ir'OLITIM OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. Yeryolg Stadsnieuws. INGEZONDEN. Tot dusverre werden de locomotieven ten dienste onzer spoor wegen steeds in het buitenland vervaar digd. Thans zijn een vijftal locomotieven door de Mij. tot exploitatie van de SS. besteld aan de machinefabriek „Breda" te Breda, waarvan de heeren Backer en Rueb directeuren zijn. Een aanvang is gemaakt met het hernieuwen en herleggen van de rails voor de stoomtram door het Westland, blijkbaar hoog noodig, ge tuige dï talrijke ontsporingen in den laatsten tijd. Een groote firma in den Haag heeft aan hare meubel-magazijnen een belangrijke uitbreiding gegeven, welk feit in een aldaar verschijnend dag blad in het nummer van n dezer is besproken, op waardeerende wijze. Aan het slot is evenwel eea drukfoutje in geslopen, dat de laatste volzin zoo ge heel van beteekenis doet veranderen, dat het ons de moeite waard dunkt, het te vermelden, daar het aldus luidt „Wij durven haar (de firma) wel voor spellen, dat zij succes op haar sterven zal hebben." Een ieder zal begrijpen wat hier be doeld wordt. In de maand October 1891 werden ten nadeele van de reeders W. C. Korving en Albert Korving te Scheveniogen een groot gedeelte van de kostbare haringvleeten op de Noord zee van twee hunner schepen vernield door trawlvisschers uit Grimsby. Na een onderzoek, dat maanden geduurd heeft, zoewel van de zijde van den solicitor bij den Board of trade te Londen, als van den waterschout te Schevingen, is eindelek de behandeling van deze zaken bepaald op den 2oen Mei a. s., zoodat Maandag e. k. de deskundigen, de schippers en achttien matrozen, zoowel van Scheveningen als van Egmond aan Zee naar Engeland zullen vertrek ken ten einde als getuigen te worden gehoord. Maandagnacht e m half twee werd te Rotterdam de brandweer ge alarmeerd daar een hevige brand was uitgebroken in de Willemstraat by het Oostplein in het pand waar de hout zagerij en meubelschilderwerkplaats van Gebroeders Peiffer gevestigd is. Door de groote hoeveelheid licht ontvlambare stoffen in het pand aanwezig, kreeg de brand spoedig een dreigend aanzien, zoodat belangrijk veel materieel der brandweer ontboden moest worden, eerst om 5 uur konden de spuiten weer inrukken. De panden 15 en 17 z|jn geheel uitgebrand. De boveuverdiepia gen er van waren door een aantal huis gezinnen bewoond, die gedeeltelijk dak loos zyn, evenals de bewoners van de panden 13 en 19 die op last van den burgemeester moesten worden ontruimd. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Een groote trekhond, de bewaker van het benedenhuis, is levend verbrand, doordien hij door de snelle uitbarsting van den brand niet gered kon worden.' Van de acht gezinnen, die de beide panden bewoonden, waren er slechts twee tegen brandschade verzekerd. Bij den brand zijn betrokken de Amster- damsche Brandassurantie Compagnie van 1790de Bataafsche Brandwaar borg-maatschappy en de verzekering sociëteit De Amsiel, ieder voor ongeveer een derde gedeelte van de verzekerde sommen, in totaal ruim 20,000. Een paar jaar geleden kocht een poffertjesbakker te Dordrecht zoo vertelt men op een verkooping aan de Vischstraat een mandje met verschillende zaken, die weinig of geen waarde hadden. Daaronder bevond zich ook een steen, die om zijn fraaiheid de aandacht van den nieuwen eigenaar dermate trok, dat hij besloot hem te bewaren en hem hier of daar op den schoorsteen te pronk te zetten. Toen hij dezer dagen met zijn pof fertjeskraam zich te Amsterdam voor eenigen tijd gevestigd had, ontving hij van een koopman een bezoek. Deze beschouwde den steen met eenige opmerkzaamheid, doch op de vraag van den eigenaar kende hy hem weinig waarde toe. Hij bood dan ook slechts een zeer geringe