STADSNIEUWS. BINNENLAND. van het geplaatste aandeeien-kapitaal op de kapitaalrekening worden afgeschre ven en in vermindering van kapitaal door afschrijving van 10 op ieder aandeel worden uitgekeerd. y. i pet. over de geplaatste en niet afgeloste obligatien worden bestemd voor aflossing. 40. 4 pet. over het gestorte bedrag van het geplaatste en niet afgeschreven aandeeien-kapitaal als aandeel in de winst worden uitgekeerd voor een gelijk bedrag op ieder aaadeel, onverschillig of daarop al dan niet is afgeschreven in voege als in sub 20 is omschreven. Van hetgeen daarna als overwinst overblijft komen 20 pet. aan de Ge meente Haarlem, 4° pot. aan de aan deelhouders, 5 pet. aan de Commissa rissen geen leien van een Raad van Beheer, 10 pet. aan de leden van den Raad van Beheer, 10 pet. aan de directie en de vaste ambtenaren, 15 pet. aan de gezamenlijke houders der uitgegeven oprichters-aandeelen. Wanneer die overwinst meer dan ƒ5000 bedraagt zal de verdeeling zijn als volgt20 pet. aan de Gemeente Haarlem, 30 pet. aan de aandeelhou ders, 10 pet, voor afschrijving van ka pitaal op de aandeelen t®t een minimum bedrag van of veelvouden daarvan op elk aandeel, 5 pet. aan de Commis sarissen geen leden van den Raad van Beheer, 10 pet. aan de leden van den Raad van Beheer, 10 pet. aan de direc tie en de vaste ambtenaren, 15 pet. aan de gezamenlijke houders der. uitge geven oprichters aandeelen. Met groote ingenomenheid leiden wij het plan van deze Naaralooze Vennoot schap bij onze lezers in. In weerwil van allerlei sombere beschouwingen, vee4al voorgedragen trouwens door menschen die overal bezwaren zien, hebben wij /Jouwen, altijd de Staalwaterbron in den Haar lemmermeer beschouwd als een onder neming, die een toekomst heeft. Zien wij naar het buitenland, dan blijkt ons hoe daar zelfs nietige plaatsjes groot en rijk zijn geworden, doordat op zekeren dag daar een bron werd ontdekt en met succes geëxploiteerd. Dit behoeft trouwens geen betoog, iedereen gevoelt dat dit zoo wezen moet. Er is nog meer. Ook de verkoop van het water op flesschen kan (de Kro nen quelle te Salzbrunn getuigt het) hoogst belangrijk worden en groote sommen opbrengen, vooral wanneer men weet dat ons Staalwater reeds nu voor 27'*, cent per ftesch grit verkocht en door vele doctoren reeds voorgeschre ven wordt. Waar w\j Nederlanders groote kapi talen steken in russische sporen en andere buitenlandsche ondernemingen, kat het daar niet van ons gezegd wor den, dat wij de ondernemingen in ons eigen land niet willen bevorderen. Dat thans ieder, die het wèl meent met den bloei van Haarlem, en dien het convenieert, den schouder zetten onder de poging die hier wordt gedaan om Haarlems bloei te vergrooten, door voor een of meer aandeelen in te schrijven. Wg voor ons stellen in de flnancieele uitkomsten van de zaak vertrouwen. Alle voorwaarden voor het welslagen der zaak zijn aanwezig. Het water is voortreffelijk, getuige prof. Gunnings analyse het terrein voor het te bou wen Kurhaus fraai gelegenonze stad en hare omstreken zijn overal in het buitenland gunstig bekendhet na bijgelegen Zandvoort, de nabijheid van Amsterdam zijn aantrekkelijkheden te meer. Wij vertrouwen, neen wij zijn er zeker van, dat deze nationale, deze haarlemsche onderneming mogelijk zal worden gemaakt door den fiaancieelen steun van velen. In een volgend nummer komen wij nog nader op de zaak terug. Haarlem, 16 Mei 1892 VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag 18 Mei 1892, des namiddags te 1 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten2. Voorstel B. en W.W. op adres eigenaar perceel bouwteriein hoek Plein en Raamsingel 3. Idem idem versterking leeraarsper- soneel H. B. School met vijfjarigen cursus; 4. Idem idem wijzigiag vorm verkocht bouwterrein voor op te richten ambachtsschool; 5. Idem idem op adres vervroegde openstelling tapperijen 6. Idem idem wijziging voorwaarden concesi-ie tram Beverwijk 7. Idem idem vaststelling primititiet kohier plaatselijke directe belasting 1892; 8. Adres Ver- eenigmg „Volksbelang subsidie twee den kinderspeeltuin en voorstel Voor zitter tot afwijzing 9. Aanbeveling idem lid Burgerlijk Armb.stuur; 10. Idem idem assistent-leeraar gymnastiek twee H. B. Scholen voor jongens; 11. Be noeming commissie loting schutterij. Aftredende ledec zijn, de heeren Jhr. J. W. M. van de Poll, Dr. D. de Haan, plaatsverv. leden zijn: J. Krol Kzn. en Jhr. Mr. F. W. van Styrura; 12 Idem idem onderzoek idem. Aftredende leden zijn, de heeren: Mr. H. Enschedé en J. Sabelis plaatsverv. leden zijn: Mr. N. G. Cnoop Koopmans en W. Stolp. Wij deelen, doch onder onder voor behoud mede, dat bij B. en W. het voornemen zou bestaan, aan den Raad voor te stellen, eene nieuwe Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus te De percentage van de plaatselijke directe belasting in het loopende jaar, is door B. en W. bepaald op 3.7, tegen 3.65 ia het vorige jaar. De heer P. Müller alhier, die een stuk van dea grond heeft gekocht vroe ger ingenomen door den Kraton, is niet tevreden naet de rooilijn die hem onge vraagd door B. ea W. is aangewezen en verzoekt wijziging daarvan et over name door de gemeente van een deel van zijn terrein. B. en W. evenwel zijn van oordeel, dat adressant zich vergist en dat de grond waarover het geschil loopt, reeds in 1873 in overleg met den heer W. J. Hanekuyk, openbare weg is ge worden. B. en W. stellen voor, om met schilderijen-tentoonstelling, op touw ge zet door „Kunst zij ons Doel" alhier, voor genoodigden te bezichtigen zijn, terwijl van Vrijdag 20 dezer af het pu bliek zal worden toegelaten. De groote zaal van Felix Favore is met rood, stemmig afstekende bij de zwarte plinten en keurig afgezet door brum doek, dat bevallig geplooid bo venaan is aangebracht. Aldus ge decoreerd valt de oppervlakte der wan den (men heeft ook het tooneeltjs weg- getirnmerd) bizonder mede en dat is goed ook, daar de deelneming groot en de benoodigde plaatsruimte dus aan zienlijk is. Op dit oogenblik is nog niet alles aangekomen, maar het totaal de geëx poseerde schilderijen zal circa tachtig wezen. Van onze levende meesters gaven velen, zoowel ouderen als jongeren, gehoor aan de roepstem van Kunst zij ons Doel. Op de nu reeds aangekomen stukken vinden wij de namen Kolde- weg, Postma, Hart Nibbrig, Oldewelt, van Konijnenburg, van de Sande Bak- huyzen, Kever, Wenckebach, van Looy, Karssen, Koning, Thorn Prikken. Mej. van der Hart, Breitenstein, van Weele, Mesdag, mevrouw Mesdag, Bastert. Willem en Jacob Maris, le Comte, Bauffe Kamerlingh Onnes, Toorop, Ver ster, Israels, Gabriel, Ter Meulen, Roelofs en Bloramers, terwijl de vol gende leden van "Kunst zij ons Doel" inzonden alfabetisch gesteld Andringa, van Blaaderen, Graadt van Roggen, Koster, Postma, van Rappard, H. Savry, H. M. Savry, Veldheer en Vester. De tentoonstelling wordt den I2dan Juni gesloten