POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. Tijsoordschen tol aan, dat hij, zwaar gewond aan berst en armen, per rijtuig naar Rotterdam vervoerd moest worden. Op Ameland is aangespoeld en geborgen eene vischsloep, gemerkt aan de buitenzijde van den spiegel Oscar G. T. 678, en aan de binnenzijde C. M. Mundahl. Terwijl eene dienstbode te Schoonhoven een ketel met water van een petroleum-kooktoestel afnam, werd zij plotseling zoodanig door eene uit dien toestel slaande vlam getroffen, dat een harer oogen geheel blind was en in het andere nog slechts een weinig licht overbleef. Het meisje is thans on der behandeling in het gesticht voor ooglijders te Rotterdam. Men meldt uit Deil: Te Rumpt in deze gemeente brak Zondagnamiddag een hevige brand uit, waarbij in korten tijd twee boerenwo ningen met achterhuizen en bijbehoo- rende bergen werden in asch gelegd. De levende have werd gered, behalve eenige varkens, die in de vlammen om kwamen. De droogte werkte het vuur zeer in de hand, zoodat de uiterste inspanning der rumptsche brandspuit, bijgestaan door die uit Beesd, |Gellicum en Enspyk noodig was, om de belendende boerde rijen te beschermen. Men vermoedt dat kinderen bij een der hooibergen met vuur hebben ge speeld althans daar werd de brand het eerst ondekt. Zondag avond laat had even buiten de gemeente Zevenbergen een ongeval plaats. De vrouw van een schippersknecht, met twee kinderen, in een kinderwagentje gezeten, huiswaarts keerende, werd wegens een bg haar zjjnden hond door eenige langs den weg grazende koebeesten achtervolgd en aangevallen. De vrouw, geen raad we tende, ia wellicht naar den waterkant van den weg afgeweken, met het ge volg dat de vrouw en een der kinderen in de haven zijn verdronken, terwijl het andere kind werd gered. RECHTSZAKEN. Donderdag 2 Juni zal voor het ge rechtshot te 's Hage worden behandeld het hooger beroep, door kapitein Bak ker, van het stoomschip Obdaminge steld tegen het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij hij tot éen jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld wegens het lossen van een schot op een zijner stokers, met doodelijken afloop. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank te 's Gravenhage werd Maan dag o. m. veroordeeld: A. A. K., de gewezen kellner, die zich uitgaf voor baron V. v. A. v. N. en een persoon, met wien hij in htt Casino te 's Hage kennis had gemaakt, voor f%o bestal, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. In de zaak van den grondbezit ter L. E. te Gorssel, door het Hot te Arnhem met vernietiging van een vrij sprekend vonnis der Zutfensche recht bank veroordeeld wegeos het opzettelijk en wederrechtelijk dooden van een aan een ander toebehoorenden hond, conclu deerde advocaat-generaal Gregory Maan dag voer den Hoogen Raad tot ver werping van het cassatieberoep, op grond dat het woord „erf* in art. 7 van de wet van 5 Juni 1875 (waarbij verlof wordt gegeven tot het straffeloos dood schieten van zonder opzicht rondloopende honden en katten) beteekent aanhoorig- heden onmiddellijk nabij eene wening terwijl in casu het landgoed van be klaagde, waarop hij den hond doodschoot was gelegen op eenigen afstand van diens woning verwijderd. Uitspraak Dinsdag 7 Juni. Er heeft in den belgischen Senaat een bizonder heftige woordenwisseling plaats gehad bij de beraadslaging over het wetsontwerp, waarby aan de open bare besturen verboden wordt, lokalen voor speelhuizen te verhuren. Baron Coninck zeideHet is alge meen bekend dat Lebrun, schepen van Spa, voorzitter is van de speelclub en dat hij jaarlijks 40,000 k 50,000 francs van den directeur der speelclub ontvaDgt. Deze verklaring maakte diepen in druk. Baron Simonis, senator voor Verviers, kwam met verontwaardiging tegen het aan Lebrun ten laste gelegde op. De koning heeft, naar de Palriole meldt, een langdurig onderhoud over de Congo-zaken gehad met baron Lambermont, den minister president Beernaert en den heer De Grelle k Thijs, administrateur van ondernemingen in den Congo staat. De koning ver klaarde niets liever te willen dan eene aannemelijke oplossing te aanvaarden. De uitslag is bekend der herstemmin gen voor