GEMENGD NIEUWS. POLITIEK OVERZICHT. "De Provinciale Staten van Zeeland hebben tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gekozen den heer mr. Fokkei, griffier der Staten. De benoemde kreeg 21 stemmen. Op den oud-minister mr. Godin de Beaufort waren 13 stemmen uitgebracht, op den heer Van Lijnden 3. Naar men verneemt is het hoofdbestuur vau den Nederlandschen Bond voor Algemeen Kies- en Stem recht reeds begonnen het tot stand komen van de groote demonstratie in September ia Den Haag, waartoe in Maart op de algemeene vergadering te Groningen besloten was, voor te berei den. Aan een 12 -tal hoofdbesturen van vereenigiugen in ons land zijn uitnoo- digingen gezonden tot het zenden van afgevaardigden naar eene bijeenkomst ter voorloopige bespreking, die op den jenPinksterdag te Amsterdam zal worden gehouden. Avist Door wijlen den heer W. A. Scholten, overleden te Groningen, bij testament bepaald, dat van zijne uit te geven levensbeschrijving een ex;m plaar gratis zal worden gezonden aan iedere volksbibliotheek, aan iedere af- deeling der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, aan iedere werkliedenver- eeniging en aan iedere leesinriehting in Nederland. Van den hoogleeraar dr. Hugo de Vries te Amsterdam is door B. en W. een schrijven ontvangen, waarin wordt aangedrongen op eene vergrooting van het hoofdgebouw van den Hortus Botanicus wegens gemis aan ruimte voor het steeds toenemend aantal studenten, die aan de practische oefeningen deel moeten nemen. Aange zien B. en W. van de noodzakelijkheid overtuigd zijn der vergrooting, stellen zy den Raad voor, tot eene verbouwing over te gaan, waarvan de kosten zijn begrooting op ƒ9000. Met Hemelvaartdags zal evenals in vroegere jaren door het ge nootschap „Liefdadigheid naar Vermo gen" te Amsterdam, aldaar een liefda digheidsdag worden gehouden. Met zijn zwaargeladen vaartuig zeilde de schipper T. de Roen van Sloten, met flinken bries over het Fleussermeer, toen het schip op een steen stiet en zoo zwaar lek werd, dat het binnen twee minuten zonk. De schipper en zijne twee knechts werden gered door een boer, die met zijn melk- bootje in de nabijheid was. Naar men verneemt, zal te Utrecht eene openbare vergadering wor den gehouden van studenten tot de Sjciaal-Democratische Studenten-Ver- eeniging behoorende. Ia deze bijeen komst zal o. a. het woord worden ge voerd door den heer F. van der Goes van Amsterdam. Omtrent den brand in de kerk te Roermond wordt nader van daar gemeld; Vrijdagavond om 6% uur, sloeg de bliksem, tijdens een hevig onweder, dat hier woedde, in de spits van den toren der kathedrale kerk. In minder dan geen tijd stond deze geheel in brand. De geheele brandweer van Roermond met de spuiten van het garnizoen was spoedig ter plaatse. Aan blusschen viel, tengevolge der hoogte waarop de brand was uitgebroken, ongeveer 70 meter, niet te denken. Het groote Christoffel- beeld viel van het middenschip. De toren brandde geheel uitzoo ook het gedeelte der kerk, hetwelk zich daaronder bevindt. Het geheele dak der kerk is vernield men den brand meester. De brandweer Nu hangen de pakjes in het huis van Venloo was om 10% uur op de daarnaast te koop en zijn geprijsd: 16 plaats des onheils, alsook brandspuiten gulden van Maasniel, Hom en andere omlig gende dorpen. Al de autoriteiten der stad, de schut terij, het garnizoen, de ma:échaussées de gemeentepolitie waren tegen woordig, Dit meldt de „Pinang Gazette" wel ker redactie bij de