DERDE HL AD STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. POLITIEK OVERZICHT. BEHOORENDE BIJ HAARLEM'S DAGBLAD VAN Maandag 9 Mei 3 892. Y r ij d a g a v o 11 d had i n de b o- veiuaal van Café Brinkmann de gewone jaarlijksche vergadering van de afd. Haarlem van den Volksbond plaats. Uit het verslag van den Secretaris, Mr. A. J. van Thiel bleek dat het ledental sta biel is gebleven. De rekening overliet jaar 1891, door den penningmeester den heer A. C. de Koek uitgebracht, sluit met een nadeelig saldo van ƒ125.—, terwijl dat jaar aanving met een batig saldo van f 166,47, een resultaat hoofd zakelijk te wijten aan de groote kosten van het zoogelieeten Prinsessefeest. Wat vóóral treurig mag lieeten, is de toestand van het Yolkskofliehuis in de Spaarnwouderstraat. Deze onderneming heeft de verwachtingen, die er van wer den gekoesterd, zeer teleurgesteld. Ter wijl aanvankelijk (het koffiehuis werd den 13den November opgericht) de ont vangsten bevredigend waren, zijn die van maand tot maand achteruitgegaan. Van 13 November 1891 tot 20 April 1892 is per week gemiddeld ƒ22,85 ontvangen, terwijl een bedrag van 43, noodig ware geweest om het bestaan van het koffiehuis te verzekeren. Wat hiervan de reden mag wezen ligt in het duister. Volgens veler verze keringen was de consumptie uitmuntend en, zooals men weet, zeer goedkoop. De menschen die het beheeren zijn voor hun taak geschikt en men zou niecnen, dat onder die omstandigheden het koffiehuis, dat zoo dicht bij de werkplaatsen der Holl. spoor is gelegen, had moeten slagen. Men hoopte, vooral toen door de overheid werd besloten, de cafe's niet voor 7 uur 's morgens te laten openen, dat vele werk lieden in het koffiehuis van den Bond hun ontbijt daar zouden komen gebruiken, en had daarom het brood gesteld op den kos- ienden prijs terwijl een goed kop koffie met, suiker voor drie cents werd geleverd. Van deze gelegenheid werd geen ge bruik gemaakt. Des morgens kwam er meestal niemand, eerst tegen den middag te 3 uur verscheen een enkele bezoeker, de meesten kwamen des Zondags, dit waren geen werklieden, maar opgescho ten jongens. De bewoner van het koffiehuis, die het met zijn vrouw bestuurt, (een werk man van de Holl. Spoor) had vroeger een handel in mosselen, gemarineerde haring etc. en mocht dien handel in het koffie huis voortzetten. Sedert hij dat daarin doet, is zijn handel sterk achteruitge gaan. Met die slechte resultaten voor oogen, had het bestuur van de afdeeling een vergadering bijeengeroepen van die in gezetenen, die geteekend hadden in een waarborgfonds voor bedoeld koffiehuis en dezen hadden na ampele discussie besloten de algemeene vergadering te adviseeren het koffiehuis niet meer op de tegenwoordige plaats, maar op eene meer geschikte voort te zetten. De vergadering besloot met algemeene stemmen het koffiehuis in de Spaarn wouderstraat niet voort te zetten. Met twee maanden opzeggens kan men van de huur af. Daarna kwam de vraag: „Zal de af deeling het koffiehuis op een gunstiger plaats voortzetten Op eene vraag, of het bestuur eene betere plaats weet, verklaarde de Secretaris der afdeeling, Voorzitter van het koffiehuis, niet te willen antwoorden. Daarop werd de vraag in stemming gebracht en staakten de stemmen. In de volgende vergadering, die spoedig kan worden verwacht, zal de zaak defini tief worden beslist en zal het bestuur der afdeeling prae-advies er over uit brengen. De exploitatie in de Spaarn wouderstraat zal evenwel ten spoedigste gestaakt worden. