Kieme Aivertentien. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Een blik in den afgrond. 9e Jaargang. Vrijdag 13 Mei 1892. No. 2717. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: „Het Blaadje" STADSNIEUWS. PALEIS VAN JUSTITIE. BINNENLAND. FEUILLETON RL EMS DAGBLAD Voor Haarlem per 8 maanden"1,20. Francö door bet gebeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïlluitreerd Zondagiblad 3 0,30. Afzonderlijke nummeri0,05. Dit blad verschijnt dageljjk», behalve op Zon- es Foeetdagea. Bareao r Kleine Hontatraat No. 9, Haarlem. Telefooiiimmer MI, van 15 regela 50 Ceate; iedere regel meer lOCente, Greete lettere naar plaateraimte. Bij Abennement aanzienlijk rabat.- Abncemeatea ta Adverteatiëe worde® aea(eaoi>ee doer oaie agealaa door lil» boekleasdeloru aa couraatiars. Directeur-C7itgerar 3 O. FIIRIBOOH, Hoofiagentn toot htl BuiUnlatti: Oonfafnit Ghérmlt it /«ilictot Mtrtsfira L. Dj!VMM f £1»., JtMM 1. JGÜSi, Buct-, Barfi 31 Ha Punktttff Unitee-tra. Ondergeteekende brengt beleefdelijk in herinnering, dat kleine Advertentien' bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater dagavondnummer van HAARLEM's DAGBLAD, k 5 Cts. per regel te zamen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan I het Bureau kunnen worden ingeleverd. f. C. PEBfREBOOM. Haarlem, 12 Mei 1892 Men verzoekt ons mede te deelen» dat teekeningen van de Haarlemsche Ambachtsschool in de openbare leeszaal (NobelsUaat 19) geopend eiken avond van 710 uur, ter bezichtiging liggen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal do beroemde concert-vereeniging van het Beilijner Domkoor in Juli aan staande in ons land eenige concerten geven en zich ook hier ter stede doen hoeren. Oüze kunstlievende stadgenooten zul len zich oegetwijteld in het vooruitzicht daarvan verheugen. De heer Daniel de Lange zal in de maand Juli a.s. op uitnoodiging van het comité der te Weenen te houden Muziek- teztoonstelling, aldaar eenige concerten geven met een gemengd koor k capella, bestaande uit de eerste zangers en zan geressen der hootdstad. Voor het vertrek naar Weenen zal dit koor iu de voornaamste plaatsen van Nederland en ook hier ter stede kerkcoicerten geven, waarop in het bi zonder gewijde muziek ten gehoore zal worden gebracht. Het uitte voeren programma zal bestaan uit werken van Sweelinck, Obrecht, Dufay, Ockeghera Josquin De Prés, Hollander, Clemens non Papa, Orlan- dus Lassus en anderen. Aan het koor zullen o. a. medewer ken de dames ReddiDgius, Ke»p;es, de Roever, Reijnders, Ribbe, Bakker, Loman, Gouda en Nieuwenhuijs en de heeren Rogmans, Messchaert, Averkamp, Stachelhausen, Haverman, de Nobel, Soutendjjk, Siep, Fermin enz. Ditzelfde koor is in het vorige jaar te Londen, in Albert Hall, eenige ma len met zeer veel bijval opgetreden. Heden stond voor de Arrondissements- Rechtbank terecht Johannes Vellemate Beverwijk, een man die zich aan de patentwet al heel weinig stoort. Hij dreei handel in brandstof en bezat daarvoor geen patent, een paard dat hij niet aangat voor het personeel en een bok- vaartuig, waarvan hij ook geen aangifte verkoos te doen. De deurwaarder van de direc'e be lastingen te Beverwijk Hoogeveen is een geduldig man, die niet dadelijk be keurt, maar liever eerst eens waarschuwt. Eindelijk evenwel raakte zijn geduld op en bekeurde hij JohannesVellema voor het niet hebben van een patent voor het vaartuig. De Rijksadvokaat requireertgde ver oordeeling van beklaagde in eene boete van f 40.en de kosten, terwijl Mr. joh. P* van Outeren, subs. off. van just, zijne veroordeeling verzoekt tot 1 8 dagen hechte d is bij niet betaling dier boete. Deze zaak heeft evenwel nog een tweede bedrijf. Toen de deurwaarder Hoogeveen met den veldwachter Snoeks het bewuste bokvaartuig van Vellema in beslag ging nemen, bevonden zich daarop Vellema's zoons, David, Arie en Andries. De deurwaarder en zijn helper gingen bij den smid eene ketting halen, maar teen zij weer naar het schip gin gen, waren de drie