proef tegenwoordig F: ECHTSZ AKEN- De veertig Jubbegasters, die, zooals gemeld is, voor het kantongerecht te De fraaie kathedrale kerk dagteekent Heerenveen terecht stonden wegens het van het begin der 15e eeuw. Sedert te laat vertoeven in eene herberg, zijn 1819, toen een gedeelte van den toreu ieder tot 1 boete veroordeeld. De afbrandde, bleef zij voor brand gespaard. eisch was 2. Vrijdag, tegen half vier,! woedde boven Arnhem en omstreken een heftig onweder, dat zich tegen half zeven herhaalde. Bij die bui is de blik- j sem geslagen tegen den muur van het huis, bewoond door den agent van politie Van der Veen, op Schaarsbergen, KOLONIËN- BATAVIA, 22 April. De onderwijzeressen bij het openbaar ger onderwijs in Ned.-Indië zijn van waardoor de muur op twee plaatsen is pjan bij rekest tot de autoriteiten gescheurd en dakpannen van zijn huisNederland te wenden, ten einde te en dat van zijn buurman zijn stukge- voorkomen dat haar de thans toege slagen. Een van de kinderen van Van stane indemniteit voor huishuur wordt V. werd bedwelmd, zoodat geneeskundige oatuoinen, gelijk door den di;ecteUr hulp moest worden ingeroepen.Verdere van onderwijs, eeredienst ea nijverheid ongelukken hadden niet plaats. i3 voorgesteld. Door de gemeentepolitie te Het raderstoomschip 4e klasse Breda werd Vrijdag avond eea soldaat j „Onrust", thans te Pontian&k, zal hier - gearresteerd en aan de militaire autori- j heen komen om als wachtschip te teiten overgeleverd, die als oppasser j Tand jong Priok dienst te doen, tot-fat van een officier diens portemonnaiede Gedeh geheel gezuiverd is. met geld en een gouden ring had ge- 5 Met een extratrem is de beman stolen. i ning van het wachtschip „Gedeh" naar Te Venloo sloeg Vrijdag dejMeesterJCornelis overgebracht, waarlzij j -1 Kemr*oa7Qn lnnncAn ie rr^lremnoPrn bliksem in de synagoge, zonder echter brand te veroorzaken. Alleen het groote koepellicht werd gedeeltelijk verbrijzeld, en eene gaskroon zeer beschadigd. Te Ouddorp (Goeree) is de behuizing op de Jonkerstee, beloond door J. Klein, door brand vernield. Een zijner kinderen heeft daarbij zulke hevige brandwonden gekregen, dat het aan de gevolgen is overleden. Burgemeester en Wethou ders van Lonneker, vergezeld van den gemeente-secretaris en ontvaDger, be gaven zich, naar Tub. meldt, Vrijdag middag naar Twekkeloo, tên einde Berendina Wiecherinck, welke ji. Zondag haren 1003. en verjaardag heeft gevierd, te feliciteeren. Onder een toepasselijk woord van het hoofd der gemeente werd haar een prachtige stoel, benevens eenige ver snaperingen aangeboden. De nog krasse ioojarige, zichtbaar aangedaan, dankte met een paar woord jes voor deze attentie. toncurrznlifwoede. De zer dagen had in een der hollandsche steden een eigenaardig voorval plaats. Naast elkaar woaen twee concurrenten in gemaakte heerenkleeding, of liever een woonde er reeds lang en een ander kwam onlangs het huis naast zijn con current huren. Deze zag dat om den dit en dat niet graag Vooral daar zijn concurrent-buurman bij moei weer jassen buiten hing voor een spotprijs. Op een dag der verleden week werd het hem te erg. De concurrent had een menigte jongeheerenpakjes op de stoep uitgestald voor 10 het pakje, en wel zulke kwa liteit, waarvoor hij altijd f 16 17 ont ving. Doch hij wilde zich niet laten overvleugelen. Hij ook stalde een menigte pakjes uit en prijsde ze f 8. Een half uur na de uitstalling kwam eene dame in den winkel, die met geld in de hand ea met een