i Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken "°%e*s8 KLEINE ABVBKTENTIBN. DAGMEISJE, GEVRAAGD. R. K. 11» g meisje, GEVRAAGD NAAISTER. SCHRIJFWERK Handelsrekenen. aankomende Knecht Een Loopknecht BOEKHOUDEN. lilt. BARBIERS. TE HUUR: BENEDENKAMER gevraagd. Om BEDDEN te Vullen. TE KOOP aangeboden Spoed! TE KDDP. Spoed! TE KOOP: TE KOOP gevraagd: TE KOOP gevraagd. i arm ea een been bij brak, zoodat cjjn mislukte gauwdievenstreek hom nog lang heugde. Eea oiffeaaardig geval, dat met do eigen aangifte voor de inkoms ten belasting samenhangt, wordt uit Naum burg gemeld. Daar stierf vry lang gele den de apotheker BieWich, tevens lid van den gemeenteraad. Hy' gold voor een van Naumburg's verdienstelijkste inge zeten en daarom besloot de stad een gedenkteeken te zyner eer te stichten Dit monument is nu gereed. Maar zijn weduwe heeft intusschen zich voor een veel hooger inkomen aangegeven dan wylen Bielstich ooit deed en nu is de ge meenteraad niet langer gezind een gedenk- teeken te plaatsen voor iemand die de stad feitelijk jaren lang bestolen beelt. Men zal het monument nu maar in een bergplaats van ouden rommel, in het Stadhuis aanwezig, onder dak brengen. Uit de gesehiedenis vaa een der eerste Pruisische Koningen wordt kat volgeade belaogwekkcode geval eis verhaald. Twee soldaten waren wegens insubor dinatie, tot den kogel veroordeeld. Op het smeeken hunner familie werd de Koningin hunne voorspraak te meer, wyl het vergryp niet zwaar was geweest 6D beide jonge mannen overigens braaf en oppassend waren. De Koning sloeg hare voorbede af. Toch had die zooveel invloed op hem gehad, dat bij besloot het vonnis slechts aan een der twee te doen voltrekken. Hun werd aangezegd, dat een zou worden begena digd en dat zy met den worp van een dobbelsteen moesten uitmaken wie dat zou zyn. Die de meeste oogen wierp zou het leven behouden. De eerste werpt, en hij werpt zes. De tweede ©fachoon hij misschien ook zes kon werpen acht deze kans geen kans en wil geen worp doen. Maar 't bevel wordt herhaald^ en hy moet. Nu neemt hy den dobbelsteen en smakt dien in vertwijfeling neder, zoo hard dat de steen in tweeën spriDgt en de oogen een en zes komen boven te liggen. Groote verbazingMaar verlegen heid ook. Die zeven wierp beweert ik gooide 't hoogst. Die zes wierp zeineen, ik, want de worp met een gebroken steen kan niet gelden. En de Koning door t zonderling geval getroffen, hakt den knoop door met aan beiden bet leven te schenkeD. Een groote octopus of dui- velvisch wordt tegenwoordig tentoon gesteld ia een vischbal te Seattle, staat Washington. Het monster hangt aan een haak in den muur, en hoewel zes voet van den grond, raken de lange, slijmerige armen nochtans den vloer. Aan den binnenkant van de armen zijn zuigers, die, eenmaal aan een voorwerp klevende zich daaraan vastklemmen als een bul hond. De visch (juister het weekdier) weegt 45 pond; zijne armen zyn tien voet lang. Hy werd gevangen doortwoo visscherlieden, die zeer veel moeito had den om hem te bemaehtigen. Zjj roeiden met hun boot in de baai, toen een van hen met de roeiriem iets zwaars in het water bemerkte. Het bleek een duivel- visch te zyn, en toen hy de riem uit het water lichtte, kwam een" der armen van het watermonster naar boven. In een oogenblik sloeg de visch een zyner pootes in de boot, in de hoop zich aan een der mannen te kinnen vastklemmen. De slijmerige arm zette zich reeds vast op den mouw van een der roeiers, maar deze bad tegenwoordigheid van geest genoeg, om zich met een mes van den doodelij- ken greep te bevrijden. Middelerwijl had de ander een knuppel gegrepen, waarmee bij het dier doodde. Er zijn berichten over groote overstroomingen van de Mis sissippi, gepaard met doorbraken van dijkendoch zooals gewoonlyk het geval is met rampen in Amerika, de eerste