jongens daarmee weggevaren. „Doet dat niet, jongens 1" riep Hoogeveen, „je weet wel, dat je dat niet moogt deen, je krijgt er last meeMaar de jongens riepen „hoera, hard gaat ie l* en boomder de schuit lustig voort. Hoogeveen, Snoeks en de smid sprongen toen in een schuitje en voeren het bokvaartuig na. Weldra hadden ze het ingehaald en Hoogeveen wilde aan boord overgaan, maar de drie jongens stieten hem, duwden en grepen hem aan, zoodat hij weer in het schuitje werd teruggedrongen, Toen Snoeks aan boord wilde gaan, werd ook hij beetge grepen en mishandeld, zoodat eerst na eenigen tijd de ambtenaren aan boord komen en het vaartuig aan den ketting leggen konden. Voor dit verzet stonden nu de drie knapen (een hunner is milicien-grena dier) terecht. Allen ontkennen de mis handeling, niettemin requireert de amb tenaar van het O. M. hunne veroordeeling tot 2 maanden gevangenisstraf elk. Voorts stond nog terecht Anthonuis Josephus Theunissen, 35 jaar machine maker van beroep, die beschuldigd is van op den 6den April den hond van Dr. B. J. Kouwer alhier, te hebben gestolen. Beklaagde beweert den hond op den weg van Bloemendaal naar Haarlem te hebben gekocht van een als heer gekleed persoon en er ƒ8 voor te hebben betaald. Toen hij door den inspecteur van politie Balkestein werd verhoord, gat hij een valschen naam op. De man, was pas den 2j>ten Februari, j. 1. uit de gevangenis ontslagen, toen hij veroor deeld was voor zes diefstallen van hon den in en om Amsterdam. De man werd in Luik, in Amsterdam, in Brussel veroor deeld wegens diefstal, misbruik van ver trouwen, landlooperij etc. De krijgsraad te 's Bosch veroordeelde hem wegens desertie en verkoop van militaire klee deren tot 3 jaar kruiwagenstraf en vervallenverklaring van den militairen stand. De subs. off. van just, de bewijzen niet sterk genoeg achtende, requireert tot zijn leedwezen, vrijspraak van den beklaagde voor deD ten laste gelegden diefstal en veroordeeling wegens opgave van een valschen naam tot ƒ15 boete, subs. 7 dagen hechtenis. De verdediger van beklaagde Mr. W. van Hulst sluit zich bij dit requisitoir aan voor zoover het den diefstal betreft en concludeert tot vrijspraak, benevens tot onmiddellijke invrijheidsstelling. Daarop ging de Rechtbank in raad kamer en verklaarde na beraadslaging dat er geen termen bestonden om de onmiddellijke invrijheidsstelling te ge lasten en dat over acht dagen uitspraak zou geschieden. Woensdagmiddag is uit het huisje in gebruik bij, en toebehoorende aan de Haarlemsche Crieketclub, staande aan den openbaren weg aan het Frederiks- park, ten nadeele van 3 jonge lieden die daarin hunne kleeding in hadden geborgen terwijl zij in de Koe kamp aan het spelen waren, ontvreemd Een gouden dasspeld, een remontoir horloge, nihalé, en een nikkel remontoir horloge waaraan een zilveren vestket- ting bestaande uit schakels. (Zie vervolg Stadsnieuws 3e pag.) De minister van bïnnen- landsche zaken heeft afwijzend beschikt op het verzoekschrift van mevrouw A. J. Campbell, om vergunning tot op richting van een gesticht voor vijftig krankzinnige vrouwen, op het buiten verblijf „Knapenburg" te Heemstede. De redenen voor deze weigering zijn dat bij het oprichten van een gesticht voor vijftig krankzinnigen op zoodanig beperkt terrein als adressante zich voor stelde, dat gelegen is te midden van en zeer nabij andere bebouwde en be woonde pereelen, en bovendien onmid dellijk aan een veel gebruikten open baren straatweg, geen zoodanige waarbor gen voor eene behoorlijke krankzinnigen verpleging kunnen gegeven worden, als waarvan eene vergunning tot oprichting van een krankzinnigengesticht afhanke lijk behoort te zijn. