EL fl'V" dameS' en een Piar In het grens dorpje Zeisten bij Sittard kwam Woensdagavond zeke re Krekelberg in beschonken toestand huiswaarts. Daardoor ontstond eene woordenwisseling, daarmede eindigende WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. geweigerd tot het plaatsen en in wet king brengen van een petreleum-gas- motor van 4 paardenkracht, de ge vraagde vergunning alsnog voorwaarde lijk verleend 40. niet aanvankelijk verklaard, omdat appellant van het instellen van zijn be roep niet de noodige kennisgeving had gedaan, het beroep van E. S, Postma te Jutfaas tegen het besluit van Burg. en Weth. van Leeuwarden dd. 9 Ja nuari 1892, waarbij aan A. Graf aldaar en rijne rechtverkrijgenden onder voor waarden vergunning is verleend tot op richting eener blik- en zinkwerkerij 50. ongegrond verklaard het beroep van A. Luyendijk, vader van den lote- ling L. Luyendijk, tegen de beslissing van Ged. Staten van Zuidholland dd. 14 Maart, 1892, waarbij de dit jaar in de gemeente Delft gehouden loting voor de nationale militie is gehand haafd; 60. niet voor inwilliging vatbaar ver klaard de aanvrage om pensioen van G. SchToeveis, .weduwe van den gewezen sluisknecht bij het kanaal van Zuid- Beveland J. de Mul 70. niet ontvankelijk verklaard, we gens overschrijding van den termijn het beroep van A. H. Teunissen en 3 andere lotelingen uit de gemeente Weert tegen de uitspraak van Ged. Staten van Limburg dd. 4 Maart 1892, waarbij hunne bezwaren tegen de dit jaar in genoemde gemeente gehouden loting zijn afgewezen. Behandeld werden: 10. het advies van den Pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren, strekkende tot afwijzing van het verzoek van M. Akkerman, wed. G. Dijstelberge te Lemmer, om toekenning van pensioen 20. het beroep van F. K. van der I Heiden, onderwijzer te Oostzaan, tegen I een besluit van Ged. Stalen van Noord holland dd. 10 Febr. 1892, waarbij hem vergunning is geweigerd tot het gelijktijdig waarnemen der betrekking van boekhouder der onderlinge brand waarborg-maatschappij „Oostzaan" 33. het advies van den Pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren, strekkende tot afwijzing van het verzoek van J. Sartorius, te Leeuwarden, om toeken ning van pensioen aan A. Linthorst, weduwe van den opzichter 2e kl. bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen H. Sartorius eu hare drie kinderen. De koninklijke beslissing in deze zaken volgt later. In een hofje in de Hemster- huisstraat te 's Hage liep Woensdagmid dag een man aanhoudend heen en weer met het doel, zooals hij aan iedereen mededeelde, een vrouw, die hij opwachtte met een groot slagersmes den hals af te snijden. De politie vond hem ten slotte in een herberg, waar hij wat uitrustte en ontnam hem het gevaarlijke wapen. Met den trein van 5.20 uren werden Donderdagmiddag door de po litie van het station Beurs te Rotterdam naar Rozendaal op transport gebracht, ter verdere uitleiding naar de zijde van België, tien vreemdelingen, grootendeels Duitschers, van wie er vier aldaar waren aangehouden als verdacht te zijn „kwar tjesvinders." Een dezer had bij zijne aanhouding in het logement aan de Koningsteeg 7, waar dit soort van lieden veel komt, achtergelaten een handkoffer, die, toen hij vanwege de politie uit dat logement gehaald werd, bleek te zijn opengebroken, terwijl er eenige kleeding uit vermist werd. ;De bestolene, wiens kleeding de politie niet meer vond, moest thans zonder kleeding, ondanks zijn protesteeren, dit transport mede maken, over