zoetsappig ge laat en een zacht stemmetje alle pakjes tegen den genoteerden prijs wenschte te koopen. Zij vond ze beelderig, zij vond ze charmant en zij vond ze spot, spot goedkoop ook. Onze koopman kon voor de eer van zijn huis niet weigeren, maar toch ging het hem aan zyn hart, dat de pakjes voor de schade is aanzienlijk; schilderijen zóó'n luttelen prijs weg moesten, van waarde zijn geredgroot gevaar j Maar zijn smart verkeerde in woede bestond er voor de belendende huizen, toen hij vernam, dat de dame in kwestie Een vuurregen woei in westelijke rich-1 de vrouw was van zijn nieuwen buurman ting over de stad. Tegen io]£ uur wasen concurrent. ia bamboezen loodsen is gekampeerd. Voorloopig is alle gemeenschap met de buitenwereld haar ontzegdeerst als over eenige dagen gebleken zal zijn dat zich geene gevallen van cholera meer hebben voos gedaan, zal haar eenige meerdere vrijheid worden ver gund. Volgens den bataviaschen corres pondent vau hei „N. Pad. Hbla." denkt de regeering er, op jvoorstel van den directeur van O. en N., over om aid. B, van het gymnasium Willem III op te heffen, omdat zij als kweekschool voor ambtenaren niet meer voldoet. Op het verzoek van mr. H. s' Jacob te Soerabaia om concessie voor den aanleg en de exploitatie van eenen spoorweg in de residentien Probo'linggo en Besoekie van Probolinggo via Kla- kah, Randoeagoeng, Djember en Bon- dowoso naar Panaroekao, met zijtakken van Randoegoeng via Loemadjang en Tempeh naar Pesiran en vac Patokan (nabij Panaroekan) via Sitoebondo naar Kapongan onder garantie door den staat eener rente van vier ten honderd 's jaars over het benoodigde kapitaal, is door de regeeriog afwijzend oeschikt. De „Locomotief" bericht, dat inge volge eene raioisterieele depecha, den directeur van binnenlandsch bestuur is opgedragen, de europeesehe en inland- sche ambtenaren bij het binnealandsch bestuur van instrucriën te voorzien nopens het aanwenden van nun zede- lijken invloed tot bestrijding van het opiumgebruik, en dat de resident van Soerabaja, de heer Kroesen, de hoofd inspecteur voor de opiumaangelegen heden te Mechelen en de resident van Soerakarta, de heer Burnaby Laurier, in commissie zijn gesteld voor de ver dere samenstelling van een ontwerp tot organisatie eener recherche ter bestrij ding van den sluikhandel in opium in de goevernements-landen van Java en Madoera. Den 9011 April heeft men te Penang in tegenwoordigheid van eenige genoo- digden eene vergelijkende proef geno men met petroleum van Langkat, van Noord-Amerika (Devoe) en van Batoem. Allen waren het er over eens dat de Langkat-olie in alle opzichten het beste waszij ziet er uit als jenever, ruikt bijna niet, brandt hoe langer hoe hel derder, geeft haast geen rook bij het uitblazen en doet de pit zeer weinig verkolen. De Devoe-olie kwam na haai en de Batoem olie het laatst. „Zonder dat zult gij het nog wel een poosje kunnen uithouden, mijnheer," gaf Gale ten antwoord, nog steeds op eerbiedigen toon. „Wilt gij maar weer in dien stoel gaan zitten? Ik ben er van overtuigd, dat wij zonder onaangenaamheden tusschen ons beiden deze zaak tot een goed einde kunnen brengen. Gij zult u toch niet zoo onverstandig gedragen, mijnheer Esden zelfs een kip is nog niet zoo dom om te kraaien alvorens zij een ei heeft gelegd. Bijt eerst en begin te blaffen, wanneer gij dat ge daan hebt, dat is steeds mijn leus geweest. Laten wij eens be palen. dat ik u een minuut geef om een beslissing te nemen Of laten wij