berichten waren overdreven. Desniette min is de toestand ernstig. Langs de oevers van de beneden-rivier staat het water tot aan den rajad der waterkeerin- gen en zyn de lage landen overstroomd, toch koestert men voor de katoenvelden vooralsnog geen vrees.De suikerplantages, hooger de rivier op gelegen, loopen daar entegen groot gevaar. In Iowa, Illinois en Missouri wordt veel overlast van water geleden, en in sommige noordwestelijke staten wordt het uitzaaien van graan door de zware en langdurige regens onmogelijk gemaakt, De ooget van wintertarwe wordt op 330 miliioen bushels geschat. In Montana (V. S.) is eene streek van 8000 morgen, gelegen aan weerszijden van den Missouri, dicht bij Helena, verkocht voor 2,000,000 dollars aan een Engelsch Syndicaat. Deze on gehoorde prys werd besteed met het oog op den rijkd@m aan edelgesteenten van den bodem. Vooral saffieren moeten er in buitengewoon groote hoeveelheden voorkomen. Het hoofd der italiaaDsche artillerie heeft eene aanbieding ontvan gen van een uitvinder om hot geheim te koopen van een nienwseort projeotiel. Het is kegelvormig en wordt door een bizonder ingericht kanon afgeschoten. Wanneer het eenig voorwerp treft, springt het en brengt eene lichtende schyf voort van de sterkte van 100 kaarsen. Men bestudeert verschillende modellen van vuurmonden, die het projectiel 10 k.M. ver zouden kunnen schieten en waardoor aldus in den nacht plotseling de vyandelyke stelliDg zou worden ver licht. VARIA. Hij«Zeg, liefste, wilt ge mijn lot met my deelen Zy //Met hoeveel it 't uitgekomen A. Ze zeggtn, dat er eens een tyd zal komen dat de steenkolen op zyi. Wat zullen we dan moeten stoken B. Natuurlyk cokes, ezel. Een oude vrouw, die kippen ging houden met het denkbseld, dat ze door den verkoop der eieren spoedig ryk zou zyn, liet deze kweekery al heel gauw met tegenzin varen. //Die kippen", zei. ze, leggen nooit als de eieren duur zyn en beginnen zoodra ze goedkoop worden". Zij was een lange, magere dame, van twijfelachtigen leeltyd. Zy kocht een horloge met één jaar garantie. Wat verstaat u daaronder F vroeg zy aan den horlogemaker. We houden het voor u in orde, dame, antwoordde de man. Natuurlijk als er iets in breekt b.v. de voornaam ste veer of zoo iets, dan O, natuurlijk! Io een paar weken was zy terug. Gunst, mijnheer, myn horloge doet of het gek is. Wilt u my toestaan het eens te bekyken, dame. O, zeker, en ze begon haar mantel los te Enoopen. Een minnuut later hoorde men een feilen slag op den grond De dame boog zich snel, raapte het horloge op en gaf het aan den horlogemaker, die van den slag eenigszins verschrok ken was. Het ding schijnt er alle tijden, Green wich, Midden-Europa, Amsterdam Mos kou 6dz. op na te houden. Dè.n loopt het vóór, d&n loopt het achter, sprak de dame bits, Een horloge, dame, moet met zorg behandeld worden. O, daar ben ik altyd zeer bezorgd voor I Ik draag het altijd in myn kleed, zoo kan het nergens tegen aaDSchrynen maar 't is toch onregelmatig gaan loopen. Ik liet het onder myn hoofdkus sen liggen en Marie haalde het bed af en toen viel het in myn waschwater. Het was geen heet water yskoud en het lag er nog geen tien minuten in. Marie is zeer zorgzaam en ze vond het ook spoedig. Ik vrees, dame, dat ik uwe rekening zal moeten belasten met de kosten van het in orde maken van dit uurwerk. Het ziet er leelyk uit van binnen! Wat hebt u er eigenlyk O, maar dat is te sterk, meneer U garandeert mij dat horloge een geheel jaar en ik heb het slechts óén week en het bijna in het geheel niet gebruikt en nu zou u betaling vragen. Ik zal u overal recommandeeren, hoort u En zy verdween. Wat leun je tegen zulk volk doen vraagt een vakblad. Toen de vreeielyke Ccarin Olga, die in de 10e eeuw leefde, regeerde, met haar Kiewers do hoofdstad der Derewia- nen, Iskoretsku, belegerde, zond