1 NIEUWS- EN AI) V ERTENTIEBLAI). Een blik in den afgrond. 9e Jaargang. JÖonderJag 26 Mei 1892. No. 2728. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. F EUILLET ON HAARLEM DAGBL Voor Haarlem per 3 maanden]1,20. Franco door het geheel® Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïlluitreerd Zondagahlad 3 0,30. Afzonderlijke nummer»0,05» Dit blad TertchQat dageltyka, behalve op Zon- en Feeetdagen. Boreao: Kleiae Hootatraat No. 9, Haarlem. Telefeeuammer til. ran 15 regel* 50 Cent*; iedar* regal moer lOCest». Greet* letter* naar plaat» ra ia te. Bij Ahenncaent aanzienlijk rabat» AbOMeaeatm et AdT.rtt.tia, «orde» aaageaomas door oaae ageatea cb door all. boekhaadelarta at eoeraatiart Direotenr-üitgever J. O. PSISIBOOKi Eoofiafntn roor itt BttiUnlandCtmfagnii Btnértll dl fullkiti Str*HJr. L. DJ2BI j> C», JSM 1. JOMAt, Sum., ftrfSlU» Atmhurf Mtukurkt. Uithoofde van den Hemel' vaartsdag aal het eerstvolgend nummer Vrijdagavond a. s. verschijnen. Haarlem, 25 Mei 1892 Bij de herstemming voor een lid van de Provinciale Staten in het district Haarlem tusschen de heeren mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, D. Mijsberg en G. B. 't Hooft, is er over het algemeen beter gestemd dan bij de eerste stemming. Zooals reeds is mede. gedeeld werden hier ter stede uitge^ bracht 1772, dus 210 st. meer dan den vorigen keer. Te Spaarndam werden ingeleverd 36 stembriefjes, dus 1 minder, te Schoten 40, dus 1 meer, te Bever wijk 294, dus 40 meer, te Wijk aan Zee 148, dus 8 meer, te Velzen 353, dus 36 meer, te Bloemendaal 207, dus 10S meer, te Zandvoort 66, dus 10 meer, te Heemstede 156, dus a meer, te Bennebroek 57, dus 5 meer, te Haarlemraerliede 172, dus 6 meer, en te Haarlemmermeer 766, dus 33 meer. Uitgebracht werden 4068 stemmen, waarvan 20 van onwaarde. Gekozen werd de heer D. Mijsberg met 1883 stemmen, terwijl de heer mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht 1554» en de heer G. B. 't Hooft 611 stemmen ontvingen. Een grappige kiezer heeft in de vol gende versregelen zijn stem uitgeoracht. „Om te stemmen is wat erg, En dan nog wel mijnheer Mijsberg, Ik heb er een beter man voor uitge dacht, Daarom stem ik mr. van Waterschoot van der Gracht." De mahoniehouten rozet uit het klank bord van den preekstoel uit de groote kerk te Dordrecht zal aanstaanden Don derdag nog in het Museum van Kunst nijverheid alhier tentoongesteld zijn. Donderdag is de toegang tot het Museum 10 cents de persoon. Heden is de tentoonstelling van schilderijen in „Felix Favore" bezocht door 44 personen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt is de entreeprijs voor het bezich tigen der miniatuur-serviezen in „Felix Favore" van 25 ets. gesteld op 10 ets. om op die wijze meerderen in de ge legenheid te stellen ze te gaan zien. In dit Nummer is ingelegd een be richt van de firma G. de Vos Co, wijnhandelaars alhier. Wegens gebrek aan plaatsruimte zal het verslag over de tooneelvoorstelling van Dinsdagavond in het eerstvolgend nummer worden opgenomen. Hedenmorgen ten ioJ£ uur is brand uitgebroken in een schuur staande op het open terrein gelegen achter de Haarlemmerliedestraat toebehoorende aan den aannemer B. J. Zuithof en in gebruik bij den kruidenier P. Aartsen, wonende Vooruitgangstraat. Deze schuur waarin eene hoeveelheid hooi en stroo, benevens gereedschap was geborgen is geheel verbrand benevens eenige konij nen. Twee paarden en een geit zijn nog door de buren gered. De oorzaak van den brand is vooralsnog onbekend maar wordt toegeschreven aan kwaad willigheid van 2 jongens die kort voor het uitbreken van den brand, nabij de schuur zijn gezien. De buren en de politie met haar slangen wagen hebben den brand gebluscht. Alles was verze kerd. In den IJpolder hebben zich weder twee gevallen der zoo gevreesde var kensziekte voorgedaan. Onder nauwlettend politie-toezicht heeft de verbranding en ontsmetting plaats. Door middel van inbraak zijn uit de woning van den herbergier Van Goorde te