liever zeggen vijf, mijnheer Esden Wij behoeven ons volstrekt niet te haasten. Dus vijf minuten Ga nu zitten, mijn heer, en denk er eens over ns>." „Gij hebt dat briefje opgegeten," zeide Esden in schampere woede, „om het eenige bewijs, dat ik tegen u had te ver nietigen." „Juist, mijnheer," gaf Gale ten antwoord, terwijl zijn gelaat, waarop voldoening over zijne slimheid te lezen stond, zich tot een grijnslach vertrok, „dat heb ik gedaan. Wij hebben vijf mi nuten gezegd, nietwaar?" Hij haalde een reusachtig horloge te voorschijn en liet het rusten in de palm van zijne linkerhand. In de doodelijke stilte, welke in het vertrek heerschte, was het rikken duidelijk hoorbaar. Esden leunde achterover in zijn stoel, met een uitdrukking van doffe besluiteloosheid op het gelaat en zijn hart en hersenen waren zoo geheel werkeloos, dat hij niets beters wist te doen dan de slagen tellen. Hij telde tot vyftig, •waarna zijne gedachten hem tijdelijk schenen te verlaten. Een minuut daarna schrikte hij weer op. Honderd tien, honderd elf, honderd twaalf. Onbewust had hij doorgeteld. Esden kreunde van gramschap en veranderde van houding. Het horloge rikte en hij telde steeds door, en de zoo deerlijk bedrogene staarde zijn toekomst in het gelaat, totdat de schampere stem van Gale hem deed opschrikken. „Goedenavond, mijnheer Esden. Ik zal dadelijk naar Scotland Yard gaan, wanneer gij dat dan wilt. Ik zal mijn tijd niet ver spillen met de juweelen te gaan halen, want in dien tusschentijd zoudt gij uw slag geslagen hebben. Goed dat ik er aan denk deze twee deuren in uw kamer worden aan den buitenkant ge sloten. Ik zal ze sluiten en de sleutels meenemen." „Zeg mij dan wat gij van mij wilt," zeide Esden. De kracht om den strijd te aanvaarden scheen uit hem te zijn ge weken, en hij begreep, dat hij in den val was geloopen, zonder dat er kans tot ontsnapping bestond. „Dat is nu verstandig van u, mijnheer," gaf Gale ten ant woord. Hy had zijn hoed opgezet en was van zijn stoel opge staan, maar bij de bekentenis van Esden, dat hij zou zwichten, zette hij zijn hoed weer af, ging weer zitten en trok zijn stoel wat achter bij de tafel, alsof hij zich nu meer op zijn gemak begon te voelen. „Natuurlijk, mijnheer," zeide hij met de armen op de tafel leunende, en in een schor gefluister, „was het zeer verstandig van u om te besluiten ze weer terug te zenden. Iemand van uw stand moet nooit zulke juweelen stelen. Gij zoudt niet weten wat er mee te doen. Gij zult echter inzien, mijnheer Esden, dat het met mij een heel ander geval is. In mijne han den zijn zij zoo goed als gereed geld, en ik kon het dan ook Te La Louvière inBelgie heeft Zaterdag een geweldige ontploffing plaats gehad in de straat Deuxhoudin. Een dynamietpatroon ontplofte op den drempel van het huis van den slager Denis. Er werd een groote verwoesting aangericht. De vensterglazen van de naburige huizen braken en verscheidene vensters van het instituut St. Jozef werden ver nield. Er zijn geen menschen gekwetst of gedood. Men gelooft dat het eene wraakne ming is tegen Denis, die sedert veertien dagen gehuwd is. Drie weken geleden werd er een patroon voor de woning van zijn schoon moeder gevonden. Te Gooreind nabij Antwer- pen heeft een schildwacht een jongen man doodgeschoten. Omtrent deze daad meldt eea vlaarnsch blad het vol gende. De plaats voor het schijfschieten in het kamp van Brasschaat moet vergroot worden. Te dien einde werden ontei geningen gedaan, waartusschen