NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Jaargang* Woensdag 25 Mei 1892» No. 2727. ABONNEMENTSPRIJS: ADTERTENTIÊN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLET ON Een blik in den afgrond. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 8 maanden)1,S0, Franco door het geheele Bijk, per 3 maanden 1,65; Geïllmtreerd Zondagahlad 3 0,30. Afzonderlijke nummer»0,05< Dit blad veMchflat dagelQka, behal» op Zon- ea Feeetdagen. Bar.auKlein. HonUtraat No. 9, Haarlem. Telefo.anmmmer UI, ran 15 regel» 50 Cent»; ieder» regal meer lOCent». Qreete letter» naar plaatiralmtea Bij Ahanneuent aanzienlijk rabat) Abonnement» on Advertenties word» aangeaom» doer oni. agaat.» an door all. bcdtbandalaraa II eoorinti.r» Dlreoteor-UitgaTM J. O. FlllIBOOKi Iloofiagntn toor Ut Buittnlani-. ComfUfnit g hUrtlt it fMktii Mirakfirt 0, L, SAW Ml JtM* J. JOJtBt, 8%e*.t Slfts fêubêtirf Mmimirtrt, Haarlem, 24 Mei 1892 Voor de herstemming van een lid voor de Prov. Staten zijn heden 1772 stembiljetten ingeleverd. Heden is de tentoonstelling van schilderden in „Felix Favore" bezoeht door 43 betalende personen. Naar wij vernemen, hebben zich niet minder dan 71 nieuwë kandidaten voor het lidmaatschap der kiesvereeni- ging „Vooruitgang" aangemeld. Naar men verneemt, is de firma E. H. Krelage en Zoon alhier, op den i9den Mei 11, in het stadhuis te Luxemburg geopende bloemen- en groentententoon- stelling bekroond met een gouden me daille voor hare inzending van bloeiende tulpen. Deze inzending bestond uit eene keur verzameling van 100 zeer fraaie soorten der nieuwe Darwin-tulpen, wel ke het uitsluitend eigendom zyn der genoemde firma en die thans in den handel worden gebracht. De tentoonstelling werd gehouden door de Land- en Tuinbonwvereeni- ging van het groothertogdom Luxem burg, onder het patronaat van Z. K. H. den groothertog Adolph. Er werden in de afdeeling Bloemen slechts twee gou den medailles toegekend, waarvan de eerste aan de genoemde haarlemsche firma ten deel viel. Wij vestigen de aandacht op de ach terstaande advertentie, waarbij men wordt opgewekt tot bijwoning van de meeting betreffende de Staal waterbron. Voor eene zaak, waarbij Haarlems bloei zoo nauw betrokken is, kan ja mag niemand onverschillig blijven. Bij dien bloei hebben wij, ingezetenen van Haarlem, allen zonder onderscheid groot belang. Wie alzoo tot het welslagen der zaak kan bijdragen, blijve niet thuis. Toen wij ons heden bij den secretaris van het comité voor de itaalwaterbron informeerden naar het resultaat der in schrijving voor de leening op Maandag, vernamen wij, dat het comité vernomen had, dat velen, wier inschrijvingen door welke reden dan ook, niet t©t hem ge komen waren, alsnog de zaak financieel wilden steunen. Op grond hiervan meent het comité op dit oogenblik geene cijfers te moeten noemen, daar deze om bovengenoemde reden onjuist zouden zijn. De Doopsgezinde Gemeente hier ter stede is van plan een nieuwe school te bouwen, daar de thans bestaande voor de vele aanvragen tot plaatsing te klein is. Zijn wij wel ingelicht, dan zal de nieuwe school worden gezet op aan de gemeente toebehoorenden grond aan den Schotersingel. Maandag werd in het huis der Haar lemsche Kookschool, Nieuwe Gracht 68, de tweede algemeene vergadering dezer jeugdige instelling gehouden in het bijzijn van de eere-presidente mevr. Jordens-Reijnst. De presidente mevrouw de Clercq van Weel, gaf een kort verslag van de werkzaamheden en lotgevallen der school gedurende dit eerste jaar. Er was veel reden van tevredenheid, en de deelne ming aan de lessen was zeer voldoende. 