som. Het was echter den eigenaar niet ontgaan, dat de belangstelling van den koopman meer dan een gewone was en hij be sloot zich toeh eindelijk eens op de hoogte te stellen. Daartoe wendde hij zich tot een der mannen van het vak te Amsterdam, die wie schetst 's mans verbazing bereid was den topaas want dat was de steen werkelijk te Parijs te verkoopen. Da vakman kende den topaas een mogelijke waarde van f 100,000 toe en was bereid reeds onmiddellijk f 25,000 er voor te betalen. In de gemeente Dier en doet zich het geval voor, dat terwijl het ge meentebestuur besloten had de bestaan de tijdregeling te behouden, de toren klok, die eigendom van de kerk is, den Greenwich-tijd aanwijst. In de Nieuw ehaven te Maastricht is Zondag drijvende ge vonden het lijk .van een onbekend manspersoon, omstreeks 40 a 50 jaar oud. De t drenkeling droeg geen teeke nen van geweld, en schijnt van beroep schipper te zijn geweest, Te Didam ontstond Dinsdag namiddag door eene onbekende oorzaak brand in de woning van den klompen maker v. d. Heijden. Ten gevolge van den hevigen wind en droogte aange wakkerd, sloegen de vlammen over op de bouwhoeve van H. Rosendael, welke mede met al de bijgebouwen werd in de asch gelegd. Van de inboe dels werd weinig gered. Verscheidene personen hebben brandwonden bekomen, waarvan twee zeer ernstig, zoodat zij in het gasthuis moesten worden opge nomen. Een en ander was slechts ge deeltelijk verzekerd. In een dorp in Noor d-B r a- bant kwamen de vorige week des avonds de dienstboden van een land bouwer, beslaande uit twee knechts en twee arbeiders, te halfacht van het veld terug, terwijl zij een week te voren eerst te acht uren van hun werk huis waarts keerden. De boer zette een vreemd gezicht op t vroeg wat zulks te beduiden had. Een der knechts antwoordde, dat het duister was tengevolge van den Green- wieh-tijd. „Wat, Greenwich?" antwoordde de boer. „Wat heb ik met dien vent te maken? Denkt hij soms, dat ie-burge meester is? Nou de tijdsverwarring, later de spraakverwarring, ze motten dien Greenwich een kop kleiner maken, anders krijgen wij spuls met um. Voor mijn part kan ie naor den drom mel loopen 1" En de boer liet het bij het oude. In het triesche dorp Ure terp wonen tweelingbroeders, Keuning genaamd, wier vrouwen zusters zijn. Beiden hebben in deze maand hun gouden bruiloft gevierd. Beide paren hebben 12 kinderen gehad9 zoons en 3 dochters. Op éen na droegen alle kinderen uit beide huwelijken dezelfde namen. Het twaalfde draagt den naam der tweelingbroeders. In de N. Gr. CA looft N. N. in eene advertentie ééa gulden uit aan iederen politieagent, rijksveldwachter boschwachter uit de gemeenten Groningin, Haren en Eelde, voor ieder persoon, dien zè kunnen bekeuren bij het vangen van nachtegalen. By de redactie der courant is voor dit doel voorloopig 2g gulden gestort. Drie samenwonende dames zaten Maandagavond te Meppel met warme stoven, de lamp brandende, in een goed gesloten vertrek. Na eenigen tijd werden allen bewusteloos. Eene harer hoorde nog dat er gescheld werd en kon nog de voordeur open maken, doch viel toen neer. Voorbijgangers snelden het huis binnen, maakten ramen en deuren open en wendden hierdoor het gevaar van verstikking af. proces-verbaal volgde. Mr. A. Ferf> ambtenaar van het O. M. ontried den veldwachters later weer tot half drie als brandewijn met rozijnen drinkende gasten tegenwoordig te zijn en meende in casu de middenweg moest bewandeld worden. Hij wenschte eene lichte straf te eischen nl. f 2 boete voor ieder, subsidiair 1 dag hechtenis. De „woordvoerder" deelde namens alle mede, dat men daarmede „content" was en lachend verliet het gezelschap de reohtszaal. RECHTSZAKEN- Voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht werden Maandag