ty een vertrouwden bode naar de Btad, die mee deelde, dat de Czarin vrede sluiten zou en zy sleohta een schynbare onderwer ping verlangdeieder huis moest ten eeken hiervan 3 lijsters en iedere tuin drie duiven leveren. Het aanbod werd aangenomen. Toen de avoDd gevallen was en men in de stad sliep, liet zy aan de pootea van iedere vogel een stuk brandend zwam vast maken en ze vervolgens vlie gen. Do vogels keerden in snelle vlucht naar hunnt ees noei do stad terug en staken de stadin brand. Vele belegerden kwamen in de vlammen om. Deze vrouw sirafie den vorst der Derewianen, den moordenaar van haar vader, docr hem handen en voeten te doen afslaan, zoodat hij in haar paleis als een dier over den grond moest rond kruipen. Ieder had verlof het //beest" te stampen en te schoppen of het een hond was. Als zij dineerde liep de vorst op zyn vier stompen onder haar tafel eD ey wierp hem dan de spijs toe. Het klinkt zonderling en toch is het een feit, dat er in Amerika jongeluizyn, die den kost verdienen met wyndrinken. Het //Weekly News" hoorde van een jongmensch uit de eerste familiën, die goed geld verdient met naar partijen te gaan, em daar eenvoudig over een cham- pagnemerk te praten, dat de firma, die hem in stilte salarieert, wil verkoopen. De snuiter, ging verleden jaar naar ver schillende feesten, natuurlyk als gast, en bracht het gesprek dan weldra op de voor- treflelykheid van het bewuste soort wyn. Kleine JannGrootmoe, kau u heel hard bijten Grootmoe//Wel neen jongenlief. Ik heb bijna al myn tauden verloren." Kleine Jan//Grootmoe, wil u dan die noten voor mij bewaren?" Tijdens zyn ballingschap in Engeland wooiide de ridder De Grammont eens een diner van Karei II by, en zag hoe de officieren van deien vorst, volgens de etiquette aan het hof, hem geknield be dienden. De koning vestigde de aandacht vao den ridder op dit gebrnik, en merkte op, dat het een eerebewijs was, dat geen ander souverein ontving. Ik verbeeldde my, Sire, antwoordde Do Grammont, dat uw dienaren u vergifienis vroegen voor het slechte maal, dat zy u hebben voorgezet. Eeu jongmenseh die graag met beroemd heden omging, hoorde dat in zijn bétel toevallig ook een groot schryver logeer de. Hij drukte den oberkellner een gulden in de hand en zei; wzot my aan de table d'hote Daast meneer X." 's Middags be- bemerkte hy echter dat hy geheel aan het andera eind der tafel was geplaatst en hjj riep den kellner om opheldering; yJa, ziet u, manheer," verklaarde de gedienstige, *maar mynheer X. heeft twee gulden gegeven om u zoover moge lijk van hem af te plaatsen." TE HAARLEM op ZONDAG 15 Mei 1892. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, ran Launep. Voorm. 10 ure, Swaan. Nam. 2 ure, Knottenbelt, 20e Zondag. 'b Avonds 6 ure, Barbas. Nieuwe Kerk. Voorm 10 ure, Veen. Jam-Kerk Voorm. 10 ure. Hoog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Eglise Wallonne. Dix Heure9, Peyre Courant. Pastear a Paris. Collecte pour la Sociéfé des traités relieieux de Mr. Arboiiase, Bastide. Cbriitslijk Gereformeerde Gemeent* Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Kleia Heiligland. Voorm. 10 ure, 'a Av. 5 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 nre, de Vries. Reuunstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, P. H. Hagenholz Jr., Voorganger der Vrije Gemeente te Amsterdam. Mat medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm 10 ure, Weiss. Noorderker/c Ridderstraat.) Voorm. 10 ure, 's Av. 6 ure, J. Langhout. Voorbereiding en Bevestiging van Kerke— raadsleden, J. Langhout. Woensdagavond 8 ure, J. Langhout Nederd. Herv. Kerk, SSennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Gerth van Wijk Jr. 28e verwek o Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Mam. 1 ure, Zondagschool. Ëvang Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Goulag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal, Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Heemstede» Voorra. 