57 dames-leerlingen en 32 dienstboden hebben de lessen gevolgd, terwijl 54 privaatlessen zijn genomen. De aanvraag om spijzen, waardoor een groot deel der onkosten moet be streden worden, was dikwerf meer dan men kon leveren. De directrice heeft met grooten ijver hare hoogst vermoeiende taak vol bracht. De rekening sluit met een nadeelig saldo, ontstaan door de onkosten der oprichting. De hoop op financieelen steun van die zijde waar men dien met recht had mogen verwachten werd teleurge steld. Nu vleit men zich met bijdragen van particulieren om in dit jaar het tekort te dekken. De aftredende bestuursleden en de leden der financieele commissie werden herbenoemd. Met een woord van dankzegging voor de belangstelling en aan de dames van de commissie van financiën werd de vergadering gesloten. Wij lazen het volgende Over de vooruitzichten van den land bouw in Haarlemmermeer zijn de be richtgevers over 't geheel wat zwaartil lend. Het is waar, enkele stukken wintergraan zien er niet best uitvooral laat de stand der rogge te wenschen over, maar rogge komt hier niet veel voor en vele tarwe-akkers kunnen nog heel goed eene beste schoof leveren. Wel was het voorjaar koud en schraal, maar de plantjes zijn in den strijd sterk geworden en kunnen zich nu, onder den invloed van vocht en warmte, nog krachtig ontwikkelen. Wat de zomergewassen betreft, daar over valt ook nog weinig te zeggen. Wat boven den grond is, zooals boonen en haver, ziet er best uit. De karwij is wel wat laat aan den groei gekomen, maar toch komen er nog beste stukken voor. Van suikerbieten is heelwat uitgezaaid, maar ze laten zich nog niet kijken. Ook zijn er eenige bunders bezaaid met eene soort papaver, algemeen bekend onder den naam blauw maanzaad. Het vlas wordt weinig meer verbouwd en de enkele stukjes koolzaad beloven niet zeer veel. Sedert de laatste weken is het gras welig begonnen te groeien, ook vele klaverlanden zien er uitmuntend uit en een goed klavergewas is voor Haarlem mermeer van buitengewoon belang. Het geelt voor het tegenwoordige en voor de toekomst en is een steun voor de bouwerij. In den veehandel heerscht malaise. De sluiting van Engeland en elders de invoerrechten of verbodsbepalingen be moeilijken het vrije vervoer, wat, bij den geringen voorraad voeder, de vee- prijzen vooral drukte. De schapen werden verkocht voor prijzen, wélke voor eenige jaren voor lammeren betaald werden, In den tuin komt op den kouden grond ook alles laat aan den groei. Maar de eerste groenten worden dan ook uit de bakken verkregen anders zou de aanvoer op de markten wel vier 4 vijl weken later komen. Van de vruchtboomen beloven de appel- en kerseboomen een goeden pluk peren zullen er niet in overvloed komen. Op 2i Mei jl. is aan het snand, on geveer bij den vgfden paal bezuiden Zand voort, komen aandrijveneene flesch, waarin een stuk papier geborgen s, waarop o. a. het volgende ver meld stond „Diese Flasche wurde über Bord ge- worfen am 19 Mai 1892, in i)^* Breite und 60 Lange von Greenwich, vom Barckschiffe Tri ion". Zondag is te Berlijn uit Sand het stellige bericht ontvangen dat koningin Wilhelmina zich zóo wél be vindt dat er tegen de reis met hare koninklijke moeder naar Berlijn niet het minste bezwaar bestaan kan|j De jonge vorstin zal echter zeker niet alle militaire vertooningen op de parade pleinen te Potsdam en te Berlijn bij wonen, hetgeen bij het heerschende gure weder en tengevolge der stofwol ken, welke tegen het einde dier wapen schouwingen oprijzen, zelfs voor vol wassen toeschouwers, die er niet aan gewend zijn, nadeelig kan wezen. Voor zoover het programma voor de dagen van het verbljjf bekend is gemaakt, zullen de nederlandsche koninginnen aanstaanden Maandagavond te half acht uur in het fraai gelegen Wildparksta tion bij Potsdam aankomen en door de keizerlijke familie, vergezeld van haren hofstoet in groot gala, ontvangen wor den. Denzelfden avond heeft in het zoogenaamde nieuwe paleis te Potsdam vroeger het paleis Friedrichskron, waar Frederik III verblijf heeft gehouden, een vertrouwelijk familiediner plaats. Den volgenden dag, Dinsdag, rijden de koninginnen eerst naar het Stadtschloss te Berlijn, en vandaar gaat de konin gin-regentes Emma, door den keizer en de keizerin vergezeld, naar het Tem- pelhofer-Feld bij Berlijn ter bijwoning van de eerste groote voorjaarsparade van dit jaar. Na deze vertooning wordt in het Stadtschloss gedejeuneerd. Des middags tegen vijf uur