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat voor vijf studenten in de genees kunde aan eene der neJerlandsche uni versiteiten de gelegenheid bestaat om tusschen 1 Augustus 1892 en ultimo Juli 1893, in opleiding te worden ge nomen voor de betrekking van officier van gezondheid der 2e ;klasse bij het leger in Nederlandsch-Indiö onder genot van een subsidie van ƒ5300 overeen komstig het reglement, vastgesteld bij koninklijk besluit van 6 Mei 1886 en gewijzigd bij koniklijk besluit van 12 April 1889. Gegadigden zullen zich, onder over legging van de bij dat reglement ge vorderde bescheiden, bij gezegeld rekest behooren te wenden tot het departe ment van koloniën alwaar, op aanvrage kosteloos exemplaren zijn te verkrijgen van het gewijzigde reglement. Voor rekening der provin- cie Friesland is van den heer Fop Smit te Kinderdijk een jacht gehuurd, waar mede HH. MM. de Koninginnen van uit Leeuwarden een bezoek aan den grooten zeilwedstrijd op het Sneeker Meer zullen breDgen. Door de Regen tes is bepaald, dat voor elk der vier klassen, die aan den wedstrijd zullen deelnemen, zullen worden uitgeloofd vanwege de Koningin twee kleine gou den, twee groote zilveren en twee groote bronzen medailles, voorzien van het borstbeeld der Koningin, en even zoovele medailles van de Regentes zelve. De overige prijzen worden aangeboden vanwege de provincie. Na afloop van dit feest vertrekken HH. MM. per jacht naar Ondeschouw bij Akkrum en aanvaarden van daar rijtuigen de terugreis naar Leeu warden. Tot de op Zaterdag {18 Juni aldaar te houden harddraverij nullen worden toegelaten, niet uitsluitend in Friesland, doch alle in Nederland te huis be- hoorende paarden voorts is bepaald, dat deze v©or eene krompaneelen chais moeten zijn aangespannen. De prijs of prijzen zullen door de Regentes na mens de Koningin worden uitgeloofd. Te Groningen wordt eerie prijsvraag uitgeschreven voer de verlichting van den Martinitoren tijdens de aanwezig heid der Koninginnen. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Kampen zijn uitgebracht 2252 geldige stemmen. Gekozen is de heer mr. fè. baron van Mackay (anti- revolutionnair), met 1188 stemmen. De heer jhr. E. van Weede van Dijkveld (liberaal), had er 1003. De proeven met Kneipp's Malz Koffie, welke bij het leger zijn genomeD, hebben niet voldaan. Onze soldaten geven de voorkeur aan de koffie uit onze koloniën. De hondententoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt gehouden, werd door 7000 personen bezocht, bui ten de leden van het Paleis. De op brengst der entrees was ƒ3600. In November van het vo rige jaar verongelukte op de Zuiderzee nabjj Schokland het ijzeren tjalkschip van schipper Gerrit de Vries, uit Mep- pel, waarbij man, vrouw ea twee kin deren verdronkenalleen de knecht redde zich met het bootje. Het schip, een paar dagen later door den scheeps timmerman Schepman uit Kampen ge licht en te Zwartsluis binnengebracht, bevatte nog in de kajuit de lijken der vrouw en der beide kinderen, die daarin bij het omslaan waarschijnlijk waren gestikt. Het lijk van den schipper werd niet gevonden. Dinsdag werd echter ook dat lijk aangebracht, dat op het eiland Schokland was gevonden door een jon getje. Het was reeds bijna geheel on kenbaar en is, na gekist te zijn, naar Meppel overgebracht. Dinsdagnacht ten 3 ure on geveer strandde onder Loosduinen het 1 oggerschip Koningin Regentes Emmat VI. 150, schipper M. de Gast. De bemanning is gered. Tot aartsbisschop der oud- roomsche klerezy te Utrecht werd Woens dag in de kerk var St. Vitus te Hilver sum gewijd de heer G. Gul, sedert 1885 pastoor der oud-roomsche katholieke ge meente te Hilversum. De wijding had plaats door den Haarlemschen bisschop den heer Rinkel, in tegenwoordi heid van den bisschop van Deventer en van de duitsche bis schoppen Reinkens en Herzog, in eene plechtige mis, die te tien uur aanving. Voorts waren bijna alle geestelijken der oud r. k. kerk tegenwoordig, benevens eene talrijke menigte geloofsgenooten, ook van elders. Te Eist (Utrecht) woedde Woensdag een hevige brandhet kan toor der posterijen en een belendend ge bouw giDgen met veel van de inboedels in de vlammen op. Alles was bij ver schillende maatschappijen verzekerd. Te Almeloo is binnenge bracht zekere Berkemijer, die te Losser