NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Zaterdag 21 Mei 1892# No. 2724. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÉN: NABETRACHTING STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON Een blik in den afgrond. DAGBL Voor H striem per 3 m*«nden;1,80. Franco door bet geheel» Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïlluitreerd Zondageblad 3 0,30. Afzonderlijke nummer»0,05, Dit blad verMhflut dageljjk», behalro op Zon- en Feeetdagen. Barean: Klei». Hootatraat No. 9, Haarlem. Telefeeaiuner 138. 15 reveil 50 Ceatfieders re^el meer 10 Caat Greets letten maar plaateraimtsa Bij Asemmemeit aaisismlijk rabatg ▲boaasaeatsa sa ▲drsrtsatiici wordee aasfsaoKsft deer sa» ageetsa ®e door all® boekkaadelarta oonrsatfsr?( Direoteur-üitffeyer J. O. PIIBlBOOMg Hoofdagent** voor kei Buitenland: Compagnit Gtnéral* ie Fuilieiié liraufin t L. DJWMM Ct^ JêMJf J. JONBi, Sum,, Ftrj/i 8Uw luuktttrf Mntmartre Hei bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Een Weesje op den Oceaan. Binnen en Buitenlandsche berichten. Varia. Kleine adverte7itiën uit het Blaadjeu No. XX. Advertenti'en enz. uit den GEMEENTERAAD XLIV. Toen in 1873 door den heer Hane- kuijk de Kraton (wel te verstaan de haarlemsche) werd gebouwd, wilde de stedelijke regeering gaarne den toegang van den Raamsingel tot het Pleia ver beteren en kwam dus met den bouw heer overeen, dat deze een stukje grond aan de stad afstaan zou, opdat dit met den openbaren weg zou worden ver heeld. In ruil daarvoor kreeg hy ver gunning tot het maken van eene water leiding over dat stukje zonder betaling. Nu is wat in dien tijd niemand had kunnen denken, de Kraton al weer van den aardbol verdwenen en de nieuwe eigenaar van den grond, wien door B. en W. dezelfde rooilijn is aangewezen, als waarmee de heer Hanekuyk genoegen had genomen, is daarmee niet tevreden en zond een rekest aan den Raad0 De Raad heeft hem ongelijk gegeven en de rechterlijke ambtenaren die in onzen P.aad zitten, de heereii 't Hooft, Macaré, van Weel en van der Mersch hielden zich buiten stemming. Waarom zal men vragen. De eenig I dcnkbaie reden is dat men de moge lijkheid van een proces inziet en zich daarom nu over de kwestie niet heeft willen uitspreken. Het is te hopen, dat de heer Mtiller, de tegen woordige eigenaar van den grond, de zaak maar laat blijven en niet gaat pro cedeer en. On e gemeentekas heeft de duiten zoo hard noodig en een proces heeft deze eigenaardigheid: dien het verliest, kost het veel geld en dien het wint, kost het het ook veel geld. De tappers zijn onvermoeid in hunne pogingen, om vergunning te erlangen om vroeger te openen. Het helpt hun echter niet veel, want de Raad gaat van ziju eenmaal genomen besluit niet af. Veel sympathie voor het vak bestaat er in den Raad niet en het komt wel licht eenigszins daardoor, dat men niet gevoelt hue hard het is, dat deze men- schen ongeveer terzelfder tijd een aan zienlijk hooger vergunningsrecht betalen moeten en de uren waarop zij mogen geopend zijn, zien ingekort. Het beroep moge velen weinig symphatie inboeze men, het is eenmaal een door de Re geering erkend beroep, dat men in den laatsten tijd in Haarlem wel wat stief moederlijk behandelt. De heer de Clercq heeft zijn drie honderd gulden subsidie voor een twee den speeltuin niet gekregen. Behalve de heer Tjeenk Willink was er niemand die voor den speeltuin een lans wilde breken, want de heer Van der Mersch zeide, dat de speeltuin bezocht werd door kinderen, die hem niet noodig hebben en dat de balddadigen er niet in komen. Nu, wat behoeft de Raad daarvoor dan geld uit te geven De heer Klein sprak naar mijn hart. Deze heeft geïnformeerd in de buurt waar nu de eerste speeltuin is gelegen en daar staaltjes gehoord van de lieve jeugd, welke hij op de Raadszitting mededeelde. De heer Van der Mersch meende, dat het zoo erg niet was, maar ik kan uit eigen aanschouwing, de verzekering geven, dat het wèl erg is. Ik weet van een dame, die haar kind van drie £t vier maanden, in den kinderwagen zoo danig met steenen en harde modder