rijden de hooge bezoeksters met de keizerlijse familie naar Potsdam terug, waar een groot galadiner in het nieuwe paleis gegeven wordt, des avonds gevolgd door eene groote militaire taptoe, waar alle garde regimenten deel aan nemen. Den vol genden dag, Woensdag, tegen elf uur, heeft op de Bornstedeter-vlakte bij Potsdam andermaal eene parade plaats ditmaal bepaaldelijk ter eer van de nederlandsche gasten. In het Stadt schloss te Potsdam wordt daarna gedejeu neerd en 's middags heeft in het mooi gelegen slot Glienicke bij Potsdam een galadiner plaats dat prins Friedrich Leopold, vroeger gemaal van wijlen prinses Hendrik der Nederlanden, de Nederlandsche vorstinnen aanbiedt. Woensdagavond wordt in het nieuwe paleis nog eene tooneelvoorstelling gege ven. Donderdag vertrekken de hooge bezoeksters weder naar Nederland. Kort voor de komst der nederland sche Koninginnen, komt ook de herto gin van Edinburgh met hare twee oud ste dochters in Berlijn. De aldaar bestaande vereeniging „Ne derland en Oranje" laat een kunstig adres vervaardigen, om dit aan de Vorstinnen door het bestuur te doen aanbieden. De groothertogin van Sak sen zal, naar het Utrechtsch Dagblad mededeelt, aan de Koninginnen, tijdens haar verblijf op Soestdijk, een bezoek brengen. De groothertogin wordt daarna ook voor eenige dagen te Utrecht ver wacht. Zooals bekend is zal den 8den September e. k. het vierde Internatio naal Congres tegen het misbruik van alkoholhoudende dranken te 's Hage worden gehouden. Dezer dagen zijn door de Commissie van voorbereiding voor dit congres circulaires verzonden met een inschrgvingsbiljet, om op die wijze nieuwe leden te werven. Het lid maatschap kost s en verleent het recht Behalve tot bijwoning van de vergade ring, ook op een exemplaar der gedruk te stukken, daaronder begrepen het verslag der handelingen van het congres. Wij maken er onze lezers op opmerk zaam, dat de in Haarlem rondgezonden circulaires zullen worden opgehaald. Ingevolge uitnoodiging van het uitvoerend comité voor de in ternationale sport-, visscherij- en paar- dententoonstelling te Scheveningen is, op initiatief van het bestuur van den nederl. journalistenkring, een perscomité voor die tentoonstelling gevormd nit haagsche journalisten. Dit comité be staat uit de heeren mr. R. Macalester Loup, gedelegeerd lid van het hoofdbe stuur, J. W. R. Gerlach, voorzitter, P. A. Haaxman Jr., M. van Raalte, J. Doorman, L. E. C. J. Beerstecher, J. E. Belinfante, H. de wilde, B. de Vries, R. H. Driessen, S. Vas Dias, mr. W. Dolk en Maur. E. Belinfante, secretaris. Door het tentoonstellingscomité is in het gebouw een vertrek beschikbaar gesteld, dat als persbureau zal worden ingericht. Aan de gemeentebesturen van Nederland is thans een door een groot aantal personen onderteekend adres gezonden, waarin er op wordt aangedrongen om zich, op het voor beeld van de gemeentebesturen van Arnhem, Delft, Leiden, Middelburg, Nijmegen enz., openlijk te verklaren voor de Midden Europeesche tijdrege- ling. Het adres is voorzien van eenige bijlagen, waaronder een formulier, dat, ingevuld, terug wordt verzocht aan het adres van prof. Hubrecht te Utrecht. Op die wijze hoopt men een betrouw baar overzicht te verkrijgen van het geen in de verschillende gemeenten van Nederland in zake de nieuwe tijdrege- ling is geschied. De ontslagen burgemees ter van Wessem Corbey, die door het Hof te 's Bosch tot 3 jaren gevangenis straf is veroordeeld, vertoeft in België. De regeering van dat land weigert zijne uitlevering, op grond dat, volgens haar het feit waarvoor hij is veroordeeld, behoort tot de „délits politiques" die bij het uitleveriDgs-tractaat ^zijn uitge sloten. De 1 ijd meldt, dat te A m- sterdam eene maatschappij is opgericht onder den titel van amsterdamsche walvisch-maatschappij, ten doel hebben de het aankoopen van walvisschen en die tentoon te stellen. De maatschappij werd opgericht door 15 oude vrijers onder |een gezellig praatje werd een kapitaal van 12 mille gestort, en rêeds aanstonds Daraen de