Haarlemmermeer, eenig geld, kle dingstukken en geld ontvreemd. Maandag is aan den minis ter van Buitenlandsche Zaken het vol gend adres verzonden Excellentie Naar aanleiding van het rapport, uit gebracht door den Britschen gezant aan zijne regeering, als zou de nederlandsche werkman een twaalftal borrels drinken binnen een kort tijdsbestek, zonder dat hem zulks het minst deert, vermeenen adressanten, dat het niet aangaat den Nederlandschen werkman op een der gelijke wijze te beleedigen zooals de Britsche gezant heeft gedaan, sonder tegen een dergelijke beleediging te protesteeren. Dientengevolge verzoeken adressanten Uwe Excellentie, den Brit schen gezant te nopen zijn laster te herroepen. Amsterdam, 20 Mei 1892. Namens de Commissie A. J. Toledo, Seer." De Zondag middag-coneer- ten aan het „Tolhuis" te Amsterdam zijn door den burgemeester op grond van de Zondagswet verboden. De Amsterdamsche Vleesch- houwers hebben aan het gemeentebe stuur verzocht medetewerken tot verze kering van Zondagsrust door fce veror denen dat, als proef, de levering van het vleesch voor de ziekenhuizen niet meer op Zondagochtend maar op Zaterdag-avond zal geschieden. De Fransche „Ligue" ter bevordering van Zondagsrust telde in Februari j.l. 2300 leden in alle departementen, 17 uitgezonderd; zij geeft een maandblad uit, dat veel gelezen wordt. De invloed der vereeniging neemt met den dag toe. Te Parijs, Bordeaux, Cher bourg en Tours benevens vele andere plaatsen besloten de groote manufactunr- winkels, Zondags te sluiten. Ook de Par^sche gemeenteraad schafte den Zondagsarbeid ai voor vele werklieden in dienst der gemeente, o. ade iiool- werkers, In meer dan 100 steden heeft dp post-administratie gemiddeld een vierde der bestellingen op Zondag opge heven. Te Lyon hebben er maar twee plaats, te Roubaix en Donai heeft men '8 Zondags slechts ééne bestelling. Ter gelegenheid van de wereldten toonstelling te Chicago, waarschijnlijk in September 1893, zal ook een congres voor Zondagsrust en Zondagsheiliging worden gehouden. President van het organiseerd comité is de heer Atterburg, secretaris van het „New-York Sabath Committee, 31 Bible house te New-York, die zich houdt aanbevolen voor mede- deelingen over dit onderwerp. Ten nadeele van een be woner van den Loosduinschen weg te 's Hage werden dezer dagen 12 zilve ren lepels en vorken gestolen. Een jon gen is, als verdacht van dezen diefstal, door de politie aangehouden. De opening der Sportte n- toonstelling te Scheveningen op 1 Juni te 1 uur zal opgeluisterd worden door de muziek van de Koninklijke kapel, 's Avonds wordt op het terrein door het uitvoerend comité een grootbanket gegeven. De Koningin-Regentes en de prins Yon Wied hebben inzendingen ge zonden, die der Vorstin zijn zeer om vangrijk. Tegen een drogist te Sche veningen is door de politie aldaar pro ces-verbaal opgemaakt, wegens het on bevoegd verkoopen van geneesmiddelen* De Voorstraat te Dord recht is des avonds geregeld het too neel van baldadigheden. Zondagavond was het weer buitengewoon erg, getuige het volgende, door de Dordr. Crt. medegedeeld. Een tweetal jongelieden, die rustig liepen te praten, werden door een troep liefhebbers van rustverstoring herhaal delijk lastig gevallen en op hun hoed ge slagen. Toen een hunner het waagde iets daarvan te zeggen, scheen men terstond besloten hem onder handen te nemen. Nabij de Vischbrag werd de aangeval lene opeens omsingeld, kennelijk met het doel hem in het water te dringen, terwijl hem van verschillende zijden stompen en slagen werden toegediend. Vergeefs trachtten een paar burgers den joDgeling te ontzetten; veeleer gaf dit aanleiding tot eene algemeene vecht partij, waaraan het doordringen eener militaire partrouille een eind maakte, terwijl de inmiddels ontboden politie den aangevallene, wiens kleeren deerlijk gehavend waren, in bescherming nam. Dinsdagnamiddag is te Rot- terdam door de politie per brancard in het Ziekenhuis gebracht een glazen- wasscher, die aan de