EïSLAG DER TSKIKHGEK Provinciale Staten. Herstemmingen. GEMENGD NIEUWS. POLITIEK OVERZICHT. VOOR DE op 10 Mei 1892 NOORD-HOLLAND. Den Helder. Gekozen G. J. O. D. Dikkers, lib. GELDERLAND. Putten. Sshussler, ant., en mr. W. baron Van Golstein, lib. Doesburg. C. Willink Ketjen, lib., en C. W. Vrijland, lib. DRENTE. Assen. J. A. C. Wynoldy, en F. E. B. Scheller, beiden lib. Voor de vacature Hoogebrugge Hoogebrugge en J. Veenhoven. ZUID-HOLLAND. Gorinchem. Gekozen Norbier, lib. Gouda. A. Knijff Hzn., lib. Leiderdorp. Gekozen jhr. mr. H. C. A. de la Bassecour Caan, lib., en mr, L. M. J. H. Kerstens, kath. FRIESLAND. Sneek. Alle 4 ant. herkozen en ge kozen Sj. J. Gerbrandy, ant. Voor de buitengewone vacature ge kozen L. Dokkum. ant. UTRECHT. IJselstein. Alle 4 ant. herkozen. LIMBURG. Gulpen. Gekozen J. M. H. Merkel- bach, en jhr. J. H. F. Pelser Berens- berg, beiden kath. Heerle Herkozen Plujjmaekers, Cre- mers, beiden kath. Horst, Herkozen Otten, en Haffmans, beiden kath. Maastricht. Alle 3 kath. herkozen. Meersen. Herkozen A. H. Hennus, J. M. H. Quaadvlieg, beiden kath. Roermond. Gekozen mr. baron De Bieberstein, A. Meuwissen, beiden kath.. en mr. Beerenbroek, onalh. Venloo. Herkozen L. Berger, gekozen Ch. Hoeben, beiden kath. Weert. AUe 3 kath. herkozen. OVKRIJSEL. Almeloo. Herkozen jhr. mr. L. E. F. J. von Bönnighausen, en G. Salomon- son, beiden lib. Deventer. Gekozen mr. A. J. Dijck- meester, en rar. S. van Delden Pz beiden lib. Enschedé. Alle 3 lib- herkozen. Markeloo. Gekozen G. J. Jannink, lib. Oldenzaal. Alle 3 kath. gekozen, Ommen. Gekozen mr. W. J. baron van Dedem, en W. baron Van Itter- sum, beiden lib. Raalte. Herkozen A, P. van oer Vlugt, ant., en H. A. J. van Sonsbeeck, kath. Steen wijk. Her kozen mr. P. J. G. van Diggelen, en G. baron Sloet van Marx veld, beiden lib. Zwartsluis. Herkozen Hulst, lio., en gekozen A. Pelleboer, ant. Dalisen. Herkozen A. baron van Dedem, en F. H. baron Mulert. DRENTE. Assen. Alle 8 liberalen gekozen. ZEELAND. Zieriksee. Alle [3 liberalen herkozen. NOORD HOLLAND. Weesp. Mr. L. kH. Po vel, kath,, en W. Hovy, ant. EDkhuizen. R. Kooijman Pzn., lib., en J. B. Blom, kath. ZUID-HOLLAND. Delft. Wegens onregelmatigheid zal er eene nieuwe vrije stemming moeten plaats hebben. Gouda, Mr. D. N. Brouwer, lib., P, van der Hoog, lib., J. J. Lazonder, ant.. en A. van Walsum, ant. Zoetermeer. PatijD, lib., Lans, lib.. Bevers, kath., Van Rhemen, ant. Ridderkerk. P. Smit, lib., en J. P. Havelaar, ant, Schiedam. P. Loopuijt, lib., en W, Jansen, kath. Vlaardingen. Kikkert, lib., v. Velde, ant., Schippers, ant., en Van Rees, lib. RECHTSZAKEN- De rechtbank te 's-Gravenhage hield zich Donderdag bezig met het onder zoek der zaak van den 17-jarigen M. M. Knudde, slagersjongen aldaar, beklaagd van op 8 April 11., aan de huisvrouw van den groentenhandelaar v. d. Laan, aan de Hemsterhuisstraat, een steek in den buik te hebben toegebracht, van welk misdrijf indertijd is melding ge maakt. ^De verwonde vrouw verklaarde als getuige o. a., dat bekl., die haar man in diens affaire vroeger behulpzaam was, daags vóór de verwonding in haar woning het mes liet liggen, waarmede de steek is toegebracht; dat hij op 8 April dadelijk na het binnenkomen harer woning door haar is gewaar schuwd om heen te gaan, daar zij an ders de politie zou lat, n roependat hij daarop haar in een hoek gegooid en den steek toegebracht heeft. Hare verpleging in het Ziekenhuis heeft onge veer veertien dagen geduurd, doch de verwonding, door den steek toegebracht, was nog niet geheel genezen. De beklaagde wist als reden voor het toebrengen van den steek alleen op te geven, dat de vrouw hem scheld woorden had toegevoegd. De 2e getuige, de echtgenoot der verwonde, bevestigde dat hij den bekl eerst twee of drie weken, en daarna twee dagen vóór de verwonding den toegang tot zijne woning had ontzegd. Bekl. was vroeger tot zijn tevreden