kluiten zag smijten door de lieve school jeugd, dat zy voor den wagen moest gaan staan, om ongelukken te voorko men, terwijl de lieve kindertjes doof waren voor hare verzoeken om daarmee op te houden. Ik heb gezien, hoe zij bellen stuktrekken, schuitjes volsmijten met allerlei afval, modder en steentjes smijten in openstaande ramen, ook wel door de ruiten, watergieten onder een voordeur, schelden en schreeuwen en een taal uitslaan, die beneden alle kri tiek is. Zoo slim zijn ze wel, dat ze Daar alle kanten uitkijken of er ook iemand aankomt, die ze zou kunnen at- trapeeren. Gelukkig is er, sedert de omwonenden zich bij den burgemeester hebben beklaagd, een palitie-agent ge komen, door wiens aanwezigheid veel wordt voorkomen. Haarlem, 20 Mei 1892 Vanwege het ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd Don derdag aan het gebouw van het Provin ciaal Bestuur alhier aanbesteed i°. De uitvoering van eenige werken tot voorziening der boorden van het buitenkanaal te IJmuiden. Raming f 10.650. Ingekomen 8 biljetten en dat van A. Volker Lz. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchem het laagst voor 955°* 20. Het maken van een sleephelling met jukken en bijbehoorende werken op den verbreeden binnenberm van den afsluitdijk by Schellingwoude en het herstellen en verbeteren van de noordelijke en zuidelijke binnenvleugel remmingen der Oranjesluizen aldaar. Raming ƒ4060. Ingekomen 7 biljetten en dat van H. J. Meekers te Amsterdam het laagst voor ƒ3533.—. Heden (Vrijdag) is de tentoonstelling van schilderijen in „Felix Favore" be zocht door 32 betalende personen. IsjZooals onzen lezers bekend is, was het heden de laatste dag voor de in schrijving ©p de leening ten behoeve van de Naamlooze Vennootschap, Maat schappij tot Exploitatie van Staalwater- bronnen. De uitslag is op het oogenblik reeds bekend, maar kan nog niet mede gedeeld worden alvorens het comité ervan in kennis is gesteld. In ons volgend nummer hopen wij het resultaat mede te deelen. De feestviering fer herdenking van het tien-jarig bestaan van de Letter lievende Verecniging „J J. Cremer" alhier, welke is voorafgegaan door den tooneelwedstrijd zal Woensdag 25 dezer worden gehouden in den nieuwen schouwburg en zal volgens het pro gramma bestaan uit een concert, tegeven door het strijkorkest van het Stedelijk Muziekkorps, afgewisseld door eenige zangnummers van het kwartet „Loreley". Na de pauze zullen d- prijzen voor den wedstrijd door den beschermheer den heer J. T. Cremer worden uitgereikt, waarna het leest met een bal wordt besloteD. Uit Sloterdijk schrijft menDen ge- heelen dag was Woensdag Sloterdijk in rep en roer. Een trouwlooze echtgenoot had vrouw en kinderen verlaten en zich in Arasterdam gevestigd. Zijn vertrek van hier viel samen met de verhuizing eener andere vrouw, mede naar Am sterdam. Gedurig kwam hij evenwel nog in de echtelijke woning. Dit begon eindelijk de buren vooral het vrou welijk deel van dezen te vervelen, en zij besloteD, den man die zich zoo misdragen, had, eens goed onderhanden te nemen. Nauwelyks had hij zich hier in den vroegen morgen weer vertoond, of daar begon het lieve leven. Het volk schoolde samen, schelde bij hem aan, eischte dat hij zich zou vertoonen, en nam, gewapend met de zonderlingste middelen van aanval, een zoo dreigende houding aan, dat hij niet buiten durfde komen. Eindelijk, in den namiddag be gaf hij zich onder geleide der politie naar een nabijwonenden stalhouder, op dat deze hem naar Amsterdam zou brengen. Ook die pogiDg, om van het volk ontslagen te worden, dat hem nu aan den stal opwachtte, mislukte; de stalhouder durfde er zijn materiaal niet aan wagen. Er bleef niets over dan door een achterdeur over weilanden heen de vlucht te nemen. Ongelukkig voor den vervolgde bleef dit niet onopgemerkt. En nu begon een wilde jacht, waarbij hij ten slotte het onderspit moest del- veD. Deerlijk mishandeld door steen worpen en vuistslagen liet men hem eindelijk met rust, en beslikt en geha vend kon hij verder gaan. H. Uit Baden-Baden wordt van Dinsdag aan het haagsche