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. C. de Koek, terwijl in de plaats van den heer H. J. Bronkhorst, die niet voor eene herkiezing in aanmerking wenschte te komen, werd benoemd de heer A. van der Laan. Beide heereri namen de benoeming aan. Herkozen werden acht commissarissen van de Stuivers-spaarbank, en benoemd een vijftal reserve-commissarissen. Uit geloot werden vijf aandeelen, de num mers 8, 30, 34, 40, 50. Voor den nationalen wed strijd in Kwartetzang, uitgeschreven door het kwartet Loreley alhier, hebben zich de volgende viertallen zangers aangemeld. Voor afdeeling A, laagste afd. waarin gezongen worden twee nommers naar keuze, 1 CrescendoRotterdam; 2 Werk lieden-kwartet CrescendoRotterdam; 3 Dordrecht te Dordrecht; 4 Inter Nos, Amsterdam5 Nationale Zangschool Amsterdam6 CaeciliaAmsterdam7 ZanglustDelft8 Onderlinge Oefening 9 Guido, '10 Animato, 11 Con Amove en 12 Proza Poezi'e, allen te Haarlem. Voor afdeeling B, waarin worden ge zongen een verplicht koor en een vrij nummer1 Amyhion, Rotterdam2 Gruno, Groningen, 3 Cecilia4 Fidelio en 5 Onder Ons van Haarlem. Het ver plichte koor is geschreven door den direc teur van Loreley, den Heer W. H. C. Schmölling, en getiteld de Hoopop woorden van Dr. Wap. De Jury voor den wedstrijd is samengesteld uit deH.H. Richard Hol, Joh. Messchaert, W. Ro bert, W. II. C. Schmölling en N. H. An- driessen. Onlangs zagen de wande laars langs de Spree, bij Treptowr, een zonderling vaartuig in de rivier. Een man stond n.l. rechtop in een wasch- tobbe, die hij onder luid gezang met een roeiriem voortroeide. De zanger lette niet in het minst op het roepen der voorbijgangers, die hem dringend aan maanden aan wal te komen. Integendeel de man roeide maar flink door, tot ein delijk een bootje van Treptow kwam aanvaren, om den zonderling te hulp te komen. Het bootje was nog slechts wei nige meters van de tobbe verwijderd, toen deze plotseling omsloeg en de zan ger in het water verdween. Met veel moeite gelukte het echter den man te grijpen en in de boot te brengen. Aan wal gebracht vertelde de drenkeling dat hij Lohengrin was en zijn zwaan zocht. Men begreep nu, met een krankzin nige te doen te hebben en uit papieren, die men bij hem vond, bleek zijn naam en woonplaats. Later vernam men dat de ongelukkige, de koopman F., reeds een jaar geleden wegens zenuwlijden zijn bloeiende zaak had moeten verkoo- pen en sedert als rentenier leefde. In een aanval van krankzinnigheid had hij zich naar Treptow begeven, had daar een waschtobbe en een roeispaan ont vreemd en zoo zijn merkwaardigen tocht begonnen, die met zijn overbrenging naar een krankzinnigengesticht eindigde. Voor de centrale crimineele rechtbank te Londen werd Vrijdag de strafzaak behandeld van den kleeder maker Mowbray en den journalist Ni- cholls, den uitgever en den redacteur van het anarchistisch blad Common Wealwegens het plaatsen van een op stel daarin, aansporende tot moord van den minister van binnenlandsche zaken, den rechter Hawkins en den politie- inspecteur Melville, wegens de door dezen gespeelden rol in de anarchisten zaak van Walsall. Bovendien was Ni- cholls beschuldigd soortgelijke opruiende taal gebezigd te hebben in een rede voering in Hydepark. De advocaat-generaal las zinsneden voor uit Common Weal, waarin alle werkbazen moordenaars, de minister van binnenlandsche zakon een monster-Je zuïet, de rechter Hawkins een op lijken azende hyena genoemd worclen. Blijkens het politie-rapport heette Nicholls in zijne toespraak in Hydepark den rechter Hawkins een slachter en een beul, en ried hij zijnen kameraden Hawkins terug te slaan en de politie-verklikker Mel ville om te brengen. Nicholls ontkende deze taal gebezigd te hebben, maar de jury sprak over hem het schuldig uit, terwijl Mowbray werd vrijgesproken. De voorzitter van het Hof veroordeelde daarop Nicholls tot '18 maanden dwangarbeid. In zijn toespraak tot de jury her haalde Nicholls zijn beweren, dat de anarchisten-zaak van Walsall een politie- komplot was, en liet artikel in Com mon Weal eenvoudig verontwaardiging over zulk een gemeenheid uitsprak. Hef