twee pers delicten behandeld. Beide betroffen be- leedigende artikelen, opgenomen in het socialistisch weekblad De Volkstribuun. Voor het eerste delict stond als oe schuldigde terecht W. H. Vliegen, re dacteur van genoemd blad, die bekende het artikel voor een ander in geschrifte gebracht en in zijn blad opgenomen te hebben. Voor het tweede stond, be halve eerstgenoemde, mede terecht de socialist Verham, die verklaarde het beleedigende artikel, waarvan hij den schrijver niet wilde noemen, aan Vliegen overhandigd te hebben. Deze laatste had het verbeterd en ter plaatsing aan den drukker en uitgever van De Volks tribuun gegeven. Door het O. M. werd in de eerste zaak tegen Vliegen gerequireerd eene geldboete van f 30, sub. 15 dagen hechtenis en in de tweede zaak tegen denzelfde als mededader 40 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Tegen Verham, dien het O. M. als medeplichtige be schouwde, strekte de eisch tot eene boete van 30, subs. 15 dagen hech tenis. Beklaagde Vliegen, die zijne verde diging zelf voordroeg, verklaarde in de eerste zaak door zijn zegsman verkeerd te zijn ingelicht, in de tweede zaak niet als mededader verantwoordelijk te zijn en in ieder geval niemand te hebben willen beleedigen, maar enkel misbruiken openbaar maken. Uitspraak 23 Mei s. Niet minder dan 23 jongedochters en jongelingen uit Jubbega stonden voor het kantongerecht te Heerenveen terecht beschuldigd van vertoeven in een her berg na sluitingsuur. Een der mannelijke beklaagden scheen aangesteld te zijn tot aller verdediger, en het dient gezegd, dat hij zich goed van zijn taak kweet. Allen waren lid van het zanggezel schap met „meister" als directeur men had feest gevierd en de burge meester had tot twee uur permissie ge geven, Als altijd waren de beide veldwach ters als „gasten" uitgenoodigd en de dienaren der wet vierden tot half drie feest mede; de brandewijn met rozijnen werd lustig rondgedeeld. Theedrinken zou volgen, toen de veldwachters zeiden, dat het tijd was te vertrekken Eindelyk heeft koning Humbert van Italië een der staatslieden belast met de vorming van een nieuw Ministerie en wel den heer Giolitti. Zeer spoedig zal deze een voordracht doen. De kamer heeft de herziening van artikel 47 der Grondwet aangenomen met 131 stemmen; artikel 54, betrek kelijk de verkiesbaarheid voor den Senaat, met 122 tegen 6 stemmen artikel 53, betrekkelijk de samenstel ling van het kiezercorps voor de kamer en voor den Senaat met 97 tegen 34 stemmen. Met 13 stemmen en 6 ont houdingen is de herziening aangenomen van art. 1 der grondwet, verdeelende Belgie in 9 provinciën. De herziening van art. 26, die de invoering van het koninklijk referendum in zich uit, werd met 78 tegen 48 stemmen aangenomen Woeste, van de rechterzijde, verklaarde dat de rechterzijde de herziening van art. 26 slechts voorwaardelijk aanneemt. Met 120 tegen 11 stemmen verwierp de kamer het voorstel tot herziening van art. 34, betrekking hebbende op de verificatie der bevoegdheden van leden der kamer. De herziening van art. 36 slaande op de verplichte herkiezing van leden die tot minister benoemd worden werd met 78 tegen 52 stemmen aan genomen. Tot de herziening van art 54, bepa lende het aantal der Senaatsleden, werd met 68 tegen 47, en tot die van art. 48 betreffende het recht van den troonop volger om zitting te nemen in den Se naat, met 87 tegen 19 stemmen beslo ten. Hetzelfde geschiedde met 103 tegen 2 stemmen voor de artikelen betreffende het huwen van prinsen van het koninklijk huis, en met 96 stemmen voor het artikel betreffende de troonop volging. In de couliers der kamer werd be weerd dat het sterke verzet, door de rechterzijde tegen de kwestie van het koninklijk referendum geboden, bene vens het schipbreuk