Dagblad het volgende gemeld Gisteren kwamen de groothertog en de groothertogin hier aan en namen voor geruimen tijd hun intrek in het paleis hier ter stede. Hedenmiddag werd onze stad nogmaals vereerd met een bezoek van de koningin en de koningin-regentes der Nederlan den, die wederom haar intrek namen in het „Hótel de Russie," HH. MM. deden inkoopen in verschil lende winkels, aan de promenade ge legen, en ook in enkele magazijnen in de oude stad. Ingevolge een uitnoodiging van het groothertogelijk echtpaar, begaven HH. MM. zich tegen 3 uur naar het paleis, waar zij tot vijf uren vertoefden. Bij het vertrek begeleidde de groot hertog zijn gasten, in persoon, tot aan den ingang van het paleis, waar hij op zeer hartelijke wijze afscheid van hen nam. Een hofrijtuig was ter beschikking van HH. MM. gesteld, om haar naar het „Hotel de Russie" terug te voeren. De groothertog en de groothertogin brachten bovendien een tegenbezoek aan de koninginnen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag niet plaats hebben. De minister van Oorlog heeft de legerautonteiten aangeschreven alles te doen tot bevordering van de zedelijke vorming der militairen, vooral van de jeugdige miliciens o. a. dooi hen zonder dwaDg aan te sporen tot j bezoek der Militaire Tehuizen, katho- I lieke vereeoigingen en dergelijke, wier j bestaan in de kazernes en cantines kan j worden bekend gesteld. Menige landgenoot ge troostte zich de kosten van een reis naar Athene, Buenos Ayres enz., om, wanneer hij zich verwijderd had, niet gedwongen te worden, terug te keeren. Het blijkt nu, dat men zich de kosten voor zulk een verre reis had kunnen besparen' De Saaie Ztg. althans verneemt uit Brunswijk, dat naar aanleiding van de vlucht van een kantoorbediende, die zich had schuldig gemaakt aan ver duistering van geld, is gebleken, dat wel een uitleveringsverdrag bestaat tus- schen Pruisen en Nederland, maar niet tusschen het duitsche Rijk of tusschen Brunswijk en Nederland. De Kamer van Koophandel te Brunswijk heeft zich nu tot den Bondsraad gewend met het verzoek, zulk een tractaat voor het ge- heele Rijk te sluiten. De bekende fluitist Jac- ques De Jong zal waarschijnlijk niet meer in staat zyn op te treden. Hij heeft aan een der vingers een spierver- stijving gekregen, waardoor hem het spelen onmogelijk is. Te Hamburg, waar hij het laatst was verbonden, had hij zich onder behandeling van ver schillende specialiteiten gesteld, maar mocht daar geen baat bij vinden. Hij is daarop naar ons vaderland terugge keerd en heeft zich te Amsterdam onder behandeling van een der professoren gesteld. Zondag zal er i n „S t rouck e n" te Amsterdam een meeting worden ge houden, uitgaande van bewoners van Nieuwer-Amstel, ten einde een splitsing dier gemeente in een stedelijk en lan delijk deel te verkrijgen en aansluiting van het stedelij deel aan Amsterdam^ BI ij kens bij den Raad van State te 'sHage, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, ingekomen konink lijke besluiten is i°. vernietigd het besluit van Burg- en Weth. van Middelburg, waarbij aan B. van Bekuiy en J. Bnys, zich noe mende voorzitter en secretaris van de officierenvereeniging tot het schieten met de revolver, vergunning is verleend tot het oprichten van eene schietinrich- ting; 20. met wijziging van het besluit van Burg. en Weth. van Krommenie dd. 2 Dee. 1891, waarbij aan C. Verwer aldaar voor den proeftijd van éen jaar vergunning werd verleend tot uitbreiding zijner inrichting voor het fabriceeren van metaalwaren en deco reeren, bakken en lakken van blikwaren, de gevraagde vergunning zonder proeftijd verleend; 30. met vernietiging van het besluit van Burg. en Weth. van Krommenie, dd. 8 Januari 1892, voo zoover 'daarbij aan C. Verwer vergunning is 29 HOOFDSTUK XII. Met het bedrag daarvan had hij kleine schulden, die langzaam waren opgeloopen, betaald; het waren geen speelschulden, want ien eerlijk man zal wel zorgdragen niet meer te verliezen dan lij kan betalen. Deze handelwijze had zijn geweten wel eenig- zins in opstand gebracht, maar had hem