zich een gebouw bevond, zijnde eene he*berg, toebehsorende aan de familie Thien- pont Deze familie weigerde evenwel hardnekkig haar eigendom te verlaten, zoodat ten laatste bij rechterlijk vonnis bepaald werd, dat zij per deurwaarder uit hare woning zou worden gezet. Dit vonnis werd den 17 dezer uit- voerd, en van dit oogenblik af werd een schildwacht voor het huis geplaatst. Den volgenden dag kwam een der zonen van Taienpont ea w.lde met geweld in zijne oude woning dringen, ondanks het verbod van den schildwacht, die hem dan ook de drie sommaties moet gedaan hebben. Daar hij maar niet wilde luisteren,heeft de schildwacht op den jongeling geschoten. De dood moet oogenblikkelyk zijn gevolgd Over de vermoedelijke sterkte der vloten van de greote mogendheden,in 1896 geeft de Tol. Corr het volgende overzicht. Engeland zal dan bezitten 39 pantserschepen ie kl., 37 pant8erschepen 2e kl., 111 kruisers 161 torpedo's; Frankrijk: 18 pant- sersehepen 2®, 27 pantserschepen 2e kl., 25 kruisers en 174 torpedo's Rusland: 16 pantserschepea ie kl., i9 kruisers en 43 torpedo'sDuitschland9 pant serschepen ie kl., 21 pantserschepen 2e kl., 36 kruisers en 118 torpedo's;. Oostenrijk-Hongarije9 pantserschepen ie kl2 pantsersehepen 20 kl., 11 krui sers en 57 torpedo's; Italië: 13 pant serschepen ie kl„ 11 pantserschepen 2e kl-, 15 kruise s en 93 torpedo's. Volgens o f f i e i e e 1 e o p g a v e werden gedurende 1891 op de engel- scho spoorwegen niet minder dan 1247 personen gedood en 11500 gekwetste- Deze hooge cyfers zijn echter vrij ge ruststellend voor de reizigers. Onder deze 1247 dooden werden slechts 1% personen, 5 reisigers en 12 spoorweg beambten, slachtoffers van eigenlijke spoorwegongelukken. Er werden 537 spoorwegbeambten gedood bij het uitoefenen van hun dienst bij het loopen langs de waggons, bij het aanhaken van tremen en andere ge vaarlijke bezigheden; 87 reizigers pleeg den zelfmoord door zich op den weg te werpen en 306 personen vonden den dood ten gevolge van onvoorzichtig heid door een weg over te steken bij het naderen van een trein, uit de waggon te stappen voor dat de trein stilstond enz. Uit deze cijfers blijkt dus voldoeade dat het reizen psr spoor geen gevaar lijk middel van verkeer is, maar dat de spoorwegen groot gevaar opleveren voor de beambten. I Het hof van Assises te I Donai heeft Lebeau, die bij zijn groot- niet van mij verkrijgen om een zoo schoone gelegenheid mij door u aangeboden, van mij te laten gaan." „Wat wilt gij dan?" kreunde Esden. „Nu gij reeds zoover gekomen zijt," antwoordde Gale met eerbiedigen ernst, „zal ik u zeggen dat ik het verstandigste wil dan wat wij kunnen doen. Hoe kan iemand hopen in de wereld vooruit te komen, wanneer hij zulk een schoone kans liet glippen. De juweelen zullen ons, dunkt mij, wel ruimschoots zes duizend pond voor ieder opbrengen, behalve Dog de belooning." „De belooningriep Esden verbaasd uit, half uit zijn stoel oprijzende. „Ja, mijnheer Esden," zeide Gale kalm voortgaande, „daizend pond die som is immers genoemd is een aardige handvol geld. Ik heb over de zaak goed nagedacht mijnheer, en wanneer wij niet eerst wat gereed geld konden krijgen, dan zouden wij de steenen voor hun halve waarde moeten verkoopen. Het plan, dat ik gemaakt heb, ligt nu geheel afgewerkt voor mij en het is zonder eenige moei'.e uitvoerbaar." „Ik weet niet welke duivelsche plannen gij hebt gesmeed,K riep Esden uit, opnieuw in opstand komende, „en ik weiger naar u te