welke wijze van handelen bij te kennen gaf zich te zullen be klagen. Het driejarig kind van den boerenknecht A. Korevaar te Sliedtecht, dat Donderdag eenige oogenbliklcen zonder toezicht werd gelaten, geraakte achter het ouderlijk huis in eene mod dersloot en verdronk. Men schrijft uit Tilburg: Bij de firma Van Dooren en Dams werd Woensdag een merkwaardig feest gevierd. Onder de werklieden waren due jubilarissen, namelijk, Jans Brou wers die 62 jaren, Jozef Goossens, die 50 jaren en Kee Beerens die 25 jaren bij deze meer dan eene eeuw bestaande firma werkzaam waren geweest. Door de gezamenlijke werklieden was een ge deelte van de labriek in een feestzaal herschapen. De heer Adolf van Booren hield tot zijne getrouwe, brave werklie den een gevoelvolle toespraak en be- giftigde hen ieder met eene welgevulde portemonnaie en andere doelmatige ge geschenken. Ook door den burgemees ter en den heer dr. H. F. Kuyper, inspecteur van den arbeid in de ro in spectie, die bij het feest tegenwoordig waren, werden de jubilarissn toegespro ken en vooral gewezen op de goede harmonie die daar tusschen werkgever en werkman bestaat. Daarna werden volks spelen gehouden, waarvoor een aantal prijzen van waarde ter beschikking ge steld waren, terwijl de dag beslofen werd met een feestmaaltijd, waaraan door al de werklieden der fabriek deel genomen werd. Bij een hevig, doch kort stondig onweder, dat Donderdagnamid dag boven Andel en omgeving woedde, is de bliksem geslagen ia den Uitwijk- schen watermolen, waardoor brand werd veroorzaakt. Bizonderheden ontbreken. Berendina Wiecherink te Iwekkeloo gemeente Lonneker, vierde Zondag jl. haren ioo.u geboortedag. Deze gedenkwaardige dag ging VOor haar en voor hare kinderen, behuwd klein- en achterkleinkmderen niet on opgemerkt voorbij, wijl velen haar kwa men gelukwenscheD. Het oude mensch nog zeer kras, heeft nog een goed gezicht en gehoor en verricht eiken dag nog eenige huiselijke bezigheden. Zooals bekend is, zal den 5«» Juli .te Steenwijk herdacht worden „Steenwijk s bevrijding door Ihms Maunts in 159,Van de feestelijk- heden, die dan zullen plaats hebben kunnen wij reeds het volgende mede-' deelen. Maandag 4 Juli zal eerst een generale repetttie worden gehouden van eenjge voor die gelegenheid vervaar digde zangstukken, uit te voeren door honderd kinderen onder leiding van den heer Godefroy aldaar, en geaccompag neerd door het muziekkorps van het instructie-bataljon te Kampen, 's Avonds tableaux met bengaalsche verlichting on de mark, voorstellende gekostumeerde groepen uit den spaanschen tijd, en concert in de versierde zaal van het logement „Varrenhorst". DinsdagmorgenFeest reveille en een heraut door de stad. 's Middags gekos tumeerde historische optocht door de stad, die ten doel heeft de geschiedenis van Steenwijk in beeld te brengen Deze is verdeeld in 10 gro?pen te weten: i». gtoep Piekeniers; 20. Mus ketiers; 30. Drie Graven van Nassau: 4«- Schanswerkers; 50. Maurits en zijn staf; 6>. Marketentsters; 7o. Rondas siers; 80. Spanjaarden; 90. engelsche hulptroepen en 100. Haakbusschutters s Avonds wordt bij fakkellicht de' optocht herhaald en daarna feestconcert in de zaal „Varrenhorst. (c. Z) echter ter plaatse was, had vrouwJK. tengevolge van bloedverlies den geest gegeven. K. werd Donderdag gearresteerd, ter wijl de justitie een plaatselijk onderzoek instelde. BloemenHet is detijd dat men bloemen zaaitde meeste zul len wel reeds in den grond of in de bloempotten zitten. Velen meenen dat hetgeen zij