nog volstrekt Diet ge schokt in het geloof aan zijn eigen eerlijkheid. Hij was dan ook weer onmiddellijk met zichzelf verzoend, en zelfs toen hij zoo aag zonk, ©m zich aan de bezittingen van miss Pharr te ver grijpen, had hij in eigen oogen zijn handelwijze reeds gerechtvaar digd nog geen uur, nadat het misdrijf was gepleegd. Vijf minuten vóór de daad gepleegd werd, had hij er zelfs °og niet van gedroomd. In pijnlijke gedachten verzonken, was iij geheel toevallig Wootton Hill voorbijgereden. Boomer zou hem lebben kunnen redden wanneer hij hem had kunnen ontmoeten; iet grillige noodlot had het echter anders gewild, en hij zag Biets anders veor zich dan schande en ellende. J. P. zou de zaak verklappen, de zaak zou mevrouw Wyncött en dus ook miss Pharr ter oore komen, en het in de laatste dagen zoo zorg vuldig opgetrokken plan zou tot puin ineenstorten. Aan een hevige wanhoop ten prooi, had hij van Hemsleigh zijn weg dwars door de velden genomen. Wyncott Esden had veel geld noodig, en hij had het ook direct noodig. Toen hij het huis bereikte, had hij de bewoners op het gras veld vereenigd gezien, en de herinnering aan dat verderfelijke werktuig van Gale en aan het feit, dat de juweelen zoo dicht in zijn bereik waren, kwam maar al te plotseling en met onweer staanbare kracht bij hem op. De duivel moest er bij in het spel zijn geweest, zoo bedacht hij later, in de wijze, waarop hij voor de verleiding was bezweken, en alle hinderpalen tot de misdaad uit den weg schenen te zijn geruimd. Hij wilde miss Pharr niet bestelen. Eerlijk als hij was, deinsde hij terug alleen reeds van de gedachte daaraan. Hoe kon een man van zijn geboorte en opvoeding zich als een dief gedragen Met de juweelen in zijn bezit zou hij echter in den vorm van eene belooning een som gelds ter leen kunnen krijgen. Hij zou het geld terugbetalen, nauwgezet tot den laatsten cent. Zijn toestand was wanhopig de tijd was kort. Reeds voordat hij het wist, sloop hij onder beschutting van de heggen met schuld beladen weg, met de gestolen juweelen in zijn valies. Neen, neen. Niet gestolen. Geleend! Hij keerde naar zijne kamers in Londen terug, terwijl schaamte, schuldbesef, vreugde en vrees in zijn brein rondspookten. De weer kaatsing van zijn gelaat in den spiegel deed hem ontstellen, en een uur lang moest hij krachtige pogingen aanwenden om zijne geschokte zenuwen weer tot kalmte te krijgen. Hem bleek even wel, dat een kalme, natuurlijke redeneering het beste geneesmid del voor hem was. Er was geen diefstal gepleegd, maar de juwee len waren slechts verscholen. Zij zouden immers dadelijk worden teruggegeven wanneer de belooning betaald was. Zyn yver en slimheid om ze op te sporen zou hem zelfs in de oogen van dg erfgename nog doen stijgen. Welk bedrag hij ook mocht over houden na het betalen van zijne dringendste schulden, hij zon het stellig teruggeven. Zijn roem begon zich te vestigen en na zijn welslagen in de laatste strafzaken zou hij voor het werk zijner hersenen meer behoorlijke prijzen kunnen vragen. Hij besloot verder om eenvoudig als een kluizenaar te gaan leven en te wer ken zcoals hij nog nooit had gewerkt. De daad was in ieder geval reeds gepleegd, en er is ter we reld niets dwazer dan te jammeren over gemorste melk. Hij voerde een worstelling met zijn zelfverachting, zooals hij dit reeds had gedaan, en wist er zichzelf bijna van te overtuigen, dat hij onberispelijk had gehandeld. De ontdekking, dat hij een stuk had verloren van het werktuig, waarmee de inbraak was gepleegd, had hem eerst wel angst aan gejaagd, maar hij herinnerde zich welken weg hij had geloopen naar Sandy Park, zoodat hij besloten had het te gaan opsporen. Zelfs al kon hij het niet vinden, dan kon het toch niet met den diefstal in verband worden gebracht. Wat er ook aan zyn karak ter macht ontbreken, hij was er voor zichzelf van overtuigd, dat het hem niet aan moed ontbrak. Hij kon nog wel tijdig genoeg het gevaar vreezen, wanneer het hem eenmaal begon aan te grijnzen. Toen hy den brief

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1