- tingontwerpen volledig te beoordeelen, voordat ze in werking zijn getreden. Daarom zal spreker in zijn eersten ter mijn kort en beknopt zijn, en zich der halve bepalen tot de volgende hoofd punten 10 Wat wil de minister af schaffen en waarom 20 Wat wil de minister voor dat af te schaffene in ruil geven. 30 Welke bezwaren zijn er tegen de plannen van den minister in het midden te brengen. De minister wenscht gedeeltelik af te schaften de accijnsen op eerste levens behoeften de mutatierechten van on roerend goed, de tollen des Rijks af schaffen en ingrijpend wijzigen de wet ten op het personeel en het patent. De minister wil die accijnsen af schaffen omdat die drukken daar, waar ze niet drukken moeten. Zo© b. v. het zout, waarvan de arbeider evenveel noodig heeft als meerbedeelden» Daar moet dus de druk worden verlicht. Wat betreft de verminde) ing der mutatierechten, de reden daarvan is deze, dat niet de kooper van grond, maar de verkooper ze betaalt. Bij ver hypothekeering betaalt de verkooper bij zijn ongeluk 6^7 percent aan de schatkist. Bovendien kan de kleine kooper die rechten niet betalen en vooral op het platteland wenscht en verlangt ieder zijn tuintjezijn lapje grond, waaruit hij zijn voedsel voor den winter baalt. Voor het kleine bezit zijn de rechten even groot als voor het groote. Ten derde de afschaffing der tollen op rijkswegen en rtjksvaarten. Men zegt wel, dat de minister ook de overige tollen zou afschaffen, maar de regeeriag weet ook wel dat wat zij aan den eenen kant weggooit, aan den anderen terug komt. De Minister wil door de af- schalÊQg der tollen den landbouw en vooral de schipperij bevoordeelen. De Minister wil perequatie brengen in de grondbelasting en die zal daar door circa een millioen minder op- brecgen. Hij wil personeel en patent wijzigen. Personeel komt nabij aan een maatstaf, die de draagkracht aangeeft, maar er bleven toch ook ernstige bezwaren. Het percent voor de huurwaarde is in alle klassen even hoog en dat is al onjuist, er behoorde progressie te zijn. Boven dien moet b. v. iemand, die omdat hij 8 kinderen heett in een groot huis moet wonenmeer betalen, dan iemand die eén kind heeft en dus kleiner kon wo nen, bij gelijk inkomen. Onze patentwet, die de Minister in grijpend wil wijzigen, zal wel een van de slechtste wezen die we hebben. Ze is al van 1819 en reeds in 1820 zei de schepper ervan, dat hij niet wist zulk een monster in de wereld te hebben gebracht. Telkens als er tegenwoordig een nieuwe industrie komtzit de administratie doodverlegen waaronder ze die zal rangschikken. Zoo noemde men een eigenaar van een snelpers (den heer A. W, Sythoff te Leiden) molenaar, omdat0 een snelpers draaide net als een molen. Bovendien is het verkeerd dat men een onwillige kan vervolgen op twee manieren, administratief en strafrech terlijk. Al deze wijzigingen zullen 10 mil lioen minder in de schatkist doen vloeien. Die moeten weeromkomen door t ene vermogensbelasting en twee millioen door verhooging van het gedistilleerd met vijf gulden. Door eene vermogensbelasting zal eindelijk worden getroffen het kapitaal in portefeuille. Dit is al een goed ding. Het kapitaal in portefeuille bleef altijd onbelast, maar de arme kramer wordt door den fiscus dadelijk aan den mouw getrokken. De minister wil die vermogensbelas ting heffen naar een schaal tusschen 13000 en 25000 gulden. Van 1314000 betaalt alsof het een vermogen was van 1000 gulden en telkens is er eene kleine progressie tot 25000 gulden, van" daar tot 100000 gulden blijft het een per millena dat cijfer komt weer pro gressie. De Minister wil een vermogens- en niet een inkomstenbelasting, omdat hij meent dat de heffing over het geheeie vermogen betere contióle biedt, omdat voor hem liggen de memoriën van suc cessie, in tal van jaren ingediend. Hij meent ook, dat hierdoor een verbetering der gemeentefinanciën mogelijk zal we zen, omdat de gemeenten dan