is aangehouden als verdacht van den moord te hebben gepleegd op den per- HOOFDSTUK IX. Na dit korte gesprek reden zij stilzwijgend voort over den 'breeden landweg, totdat de gele gloed van de lucht voor hen de lantaarns van Londen aanwees. Toen zij de stad bereikt had den, hoorden zij verscheidene kerkklokken half twaalf slaan. Zij reden echter voort tot zij in Holborn kwamen. Toen stootte de detective den koetsier aan en zeide: „Houd stil bij het eerste plein aan uw rechterhand. Ziehier een halve souverein voor u. Besteed hem goed, gij moet alleen v?eer terugrijden, want ik heb u Diet meer noodig. Goedenavond." Prickett steeg uit het karretje, liep het plein over en trad de gelagkamer van een ouderwetsche herberg binnen, die zeer af stak bij zijne meer nieuwerwetsche buren. Hij riep den waard, die bij een groepje mannen stond te prates, bij zich. De man kwam terstond naar hem toe. „Is mijnheer Gale, de werktuigmaker, hier ook?" „Ja, raijnh°er," antwoordde de waard. „Hij zit binnen een glas bier te drinken. Ik zou wel graag zien, dat hij dat ergens anders ging gebruiken, maar hij is al 20 jaar lang gewend hier te ko men en ik zeg het hem liever niet." „Zeg hem, dat er iemand is, die hem wenscht te spreken." De herbergier ging heen om de boodschap over te brengen. Hij schudde het hoofd en zuchtte als iemand, die moeilijk heden voorzag. Gale kwam dadelijk. Hij liet niet de minste ontsteltenis of verwondering blijken, toen hij Prickett zag, maar naderde hem met uitgestoken hand en vroeg of hij zijn bezoeker iets mocht aanbieden. Prickett bestelde nu een glaasje cognac en begon op zijn gemak die hartversterking te nuttigen. „Reuben," zeide hij, terwijl hij zijn glas tegen het licht hield, alsof het den een of anderen zeldzamen of kostbaren wyn be vatte, „als gij vijf minuten den tijd hebt, zou ik dien tijd graag in ,beslag willen nemen. Er is eene zaak van eenig belang, waarover ik met u spreken wilde." „Ik ben geheel tot uw dienst, mijnheer Prickett," antwoordde Gale beleefd. De detective zette zijn glas op het buffet neer en deed eene schrede naar de deur. „Als gij mij onder vier oogen wilt spreken, dan deden wij beter door naar mijn winkel te gaan," zeide Gale. Toen zij buiten gekomen waren, greep de detective den arm van den werktuigmaker en liep zeer vriendschappelijk en gemeen zaam met hem voort. Gale keek zijn metgezel verwonderd aan, maar zeide geen woord. Toen zij den winkel bereikt hadden, ontsloot Gale de deur en stapte het eerst binnen. Hij stak het gas aan en ging achter de xoonbank zitten. Prickett sloot de deur, haalde zijn vondst te voorschijn en speelde er achte loos mee. „Hebt gij dit voorwerp wel eens vroeger gezien, Reuben?" vroeg hij schertsend. Gale stak zeer verwonderd zijne hand naar het voorwerp uit en na het ontvangen te hebben bekeek hij het opmerkzaam. „Ja, dat stuk looper kan ik misschien wel gemaakt hebben, maar zeker weet ik het niet." Zijne gezicht drukte twijfel en tegelijkertijd groote ver wondering uit. „Nu, om kort te gaan, zal ik je dan maar zeggen, dat gij dit voorwerp vervaardigd hebt, Reuben." „Dat kan wel zijn," antwoordde Gale. „Ik zou niet gaarne willen zweren, dat het niet zoo is. Maar wat beteekent dit toch, mijnheer Prickett?" „Wel, dit is de helft van het voorwerp, dat dezen avond den diefstal in Hill House te Wootton heeft helpen plegen." Prickett bespiedde het gelaat van den man aller nauwkeurigst maar kon er niets anders op ontdekken, dan eene uitdrukking van de grootste verwondering. „Ik heb daar nog niets van gehoord, er stond nie^s van in het Avondblad." „Ja, natuurlijk hebt gij er niets van gehoord," antwoordde Prickett op spottenden toon. „Daarom ben ik juist hier gekomen om het u te vertellen; want ik wist, dat gij wel eenigszins be lang in deze zaak zoudt stellen, Reuben." „Natuurlijk," was het antwoord. „Werd de diefstal vanavond gepleegd? Was er eene belangrijke som gelds vermist?"

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1