lijden van de voor stellen betreffende de proportioneele vertegenwoordiging, Beernaert zeer heb ben geërgerd, zoodat hij zijn voornemen tot aftreden zou hebben te kennen gegeven. Tot dusver heeft niets deze geruchten bevestigd. De ministerraad vergaderde na de zitting der Kamer. In elk geval is het zeker, dat Beernaert den koning nog niet heeft gesproken. In .Zweden heeft men besloten, voor eventueelen oorlog het budgêt van oorlog met 2 millioen kronen te ver- hoogen. In Konstantinopel is ontslagen de garnizoenscommandant Arif Pacha, om dat hij aan de soldaten dien het niet toegestaan ter bedevaart naar Mekka te gaan, water uit Mekka had uitgedeeld, dat bij de Mohammedanen voor heilig doorgaat. De sultan zag hierin namelijk een daad van omkooperij en heeft nu aan de soldaten vergund, naar Mekka ten bedevaart op te gaan. De turksche politie is ijverig bezig de uit het buitenland aangevoerde ont plofbare stoffen na te sporen en te onderzoeken. Van de lagere volksklassen zijn velen in hechtenis genomen. Uit Sofia wordt aau de Times gemeld, dat de onderzoekingen naar het dyna miet-complot aantoonen, dat er in Ar menië eene samenzwering tegen den sultan bestaat. Daardoor wordt Bulgarije versterkt, omdat dit nu zekeren indruk op de Porte kan oefenen ten behoeve van de uitleveriag der bulgaarsche sa menzweerders. Het heet dan ook dat de sultan bereid is, tot die uitlevering over te gaan. In de conservatieve fractie van het duitsche Huis van afgevaardigden is er over gesproken, de „Jodenkwestie" op te nemen in het program der partij. Rechtstreeks wetten tegen de Israëlieten maken wil de partij niet, wel langs administratieven weg de joodsche ele menten uit het openbaar bestuur we ren. Eene commissie zal dit nader redi- geeren. Een correspondent vande JV. R. Gt. meldt d°. 7 dezer uit War schau het volgende, betreffende de werk staking welke te Lodz heeft plaats gehad. Door toevallige omstandigheden ben ik juist dezen nacht één uur te Lodz aangekomen en heb dus heden morgen al de bizonderheden kunnen vernemen van de grootste werkstaking, welke er nog ooit in Rusland heeft plaats ge had en van de betreurenswaardige wan- ordelijkheden, waarvan Lodz gisteren men wilde dit niet en het tooneel is geweest. Reeds sedert eenige weken heerschte er gisting onder de fabrieksarbeiders, in verband met de manitestatiën die in andere landen voor den iea Mei wer den beraamd. Van vergaderingen en optochten kan in Rusland en allerminst deze districten, die voortdurend in staat van beleg verkeeren, geen sprake zijn alleen eene werkstaking ,is moge lijk. Donderdag in eenige groote fabrie ken begonnen, heeft zij zich gisteren met snelheid niet alleen over alle ia- brieken, maar over alle bedrijven uit gebreid, daar de arbeiders en gezellen die werkten met geweld door de ma nitesteerenden uit de fabrieken en werk plaatsen gehaald werden. Daarbij kwam het reeds tot gevechten, maar het ergst richtte zich de woede van het volk, gelijk altijd in Rusland, tegen de han deldrijvende Joden, die mishandeld en geplunderd werden. Eergisterenavond en gisterennamiddag is Lodz feitelijk in handen der fabrieksarbeiders geweest, die op snoode wijze hebben huisgehou den niemand die te voet over straat ging, vooral wanneer hij geen pet droeg als de werklieden, was tegeu mishande ling zeker. Er liggen te Lodz en om streken voortdurend twee regimenten infanterie en drie batterijen artillerie, maar deze troepen waren machteloos tegenover ongeveer honderdduizend fa brieksarbeiders, zoolang zij geene ver gunning hadden te vuren. Gisteren is de keizerlijke goeverneur zich in per soon van den toestand komen overtui gen en heeft vijf escadrons kozakken laten komeD, en tegen den avond van luitenant generaal Gourko te Warschau