door opcenten te heffen kunnen treffen die genen, die niet in de plaats wonen, waar ze hun bedrijf hebben. Spreker gaat uitvoerig de motiveering van den Minister na, waarom hij de vermogensbelasting stelt boven de in komstenbelasting. Men mag alle op zijn bezit rustende lasten daarvan aftrekken. Zoo wordt een boer zijn land dat voor verhypothekeerd is, slechts voor een l/3 der waarde in rekening ge bracht. Dat de Minister f 5 op het gedistil leerd meer wil leggen, daarmee kan spreker zich volstrekt niet vereenigen. Aanvallers van het wetsontwerp zeg gen van de accijnzen, dat ze zoo ge makkelijk betalen. Maar de druk moet verplaatst worden van den arme naar den meerbedeelde. Iets dergelijks be weert men van de afschaffing der mu tatierechten. Niemand minder dan Ar- mand Sassen beweerde, dat de nota rissen die tóch in den zak steken en daartegen protesteert spreker heftig. Men heeft al gezegd, dat er een ko lossale ontevredenheid zal worden ver oorzaakt door de nieuwe plannen van den Minister. Maar herhaaldelijk is et gezien, dat maatregelen der liberale partij, in den aanvang hevig gesmaad, later als goed zijn erkend. Een ander ernstiger bezwaar is, dat de Minister zelf erkent dat dit geen afgerond geheel is en niettemin het tweede deel nog niet geeft; vooral is dat een bezwaar omdat inkomstenbe lasting, personeel en patent in elkander ingrijpen. Ietusschen zal de Minister ons daarvan spoedig inlichten. Een ander bezwaar is dat de Minis ter geen openbaarheid wil van de ko hieren. Dat is een verkeerd beginsel, omdat de contróle er door wordt ver zwakt. Voorts zijn de strafbepalingen bij ontduiking niet voldoende. In Pruisen mag iemand, die zich niet op tijd aan' geeft, later niet reclameeren. De progressie in 's ministers ontwerp is niet goed geregeld. Da sprongen zijn veel te botaf. Bovendien houdt de pro gressie op bij een vermogen van vijf ton en dat acht spreker niet goed, want uit een staat van den minister van Financiën blijkt, dat in 1891 63 per sonen zijn gestorven, die meer hadden dan 5 ton. Kan de Minister niet wat meer scha delijke accijnsen aftchaffen Hij wil slechts een deel van den zoutaccijns afschaffen en daardoor blijft de om slachtige administratie en de smokke larij van zout behouden. Anderen vra gen waarom ook niet de accijns op vleesch, wijn en bier afgeschaft. Spreker meent, dat de nieuwe belas- tingontwerpen in opbrengst zullen mee vallen, en spreker hoopt het omdat de minister ook het gedistilleerd wil ver- hoogen, en er 2 millioen uit halen. Er zal niet minder door gedronken worden en wie betaalt die 2 millioen De minister zegt het zelf: de mingegoede. Worden daarvoor belastingwetten her vormd Als de werkman zijn zout en zeep goedkooper krijgt, betaalt hij zijn borrel duurder, vrouwen en kinderen van de drinkebroers betalen dat. Spieker komt tot de conclusie, dat het voorgestelde, evenwel gewijzigd, zal kunnen worden aangenomen, omdat het beter is dan het bestaande. Hij zou zoo gaarne willen, dat het nederlandsche volk zyne meening in deze zaak uitsprak, om de afgevaardigden re steunen. Komt nu op den iodea Mei en stemt mede, want ge flink opkomt, kan blijken dat de hervormingsvoorstellen zijn gevallen in goede aarde. Nadat de voorzitter den spreker had dank gezegd, werd gelegenheid tot ge- dachtenwisseling gegeven. De heeren Janssen van Raay en P. Heijting deden den spreker eenige vragen, welke door dezen gedeeltelijk beantwoord werden. Een tweetal vragen van den heer Jans sen van Raay toch beantwooidde hij niet, wijl deze sloegen op nog niet uit gewerkte plannen van den Minister. Voor het groot Internationaal con cours dat 17 en 18 Juli te Brussel zal worden gehouden, en waarvoor de man- nenzangvereeniging Crescendo" alhier, zich heeft laten inschrijven in de hebben zich de volgende Vereenigingen aangemeld 1. La Societé Roijale „la ié union Lyrique", Meehelen2. Les Choeurs Réunis, Herstal bij Luik; 