een vorig jaar vergeten of overgehouden hebben, absoluut ver loren isdit is niet zoo. Er zijn, naar de Horticultural Times meldt, tal van zaden, ook van kleinere en weekere, die hun kierakracht behouden lang na het eerste jaar. De boonensoorten zijn in een tweede jaar zelden meer iets waard (dus ook lathyrus en pronkboo- nen niet meer)maar van vele soorten is zelfs het zaad van een jaar vroeger verkieslijk boven het nieuwe. Van bal saminen is dit stellig het geval; kom kommer- en raeloenzaad houdt wel haast twiotig jaar zijo kiemkrachthet is ook door de forsche kiemkracht van de meloenen, dat men zoovele soorten utt de nieuwe wereld, ondanks de ver schillende temperaturen, hier heeft kun nen acclimateeren. Iemand heeft varens gekweekt van een blad dat vijftien jaar tusschen de bladen van een boek gelegen had, nog waren dus de sporen levend koolzaad kan na tie j of twaalf jaar nog wel gebruikt worden. Dit is van te meer belang omdat de zaden, in een natten zomer ontwikkeld, vaak een heel geringe percentage van kiemkracht vertoonen. Flink volgroeide zaden van een jaar vroeger, leveren dan veel meer kans op krachtige plan ten en de planten die er van gekweekt worden zelfs zijn veel meer levensvat baar. medaille, benevens i diplomavoor de cat. 13 tot en met 18 voor elke cate-| gorie 1 verguld zilveren en i zilveren medaille benevens i diploma. RECHTSZAKEN. Het bestuur van de interna tionale sport-.' visscherij-, en paarden- tentoonstelling te Scheveningen schrijft een internationalen postduiven-wedstrijd uit van Scheveningen, op [Zondag den 3°n Juli. De leiding hiervan is opge dragen aan eene speciale commissie, daartoe benoemd door het bestuur van den Nederlandschen Postduivenbond. Aan dezen wedstrijd kunnen alle bui- tenlandsche en nederlandsche vereeni gingen en liefhebbers van postduiven deelnemen. De uit te loven prijzen zijnEen gouden medaille ter waarde van f 50. Een kunstvoorwerp. Eene zilveren me daille, uitgeloofd door het ministerie van oorlog, en verder voor ieder tiental duiven één prijs, te maken van de inleg gelden, bestaande uit verguld-zilveren, zilveren en bronzen medailles, uitgeloofd door het ministerie van oorlog. Ook schrijft genoemd bestuur eene internationale tentoonstelling van post duiven uit, te houden in een der lokalen van het sportterrein te Scheveningen, op den 15, 16, 17 en 18 Juli. De leiding is opgedragen aan eene bizondere com missie, daartoe benoemd door het be stuur van den Nederlandschen Postdui venbond. Aan deze tentoonstelling kunnen deelnemen alle nederlardsche en buiten- landsche vereenigingen en liefhebbers van postduiven. Eereprijzen zijn de door het minis terie van oorlog uitgeloofde medailles, alsEen gouden voor de vereeniging, die de meeste prijzen behaalt. Eene zilveren voor den inzender, die de meeste j prijzen behaalt. Eene bronzen voor de vereeniging, die het grootste aantal dui ven inzendt, en eene bronzen voor den In den namiddag van den 10 Mei jl. werd op het Bezuidenhout te 's-Hage, een man door een zekeren W. D., een pas ontslagen bedelaar uit de kolonie Veenhuizen, van het leven beroofd, althans, ten gevolge van 4 messteken, welke hem werden toegebracht, over leed de man zeer spoedig. Beklaagd van doodslag, had W. D. zich Donderdag voor de Arrond.