last bekomen met scherp te laten schie ten. Toen is er brandalarm gemaakt om de bevolking te verzamelen, en de proclamatie afgekondigd dat er gescho ten zou worden op ieder die zich na negen uur des avonds op straat of op een balkon vertoonde. Inmiddels begonnen de soldaten met de geweerkolven iedereen te slaan die als een werkman uitzag, terwijl de kozakken met gevelde lassen op de samenscholingen inreden. Dit hielp, de menigte verdween en des avonds waren alle huizen en alle winkels gesloten en de stad als uitgestorven. Toen ik des nachts aankwam vond ik gelukkig eeD rijtuig dat mij naar het hotel bracht en verloste daardoor een kellner, die naar huis m est maar zich te voet niet op straat vertoonen dorst. Van morgen was het verkeer op straat hersteld en was het vrij rustig, maar tegen éen uur, toen ik Lodz verliet, begon er weer eenige gisting te heerschen en werden verschillende straten door de troepen bezet. Een ernstig man schatte de gis teren gevallen dooden op ten minste honderd, voornamelijk mishandelde jo den, behalve zeer vele gewonden. Éen officier gaf het volgende vraagstuk op mijne manschappen hebben twee ge weerkolven stuk geslagen, hoeveel rib ben moeten er dan gebroken zijn? Men kan de militaire autoriteiten geen verwijt maken de jodenmishandelingen oogluikend te hebben toegezienzoo lang er geen verlof tot schieten gege ven was, bleek het onmogelijk hen te beschermen. De werklieden in de fabrieken te Lodz verdienen ongeveer 3 roebels per week, hebben den Zondag vrij, maar moeten de andere dagen ongeveer veer tien uren werken. De verdere behande ling veischilt naar het karakter van den fabrieks-eigenaar. Men denkt dat 'zij Maandag of Dinsdag het werk weder zullen moeten opvatten daar zy geen werkstakingfonds hebben jen de politie eventueel met geweld uit hunne huizen zou halen, daar zij wettelijk ver plicht zijn, indien zij den dienst willen verlaten, dezen veertien dagen te voren op te zeggen. Zij zullen moeten buigen, en het is onzeker of het, zelfs bij goeden wil van de fabrieksbezitters en aandrang van regeeringswege, mogelijk zou zij: hun lot eenigszins afdoende te verbe teren, daar Lodz eene scherpe mede dinging heeft vol te houden met de Moskousche en de buitenlandsche in dustrie, terwijl door jden hongersnood in Oost-Rusland het laatste jaar on voordeelig geweest is. Ren P r i n s-m a c h i is t. De vermoedelijke oosïenrijksche troonsop volger prins Ferdinand heeft dezer da gen een locomotief gestuurd van den sneltrein tusschen Wiener-Neustadt en Gloggnitz. De trein kwam precies op tijd aan. De leden van de Roy a Society hielden den 5<ïen Mei hun jaar iijksehe bijeenkomst te Burlingto: House en vertoonden en verklaarden allerlei soorten van nieuwe wetenschap pelijke toestelletjes en {werktuigen. Zij deden om hunne gasten te vermaken menige proef. De „helïoekromoscope". De heer Fre derik E. Ives van Philadelphia gaf in lichtingen omtrent zijn ontdekkingen van gekleurde photographie, of zooals technische naam is: „compositie helio- chromie". Er moet gezegd worden, dat jdit geen: photographie in kleuren, is, maar eene combinatie van photographische licht beelden voortgebracht op gelatine vlie zen, achtereenvolgens gevoelig gemaakt voor rood, groen en blauw licht. Wanneer men door deze platen uit het duister in het licht kijkt, ziet men de oorspronkelijke kleuren van het voorwerp. Het toestel, waarmede de heer Ives deze uitvinding toepasselijk wil maken voor de practijk, is nog niet gereed. „Electriciteit." Prcfessor Crookes wiens onderzoekingen op het gebied van elec triciteit zoo algemeen bekend zijn, deed sommige wonderbaarlijke proeven in den geest van die van Tesla. Hij is er in geslaagd een stroom op te wekken van honderdduizend voltes. De