en zal dus ruim drie we ken geopend blijven. Wanneer de goed keuring van H. M, de Koningin daarop verkregen wordt, zal aan de tentoon stelling een verloting worden verbonden van een of meer (naar gelang van het aantal geplaatste loten) der geëxposeerde schilderstukken. Bij den Zondag te Tiei gehouden kegelwedstrijd, uitgeschreven door de Vereenigingen „Poedel niet" en Ad- vendo", heeft de nog jeugdige Vereeni ging „Hard gaat ie" alhier, bij den korpswedstrijd, den 4<len prijs, verg. zilv. medaille, benevens een verg. zilv. voor het grootste getal negens behaald. H. M, de Koningin-regentes heeft, op voors.el van den minister van Binnenlandsche Zaken, besloten aan het 4e internationale congres voor de zaak het oog ep de voortdurende toeneming j der drankbestrijding dat in September der schoolbevolking aan de H. B. S. s te 's Hage zal gehouden worden, eene rijkssubsidie van f 1000 te ver kenen. BI ij kens een telegram van den Goeverneur-Generaal van Neder landsch-Indié, van 14 dezer, wordt de goevernements-koffie-oogst op Java verder een leeraar m de" nëderUndVche j voor dit jaar thans geraamd op 492,800 taal, lieist tevens bevoegd voor hetprcols, onderwijs in de aardrijkskunde en een H e leeraar bevoegd voor duitsch en engelsch; program wordt herzien. met 5jarigen cursus, aan te stellen twee leeraars in de wiskunde, van welke minstens een door het bezit van den graad van doctor in de wis en natuur kunde, bevoegd moet zijn voor het geven van onderwijs in de cosmographie; Het sociaal-democratisch allen op een jaarwedde van f 1800. tot 2400 Ingekomen is het onzen lezers be kende adres van 58 tappers die ver zoeken dat hun worde toegestaan hunne tapperijen van Mei tot October des morgeus te 5 uur te openen. B. enW. Tot leden van de commissie tot her ziening zijn gekozen Domela Nieuwen- huis, FortuyD, CornelisseD, Van Emme- nes en Vliegen. Amsterdam heeft Zaterdag een bezoek ontvangen van een 44 ameii- kaansche dames en heeren, die een twee eetsalons die slaapwagens, rook- salon en bagagewagen, welke alle in gemeenschap met elkander staan. Met dezen trein heeft men achter eenvolgens een bezoek gebracht aan Parijs, en aan het zuiden van Frankrijk aan Italië aan Zwitserland, Hongatije, Bulgarije, Oostenrijk en Duitachland, overal in de fraaiste streken en schoon ste steden een of meer dagen verwij lende. Vrijdag was men te Keulen, waar men te 10 uur vertrok. Dien nacht passeerde men onze grens en kwam te zes uur in Amsterdam, waar de reizi gers in den trein een ontbot gebruik ten, om daarna naar het Amstel-Hotel te trekken, waar men tot Maandag ver bleef om verder Den Haag en Rotte - dam te bezoeken. Een bizondere reisgids met beschrij ving der te bezoeken landen en steden is ter hand gesteld aan de deelnemers, die elk 1240 dollar bijdragen. Door een bizondere schikkiüg mocht de trein het grensstation voorbij stoomen daar de visitatie bij uitzondering aan het station te Amsterdam plaats had. Erg lastig heeft men het ook hier den reizigers niet gemaaktde visitatie liep zeer snel af. Een stoomkok van de beldam was sedert Januari jl. vermist, Vrijdagnamiddag omstreeks 5 uur is ziju lijk gevonden tusschen de boot Didam en den ameiikaanschen steiger te Am sterdam. De ongelukkige was destyds, door mist en sueeuw misleid, van de loopplank te water geraakt. Hij laat eene weduwe met zeven kinderen na. De logger Koningin Emma der Nederlandentusschen Loosduinen en Monster