tig voer hij uit tegen de tegenwoordige inrichting der maatschappij en hij ein digde met de woorden, welke door de in de zaal aanwezige anarchisten 'luid werd toegejuicht„Mijne gevoelens zijn mijn eigendom geen vrees voor straf, noch de straf zelve kunnen mij die doen intrekken." Dï groote slachthuizen van Schwarzschild en Stutzbergen te New-York zijn geheel afgebrand. De schade wordt op een millioen dollars geraamd. Men vermoedt brandstichting. De veorgtvluchtige eerste kassier van de firma Rothsehild te Frankfurt a/d M., Jager, moet zich te Marseille onder valschen naam naai Ceylon hebben ingescheept. Donderdag ivond werd het schip te Colombo ver wacht, alwaar de duitsche consul de opdracht had, Jager dadelijk te pakken Te Dresden stondterecht de noorscke landschapschilder Hjort, lie sedert jaren de beste hotels in Europa rondtrok en overal een zeer gezochte *ast was wegens zijn aangename manie- en en onderhoudende gesprekken. Des nachts echter sloop hij rond in zwarte ricotkleeding en stal hij de beurzeD jijner medegasten hij hield geregeld boek van deze inkomsten. Hjort is tot icht jaren gevangenisstraf veroordeeld. Markies di Rudini heeft Vrijdag in de zitting der Italiaansche Kamer mede gedeeld. dat het ministerie zijn ontslag heeft ingediend, hetwelk de Koning ver klaard heeft in overweging te zullen nemen. De ministers zullen de loopende zaken afdoen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Markies di Rudini heeft den Koning het ontslag van het ministerie aangeboden. In het Engelsche Lagerhuis zeide Balfour, dat van verschillende kanten de wenschelijkheid is uitgesproken van het beramen van maatregelen met betrek king tot de immigratie van vreemdelin gen. die ten laste zouden kunnen komen van het publiek. Velerlei omstandigheden, o. a. ook de handelwijze van buiten- landsche regeeringen, hebben reeds merkbaar bijgedragen, en kunnen in de toekomst nog ernstiger bijdragen, tot het toenemen der bedoelde immigratie in het Vereenigd Koninkrijk. Deze aan gelegenheid (zeide spreker) is netelig en vol moeilijkhedendoch de minister van binnenlandsche zaken arbeidt aan een wetsontwerp, hetwelk aan de regecring op dit stuk de noodige volmacht zal kunnen geven. De uitslag der gemeentelijke verkie zingen in Frankrijk, behalve wat Corsica betreft, is, dat in 2620 gemeenten 1743 raden eene republikeinsche, en 387 eene conservatieve meerderheid hebben. De republikeinen wonnen 155, de conser vatieven 23 gemeenteraden. Voor zooveel de duitsche pers zich uitlaat over de ministerieele crisis in Italië betreurt zij het dat de vertrouwbare vriend van bet. drievoudig verbond, markies di Rudini, aftreedt, en drukt zij de hoop uit dat het verbond door deze crisis geen nadeel lijden zal. Intusschen is daarbij in al deze beschouwingen tusschen de regels bezorgdheid te lezen, omdat Italië een zwak lid van het verbond is. Vrijdag is, overeenkomstig de traditie in het huis Hohenzollern, de Kroonprins op zijn lOen verjaardag officieel in het Pruisische leger opgenomen. Hij ontving het patent van luitenant in de lijfcom pagnie van de garde-grenadiers te Pots dam verder de orde van den Zwarten Adelaar en de eerste lange broek. Som migen bladen geeft deze gebeurtenis aanleiding tot roerende hoofdartikelen. In verschillende bladen wordt er krachtig op aangedrongen, dat het mili tair bestuur ten spoedigste, tot gerust stelling der bevolking, verklare of de bewering van den bekenden woeligen anti-semiet Ahlwaldt waar is, dat aan duitsche soldaten 400,000 onbruikbare geweren uit de fabriek van Löwe in handen gegeven zijn. De engelsche afgevaardigden belast met de onderhandelingen over een han- delstractaat met Spanje, hebben Madrid verlaten. De gedachtenwisseling is af gebroken.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 9