physiolo- gische beweging van den stroom is zoo zwak, dat professbr Crookes hem door zijn hand en die van een ander liet gaan, zonder dat iemand er onaangename gevolgen van ondervond. Proeven tot het maken van parels." Een andere merkwaardigheid was een parel, die vertoond werd door den heer Savila Kent, Het was een echte parel, maar door een kunstmiddel vervaar- digd. De juiste manier van vervaardiging werd door den heer Savila Kent niet vermeld, maar hij verklaarde, dat men een paarloester moest nemen en die op eene of andere manier kwelleD. Maakt men het dier op de goede manier boos dan brengt het een paarl voort, evenals hennen een ei leggen als zij een dosis cayennepeper krijgen. .Muzikaal zand." De heer Cecil- Carus Wilson bracht het gezelschap in verbazing door het vertoonen van zand korrels, die onder zekere drukking mu zikale geluiden deden hooren. Een zekere hoeveelheid zand wordt in een glazen vat gedaan en daarin met een stamper gewreven. De tonen gelijken soms op gekweel en zijn zeer grillig. Hoe fijner het zand is, hoe hooger de toon, de zachtste [toon werd voortgebracht door zeer zuiver zand. .Photographie van kanonkogels." ïen zeer merkwaardige collectie van photo- graphiefin werd vertoond door professor C. V. Boys. Hij had een vernuftig toe stel uitgedacht om een kogel in de vlucht te photographeeren. Er werd opgemerkt, dat de kogel, terwijl hij met grooter snelheid dan die van het geluid door de lucht snelt, een hyperbolische lijn beschrijft. Onder de photographieön was er ook een die een afbeelding voorstelde van een aluminium kogel, afgevuurd uiteen ;eweer met roekloos kruit en voortsnel lende met een snelheid van 3000 voet per seconde. Handelsbl. De uitslag van de verkiezing voor vier leden voor de Prov. Staten in dit district, is als volgt Jordens 1976 Kist 1835. van onwaarde Evelein 1848, van onwaarde 22; t Hooft 1776; Waterschoot v. d. Gracht 1762; Mijsberg 1762. Gekozen de heeren: Mr. E. A. Jor dens. J. H. M. Eveiein en Mr. A. Kist.. Herstemming tusschen de heeren D. Mijsberg, mr. J. S. W. v. Water schoot v. d. Gracht en G. B. 't Hooft Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Als het kalf verdronken is dempt men den put. Opdat dit spreekwoord niet bewaar heid worde Mijnheer de Redacteur, bert ik zoo vry uw aandacht eens te vesti gen, op iets dat zeer gevaarlijk is en door sommige eigenaars 'van kelders maar niet schijnt ingezien te worden. Nog onlangs is iemand gevallen in den kelder hoek Anegang en Groote Houtstraat, en eerst nadat di? gebeurd is, is er een hek om gekomen wanneer de kelder geopend is. Alsof dit niet genoeg ware is door mij opgemerkt dat de bewoner van de Warmoesstraat hoek Auegang, zijn kel der behalve op vele andere dagen,ook Dinsdag 10 Mei, van voor 12 ure tot 's middags na 2 ure, wie weet hoe lang nog, geheel openliet. Niemand er bij, niets er voor, is het geen wonder, dat juist de uren dat alle schoolkinderen op straat komen, er geen ODgelukken gebeurd zijn. Trouwens men behoeft geen school kind te zijn ora in een open kelder te loopen. Nog meer wonder is het echter dat niet een politie-beambte zoo iets ziet, In dergelijke gevallen ware het optreden zeer gewenscht. Ieder kan zijn kelder gebruiken, doch men dient te zorgen dat dit geen gevaar voor anderen oplevert. U bij voorbaat mijnen dank betui gende. Iemand, die dikwijls Groote Bout straal en Anegang loopt. Mijnheer de Redacteur I Ik ontving dezer dagen per post 't verslag van den heer Theunissen, uitge bracht op verzoek van eenige gasver- bruikers in zake aangevraagde concessies verlenging door I. C- G. A. In verband met dat verslag doe ik door deze aan die gasverbruikers het verzoek om in uw Dagblad hunne na-

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2