de gemeenteraadsverkiezingen in 239 hoofdplaatsen van Frankrijk. In 110 daarvan zijn de gemeenteraden uit sluitend samengesteld uit republikeinen. In xoo is de meerderheid republikeinsch. De republikeinen hebben 7 hoofdplaat sen gewonnen, hetgeen het aantal hun ner winsten op 18 brengt. De conser vatieven hebben 3 hoofdplaatsen ge wonnen. De socialisten zijn verwijderd en door raadsleden van andere richting vervangen te Roanne, St. Etienne en Troyes. Bij de hnidige behandeling in het duitsche Huis van afgevaardigden van motie betreffende de vele plannen tot verbouwing der omgeving van het slotplein hebben sprekers van alle partijen in beginsel Richter's argu menten beaamd. Hierover heerschte in het Huis eene zeldzame eenstemmig heid. Vervolgens werd de regeering gedrongen tot het voorlezen van een Kabinets order, welke aan alle plannen tot het aanleggen van vijvers in den omtrek van het koninklijk slot en tot het afbreken van de Academie van Bouwkunst den bodem inslaat. Verder verklaarde de minister Kerfurth, dat hem van loterg -plannen noch officieel noch anderszins iets ter kennis gekomen was. Eindelijk ook werd van alle kanten in het Huis de noodzakelijkheid erkend de vergunning tot het houden van par ticuliere loterijen bü de wet te regelen. Men verzekert dat Engeland de on derhandelingen over een handeistractaat met Spanje wil afbreken ten gevolge van de buitensporige eischen der spaansche regeering. De chineesche gezant te Washington leverde bij de regeering der Unie pro test in tegen verlenging van de wetge ving tegen de Ckineezen, omdat deze strijdig is met het Amerikaansch-Chi- neesche tractaat van 1880, door China nog wel bekrachtigd op aandringen van de regeering der Unie. De Standard verneemt uit Bern dat de Bondsraad besloten heeft Martigny en Sint Maurioe te versterken, ten ge volge van de klacht der fransche re geering, dat het Rhonedal weerloos is tegen een italiaanschen inval. De Standard verneemt uit Buenos- Ayres dat de zitting van het Congres verdaagd is tot i3 dezer Generaal Roga bepleit sterk een nieuwe conservatieve partijvorming. Volgens de Tribuna heeft de voorzitter der Italiaansche Kamer den koning den fende de uitspraak van het hof van appèl in de zaak der Mozambique- Compagnie, tegen de Engelsch Zuid- Afrika-Compagnie, vereischt, nu de uit spraak volledig bekend gemaakt is, ver betering. Hoewel de voorzitter uitspraak deed ten gunste van laatstgenoemde maatschappij, verklaarden zich twee andere leden van het hof in tegeno- vergestelden zin. En daar nu de meer. derheid der rechters beslist, is de zaak ten gunste der Mozambique Compagnie uitgemaakt. Volgens berichten uit China beloopen de tekorten der HongkoDg en Shaughai- bank bijkans twintig millioen dollar. De gemeenteraad van Luik heelt zfjn goedkeuring; gehecht aan het besluit van den burgemeester, waar bij de betooging van 1 Mei werd ver boden. De Raad stond tr. 12,600 toe tot belooning van het personeel der politie. Andere onderscheidingen zullen volgen. De politie heeft Maandagavond in een berucht huis den ana:chist Pouille aan gehouden, die in het bezit van dynamiet werd gevonden. Ook een duitsch anar chist Broith is gearresteerd 1 De heler van het gestolen dynamiet is te Luik in hechtenis genomen. De anarchist Vaneau heeft bekend de dader te zijn van den mislukten aanslag bij den raadsheer Renson, die voor zitter was van het Hof van Assises in het anarchisten-proces. Het deel der verantwoordelijkheid, dat elk der anarchisten dragen moet, is thans vastgesteld. Wat de processie van Zondag a. s. betreft, is men van meening, dat de bisschop bevelen zal haar ,binnen de kerk te houden. Zaterdag werd in het Hyde- Park te Londen eene anarchistische meeting gehouden tot protest tegen dh vervolging der Commonweal. Nadat een paar anarchisten op de gebruike lijke wijze hadden geraaskaald, had een zekere Backert den moed om de tri bune te beklimmen en heftig tegen de anarchisten los te bulderen. Onder her haalde herige interrupties hunnerzijds verklaarde Backert dat deze zoogenaam de anarchisten het uitvaagsel der aarde zijn, en riep hij alle werkelyke arbeiders op, om dergelijk gespuis weg te vagen. Hij