Wijnhaven, ter hoogte van de 30 verdieping, van de ladder was gevallen. Bij aankomst in het Ziëkenhuis bleek, dat de man reeds overleden was. Zaterdagnacht zijn te Drumpt nabij Tiel twee huizen afgebrand, waar van de bewoners zich slechts met moeite redden. De huizen waren wel, de inboedels niet verzekerd. Daar de beide huizen aan een eigenaar behoor den en een groot eind van elkander gelegen waren, wordt aan kwaadwillig heid gedacht. Omtrent het inslaan van den bliksem in de woning van den agent van politie te Schaarsbergen kan het volgende worden gemeld Hoogstwaarschijnlijk nam de bliksem zijn weg door den toestel van de tele- phoon en vervolgens langs den muur. Aan de tafel b|j den muur zaten eenige kindereD. Een daarvan werd getroffen en viel bewusteloos neer. De vader had de tegenwoordigheid van geest, het kind terstond naar buiten te dragen, waar het bewustzijn spoedig terugkeerde het kind had geen letsel bekomen. Dit is nu de tweede maal binnen een jaar tijds, dat die woning door den blik sem getroffen wordt. Met een geweldigen slag stortten Maandag te Zutfen de ijzeren reservoirs, waaruit het water voor het ballet in het circus - Can wordt geperst, naar beneden. De houten stelling waarop deze bakken waren geplaatst, kon de zware belasting, misschien 80.000 kilo, niet verdragen en zakte ineeD. Gelukkig hadden er geen persoonlijke ongelukken bij plaats. Op de erve van H. J. Borge- link buurtschap Beckum gemeente Hen- geloo (O.) heeft men dezer dagen los in den grond een aantal gouden en zilveren geldstukken gevonden, voor zien van de jaartallen 1681,1683,1707. 1710 enz. Men groef verder een ou- derwetschen pot op, waarin zich echter niets bevond. Te oordeelen naar de verschillende wapens en stempels, ziji, bedoelde munten afkomstig van vei schillende nederlandsche provinciën. De voortvluchtige Wil helm Schröder is te Noordbroek gear resteerd en naar de cel te WinschoteL gebracht. De inbreker werd, nadat hij opgepakt was, met groot gejuich en vele hoera's van eenige honderden menschen, zwaa; geboeid en gebonden op een wager. gezeten, tusschen vijf gewapende poli tieagenten te Winschoten ingehaald. Hij scheen schik te hebben in de algemeent vreugde, want soms zag hij om naai de joelende menigte en lachte. Op bloote voeten en nog in zijn boevenpak is hij te half acht Maandag avond als een wilde weer in eene cel opgesloten. Hij zit nu in een dwangbuis. Aan een der rijksveldwachters moet hij reeds hebben bekend, al weer op zes plaatsen te hebben ingebroken. „Ik moest toch wat eten hebbeD," had hij er bijgevoegd. Omtrent de aanhouding meldt men aan de P. G. C. uit Noordbroek he. volgende: Nadat in den atgeloopen nacht nogmaals te Korengarst en Veen dijk inbraak is gepleegd, waarbij brood en varkens vleesch werd ontvreemd, is het Dinsdag namiddag gelukt den be- ruchten Schiöder weder te vatten. Door een knecht van den landbouwer Holt- kamp te Noordbroeksterhamrik werd opgemerkt dat er iemand in een stuk roggeland verscholen wasdadelijk ging hij met een boerenwagen de beide ge meenteveldwachters en een rijksveld wachter van Winschoten, die hier tijde lijk was, halen; het stuk land werd omsingeld en weldra was de vluchteling gevangen. Stevig geboeid werd hij op een wagen gepakt en naar WinschoteL overgebracht, waar men wel zorgen zal. dat hij niet voor de tweede maal ont snapt. Verschillende voorwerpen, die in de beide laatste nachten ontvreemd zijn, werden nog bij hem gevonden; hij moet dan ook bekend hebben dat dit inbraken door hem gepleegd zijn. De directie der „Harmonie" te Groningen heeft geweigerd de groote concertzaal aan Sequah voor zijne séances te ve.