heid in zijn affaire werkzaam geweest, De substituut officier van justitie mr, Van Buttingha Wichers eischte een ge vangenisstrat van 2 jareü. Uitspraak over 8 dagen. Voor het gerechtshof te 9s Hage stond Donderdag als appellant en geïn timeerde M. J. oen H. terecht, die door de rechtbank aldaar was veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, ter zake dat hij op 23 Maart 1891 te Amsterdam in eene akte tot oprichting der naam looze vennootschap Verzekering- Landbouwmaatschappij De Eersteling te Amsterdam, heeft doen opnemen valsche opgaven. Mr. D. J. Wolfson, die als verdediger ook hier voor bekl. optrad, betoogde in een uitvoerige rede o. a. dat, waar art. 227 W. v. S. straf bedreigt tegen hem, die in eene authentieke akte eene valsche ©pgave doet opnemen aangaande een feit, van welks waarheid de akte moet doen blijken, bekl. in casu niet kon worden gestraft wijl de akte n i e dienen moest om van onjuiste opgaveD, door hem voor het passeeeren der akte aan den notaris verstrekt, de waarheid te doen blijken. Immers, waarheid is wèl wat door den notaris als zoodanig in de akte wordt vermeld, maar de akte dient niet om de waarheid en juistheid te constateeren van opgaven door de verschijnende personen aan den notaris verstrekt. Pleiter concludeerde tot hat opleggen van lichtere straf. Het O. M. requireerde bevestiging. Uitspraak over 8 dagen. Voor het gerechtshof te Leeuwar den hebben in hooger beroep terecht gestaan Sake Bosma, oud 29 jaren Johannes Bosma, oud 59 jaren; Jan Veld, oud 34 jaren, en Willem Veld, oud 35 jaren, de drie laatste arbeiders, alle vier wonende te Noordwolde, de beide laatsten thans in hechtenis, die door de rechtbank te Heerenveen zijn veroordeeld respectievelijk tot 1, 2, 8 en 6 jaren gevangenisstraf, voor de in den nacht van 22 op 23 Nov. 1891 ten huize van den kastelein Menger gepleegde feiten, waarbij Jan en Willem met messen naar Menger, die zich in een hoek had geposteerd, staken, zoodat hij een mes langs zijn hals voelde gaan en hij is verwond geraakt, terwyl verschillende gaten in het behang de messteken aantoonec. Hij nam toen een dien hoek staand geladen geweer, schoot dit af en trof Jan in zijn rech terarm, waarop Willem en Jan weg liepen, en toen hierop Sake en Johan nes het geweer Menger wilden ontrukken, ging in die worsteling een tweede schot at, waarop ook Sake en Johannes vluchten. Het Hof heeft het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende, de beklaagden, met gedeeltelijke vrijspraak veroordeeld tot gevangenisstraf: Sake tot 6 maan den, Johannes tot 2 jaren, Jan Veld tot 6 jaren en Willem Veld tot4jareD. V/ISSCHERIJ. Scheveningen, 12 Mei. De booten vingen van 6 tot 9 mand gar nalen, de prijs daarvoor besteed blijft al in een doen f2.50 tot ƒ3 per mand. Nog een 20 tal schuiten, dezen avond aan gekomen, maakten gelijke besommingen als die van dezen ochtend, f55 tot 70. De vischprijzen bleven gelyk. Tenge volge van N.O. wind wordt veel door drogers gekocht, vooral schol en scharren, die daarom op prijs bleven. genomen. De liberalen in Engeland zijn zeer teleurgesteld over den uitslag van de verkiezig te North Hackney. Volgens Daily Dews is de nederlaag met ïooo stemmen voornl. te wijten aan de afgescheiden liberalen. De strijd was een zuiver politieke, daar er ove rigens tusschen de candidaten weinig verschil was. Beiden waren democraat. Housfield wa" tegen „home rule" voor Ierland en Londen, terwijl Meats zich voor beide had verklaard. The Times vindt het zeer belangrijk, dat de candidaat der Tories 1100 stem men meer had dan in 1886. Hij had bovendien 900 stemmen meer dan de anti-radicale candidaat bij de verkiezing voor den graafschapsraad verkreeg. De Gladstonianen en vooruitstrevenden brachten feitelijk evenveel stemmen uit by beide verkiezingen. Volgens The Times zijn de verkiezingen voor den graafschapsraad dus geen maatstaf voor de algemeene