- Rechtbauk t« 's Hage te verantwoor den. De beklaagde is een stevig gebouwd man in de kracht van zijn leven en werd reeds meermalen veroordeeld we gens het toebrengen van verwondingen met een mes. Ook thans weder werd om een nietigheid het mes getrokken. Bovendien was de getroffene zóo be schonken, dat beklaagde ware dit noodig geweest, gelijk hij beweerde hem gemakkelijk met een enkelen duw van het lijf had kunnen houden. Intus- schen bleek, dat de verslagene de aan leiding tot de ruzie had gegeven. Het verloop van de zaak werd vroê ger reeds medegedeeld. Volgens alle getuigen werden de mes steken met kracht toegebracht en was de beklaagde wel min of meer beschon ken, maar niet zóo, of hij kon zeer goed weten wat hij deed. Toen hij on der andere den steek onder het hart die den dood moet hebben veroor zaakt toebracht, had een der getui gen gezien, dat hij het knipmes nog eens omdraaide. Subst. officier van just. mr. Van But tingha Wichers, de nietige aanleiding tot den twist in het licht stellende, deed uitkomen hoe de bekl. niet eenvoudig een steek had toegebracht tot afwering, maar 4 malen achtereen zijn slachtoffer het moordend wapen in het lichaam, heefw gedrukt. Daarin lag zijns inziens het opzet om te dooden en ZEd.Achtb. requircerde dan ook veroordeeling van den bekl., ter zake van doodslag, subsidiair ter zake van mishandeling met doodelijken afloop, tot 6 jaren gevan genisstraf. De .oegevoegde verdediger, mr. D. Van Houten, bestreed dat opzet tot dooden had bestaan en achtte, de om standigheden in aanmerking genomen, de maximum straf, gesteld op raishan deling met doodelijken afloop, hier door het O. M. geëischt, te zwaar. Uitspraak 30 Mei. Het gerechtshof te 's Hage heeft, Donderdag uitspraak doende op het hooger beroep van de weduwe De Kra ker tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij zij met Louwerse tot 20 jaren gevangenisstraf is veroor deeld wegens den moord op haren echt genoot, het beklaagde vonnis, voor zoo ver daarvan was geappelleerd, vernietigd wegens een gebrek in de bewijsvoering, en opnieuw rechtdoende de appellante (2e bekl.) weder tot twintig jaren gevan genisstraf veroordeeld wegens m«ord, te zamen en in vereeniging met een ander gepleegd, met bepaling dat de voorloopig in verzekerde bewaring door gebrachte tijd bij de ten uitvoerlegging der straf geheel in mindering zal komen. genaderd tot de Gonini-rivier. De beide armen dier rivier zijn ter eere van Hare Majesteiten'deor den heer Loth gedoopt met de namen van Emma-rivier (de oostelijke arm), en de Wilhelmina-rivier (de westelijke arm). In de op 20 April gehouden open bare vergadering der Koloniale Staten, is met algemeene stemmen de heer mr» Henri Benjamins tot griffier gekozen. Aan den heer H. van Breen, dis trictscommissaris van Beneden-Cotticar en Beneden Commewijne, is wegens ziekte buitenlandsch verlof naar Eu ropa verleend voor den tijd van een jaar. De heer M. Nassy, districtscom missaris van Boven-Surinaraeen Boven- Para, is met tijdelijke ontheffing van zijne tegenwoordige betrekking, [belast met de waarneming der functiën van districtscommissaris van Beneden Cottier en Beneden Commewijne, terwijl de heer W. L. ten Harmsen van der Beek, districtscommissaris van Beneden-Suri- name en Beneden-Para, tijdelyk belast is met de waarneming der functiën van districtscommissaris van Boven-Suriname en Boven-Para. inzender, die het grootste aantal duiven dat K. zijne cchtgenoole met een mes iozendt. zoodanig verwondde, dat zij ter aarde KOLONIËN- PARAMARIBO, 22 Aprü. De heer Loth, die den i5n Januari Verder worden als prijzen uitgeloofd naar de Lawa vertrok, teneinde dwars stonte. K., dit ziende, ging ijlings eenvoor de categorie 1 tot en met 12 voor door het voormalig