gestrand, is Zaterdag door eene sleepboot atgesleept en naar Viaar- dingen vertrokken. Een goed voorbeeldDe hoofden van scholen voor uitgebr. en u. g. 1. o. te Rotterdam hebben aan den gemeenteraad aldaar een adres gezonden, waarin zij adhaesie betuigen aan het adres van de Aféeeling Rotter dam van den Bard van Neder 1. Onder wijzers, waarin adressanten verzoeken „de regeling van de jaarwedden van onder wijzers in Rotterdam zoodanig te wij zigen, dat den onderwijzer eene positie gewaarborgd worde, die hem in staat stelt te voldoen aan de eischen van het burgerlijk leven." Van de bekende oude R o meinsche brug in het Valkenveen is thans een gedeelte opgenomen en in zoo gaven toestand gebracht, dat het bin nenkort naar het Rijksmuseum te Leiden zal worden vervoerd. Te 'sGrav eland waren twee kinderen aan het spelen in een schuurtje, dat als varkenshok dienst had gedaan en voi stroo lag. De kleiuen hadden een lucifer en maakten een vuurtje aan. Een der kleinen, het vierjarig dochtertje van v. V., geraakten daardoor in brand. Toen hulp kwam opdagen, was het kind 1 reeds verschrikkelijk gewond. Het ge- heele lichaam, behalve de voeten, die in klompen gestoken waren, was zwart als het ware verkoold. Het kind is overleden. Volgens te Maastricht ver spreide geruchten, zou er kans bestaan gevolg dat beide personen over boord en in de rivier geraakten. De zoon wist zich te redden, doch de vader scheet er het leven bij in. Bij gelegenheid der ver- kiezing op Dinsdag deed zich te Sittard de volgende vermakelijke sèene voor. Een ingezetene, die ook kiezer wass ging vóór eenigen tijd de stad metter- woon verlaten. Alvorens te vertrekken, begaf hij zich tot een der candidaten, dien wij X zullen noemen) en verzocht hem, wanneer hij zich werkelijk candi« daat stelde, hem alsdan eene circulaire te wiilen zendendan zou hij uit oude kennis en vriendschap dien dag naar Sittard komen, om voor hem te stemraeric De heer X. stelde zich candidaat en zond ook aan zij a vriend, die hem zulk een bewijs van achting en genegenheid had komen aanbieden, een circulaire. De dag van de verkiezing was daar, en onze vriend was, als man van woord, present; hij begaf zich naar het stem bureau, vroeg een briefje, vulde dit in, stak het in de bus en wilde zich ver wijderen. „A propos vriend," vroeg de voor zitter van het stembureau, u zult toch zeker op u vriend den heer X. hebben gestemd, daar ik vernomen heb dat u daarvoor uitsluitend naar hier zyt ge komen." „Wis en waarachtig," klonk het ant woord, „wat denkt u wel van me Ongelukkigerwijs had de vriend van den heer X. na het invullen van zijn stembriefje dit gedroogd met een vel vloei, dat op de tafd lag, en daar stonden duidelijk de namen der tegen partij van den heer X. te lezen; de naam echter van zijn vriend, om wien hij opzettelijk naar Sittard, was geko men was nergens te vinden. Toen de voorzitter hem dit toonde, stond hij beschaamd en verlegenmeer dood dan levend verliet hij het stem bureau onder den uitroepAch jeminif ach jeminil had ik liever 100 frank verloren 1" Van zijne vrienden moet men het tegenwoordig in Sittard hebben! I Tijd.) adviseeren tot afwijzing van dit verzoek, j 114-daagsch rondreisje door de oude j wereld maken. Een onzer lezers maakt ons erop I Den 20 Februari vertrok meu met opmerkzaam, dat op de nieuwe dub- j „La Bourgogne van New-York en kwam ueltjes het oor van het kopje minstens den 28»ten te Havre aan, waar een