verkiezingen. Het blad vindt, dat de unionisten waarlijk geen reden hebben tot ontmoediging. De Standard zegt dat Hackney een voorproeije geeft van den afloop der algemeene verkiezingen. Woensdagnacht Met de paleis-loterij te Berlijn is het edaan. De „Oberverwaltungsgeriehts- rath" Kunze, aan wien de keizer de opdracht had gegeven om voorwaarden op te maken heeft nu de door hem gedane aanbiedingen ingetrokken omdat al diegenen die hem hun steun hadden toegezegd, hem in den steek lieten nu het er op aankwam spijkers met koppen te slaan. Voor den keizer is de mis lukking van dit plan hoogst onaange naam» misschien zal het hem een spoor slag wezen, om voortaan geen kostbare plannen voor te stellen, die niet in den smaak van de Kamers vallen. Met de reizen van gekroonde hoofden naar Berlijn wil het ook maar niet vlotten. Het bezoek van den czaar is al onbepaald uitgesteld en nu komt er voorloopig van het bezoek van den italiaanschen koniDg te Berlijn ook niets. Koning Humbert is er namelijk bepaald op gesteld, zijn eersten minister Gioletti mede te nemen en het gaat toch bezwaarlijk, dezen die kersversch minister is, nu reeds voor een week uit zijn werk te rukken. Het bezoek zal dos moeten wachten totdat de heer Gioletti in zijn nieuwe sfeer is ingeburgerd. Te Weenen is de daartoe aangewezen Commissie uit de Kamer van afge vaardigden met het onderzoek der nienwe belastingont werpen begonnen. Zij zal, zooals door den minister van Financiön werd gewenscht, eerst de verschillende belastingen in haar onder ling verband bespreken en daarna de details behandelen, zeker wel de eenige manier om over belasting-voorstellen met vrucht te discussieeren. De werklieden te Luik hebben het verstandige besluit genomen, terug te komen op hun plan om aanstaanden Zondag achter de processie der Katho lieken eene betooging te houden. Niet temin verklaarden zij te blijven protes teeren tegen wat zij noemen „de par tijdigheid van het gemeentebestuur. In elk geval is nu een bron van agitatie een gevaar voor ongeregeldheden weg- weder eea (lynaniietpatroon gevonden voor de woning van een notaris in de Rue Pot d' Or te Luik, Te Houy is weder een belangrijke hoeveelheid dynamiet ontdekt. Een on- geteekende brief had de justitie op het spoor gebracht. Men vond meer dan 50 patronen, alle van lonten voorzien. Twee kisten, elk inhoudende 5 kilo dynamiet, zijn uit de Maas opgevischt. De anarchist Mathijssen had ze in de rivier geworpen uit vrees, dat ze zouden ontdekt worden. De rechtbank heeft het bevel tot inhechtenisneming der anarchisten bevestigd. De advocaat Royer, belast met de verdediging van Moineau, het hoofd der luiksche anarchisten, voor het hof van assises, heeft verklaard dat hij die taak slechts op zich nam onder voorwaarde dat hij zijne diensten kosteloos verleende. Hij zou zich daarbij uitsluitend op het terrein der anarchistische theorien plaatsen. Te veel ij v er. Te Gent werden twee goed gekleede heeren, waarvan een een brief bezorgd had bij den burgemeester Lippens en die de politie verdacht voorkwamen, gearres teerd. Het bleek dat de een raadsheer bij het Hof van Appèl, de ander lid van den Provincialen Raad was. Dinsdagmiddag heeft de Londensche politie een inval gedaan in de „International Club" in Marlbo rough street, waar men een speelhol vermoedde. Dit bleek zoo te zijn en 36 personen, meest vreemdelingen, wer den aangehouden, maar later, op drie na, weder losgelaten. Eenige bezoekers ontvluchtten door het venster. Arab! pacha, die zooals men weet sedert het protectoraat van Engeland over Egypte, op Ceylon ver toefde, gaat daar nuthee planten. Een engelsche maatschappij heeft hem tot directeur van een plantage gemaakt en hoopt, hoewel Arabi van theeplanten al heel weinig weet, met de theegoede zaken te doen, door met A^abi pacha's naam er reclame voor te maken. M e t 1 Juni wordt te Par ij. een klein zomertheater op