stelde eene motie voor tot brand- merking van de anarchie welke de overgroote meerderheid der aanwezigen verwierp. Daarop verlangde Backert dat allen, die zijn voor het doen in de lucht vliegen van huizen en het vermoorden van onschuldige raenschen, hunne vin gers moesten opsteken, welk voorstel door de anarchisten met gejouw werd begroet. Toen het personeel van de mijnwerken van Castle Eden in Durham Zaterdagavond van hun werk huiswaarts keerden, werden zij tdeer werkstakers aangevallen, zoodat zij genoodzaakt waren in een machinegebouw de vlucht te nemen. De politie kwam toen tusschenbeiden, doch werd mishandeld door de menigte, die daarop het gebouw vernielde. De wanordelijkheden duurde tot midder nacht toen er versterking aanrukte, die de menigte uiteen dreef. De beperkende bepalingen ten opzichte van het vervoer van vee in en uit het graafschap Londen, door den een greote braad plaats in de bekende restauratie van den heer Scott in Coventry street (Piccadilly). Vier personen zijn bij deze ramp omgeko men. Dat het verkeer geheel wordt gestaakt langs een speerweg over een lengte van [tweehonderd mijlen is een merkwaardige gebeurtenis, welke in staat is iemand een proefje van het leven in de middeleeuwen te geven. Zoo iets staat echter der bevolking, die ten westen van Exeter woont, te wach ten, en wel van den nacht van 20 Mei tot dien van den 22®d. Het zal dan voor die menschen zijn alsof er geen spoor wegen bestonden- Gedurende deze twee dagen zal de Great Western Railway Company t. achten, de rest van het breed spoor op te breken, en daarvoor nor maal spoor te leggen. Vijfduizend man zullen aan den arbeid gezet worden en er zal in 48 uur een werk verricht worden, dat zoo het langer duurde, de geheele landstreek in moeilijkheden zou brengen. Nog slechts even langer dan veertien dagen en men zal het groote oude breede spoor niet meer ziendat breede spoor, waarvoor Brunei zoo hardnekkig en met zoo weinig succes gestreden heeft. Véry het slachtofier van den bekenden dynamiet-aanslag op den boulevard Magenta te Parijs is heden nacht te kwart voor «enen «verleden. Bij gelegenheid van den dood van het eerste slachtoffer dezer ontploffing heeft men tegen den geneesheer Péan en diens geneeskundige adsistenten in het hospitaal Saint-Louis het verwijt geopperd, dat de behandeling te wen- schen zou hebben overgelaten, en dat het verband der wonden niet zindelijk zou zijn geweest, waardoor ontsteking zou zijn ontstaan. Natuurlijk heeft dokter Péan deze beschuldigingen verre van zich atge- worpen en beweerd dat hij juist een van de eerste geneesheeren in Frankrijk is geweest, die de antiseptische wijze van verbinden heelt ingevoerd, waardoor veelvuldige wondontsteking wordt voor komen. Wat hiervan zy, zullen de man nen van het vak zeker uitmaken, nu het gerecht bevolen heeft, dat er eene lijkschouwing zal plaats hebben door den heer Brouardel, die belast is met de wettelijke onderzoekingen. De heer Péan is een der meest beroemde ge neeskundigen, en deze zal zich dus zeker gemakkelijk kunnen rechtvaardi gen, als hg daartoe wordt uitgenoodigd hetgeeD niet eens waarschijnlijk is. De daders van den die fg tal aan het IVeordereitatien te Parijs zijn nog niet gevondeo, maar men is hen op het spoor. Zij zijn met het keffertje dat de diamanten etc. bevatte, in een logement gegaan, hebben in een ka mer het koffertje leeg achtergelaten en zijn natuurlijk niet weer verschenen. De logementhouder heeft kun signa lement opgegeven. Vermoedelijk zijn het Engelschen. In den laatsten tijd komt in Parijs nog al eens paardendiefstal voor. Onlangs heeft men weer twee huurrijtuigen op de Plaine St. Denis gevonden zonder paarden. De dieven maken gebruik van een ©ogenblik waarop de koetsiers met elkaar staan te praten en spelen dan zelf koetsiertje. Waar zij de paarden laten, weet men niet. Het huwelijk van graaf Herbert ven Bismarck met de dochter van graaf Hoyos zal in Juni te Fiume manns vermogen blijkt meer dan 12 ■lUfoen guldens te bedragen, de op brengst zijner uitvindingen. De firma Luwe €0., te Ber lijn, heeft een brief openbaar gemaakt van den onderdirecteur der koninklijke geweerfabriek te Dantzig, president van het commando, hetwelk belast is ge weest met het nazien der door de firma geleverde geweren. Daarin ver klaart hij„dat de 425,000 geweren in alle opzichten aan de gestelde eischen hebben voldaan.