luxe een halve oorhoogte te laag zit en dat trein van de „Compagnie des wagons- dit een onvergeeflijke fout is van den lits" tot ontvangst der reizigers gereed teekenaar, die weten moet dat boven-stond. Deze trein, welke eveneens de kant oor en oog éen lijn zijn. rondreis door Europa gemaakt heeft I en Zaterdagochtend het station Wees Doüderdag a. s. te 2 uur zal de1 perpoort binnenliep, bestaat uit keuken POLITIEK OVERZICHT. In Zweden zijn op velschillende artikelen de inkomende rechten vrijwat verhoogd. Dc Rijksdag besloot dat op zijden stollen te bepalen ep acht en dat op halfzijden stoffen op 3 kronen per kilogram. Eveneens werd de belasting op handschoenen belangrijk opgevoerd, terwijl geheel nieuw is een invoerrecht op machiaeriën en locomotieven van niet minder dan tien procent. Het italiaansche ministerie is nu ein delijk geconstitueerd, en samengesteld op de volgende wijzen Geolitii; presi dent, binnenland. Ellsna, financiën; Biia, buitenlandsche zakenPelloux, oorlog St. Bon, marine Martini, on derwijs Banafi, justitie Genala, publieke werken, Lecava, handel, Finosshiaro, posterijen Zondag te halfvet hebben de ministers den eed afgelegd in handen des Konings. Uit Parijs wordt medegedeeld, dat de uitslag der gemeentelijke verkiezing is dat de republikeinen 253, de conserva- dat aldaar, van rijkswege, een landbouw-tieven 36 gemeenteraden wonnen, school wordt gevestigd. j jn de belgische Kamer verklaarde Dinsdag jl. verdronk in de minister Beernaert, dat er tusschen België rivier de Aa de schipper T. de J. Menen den Kongo-staat slechts een per- zeide, dat hij bij ODgeluk overboordsoonlijke band bestaat. Hij legde nadruk gevalien was en zoodoende in het water j over de vorderingen, daarginds gemaakt, den dood gevonden had. Bij onderzoek en op de noodzakelijkheid om zich moet gebleken zqn, dat de zaak zich bezig te houden met de grensbepaling, aaders zou hebben toegedragen. Langs de geheele grens moest positie De J. vaart met zijn stiefzoon aangenomen worden. Er zijn Dactaten boord; zij verkeerden Dinsdag beidengesloten met hoofden, die de bescher- onder den invloed van sterken drank'miag van den Konge-staataanvaardden en kregen ruzie. De vader ging tot en beloofde eene schatting te betalen in. handtastelijkheden over, greep den zoon ivoor. In landen, die vroeger te vuur en te aan, zeggende„ik zal je verzuipen". zwaard werden verweest is thans geen Men raakte aan het worstelen, met het enkele Arabier meer. Beeruaert herin Hij knoopte met deze woorden zijn jas langzaam los. „Zij is nu echter reeds van genoeg belaDg. Ziehier het breekijzer, waarmede de inbraak is gepleegd." Hij schoof zijn stoel dichter bij de tafel, en maakte eene be weging als om het breekijzer daarop neer te leggen, maar Wyn- cott trad op hem toe. en nam het in zijne hand. De oogeu der beide mannen ontmoetten elkaar; die van Esden waren wijd opengesperd, en die van Prickett half gesloten met iets vragends in zijn blik. De advokaat nam het met leder bekleede stuk staal in zijn bevende hand. „Wat beduidt dat zeiden Prickett's oogen, maar zonder eenige verbazing in zijne woorden te doen blijken vervolgde hij„Ik ken den man, die het bi eekijzer gemaakt heeft, en deze kent den persoon, aan wien hij het heeft gegeven." Wyncott trad naar het venster met het breekijzer in zijne hand, dat hij onder het loopen bekeek. Toen hij bij het venster stond schraapte hij zijn keel. „Als ik mijnheer Wyncott