den Eiffel teren geopend, zoodat men, boven het gewoel en gedruisch der wereldstad verheven, toch de genoegens der stad zal kunnen smaken. Met een revue", getiteld „Paris en 1'air", zal het geopend worden. Op de Zondagmiddagen za! tevens eea gevarieerd program worden ten gehoore gebracht. In de Académie des Scien ces te Parys is een stnk voorgelezen van een engelsehen liefhebber der sterrenkunde. William Hodges, din gende naar den prijs van ioo,ooe lrcs, door wijlen mevr. Gusmann besproken voor dengene, die een middel vindt om de aarde met een of andere planeet in gemeenschap te brengen. Hij wil, be ginnende met de rechte lijn, een gelei delijke reeks geometrische figuren voor de mogelijke bewoners van Mars enz. ten beste geven. Het door sommigen geopperde denkbeeld om met de figuur van Pythagoras' stelling te beginnen» vindt hij ondoeltreflend, want zegt hij, bedoelde bewoners zouden wel eens weinig ontwikkeld kunnen zijn. Op een schoolbord laat de cursus in de meet kunde, door den heer Hodges voor die van Mars aai bevolen, zich zeer wel aanzien, maar voor figuren over onme telijke uitgestrektheden land en zee zou het legaat van mevr. Gusmann op verre na niet voldoende zijn. Het aantal agenten te Pa rijs zal met 1100 vermeerderd worden en de tractemeoten zoowel der nieuwe als der reeds in functie zijnde agenten zullen worden verhoogd. De kosten zullen door de stad en den Staat worden gedragen. Beala en juffrouw Soubère, die in het proces-Ravachol werden vrij gesproken, zijn opnieuw in hechtenis genomen beschuldigd van medeplich tigheid aan de door Ravachol gepleegde diefstallen en moord' Chaumartin had in de instructie der moordzaak aanwij zingen betreffende de verhouding van. Ravachol en Beala gegeven. Sara Bernhardt is, na hare reis naar Australië te Parijs terngge- komen, in de schilderijententoonstelling in het Champ de Mars het voorwerp geweest eener buitengewone ovatie van de zijde van het publiek. Zij brengt, in afwac ting eener nieuwe kunstreis naar Londen en van daar weder naar Amerika, haren tijd te Parijs door met het bezoeken van schouwburgen en musea. Zij ziet er goed uit, vei haalt men, en begint zwaar lijvig te worden. Een harer piannen voor de toekomst moet zyn zich ergens» in eene wildernis, eene woning te doen bouwen en zich daar met de jacht bezig te houden. Onlangs zat een soldaat in een parijsche kroeg met twee werk lieden van de roode kleur over poli tiek te spreken. „Zeg eens," vroegen zij hem, „als een maal de verdrukte arbeiders in opstand kwamen, zou jij dan op ze schieten „Ik Nooit 1" „Bravo Je bent een brave kameraad. Hier, kastelein, breng nog eene flesch wij tracteeren." De kroeghouder zette terstond de verlangde flesch voor hen neder, en men d.onk op elkanders welzijn. Toen deed een der werklieden den braven soldaat» die zulk een volksvriend was, nog eene vraag. „Op hoeveel brave jongens zooals jij kunnen wij in de kazcine rekenen vroeg hij. „Nu. het geheele korps zal wel even min schieten als ik. Ik ben bij d: mu ziek en sla de groote trom, moet je weten," zeide hij leukweg, terwijl hij zijn glas leegdronk. De Par ij wenaars kunnen walvischvleesch eten. Een restaurateur heeft het beest, dat te Finistère bij eb aan land was gebleven, op de visch- markt te Parijs voor 75 gulden gekocht en het op het trottoir voor zijn restau rant tentoongesteld, om het spoedig aan. de liefhebbers te presenteeren. De parijsche smullers die ten tijde van het beleg olifant en neushoorn aten. dan kan ik u zeggen, dat er in drie jaar geen slimmer ding is gedaan, dan dat geval van Fielding." „Ik dank u, mijnheer Prickett. Deze woorden doen mij veel meer genoegen nu ze door u, dan wanneer ze door een ander geuit waren." „KomaaD, dat doet mij pleizier. Nu, als gij uw vacantietijd goed besteden wilt, dan heb ik iets voor u te doen." „En dat is „Gij hebt natuurlijk de morgenbladen gelezen, nietwaar Nu, ik