-huren. Te Nieuw leusen ging Maan dag terwijl de huisgenooten afwezig waren, een elfjarig meisje naar de De demsvaart water halen, viel er in en werd als lijk opgevischt. Maandagavond om 9 uur brak er brand uit in de pakhuizen voor katoen van de heeren Stroinck Co. te Gronau. De pakhuizen zijn geheel uitgebrand met ongeveer 800 balen katoen. Ook de kantoren zijn geheel 331 HOOFDSTUK XIII. „Wanneer ik niet slapen kan of mij overwerk, dan word ik dikwijls op deze wijze gekweld en kan ik mij in verscheidene dagen niet vertoonen. Bovendien tocht het vreeselijk in mijn slaapkamer, wat de kwaal nog vere.gert." Hij had een vreeselijken nacht doorgebracht, waardoor de lichamelijke pijn was ontstaan hetgeen dikwyls het geval is bij menschen met een prikkelbaar zenuwgestel. Zijn lichamelijke pijn had nu de overwinning behaald op zijn innerlijk lijden, hetgeen hem bijna welkom was, want zijne zenu wen waren zoo aangedaan, dat hy wel begreep, dat hij nooit kalm had kunnen blijven, wanneer Prickett's kalm onderzoekend oog zich op hem vestigde. Bij het zien van zijn donkere opge zworen kaak en slaap, kwam Prickett van zijn eerste vermoeden terug en overwoog, dat, wanneer dit het gevolg was van inner lijke kwelling, de oorzaak daarvan zeer merkwaardig moest zijn geweest „Wanneer gij nu niet in staa1 zijt om over die zaak te spre ken, mijnheer Esden," zeide Prickett deelnemend, „dan wil ik er volstrekt niet over beginnen. Het schijnt alsof de zaak voor het oogenblik rust. Ik heb overal in den omtrek inlichtingen laten inwinnen, maar nergens heeft men op dat uur een verdacht- uitziend persoon opgemerkt." „Ik ben zeer goed in staat om te spreken," zeide Esden, ter wijl hij ging zitten en zijn pijnlijk hoofd voorzichtig liet rusten op de palm van zijn hand. „Alles wat mijn belangstelling wekt, verdrijft de pijn. Ik geloof, dat Gale in deze zaak oprecht han delt. Gij moet niet vergeten," voegde hij er bij, „dat zijn eigen belang hem hierbij zegt, dat hij eerlijk moet zijn. Hij kan het gedeelte van de belooning evengoed krijgen door te vertellen wat hij weet, dan door het te verbergen. Bovendien zou ik niet weten waarom ik aan zyn oprechtheid zou moeten twijfelen, wanneer hij zegt, dat hij gaarne goed bij u wenscht aangeschre ven te staan." „Ja," zeide Prickett toestemmend knikkend en met eene uit drukking op het gelaat alsof hij dit geval van alle kanten had beschouwd, „dat kan zeer goed waar zijn. Hij zal misschien spe culeer en op de angst van den schuldige, maar dat is zeker, degene, die den diefstal heeft gepleegd, is niet van vreesachtigen aard, anders had hij de misdaad niet met zoo kalm overleg midden op den dag ten uitvoer gebracht." „Hij is ongetwijfeld een brutale schavuit," kreunde Esden. Voor het oogenblik was het streven van Prickett om Esden oogenschijnlijk op geen ander standpunt te willen zien staan, dan waarop deze wenschte te staan. Het lag dan ook in zijn weg om in dat geval alle verdenking op Gale te vestigen, en de de tective was slim genoeg om van die schoone gelegenheid ge bruik te maken. „Ik zeg niet, mijnheer Esden," merkte hy op, „dat Gale dit maal geen eerlijk spel speelt. Ik geloof het wel, maar ik ben gisteravond niet zoo dom geweest om hem te laten doen wat hij wilde, zonder vrij goed te weten wat hij heeft uitgevoerd. Ik beloofde hem, dat ik hem niet zou laten bespieden, maar toen ik huiswaarts keerde, begon ik te begrijpen, dat ik daarmee een zeer onverstandig ding zou doen. Wilt gij my wel gelooven, mijnheer Esden, dat dit denkbeeld mij vreeselijk pijnigde. Ik zou Reuben maar zoo ongestoord laten onderhandelen met den man, die de juweelen in zijn bezit had en hem dus de gelegen heid geven om zijn plan uit te werken, en de juweelen op de markt te brengen, zoodat zij de verkoopsom konden deelen, inplaats van zich met de belooning tevreden te stellen." „Drommels jariep Esden uit, „dat was een fout." „Ja ik geloof wel, dat het een fout was," zeide Prickett, die in zijn stem, gelaat en houding zijne zelfverachting toonde over zijn domheid. „Ik vind het iets verschrikkelijks om een belofte te breken, mijnheer Esden, maar gisteravond was ik er toe ver plicht. Ik ken den man, die door Gale is bezocht, en ik weet, dat hij eergisteren zijn huis niet heeft verlaten." Wordt vervol§d\)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1