betwiste gebied cc geneesheer ontbieden. Alvorens deze elke categorie 1 zilveren en 1 bronzen tracé te maken naar de Tepanohony, schreef van den diep bedroefden vader, en daarna het papier vuil maakte en het verkreukte, kon hij niet nalaten eenigen humor te putten uit zijn zonderlingen toestand, en hij vond dat een bewijs van moed en koelbloedigheid. Hij besloot om bij de onderhandeling zelt handelend op te treden, en het denkbeeld hoe weinig moeite het hem zou kosten om dien bedroefden vader te vinden, dwong hem een glimlach af. Er lag ook wel eenige bitterheid in die gedachte, maar er was nu van lerugkeeren geen sprake meer, en binnen eenige maanden zou hij de achting voor zichzelf teruggewonnen hebben door het geld terug te betalen. Het was een leening in een onwettigen vorm, dat is waar, maar het was zwakheid om het een diefstal te noemen, of zich zelf daardoor in eigen achting te doen dalen. Al deze overwe gingen waren wel in staat geweest om hem gerust te stellen, maar zijn gedwongen vennootschap met Gale boezemde hem af grijzen in. Gale was een lage schurk, een ervaren misdadiger, en alhoewel Wyncott met spottende minachting hem had aange hoord, vond hij zijn toestand bij hun eerste onderhoud bijna onhoudbaar. En nu Gale zijn medeplichtige werd en het hem dubbel moeielijk werd zijn plan te volvoeren, waren er oogen- blikken, dat het hem beter voorkwam om de juweelen terug te geven en vergiftenis te vragen aan degenen, wier vertrouwen op hem hij had misbruikt, dan met zulk een schavuit de winsten van zijfn diefstal te deelen. Nu Gale zulk een rol in deze zaak speelde, vervolgde zij hem als een nachtmerrie. Gedurende de wandeling werd zijn geest evenwel weer hel derder. In het onwaardige tooneelspel, waarin hij de eenige acteur Naar het schijnt is er verandering te wachten in het portugeesche ministerie» Ook hier zou het weer den minister van financiën gelden, in bijkans alle europeesche kabinetten de ongelukkige^ die gelijk Harpagon wilde, een schit terenden maaltijd moet aanrichten voor weinig geld. Kan zoo'n waardigheids- bekleeder dat wonder niet tot stand brengen, dan wordt hem aan het ver stand gebracht, dat hij wel heen kan gaan en ruimt hij zijn zetel voor een anderdie het ook niet kan. Ditmaal is er in Portugal ook de minister van openbare werken en die van buitenlandsche zaken in betrokken. Alle drie zullen spoedig aftreden en naar men meent, worden vervangen uit de partij eer regeneradores, waar» van Serpa Pimentel de leider is. In de hongaarsche Kamer is een hevig rumoer ontstaan, toen de afge vaardigde Eötvös, lid der oppositie, het voorstel deed om generaal Klapka te begraven op 's rijks kosten, hem door de honveds de militaire eer te doen. bewijzen en van staatswege een monu ment voor hen op te lichten. Onder het rumoer, dat op dit voorstel volgde, beantwoordde de minister van eeredienst Eötvös en stelde eene motie voor, om tot de orde van den dag over te gaan. Deze werd aangenomen met eene meerderheid van slechts tien stemmen, 94 waren voor,, 14 tegen. In de fransche Kamer hebben Méline en andere protectionistisch gezinde afgevaardigden voorgesteld, om wanneer Spanje geen tegemoetkomingen wil doen, op dat land de zeer hooge tarie ven van het tegenwoordige maximum tarief toe te passen, evenals indertijd tegenover Italië is geschied. Geeft Spanje dus niet toe, dan is een tarieven oorlog van weerskanten te verwachten. Op de parijsche beurs heeft het gerucht geloopen, dat de duitsche regeering het plan zou koesteren