10 ure, Kuylman. Hillegom. Voorm. 9% ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz., Nam. 1% Zondagschool. Santpoort» Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. y eisen. Voorm. 10 ure, H. Waardenbixrg. 's Avonds 5 ure, H. Waardenburg. 'sAionds 7% ure, Evangelie verkondiging, B. vau Zwedeu. Donderdagavond. 8 ure. Bijbell. H. Waardenburg. Knndvoort. Voorm. iO ure, C. Baraeveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld. I Prijs van I tot 5 regels 25 Cts. Contant. Elke regel meer 5 Cts. Hieronder is begrepen de plaatsing van de Advertentie in bet beden verschijnend Nummer van Haarlem's Dagblad". Wordt gevraagd een net, flink P. G. Te bevragen aan het bureau van dit blad. In een net buiten hötel een flinke Werkmeid of Weduwe, niet be neden de 30 jaar, netjes kunnende werken, goede getuigen vereischte. Adres onder No. 87, bur. v. d. blad. NB. Aan hetzelfde adres kan een nette JONGEN geplaatst wor den. GEVRAAGD EEN dat netjes werken kan. Loon 1, per week met volle kost. Adres: Klein Heiligland 41. eene Burgerdochter, niet beneden de 16 jaar. Adres Barrevoetestraat 1, boek Lange Boogaardstraat. Terstond gevraagd eene bekwa me Naaister, voor alle dagen der week. Ares: Wed. DIJKMAN, Bloe- mendaal. Iriene bekwame Strijkster zoekt li in Haarlem of omstreken STRIJKHUIZEN, daar zij mei het opdoen der wasch goed bekend is. Br. fr. lett. J., bur. v. d. blad. Eene Dame uit den beschaafden stand, vraagt zoo spoedig doenlijk, aan huis. De voorkeur geniet Ver taalwerk uit de moderne talen. Adres met franco brieven lett. N., aan bet bureau van Haarl. Dagblad. Lessen in bovengenoemd vak aangeboden op billijke conditiën. Br. fr onder No. 86, Bureau van dit blad. In de Wijnkooperij van W. JAGER GERLINGS, firma J. H. Enschedé Spaarne 86, wordt een GEVRAAGD. Iemand, degelijk ontwikkeld, zoekt Vertaal-, Copieer- en Cor reotiewerk. Br. fr. onder No. 85, Bureau van dit blad. kan terstond geplaatst worden bij G. J. HEENK, Damstraat 15. Een ontwikkeld persoon biedt t zich aan tot 't bijhouden van Boe ken. Br. fr. onder No. 84, aan de Uitgevers dezes. Een Barbiersleerling gevraagd. Adres Gierstraat 62. TE HUUR Terstond een mo dern Heerenhuis met 10 K 800een dito met 7 K. 530, en Benedenb. met 3 K. 250, allen met Tuin. Te bevr. b.d. Architect D STORM, Schotersingel No. 15. (tot November) een lief gelegen Zomer- en Winterverblijf met Tuin, enz., nabij station Vogelen zang. Huurprijs zeer billijk. Adres den Heer BAUER, villa •Pretoria, te Vogelenzang, gemeente Bloemendaal, of ten kantore van de Notarissen MERENS en WILLEMS, Jan ■■straat 79, te Haarlem. direct, omtr. Frans Halsplein, voor dagel. gebr. v. 94 (behalve Zon en Feestd). Franco brieven met prijsopg. p. maand, onder F. M. 120, aan HAASENSTE1N VOGLER, Amsterdam. Tegen matigen prijs te koop een prachtige Zwartzijden Japon met gestikte Shawl benevens een gestikte Doek. Franco brieven on der No. 83. Bureau van dit blad. Haverdoppen en Stroo. Korte Begijnestraat No. 24. een druk beklante Stoomblekerjj, met toebehooren, en groot bleek veld. Koopsom /15,000. Brieven franco onder lett. A, aan bet bureau van dit blad. Een nette Zaak in Kruideniers- en Grutterswaren, (met aanver wante artikelen en Brood-depöt, op goeden stand en voor uitbreiding vatbaar. Huur van bet buis billijk, brieven fr. lett. M., bur. van dit blad. Een in goede staat zijnde Fasan- tenloop met hok voor f25, bij J. BEELEN, Heemstede. 50 stuks glazen dakpannen. Fr. brieven met prijsopgave, No. 86 bureau van dit blad. Een jonge dog of bulhond ge vraagd. Prijsopgaaf, fr. br. Gier straat No. 7. i

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 8