werkzaamheden 321 HOOFDSTUK XII. „Gij hebt mijn laatste woord. Ga en volvoer uwe booze plannen!" Hij liet zich weer in zijn stoel neervallen, vouwde zijne armen over elkaar en bleef bewegingloos zitten. Wroeging, schaamte, woede en angst woelden in zijn brein rond. Na deze uiting van woede besefte hij toch, dat hij zwak tegenover dien man stond. „Zeer goed," zeide Gale kalm. „Het is zeer jammer, zoowel voor u als voor mij, maar het moet dan maar zoo zijn. Alvorens te gaan, mijnheer Esden, moet ik u echter nog iets zeggen, om dat gij mij op een teer punt geraakt hebt, dat ik evenals een heer ook mijn gevoel van eer heb. Gij hebt daar gezegd, dat gij naar een misdaad wordt gesleept, mijnheer. Dat is verre van net en verstandig van u om dat te zeggeD, en ik hoop dan ook, dat gij die woorden zult terugnemen, Ik had juist beter dat verwijt tot u kunnen richten. Toen ik voor het gerecht moest staan, mijnheer Esden, heb ik de plechtige belofte aan mijzelf afgelegd, dat dit het laatste werk was geweest, dat het daglicht niet kon verdragen, en dat ik mij voortaan steeds op een eerlijken arbeid zou toeleggen. Ik begon in te zien, dat men daarmee toch het verst komt. Ik word oud en mijne zenuwen zijn niet meer zoo sterk, dat zij alles kunnen verdragen. Ik ben nooit door den nood tot eene oneerlijke handeling gedrongen en vijf jaar geleden zou ik van zooiets zelfs nooit gedroomd hebben ja zelfs nog voor twee jaar nietIk heb alles wat oneerlijk is afgezworen sinds de rechtbank het „onschuldig" uitsprak, en tot vóór gisteren heb ik steeds „neen" geantwoord, hoewel mij zeer schoone aanbiedin gen zijn gedaan. In deze zaak echter is de daad eenmaal ge schied, en wanneer gij van de voordeelen geen gebruik wenscht te maken, mijnheer Esden, dan zult gij de gevolgen toch moeten dragen. Ik ben een arm man en wil het geluk niet den rugtoe- keeren, nu de Voorzienigheid mij te hulp komt." Hij sprak deze woorden op droeven, verwijtenden toon, waar uit duidelijk bleek, dat de handelwijze van Esden hem teleur stelde. „Duizend tegen een," zeide hij zich verheffende, en met eenige stappen op de deur toetredende, „zullen uwe vrienden u niet vervolgen wanneer de waarheid aan het licht komt. De gedachte evenwel, dat zij het konden doen, zou mij verre van aangenaam zijn. Ik kan niet gelooven, dat een verstandig heer zooals gij zijt met opzet het breekijzer heeft laten vallen, maar die hande ling, mijnheer Esden, had zeer noodlottig voor mij kunnen wor den, wanneer ik niet helder mijn alibi had kunnen bewijzen, door iedere minuut van den door mij gisternamiddag be steeden tijd te kunnen verantwoorden. Het was by slot van rekening misbruik van vertrouwen, mijnheer Esden, om da* breekijzer te gebruiken. Dat was het. Het was misbruik van ver trouwen. Het was geen handelwijze zooals men van een net heer zou verwachten, en ik moet zeggen, dat ik dan ook wel een weinig wrok jegens u gevoel." „Houd op met uwe hoonende taal!" riep Esden, hevig ge kweld door zelfverachting. Hetgeen Gale hem had gezegd ten opzichte van de kans op vergiffenis van zijne vrienden had in zijn zoo duister brein weer wat helderheid gebracht. Van dat nieuwe standpunt beschouwd zag hij zijn schande nog scherper afgeteekend, zoodat hij bereid was om zich in zijn wanhoop aan het een of andere redmiddel vast te grypen. „Ga weer zitten," zeide hij, „en deel mij uw plan mede." HOOFDSTUK Kill. Prickett zat den volgenden morgen in zijne hemdsmouwen, tegen de warmte, en met zijne pantoffels aan, aan het ontbijt, terwijl een brief voor hem op de tafel schuins tegen de theepot lag. Van tijd tot tijd, wanneer hij iets van zijn vrij uitgebreid maal nuttigde, richtte hij zijn aandacht op den brief en las een paar regels. Hij wilde zijn eetlust niet bederven, maar het bleek duidelijk, dat de inhoud van den brief hem veel stof tot naden ken gaf. Zelfs toen hij zijn ontbijt had genuttigd vergat hij zyn pijp aan te steken na deze te hebben gestopt, en nadat hij in

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1