om in Elzas-Lotha ringen het passecstelsel weer in te voeren, uit ontevredenheid over de voorgenomen gymaastiekfeesten te Nancy" maar in de hofkringen te Berlijn weet men van zulk een plan niets af. Het zal dus wel niets meer dan een gerucht wezen. Ook de engelsche regeering denkt, aan tegenweer tegenover de protectio nistische richting in andere landen. Lord Salisbu'y verklaarde in eene te Hastings gehouden redevoering, dat Engeland maatregelen zal moeten nemen tegenover die natiën, welke de engelsche voort- was, moest hij zijn rol ten aanhoore van het publiek ten einde toe uitspelen, terwijl hij de geheele verantwoording voor het wel slagen daarvan droeg. Hij begon zich nu af te vragen, of het wel van veel invloed zou zijn, dat Gale van alles op de hoogte stond? De belooning zou hij ongetwijfeld met hem moeten deelen, en er zou dus veel meer tijd verloopen alvorens hij miss Pharr zijn schuld kon terugbetalen. Hij was tot op zekere hoogte in de macht van dien man, maar wanneer Gale eenmaal de helft van de winst in zijn bezit had, dan was hun vennootschap ontbonden, en was die schavuit hem verder geheel onverschillig. Wanneer de zaak was afgeloopen, dan zouden zij elkaar nooit meer ontmoeten, zoodat hem geen geld meer kon worden afge perst. Gale zou hem ongetwijfeld wel bedreigen, maar hij kon immers niets doen zonder zichzelf aan een groot gevaar bloot te stellen. De zaken stonden toch nog zoo slecht niet. Toen hij nu langzamerhand zijn toestand aldus begon in te zien, bevond hij zich bij den Marble Arch. Hij riep een koetsier aan, liet zich naar zijn club rijden en ging daar dineeren. Hij was daar evenals elders zeer gezien, en de helft van zijne club- genooten, die nog in Londen waren gebleven, wenschten hem geluk met zijn succes in de bewuste strafzaak. Deze had veel weg van een cause célèbre, enin een paar dagbladen was Esden ten zeerste geprezen. Hij was een sport hooger gestegen in de mensehelijke opinie en een schoone toekomst werd hem voorspeld. In het gezelschap van zijne vrienden en onder het genot van een goed glas wijn, en dank zij zijn talent om onaan gename gedachten te verbannen 'uit zijn brein, werd hij zeer vroolijk en spraakzaam, en toen hy uit zijn club wegreed, ver langde hij in opgewekte stemming vurig naar het oogenblik waarop hij met Gale zou kunnen afrekenen. Op dezen toestand van opgewondenheid zou echter de onvermijdelijke reactie vol gen, en toen hij in Elm Court de trappen opklom en in zijn zitkamer het gas aanstak, gevoelde hij zich weer diep ellendig. Hij sloot de binnendeur, trad vervolgens met overdreven be hoedzaamheid zijn slaapkamer binnen en rrok de blinden dicht. Vervolgens keerde hij terug, stak een kaars aan en met zijn hand de vlam voor tocht beschuttende, sloop hij weer naar zijn slaapvertrek, en wierp onwillekeurig een blik naar links en rechts alsof hij vreesde, dat iemand zich aldaar schuil hield. Daarna zette hij den kandelaar op een kast, en ontsloot het valies, waarin hij de juweelen had verborgen. Plotseling uitte hij een doordringenden kreet en ledigde het valies zoo woest, dat de vloer weldra geheel met den inhoud daa.van bedekt was. Het leeren kistje was verdwenen. Hoe lang hij daar neergeknield lag, had hij niet kunnen ver tellen. Hij scheen voor alles blind en doof en toen hij weertet zichzelf kwam, brak het zweet hem van alle kanten uit en beefde hij van het hoofd tot de voeten, terwijl het hem voor zijn oogen duizelde. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2