luisteren. Doe wat gij wilt, ga waarheen gij wilt, vertel wat gij wilt, maar ik zal mijn kans wagen en weer eerlijk man worden. Ik zal, God weet het, mijn ziel den een of anderen dag verkoopen, maar nooit aan zulk een schavuit als gij zijt 1 Ik wil niet van de eene misdaad tot de andere gesleept worden en van de eene laagheid tot de andere. Wordt vervolgd1) Zaterdag hield de afgevaardigde werkman Larié in de fransche Kamer eene interpellatie over de arrestatie van anarchisten op 22 April. Zooals men weet, werden de gevangenen bijna allen zeer spoedig weer losgelaten. De interpellatie bracht dan ook nie mand van zijn stuk. Loubet antwoordde heel kalm, dat de arrestatiëa alleen be doelden de vormiog van een kom- piot te beletten, niet om eene vreed zame betoogiDg op 1 Mei te verhinde ren. Daarop nam de Kamer met 471 stemmen eene motie aan, waarbij het regeeringsbeleid werd goedgekeurd. Slechts 30 stemmen waren tegen. Minister de Freycinet stelt voor om den duur van den dienst bij de actieve leger-reserve van zeven op tien jaar te brengen, den diensttijd bij het territo riale leger daarentegen met drie jaar te verminderen. Ook uit Duitschland komen berichten over plannen, die het leger betreden. Althans de Tost houdt vol. dat het voorne men bestaat om het duitsehe leger nog te vermeerderen. Het eijfer der rekruteering zal verhoogd en behalve voor de bereden wapens, zal een dienst tijd van twee inplaats van drie jaar, ingevoerd worden. In België wil men de politie gaan wijzigen en de minister van justitie heeft een wetsontwerp onder handen, strekkende tot het brengen vaa de gansche politie onder het bevel van het Departement van justitie. In ons land, waar de politie feitelijk voor een groot deel van den dag in dienst van de jus titie is, terwijl de gemeenten de politie ambtenaren moeten bezoldigen, zou deze of een dergelijke wijziging zeker ook niet ongewenscht zijn. Rothschild zal, naar het schijnt, aan Spanje een voorschot doen van 100 millioen, onder conditie evenwel dat Spanje de concessie voor de kwikmijnen welke spoedig afloopt, weer zal verlen gen Men zegt, dat Spanje in deze negociatie heeft toegestemd. Ia Portugal zullen de ministers van openbare werken en Buitenlandsehe Zaken aftreden, terwijl die van finan cien voorloopig aanblijft. Het gerxcht dat het servische goe- vernement aanleiding zou hebben ge geven tot wisseling van scherpe nota's met Bulgarije wordt hier ten stelligste tegengesproken. In een officieus com muniqué wordt ook verklaard, dat alle onrustwekkende oordeelvellingen over de oproeping van miliciens tot de oefe ningen ten eenenmale ongegrond zijn, en dat het goeveinement, evenals de natie, vast besloten is tot handhaving van den vrede en van de gunstige be trekkingen met de nabure». Uit Barcelona in Venezuela wordt aan den Herald gemeld, dat de troepen van generaal Crespo de plaats Lasta- blos aan de Orinoco genomen hebben. De regeeringstroepen hebben de op standelingen nabij Ciudad Boliviar aan gevallen, doch werden teruggeslagen. De Volksraad van de Oranje-Vrij staat heeft president Reitz gemachtigd eene conferentie uit te lokken van alle zuidatrikaansche staten en koloniën, met het doel eene verlaging van de douane tarieven en de oprichting van een al gemeen tolverbond te verkrijgen. De Senaat in Brazilië heeft bij eerste lezing aangenomen het voorstel ora aan alle staatkundige gedeporteerden aranes - tie te verleenen.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2