ben bezig den dief van de juweelen van Hill House in Woot- ton Hill op te sporen en ben zoover in mijn onderzoek geko men, dat ik het werktuig in handen heb gekregen, waarmede hij gepleegd werd en weet wie het gemaakt heeft. Gisterenavond heb ik den vervaardiger gearresteerd, maar moest hem vanmor gen weer op vrije voeten stellen, daar zijn alibi voldoende was bewezen. Ik ben er zeker van, dat hij weet, wie den looper bij hem gekocht beeft. Als de kerel nu een gewoon werktuigmaker was, dan zou hy misschien aan den bestolene schrijven en de 1000 pond belooning eischen; maar de juweelen zijn 30.000 pond waard en hij zal de winst met den dief willen deelen. Ik heb er reeds een man op uitgestuurd om hem na te gaan, ik dacht, dat hij een flinke, slimme vent was, maar daar ontmoet ik hem zooeven, keurig uitgedost, in de straten van Holborn slenterende. En als men den grootsten schelm van Londen moet nagaan, dan mag men wel uitgeslapen en op zijn qui vivezijn." „Pe man is dan zeker nog kort bij 'tvak." „WelneeD, hij is er al lang bij, maar ik moet je zeggen, dat hij mij geducht tegenvalt. Nu zult gij, White, het misschien een beetje vernederend vinden om, nadat gij den hoofdrol in de arrestatie van Fielding hebt gespeeld, niets anders te doen, dan de gangen van een schelm na te gaan. Ik moet je echter zeg gen en Prickett boog zich meer naar zijn bezoeker over als om zijne woorden kracht bij te zetten, „dat iemand, die Reu ben Gale onafgebroken in 't oog moet houden, een slimme vogel moet zijn. Ik zou het zelf wel doen, maar hij kent mij alsof ik zijn broeder was." „Mijn zoeken is om in Londen promotie te maken." „Nu, gij hebt er nu gelegenheid voor, maar gij moet den man kennen. Als gij hem ziet en met hem spreekt, dan zoudt gij denken, dat hij zoo onschuldig was als een pasgeboren kind. Hij is echter een allerslimste rot, zoo wreed als de duivel en voor niemand of niets bang. Eens heeft hij bijna een moord gepleegd» en als hij het noodig vond, zou hij niet aarzelen u een kogel door het hoofd te jagen." „Ik las het verhaal van de misdaad, waarvan gij hem be schuldigd hadt. Het was een wanhopig geval, en ik denk, dat het geen twijfel leed of hij had haar verricht." „Twijfel?" riep Pickett uit, „neen, geen ziertje. Nu, die zaak is nu geheel achter den rug en wij hebben nu weer een nieuw geval te behandelen. Als gij wilt, kunt gij dadelijk uw arbeid beginnen. Kent gij Londen? Nu, dat is goed. Wandel dan voor bij Chancery Lane naar Holborn tot gij bij het logement van Stamford komt. Daartegenover bevindt zich de winkel van Gale, een winkel van een werktuigmaker. In die herberg zult gy een man vinden met een rooden baard, witten hoed op het hoofd en opzichtig gekleed. Gij zult hem dadelijk kennen, daar hij zeer krakende laarzen aan heeft. Gij moet tot hem gaan en zeggen „spek" en als hij dan antwoordt „boonen" moet gij hem vragen fransche Vervolgens zal hij „brood" zeggen en dan weet hij, dat hij heen kan gaan en gij kunt dan zijn werk overnemen. Wacht eens even. Ik heb drie levensgroote portretten van mijn heer Reuben, een en face, een en profiel en een van achteren. Dan zult gij hem wel herkennen, denk ik." „Hem kennen? Overal. Waar kan ik u vinden, als ik iets ontdek." „Telegrafeer naar het bureau van politie. En hoe eer gij nu gaat des te beter, want er is geen zeggen van hoe gauw de schelm zich uit de voeten zal maken. Hoe dichter gij hem op de hielen zit hoe beter. Als ik het kon gedaan krijgen, dan zou hij geen oogenblik onbewaakt ademhalen." „Ik zal mijn best doen, mijnheer Prickett," antwoordde de jonge detective kalm en vertrok na deze woorden gezegd te hebben. „Nu is het beter," mompelde Prickett, toen hij weer alleen was; „een goed detective is een onschatbaar wezen, en een met een dom uiterlijk, heeft die eigenschap in hooge mate/' li ordt vervolgd j

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2