* Ter verdere toelichting voegt de firma er het een en ander bij. Gelijk reeds is geaaeld, was de beschuldiging, door Ahlwardt ten opzichte van het materiaal der geweerloopen tegen haar gericht, ongegrond bevonden, daar dit materiaal niet door haar geleverd, maar door het departement van oorlog aan hare fabriek verstrekt en vooraf omtrent de houd baarheid onderzocht was. Elke geweer loop is, alvoreos die geheel werd afge werkt, mtt eene versterkte lading kruit beproefd en daarna is met ieder ge weer, alvorens het de fabriek mocht verlaten, met de gewone patronen ge schoten, en wel zoo herhaaldelijk, dat er met elk geweer gemiddeld twaalf schoten zijn gedaan. Deze proefnemin gen zijn gedaan uitsluitend door auto riteiten van het departement van oorlog. Van al de 425 000 geweren is er bij deze proefnemingen sleehts één ge sprongen. In Baden is bij de kamers een nlenw wetsontwerp op het lager onderwijs ingediend, waarbij o. a. het volgende wordt voorgesteld Kinderen met liehaams- of zielsgebre ken mogen voortaan van 't bezoek der volksschool uitgesloten worden. 't Karakter der gemengde school blijft behoudencoafessioneele scholen zijn buitengesloten, wanneer kinderen van verschillende gezindten ziGh in de ge meenten bevinden. 't Gemeentebestuur is teveus plaatselijk schoolbestuur. Hierin heeft de eerste hoofdonderwijzer zitting en stem, evenals een geestelijke van de in de gemeenten voorkomende gezindten. 't Totaal aantal leerlingen voor een onderwijzer is op 100 berekendhet mag zelfs voor een onbepaalden tijd tot 130 bedragen. De onderwijzer is staatsambtenaar. In plaats vu uit inkomen naar plaat selijke klassen komt dat naar 't aantal dienstjaren *t Aantal verplichte lesuren is 32* Voor ieder uur per week koven dat getal wordt per jaar 52 mark betaalde 't Aanvankelijk salaris van een defi nitief aangestelden onderwijzer bedraagt 1100 mark, dat ie» toelagen stijgt tot 1800 mark. De eerste toelage wordt verleend drie jaren na het tydstip der definitieve aanstellingde verdere (ge wone) toelagen volgen, ten bedrage van telkens 100 mark, na elke vier dienstja ren. Vervolgens ol tvangt de onderwijzer, die langeren tijd 't hoogste salaris genoot, ouderdomstoelagen (Alterszulagen) tot een maximum-bedrag van 2200 mark. Bovendien heeft ieder definitief aange stelde onderwijzer aanspraak op vrije woning of vergoeding voor 't gemis daar van, zooals de ambtenaren-wet dat gere- geldheeft naar drie plaatselijk klasseo(35o, 180 en 160 mark.) De dienstwoning moet ia den regel minstens vier woonvertrekken bevatten,, waarvan twee van 20 a 25 M- opper vlakte en voorzien van eene stookplaats vervolgens een keuken en de verder i "oor ne huishouding noodig, ruimte. koning hebben aangeraden den heer Crispi daarmede te belasten. Het telegram van Zaterdag, betref- Mj-a i.a Rduacucr zai i het departement van landbouw met heter waarschijnlijk bij tegenwoordig zijn.l 't Weduwengeld bedraagt 40 pe cent 002 on het klauwer Keizer Wilhelm zond telegrammen van 't inkomen van den man bovendien van gelukwensching aan graaf Hoyos ontvangt eene weduwe gedurende de op en graaf Herbert. (den sterfdag volgende d ie maanden 't mug uceu op net verDoa van invoer, I De beroemde duitsche volle bedrag van 't door den overledene valt er toch uit op te maken, dat de chemiens Hoffmann laat eene vrouw en getrokken «alarïc ziekte afneemt. Zondagnacht I oog op het klauwzeer afgekondigd, zijn S raad gegeven aan den heer Giolitti de taak weer opgeheven. op te dragen een kabinet te vormen. Hoewel deze maatregel geen betrek- De heer Grimaldi zou daarentegen den j king heeft op het verbod van invoer, had getrokken salaris en woninggeld. 