Esden nu vertel, dat Reuben Gale de man is, die het gemaakt heeft, dan zal hij zeer goed weten, met wat voor iemand wij te doen zullen hebben. Hij is iemand, die zijn moeder voor tien gulden zou verkoopen, wanneer hij geen twaalf gulden voor haar zou krijgen. Hij zal nu nog niets willen loslaten, omdat hij zal wach ten tot er eene belooning wordt aangeboden; hij beloofde mij echter vanmorgen om er over na te denken. Nu, dames en hee ren, zult gij my zeer verplichten om mijne meening in deze zaak te willen aanhooren. Wanneer Reuben Gale eenmaal met de dieven in aanraking is geweest, dan zal hij wel weten, wat met de juweelen te doen. Hij zal de edelgesteenten laten slijpen en ze zonder eenig gevaar en moeite aan de markt brengen. Wan neer gij mij machtigt om hem door omkooping tot spreken te dwingen, alvorens hij heeft ondeihandeld met de anderen, dan kunt gij uwe kostbaarheden weer terugzien; in het andere geval zal alles verloren zijn." „Hoe weet gij, dat dit het breekijzer is?" vroeg Wyncott en keerde van zijn plaats bij het veuster terug. „Door de sporen, welke het heeft achtergelaten." „Hebt gij dat dan reeds vergeleken vroeg Wyncott. „Neen, mijnheer, dat was overbodig. Wanneer gij het wilt, kunnen wij het wel doen". Zij verlieten de kamer en gingen te zamen naar boven. In hnnne afwezigheid zeide Elphinstone tot Janet. „Als ik: in uwe plaats was mijn kind, dan zou ik alies maar aan de justitie overlaten. Die detective heelt een zeer goeden indruk op mij gemaakt; hij kent zijn vak". „Ik veronderstel", antwoordde Janet met een eenigszins spij- ligen lach, „dat wij dan alle geloot aan den bedroefden vader zullen moeten laten varen". „Volgens mij", zeide Elphinstone, „zal het wel het beste zijn, om het aan Prickett over te laten, zijne tranen te drogen". Zulk een schertsend gezegde behoorde niet tot de gewoonten van den dokter. Hij scheen er inwendig nog al genoegen over te hebben> want hij wreef zich vergenoegd in de handen en knipoogde schelms. „Prickett heelt gelijk," riep Wyncott in de gang nog voor dat hij de deur had bereikt. „Het is ongetwijfeld het breekijzer, waarmoe de inbraak is gepleegd." Hij trad al pratende de kame in, en scheen vroolijk opgewonden. „Dc man, die het breekijzer heeft gemaakt", zeide hij„is een client van mij, en slechts eenige dagen geleden, heb ik hem uit een zeer hachelijken toestand gered. Hij was mij zeer dankbaar, en ik had zelfs nog het genoegen om daarna met hem te dineeren". „Wyncott!" riep de oude dame op een toon van de uiterste verbazing. „Ja, hei is werkelijk waar. Hij kwam in de restauratie „Coek" naast mij zitten, en wilde mij vyftig pond geven, omdat ik hem zoo goed had verdedigd. Ik geloof wel dat ik eenigen invloed op hem zal hebben, en daarom wilde ik Prickett voor stellen om hem met oss beiden op te zoeken en dan te zien wat wij uit hem kunnen krijgen". „Dat kan misschien wel goed zijn," zeide Prickett, terwijl hij, in gedachten verdiept, zijn hoofd een oogenblik liet hangen, „maar ook is het mogelijk, dat wij het buiten Reuben Gale kunnen redden". „Wanneer miss Pnarr," zeide Esden opgewekt en haastig, „het aan mijnheer Prickett en mij wilde overlaten, om met dien Gale te: onderhandelen, dan zouden wij misschien alle juweelen nog kunnen redden. Het zou een groote schijn van zwakheid geven, om aan de werkelijke daders geld uit te keereo". Wordt vervolgd1)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2