3. De Haar- lemsche Mannenzangvereeniging Cres cendo, Haarlem 4. La Societé Musicale, Dison5. De Liedertafel Zanglust, Am sterdam 6. Les orphéonistes Beiges, Parijs. „Division d' Excellence" voor dezelfde afdeeling 16. HOOFDSTUK VII. Zoo gezegd, zoo gedaan. Arnold liep snel naar het telegraaf kantoor van het dorp en verzond van daar het volgende telegram „Een paar uur geleden zijn er een aantal juweelen ter waarde van 30.000 pond gestolen uit Hill House, Wootton Hill in Kent. Zend terstond een schranderen detective." Arnold had tot nu geen tijd gehad om ergens andets aan te denken dan aan den juweelendiefstal, maar nu hij langzaam naar inis terugwandelde, kwam hem opeens weer het gezicht van het meisje voor den geest, dat hij boven aan de trap had gezien. Hij kon niet vergeten, hoe verschrikt zij er had uitgezien. Was het schuld, die hij in haar gelaat had kunnen lezen? vroeg hij zichzelf telkens af, maar hij moest die vraag ook telkens ontken nend beantwoorden. Toch kon hij zich riet voorstellen, hoe het meisje, als zij geen schuld had aan den diefstal, zoo ontdaan was geweest. Eene vrouw kon bovendien de deur van het kastje onmogelijk zoo uit de hengsels lichten, maar misschien was zij alleen maar mede plichtig in het misdrijf geweest. Hij gevoelde medelijden met haar èn om haar schuld èn om de onvermijdelijke ontdekking, die er op volgen moest. Spoedig bereikte Arnold nu het huis, waar hij ieder bizonder kalm aantrof. De oude dame, haar dochter, juffrouw Pharr en de oude dokter wachtten allen zijne terugkomst at. Zij zaten rus tig bijeen, ofschoon een uitdrukking van vrees op de gezichten der dames niet was te miskennen. „Janet, gij krijgt uwe juweelen stellig wel terug," zeide Elphin- stone, toen Arnold had verteld, wat hij geseind had. „De dief stal werd te spoedig ontdekt. Het schijnt," zeide hij, terwijl hij zich tot Arnold wendde, „dat een van de dienstboden in juf frouw Pharr's kamer was, to minuten voordat zij zelf naar huis ging. Alles was toen nog in orde en de diefstal moet dus in die 10 minuten gepleegd zijn. Nu, ze zullen den dief wel krijgen, daar ben ik zeker van." „En de een of andere ongelukkige zal door mijn trots en dwaasheid naar de gevangenis gebracht worden. Ik wou wel voor ik weet niet wat, dat ik ze op eene andere wijze verloren had." „Kom, Janet," zeide de oude dokter sussend, „dat is nu toch eigenlijk sentimenteele onzin. Als een man niet kan nalaten, mij aan te vallen, omdat ik een beurs in mijn zak heb en een hor loge draag, terwijl het volstrekt niet onverstandig van mij is om die voorwerpen te dragen, dan moet de schelm, die zich niet ontziet mij het leven te ontnemen, alleen uit lust om genoemde dingen te bezitten, voor de openbare veiligheid uit den weg worden geruimd." Janet liet zich evenwel door deze woorden niet troosten en was zeer treurig en terneergeslagen over haar eigen dwaasheid. Mevrouw Wyncott en Edith deden beiden haar best om haar op te vroolijken, ofschoon het haar op de lippgn lag om te zeggen „ik heb het u wel gezegd." „Kom, dames," zeide de dokter, „in de opgewondenheid heb ben wij vergeten thee te gebruiken. Ik wil echter liever geen drie zieken onder behandeling krijgen en zal daarom zoo vrij zijn thee te laten komen. Die in den tuin is gebracht zalonder- tusschen wel koud geworden zijn." Niemand had hier iets tegen en toen de thee was binnenge bracht, lieten zij zich die goed smaken. Plotseling schrikten de dames op, toen er hevig aan de bel getrokken werd. Weldra kwam eene der dienstboden binnen, zeggende //Mevrouw, daar is een zekere mynheer Prickett." HOOFDSTUK VIII. De dokter stond op en begaf zich naar de gang, waar eea vreemdeling op de mat stond, die een zeer glimmenden hoogen hoed in zijn hand hield. „Mijnheer Prickett, de detective vroeg de dokter, toen hij hem genaderd was. „Dezelfde, mijnheer," was het antwoord.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1