't 9 kinderen achter. Zij komen echter niet Wettelijk we;zengeld (tot het i8ejaar) te Lon-iten laste van de diaconie, want FTnflrI bedraagt voor kinderen, wier moeder Pharr zou eenige stukken voor mij klaar hebben en dan wilde ik ze nog met den laatsten trein naar Londen zenden." „Gaat gij dan vanavond nog terug?" „Wel, waarom niet, mijnheer. Het is een bizonder prachtige avond. Over een half uur hebben wij vollen maan en de lucht is zoo helder, dat het zoo licht zal zijn als overdag. Eerst ga ik eene wandeling maken om het terrein om het huis eens goed te verkennen. Geen van u beiden zal toch zeker uit het venster op mij schieten, nietwaar Toen ons drietal Hill House bereikte, had juffrouw Pharr de beschrijving van de juweelen gereed. Zij had ze vier keer netjes overgeschreven. Nadat ze Prickett ter hand gesteld waren, groette deze de dames en vertrok. Wyncott moest opnieuw het verhaal van den diefstal hooren en t,af daarna zijn meeDing over het uitloven van eene belooDing te kennen. Allen waren het met hem eens en Arnold wilde dadelijk naar de stad gaan om eene adverten tie in alle voorname dagbladen te doen plaatsen. Wyncott hield hem echter terug door te zeggen; „Laat Prickett nog een paar dagen zijne scherpzinnigheid be proeven om den dief op te sporen. Het zou schijnen alsof wij niet veel vertrouwen in de politie stelden als wij de belooning zoo spoedig uitloofden. Laten wij nog maar wat wachten. Ik stel groot vertrouwen in Prickett, zij konden ons moeilijk een slim mer detective gezonden hebben." Mijnheer Prickett had ondertusschen zijne dokumenten ver zonden en was onder bet genot van een sigaar naar het huis op den heuvel teruggeslenterd. De avond was zoo mooi als hy voor speld had en toen de maan boven de boomtoppen gestegen was, overgoot zij het geheele landschap met een helder wit licht. De detective wandelde op zijn gemak om het huis heen en be schouwde de verschillende ingangen van den tuin. Een paar minuten leunde hij over een poort, die toegang gaf tot het gras veld voor het huis en merkte op, dat dit door een groep rho dodendrons geheel onzichtbaar was. „Zij waren allen op het grasveld achter het huis," mompelde hij bij zichzelf, „en als er behalve het meisje nog anderen in huis geweest zijn, dan hebben die van dezen kant en door deze poort het huis moeten binnenkomen. Als zij hun soms een tee- ken heeft gegeven toen de kust vrij was, dan hebben zij door de rhododendrons beschut het huis kunnen in- en uitgaan. Daar na zijn ze dan waarschijnlijk dezen muur langs gegaan; kom> dien weg moest ik ook maar eens loopen." Prickett wandelde langzaam verder en keek rechts en links met de opmerkzaamheid, die hem zoo geheel eigen was ge worden. „Die oude Schot," mompelde hij, „schijnt iemand te zijn, die op zijn stuk blijft staan. Ik denk niet, dat hij een gemakkelijk heer is, vooral niet voor|zijne patiënten. Aphasia agraphia, ik wou, dat ik hem eens gevraagd had, hoe die woorden gespeld worden. Nu, ik zal dat mijn dokter maar eens vragen, zoodra ik hem spreek." Toen hij den muur voorbij was, die den tuin afsloot, bevond hij zich in een open veld. Van de verheven plaats, waarop hij stond, zag hij een zwarte rechte voren in de aarde, die zich een kwartmijl uitstrekte. „Dat is een overgang van het spoor," zeide hij. „Geen slechte plaats om een gestolen schat te verbergen. Waar kon de dief zich het beste verbergen? O, daar bij die heg." Naast de heg liep een diepe greppel en de maan, die er in scheen, toonde aan, dat het vochtige gras er naast plat getrapt wasc. „Joseph!" zeide Prickett plechtig tot zichzelf, „gij zult nu wel iets op 't spoor komen. Maar je nog niet te blij gemaakt, want iedere boerenjongen kan hier wel geweest zijn. Kinderen houden er van om in greppels te loopen en over 't algemeen om op plaatsen te komen, waar zij niets te maken hebben. Dat doet er ook niet toe, Jozef. Wij zullen de voetstappen volgen en zien of het ons ook ergens brengt." Weldra kwam Prickett nu op een land, waar boomen groeiden. Er was een opening in de heg, waardoor Prickett kon zien, dat er voetstappen door het land liepen, dat waarschijnlijk dooreen man betreden was. „Ik denk, dat het wel verboden zal zijn om op dat land te loopen. Maar ik zal het maar eens wagen." Hij liep nu snel over het land, waar hij de voetstappen volgde en bereikte nu weldra eene andere heg, die weer door een grep pel was begrensd. (Wordt vervolgd*,}

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2